Ktv k Kunstige ontwikkeling fan de woningbouw in gemeente Venray Wil Scarabee er van al? eigen haard Amnesty International Koffie op de begraafplaats? Even een kopietje maken meubelen PEEL EN MAAS Donderdag 30 november - Pagina 5 In de begroting voor 1990 wordt [oor de gemeente een overzicht ge- jeven van het aantal woningen, dat In 1989 wordt gerealiseerd. Dat zyn in totaal 278, waarvan 50 op de irkdorpen en 228 in Venray-kom. irgeleken met 1988 werden er ^L2 der op de kerkdorpen, maar 20 leer in de kom gebouwd. Naar de luidige inzichten (gebaseerd op kon k re te plannen) zal het in 1990 op te leveren aantal woningen boven de 200 uitkomen. Volgens burgemeester en wethouders il lustreert deze hoge produktie zonder onaanvaardbare leegstand de funktie van Venray op de regi onale woningmarkt Hoewel het meerjarenprogramma voor de ge subsidieerde woningbouw een dalende lijn te zien geeft, zal het aantal nieuwbouwwoningen naar verwachting geen evenredige daling te zien geven door het reali seren van een groeiend aantal vrije sektor woningen. Uit een in het kader van de voor bereiding voor Landweert 3 uitge- gevoerd onderzoek blijkt een aantal van minimaal 225 woningen ge let op dé regiofunktie van Venray reëel te zijn. APPARTEMENTEN Een ander opvallend fenomeen is volgens het college de toename van het aantal gerealiseerde apparte menten. Deze worden vooral ge bouwd in het centrum en zyn in trek bij ouderen, die daarmee aan geven niet alleen "in te zijn voor de traditionele bejaardenwoning- met-tuin. Gelet op de toenemende vergrijzing, mag met een groeiende vraag naar aangepaste woonvoorzie ningen gerekend worden. Zoals men elders in dit blad kan lezen, wordt hieraan al bij de vervangende woningbouw in Wit Desselke spe ciale aandacht besteed. KERKDORPEN De voor een aantal kerkdorpen noodzakelijke uitbreiding ten be hoeve van de woningbouw, wprdt verhinderd door de aanwezigheid van hindercirkels van intensieve veehouderyen in het buitengebied (de zg. stankcirkels). Deze proble matiek is een eerste keer bespro ken met ambtelijke vertegenwoor digers van de provincie. Een definitieve beleidsnota wordt naar verwachting nog dit jaar aan het college aangeboden. In deze nota zal overigens ook aandacht worden besteed aan de leefbaarheid in de kerkdorpen. Overigens worden ko mend jaar nauwelijks nieuwe wo ningen op de kerkdorpen gebouwd. Intussen is bekend geworden, dat ook de provincie een rapport maakt over de bouwproblemen in de klei ne kernen. AUTO MET AFBIJTMIDDEL BESPOTEN Onder dit kopje plaatsten wij vo rige week het bericht, dat op dins dagavond tussen 20.00 en 21.45 uur, in de Dempseystraat, een auto met een afbytmiddel zou zyn bespoten. Dat is niet geheel juist De eigenaar van de auto woont wel in de Dempseystraat maar het bespui ten van de auto had plaats in de Rooseveltstraat. Deze kleine rektifikatie drukken wij hier af omdat mogelijk iemand in de Rooseveltstraat, op die dag en op dat uur, een verdacht persoon heeft gezien. Zo ja, dan houdt de po litie zich gaarne voor een tip aan bevolen. De grote monstrans van de Grote Kerk INLEIDING EDELSMEEDKUNST IN DE NEDERLANDEN Op het einde van de middel eeuwen kon in Vlaanderen de be werking van goud en zilver voor kerkelyk gebruik reeds op een tra ditie bogen. In de belangrijkste ste den waren sinds de 14de en 15de eeuw de edelsmeden corporatief ge organiseerd. Hun ambachtsregle- menten omschreven nauwgezet diverse aspekten van hun oplei ding, meesterschap en werkzaam heid. Hierin werd