Dorpsraad blijft zich verzetten tegen komst mestfabriek Heide Rolluiken Rollt"'5 WILD GERECHTEN Griepvaccinatie Venray Rekonstruktie aula algemene begraafplaats Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek Opening Vastelaovesseizoen 89/90 Presentatie Vastelaovesplaat 89/90 Ondanks gebrek aan geld ZONWERING VENRAY BV Oude kapelanie weer bewoond Gouden feest Zuster Lemmens J. van den Beuken Z PEEL EN MAAS Donderdag 2 november - Pagina 5 Omdat de Dorpsraad van Heide geen 15.000,- op tafel kon leggen voor een diepgaand onderzoek, door een ingenieursburo. naar de milieu-gevolgen van een mestfa briek in Heide, heeft men zich moe ten terugtrekken van een zitting van de Raad van State, waar hun schorsingsverzoek zou behandeld worden. Zoals bekend, vindt het ministerie het niet nodig, dat voor het bedryf Scarabee Waste Conver sion voor de vestiging van een mestverwerkingsfabriek in Heide, een uitgebreid rapport gemaakt wordt over de milieu gevolgen; een zogenaamd Milieu Effect Raportage (afgekort: MER). De Dorpsraad van Heide was het daar niet mee eens en nam de Eind- hovense advokaat mr. C. v.d. Corput in de arm, die op zyn beurt een in genieursburo inschakelde om de werkwijze van de op te richten fa briek te onderzoeken. Een eerste onderzoek leverde te weinig gege vens op. Een verder en diepgaand onderzoek zou 15.000,- gaan kosten. Dat geld had. de Dorpsraad niet tot haar beschikking; reden waarom men moest afzien van een zitting van de Raad van State. De buurtbewoners en de Milieu groep Noord-Limburg hebben hun bezwaren wel op die zitting ver woord. De Raad van State zou daar gisteren (woensdag) uitspraak over doen. Wanneer die uitspraak ons nog tijdig bereikt, zullen wy die in dit blad publiceren. Een en ander betekent nu niet, dat de Dorpsraad Heide zich nu maar voetstoots by de vestiging van een mestverwerkingsbedrijf neer legt. De zaak zelf over de lokatie- keuze, de verkeersoverlast, de geluids/milieu-overlast e.d. wordt ook nog door de Raad van State be handeld. DE MESTVERWERKING EN DE POLITIEK Het demissionaire kabinet zegt dat voor de periode 1990-1994 voor de industriële mestverwerking ruim 400 miljoen gulden subsidie beschikbaar is. j Bij het kabinetsstandpunt, zo moet ook het departement van landbouw en .visserij toegeven, gaat het "helaas" nog alleen maar om beleidsvoornemens die nog in de wachtkamer zitten totdat er een nieuw kabinet is. Aangenomen mag wel worden dat een nieuw ka binet er prioriteit aan zal geven. Er moet snel beslist worden, willen we geen achterstand oplopen. De WD twijfelt aan de haalbaar heid van de verwerking van 1 mil joen ton mest in mestfabrieken over twee jaar. WD-kamerlid P. Blauw uitte die zorg in het radio programma Tros-Kamerbreed. Blauw heeft zorgen over de hoge kosten van de mestfabrieken. De totale kosten worden ge schat op ongeveer 1,2 miljard. Verder vraagt Blauw zich af of de mestverwerkingstechniek optimaal is. Ook heeft hij twijfels of er vol doende vraag is naar de mestkor- rels, het eindprodukt van de mestfabrieken. VARKENS- DRUFMEST Het probleem van voornamelijk varken sd rij fmest doet zich vooral voor op de zandgronden van Noord- Limburg, Brabant, Gelderland. Overijssel en Utrecht Omdat er doorgaans op eigen grond te weinig van kan worden aangewend, zeker als met ingang van 1 januari 1991 de fosfaatnormen nog eens worden verscherpt, kampen de boeren met een overschot. Terwijl Landbouw uitgaat van on