Ni*'*' Carnavalstreffen in Oostrum 11 schatten urn bt drote Wakkere Piëlhaas uitgereikt aan Piet Kienhuis 'De Schanseknuppels' Castenray 'Machtswisseling' beej de Knöllekes Weet wat er gebeurt als U NIET adverteert Komend weekend Liedjesmiddag in Oostrum Algemene beschouwingen raad Vierlingsbeek Volkstrauertag in Ysselsteyn Donderdag 16 november - Pagina 7 i I Tijdens de algemene ledenverga dering op de elfde van de elfde heeft vastelaovesvereniging De Piëlhaas jaarlijkse onderscheiding De Wakkere Piëlhaas uitgereikt aan piet Kienhuis. De onderscheiding, bedoeld voor mensen die zich op sociaal-cultureel terrein verdienste- jk hebben gemaakt, is hem toege- end vanwege zijn werk voor basisschool Coninxhof en het Pompgenootschap, voor de Muziek school, de stichting Integratie Ge handicapten en uiteraard ook voor zyn opbouwende werk binnen de vastelaovesvereniging zelf. Drie scheidende leden van de aad van Elf, Leo Hendriks, Joos Truyen en Rob Jacobs werden even eens onderscheiden. Vanwege zijn lange staat van dienst kreeg Leo Hendriks het gouden haasje, beide anderen kregen het zilveren haasje uitgereikt. Tijdens de zondag gehouden Ha- Afgelopen zondag 12 november, nam Vorst Jan afscheid van de Knöllekes in Leunen. Velen kwa men hem en zijn vrouw de hand schudden en bedanken voor alle goede dingen die de scheidende Vorst heeft gepresteerd. Overladen met mooie woorden, kado's, bloe men en vele leuke herinneringen werd op waardige wijze afscheid van hem genomen. Jan beloofde nog, dat zijn inzet voor de carnaval onverminderd door zal gaan, ook al is hij dan geen vorst meer. zepaeper werd oud-vicevoorzitter Ad Hijl met veel tam-tam benoemd tot senator. Als eerste kreeg Harry van Lipzig deze middag de nieuwe „vereni gingsonderscheiding van ver diensten in goud". De onderscheiding is ingesteld om le den te eren die afscheid nemen en meer dan 22 jaar hun beste krach ten hebben gegeven aan De Piël haas. Toon Elder kamp en Wiel Swaghoven kregen de zilveren on derscheiding. PEEL EN MAAS Afgelopen zaterdag op de 3x11 Tijdens deze receptie kreeg Jan geheel onverwacht het Gouden Peelliaas-speldje. Deze onderscheiding werd uitge reikt door Vorst Piet Hermans. Bo vendien werd Vorst Jan benoemd tot Ere-vorst van de "Knöllekes". Aan het einde van de middag werd door de voorzitter van de "Knöllekes" de nieuwe vorst voor gesteld. En daarmee kreeg Leunen een primeur. Vader en zoon, beiden vorst van de "Knöllekes". Bert van Hésters Jo en Wiel wonend op Héstersplats, zal de komende tijd voorgaan bij de senioren, zijn zoon Barry zal dit doen bij de junioren. Wij wensen vader, zoon en fami lie veel sterkte en sukses toe. jubileumreceptie van de Schanse knuppels uit Castenray, ontving Jac Jakobs 3x11 jaar lid van c.v. "de Schanseknuppels", uit handen van de Ven ray se vorsten raad "de vorstenraadsmedaille" en van c.v. "de Schanseknuppels" de gouden verenigingsmedaille. Dit onder toeziend oog van zijn familieleden, vele vrienden en ken nissen, vele Castenrayse verenigin gen en alle carnavalsverenigingen uit de Venrayse kerkdoipen en an dere uit de regio. foto: Hoedeniaekers A.s. vrijdag 17 november zullen de feestelijkheden om het jubi leumjaar besloten worden met een reünie. Deze reünie begint om 19.30 uur met een H. Mis in de St. Mathi- askerk en wordt hierna voortgezet in het gemeenschapshuis "de Wis" in Castenray. Advertenties en affiches hebben er al weken lang de aandacht op ge vestigd, dat komend weekend in Oostrum het 23ste BCL-treffen zal plaatsvinden. BCL staat voor Bond van Carnavalsverenigingen in Lim burg. Bij deze bond zijn zo'n 170 Carnavalsverenigingen aangeslo