2.95 4.95 Honderd asielzoekers in Venray en de regio Frakties niet gelukkig met verlies voorlichtingsfunktie Florado Bloemen JAN VASSE Verdeeldheid over kwijtschelding belastingen EMOFRA Geopend op St. Nicolaasavonden: Liever een kado van Thomassen, Sinterklaas BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Muzikaal sukses PEEL EN MAAS Gemeentelijke aanbestedingen voordeelaktie prachtige bos trosanjers mooie kerstster 5 a 6 bloemen van 6.95 voor GASTEBIJ duTHEATBE Diabetes- kollekte Toekomst van Pastoor Wijnhoven- park nog onduidelijk JAN VASSE HET HEERLIJK AVONDJE IS WEER IN AANTOCHT nu 5% korting op onze gehele collectie ONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 Nr. 48 HONDERDENTIENDE JAARGANG PEEL EN MAAS iitgave: drukkerij van den munckhof b.V. - venray irotestraat 68 postbus 1 tel. 82727 giro 1050652 la/ceifri ah x/ood vend a y en oaahevinf? advertentieprijs 31 ct. per mm - abonnementsprijs eeivdlau v uuk veinkat en ufvivjcviiiu per halfjaar 13,00 uitsluitend bij vooruitbetaling BUITEN DE REGIO I 1&00 woensdag,29 en donderdag 30 november maandag 4 december VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, 'Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 Zaterdag 25 november jl. heeft de fanfare van Ons Genoegen deelge nomen aan het Internationale Con- certtoumooi "Memorial Frans Pepermans" te Puurs België en be haalde 329 punten in de superieure afdeling. De drumband bracht als gast een prachtig concert De fanfare staat onder leiding van Martien Maas en de drumband on der leiding van Henk Martens. Juryleden waren Jan Segers, componist/dirigent en Jean Steute- lings, verbonden aan de muziek school te Brussel. 'n abonnement waard Al jaren lang dringt de fraktie van de WD in de gemeenteraad er op aan dat de gemeente openbare aanbestedingen moet houden en zeker de grote karweien als wegen aanleg niet zonder meer moet gun nen aan wat zijn noemt de huis-aannemer. In haar begrotings beschouwingen zegt de W daar over: "Als alles goed gaat zullen wij in de komende jaren aanzienlijke bedragen (moeten) besteden aan wegen, riolen, gebouwen en terrei nen. In dat verband brengen wy (de WD) weer eens onder de aandacht dat het maatschappelijk, maar ook politiek en juridisch, onaanvaard baar is dat zoals in Ven ray sedert jaar en dag gebeurt alle opdrach ten uit de hand gegund worden aan één huisaannemer, daarbij speci fiek doelend op werken in wegen en riolen. Waarom handelt h et col lege in situaties die onder het regi me vallen willens en wetens in strijd met de EEG-richtlijnen en met de Nederlandse wetgeving op dat vlak?" In de commissie voor openbare werken, waar deze aanbestedings kwestie aan de orde werd gesteld, waren wethouder Claessens en de direkteur van gemeentewerken, dhr. Grootjans het roerend.met el kaar eens: "Het gaat niet om een naam, maar om de kosten van het werk. Naar gelang liet karwei dat gedaan moet worden, maakt de ge meente keus uit een aantal vaste aannemers. Dat blijkt bij steekproe ven toch nog steeds voordeliger te zijn. dan het houden van openbare aanbestedi ngen". voor slechts (geldig van do. 30/11 t/m zat. 2/12) tevens hebben wij voor u 'n zeer ruim assortiment kerstartikelen gepresenteerd staan. De Bleek 46 Venray Op 1 november 1987 is de lande lijke "regeling opvang asielzoekers" in werking getreden. Daarmee werd een nieuw gedecentraliseerd opvangsysteem voor asielzoekers gekreëerd. De gemeenten Venray, Broekhuizen, Bergen, Gennep, Grubbenvorst Horst, Meerlo- Wanssum en Sevenum besloten ge zamenlijk deel te nemen aan de de centrale opvang Besloten werd evenredig verdeeld over de gemeenten 100 opvang plaatsen te realiseren. Dat is één pro mille van het aantal inwoners. Met de daadwerkelijke opvang werd medio vorig jaar een aanvang gemaakt. De gemeente Venray nam als centrum-gemeente een regionaal koördinator in dienst en regelde