^Brandweercommandant Wim Schillings gaat in de VUT voor 3.95 voor 4.95 PEEL EN MAAS "De Flierefluit" gaat wat doen aan de schoolomgeving dagen Ford-zeepkistenwedstrijd voor jeugd van 8-12 jaar Smakt en Holthees samen in een gemeente? Florado De Bleek 46 Bloemen Venray Gemeente gaat derde fase Landweert in ontwikkeling nemen Chez Jacques r, V voordeelaktie schitterend prachtige weekboeket areca palm van 4.95 van 6.95 WIW w (geldig van do. 16 t/m zat. 18 nov.) Pottenbakkerij "de Blauwbilgorgei" Nu nog aan de Kempweg, straks aan de Hulst! "Ik heb nog steeds niet het ge voel. dat ik volgende week hier weg ben", zei vorige week brandweer commandant Wim Schillings. "Er zyn nog zoveel dingen te doen. voordat ik het commando kan over dragen aan mijn opvolger Harrie van Oosterhout. "Maar morgen, vrijdag, is het toch zover, dat. de heer J.W. Schillings de gemeentelij ke dienst met "de VUT" gaat verla ten. Al heeft hij er de leeftijd nog niet voor, feit is, dat hij er veertig jaren in overheidsdienst op heeft zitten en dat geeft hem het recht ge bruik te maken van de VUT-rege- •jing. Van die veertig dienstjaren heeft, hij er negentien in Venray doorgebracht; de meeste jaren op de inmiddels opgeheven afde ling Openbare Orde en Veiligheid en sinds de recente reorganisatie ten gemeentehuize als hoofd van Gemeente Brandweer en Brand- ftveerzaken. Deze afzonderlijke orga nisatorische eenheid opereert rechtstreeks onder de burgemees ter en/of het college van b. en w. Hierdoor hebben vijf van de 43 korpsleden de status "beroeps" ge kregen. De heer Schillings begon' zijn loopbaan als II.T.S.-mijnbouwkun- dige bij de Staatsmijnen, waar hij ondergronds leiding gaf. Na het sluiten van "de Maurits". de groot ste mijn, werd hij met 24 anderen uitgezocht voor een opleiding H.T.S.- Weg- en Waterbouw met de verzeke ring, dat de opleiding van jaar op de dagschool in Heerlen, een be trekking bij een gemeente zou ople veren. Op 1 juli 1970 kwam Wim Schillings in dienst van de gemeen te Venray op de nieuwe afdeling Openbare Orde en Veiligheid met als taak de brandpreventie gestalte te geven. Nog in hetzelfde jaar werd hij aan gesteld als brandweerman met het doel op korte termijn officier te worden via het volgen van diverse opleidingen en het opdoen van praktijkervaring. Toen hij in 1974 benoemd werd tot ondercomman dant van de Venrayse vrijwillige brandweer, ging hij er alles aan doen om de opleidingen en de orga- internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 De aanwezigheid van vijftig auto sturen in het magazijn van Autobe drijf Van Haren, bracht direkteur Bert van Haren op het idee hiermee "ietfS leuks" te gaan doen. "Om ruimte te krijgen in het magazijn, zou je ze in een container kunnen kieperen, maar je zou ze ook aan de jeugd kunnen geven om er een zeepkist omheen te bouwen" dacht hij, En voortbordurend op deze ge dachte kwam hij o^ het idee een Ford-zeepkistenwedstrijd te organi seren voor de jeug van 8 tot 12 jaar. Vanaf donderdag 23 november kan de jeugd gratis bij Garage Van Haren een echt autostuur plus een sticker, een inschrijfformulier en spelregels afhalen. Het stuur is dan het begin voor het in elkaar knutse len van een "zeepkist", die op de een of andere manier moet kunnen worden voortbewogen, als er maar geen motor in zit. Een trapmecha- nisme is natuurlijk leuk, maar een duwer er achter mag ook. als ie maar rijdt. De rijdende "zeepkist" mag maximaal 1 meter breed en 2 meter