bijzonder de nadruk gelegd op de legering van goud, zilver en onedel metaal. Al leen werken, die aan het voorge schreven gehalte beantwoordden, kregen het stedelijk keurmerk naast het persoonlijk merkteken van de edelsmid. In het begin van de 16de eeuw werd hieraan, in de meeste zuid- en noord-Nederlandse steden nog een derde merk toegevoegd, namelijk een letter, die bij de jaarlijkse wis seling van de dekens van het am bacht, gewijzigd werd. Zodoende kan achterhaald worden in welk jaar een stuk gekeurd werd en tneteen ook wie er toen voor de keuring verantwoordelijk was. Het ensemble van deze merken, eertyds bedoeld als een waarborg voor het fyngehalte, biedt thans de mogelijkheid uit te maken, wan neer en door wie een edelsmeed- werk werd vervaardigd. De zuid-Nederlandse edelsmeden legden op het einde van de middel eeuwen, vooral in Brabant een gro te bedrijvigheid aan de dag. Hun faam reikte tot over de grenzen van het Hertogdom, maar ook de steden Antwerpen, Brussel, Leuven, Me- chelen. Gent en Brugge waren cen tra van verfijnde edelsmeedkunst. Met een beperkter afzetgebied wa ren toen ook in de noordelijke Ne derlanden de steden Breda, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Utrecht en Amsterdam, centra waar zich diverse edelsmeden had den gevestigd. EDELSMEEDKUNST IN HET RIJNLAND Het Rijnland bewaart als geen an der gebied in Duitsland een rijk dom aan kostbare werken van middeleeuwse edelsmeedkunst ge tuige de schatkamers van de Dom kerken van Keulen, Aken en Xan- ten. Het is vanzelfsprekend dat in Keulen een belangrijk centrum van handel en verkeer de goudsmeedkunst een belangrijke plaats innam. Zij werd genoemd de goudsmeedstad van het H. Roomse Rijk van de late-middeleeuwen en was voor het ganse land de baker mat van Duitse edelsmeedwerken. Het is begrijpelijk, dat hier ryke winstmogelijkheden werden gebo den en dat daardoor zich vreemde edelsmeden en leerlingen vestig- Verdrag Rechten van het Kind aangenomen Op maandag 20 nov. is door de VN een verdrag aangenomen dat de rechten van kinderen moet waar borgen. Veel organisaties waaron der Amnesty International, Unicef en Defence for Children besteedden veel aandacht aan het tot stand ko men van dit verdrag. De basisscho len hebben van de organisatie Defence for Children samen met de kinderpostzegels een lespakket over de rechten van het kind ont vangen. In het School TV Weekjour- naal wordt ook elke maand aandacht besteed aan een aspekt van de rechten van het kind. De Amnestygroep Venray heeft al le scholen na het basisonderwijs benaderd met het verzoek om in een pauze de leerlingen de moge lijkheid te bieden om in aktie te ko men voor leeftijdsgenoten van wie de rechten soms op barbaarse wijze worden geschonden. Een voorbeeld: Leerlingen kun nen, vrijwillig, een kaart sturen naar de autoriteiten van Guatema la. Door middel van die kaart vra gen ze een onderzoek naar de mishandeling van twee meisjes van 13 en 15 jaar, die gevangen geno men werden vanwege de mensen- rechtenaktiviteiten van hun ouders. Zo zyn er 8 verschillende kaarten die naar 8 verschillende landen verstuurd kunnen worden. Al veel scholen (Boschveldcolle- ge, Jerusalem, IMBO, Marianum, MAVO de Kolk) hebben hier positief op gereageerd zodat de leerlingen van deze scholen niet alleen infor matie krijgen over de rechten van kinderen en schendingen van deze rechten, maar ook de kans om hier zelf iets aan te doen. Meer informatie over Amnesty International en over het werk van de Amnestygroep