ten, voornamelijk uit Limburg. Zo'n carnavalstreffen wordt te recht wel eens "het LSO van de Car navalswereld" genoemd. In Oostrum geven daarbij maar liefst 41 carnavalsverenigingen acte de presence, daarvan zyn er 7 uit Duitsland. Vrijwel elke carnavals vereniging is vergezeld van een joekskapel of een dansgarde. Voeg daarby nog de dames van de ver schillende gezelschappen en men komt al gauw op een 2000 perso nen die aan de grote optocht van a.s. zondag gaan meedoen. Carnavalsvereniging De Karklin- gels uit Oostrum kreeg de vereren de opdracht tot het organiseren van dit 23ste treffen, vanwege haar 3x11-jarig bestaan. De feestelijkheden in Oostrum beginnen morgen, vrijdagavond om 20.00 uur al, met een grandioos optreden van BZN uit Volendam. In het voor- en naprogramma is er een optreden van MASH uit Horst. De kaarten voor deze uitvoering zijn praktisch geheel uitverkocht. Wie nog een kansje op een entreekaart je wil wagen, kan het best telefo nisch kontakt opnemen met J. Linskens, Valken kampst raat 6 in Oostrum, tel. 83805. Zaterdagmiddag komt allereerst, de jeugd van 4 tot 12 jaar aan bod. Om half twee begint dan het Gussi- De op 12 november in Oostrum gehouden lie^jesmiddag was we derom erg suksesvol te noemen. De deelnemende liedjes waren allen voorzien van eigen tekst en mu ziek. De arrangementen waren van Frans Verhofstad en Piet Verheyen. De publieke belangstelling was groot te noemen en de stemming zat er duidelijk goed in. De jury moest de liedjes beoorde len over 2 ronden, wat een moeilij ke opgave bleek, daar verschillende liec(je$ aan elkaar gewaagd waren. Als winnaar van Oostrums carna valskraker 1989-1990 kwam Theo Theeuwen uit de bus met het liedje "De Klingel", geschreven door Ma ria Wilms. Op de tweede'plaats ein digde Mirjam Aarts met het liedje "Kiek ozze pap" wat ze zelf geschre ven en gecomponeerd had. En als derde kwam het Hofkoor Oere Toe met het liedje "Limburgse flaai", ge schreven en gecomponeerd door Frans Verhofstad. Eervolle vermeldingen waren er voor Ut- Göt met "Ik wil wel tennis- se" en Karei Verstegen en Annelies Snellen met "Mit carnaval in ut ve- zier" en "Un pilske". Vanzelfsprekend zal Theo Theeu wen z'n "kraker" nog enkele malen ten gehore moeten brengen. En met recht zal iedereen beamen dat Oostrum weer een echte "kraker" heeft. ni Kinderfestival met een geva rieerd en ongemeen boeiend jeugdprogramma. 's Avorrds om 19.49 uur start de GALA-AVOND met ongetwijfeld als topper FREDDY BRECK, het Duitse Schlagerfenomeen. Maar ook de andere artiesten mag men niet on genoemd laten: Ton Joma als buut- nereedner; Math Haan. de Limburgse solo-trompetist: Stella en Angele, het Venrayse dansduo; Grad en Petran, bekend van vele zit tingen maar ook van de Venrayse revue; Dansschool Lon Wetjens met een wervelende show; de Trenne- setters met een onvergelijkbaar re pertoire en nog vele anderen. De muzikale omlysting van een en ander is in de voort reffelyke handen van de "vijfsterrenformatie Rendez Vous". Het BCL-treffen groeit dan naai zij n hoogtepunt toe op zondag a.s.. als na de plechtige hoogmis het Frühshoppen begint met medewer king van de Eikenhofkapel, "Ut Göt" en "Doebele Forto". Om 11 minuten over twee begint dan de grote optocht met défilé, waaraan, zoals we al zeiden, zo'n 2000 mensen zullen deelnemen. Er zijn voor de periode tussen 12.00 en 16.00 uur verkeersmaatregelen genomen, waardoor men Oostrum feitelijk niet in of uit kan per auto. Na de optocht begint het traditionele joekskapellen- en dansgardenfestival. Voor het joeks- kapellenfestival staan 15 muziek gezelschappen ingeschreven. Samen tellen ze zo'n 240 