PEEL EN MAAS Paul Rippe neemt afscheid van Werkvoorzieningsschap Ruilverkaveling kost boeren nog zes miljoen gulden Het heerlijk avondje is gekomen ff Landschappelijke waarden in het ruilverkavelings-gebied Chez Jacques Aubergk A DE IA Pampagne Viert ook u kerst mee in onze Auberge? Voorlopig geen wijziging gemeentelijk welzijnsplan Experimentele aanpak van jongeren met 'zwerfkarakter' Bevolkings onderzoek op baarmoeder halskanker Behoud de Peel Zwemmen niet duurder Wereld kinderen PEEL EN MAAS Telefoon 047§2-824 Raayveldweg 3 - Maashees onze gastvrijheid, de met uiterste zorg samengestelde menu's en de levende muzikale klanken bezorgen u een onvergetelijke kerst. Ook aan uw kinderen hebben wij gedacht. Vraag geheel vrijblijvend onze brochure aan. Hoewel het gemeentelijk wel zijnsplan voor 1986 t/m 1989 for meel per 1 januari a.s. zijn geldigheid verliest, zal niet worden overgegaan tot het opstellen van een totaal nieuw welzynsplan. De diverse deelplannen zullen worden bijgesteld, waarbij er naar wordt gestreefd de tien plannen in de ko mende raadsperiode geheel te her zien. In het daarvoor opgestelde planningsschema is zoveel moge lijk rekening gehouden met aktue- le ontwikkelingen, voor zover thans te overzien. Het komt er dus op neer. dat de al gemene uitgangspunten en algeme ne gegevens van het huidige welzijnsplan nog_een aantal jaren van kracht blijven. Het college meent, dat voor herziening daarvan de komende jaren nog geen aanlei ding bestaat. Bij de herziening van de deelplannen zullen die gegevens dan ook nog als uitgangspunt wor den gehanteerd. Op grond van signalen, dat in toe nemende mate sprake is van (klei ne) groepen jongeren in de wijken met een "zwerfkarakter" heeft het college van b. en w. in overleg met RISC een experimentele aanpak ontwikkeld. Via een gericht aktivi- teitenaanbod onder deskundige lei ding, aansluitend op de interesse van de betreffende groep, worden opvang- en ontmoetingsmogelijk heden gekreëerd in daarvoor ge schikte lokaties. Waar sprake is van meer individuele problematiek, wordt de deskundigheid van het RIM ingeschakeld, al dan niet in struktureel verband. Hoewel de ervaringen met deze nieuwe aanpak nog kort zijn, meent het college toch al voorzich tig te mogen konkluderen, dat op deze wijze jongeren worden be reikt.» die voorheen kennelijk "tus sen de wal en het schip" vielen. Op grond van een evaluatie willen b. en w. bezien in hoeverre deze experi mentele aanpak struktureel moet en kan worden. In 1990 zal het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker weer worden gehouden. De ge meente zal de oproepkosten voor haar rekening nemen. In voorbe reiding is een bevolkingsonderzoek op borstkanker. Op dit moment is het nog niet duidelijk, of de uitvoe ring van dit onderzoek financiële konsekwenties voor de gemeente heeft, staat in de begroting voor 1990 te lezen. De Werkgroep B.ehoud de Peel gaat zaterdag a.s. weer natuurbe- heerswerken uitvoeren in de Deurnese Peel. Ook een aantal Ven- rayse vrijwilligere nemen daar trouw aan deel. De bijeenkomst is om 9.00 uur b(j het kerfje van Griendtsveen. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 Nr. 48 HONDERDENTIEN DE JAARGANG Zoals wij reeds vorige week heb ben bericht, zal op donderdag 14 december a.s. de algemene direk- teur van het Werkvoorzienings schap Noord-Limburg West. dhr. Paul Rippe (60), gebruik maken van de VUT en afscheid nemen. Per 1 mei 1959 werd de heer Rip pe benoemd tot direkteur van de toenmalige Stichting Werkplaats Ven ray. welke stichting in 1955 was opgericht in het kader van een aan gepaste werkvoorziening. Het bestuur bestond toen uit de heren E. Bartels direkteur van het Ar beidsbureau, die voorzitter was; Lambert Laurensse, sekretaris: Ja cob de Bruyn. namens de werkne