al le zaken in verband met de opvang, met uitzondering van het betalen van de persoonlijke toelage aan de asielzoekers. Die financiële aangele genheid is een zaak van elke ge meente apart. De immateriële begeleiding van de asielzoekers kwam te rusten op de schouders van een aantal vrij willigers. De opvang van de asielzoekers is tot op heden bevredigend verlopen. Venray kreeg gelet op het aantal in woners, 34 asielzoekers toegewezen en dat aantal heeft in onze gemeen te ook huisvesting gekregen. In de andere gemeenten bleef de realisering van de opvangplaatsen achter op de planning. Maar bin nen enkele dagen mag men ver wachten dat er weer een woonruimte vrij komt en dan kan het aantal van totaal 100 asielzoe kers verwezenlijkt worden. Toch zijn er wel enige knelpun ten gekonstateerd. Zo is de immate riële begeleiding van de asielzoekers geheel in handen van vrijwilligers, het is onzeker of by een eventuele toenamen van het aantal asielzoekers voldoende vry- willigers beschikbaar zullen blijven. Ook wordt het als onbevredigend ervaren, dat elke vrijwilliger bij de centrum-gemeente (dus bij Venray) zijn uitgaven ten behoeve van de asielzoekers moet deklareren. Verder is er een duidelijke be hoefte aan onderwijs in de Neder landse taal, waaraan slechts zeer beperkt en dan nog via vrijwilligers wordt tegemoetgekomen. De oplossing van deze knelpun ten zou zijn, de aanstelling van een professionele kracht die naast en met de vrijwilligers de begeleiding verzorgd. Die vrijwilligers zouden een ba sisbedrag van 250,- per jaar die nen te ontvangen plus nog eens 100,- per asielzoeker in hun werkgebied. Een en ander voor plaatselijke sociaal-culturele aktivi- teiten en onkosten van de vrijwil ligers. Wat betreft het onderwys in de Nederlandse taal denkt men aan een meer professionele aanpak en daarvoor een veertigtal lesplaatsen te realiseren. Gezien de ervaringen tot op he den is er voor de deelnemende ge meenten geen enkele aanleiding om een punt achter de asielopvang te zetten. De noodzaak is immers nog in volle omvang aanwezig en neemt volgens de minister nog steeds toe. Daarom zou het Rijk al overwegen om per gemeente niet één maar twee-per-mille aan asiel zoekers te doen opnemen. De regio-gemeenten zijn niet on genegen daaraan medewerking te verlenen, maar dan zal het Rijk die noodzaal wel duidelijk moeten aan tonen. Zoals door het Rijk nu im mers is begroot, zyn er in ons land 12.000 opvangplaatsen voor asiel zoekers nodig. Dat is minder dan een-pro-mille van het aantal inwo ners; twee-pro-mille is dus hele maal niet nodig. Informatie by de regionale koör dinator leerde ons. dat de Venrayse groep van 34 asielzoekers bestaat uit Ghanezen, Iranezen, Joegosla- ven, Ethiopiërs en enkele inwoners van Sri Lanka en de Libanon. In de gemeenteraad van dins dagavond, waar het evaluatierap port over de asielzoekers behandeld werd, vonden vrijwel alle partyen het een goede zaak dat een professionele kracht de vrijwilligers komt begeleiden, en dat die vrijwilligers enige finan ciële armslag krijgen. Volgens dhr. Driessen (CDA) hebben een aantal Nederlandse gemeenten nog geen woonruimte beschikbaar gesteld voor asielzoe kers. Hy vond dat niet juist, om dat daarmee een onevenredige last op de schouders van de goed willende gemeenten gelegd wordt Die goedwillende gemeen ten zouden de "achterblijvers" moeten aansporen hun morele plicht te vervullen. Alleen de heer Van de Vorle was het er niet mee eens dat een be roepskracht de vrijwilligers komt ondersteunen. Dat maakt de hulp aan asielzoekers te duur, omdat er teveel in de ambtelijke molen ver dwijnt Terecht was wethouder mevr. Hoppenreijs het daar niet mee eens. Venray en de regio slagen er volledig in, met de door het Rijk beschikbare gelden, de opvang te realiseren. Voor al deze gemeen ten loopt de opvang van de asiel zoekers "budgetair nutraal" (het