Commissies akkoord met bouw nieuw zwembad 'ofELl PEEL EN MAAS Gemeente verkoopt 20% van Keizersveld aan Nelipak ifflóJeugü- Cfïmim/mü niet oud worden. Hoe kan dat toch allemaal? Chez Jacques Felle kritiek op artikel in dit blad Kritiek Kabeltelevisie in de kerkdorpen In een gezamenlijke vergade ring zijn maandagavond de leden van de commissies voor financiën en ekonomische zaken; voor on derwijs c.a.; en voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting ak koord gegaan met de bouw van een zwem- en rekreatiecentrum op de hoek van de Westsingel en de Kempweg. Alleen de fraktie Van de Vorle pleitte in eerste in stantie voor uitbreiding en reno vatie van het oude zwembad, maar toen men te horen kreeg dat de jaarlijkse last ad 750.000,- zowel zou drukken op een verbe terd en gerenoveerd zwembad als op een totale nieuwbouw, was het logisch dat men koos voor de tota le nieuwe opzet KRITIEK De heer Kersten (PvdA) maakte direkt van de gelegenheid gebruik om een felle kritiek uit te spreken aan het adres van Peel en Maas, dat vorige week een artikel publiceerde onder de titel "Dat kan toch alle maal maar... in Venray". Dat artikel was zonder kennis van zaken gepu bliceerd en zou stemmingmakend zijn. Wat de invulling van het totale Vlakwatergebied betreft, aldus spre ker, is er nog niets beslist. Dus zeker niet wat er straks aan (rekrea- tieve)voorzieningen op te ruimen valt Kortom, hij was niet te spre ken over een dergelijke voorlich ting aan het publiek. De heer Van Soest (CDA) on derstreepte de kritiek van dhr. Kersten nog eens uitvoerig en zelfs burgemeester Defesche als voorzit ter van deze gekombineerde verga dering, had er geen goed woord voor over. Dat was hij van Peel en Maas niet gewend... DE KERN VAN DE ZAAK Het gewraakte artikel was door onze redaktie geïnspireerd op het feit dat er een renovatieplan van het oude zwembad gereed lag, waar van de kosten vier miljoen bedra gen, terwijl men een nieuw plan aanbeveelt dat acht miljoen gaat kosten. Men mag dan in Venray mo menteel wat ruimer in de slappe was zitten, maar vier miljoen ver schil... Dat geld zou men toch beter aan andere projekten kunnen besteden. Had men echter by de presentatie van het nieuwe zwembadplan met een verteld, dat de jaarlijkse kosten van een gerenoveerd bad en van een geheel nieuw bad hetzelfde zou den zijn, dan had men in ons ook meteen een grote voorstander van dat nieuwe bad gevonden met al le respekt voor de problemen waar mee de bewoners van de Kempweg zich gekonfronteerd voelen, en waaraan maandagavond in ieder ge val voorbij werd gegaan... Wat de (rekreatieve)voorzienin- gen in het overige deel van het Vlakwatergebied betreft, stelden wij in ons artikel, dat die ongetwijfeld gaan verdwijnen als daar 15 appar tementen/bungalows worden ge bouwd en dan nog eens een niet onbelangrijk aantal tweede wonin gen. De heer Kersten merkte te recht op, dat er over de invulling van dat gedeelte nog niets defini tiefs beslist is (de vergadering stelde de invulling zelfs een halfjaar uit) maar niemand zal kunnen ontken nen, dat wanneer de plannen zoals ze er nu liggen, worden uitgevoerd, er rekreatieve voorzieningen moe ten gaan verdwijnen en dat het ge bied als zodanig zijn rekreatieve taak voor Jan en alleman verliest. In februari van dit jaar publiceer de de PvdA-fraktie een waardevolle bijdrage aan de diskussie over het rekreatiepark Vlakwater. Reeds in de inleiding schreef men: "By alle voorbereidingsplannen op het ge bied van de woningbouw in de loop der jaren, is Vlakwater altyd ont zien, zodat het