geveer 5 tot 6 miljoen ton ipest die in 1994 industrieel verwerkt moe ten worden, zegt Natuur en Milieu dat het wel om 40 miljoen ton mest kan gaan. Dat heeft te maken met een verschil in opvatting hoeveel de landerijen kunnen hebben aan be mesting. Omdat het er naar uitziet dat de industriële verwerking niet eerder dan eind 1992 kan beginnen, vre zen de milieubeschermers dat in het tussenliggende jaar weer volop zal worden gedumpt met alle kwa lijke gevolgen van dien voor het milieu. Industiële verwerking heeft als belangrijk voordeel dat er mestkor- rels worden gemaakt. Daardoor kunnen de transportkosten aan zienlijk dalen en kunnen ook de markten in het buitenland worden betreden. Op mest met veel water zit men daar niet te wachten. De kwaliteit van de mest zelf, dat wil zeggen het bestanddeel aan dro ge stof, is aanzienlijk verbeterd. Verwacht wordt zelfs dat daardoor het volume aan mest de komende jarenmet 40 procent zal teruglo pen. Daar staat tegenover dat op provinciaal en plaatselijk niveau, maatregelen worden getroffen om het bemesten van waterwingebie den te verbieden en de periode van het uitrijden van de mest aanzien lijk te beperken, zodat de uitstoot van ammoniak kan worden ver minderd. MESTVERWERKING ELDERS Bij TNO in Apeldoorn heeft de stichting Memon (Mestverwerking Midden- en Oost-Nederland) eep. proeffabriek gebouwd ter waarde van 3,5 miljoen gulden. Het hele on derzoeksprogramma kost 11 mil joen gulden. Het eindprodukt is mestpoeder/korrel. Memon wil een fabriek bouwen met een kapaciteit van 500.000 ton drijfmest per jaar, goed voor 100.000 ton korrels of poeder. De investering wordt geraamd op 80 miljoen gulden. Bij Promest in Helmond is men het verst op weg naar industriële verwerking. Daar heeft men al ette lijke honderden tonnen korrels kunnen afzetten in Nederland en het buitenland, onder meer in de wijnbouwgebieden in de Elzas. Naar verwachting van direkteur ir. B. Hu berts wordt in Helmond eind no vember de kapaciteit verhoogd van 40.000 naar 100.000 ton op jaarba sis. Die zijn goed voor 11.000 ton mestkorrels. Traditioneel wordt in Ven ray op de le zondag na de 11e november, het nieuwe vastelaovesseizoen ge opend en de nieuwe vastelaoves plaat aan de "Pilhaze en Piëlhazinne" gepresenteerd. Vanaf deze dag kan het vastelao- vesgeweld in Venray weer in alle he vigheid losbarsten. Daartoe zal op zondag 12 november a.s. vanaf 13.11 uur het jaarlijkse "HAZE- PAEPER" gehouden worden in de foyer van de schouwburg De Bee- jekörf. Na de opening van het nieuwe sei zoen door de verenigingsvoorzitter, geassisteerd door de Opperpiëlhaas (burgemeester Defesche). zullen ook de nieuwe vastelaoveslie^jes "live" gepresenteerd worden. Op het programma staat verder de aan bieding van de eerste vastelao vesplaat 89/90. Dit jaar zal de eerste plaat aangeboden worden aan de heer Jan Verstegen die zijn sporen op muzikaal gebied, in de afgelopen 40 jaren meer dan verdiend heeft en die bekend is van o.a. de Harmo nie, Seniorenorkest en verschillen de joekskapellen en reeds zijn medewerking verleende als leider van de Boereblaoskapel, aan de eer ste Venrayse vastelaovesplaat in 1965. Ook in het programma opgeno men is de installatie van Ad Hyl tot Senator van De Piëlhaas en de uit reiking van verenigingsmedailles aan mensen met bijzondere ver diensten voor de vastelaovesvere- niging. Drie joekskapellen zullen de no dige aandacht krygen i.v.m. hun ll-jarig