Scarabee zoekt nieuwe lokatie voor nestverwerkingsfabriek MARKT STAATSLOT PEEL EN MAAS Cf Vriend en vijand verrast: Vuurwerkcampagne Chez Jacques Bij CHR.JANSEN AAN DE GROTE IS EEN MISSCHIEN EEN VERMOGEN WAARD Sigarenhuis Chr. Jansen Grote Markt 22 PEEL EN MAAS TRUDI BONGARTS Kerstprogramma van de Venrayse Omroep Stichting Openbare Lessen in samenwerking met het bedrijfsleven op de Katholieke Technische School "*Veet U, wat er gebeurt Is U NIET adverteert PEEL EN MAAS programma Kerstconcert in de ^jrote Kerk op zondag 17 december -VT "Ni fr üeaclit college. Na lange onder- indelingen is ons uit recente kon- Men met èn berichten van yubensteyn Holding B.V. tot onze ote teleurstelling duidelijk gewor- u, dat aankoop van een geschikt deel te van perceel Venray N1099 s. tor de door ons te stichten mest- jLJ nverkingsfabriek, aan de ÏS- Isteynseiveggeen reële lelijkeheid meer is. Op grond ervan zien wij af van verdere ippen met betrekking tot onder- vig initiatief'. I )it was de aanhef van een brief de gemeente Venray vorige iek donderdag ontving van Scara- e Waste Conversion b.v. Scarabee lakte hiermee duidelijk dat de lo- tie Heide wat hen betreft van de an is. De Heidse gemeenschap nu weer rustig ademhalen, lar het mestprobleem blijft! )mdat Scarabee mestverwerking het Venrayse noodzakelijk blijft iden, wil men op korte termyn de gemeente besprekingen ngaan over een nieuwe lokatie in ize gemeente. GEMENGDE GEVOELENS Tben burgemeester Defesche dit mderdag aan de gemeenteraad ekendmaakte voegde hij er aan toe Pj leurgesteld èn verheugd te zijn. aiJ' ileurgesteld omdat na Ysselsteyn P" ik Heide weer afvalt als lokatie en "I* it het mestprobleem niet aange- P'1 akt kan worden. Verheugd dat Sca- iapibee niet weg wil uit Venray en *9 hier een nieuwe lokatie gaat tisc eken. Jan Poels (CDA) was minder ver- jugd: "Ik voel me echt belazerd, let de keuze van Heide zouden wy 9 et de rug tegen de muur gestaan ebben. De kans dat Scarabee nog p/ifaar een andere lokatie zou willen toen nilhil, werd toen gezegd, p/ifu blijkt achteraf dat zulks wel het (val is en dat betreuren wy". Bert Kersten (PvdA) noemde het >5 ?n verrassende ontwikkeling, die (j volgens zijn zeggen wel had aan- ■voeld. Hij betreurt het dat we er in slagen om in Nederland het ilieuprbleem aan te pakken. „Dit :kent weer een grote ver laging". Elbon Den Brok (Samenwerking) oemde het goed nieuws voor de si- latie in Heide, maar vond het te- Bens jammer dat het mislukt is en Li r weer vertraging is ontstaan. „We adden verder kunnen zijn als de anpak vanaf het begin goed was iweest". Hij voerde als lokatiesug- ïstie meteen het industrieterrein rikterheide aan. Een lokatie die fraktie Van de Vorle altijd al IL eeft aanbevolen. Jan Houba (WD) kon zich hele- laai verenigen met de vorige spre- ers. We moeten nu geen hobbels n werpen. Als we gaan zoeken .r een 3e lokatie voor Scarabee, moeten we ervoor zorgen dat met die keuze óók de komst van de mestverwerkingsfabriek zeker is". Met dit laatste kon burgemeester Defesche zich verenigen. „Het colle ge is er over eens, dat een nieuwe situering ook een duidelijke haal baarheid moet hebben." Ook wethouder Truijen pleitte voor een goede aanpak: „Met vier miljoen ton is Venray mestprodu- cent nummer één in Nederland, met een 'straatlengte' voorsprong op elke andere gemeente. Venray moet zelf een mestverwerkingsfa briek kunnen bouwen. Het is een slechte zaak als goede ideeën tel kens afketsen. We moeten het zelf op kunnen lossen." TWEE JAAR De plannen om te komen tot mestverwerkingsfabrieken zijn nu in het Venrayse ruim twee jaar oud. Twee initiatieven werden tegelij kertijd gelanceerd: Scarabee met een fabriek voor 70.000 ton mest verwerking per jaar aan de Jan Poelsweg te Ysselsteyn (in samen werking met de LLTB) èn de Ys- selsteyner Wim