lang zijn. De rest wordt over gelaten aan de fantasie van de jeugd, die zich daarbij uiteraard mag laten helpen door hun vader of grotere broer. De Ford-zeepkist moet voorzien zijn van de sticker en een leuke en originele naam. Voor het bouwen en het beden ken van de naam krijgt men de tijd tot, woensdag 27 december, zodat men hiervoor ook de kerstvakantie kan benutten. Op die dag moeten de bouwsels worden ingeleverd bij Autobedrijf Van Haren, Raad huisstraat 38. De werkplaats wordt dan speciaal omgebouwd tot ten toonstellingsruimte. Vanaf donder dag 28 december t/m zaterdag 30 december 12 uur kan iedereen de bonte verzameling van knutsel- kunst komen bekijken. Het is de bedoeling, dat op zaterdagmiddag 30 december de ka ravaan zeepkisten door het winkel centrum trekt, met muziek en een historischt T-Ford voorop. Omdat er maar vijftig autosturen 'beschikbaar zijn. kan ook maar eenzelfde aantal jongeren aan de wedstrijd deelnemen. Het gaat er bij deze wedstrijd om, wie de mooiste zeepkist met de origineelste naam maakt. Een des kundige jury zal de maaksels be oordelen, terwijl ook een publieks jury zal worden ingeschakeld. De eerste prijs bestaat uit een fiets. De tweede prijs is een stereotoren en de winnaar van de derde prijs krijgt een draagbare stereo-radio. Voor dat de optocht door het dorp gaat trekken, worden de prijswin naars bekend gemaakt. nisatie te verbeteren. Hij werd be last met de dagelijkse leiding en organisatie en droeg de eindverant woordelijkheid voor de totale brandpreventie, alsmede voor de repressieve voorbereiding o.m. in de vorm van het ontwikkelen van aanvalsplannen. Mede door zijn be langrijke inbreng kwamen o.m. de "Brandweernota gemeente Venray". die nog steeds aktueel is, tot stand en dan natuurlijk het gemeentelij ke rampenplan. BUITEN VENRAY Maar ook buiten Venray kreeg de naam van de heer Schillings be kendheid. Hij werd instrukteur bij de provinciale brandweeropleidin gen en leidde in dat verband vele brandweermensen in Noord-Lim burg op voor diverse rijksdiploma's bij de brandweer. Daarna werd hij benoemd tot examinator en nam hij examens afin de provincie Lim burg. In provinciaal verband werd hij lid van de "Preventie Studie commissie Limburg", waarin de 12 grootste gemeenten van Limburg zijn vertegenwoordigd. Hij werd bestuurslid van de "Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten" en sekretaris/pen- ningmeester jvan de "Stichting Brandweeropleiding Limburg". OP NATIONAAL NIVEAU Maar ook landelijk kreeg de naam van de heer Schillings niet al leen een bekende, maar ook een ge zaghebbende klank. Hij werd docent aan de Rijksbrandweeraca demie in Schaarsbergen (bij Arn hem) waar jonge beroepsoffocieren worden opgeleid en beroepsofficie ren een opleiding volgen voor hoge re funkties. Ook is hij docent bij de landelijke opleiding van vrijwillige brandweerofficieren. Als afge vaardigde van Limburg in het hoofdbestuur van de landelijke Ver eniging van Brandweercomman danten werd hij voorzitter van de "Commissie Raamwerk", die de opdracht had richtlijnen te ontwer pen voor de rampbestrijdingsorga- nisatie met o.a. modellen voor rampenplannen. Deze richtlijnen werden als boekje uitgegeven door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De organisatie van de rampbestrijding werd zijn speciali satie en zo kon het gebeuren, dat de toenmalige minister Hans Wiegel de heer Schilling verzocht zitting te nemen in het landelijke overleg orgaan