bestaan. Door Albert Martens zal zijn ver zameling vastelaovesmedailles geëxposeerd worden, een stand zal ingericht worden met. nostalgische boerebrulleftkleding en uiteraard zal er een stand zijn waar de nieuwe en oude vastelaovesplaten en cas settes te koop zijn. Voor de kinderen, die, mits onder begeleiding, gratis toegang hebben. Raad van State Gistermorgen is van de Raad van State bericht ontvangen, dat een uitspraak over de bezwaren van de Heidse buurtbewoners en de Milieugroep Noord- Limburg inzake de vestiging van een mestfabriek in Heide, vier weken is uitgesteld. De Raad van State wil dat alsnog door een "hoge ambtenaar" de kwestie wordt onderzocht De proeffabriek in Helmond heeft inclusief de aanloopverliezen 27 a 28 miljoen gulden gekost Verwacht wordt daar niet eerder dan eind 1992 te beschikken over een groot schalige fabriek met een kapaciteit van 500.000 ton. J)ie zal een totale investering vergen van 75 miljoen gulden. De in Den Haag gevestigde onder neming Orveco wil in de Eemsha- ven een fabriek bouwen voor naar schatting 250 miljoen gulden. In Dordrecht wil dochter Eco- techniek van Volker Stevin een fa briek bouwen die voer uit mest haalt. Kapaciteit 500.000 ton drijf mest per jaar, geschatte investering tussen de 70 en 110 miljoen gulden. In Hengelo bereid Mestech een fa briek voor. In de Brabantse dorpen Gemert. en Diessen willen de boeren zelf mestverwerkingsfabrieken bou wen. In feite hetzelfde zoals de LLTB Ysselsteyn dat samen met Scarabee wil gaan doen. MESTBANKEN Bij de mestbanken, die interve niëren bij de distributie van mest van overschots- naar tekorgebie- den, betalen de boeren per ton aan gevoerde mest vijftien gulden. Afhankelijk van de kwaliteit kan daarvan wëer een premie worden afgetrokken die oploopt tot 8,50. Deze regeling loopt echter op 1 ja nuari. aanstaande af. Volgens de commissie-Van Eijke- lenburg, die hel (demissionaire) kabinet voorlichtte over de mest verwerking, gaat het de veehouders straks tussen de 15 en 35 gulden per ton kosten om hun mest aan de fabrieken kwijt te kunnen. Goedko pere "aanbiedingen" aldus deze commissie, is natte vingerwerk- Ondanks de genoemde bedragen zal het moeilijk zijn winst uit mest te halen, want mestverwerking is een middel om het milieu te sparen en geen doel op zich. Overigens is iedereen er wel van overtuigd, dat indrustiële mestver werking een must is. Niet alleen voor het milieu maar ook wegens de kontinuïteit van de bedrijfstak. Nu mag er geen varken meer bij. Er is pas weer een kwantitatieve groei mogelijk als er een oplossing ge vonden is voor het mestprobleem. is een snoepkraam aanwezig en een gelegenheid waar de kinderen te gen een geringe vergoeding, als haas of als clown geschminckt kun nen worden. Verder is er waar schijnlijk een optreden van een muzikaal kwartet en is er een kraam waar men kan genieten van het uitzonderlijk smakelijke Ven rayse gerecht Hazepaeper. Muzikaal zal het geheel omlijst worden door de Rooyse Hofkapel en het draaiorgel van de heer Huys uit Sevenum. Kortom, een hele "Happening" onder het motto: WEEJ GAEVE D'R ENNEN DRAEJ ANÜ bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. Voor het derde achtereenvolgen de jaar zullen een groot aantal Ven rayse huisartsen samen met de apothekers een gezamenlijke griep vaccinatie organiseren in de foyer van de Venrayse schouwburg. Deze griepvaccinatie zal plaats vinden op donderdag 9 november van 