gebied met zijn dich te begroeiing enerzijds en zijn bijzondere landschappelijke ele menten anderzyds. het karakter van een stadspark gekregen en be houden heeft. ...in potentie was en blijft het Vlakwatergebied uniek". Nu de verdere invulling ran het Vlakwatergebied en de bouw van een nieuw zwembad los van elkaar zijn komen te staan, hebben wij een gerede hoop dat de gedachte woningbouw in het Vlakwater niet doorgaat en wij daarbij in de PvdA een medestander hebben ge vonden. SPIO Zoals men uit vorige publikatie kan weten, was bij de opzet van het nieuwe zwembad gedacht aan een twee meter diep bad. Op aandrin gen van de Venrayse zwemvereni ging Spio is aan de plannen toegevoegd een gedeeltelijke verdie ping van het bassin tot 3.40 meter. Daardoor kan niet alleen de kunst zwemploeg van het bad gebruik ma ken, maar kan ook een een-meter springplank geïnstalleerd worden. Ook kan daardoor de onderwater sport beoefend worden en kunnen aUe zwemvaardigheidsopleidingen hier met een diploma worden af gesloten. Dezelfde vereniging krijgt een verenigings-ontmoetings ruimte van ca. 40 m2 voor bestuurs-, kader en wedstrijdaktiviteiten. VOORZIENINGEN In het nieuwe zwembad komen aUerlei "moderne" voorzieningen, los van de circa 60 meter lange wa terglijbaan, welke geheel buitenom geplaatst wordt. Om een paar van die voorzieningen te noemen: een wildwaterbeek, een waterval, een whirlpool, pulsators. enz. Hoewel, het is mogelijk dat men afziet ran het golfslagbad, dat eerder op de ge dachte voorzieningeniyst bovenaan stond. De heer Van den Boogaart (PvdA) die ook een ligweide en peuterbad zeer belangrijk noemde, verwacht te dat door aUe voorzieningen die er naar voren worden gebracht, de lokatie op den duur te klein zal zijn... Mede op voorstel van de heer Houba (WD) werd daarom besloten Niet alleen de gemeenteraad rea geerde op ons artikel, vorige week in dit blad. "Dat kan toch allemaal maar... in Venray". Hoewel, de reak- ties die wij van verschillende lezers ontvingen waren dikwyls vriende lijker van inhoud. Maar, opnieuw is ons uit die reakties gebleken dat men niet goed begrypt hoe de ge meente nu ineens royaal met geld kan omspringen terwijl er de laat ste jaren steeds maar weer sprake was van bezuinigen en nog eens be zuinigen. Wij hebben al eens eer der in kort bestek op een dergelijke vraag antwoord gegeven. We zullen nu, iets uitvoeriger, daar nogmaals op ingaan. Sedert de regering vanaf begin van de jareii tachtig de geldkraan dichtdraaide, kon de gemeente Ven ray alleen nog maar met veel moei te en bezuinigingen een sluitende begroting op tafel leggen. Er was daarbij nauwelijks sprake van nieuw beleid. De rentelast o.m. van het gemeentelijk grondbedrijf, slokte een groot gedeelte van de jaarlijkse beschikbare gelden op. Uiteindelijk kon er in feite niet nog meer bezuinigd worden. Tot die konklusie kwam ook het provinci aal bestuur, dat goedkeuring van de begroting over dit jaar uitstelde. Het door die bezuinigingen ontstane achterstallig onderhoud, van bij voorbeeld wegen, zou straks, bij voortgezet beleid, zo onnoemelijk veel geld gaan kosten, dat het dan helemaal niet meer te betalen is. Datzelfde kan men zeggen van de versleten en te kleine riolering in het centrum en de afvoer naar de zuiveringsinstallatie. Mede door het achterstaUig on derhoud van het zwembad en het uitblijven van vernieuwingen, uit breidingen en het kreëren van nieuwe attrakties, liep het bezoekers-aantal terug en daarmee de gemeentelijke inkomsten. Een plan om het zwembad gron dig te renoveren en het opnieuw