op Binnenlandse Zaken. Onder leiding van de direktêur- generaal van Openbare Orde en Vei ligheid van het ministerie van Biza werd daar de basis gelegd voor de rampbestrijdingsorganisatie, die wij thans kennen. Deze commissie legde ook de "Reorganisatie van de Liever een kado van Thomassen, Sinterklaas Grotestraat 93 brandweer" in een boekje vast, waarna ook het boekje met landelij ke richtlijnen "Contouren van de Rampbestrijding" werd uitge bracht. Dit boekwerk geldt nu nog steeds als het vademecum van de organisatie. Voor zijn werk in het land werd de heer Schillings onderscheiden met de Nederlandse brandweeron derscheiding "Het Kruis van Ver diensten 1ste klas", de "Britse medaille van verdiensten" alsmede "Het Kruis van Verdiensten van de Koninklijke Belgische Brandweer federatie". VERLEDEN EN TOEKOMST Wanneer Wim Schillings straks voor het laatst de deur van zijn kan toor in het gemeentehuis achter zich dichttrekt, mag hij trots terug zien op zijn Venrayse jaren. Vanuit niets heeft hij een goed geoutilleerd brandweerkorps opgebouwd. Bij zijn komst telde het koips slechts één brandwacht 2e klasse en een aantal brandweermensen zonder opleiding. Bij zijn vertrek zijn er 43 goed opgeleide mensen, waarvan 5 beroeps en 38 vrijwilligers De vertrekkende brandweercom mandant heeft in Venray het commando gevoerd bij o.m. de hulpverlening bij twee treinontspo ringen en bij twee spektakulairè branden op het terrein van de psy chiatrische inrichtingen. Bij een uitslaande brand in een paviljoen op het St. Annaterrein, gepaard gaande met een grote rookontwik keling, moest het volledige paviljoen worden geëvacueerd. Ge lijktijdig deed zich een ernstig ver keersongeval voor by Rank Xerox, waarbij de brandweer ook assisten tie moest verlenen. Verder voerde Wim Schillings het commando bij tal van hulpverleningen bij onge vallen, waarvan sommige met dode lijke afloop. Maar Wim Schillings is niet van plan als Vutter "in een gat te val len", want hij heeft hobby's genoeg. Eerstens zal hij nog een jaar docen- tenfunkties houden, maar hij krijgt nu eindelijk ook tijd voor zijn lief hebberijen tekenen en schilderen en het nazoeken van zijn stam boom. Ook in het maatschappelijk leven zal hij zijn partijtje (blijven) meeblazen. Hij is voorzitter van de Stichting Asperge Fietsfeest en sinds kort voorzitter van de plaatse lijke VW als opvolger van de heer H. Lerou. Afgelopen weekend hebben de in woners van Smakt en Holthees, voor zover ze 16 jaar en ouder wa ren, schriftelijk hun mening kun nen kenbaar maken, over wat er straks met hun beide dorpen moet gaan gebeuren: samen bij Venray? samen bij Vierlingsbeek? of laten, zoals het was. Aanleiding tot deze enquete, wel ke door de Dorpsraad werd ver zorgd, in samenwerking met de gemeenten Venray en Vierlings beek, is het onlangs verschenen Rapport Schapers, over de herinde ling van de Brabantse gemeenten. Volgens het rapport moet de ge meente Vierlingsbeek verdwijnen en opgaan in de gemeenten Box meer en Oploo. Voor Holthees zou dat betekenen, dat men voortaan bij de gemeente Boxmeer behoort. Het is bekend, dat de gemeente Vierlingsbeek helemaal niet geluk kig is met de voorgenomen herin deling. Maashees bijvoorbeeld heeft al duidelijk te kennen gegeven, dat men veel liever by de gemeente Venray zou willen behoren dan bij de gemeente Boxmeer. De beide dorpen Smakt en Holt hees hebben veel gemeen, ook al behoren ze bij twee verschillende gemeenten en provincies. In