14.00-17.15 uur. De patiënten van de verschillen de artsenpraktijken worden op afzonderlijke tyden in de schouw burg verwacht. Patiënten uit de praktijken van resp.: Dkt. Bloemen en Sch raven 14.00-14.45 uur; dkt Gabeler 14.45- 15.00 uur; dkt. Vercauteren 15.00- 15.15 uur; dkt. Lankveld en Wittgen 15.15-16.00 uur; dkt. Corver 16.00- 16.30 uur; dkt. De Vocht 16.30-17.00 uur; dkt Schmeetz 17.00-17.15 uur. Voor de groepsvaccinatie in de schouwburg ontvangen de patiën ten die vorig jaar een griepvaccina tie hebben gehad van hun huisarts een oproepkaart die dienst doet als recept en dus voor de vaccinatie moet worden ingeleverd. Indien u geen oproepkaart ont vangt en toch een griepspuit wilt hebben moet u zich in verbinding stellen met uw huisarts. Tijdens de vaccinatie in de schouwburg zal er De voormalige kapelanie aan de Raadhuisstraat 13 is weer bewoond. De heer Frits Ruyten, tuin- en land- schapsarchitekt, heeft er zyn in trek genomen. De plannen om op dit perceel een appartementenge bouw op te richten, zijn daarmee voorgoed van de baan. In de betreffende woning hebben onder meer kapelaan Geerets en kapelaan Van Leipzig gewoond. La ter kreeg de Mater Amabilisschool er onderdak. De laatste tien jaar is het pand onbewoond geweest. Het zal niet bij velen bekend zijn, dat vroeger in de langgerekte ach- terbouw een bierbrouwerij was ge vestigd het pand is dan ook al ruim 100 jaar oud. De grote tuin met voorheen een prachtig gazon en lange wandelpa den (om te brevieren) bevat o.m. een honderdjarige taxis van zes me ter hoog en drie meter doorsnee. Maar alles is in de loop van de laat ste tien jaren erg verwilderd. Het is de bedoeling dat de heer Ruyten zijn beroep eer gaat aan doen, door de tuin opnieuw vak kundig ih te richten. Zodra die klus geklaard is, houdt hij een officiële opening om iedereen te laten ken nis maken met zijn kantoor voor tuin- en landsehapsarchitektuur. Zyn tuin zal dan ongetwijfeld het "visitekaartje" zyn. Zuster Lemmens, op vakantie in Nederland vanwege haar 50-jarig jubileum als zuster in Pakistan, zal nog lang met heel veel plezier aan het afgelopen weekend in Oostrum en Venray terugdenken. Zondag morgen. na de hoogmis, werd haar in het parochiehuis te Oostrum een receptie aangeboden welke zeer druk bezocht werd en waar zij naast vele felicitaties ook nog vele enve loppen in de handen kreeg ge drukt. In totaal bedacht men haar en haar arme en verstote kinde ren in Pakistan - met maar liefst 4.527,50. Maar dat was nog niet alles. De pastoor van Oostrum had voor zuster Lemmens een speciale kollekte gehouden in cje weekend missen. Totale opbrengst 4.025,-. Dat bedrag wordt door het Missie- Commissariaat van het Bisdom Roermond nog eens verdubbeld- Zondagmiddag was Zuster Lem mens te gast bij de Welfare tentoonstelling in Het Schutters veld, waar zij de trekking van de lo terij mocht verrichten (zie foto). Ook daar wist men het werk van de- iemand van de apotheek aanwezig zijn voor het innen van de eigen bij drage en het zetten van de stempels op de kaarten. Voor verdere vragen of informatie over de griepvaccinatie kunt u zich wenden tot uw huisarts of uw apotheek. De patiënten van de groepsp rak tijk Patersstraat (dkt. Van Thiel, dkt. De Muinck Keizer en dkt Van Loon) worden evenals voorgaande jaren voor de griepvaccinatie verwacht in de eigen praktijk, nl. op woensdag 8 november van 14.00-16.00 uur. Ingewikkelde fietsendiefstal De politie is