Willems met een grotere fabriek aan de Steegse Peel- weg. Tégen dit laatste initiatief wa ren nauwelijks bezwaren, tegen het eerste des te meer. Dat leidde ertoe dat Scarabee halverwege dit jaar af zag van de lokatie aan de Jan Poels weg. Binnen twee weken was een nieuwe lokatie gevonden: aan de Ys- selsteynseweg, nabij Heide. Weer twee weken later nam de gemeente een voorbereidingsbesluit om het bestemmingsplan aldaar te wijzi gen en zo de mogelijkheid te kreë- ren voor een eventuele vestiging. De Heidse gemeenschap voelde zich danig gepasseerd en velé diskussie-avonden, o.m. met wet houder Willems en diverse raadsle den volgen. Dit alles leidde voor Heide echter tot niets. Omdat Scarabee het niet eens kan worden met Houbensteyn over de verkoop van een strook grond, ten behoeve van die mestverwer kingsfabriek, heeft de Heidse gemeenschap een verlaat St. Nico- laasgeschenk gekregen. Want in Heide had men hierop al niet meer gerekend. Dhr. Verkoeijen, een van de Heid se aktievoerders tegen de lokatie van de mestverwerkingsfabriek aan de Ysselsteynseweg was verheugd. Ook hij liet echter doorschemeren dat er snel wat moet gebeuren om het mestprobleem aan te pakken. Door alle verwikkelingen rond de mestverwerkingsfabriek van Scara bee is het initiatief van Wim Wil lems op de achtergrond geraakt. Omdat de gemeenteraad de proce dures van beide initiatieven wilde koppelen (o.a. voor de aanvraag van een afvalstoffenvergunning bij de provincie), is ook hier vertraging ontstaan. Binnen niet al te lange tijd kan dit initiatief nu gereali seerd gaan worden. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 TANKEN ZONDER BETALEN Nadat de politie een "klant" zon der te betalen had opgespoord, ver klaarde deze dat hij bij het tanken aan de pomp aan de Noordsingel, vergeten was te betalen. Voor die vergissing presenteerde de politie hem wel een proces-verbaal èn, be talen moest achteraf alsnog ge beuren. KINDERGRAVEN VERNIELD Er werd aangifte gedaan van ver nielingen van twee kindergraven op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen. Vandalen hebben vermoedelijk met een vuilnisbak de stenen van twee kindergraven beschadigd. Er zal getracht worden de daders te achterhalen vanaf 18 december a.s. verkrijgbaar bij: 'n abonnement waard Alleen onze parfums kunnen wij niet goed koper maken Voor vakkundige huidverzor ging (al vanaf f25,-) en apar te parfums (ook voor heren) Voor afspraken: Tel. 04780-82705 Trudi Bongarts Schoutenstraatje 16 Centrum Venray De Venrayse Omroep Stichting verzorgt ook dit jaar weer haar kerstprogramma voor de bij haar aangesloten instellingen Lw. het SL Elisabethziekenhuis, SL Servatius, St. Anna, Nieuw Spraeland en Beu kenrode. Op kerstavond. 24 december, zendt de V.O.S. uit ran 20.00 tot 21.30 uur "Kerst ergens anders" (in buitenland); dit in aansluiting op de kerkdiensten. Op eerste kerstdag zendt zij uit vanaf 09.00 tot 21.00 uur met de na volgende programma's: Van 09.00 tot 11.00 uur "Kerststol"; van 11.00 tot 12.00 uur "Kerst-country"; van 12.00 tot 13.00 uur "Easy Listning"; van 13.00 tot 14.00 uur "Kerst in kin derland"; van 14.00 tot 15.00 uur "Gouden stemmen" (meest jon genskoren); van 15.00 tot 16.00 uur "Op verzoek op bezoek" (by de aan gesloten instellingen): van 16.00 tot 17.00 uur "Muziek uit de arreslee": van 17.00 tot 18.00 uur "Symboli sche kerstgeschenken in de vorm van klassieke muziek": van 18.00 tot 19.00 uur "Kerstraria: van 19.00 tot 20.00 uur "Kerst-pop" en van 20.00 tot 21.00 uur "Op verzoek op bezoek". Aanvragen voor verzoekplaten kunnen tot uiterlijk 21 december a.s. worden ingediend bij de "Ven rayse Omroep Stichting". Postbus 320, 5800 AH Venray. LICHT GEWOND Vrijdagavond stond een autobus bij de afslag Leunseweg-Deumese- weg stil om tegemoetkomend ver keer vrije doorgang te