aantrekkelijk te maken, verdween in een buro-lade, omdat er geen vier miljoen voor beschikbaar was. De gemeente zat uiteindelijk zó in de geldzorgen, dat men overwoog, de artikel-12 status aan te vragen. In een artikel-12 gemeente, bepaalt de overheid wat kan en wat niet kan. En voor wat wèl kan, stelt die overheid dan ook de benodigde gel den beschikbaar. Nu heeft dë gemeente Venray, net als alle andere Nederlandse ge meenten, in de betere jaren netjes gespaard: de zogenaamde saldi- reserves. Dat spaarpotje werd jaar lijks dikwijls zeer aanzienlijk gespekt... Alles goed en wel, zei de rijks overheid; als jullie een artikel-12 ge meente willen worden, dan zullen jullie eerst de achterstallige werken dienen uit te voeren en die te beta len uit jullie spaarpotje: de saldi- reserves. Eerst als dat gebeurd is, gaan we praten over bijdragen van het rijk... En dat, is er nu de oorzaak van, dat nu ineens geld beschikbaar is voor het onderhoud van wegen, voor een nieuw fietspad, voor de doortrekking van de riolering en voor de nieuwbouw van een ge meentelijke zwembad. Allemaal werken, welke feitelijk in de achter ons liggende jaren hadden moeten gebeuren, maar toen telkens wer den uitgesteld. Al voor f 43.- per dag bent u in uw eigen Huur-Opel op weg naar een lekker weekend- Ardennen, Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg. In zo n comfortabele luxe Huur-Opel -=== Het openbaar- vervoer is a kijkt u maar. vo omeuGOPeiHURen Perdao Per week Corsa f 43,- f283,- Kadett f 51,- f338.- Ascona f 59,- f380,- Vraaa onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks-verzekering en 200 km vrij per dag 1964 1989 Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4 Telefoon 04780-86200 al die voorzieningen tydens de zg. schetsfase in te vullen. JONG NEDERLAND Op het terrein waar het nieuwe zwembad gaat verrijzen, exploiteert de Stichting Parochiële Jeugdbelan- gen van de parochie Vredeskerk een barak voor het jeugdwerk van Jong Nederland beter bekend als "de blokhut". Deze blokhut zal moe ten verdwijnen en de jeugd raakt haar speelweide kwijt. Voor het CDA was het een eerste vereiste dan Jong Nederland beslist een andere passende akkommodatie krijgt. Volgens de burgemeester zijn daarover al met Jong Nederland besprekingen gevoerd en zoekt men al naar een passend onderko men. Voorlopig is gedacht aan de leegstaande kleuterschool aan de Westsingel, tussen Molenpad en Whistlerstraat. TURNKEY-OPDRACHT Bij het "op poten zetten" van het zwembadplan c.a. is de gemeente geadviseerd door het HëVo Projekt Bouwmanagement uit Vegchel. Het ligt nu in de bedoeling van b. en w. ook de verdere uitwerking over te laten aan deze maatschappij. Een en ander binnen de te stellen finan ciële grenzen en de invulling van het schetsontwerp. Hevo zorgt in feite voor alles voor architekten, voor externe adviezen, voor aanne mers, etc. Een en ander vast te leggen in een zogenaamd "turnkey- overeen komst De gemeente heeft, bij een dergelijke gang van zaken dan ook alleen maar te maken met één verantwoordelijke: de HëVo. Van gemeenteweg zal wel worden aangedrongen om inschakeling van Venrayse bedrijven bij het tota le bouwprojekt. Het personeel van het huidige zwembad zes zwem- instrukteurs en een technisch me dewerker blijven in dienst ran de gemeente óf by de exploitant, maar worden bij het nieuwe zembad ingezet. Ten slotte, het ligt in de bedoeling dat t.z.t. de exploitatie van het nieu we zwembad in handen komt van de N.V. Sportfondsen te Amster dam, waarbij de gemeente toezegt in het jaarlijks tekort maximaal 