bezig met een heel ingewikkelde zaak van fietsen diefstallen. Twee Venrayse broers deden namelijk aangifte van dief stal van drie fietsen, die zij voor hun woning hadden geplaatst Een van hen wees als dader een 33- jarige plaatsgenoot aan. De fietsen zou hy gestolen hebben in samen werking met een 41-jarige man uit Boxmeer. Tijdens het onderzoek kwam echter aan het licht, dat twee van de drie fietsen door de aange ver zelf waren gestolen, in Le- deacker. Na eerst ingesloten te zijn ge weest en voorgeleid aan de hulpoffi cier van justitie, werden de broers, met de boodschap dat proces-ver- baal zal worden opgemaakt huis waarts gezonden. GESTOLEN AANHANGWAGEN TERUGGEVONDEN Voordat de diefstal van een aan hangwagen. nabij de woning van de eigenaar aan de Vivaldistraat, bij de politie gemeld was. had die reeds de aanhangwagen opgespoord. Er kwam namelijk een melding bin nen, dat bij de kruising Ch. Ruysstraat-Kolkweg een aanhang wagen stond waarvan de buurtbe woners niet wisten wie de eigenaar was. De politie konstateerde dat er aan het disselslot van de aanhanger was geknoeid. De dief heeft het voertuig vanwege dat slot niet kun nen gebruiken en hem toen maar laten staan. voor: bloelende wlntervlolen en cyclamen, diverse soorten bloembollen, amaryllssen, vaste planten en potgrond kunt U terecht bij PLANTENKWEKERIJ Krekelkamp 3 Wanssum Telefoon 04784-1629 ze onvermoeibare zuster naar waar de te schatten. De opbrengst van de loterij, de verkoop in een speciale Welfare-kraam en de kollekte brachten samen maar eventjes 8.500,- op. Het behoeft geen betoog, dat Zuster Lemmens overdonderd was door deze financiële steun, in één weekend. "Het liefst zou ik nu achter-me-kaar naar Pakistan terug vliegen om ook mijn kinderen van deze gulle gaven te laten genieten..." Zuster Lemmens blijft echter nog tot 20 december in Nederland. Het liefst bij haar zuster in Het Schut tersveld. maar ook haar andere fa milieleden, vrienden en bekenden leggen beslag op haar vrije tijd, zo dat ze van de ene naar de andere plaats moet reizen. Inmiddels begint het heilzame werk van Zuster Lemmens en haar medezusters ook door te dringen in de regeringskringen van Pakistan, die zich tot nu toe weinig gelegen lieten liggen aan de wezen en ge handicapte kinderen die als versto- telingen door het land zwerven. Zuster Lemmens heeft nu het aan bod gekregen om op kosten van de Pakistaanse regering een jongens; weeshuis te bouwen. Café Restaurant Maasheseweg 76. 5804 AD Venray Tel. 04780 81181 Zaterdag en zondag vanaf 15 00 uur Maandag gesloten Dinsdag t/m vrijdag vanaf 00 uur Ongeveer een jaar geleden, by de algemene beschouwingen van de begroting 1989 is de mogelijkheid aan de orde gesteld om de aula op de begraafplaats te doen fungeren als centrale afscheidsplaats. Het gebruik van de aula als de centrale afscheidsplaats heeft na melijk als voordelen: - begeleiding door de beheerder ran begrafenisstoeten wordt overbodig; - de weersomstandigheden zyn niet van invloed by het afscheid- nemen en ook een lange tocht naar het graf komt te vervallen; - graafmaterieel kan bij het graf blijven staan; thans dient dit tel kens te worden verwyderti in ver band met het afëëheidnemen by "'het graf. Om de huidige aula enigszins te laten voldoen aan de eisen van een permanente afscheidsplaats. dient een aantal aanpassingen aan het ge bouw plaats te hebben; te meer ook omdat er sprake is van achterstallig onderhoud. De kosten van een rekonstruktie van de aula worden door de ge meente geraamd op 50.000.