Venray kunt u te lefonisch krijgen by C. Hoedemae- kers, tel. 04780-84479. KALF IN WEIDE GEDREVEN Op de Handrik liep een kalf over de weg, maar voordat er ongeluk ken waren gebeurd was het dier al door de politie in een weide gedre ven, in afwachting van de komst van de eigenaar. GESTOLEN AUTO Op de parkeerplaats bij het NS- station te Oostrum werd een flink beschadigde personenauto aange troffen. welke in Cuyk gestolen was. De vier banden waren lek gestoken en het binnenste van de auto was een puinhoop. Moedwillige vernie lingen waren aangericht en enkele onderdelen waren uitde auto gesloopt. Voor de eigenaar van de nog vry nieuwe Opel Kadett een grote schadepost. Hy is inmiddels in kennis gesteld van de vondst. '40 den. Dit had tot gevolg: een invloed van vreemde stijlstromingen. Vast staat dat op een gegeven moment zo'n 120 goudsmeden in Keulen werkzaam waren. Ook in Aken, Wesel en Kleef had den zich edelsmeden gevestigd, die hoofdzakelijk in dienst van de her togen werkten. Het is opmerkelyk dat de meeste Rynlandse edelsmeedwerken niet gedateerd en van geen merkteken voorzien zyn, wat uiteraard een on derzoek naar de herkomst en de maker van een gouden voorwerp zeer bemoeilykt. Uitzondering zyn de Akense werken die zoals de Ne derlandse en Vlaamse met keuring- en meestermerken geken merkt zyn. DE VENRAYSE MONSTRANS De monstrans wordt sinds de 13de eeuw gebruikt om het H. Sa crament uit te stellen of in proces sie rond te dragen. Ze is ontstaan als gevolg van de instelling ran de Sacramentsdag te Luik in 1247. De vroege. gotische cylinder monstrans bestaat uit een vertikaal geplaatste cylinder van rotskristal of glas, die een zg. lunula (maantje) bevat, waarin de H. Hostie gescho ven wordt en door twee engelen ge dragen wordt. De cylinder is afgedekt met een torenvormige deksel en omgeven door architekto- nische elementen, die raak van beeldjes voorzien zyn. Die vraag stelde dhr. Den Brok zich, in de raadsvergadering van jl. dinsdag, toen een schryven behan deld werd van Scarabee Waste Con version uit Sterksel. In die brief stelde Scarabee zich niet verant woordelijk voor eventuele schade die de wyziging van het bestem mingsplan aan de Ysselsteynseweg in Heide met zich mee zou brengen. Eind juni nam de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit, in ver band met de voorgenomen vesti ging van een mestfabriek in Heide. Als voorwaarden stelden de raadsle den dat Scarabee voor eventuele planschade zou moeten opdraaien. Een andere voorwaarde was dat Scarabee zou bydragen in de kosten, wanneer zou blyken dat de wegen in en rond Heide het zware (mest)vrachtverkeer niet aan kunnen. De gehele raad was het niet eens met het standpunt van Scarabee. De gemeenteraad heeft die voor waarden gesteld en als Scarabee Behoudens de afdelingen burger zaken en sociale zaken, die een eigen kopieerapparaat hebben, wer den tot voor kort in het gemeente huis alle kopieën op de centrale kopieerkamer gemaakt. In het ka der van de reorganisatie en uit efficiencyoverwegingen, is intus sen op een vijftal plaatsen in het ge meentehuis een kopieerapparaat geplaatst. In de commissie voor algemene zaken, die afgelopen maandag een deel van de vragen uit de algemene beschouwingen behandelde, wilde men ook weten of deze maatregel invloed heeft op het totaal aantal ge maakte kopieën. Hiermee werd ge wezen naar het zg. kopieëren voor privé-doeleinden. Ook rees de vraag of het gebruik van insteektellers, niet te overwegen was. Dit systeem registreert