mers; Frans Janssen namens de middenstand; Tteng van der Ster ren, namens de boeren; Nelly van Dijck namens de Tnvalidenbond St. Liduina; dr. Steyns. medisch advi seur en pater Wolfgang Schmitz o.f.m. als geestelijk adviseur, want de Stichting Werkplaats had toen nog de Rooms Katholieke sig natuur. Sjang van den Boom was de grote stimulator. Ily streefde er naar om mensen, die door hun invaliditeit of landurig werkeloos-zyn niet plaatsbaar waren in de industrie, toch passend werk te verschaffen. Het waren toen zijn "klanten" by Sociale Zaken. De Wachtgeld- en Werkeloosheidswet is eerst van late re datum. KRUISSTRAAT De Stichting Werkplaats gaf toen onder gebrekkige omstandigheden werk aan een 40-tal mensen. De voorganger van de heer Rippe, de heer Van de Berg, had in de Kruisstraat twee voormalige nood woningen laten plaatsen, waarin de opdrachten moesten worden uit gevoerd. De nieuwe direkteur kreeg van het bestuur van de Stichting de op dracht, nieuwbouw te plegen, ten einde de doelstellingen van de Stichting beter te kunnen realise ren. De heer Rippe zal toen niet hebben kunnen vermoeden, dat de groei en daarmee gepaard gaande uitbreidingen nog vele jaren zou den duren. Nieuwbouw kwam er aan de Maasheseweg. maar die bleek niet tegen de enorme groei bestand te zijn. Er werd weer nieuwbouw ge pleegd, nu aan de Smakterweg. Er kwamen dependances o.a. bij de Ro- bur. En toen de grafische afdeling meer ruimte moest hebben, werd uitgeweken naar het voormalige ziekenhuis. Met de ingebruikname van de uit breiding en nieuwbouw aan de Smakterweg, was het vorig jaar een einde gekomen aan de expansie en het ziet er naar uit. dat men voorlo pig voldoende ruimte heeft. De heer Rippe kreeg in 1959 40 werknemers onder zyn hoede. Dat aantal is nu by zijn afscheid opgelo pen tot 800... Tot 1968 bleef de Stichting Werk plaats onder de katholieke naam werken. In dat jaar werd aan mgr. P. Moors, bisschop van Roermond ver lof gevraagd, dat praedikaat te laten vallen, en daarmede kwam een ein de aan het tijdperk van een geeste lijk adviseur; op dat moment pastoor Thomas Pothoff. In 1979 werd een fusie aangegaan met de Stichting Werkplaats Hel den en in 1981 met het buitenob- jekt Molenvéld-Meterik te Horst. In 1959. toen dhr. Rippe naar Venray kwam, telde Ven ray 17.000 inwoners en de Stichting Werk plaats zo n 40 medewerkers. Nu is het aantal inwoners 34,275 en is het aantal tewerkgestelden in het Werkvoorzieningsschap gestegen tot 800. In al die jaren heeft men op bestuurlijk niveau de kapaeiteiten van dhr. Rippe onderkend, wat re sulteerde in zijn benoeming tot voorzitter van het direkteuren- kontakt, tot bestuurslid van de lan delijke direkteuren en tot voorzit ter van de commissie Public- Relations van de Werkvoorzienings schappen. Bij een afscheid past het ook de levensloop te vermelden. Uit de ter ons beschikking staande gegevens, vermelden wij dat de heer Rippe. voordat hij naar Venray kwam. zijn sporen in de invalidenwerkplaat- sen al had verdiend, o.a. als be drijfsleider van de Werkplaatsen voor Invalide Mijnwerkers Staats mijn Hendrik en als stafmedewer ker interne organisatie van het Fonds Sociale Instellingen van de Staatsmijnen. OPENBARE LEVEN Doordat de Sociale Werkvoorzie ning vele bindingen en relaties heeft met de overheid, de industrie en het maatschappelijk werk. was het haast vanzelfsprekend, dat hij, nog maar net in Venray gearri veerd, al verschillende funkties kreeg aangeboden, welke hij met veel enthousiasme aanvaardde. Op gevaar af er zeker enkele te verge ten noemen wij hier een aantal fiinkties welke dhr. Rippe heeft ver vuld: voorzitter Caritascomité: voorzitter Voormingswerk Jong Vol wassenen; voorzitter Sportraad; lid oprichtingscomité Gezinsvervan- gend-tehuis; lid oprichtingsbestuur