11 schatten uan bz tfknte Kttk OVER JACKS GESPROKEN... DAMMEN PEEL EN MAAS SV Phoenix '75 Ruitersport Badmintonclub Venray F.C.C. Flying Flies Venray Trimclub Venray Schaakclub Venray Midgetgolf Buitenlust H.S.V. de Roerdomp 't Alvertje PEEL EN MAAS Donderdag 2 november - Pagina i{ip£ door B.A.M. KRUYSEN PECH VOGEL LIJN De oude gewelf schilderingen van de Grote Kerk INLEIDING Hoewel de zeventiende eeuw voor Ven ray nog tot een welvaartstijd ge rekend kon worden, was toch een zekere achteruitgang te konstate ren. De belemmering van de Maas- handel door de Republiek ook na de tachtigjarige oorlog en de ver brokkeling van de streek tussen de zes verschillende mogendheden, waren de oorzaak van een algeme ne verpaupering tussen het gebied van de Republiek en het Prins- Bisdom Luik. Venray heeft daar minder van ge leden dan de steden aan de Maas. zoals Venlo en Roermond, waar de achteruitgang duidelyk speurbaar was. Ook met de Venrayse kerk ging het in die tijd minder goed. De in komsten verminderden onder an dere ten gevolge van het afbranden van de Leunse molen in 1768. Deze banmolen was eigendom van de Grote Kerk en een belangrijke bron van inkomsten. De Venrayse kerk begon ook ou- derdomsverscliynselen te vertonen en was hoognodig aan restauratie toe. Het noodzakeiyke onderhoud eiste grote financiële offers. In 1790 moest de bouwvallige to renspits door een nieuwe vervan gen worden. Tbt overmaat van ramp scheurde een orkaan op 22 januari 1799 het dak van het middenschip in twee. Het werd hersteld door bouwmeester Friede uit Gelder. Verder was het orgel versleten en de kerkvloer moest nodig ver nieuwd worden. Deze werd bekostigd door de schamele op brengst van de verkoop van het reeds eerder beschreven Petru saltaar. Waarschijnlijk werden in die tijd ook de gewelfschilderingen overkalkt In een kerkrekening van 1753 komt voor. een zekere Phillipus Schweinbraden, afkomstig uit Hessen-Kassei in Duitsland. Hij had "een winkel-affaire" en was lid van de SL Nicolaasgilde. Hij werd tevens vermeld als "witter" van de Grote Kerk. RESTAURATIE IN 1867 en 1874 Ook het interieur van de kerk was aan een restauratie-beurt toe. Hiermee werd begonnen in 1867 onder architektuur van P.J.M. Cuy- pers te Roermond. Enige jaren nadien werden op 4 januari 1874 door het kerkbestuur het bestek en de voorwaarden van de herstellingswerken aan de paro chiale kerk te Venray bekend ge maakt Onder artikel 1 stond ondermeer vermeld: "Het wegne men der witsellagen van de gewel ven, teneinde van de gewelven mogelyk het oorspronkelijke decoratie-schilderwerk terug te vin den". Verder "dat de aanbesteding zal plaats hebben te Venray op 23 fe bruari 1874 ten huize van Hendrik Poels, herbergier in "de Drie Kro nen" (later slagery Poels in de Gro testraat). Uit een proces-verbaal van 4 juli 1874 bleek, dat by "de opening van de inschrijvingsbiljetten", de aan nemer M. Pollaerd uit Gebroek bij Maasniel de laagste inschrijver was. Na gehouden beraad werd aan de ze aannemer het werk gegund voor het bedrag van 5.369.-. De hoog ste inschrijving door de Venrayse timmerman M. Maassen bedroeg 6.990,-. 