deelne mers, dus de muzikale klanken zul len wel niet van de. lucht zijn bij deze niet-offieiële krachtmeting. Het dansgardenfestival ('Iknz- Marietcehen. Prinzengarde, Stadt- garde en Funkengarde) telt 16 deel nemende verenigingen. Ook daar zal men ogen en oren te kort ko men om al dat schoons te bekyken en te beluisteren. Voor al hun moeite krygen die deelnemende verenigingen na af loop allemaal een speciaal voor dit treffen vervaardigde Karklingel. Om half zeven die avond begint men al met het zg. "Spatshoppen" ter afsluiting van dit 23ste carna valstreffen. Dat wordt een vrolyk en muzikaal gebeuren, o.a. met het Tbp-40-orkest DESIGN en "The Starfighters" die voornamelyk rock and roll-nummers uit de jaren 60 en 70 spelen. Tydens dat Spatshoppen zyn er ook optredens van de zangeres An- gelique Kesseis en het zangduo Peg gy en Richard. Het "Treffen" gedurende, deze drie dagen wordt gehouden In een groot en goed verwarmd feestpavil- joen, op het dorpsplein, met een af meting van 50x27,50 meter. Voor spijs en drank wordt op een uitste kende wijze gezorgd door zo'n 350 vrijwilligers. Wel gaat alles met konsumptiebonnen. maar die kan men ook in de plaatstelijke horeca bedrijven gebruiken. Het restau rantgedeelte van dit "Treffen" vindt in het Gemeenschapshuis plaats, waar diverse koude en warme hap jes en snacks verkrijgbaar zullen zyn om de inwendige mens te ver sterken. In de donderdag gehouden verga dering van de raad van de gemeen te Vierlingsbeek kregen de diverse frakties de gelegenheid hun alge mene beschouwingen te houden over de aangeboden begroting voor het jaar 1990. Het moet worden gezegd dat de diverse frakties er heel wat werk aan hadden besteed. Iedere fraktie had op overzichtelijke wijze haar vi sie verwoord. Voor de eerste keer hadden de frakties Overloon en Tbon van de Pas zich jjevonden, want de woord voerder van de O'vëflopnse fraktie Iiuub van Mil sprak ook namens TbÜftuMMï de Pas. De PK-fraktie wilde haar beschou wingen niet voorlezen, dat vond die fraktie verspilde tijd. Volgens de PK is het welzijnsbeleid van het college onder de maat gebleven. Er is te weinig gedaan aan ondersteuning van het steunfonds en te weinig voorlichting gegeven aan hen die extra bijstand zouden kunnen krij gen. Deze fraktie vond het frappant, dat de door hen hen vorig jaar ge vraagde andere koers inzake de ver pachting van landbouwgronden, toen van de tafel werd geveegd. Maar nu komt het college met een voorstel, dat gelijk is aan dat wat de PK-fraktie vorig jaar vroeg. Alle partijen bleven een lans bre ken voor de noodzakelijke bouw van bejaardenwoningen, in alle kerkdorpen, om de ouderen zolang mogelijk in hun eigen dorp te laten wonen. Alle frakties gaan er ook mee ak koord dat er meer kunstvoorwer pen worden aangeschaft. Op de Maaskant-fraktie na heb ben alle frakties zich uitgesproken over het milieu. Men hoopt dat in de binnenkort te verwachten mi lieunota, de milieubelangen zwaar der zullen wegen dan die van de agrariërs en opk, dat er strenger op. de naleving van de hinderwet ver-" gunningen zal worden gekon-, -tntfeerd. ***»BÊBMÊÊÊÊÊBmi Weer werd er door diverse frak ties gepleit dat de gemeente zich zal ontfermen over het snoeiafval van de inwoners. De gemeente kan dat afval versnipperen en gebruiken als bodembedekking in plantsoe nen en op wandelpaden. In de politie verordening zal de mestparagraaf moeten worden aan gepast met de bepaling dat mest op korte termyn moet worden onder gewerkt. De drie frakties, CDA, Maaskant en PK, vroegen met spoed om maat regelen, om een einde te maken aan de racebaan, de betonnen weg tussen Vierlingsbeek en Venrav. Daar