Bedrijfsgezondheidsdienst Noord- Limburg; lid Industriële Club Ven ray en thans nog voorzitter van het Departement Noord-Limburg van Nijverheid en Handel. Als geboren en getogen Limbur ger was het carnaval vieren hem niet vreemd, maar in het Venrayse internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 carnaval door te dringen, was moei lijk. En om prins te worden moetje geboren en getogen Venrayer zyn. Maar Paul Rippe deed weer van zich horen, want hy was de eerste niet in Venray geboren en getogen zijn de inwoner die tot Prins Carnaval werd uitverkoren. Het was in 1963 dat Prins Paul de Eerste zyn scepter zwaaide over de Piëlhazen en Ila- zinnekes. Hy was het ook. die aan de wieg stond van de Aid Prinse Kompagnie. In het byzonder loopt als een ro de draad door zijn leven, zijn lid maatschap van het Nederlandse Rode Kruis. Eerst by de afdeling Venray en de plaatselijke colonne en sedert 1980 als voorzitterVring- commissaris ran de Provincie Lim burg en lid van het Nationale Dagelyks Bestuur. AFSCHEID Het afscheid nemen is al begon nen want donderdagavond werd in de kantine van het Werkvoorzie ningsschap aan de Smakterweg reeds afscheid genomen van het Venrayse personeel en het was de oudste maar ook meest bekende werknemer dhr. Leo Reintjes. die hem het afscheidscadeau mocht overhandigen. Dat.zal in de komen de dagen nog in meerdere vestigin gen en instituten plaatsvinden. Maar op donderdag 14 december a.s. is het dan werkelijk de laatste keer dat hij als direkteur in zyn "werkplaats" komt. Dat afscheid wordt in de morgenuren voorafge gaan door de BESTUTRSOVERDRACHT WERK VOORZIENINGSSCH AP Ingevolge de Wel Gemeenschap pelijke regelingen dient namelijk per 1 januari 1990 ook de samen stelling van het bestuur gewijzigd te worden. Het algemeen bestuur zal voortaan gevormd worden door vertegenwoordigers van de college's van Burgemeester en Wethouders, van de by het Werkvoorzienings schap aangesloten gemeenten. Om 11.00 uur zal de officiële bestuure- overdracht plaatsvinden in de Bur gerzaal van de gemeente Venray. Van de thans uittredende bestuurs leden zal dan tevens afscheid wor den genomen. Er zal een byzonder accent worden gegeven aan het af scheid van de huidige voorzitter dhr. Lambert Laurensse, die vanaf de oprichting van de Sociale Werk voorziening in Venray. in 1955. deel uimaakt van het bestuur; eerst als penningmeester, later als voorzitter en sinds de fusie in 1981 ook als voorzitter van het Werkvoorzie ningsschap Noord-Limburg West. Per 1 januari 1990 zal naar ver wacht burgemeester H. Defesche van Venray het voorzitterschap overnemen. Voor 12.001,-- speelmateriaal De gemeenteraad is er deze week mee akkoord gegaan dat voor de ba sisschool te Heide 12.001.-- be schikbaar komt voor de aanschaf van speelmateriaal, als aanvulling op de eerste inrichting. Met ingang van het vorig jaar heeft het Ryk voorzien in een oplossing van de problematiek voor de aanschaf voor groot speelmateri aal, ter aanvulling van de eerste in richting. Aan de gestelde kriteria voldoet de school in Heide en gelet op de verleende ministeriële ont heffing is er binnen de school vol doende ruimte om een speellokaal in te richten. De gemeente ontvangt genoemd bedrag van het Rjjk terug. Voor al uw onroerend goed taxaties beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Patersstraat 17. Venray, t In het kader van de loon- en prijs ontwikkelingen worden jaarlijks de tarieven van welzijns- c.q. sportak- kommodaties opnieuw aangepast c.q. vastgesteld. Voor het komende jaar heeft de gémeente de verho ging van de tarieven vastgesteld op 1,8%. Maar. reeds bij de ingang van het jaar 1988 heeft de gemeenteraad gekozen voor een "publieksvrien delijker" tarief voor de losse- baden-verkoop ten behoeve van het