verlenen. De buschauffeur gaf aan een 54-jarige bestuurster uit Leunen teken, dat ze kon afdraaien. Deze lette toen te weinig op het verkeer op het rij wielpad. waar op dat moment een 19-jarige bromfietser uit Leunen naderde. Die kon een botsing niet voorkomen. De bromfietsbestuurder werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd en kon na behandeling naar huis worden overgebracht. De bromfiets werd totaal vernield. Voor een betere voorlichting aan leerlingen, ouders en leerkrachten in het basisonderwijs alsook voor andere belangsteUenden. worden op de Katholieke Technische School te Venray "Openbare Les sen" gehouden. Bij het maken van de keuze voor een geschikte ver volgopleiding na de basisschool kan een bezoek aan de technische school zeker waardevol zijn. Het bedrijfsleven uit de regio zal ruim vertegenwoordigd zijn om een beeld te geven van de mogelijkhe den in de industrie in en om Ven ray. Tevens zal er voorlichting gegeven worden over de mogelijk heden na het behalen van een di ploma van de technische school. De regio Venray is een industrieel gebied met vele mogelijkheden en er zyn voldoende bedrijven, die werknemers, afkomstig van de technische school in dienst willen nemen. Zowel in groot- als in kleinmetaal, alsook in de toeleveringsindustrie voor de technische- en agrarische sektor, kunnen veel technisch ge schoolde werknemers geplaatst worden. De technische school kan tevens een uitstekende vooropleiding zijn voor de MTS en voor andere mid delbare beroepsopleidingen, zoals bijvoorbeeld middelbare land- en tui nbouwscholen Leerlingen van de technische school kunnen vooral in de tech nisch theoretische vakken een voorsprong hebben. De slaagkansen in het middel baar beroepsonderwijs worden nog eens extra vergroot door de reeds bestaande belangstelling en motiva tie voor een technisch beroep. De keuze voor het technisch on derwijs moet groter worden, om meer jonge mensen in de toekomst betere kansen te bieden in de maat schappij en om het bedrijfsleven te kunnen blijven voorzien van vol doende geschoold arbeidspoten tieel, om de industriële produktie in stand te kunnen houden. Ook de overheid heeft haar beleid hierop gericht en de ontwikkelin gen in de technische sektor van het onderwijs wyzen duidelijk in deze richting, óók voor Venray. De Technische School Venray streeft samen met het bedrijfsleven naar een verdere uitbouw van de opleidingsmogelijkheden in de techniek voor jongens en voor meisjes. Reden genoeg om op zaterdag 16 december tussen 10.30 en 13.00 uur een bezoek aan de Technische School in Venray te brengen. DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 Nr. 50 HONDERDENTIENDE JAARGANG Cresendo: 1. Ziet hoe hij ligt in donkere stal 2. Daar stond een ster 3. Herders en Engelen Ars Musica: 1. Ave Regina Coelorum 2. Stille Nacht Venray's Mannenkoor: 1Lasst uns lauschen 2. Kaukasis 3. Weinachtsglocken Herman Strategier Louis Toebosch G. Geyer P. Gerits (bew.) H. Sonnet Zangers van St. Frans Saltarello: 1. Du Hirte Israels Dimitri Bortniansky 2. Lauft ihr Hirten all zugleich Michael Haydn Dameskoor Venrode: 1. Seht das kleine 2. Maria durch ein Dorwald ging 3. II est né le divin enfant 4. Silent Night Gezamelijke Koren: 1. Hark the herald Angels sing 2. Transeamus J. v. d. Tillaart (bew.) Johann Koch (bew.) John Rutter J. v. d. Tillaart (bew.) Wessley-Mendelssohn Hubert Cuijpers Zondag 17 december, 16.00 uur De Venrayse zangkoren, Ars Mu sica, Venrays Mannenkoor, Cre scendo, Venrode en de Zangers van Sint Frans nodigen u, geachte lezer uit om het jaarlijkse kerst concert bij te wonen. Traditiege trouw vindt dit concert plaats in de Petrus Bandenkerk en wel op zondag 17 december a.s. om 16.00 uur. „Is 't niet wat vroeg in de maand december", hoor ik u op merken, „We hebben nauwelijks de