kost de gemeenten niets, vanwege die Rijksbijdrage), aldus deze wet houder. De voorzitters van de raadfrakties van de PvdA. "Samenwerking Ven ray" en de WD hebben zich in de vergadering van de commissie voor algemene zaken weinig gelukkig getoond met het verlies van de voorlichtingsfunktie bij de gemeen te. De heer J. Houba kon het maar moeilyk begrijpen, dat Venray geen voorlichter meer aanstelt. De heer A. den Brok noemde het "niet be vredigend" en de heer B. Kersten "onplezierig". In het kader van de reorganisatie van de ambtelijke organisatie zijn delen van de voorlichtingsfunktie ondergebracht bij de Stafeenheid Bestuursondersteuning en delen van de inspraakfunktie (met name de dorps- en wykraden) zijn overge heveld naar de staffunktionaris Maatschappelijke Diensten. Uit de toelichting bleek, dat de voorlichting in het vervolg niet zal worden opgehangen aan één per soon. Specifieke zaken zullen in het vervolg door de afdelingen zelf be kendgemaakt moeten worden. Volgens sekretaris A. de Bever blijft er na deze splitsing geen volledige taak voor een voorlich tingsambtenaar over. Zelfs zou uit besteding tot de mogelijkheden kunnen behoren. De heer Houba (WD) noemde voorlichting een apart vak. Het ver dwijnen daarvan vond hij dan ook een slechte zaak. De heer Den Brok (Samenwer king) vroeg zich af. of op de afdelin gen voorlichtingsdeskundigheid zat, omdat dikwijls op het juiste mo ment op een zo goed mogelyke ma nier zaken duidelijk gemaakt moeten worden voor de burger. Ze ker nu... Hij vond de voorgestelde oplossing dan ook niet bevredigend en waarschuwde hier niet te licht over te denken. Ook de heer B. Kei-sten (PvdA) meende, dat ook onplezierige zaken direkt en goed kenbaar gemaakt moeten worden en pleitte voor een aktievere rol voor de bekendma kingen. De heer Houba (WD) tenslotte snapte niet dat Venray het zonder voorlichter zou kunnen stellen. Onder oud-burgemeester Schols werd in 1970 in Venray de eerste voorlichtingsambtenaar aan gesteld. Tbt zyn taak behoorde o.m. ook het promoten van de gemeente Venray. Later werd de funktie uitge breid met inspraak en kontakten met dorps- en wijkraden. Nadat in 1986 de voorlichtingsambtenaar ge bruik ging maken van de VUT- regeling. werd enkele maanden la ter een nieuwe voorlichter aan gesteld, die slechts kort zijn funktie heeft vervuld. Na diens vertrek werd zyn taak waargenomen door de heren G. Spelbos (Gemeente praat en kontakten naar buiten) en de heer P. Vosbeek (promotiefunk- tie naar b.v. bedrijven en organi saties). Nu de reorganisatie een feit is. blijven de deelfunkties bij beide ambtenaren, terwijl de specifieke voorlichting door de afdelingen zal moeten worden verzorgd. By inge wikkelde zaken zal men externe deskundige hulp vragen om die za ken aan de burgers kenbaar te maken. In de Venrayse politieke partijen is men niet eensgezind over wat er met de mogelijkheid tot kwijtschel ding van belasting moet gebeuren, nu de gemeente Venray de Artikel- 12 status gaat aanvragen. Dat blijkt uit de diverse algemene beschou wingen op de begroting van het ko mend jaar. De belastingverhogingen van 1,8% (onroerend goedbelasting), 20% (rioolrecht) en 15% (afvalstof fenheffing), wordt door het college van burgemeester en wethouders beschouwd als de maatschappelijk maximaal toelaatbare grens. De fraktie Samenwerking deelt deze mening en pleit daarbij voor een ruimer kwijtscheldingsbeleid voor de minst draagkrachtigen. Bo vendien is deze fraktie voorstander van een gedifferentieerd afvalstof- fentarief. "Hier zal aan gewerkt moeten worden". De Partij van de Arbeid vindt het weinig zinvol om tegen de voorge nomen belastingverhoging te zijn, gezien de aanvraag van de Artikel- 12 status. De party ziet de zeker heid, dat er redelijke mogelijkhe den tot kwijtschelding zyn voor de burgers die deze lasten echt niet kunnen betalen. De PvdA