751.000,- per jaar te zullen bij dragen. De PvdA en enkele CDA- leden zetten echter vraagtekens bij die Sportfondsen. Voor hen is het nu nog niet duidelijk of zij voor Venray wel de beste exploitanten zullen zijn. Van 25 t/m 29 oktober a.s. brengt het Engelse mannenkoor Churchdown Male Voice Choir" uit Cheltenhem (Gloucester) (zie foto) een bezoek aan Venray. In september 1987 was dit koor de gastheer van het "Venrays Man- I nenkoor" dat toen in de kathedraal ran Gloucester en in het concertge- bouw van Cheltenhem concerteerde. Aangezien het "Venrays I Mannenkoor" bijzonder hartelijk werd ontvangen in Engeland heeft men er bij het VMK alles aan gedaan om een attraktief programma samen te stellen. Zo staan er uitstapjes naar Maastricht. Apeldoorn ('t Loo) en Over- loon (Oorlogsmuseum) op het programma. Op 27 oktober, aanvang 20.00 uur zal het Churchdown Male Voice Choir met het VMK concerteren in de Grote Kerk te Venray. Het is beslist de moeite waard eens kennis te maken met het prachtige Engelse koorreper toire waar dit koor, dat elke week optreedt in uitblinkt. Het Engelse koor neemt een eigen soliste mee Sue Black, die ook "uitgeleend" wordt aan het VMK bij het werk Invocation van Debussy. Het VMK en Chruchdown MVC zullen gezamenlijk twee Italiaanse werken ten gehore brengen van Verdi: "La vergine degli angeli" uit La Forza del Destino en "AUegri Beviam" uit Emani. Engelse koren verlaten niet regelmatig hun land en het zal beslist een muzikaal genot zyn dit koor in de Grote Kerk te beluisteren. Op zaterdagavond 28 oktober zal het Engelse koor de mis opluisteren om 19.00 uur in de Paterskerk. DONDERDAG 19 OKTOBER 1989 Nr. 42 HONDERDENTIEN DE JAARGANG Zeer tevreden kon wethouder Wülems donderdagavond, aan de commissie voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting medede len, dat aan het Venrayse verpakkingsbedrijf Nelipak, 2.5 hectare grond van 't industrieter rein Keizersveld is verkocht. Boven dien heeft Nelipak een optie genomen op verdere 2.8 hectare. Deze optie gaat in op 30 juni 1990 en loopt driejaren. Over die perio de zal Nelipak de rentelast van grond dragen. De gemeente Venray en Nelipak zijn al enige jaren met elkaar aan het zoeken naar 'n geschikt bouw terrein. Het bedrijf aan de Maashe- seweg groeide letterlijk uit z'n jasje en moest noodgedwongen al uitwij ken naar Overloon. Het werd zelfs niet onmogelijk geacht, dat Nelipak voor Venray verloren zou kunnen gaan. Met de grondverkoop is die vrees nu weggenomen. BIJZONDERE PRUS De gemeente verkoopt de grond, gelegen in de noordelijke punt, tus sen Maasheseweg en de toekomsti ge R73 voor 40,-- per m2. De uitgangsprijs op Keizersveld is 55,- per m2. Toch was wethouder Wülems zeer tevreden over deze prijs. "Je moet ook bekijken dat de gemeente voor 5 ha minder rente verlies heeft". Toekomstige kopers voor grond moeten zich echt niet gaan blindstaren op deze prijs van 40,-. In zijn totaliteit gaat het in eerste instantie om 'n grondverkoop voor 1.185.000- (incl. btw). Nelipak neemt echter het bouwryp maken van de grond (en de grond waarop 'n optie ligt) op zich. Hierbij gaat het om ongeveer 651.750.