zwembad. Daarom heeft diezelfde raad deze week besloten de toch wel geringe prijsstijging voor de losse- baden achterwege te laten. Deze ta rieven blijven dus ongewijzigd en bedragen voor personen vanaf 16 jaar 3.25: voor personen tot 16 jaar 2,50. WIE WIL MIJ SPONSOREN? Mijn naam is Carolyn Mala en ik Woon in Manilla op de Filippijnen. Ik ben 9 jaar en zit in de tweede [Jas. Ik heb nog een broer van 10 aar en een zuster van 12 jaar. Mijn rader is knoflook-inpakker en ver- lient daarmee 20,-- per maand, [lijn moeder heeft een klein etens- rinkeltje en verdient daarmee 90. - per maand. Omdat de in komsten onregelmatig zyn hebben mijn oudere niet genoeg geld om ons naar school te laten gaan. Wij wonen in een kleine ruimte, ge maakt van golfplaten en hout. Met de hulp van Wereldkinderen en hun sponsors kan ik de school af maken, want ik wil later graag on derwijzer worden. Zodat, ik later voor mijn familie kan zorgen. Wilt u ons helpen bel dan Elly of Lue Hageman van Wereldkinderen. Pettenmakerstraat 14, 5801 RB Ven ray, tel. 04780-86909. Dit is misschien ook een leuk idee om als groep of vereniging, met uw buren of familie samen te doen. De sponsorkinderen die wij be schrijven maken deel uit van ons sponsorprojekt Damayan Commu nity Center een zeer arme wijk in Manilla waar 400 gezinnen in krotten wonen. Deze gezinnen wor den ondersteund door de zusters van de Goede Herder onder leiding van zuster Mary Lilia Flores. Van het sponsorgeld 65,- per kwar taal gaat 60,- naar het gezin in Manilla. Zes miljoen gulden moeten de rondeigenaren in het ruilverkave- ngsgebied Overloon-Mereelo bij el- aar brengen om het laatste gat in e begroting te dichten. De lyst van eldelyke Rekeningen sluit daar- ïee na byna twintig jaar de ruil- erkaveling af. "Een van de goedkoopste ruilver- avelingen in Brabant én Lim- urg" noemde voorzitter van de uilverkaveling in het gebied verloon-Mereelo. Een honderdtal oeren was naar het gemeen- cbapshuis in Overloon gekomen m te horen hoe de laatste fase. de jyst van Geldelijke Regelingen XJR) is vastgesteld. Zeventien jaar geleden werden de (erste gesprekken gevoerd over de [erin richting van een 82 hectare jroot gebied. Van de 7700 percelen fijn er nu nog 4400 over. Er waren f700 eigenaren bij betrokken, tosten 35 miljoen gulden. De rijks- perheid droeg 24 miljoen bij, de [emeenten, waterschap en indivi- luele belanghebbenden betaalden lijf miljoen. De resterende zes mil- pen moet boven tafel komen door niddel van herschatting van de lercelen (2 miljoen) en aanslagen laar gelang de grondeigenaren nut lebben gehad van de verkaveling (4 biljoen). Gemiddeld zullen boeren ,5 duizend gulden moeten betalen oor de verbetering van hun perce- en. Hoogspanningsmasten, verbe- ering aan waterlopen, verharding an wegen, overbedeling of onder af edeling. de aanwezigheid van I' pstallen, egalisatie van de grond of iet dempen van sloten zijn kktoren die bepalen of een stuk andbouwgrond in waarde is ver- jneerderd. Niet iedereen heeft evenveel voor led gehad van de ruilverkaveling, 1 bn dus hoeft ook niet iedereen 3» evenveel te betalen. Wie hadeel Tieeft ondervonden, krijgt, daarvoor jeld uitgekeerd. Wie bezwaar heeft «gen de berekening kan dat tot en >mt[net 2 januari 1990 schriftelijk ken- jaar maken. Het kan dan nog wel scHAflot november 1990 duren voordat /Be bezwaren behandeld worden. t/Cfier maanden trekt de landinrich tingscommissie uit om te kijken wat voor soort bezwaren ingediend zyn. In mei 1990 moet dan een standpunt bepaald worden over toe kennen en afwijzen van de be zwaarschriften. Do behandeling vergt vervolgens ook nog een half jaar. Komen grondeigenaar en land inrichtingscommissie niet tot een akkoord, dan moet de rechter com missaris van de rechtbank bemid delen. De eerste zitting bij