het aantal kopieën dat door personen gemaakt wordt. Volgens dhr. Den Brok, fraktievoor- zitter van Samenwerking, funktio- neert zoiets op universiteiten prima. Dhr. Houba verwees hierbij naar St. Serratius (P.C.V.), waar ook insteektellers worden gebruikt Volgens gemeentesekretaris De Bever is het effekt op het aantal ko pieën nog niet duidelijk. Wel zal daar volgend jaar naar gekeken worden. Volgens De Bever is het te rugdringen van privé-kopieën slechts van secundair belang ge weest bij het decentraliseren van het kopieëren, efficiency staat voorop. Het invoeren van insteektellers is volgens De Bever een kostbare zaak, zowel in aanschaf als in kontrole daarvan. By universiteiten mag dit dan wel funktioneren, maar het ko- De Venrayse monstrans heeft een hoogte van 77,8 cm, is van zilver, waarvan de helft verguld, weegt 4,5 kg en wordt gedateerd rond 1500. De latere inscriptie onder de voet- rand luidt: Eccel. St. Petri ad Vinei. Venray Van de St. Petrusbanden- kerk te Venray). Wy besparen u de langdradige beschrijving van deze reuze monstrans met de ragfijne beeldjes van de 12 Apostelen en De grote gotische Cylinder- snonstrans 1500) van de Grote Kerk, een van de fraa,iste in de Ne derlanden. zich daar niet aan wil houden, moet ze maar... De heer Lemmens (vd.V.) zei al eerder gewaarschuwd te hebben, dat planschade op de gemeente ver haald zou kunnen worden. Wat hem betreft: "laat het hele feest maar niet doorgaan". Hy noemde de houding van Scarabee "honds brutaal". De heer Houba (WD) had er even min een goed woord voor over. De opstelling van Scarabee noemde hy "arrogant'', en het antwoord van de gemeente op die brief "veel te soft". De gemeente moet zich in dit geval keihard opstellen. De heer Den Brok (SV) was het daar roerend mee eens. Hy vroeg zich af, of Scarabee zich achter een rookgordijn aan het verbergen is. Zyn ze zich aan het terugtrekken...? Hoe het ook zy: de gemeenteraad houdt zich aan de gestelde voor waarden en het college zal dat nog eens heel dringend aan Scarabee moeten duidelyk maken. pieerwerk dat daar gemaakt wordt zijn meestal grote partijen. In het gemeentehuis wordt vaak tussen door even een kopietje gemaakt. Dat laatste doet ook dhr. V.d. Vor- le. "Als ik voor iemand een kwyt- scheldingsformulier van belasting heb ingevuld, maak ik daar op het gemeentehuis een kopietje van", be kende hij schuld. "Dat is dan fout", konkludeerde de burgemeester hieruit, waarop Van de Vorle rea geerde met "Dat weet ik. daarom doe ik het niet meer op de gang..." SCHOORSTEENBRAND Mogelyk doordat de allesbrander iets was verplaatst, ontstond er een schoorsteenbrand in een woning aan de Etudestraat. De schoorsteen was recentelyk nog geveegd, maar dat deden de brandweermannen nu nog eens over. NOOIT MEER DOEN Twee kwajongens van ongeveer 12 jaar hadden een nieuwe "sport" ontdekt Reklamelucifers, welke ze hadden "gejat", aanstrijken en dan naar passanten gooien. De politie greep het tweetal in de kraag. Ze werden "onderhouden" of liever ge zegd kregen een fikse uitbrander waarna ze beloofden het niet meer te doen. ETALAGEKAST GEPLUNDERD Een aan de gevel van een textiel zaak in de Grotestraat geplaatste etalagekast voorzien van lingerie, bleek leeggeplunderd te zyn. Met een schroevendraaier was de kast geopend. tientallen zwevende, zittende en steunende engeltjes, de drakenkop- jes. pinakeltjes, kolommetjes en ko- lonetten. U kunt ze immers in de "schatkamer" bewonderen. Pastoor Pascal Schmeits schreef enthousiast in 1914: "Een monstrans ran fyner evenredig heid als deze bestaat er geen; de meester, nederig onbekend, had een zeldzame oogmaat en was 'n even geniaal bouwheer als kunstsmid". De Rijks-archivaris in Limburg, dr. A.J. Flament schreef in 1891: "De groote monstrans verdient wel licht met den adelaar onze hoogste bewondering" en verder: "Meerma len werd deze monstrans geïmi teerd, onder andere voor de Dominikanen kapel te Venlo. en op de tentoonstelling in 1883 te Am sterdam ontging hy de aandacht der kunstkenners niet". Prof. dr. J.J.M. Thinners' oordeel over de monstrans: "Een der ry kste en fraaiste monstransen van de Ne derlanden bevindt zich te Venray. Zy vertoont in details zeer beweeg lijke laat-gotische vormen en het geheel maakt door zijn harmoni sche proporties een monumentale indruk". In een aantal publikaties over de gotische cylinder-monstransen in Nederland, schreef mgr. W.G. van Frontale botsing Door onbekende oorzaak raakte een personenauto, bestuurd door een inwoner van Belfeld. op de Put- tenweg. ter hoogte ran de gemeen tegrens. op het linker weggedeelte en kwam daar frontaal in botsing met een tegemoetkomende perso nenauto bestuurd door een inwo ner van Arnhem. De auto's werden zwaar beschadigd en een van de auto's kwam in een be mi sloot tot stilstand. Gezien de schade aan de auto's kunnen beide bestuurders van groot geluk spreken. Ze liepen namelyk geen noemenswaardige verwondingen op. Plotseling werd de bestuurder uit Arnhem onwel en hy werd met spoed door de politie naar het zie kenhuis vervoerd. Na onderzoek al daar kon hy naar huis worden overgebracht Het onwel worden werd verklaard als een reaktie op het ongeval. Het ongeluk vond maandagmor gen omstreek 08.00 uur plaats en het drukke verkeer op de Putten- weg ondervond daarvan hinder, maar behoefde niet té worden om geleid. Bromfietser gewond Donderdagmorgen omstreeks 8 uur is een 16-jarige bromfietser uit Merselo, op het rijwielpad langs de Horsterweg, ter hoogte van Casten- ray, gewond geraakt, toen hy met zyn bromfiets tegen een transport busje van de dienst gemeenterwer- ken botste. Wegens werkzaamheden langs de weg had de gemeentelijke chauf feur het busje, met zwaailichten aan. midden op het fietspad gepar keerd. Door de lage stand van de zon merkte de bromfietser, op weg naar school in Horst, het busje te laat op. Hy botste frontaal tegen het busje. De verwondingen die de bromfietser daarbij opliep, waren dusdanig dat hy per ambulance naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Hoewel een en ander mogelijk wettelijk juist is, was het gezien de situatie ter plaatse best mogelyk ge weest het transportbusje óf in de berm öf tussen de bomen te parke ren. Het op het fietspad plaatsen was volgens een woordvoerder van de politie ter plaatse niet nodig geweest- De grote monstrans u>erd niet al leen in de kerk uitgestald, maar ook in processies rondgedragen, zo als hier op deze foto uit 1935, waar Deken Thielen onder het baldakijn de monstrans meedraagt tijdens de kermis-processie De foto is geno men vanaf de Grote Markt richting Marktstraat Heukelum, de stichter en latere di- rekteur van het Aartsbisschoppe lijk Museum, nu Rijksmuseum Catharijneconvent te Utrecht, met veel lof over de monstrans uit de Grote Kerk. Wanneer kwam de monstrans in het bezit van de Venrayse kerk? Zowel Schmeits als Van Haeff ver meldden in hun aantekeningen: "Als wij tho Grup (Grubbenvorst?) die monstansy balde, vertert mit H. Laurens 16st". Dat gebeurde in 1611, terwijl