16de EEUWSE GEWELFSCHILDERINGEN ONTDEKT In de aantekeningen van Pastoor Van Haeff bevindt zich een artikel uit de Maas en Roerbode van 18 juli 1874. Hierin werd vermeld: "Aan de beroemde architect Cuypers is het mogen gelukken prachtige gewelf schilderingen uit het begin der XVIe eeuw in de kerk van Venray te ontdekken" en verder "Ieder, die dat tempelgevaarte kent, zal zich kunnen voorstellen, welk een heer lijken indruk de restauratie dezer trotsche gewelven in fresco schildering zal maken". Boven het priesterkoor (zie foto), waar een sluitsteen versierd was met een afbeelding van het Lam Gods, zag men ook de kroning van Maria. Verder de figuren van de ze gende Zaligmaker met daaronder engelen. Genoemde sluitsteen was omge ven door symbolen van de vier evangelisten. Verder in het koor de figuren van de H.H. Josef, Petrus, Catharina en Urbanus en in het be- n eden vak de vier Kerkvaders, m.n. Ambrosius, Augustinus, Hierony- mus en Gregorius de Grote. Onder de aangebrachte wapen schilden prykten die: van Venray, In de Regionale Bondskompetitie heeft Damclub Venray in de afde ling van de eerste klasse tot op he den weinig sukses kunnen boeken. Zowel tegen HDR uit Rosmalen als tegen DC Venlo werd met ruim ver schil verloren. Met 5 punten tegen 13 moesten de Venrayse dammers de eerste 4 wedstrijdpunten prijsgeven. De eerstvolgende wedstrijden worden gespeeld in Venray tegen EDG uit Eindhoven en in Veldho ven tegen GDV aldaar. Er zal dan uit een ander vaatje getapt moeten worden, wil er een goede kans be staan tot behoud van een plaats in deze eerste klasse kompetitie. Ook voor de interne ranglijst kompetitie zijn reeds zeven speela vonden achter de rug. Door een groot aantal achterstallige partijen is de stand hiervan momenteel on overzichtelijk. Wel is het zo, dat Noyens nog de enige speler is zon der verliespunten, waarmee hij een uitstekende start heeft gemaak. Zo wel Dokter als Wester hebben bei den reeds een verliespartij moeten noteren. Batis is bezig zich goed te herstellen van zijn vormverlies van vorig seizoen: met 9 punten uit 6 partijen stelt hij zich voorlopig kan didaat voor een van de ere-plaatsen. Nog steeds zit Damclub Venray met het probleem, dat er zich geen nieuwe leden aandienen. Jong en oud, die graag het damspel beoefe nen, roepen wij wederom op om mee te komen spelen: iedere maan dagavond in het clublokaal van Restaurant Thielen op het Kenne- dyplein. Bij voldoende deelname zijn wij graag bereid tot het geven van spelinstruktie. Nadere inlich tingen: tel. 82470. 'n abonnement waard Phoenix' 75-At hos 2-2 De 3e wedstrijd alweer dit sei zoen. Aanvankelijk verliep 't niet geweldig; er kwam absoluut geen goede pass bij de set-uppers; voor dat we het wisten stonden we 2-0 achter. Maar het tij keerde... Hoe 't nu precies kwam is niet helemaal dui delijk; misschien schrok iedereen wakker; misschien ook onderschat te de tegenstander ons. Hoe dan ook, we werkten keihard en veel ge- koncentreerder. 't Liep weer, en tot onze grote vreugde was de einduit slag 'n verdiende 2-2! Hierdoor we ten we nu wat 't is om lx te winnen. Lx te verliezen en lx gelijk te spelen. Volgende week, 4 nov. om 15.00 uur vertrek vanaf 't Vat. We halen de "S.N.O.-wedstrijd" in Baarlo in (Sil weet de weg!). Op dinsdag 7 en 21 nov. a.s. zal in Manege Seurenheide te Well een bijeenkomst worden gehouden voor Dressuur. Deze bijeenkomsten zullen onder leiding staan van de heer G. Nijskens uit St. Odiliënberg en zyn toegankelijk voor de Com mandanten, Instrukteurs, Juryle den, Amazones en Ruiters en verdere belangstellenden van de Kring Horst en Venray Land. Rui ters en de Kringen Horst en Noord- Limburg Pony's. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 11 nov. zal in Manege Geurts-van Kessel te Ysselsteyn de eerste selektiewedstrij Dressuur voor de klassen M2, Z1 en Z2, van Kring Venray plaatsvinden. Aan vang 18.00 uur. Op zondag 12 nov. wordt in Mane ge Geurts-van Kessel te Ysselsteyn en in Manege Waldzicht te Otter- sum een selektiewedstrijd gehou den voor de klassen B2, LI. L2 en Ml. Aanvang in beide maneges 10.00 uur. Uitslagen Ponyclub Op de afgelopen zondag in Seve- num verreden selektiewedstrij d dressuur voor ponyruiters behaal de Suzan de Bever met Patch in de klasse D-B2 een 5e prys met 125 punten. Janneke van Osch met Wit je behaalde in de klasse C-Ll een schitterende 2e prijs met 127 punten. Programma zondag 29 okt: Venray 1-Weert 2 United 2-Venray 2 Venray 3-Olympia 4 Venray 4-Horst 1 Stein 4-Venray 5 Venray 6-Veredot 4 United 13-Venray 7 Programma zaterdag 4 nov.; Espe 4-Venray 5 12.00 Programma zondag 5 nov.: Whippet 3-Venrayl 12.30 Venray 2-Terwaerden 2 10.00 Heel 2-Venray 3 09.30 Venray 4-Maasbree 2 10.00 Maasbree 6-Venray 6 09.30 Venray 7-Baarlo 3 10.00 Zondag zijn we nog in Veldhoven gaan crossen. Hier was de laatste A.K., en ook de laatste wedstrijd van dit seizoen. Uitslagen: AUTOJtWcBEDRUF GEBR TIMMERMANS HORST Schade herstellen? Timmermans bellen en het komt gegarandeerd goed Trimclub: In en rondom Venray zie je het aantal trimmers en joggers weer sterk toenemen. Veel mannen en vrouwen gaan inzien dat hun li chaam duidelijk profyt heeft van regelmatig lopen. Ervaring heeft echter geleerd, dat het, vooral wan neer het werkelyk aankomt op het doorzetten, waarmee men begon nen is. het alléén bezig zyn soms een probleem kan zyn. Waarom niet het besluit genomen om aan te sluiten by de trimclub. Niet gebon den zyn geen kontributie niet zo prestatie-gericht meer ont spannen bezig z(jn gezamenlijk lopen in en rond Venray op vaste tyden, vooral het samen bezig zyn met gelyke interesse kan een goede stimulans zyn om de gezochte kon- ditie uithoudingsvermogen of andere goede kanten, die aan het trimmen verbonden zijn, te (her) ontdekken, maar vooral ook in stand te houden, om de duidelijke positieve veranderingen in geest en lichaam te ervaren. Onze aktiviteiten voor de ko mende week: Lo persgroep: Zaterdagmorgen: duurloop van 10 km op hel Overloon-circuit. We vertrekken om 7.15 uur vanaf Par keerplaats "De Vers". Maandag- en donderdagavond: vertrek om 18.30 uur vanaf St. An- thoniusveldweg 1. Doel: konditie- looptraining over 10 km op harde ondergrond voor langere afstanll, route Singels Venray Trimmers: Zondagmorgen ook op het Overloon-circuit een gevarieerd trimprogramma. We verzamelen en vangen aan om 9.00 uur by Par keerplaats "De Vers". Inlichtingen verstrekt gaarne: P. Loomans. Ouverturestraat 14, Ven ray. tel. 85384. De eerste kompetitieronde begint haar einde te naderen. Daarom hieronder de standen. Groep Al: 1. R. Lemmers 3-2% 2. O. Lemmers 3-2 3. H. Coolen 3-1% 4. W. Gommans 3-1% 5. J. Louwerse 4-1% 6. F. Vermeulen 4-1 De nummer 6 zal naar groep 3 de graderen, 4 en 5 gaan naar groep 2. Groep A2: 1. R. Keereweer 2-2 2. E. Bouwmans 2-1% 3. P. Rouvroye 2-1 4. G. Kortenoeven 2- 5. J. Tiggeloven 2- 6. C. Visser 2- In deze groep is de degradatiestrijd nog niet beslist. Groep BI: 1. A. Antheunisse 2-2 