het verenigingsleven bijvoorbeeld gaan inwoners van beide dorpen gewoon vriendschappelijk samen met el kaar om. In de enquete, welke geheel ano niem werd gehouden, moest men allereerst kenbaar maken, of men voor of tegen de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek was. Los daarvan was de tweede vraag, of de gemeentebesturen van Venray en Vierlingsbeek zich moeten inspan nen om beide dorpen bij één ge meente samen te voegen. Wanneer die vraag met JA beantwoord werd. moest men nog aangeven aan welke gemeente men de voorkeur geeft: Venray of Vierlingsbeek. De laatste vraag was dan. aan wel ke gemeente men de voorkeur geeft indien de gemeente Vierlingsbeek komt te vervallen; wil men dan bij Venray horen of bij Boxmeer. De uitslag van deze enquete wordt volgende week vrijdag 24 novem ber bekend gemaakt. De beide gemeentebesturen héch ten grote waarde aan de uitslag van deze enquete. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 Nr. 46 HONDERDEIMTIENDE JAARGANG De verenigde "Koninklijke Heide maatschappij" heeft een landelijke leefbaarheidswedstrijd "Een kern waar pit in zit" uitgeschreven. De opzet van deze wedstrijd is, om aan te zetten tot verfraaiing en gebruik van de woon- en speel omgeving. Ouders, kinderen en leerkrach ten van de in "het Brukske" gele gen openbare basisschool "de Flierefluit" zijn tot deze wedstrijd toegelaten. Een werkgroep, samen gesteld uit ouders en leerkrachten, heeft tot taak gekregen het projekt te starten en verder te koördineren. "De Flierefluit" aan de Kiosk in het Brukske, is een van de drie openbare scholen welke onze ge meente telt en is al 15 jaar oud. Di rekteur is de heer R Pannekoek. Maar, "de Flierefluit" is ontwijfeld de enige school in Venray, waar zo veel verschillende nationaliteiten onderdak hebben gevonden. Het onderwyzersteam gaat er trots op, dat men er telkens weer in slaagt die kleine buitenlanders (veelal vluchtelingen) te integreren in de gemeenschap welke de school is, en hen op korte termijn de eerste be ginselen van de Nederlandse taal bij te brengen. Het projekt waarvoor men zich nu gesteld weet en dat volgend jaar augustus gereed moet zijn omvat het volgende: Het plaatsen van speeltoestellen. Het schilderen van een ver- keerstuin, een damspel alsmede hinkelspelen op de speelplaats. Het kreëren van een edukatieve schooltuin en het realiseren van een natuurpad. Het maken van een zitgele genheid. Het ontoegankelijk maken van de schoolomgeving voor honden middels het plaatsen van dieren- roosters en draadwerk. Het plaatsen van gegalvaniseerde doorsluissystemen op de drie be tegelde toegangspaden met als opzet fietsers en bromfietsers het schoolplein niet meer als afkor tingsroute te laten gebruiken. De werkgroep onder de bezielen de leiding van mevr. Biessels en Theo Geerling. beiden leerkrachten "van "De Flierefluit" heeft zich al verzekerd van de medewerking van de LTS. Zij vrezen van de gemeente geen geldelijke of materiële steun te zullen ontvangen, hooguit hulp en advies. Daarom heeft men, ter verkrijging van de nodige financië le middelen, gedacht aan het volgende: Het aanschrijven van de stichtin gen "Jantje Beton" en "Comité Kinderpostzegels". Het organiseren van aktiviteiten voor en door kinderen, leer- Profiteer donderdag, vrijdag en zaterdag Kortingen tot 50%!!! Henseniusplein 4A Venray In de komende tien jaar zullen in Landweert, de derde fase. zo'n 750 woningen gebouwd gaan worden. Hiermee wordt