in het Kerkarchief een rekening aawezig is. waarin de ver melding op 22 januari 1613 "ein monstrans tho Cuick gekocht voor 360 gulden hollantz" en in hetzelf de jaar nog een rekening "Aan Han- rick Brosis betaelt van de monstrantie te repareeren, 10 gul den". Ook de koopakte is bekend, hierin wordt echter gewag gemaakt van een ciborie. Op het voorste blad een aantekening dat het hier gaat om een aankoop van een monstrans. Zoals wy reeds eerder berichtten, gaat de gemeente de aula op de alge mene begraafplaats Boschhuizen renoveren, met de bedoeling: een veel intensiever gebruik. De begra fenisstoeten zouden niet meer tot aan het graf behoeven te gaan en daarmee wordt de begeleiding van de stoeten door de beheerder over bodig; wat uiteindeiyk een goedko pere exploitatie zou opleveren. Dat zou ook het geval zyn, wanneer het graafmateriaal by het graf kan biy- ven staan, en niet, net als nu, tel kens moet worden verwyderd. Ook zouden de weersomstandigheden van geen invloed meer zyn by het afscheid nemen en komt de lange tocht naar het graf te vervallen. Maar reeds in de commissie voor openbare werken bleek dat men het niet met die geregeling eens was. De familie zou indien men dat wenste ten alle tyden aan het graf afscheid moeten kunnen nemen. Ook de commissie voor financiële zaken stond op het standpunt dat het gebruik van de aula niet dwin gend kon worden voorgeschreven. De oude gebruiken dienden te wor den gerespekteerd. Nu die renovatie van de aula deze week in de gemeenteraad aan de or de werd gesteld, bleek dat het colle ge gevolg had gegeven aan het advies van beide commissies. De nabestaanden hebben een vrye keus. Of afscheid nemen in de aula. of afscheid nemen aan het open graf. En daarmee was de gehele raad het eens. De heer Den Brok (SV) lanceerde nog wel de idee. om in de aula de mogelykheid te kreëren om koffie te schinken. Tegelijk met de reno vatie een keukentje inrichten, kan toch geen kapitalen kosten. En een of ander horeca-bedryf zou dan voor de koffie dienen te zorgen. Ook een telefoonaansluiting zou ter plaatse zeer gewenst zyn. Of dat allemaal een haalbare kaart is, wil het college wel eens on derzoeken. Men kon daarover nu geen enkele toezegging doen. Hoe het ook zy. by de kerkvisita tie in 1666 door de Vicaris Generaal van Roermond. Jacob van O eve ren, staat de grote monstrans in het in 1803 afgebroken Sacramentshuis. Een kerkrekening van 1680 ver meldt een reparatie: "Betaelt aan Jan van Dael den 24 Augustus, 55 Gld. 8 st. hollans van vertering en oncosten, die hy gedaen heeft wee ghen ons monstrantie, doen sy gestuurt is naar den Bosch om schoon te maecken, te weeten 17% dukaten en 8% st. holl. (70 gld, 6 st) Vermeldenswaard is de vermel ding in de kerkinventaris. opge maakt in 1833: "Een groote zilvere driekantige monstrantie met drie daaraan hangende sieraden met ju welen ingeval en nog vier andere met fyne stenen". Pastoor Pascal Schmeits schreef niet alleen dat "de meester nederig onbekend was" maar ook. dat "op geen enkel onderdeeltje van de monstrans een keur of merk te ont dekken is". Gezien de meeste edelsmeedcen- tra in de Nederlanden en in het Rynland alleen de stad Aken de edelsmeedwerken van keuren en merken voorzagen, mag men aan nemen dat de monstrans van Ven ray een werkstuk is uit de Nederrynse cultuursfeer. Maakt betere kwaliteit betaalbaar Venlo, Tegelseweg 59, tel. 077-542623. Sevenum, Past. Vullinghsstraat 9, tel. 04767-1826.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5