vindt een permanente vorm van voorlichting hierover naar de burgers noodzake lijk. Verder is de PvdA van mening dat bij de begroting voor 1991 een plan gevoegd moet worden, waar mee gespreide betalingen mogelijk worden. - Dit laatste is ook de mening van de WD. "Aan degenen, die deze be dragen bezwaarlijk in enkele ter mijnen kunnen betalen, dient een groter aantal (b.v. 12) betalingster mijnen te worden geboden". Daar mee wordt volgens de WD het betalingsprobleem in de meeste ge vallen opgelost. Deze partij heeft echter grote bezwaren tegen elk afschrljvings- of kwijtscheldingsbe leid met betrekking tot rioolrecht en afvalstoffenheffing. "Wij blijven, (blykbaar vechtend tegen de bier kaai), van mening dat iedereen voor die diensten moet betalen, onaf hankelijk van het inkomen, in een Artikel-12 situatie kan het niet zó zijn, dat de plaatselijke be lastingen gedeeltelijk worden kwijtgescholden, ledereen zal er aan mee moeten helpen Venray weer uit het dal te halen", aldus de WD in haar algemene beschou wingen. voor 'n samenzijn met vrienden specialiteiten restaurant kempweg 2a, venray telefoon 04780-89086 woensdag rustdag aiber t en thea mulle: prop Tijdens het weekend serveren wij naast onze la carte" gerechten 'n speciaal „menu prestige" 'n populair 3-gangen menu en 'n kopje koffie a f 45.- p.p. Combineer uw diner met Beaujolais Primeur '89 Heeft U voor 'n surprise-kado geen idee geef dan 'n dinerbon voor twee De opbrengst van de landelyke kollekte "Geefs voor Diabetes" die van 13 t/m 19 november werd ge houden bedroeg dit jaar: Venray 2.371.70 Leunen 835,25 Oirlo 412.90 Totaal 3.619,85 Alle gevers hartelyk dank! Met de opbrengst kan het weten schappelijk onderzoek naar ont staan en bestrijding van diabetes millitus voortgezet en verder uitge bouwd worden. Diabetes is nog al tijd ongeneeslijk. Mede dankzij de opbrengsten van de kollektes die sinds 1982 worden gehouden zijn de laatste jaren een aantal nieuwe behandelmethodes ontwikkeld. Heeft u de kollektant gemist? Wanneer u dit belangrijke werk wilt steunen kunt u alsnog een bijdrage overmaken op gironum mer 5766 of banknummer 70.70.70.805 t.n.v. Diabetes Fonds Nederland te Amersfoort. De gemeente Venray neemt mo menteel een afwachtende houding aan. omtrent de toekomst van het Pastoor Wijnhovenpark. Na het ver trek van INFO 3 uit het in het park leggende pand. begin dit jaar, is er nog geen duidelijkheid over verde re plannen in en met dit park. Aan vankelijk was iedereen in de veronderstelling dat de protestant se kerkengemeenschap van Venray hier intrek in wilde nemen. De rea lisering hiervan bleek echter te duur te zyn. Het pand in het park eigendom van de PLEM. Die mag dit vrij ver kopen en is daar momenteel mee doende. Afhankelijk van een even tuele verkoop zal de gemeente een herindeling bestuderen. Volgens wethouder Claessens zal men dan wel trachten de aldaar geschapen parkeerruimte voor de buurt te bewaren. uw ambachtelijke bakker SINTTIP Venrodse Beejekurf maandag 4 december zijn wij ook geopend Loop daarom eens binnen bij Veltumse Kleffen 58 telefoon 80934 volop parkeergelegenheid De grootste keuze ir. STRAKKE en WIJDE SPIJKERBROEKEN voor dames en heren vanaf maat 164 vind U natuurlijk bij JOHN S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Tel 04780 - 85214 EIGEN RECHTER Personeel van een banden firma was zaterdag bezig met het demon teren van enkele autobanden, op het terrein van het failliete bedrijf B. aan de Hulst te Oostrum. Volgens de verklaringen waren die banden nog niet betaald en daarom wilde de leverancier op die manier de banden uit het faillissement halen Maar dat eigen rechter spelen kan in Nederland niet. De "handel" werd stopgezet en de curator van een en ander op de hoogte gesteld. HET adres voor uw exclusieve avondtasjes deelnemer St. Nicolaas- en Kerstaktie

Peel en Maas | 1989 | | pagina 1