de rechter commissaris is overigens pas in maart 1991 te verwachten. Die heeft geen beslissingsbevoegd heid, maar kan weer doorverwijzen naar de rechtbank. Binnen 30 da gen na de beslissing van de recht bank kan de eigenaar nog in cassatie gaan. waarna de definitieve aanslag volgt. Niet de pachters, maar de grond eigenaren betalen mee in de kosten van de ruilverkaveling. Wie tussen 1983 en 1987 een stuk grond kocht, moet daarover schatting betalen maar weet niet hoeveel. Want de commissie berekent die schatting aan degene die de grond op 1 janua ri 1983 in eigendom had. Voorzitter Van Ileusden adviseerde dan ook iedereen om naar de ter visie leg ging van de LGR te gaan om daar uit te laten rekenen wat de lasten over het aangekochte stuk grond zyn. Ook de nieuwe eigenaar kan bezwaar aantekenen tegen de schat ting. Iedere belanghebbende heeft dat recht. Twee schattingen zijn uitgevoerd om de hoogte van de aanslag vast te stellen. De situatie zoals die nu is, na de werkzaamheden van de ruil verkaveling, is vergeleken met de situatie ervoor. Van elk bedryf is een overzicht gemaakt met daarop de inbreng en toedeling van land bouwgrond. Bracht een boer een stuk grond in dat aan een onver harde weg lag en waar door de aan wezigheid van een sloot sprake was van overlast dan moet hij bijbetalen als hij daarvoor een perceel zonder wateroverlast terugkreeg aan de verharde weg. Boeren hebben nut ran een bete re ontsluiting van hun grond en be drijfsgebouwen. van verkaveling en van waterbeheersing redeneert de commissie. Het ingeschatte nut wordt dan omgerekend in geld. De Lyst van Geldelijke regelingen ligt van 20 november tot en met 19 december ter inzage in het Bureau van Uitvoering aan de Oploseweg in Overloon. Tot en met 2 januari kun nen bezwaren daar schriftelyk wor den ingediend. Het college van b. en w. stelt in de toelichting op de begroting 1989, dat de effekten van de ruilverkave ling Overloon-Mereelo door een ieder verschillend worden ervaren. Het gaat hierbij met name om de verzoeken van de kap- en/of aanleg- vergunningen, waarbij b. en w. ge tracht heeft zoveel mogelijk de belangrijke landschappelijke waar den te handhaven. In totaal zijn ca. 300 aanvragen van de landinrichtingscommissie Dinsdagavond 5 december zijn wij geopen voor alle SINTERKLAZEN die even bij willen komen. \itaurant ,,Sn de Keuliclie pot Holthesedijk 2, Overloon Telefoon 04788-1774 beoordeeld. In reaktie op de geno men beslissingen is door 13 perso nen beroep aangetekend. In een aantal gevallen is het beroep aanlei ding geweest om in tweede instan tie tot een oplossing te komen, die voor beide partijen akseptabel is. Volgens de thans bekende informa tie is nog een zevental beroepen aanhangig bij de Raad van State. Soortgelijke beschikkingen zyn door het gemeentebestuur geno men op verzoeken van individuele agrariërs met gronden in het ruil- verkavelingsgebied. Deze beschik kingen hebben geleid tot 5 beroepsprocedures, waarvan er 1 ter behandeling bij de gemeente raad ligt, 2 ter afhandeling bij de Raad van State en in 2 gevallen een nieuwe beslissing is genomen, waarna het beroep is ingetrokken. Regelmatig wordt het college ge- konfronteerd met aanvragen om een kapvergunning door individue le agrariërs in het ruilverkavelings- gebied. Op deze wijze willen zij korrigeren hetgeen door de landin richtingscommissie is aange vraagd. resp. overeengekomen met betrokkene, dan wel in een eerder stadium ter diskussie stond. Deze aanvragen worden door b. en w. benaderd vanuit dezelfde filo sofie als waarmee zij indertijd de aanvragen van de landinrichtings commissie behandelden, nl. het verantwoord afwegen tussen land schappelijke waarde en de agrari sche exploitatie. uw weekblad

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11