-. Neli pak is de gemeente dus 533.250,- verschuldigd. Het bouwryp maken start binnen niet al te lange tijd. De grondover- dracht vindt plaats op 30 juni 1990. Voor de 2,8 hectare waarop nu 'n optie ligt, zal Nelipak te zyn er tyd eveneens 40- per m2 betalen. MOTEL Op de grond, die Nelipak nu van de gemeente koopt, was in de opzet van Keizersveld de bouw ran een motel gedacht. Het is nu niet zo. dat een motel bij Keizersveld van de baan is. De gemeente is op dit mo ment immers in gesprek met se rieuze geïnteresseerden voor een motel. Hierbij moet vooral aan een kleinschalige opzet gedacht worden. Een motel "k la Van der Valk" zal er in Venray niet komen. Zeker niet van het Van der Valk-concern, dal strakt tien minuten verderop (by Cuyk) ook een motel heeft. Zouden de gesprekken tussen ge meente en kandidaat-motelhouders resultaat hebben, dan komt zon motel niet op Keizersveld zelf. maar meer richting Maashees, langs de afrit van de R73. Het terrein aldaar heeft op dit moment de bestem ming reserve-begraafplaats. Wet houder Willems kon echter nog niet zeggen of de gesprekken posi tief zullen verlopen. Dat was vol gens hem niet te voorspellen. VAN RATTINGEN Enigszins in de schaduw van de grondverkoop aan Nelipak, staat de grondverkoop aan Van Rattingen b.v. te Oostrum. Dit bedrijf is ook al lange tijd met de gemeente in ge sprek over grondaankoop aan de Metaalweg. Nu is er overeenstem ming bereikt over de verkoop van 6.840 m2 grond, voor een pry's van 34 - per m2. Dit levert de gemeen te 232.560- op, ruim 45.000- minder dan geraamd. De gemeente is tot deze prijs ge komen omdat de te verkopen kavel een smal front heeft, en breed naar achteren uitloopt. Hierdoor is dit perceel moeilijk verkoopbaar. Bo- internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 veridien is een deel van de verkoch te kavel niet in de exploitatie ran Smakterheide opgenomen. Voor de gemeente daardoor toch een voor deel van zo'n 16.000-. NIET ALLES ROZEGEUR Het zit de gemeente niet altijd mee. met de grondverkopen. B(j de verkoop van grond, ten behoeve van de derde fase De Bleek bijvoor beeld, moest de gemeente een te genvaller ran 156.555,- inkasseren. By de verkoop ran de grond, ten behoeve ran de 49 ap partementen die daar komen was rekening gehouden met de hoogst mogelijke prys. Hierover was ran te voren overleg geweest met het mi nisterie van volkshuisvesting. Dit zelfde ministerie heeft hierop achteraf een korrektie-faktor toege past. i.v.m. het aantal bouwlagen die gerealiseerd gaan worden. Dit zou in eerste instantie een nadelig ver schil opleveren van 215.195,-. On derhandelingen hebben dit bedrag terug kunnen brengen naar eerder genoemde 156.555.--. Een en ander leidde er toe dat de woningbouwvereniging lagere hu ren zou kunnen gaan hanteren. De woningbouwvereniging heeft ech ter gekozen voor een extra luxe. het aanbrengen van een lift in het kom- pleks. Hierdoor kon de gemeente wel weer 11 m2 grond, nodig voor deze lift, verkopen. Totale op brengst 6.325,-, excl. btw. De hier gedachte huren bedragen circa 560.-. Een andere tegenvaller is het niet doorgaan van de verkoop van een bouwkavel aan de Vliezenweg. De gemeenteraad had deze verkoop in maart jl. goedgekeurd. Om gezond heidsredenen van de echtgenote van de koper, kon deze transaktie geen doorgang vinden. De gemeen te loopt hierby 100.000.-- mis. De aspirant-koper kr(jgt nu zijn eenier gestorte waarborgsom van 60% terug. Onder dit motto startte eind augustus op de vijf scholen voor voortgezet onderwys in Venray een projekt "voorkoming kriminaliteit/ kriminaliteitspreventieprojekt". De bedoeling was de jeugd van 12 tot 15 jaar (circa 700 leerlingen) bij dit onderwerp te betrekken. In die leeftijdskategorie komt het vanda lisme, als een vorm van kriminali teit, namelijk het meest voor. Doel was om de jeugd met name meer inzicht te geven in het uit ver veling en frustratie voortvloeiende vandalisme-probleem en de gevol gen daarvan. Een inzicht dat