- in clusief btw. Ter dekking van deze kosten stel len b. en w. voor om. uitgaande van ruim 130 begravingen per jaar. de bestaande begraafrechtten tè verho gen met een bedrag van 40.-. Het bedrag aan begraafreehten dat ont staat. tengevolge, van deze verhoging ligt beneden het gemiddeld tarief elders. Tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering van de gemeente Vierlingsweek werden o.m. de vol gende raadsvoorstellen goed gekeurd. Voor geldelijke steun "huis vesting gehandicapten" zal men in de toekomst de aanvragen moeten indienen bij het college van b. en w. Besloten werd tot opheffing van de gemeenschappelijke rege ling woonwagenschap. Voor de ge meente Vierlingsbeek zouden er 4 staanplaatsen moeten zijn, maar tot op heden is daarvoor nog geen ver zoek tot verwezenlijking geweest Een voorbereidingsbesluit werd genomen om de verplaatsing van het taxibedrijf Verstraaten, thans aan de Vierlingsbeekseweg. naar een lokatie aan de Oploseweg. mogelijk te maken. In Het Schuttersveld vielen de prijzen van de Welfare-loterij op de volgende nummers: le prijs: 866; 2e prys: 650; 3e prijs: 424; 4e prijs: 573; 5e prijs: 455. Prijzen zyn af te halen by de re ceptie van Het Schuttersveld. Snelheid werd gevraagd bij de realisering van het bestem mingsplan Molenweg. Wethouder Litjens beloofde dat, door het door de fam. V.d. Voordt uit Lottum inge diende bezwaarschrift ongege- grond te laten verklaren. De wethouder kreeg de opdracht als nog kontakt op te nemen met die familie. De onderhandelingen over aankoop van hun gronden dateren al uit 1976. De lijst beeldbepalende pan den bevat nu 28 panden. Gevraagd werd of enkele prachtige lanen in Overloon en bomen welke beeldbepalend zijn voor het land schap ook op de lyst geplaatst kun nen worden. Het college zal er moeite voor doen. De raadsvoorzitter deelde me de, dat hy gevraagd was zitting te nemen in het comité dat gevormd gaat worden voor restauratie van het Protestants kerkje in Vierlings beek. De kosten worden daarvoor geraamd op 500.000,-. Hy vroeg aan de raad. of deze geen betere kandidaat had, dan zou hy die graag voordragen. Voor het woon rijp maken van het bestemmingsplan Groeningse- veld stelde de raad een bedrag van 67.930.- beschikbaar. De vijfjaarlijkse algemene hertaxatie van objekten ten behoe ve van de Onroerend Goed be lasting zal binnenkort plaatsvin den. Kosten 54.093,-. De Stichting voor ondersteu ning van Ouderenwerk kreeg het gevraagde krediet De Stichting Hulpgroep Thuis Sterven kreeg een subsidie van 4.000,-. Het initiatief is immers lofwaardig en heeft waardering no dig. Waarom b.v. in Limburg vergoe dingen aan de Stichting worden gegeven door het Ziekenfonds en in het Branbantse niet, bleef een on beantwoorde vraag Mogelijk dat in een later stadium ook de Brabantse ziekenfondsen er in gaan bij dragen. Het is al te merken, dat in het vooijaar de verkiezingen voor de gemeenteraden zullen plaats heb ben. De PK was van mening dat het plaatsen van verkiezingsborden wettel(jk moet worden geregeld. Voor ieder kerkdorp een maximum aantal, dat niet ontsierend werkt en op vaste door de gemeente ge plaatste borden. Die borden mogen volgens de raad slechts geplaatst worden 14 dagen vóér de verkiezin gen en moeten binnen één week na de verkiezingen opgeruimd zijn.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5