laatste pepemoten genuttigd of ik moet mij alweer met kerstza ken gaan bezighouden!" Inderdaad. U heeft geiyk. maar het is reeds de derde zondag van de Advent. De koren zouden ook liever op de vierde zondag van de Advent geconcerteerd heb ben, maar dat is de zondag voor Kerstmis en voor de koren die de nodige nachtmissen hebben te verzorgen wordt het wat veel als er vlak voor de drukte van Kerst mis nog een concert verzorgt moet worden. De koren organiseren dit con cert o.a. om iedereen in Venray (en ver daar buiten) de gelegen heid te geven reeds van de kerst sfeer te genieten. Ondanks alles wat er rondom ons heen in het da gelijks leven gebeurt willen we toch elk jaar tegen het eind van de maand december de stemmige kerstdagen beleven. Ieder op 'n eigen manier. Iedereen is ook druk in de weer om het allemaal zo mooi mogelijk te maken: kerstbomen, kerstver sieringen, kerstverlichting enz. Wy doen onze uiterste best om kennissen en vrienden niet te ver geten. Kerstkaarten, kerstge schenken. Het hele gezin werk mee aan de voorbereidingen van Kerstmis. Dagen van te voren wordt het kerstbrood besteld, de Onder het motto "Je bent een rund als je met vuurwerk stunt" starten SIRE en Stichting Consu ment en Veiligheid een nieuwe vuurwerkcampagne. De campagne is in eerste instantie ge richt op de oudere jeugd, dertien- tot achttieiyarigen. Binnen deze leeftijdsgroep vallen verreweg de meeste slachtoffers en zitten veel veroorzakers van vuurwerkonge vallen. Cyfers over de periode 1984 tot 1988 tonen aan dat circa 2000 men sen na een vuurwerkongeval moesten worden behandeld in een ziekenhuis. Dat is gemiddeld 400 per jaar. Letsel aan hand (38%) en oog (25%) kwamen het meest voor. Als soort letsel scoorde de brand wond het hoogst (55%). Opmerke lijk is dat 38% ran de ongevallen op 1 januari plaatsvond, na 10.00 uur 's morgens. De meeste ongevallen ontstonden door onjuist aansteken, experimen teren en het naar iemand gooien van vuurwerk. Met rotjes, vuurpij len en de in Nederland illegaal ver handelde strijkers gebeurden de meeste ernstige ongelukken. De campagnes van Consument en Veiligheid en SIRE hebben er mede toe bijgedragen dat het aantal ern stige vuurwerkletsels de laatste jaren niet is toegenomen. Dit on danks de grote styging in de ver koop van vuurwerk (in 1988 circa 30 miyoen gulden). Bovendien is er sprake van een verontrustende sty- kalkoen geslacht en het menu voorbereid. Gelukkig werken onze Venrayse winkeliers mee. juist op die derde zondag van de Advent zyn de winkels in Venray geopend en kunt u de hele dag uw best doen om alles te kopen en te bestellen wat u nodig heefL Om vier uur gaan de winkels dicht U kunt dan met inkopen en al in de Grote Kerk uitrusten en, laten we het hopen, van het gebodene genie ten. Aan de koren zal het niet lig gen, zy hebben hun repetities al ver vóór de zeventiende gehad. Vermeld moet nog worden dat de Zangers van SL Frans begeleid worden door het jongerenorkest "Saltarello". De entree is gratis; na het con cert zyn er de beroemde mancyes. U heeft vast wel wat klein geld overgehouden van uw bood schappen. ging in de handel van illegaal vuur werk. In het afgelopen jaar werd circa 8 ton in beslag genomen. Dit bestond grotendeels uit Wesl- Duitsland afkomstige strijkers, een land waar dit vuurwerk niet is ver boden. Met het oog op de Europese eenwording na 1992. wordt mo menteel gewerkt aan het opstellen ran Europese eisen voor de pro- duktveiligheid van vuurwerk. De campagne van dit jaar wil de doelgroep, via een cynische benade ring laten nadenken over de nade lige gevolgen van gevaarlijk gedrag met vuurwerk. Dankzy de belange loze medewerking van talloze personen en instanties kan de cam pagne worden gevoerd via televisie, radio, advertenties en buiten rekla-

Peel en Maas | 1989 | | pagina 13