dan leidt tot een positieve normveran dering, een onderlinge korrektie en een vermindering van deze vorm van kriminaliteit. Het projekt werd organisatorisch en finacieel gesteund door de ge meente Venray. Voor de leerlingen bestond de mogelijkheid om deel te nemen aan een wedstrijd in het ontwerpen van een poster of het schryven van eert verhaal over kri- minaliteitspreventie. Daarbtf zijn prijzen te winnen tot 200,-. Een deskundige jury zal de ingezonden posters en verhalen beoordelen. De prijsuitreiking zal a.s. woensdag, 25 oktober in de schouwburg plaats vinden. Dit laatste gebeurt dan met een speciaal op dit onderwerp af gestemde theater-voorstelling, die de groep Oase uit Nijmegen dan voor de leerlingen zal opvoeren. De voorstellingen zyn gepland om 11.00 en 13.00 uur. Aansluitend aan de eerste en voorafgaande aan de tweede voorstelling zal de officier van justitie, mevr. E. ran der Byl, de pryzen uitreiken. De ingezonden posters worden van 23 oktober tot 17 november in de hal van het Venrayse gemeente huis tentoongesteld, terwyl de bes te verhalen gepubliceerd zullen worden in de regionale dag- en weekbladen. Op deze wyze wordt ook geprobeerd de ouders voor het projekt te interesseren, omdat ook zy hun invloed ter voorkoming van kriminaliteit aanwenden. op fundering 3e fase De Bleek In de commissie voor ruimtelijke ordening heeft dhr. Joos Verbeek kritiek geuit op de manier waarop in de derde fase van De Bleek in een zand "bekisting" een gewapend be tonnen strokenfundering werd gestort. Volgens dhr. Verbeek, die zelf toezichthouder is van een be kend Maastrichts architektenburo, bestaat in een zand"bekisting" ge vaar van inkalven door regen en het verkeer van de bouwvakkers. Ook kan men in een dergelijke gleuf geen bewapening vastleggen noch de beton voldoende aftriUen. Wethouder Willems was over deze kritiek zeer verbaasd. In de bouw commissie, welke toezicht houdt op het projekt, hebben vertegenwoor digers zitting van de Woningbouw vereniging. van de Am robank en van de gemeente; mensen met ver stand ran bouwen. Van hen zyn geen klachten gehoord. Bouwmaatschappij Janssen, die de eerste en tweede fase van De Bleek bouwde, was ook gegadigde voor de derde fase. Het Venlose aan nemingsbedrijf Marcel Muyres bv. was echter 600.000,- goedkoper. Dhr. Verbeek verwacht nu dat dat verschil straks in de kwaliteit van de bouw merkbaar zal zyn. De gemeente Venray zal op korte termyn in Oirlo. Casten ray. Heide. Ysselsteyn en Merselo een enquete houden, om te weten te komen of de inwoners er prijs op stellen dat er kabeltelevisie in hun dorp wordt aangelegd. Degenen die er interesse in hebben, zouden, wanneer de aanleg inderdaad doorgaat, zich verplichten minstens een jaar abonnee te worden. De totale kosten om genoemde dorpen ran kabeltelevisie te voorzien bedragen ongeveer twee mi(joen gulden. Een dergelijk bedrag zou wellicht een te hoog tarief veroorzaken. De CDA-commissieleden meen den dat een eensluidend tarief ran maximaal 21.50 akseptabel is. De fraktie Van de Vorle daarentegen vindt de kosten te hoog. terwyl "Sa menwerking" tegen is. indien de abonnees in het centrum moeten meebetalen aan de kosten die voor de kerkdorpen worden gemaakt. In verschillende dorpen cq. wij ken heeft men de beschikking over een CAI (centraal antenne systeem) waarmee men ongeveer 6 zenders kan ontvangen. Op de dorpen Veu len. Vredepcel en Smakt is de aan leg van kabeltelevisie niet mogelijk omdat de afstand te groot Is en der halve de kosten te hoog.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9