2. II. Meyer 2-2 3. J. Claassen 2-2 4. J. Smits 2-1 5. L. Peters 2-1 6. P. Brinkman 2-0 7. W. v. Ham 4-0 Groep B2: 1. B. Pleit 2-2 2. J. Hagens 3-2% 3. F. Sijbers 3-2 4. R. Kartodirdjo 1-1 5. K. Beeftink 4-1% 6. R. Manders 2-0 7. G. Breukers 3-0 Voor de beker is al gespeeld: F. Vermeulen- J. Claassen. Slechts in de derde partij wist F. Vermeulen zyn tegenstanders op de knieën te krijgen. Een eerste plaats, een derde plaats en een zesde plaats; dat was het resultaat van het bezoek aan het Internationale toernooi te Eindho ven van afgelopen weekend. Truus Arts legde beslag op deze eerste plaats met 93 holeslagen bij de Dames Senioren; Jan Litjens zorgde voor een eervolle derde plaats door met 85 slagen de derde plaats op te eisen bij de Heren Seni oren. Ténslotte Gerard Arts met een zesde plaats bij de Senioren met 93 slagen; dit alles over drie ronden. Gezien de weersomstandigheden mogen we op een geslaagde deelna me terugzien. Komende donderdag is vrij even als het komende weekend. Voor de eventuele liettiebbers, afhankelijk van de weersomstandigheden, kan er toch nog een balletje geslagen worden. Zeker nu we bijna aan de Indoorgolfwedstrijden beginnen, is dit een extra stimulans. De zaterdag gehouden wedstrijd voor het Lourdescomité Venray kan weer geslaagd genoemd worden. Ondanks dat het weer later bar slecht werd vielen de vangsten niet tegen. Winnaar werd het koppel R. Wynhoven jr./P.-Cuppen; 2e H. Hen- driks/M. Goorts en 3e H. Noy/v.d. Hoogen sr. Tydens de 5-dorpen behaalden A. Sanders en R. v.d. Hoogenhof een goede klassering. Zaterdag koppel Meerlo. Zondag 5-dorpen van Horst. Opge ven tot donderdagavond bij H. v.d. Heuvel, Langeweg 38, Venray, tel. 04780-86569. Voor uw vergunningen kunt u te recht bij H. v.d. Heuvel en V. Groo tels Hengelsport, Stationsweg. Zaterdag 4 nov. 1989 Feestavond, we beginnen om 20.00 uur in ons clubhuis, zaal "De Karklingel" te Oostrum. Tussen het kienen door zullen de jubilarissen en de div. Ko ningen worden gehuldigd. We heb ben 9 leden die 25 jaar lid zyn van 't Alvertje. Dit zijn: F. v. Bergen. Oostrum: P. v. Hoof, Wanssum; H. Janssen, Venray: J. Riepe, Venray: Th. v. Sinten, Venray, H. Wismans. Casten ray; A. Jaspers, Ysselsteyn: H. Kunen. Geysteren en P. Kunen, Grubbenvorst. Visbladbezitters die dit blad niet meer willen ontvangen in 1990 die nen dit vóór 1 dec. te melden bij de sekretaris. Als er leden zijn die dit blad graag willen ontvangen dan dienen ze dit ook vóór 1 dec. te mel den bij de sekretaris. Het Visblad kost 10,- per jaar; hiervoor ont vangt u llx Het Visblad. De uitslag van de derde wedstrijd van het winterkoningsvissen van de korte hengels is: 1. A. Gooren; 2. H. v. Valkengoed; 3. H. Theeuwen sr.; 4. J. Maessen; 5. H. Beterams. A.s. zaterdag 4 nov. is de volgende wedstrijd. Bij de koppelwedstrijd van Ven ray was de eerste prys voor het kop pel P. Cuppen/R. Wijnhoven; de tweede voor H. Hendriks/M. Goorts. De uitslag van de vyf- dorpenwedstrijd van Oostrum is: 1. H. Hendriks; 5. P. Cuppen; 10. Sj. Theeuwen; 12. R. Swinkels. Zaterdag 4 nov. is er een koppel wedstrijd van Meerlo. Zondag 5 nov. is de vyf- dorpenwedstrijd van Horst. Voor deze wedstrijden opgeven bij P. Ku nen, tel. 077-662920 tot a.s. donder dag 20.00 uur. Het sekretariaat is H. Lenssen, Al legrostraat 7, Venray, tel. 04780- 87606. REKTIFIKATIE Ons bericht vorige week. over eet