voorzien in de wo ningbehoefte die tot 1999 in Venray zal bestaan. Dit staat in de "uitgangspunten planontwikkeling van Landweert III", dat door het bureau voor Ruim telijke Ordening, Van Heeswijk, voor de gemeente is opgesteld. De derde fase van Landweejt bestrijkt het gebied tussen de huidige bebou wing van Landweert en het bedrij venterrein Keizersveld. In de planontwikkeling wordt dit gebied weer opgesplitst in drie deelgebie den van 250 Woningen. Deze ge bieden zullen door een groenstrook gescheiden worden. Dit is ook het geval op de grens van fase I en 111. nabij de scholen. Verder wordt, bij de plannen er van uitgegaan dat de milieu zonering van toekomstige bedrij ven op Keizersveld geen belemme ring zal opleveren voor de woningbouw. Ook moeten de be staande landschappelijke- en na tuurwaarden zo goed mogelijk in de planopzet geïntegreerd worden. krachten en ouders. Mogelijkhe den zijn het houden van een sponsortocht, een spellenmarkt. herfst- en lentewandelingen, en zovoort. Het aanschrijven van diverse Venrayse bedrijven en instellin gen met het verzoek dit projekt middels giften, diensten en/of in natura te sponsoren. Zoals boven al gezegd, zyn bij dit projekt niet alleen de leerkrachten en ouders betrokken, maar ook en vooral de kinderen. Door hen daad werkelijk bij het grootse projekt te betrekken is men er van overtuigd, dat straks van vandalisme geen sprake zal zijn. Het zijn immers hun speeltoestellen, hun ver- keerstuin, kortom: hun school. Maar ook buurtbewoners zullen hopelijk met meer aandacht het schoolgebeuren gaan volgen en hun honden niet hun behoeften la ten doen in de zandbak - Wie zich geroepen voelt dit pro jekt van "de Flierfluit" te steunen financieel of materieel is van harte welkom. Belt u tijdens de schooluren gerust 85977 indien u denkt in natura hulp te kunnen verlenen. En voor een financiële bijdrage kunt u terecht bij de Rabo bank 15.39.54.558 en bij de Am ro bank 45.23.35.663; beiden ten name van "de Flierefluit". WONINGBOUWPROGRAMMA Vanuit de analyse van de woning markt in Venray kan worden gesteld dat, vooral in de eerste ja ren. de planontwikkeling van de woningbouw in fase III van Land weert wordt opgestart met projek- ten in de premie koop en de kleinere vrije sektorbouw. In een later stadium zal ook de gesubsi dieerde huursektor in dit wijkdeel worden ingepast. Na afronding van de derde fase Landweert zal het totale woonge bied een 2.000 woningen bevatten. Bij een geschatte gemiddelde wo ningbezetting van 2.4 bewoners per woning zijn er dan 4.800 bewoners in dat gedeelte van Venray. Gezien de grote aantrekkings kracht van het centrum van Ven ray. zal in Landweert slechts, een bescheiden wyksteunpunt moge lijk zijn. Het bestaande wijksteun- punt, dat nu nog bestaat uit enkele noodwinkels zai in de nabyheid van het wijkgebouw aan de Krui denlaan opnieuw worden ingericht. Gezien de bestaande opbouw van het basisonderwijs in Venray en ook de aanwezigheid van basisscho len in fase I en II van Landweert lijkt het aannemelijk dat ook in fa se III ruimte wordt gereserveerd voor onderwijsvoorzieningen. Ge dacht wordt daarbij aan een terrein van 2.620 m2 waarvon 1.035 in2 bebouwd. Voor Keramiek in steengoed en porcelein, ge draaid op de schijf en met de hand gevormd. Geopend: maandag tot/met zaterdag van 10.00 tot 12.00, van 14.00 tot 18.00 en op de koopavond Leo Martens Kempweg 9 5801 VL Venray tel. 04780-89245

Peel en Maas | 1989 | | pagina 11