wordt onverantwoord hard ge- Zondag a.s. zullen de op het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn lig gende gesneuvelden in een speciale dodenherdenking worden her dacht. De Duitse regering herdenkt op deze Volkstrauertag allen die door de oorlog of oorlogsgeweld om gekomen zijn-, óók de slachtoffers van bombardementen en concen tratiekampen. Om 11.00 uur zal de plechtigheid by het centrale kruis worden be gonnen met zang ran het gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn, waarna de legerprcdikant. van Afcent F.G. Winckler een toespraak houdt Af gewisseld met zang van het Man nenkoor uit Goch herdenken dan nog Wilfried Schulte. namens de.. Volksbund Deutsche Kriegsgraben- fursorge en generaal majoor Brac ket namens de Wereldveteranen. Voor het eerst in de geschiedenis zal op eigen verzoek namens de In ternationale school by Afcent Rail' Sambeth het woord voeren. Namens de Duitse regering zal de Duitse ambassadeur Frieher Otto von der Gablentz de doden herden ken, met dezelfde woorden waar mee ook de president van de Bondsrepubliek Duitsland de do den herdenkt. reden. Zelfs werd gevraagd om een snelheidsmeter voor de politie, om meer snelheidskont roles en zo no dig drempels aan te leggen. Diezelfde frakties vroegen ook om betere kontrole op de boeren die wegbermen by hun akkers voegen en er zelfs mais in telen. Alle frakties waren vol lof over het ontworpen fietspadenplan en hoopten op een spoedige reali sering. Positievere medewerking werd gevraagd inzake het alcoholmati- gingsbeleid. De PK gaf als voor beeld, de recepties welke de gemeente geeft, alcohol-vry te maken. Strengere maatregelen werden gevraagd tegen het roken in open bare gebouwen en de hondepoep op trottoirs en wegen. Ook werd gevraagd naar een mo gelijke bouw van een sporthal en het verbaasde de verschillende frakties, dat het college nu ineens mogelijkheden ziet zitten. Blijvende aandacht werd ge vraagd voor de bedrijventerreinen, want als de gemeente "nee" moet gaan verkopen, is dat een verkeerd beleid. Na aanvankelijke woede en ver bijstering, aldus de Maaskantfrak- tie, over het voortbestaan van de gemeente Vierlingsbeok. is er zeer .adequaat aktie ohÖêmoMen tegen het Rapport Schampers. Deze frak tie vindt dat al het mogelijke zal moeten worden gedaan om de zelfstandigheid van de gemeente te behouden. Men heeft dan ook geen moeite met het beschikbaar stellen van een krediet om die aktie te kunnen voeren. De Maaskant-fraktie vroeg ook te onderzoeken of het niet zinvol is de twee sportkantines (Volharding en SSS Overloon) te verkopen. Tenslotte werd door de Maaskant- fraktie gevraagd, of de Maasheggen mogelijk door de WSW kunnen worden onderhouden. Vandaag zal het college antwoor den en de raad krijgt dan alsnog de gelegenheid om op die antwoorden nader in te gaan. door B.A.M. KRUYSEN Gebrandschilderde ramen uit het atelier van Fr. Nicolas te Roermond Na bijna 130 jaar nadat de glasmakers Catelaen en Van de Valck de glazen hadden gerepa reerd ging het kerkbestuur in 1851 over tot het plaatsen van vijf nieu we ramen op het priesterkoor. In 1854 werden zeven nieuwe ra men aangebracht in de zuidbeuk en iii 1863 nog zes ramen, waarvan ^Ijf in de noordbeuk en een aan de oostzijde. Op 26 mei 1890 moeten weer tien Fraai aanzicht op de vooroorlogse vensters op het priesterkoor. ramen vervangen worden. Dit blijkt uit een schrijven van pastoor W. No- termans: "Het R.C. Parochiaal kerk bestuur van Ven ray, overwegende, dat blijkens door meerdere deskun digen gedane opnemingen, een tiental ramen der R.C. Kerk in zoo slechten staat, wegens het uitvallen van