verkeersongeval op de Hoeve weg Akkerweg is door ons onvolledi| weergegeven. De juiste gang van za ken was als volgt: Een 27-jarige autobestuurster vei fi, leende komende vanaf de Hoeve ioi weg op de kruising van de !mi Akkerweg geen voorrang aan 'ni85 34-jarige bromfietsbestuurder. Die kwam bij de botsing ten val en liep niet alleen een knieverwonding op maar kreeg ook 'n scheurtje in wervelkolom. Gel re, van Louis de Bourbon dt toenmalige bisschop van Luik van de bouwheer van de kerl T pastoor Gijsbert van der Gaet Foramine). Zoals bekend komt wapen (een dubbelkoppige kroonde adelaar) ook voor op difE I centrale hoofdplaat van zijn graf zerk achter in de kerk. 1. L dii Het reeds genoemde artikel in d Maas en Roerbode van 1874 vet meldde tot. slot: "Wij verheuge ons zeer, dat in eene der schoon kerken in Limburg, waaronder Ven ray zeker niet de minste is, wedei om een schat onzer voorouders opgedoken, en wij koesteren dl hoop, dat het kerkbestuur van Ven ray spoedig in staat zal gesteld wol den, om dien kunstschat aan <r®r vergetelheid en de vernietiging tl onttrekken". Na ongeveer 120 jaar werd dusd witkalk verwijderd en kwamen dl gewelfschilderingen weer te vooi schijn. Uit de kerkrekeningen is beki wie de gewelfschilderingen haddei gerestaureerd. Het waren J.l Kusters, die reeds in 1868 du apostelen- en andere heiligenbed den had "gepolychromeerd": d toenmalige koster Karei Vermeule en een zekere Pothast. Een andeifr bron vermeldde dat men "streng de onder de kalklaag van de late re eeuwen teruggevonden mum schilderingen heeft hersteld. Door de Venrayse bevolking wer voor de restauratie en beschildi ring van de gewelven een bedr*^' van byna 2.300, - bijeengebrac! Aangezien dit bedrag niet voldoeDE^, de was, werd door het kerkbestuu i q op 27 juni 1874 een subsidie aangt vraagd bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Op 16 decembe van dat jaar ontving het kerl bestuur bericht van deze instanti J dat een subsidie van 2.500- wer toegezegd. Als voorwaarde wei gesteld "dat dit bedrag wordt ovei gemaakt, zodra uit uw nader bt richt zal zijn gebleken, dat di herstelling naar behooren heel ^jj plaats gehad". Zeventig jaar na deze restaurati (op 14 oktober 1944) werden XVIe eeuwse gewelfschilderinge totaal verwoest door typhoonaai vallen op de. Grote Kerk. Man kan zich afvragen waaroiü*0 na de oorlog geen gewelfschilderil gen in de kerk zijn aangebraetó L. Sommigen betreuren dit, andere (fl zijn van mening dat de kerk vajdii Venray mooier geworden is dan i voor wereldoorlog II was, daar i door soberheid en lichtende sfee sel zeer veel aan monumentaliteit g wonnen heeft. 00 tel Girls 8-9 jaar Caroline de Bruyn 1; 10-11 jaar Sabine Schoenmakers 1; Hanneke v.d. Bungelaar 7. Expers: 7 jaar Mark Coenen 1; 10 jaar Mark de Bruyn 1. Junioren: 7 jaar Jeroen Verlys- donk 5; 7 jaar Tim Spackler B fin. 1: 12 jaar Ralf Spackler 4; Bjom Verlijsdonk 6. Zondagmiddag is in Boekei de prijsuitreiking van de Afdelings Kampioenschappen. Volgende week komen de totale uitslagen van de kampioenschappen. Grotestraat 27, VENRAY Alle veranderingen worden door ons in eigen atelier gratis voor u verricht. Korte jacks, maar ook de langere parka is uilerst modern, Let op de fijnere details in de afwerking. Kijk in de collecties bij Jac. Nooyen Mannenmode.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 16