mergelblokken, zelfs voor de kerkbezoekers hoogst gevaarlijken toestand verkeeren, dat geheele of gedeeltelijk vernieuwing dringend noodig wordt". Enkele jaren later werd door de fam. Frans Nicolas en Zonen te Roermond in samenwerking met dr. Cuypers met de vernieuwing van de glasramen begonnen. Dit glazeniersatelier was in Ne derland een van de eerste in de 19de eeuw, dat de glazenierskunst beoefend. Frans Nicolas was de stichter van het atelier, waarin ook zijn twee zonen Frans en Charles en later de wereldberoemde Joep Nicolas, werkzaam waren. Laatstge noemde verwierf wereldvermaard heid met het vervaardigen van 25 gebrandschilderde ramen in de Oude Kerk te Delft. Het is algemeen bekend dat vroe ger gebrandschilderde ramen aan kerken werden geschonken, niet alleen "tot sieringhe der kercke" maar ook "tot eyghe lof' van de schenkers, waarvan de namen en familiewapens, zelden op de ramen ontbraken. Zo werden op het einde van de negentiende- begin twin tigste eeuw een aantal door de fa. Nicolas vervaardigde ramen ge schonken aan de Grote Kerk. In de zuidbeuk vier ramen, waar van de eerste, door een onbekende geschonken, met hoofdvoorstellin gen: de H. Drievuldigheid en Het aardse Paradijs. Met onderschift: "Luidt Gode ter eere, het volk tot leering". Een tweede raam met hoofd voorstellingen: Het laatste Avond maal en de Bruiloft van Cana. Met onderschrift "Maria Pascal Schmeitz, pastoor van Ven ray van 1902-1919, geb. te Sittard 21 Aug. 1851". Derde raam met hoofdvoorstellin gen: De H. Priesterwijding en het H. Vormsel en de H. Doop. Onder schrift: "Zijne beminde ouders Cor nelius Schmeits, geb. te Guttecovens 1820, overleden te Buggenum 1900. Vierde raam met hoofdvoorstel lingen-. Geboorte van Christus en de Berg Thabor. Onderschift "Maria Theresia Clauwen, geb. te Sittard 1807, aldaar overleden 1860" (met wapen Clauwen). Zeer waarschijn lijk was zij de moeder van pastoor Pascal Schmeits. Dan volgen nog vier ramen die in vensters geplaatst werden in de noordbeuk. De eerste raam met de hoofd voorstellingen: De stamboom van Ondervaam van een venster aan de Evangeliezijde. De graflegging van Christus. Onderschrift: Dr. H. Poels. Aalmoe zenier. Geb. Venray 14 Feb. 1868. Jesse en de St. Jacobsladder. Het onderschrift luidde: "'John Gaston Jenkins, geb. Londen 19 augustus 1878 en Alice Poels, geb. Londen 1 augustus 1885 en kinderen". De tweede raam met hoofd voorstellingen: De Geboorte van Maria en De Boodschp van de Engel Gabriël aan Maria. Onderschrift: "Peter Joh. Poels en Pauline Trij- nes, Londen 1923" (deze vestigden zich te Londen voor de Venrayse Schaapscompagnie) (zie foto). De derde raam met de hoofd- voostellingen: De Opdracht van Ma ria in de tempel en De Vlucht naar Egypte. Onderschrift: "Jan Poels 1 mei 1870 Jeanette Poels. Venray 26 Juni 1875. De vierde ,raam met de hoofd voorstellingen: De Ontmoeting op de Kruisweg en De Graflegging van Christus. Onderschift: "Dr. 11. Poels, .Aalmoezenier, geb. Venray 14 Febr. 1868 (zie foto). In het kerkarchief worden nog enkele brieven bewaard van de Ven rayse priester mgr. P. Wijnhoven Ondertaam van een venster aan de Evangeliezijde. De boodschap van de Engel Gabriël aan Maria. Onderschrift: Peter Joh Rrels en Puidine Trijnes, Londen 1923. (Director Associated Catholic Chari ties) te New Orleans U.S.A., waarin melding wordt gemaakt van een schenking van een glasraam voor de Grote Kerk (1927). Helaas werden boven beschreven en andere ramen op 14 oktober 1944 door typhoonaamallen en bij het opblazen van de kerktoren op 16 oktober van dat jaar totaal vernield.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 7