rote Kerk De grafmonumenten van de graven van Gelder Vlooien- en Luiksemarkt te Meerlo SHOES lO% SHOES rektifikatie Mishandeling De brand in Castenray Verkoop bosperceel Dodelijk verkeers ongeval PEEL en maas Donderdag 12 oktober - Pagina 7 ye vondst van drie onbekende te- ingen van de grafmonumenten het Gelderse Gravenhuis, te nnond en te Grafenthal, vorm- evoor dr. G.H.A. Venner de direkte leiding tot het schrijven van boekwerkje, dat onlangs onder titel "de grafmonumenten van giaven van Gelder" is ver enen. Het graafschap, sedert 1339 her- om Gelder, omvatte niet enkel of meer de tegenwoordige, pro- cie Gelderland, maar ook grote eelten van het huidige Midden- Noord-Limburg en aangrenzend its gebied, met name de voorma- Kreisen Geldern en Erkelenz. hertogdom Gelder is in de Ne- (èrlandse geschieschrijving vooral >kend geworden, omdat dit gewest „is in 1543 door het verdrag van /enlo bij de Habsburgse Nederlan- jden van Karei V werd gevoegd. Tot jl543 had het zich tegen de Bour- mdische en later Habsburgse an- iexatiepogingen weten te verzetten |en hadden zijn inwoners onder leigen landsheren geleefd. H>t de oudste bezittingen die reeds omstreeks 1200 in handen van de graven van Gelder waren, behoorde het gebied rond het kasteel Geldern waaraan de graven hun naam ont leenden. Voorts was de graaf in on streken in het bezit van Aldekerk, Nieukerk, Wetten, Ven- ray en Roermond. In de loop van dezelfde dertiende eeuw verwierf hy rechten te Sint Odiliënberg, Roosteren, Kriekenbeek en Linne. Na 1250 blijkt de graaf tenslotte goederen te Goch en omgeving en te Venlo te bezitten." Op zondag 15 oktober vindt er issen 10.00 en 18.00 uur in café- lal Brugeind te Meerlo een gezelli- ;e Vlooien- en Luiksemarkt plaats, ieelnemers van allerlei soort doen üeraan mee. Zij bieden een ruim assortiment aan koopwaar aan te len voordelige prijzen, o.a. kleding, iaarmode, sieraden, speelgoed, ireigaren, porcelein, koper, etc. etc. Ook het aanbod in spullen afkom stig van de zolder of berging en an dere tweedehandsspullen zijn aanwezig, zodat ook de liefhebbers en geïnteresseerden in deze "bran che" aan hun trekken zullen ko men en wie weet, als u handig bent in het afdingen, neemt ook u iets leuks mee naar huis voor een laag prijsje! Aldus de inleiding van dit boekje, dat een uitgave is van de Stichting Historie Peel-Maas-Niersgebied, en dat ongetwijfeld zeer interessant zal blijken te zijn voor ieder die be langstelling heeft voor de historie van deze streek. Het boekje is in Boekhandel Van den Munckhof verkrijgbaar ad 16,-. VENRAY 14 oktober 1989 1 jaar Q-Shoes in Ven ray Feest bij Q-Shoes op zaterdag en de daarop volgende herfstvakantieweek KORTING op alle kinderschoenen Grabbelton, ballonnen en iedere dag kans op 2 vrij kaartjes voor de kinderfilm in LUXOR THEATER VENRAY KZf'PWEG 2B LOSLOPENDE PAARDEN De politie was weer een paarden vangen Op Dalland werden drie paarden in een weide gedreven. Die paarden waren uit een goed afgeslo ten weide gekomen. Op de Puttenweg werd een paard door de politie gevangen voordat het dier een ongeluk had veroor zaakt. De eigenaar werd opge spoord. Vorige week plaatsten wy in dit blad het volgende bericht: "In de nacht van vrijdag op zater dag, even na het middernachtelijk uur, reed over de Ysselsteynseweg, ter hoogte van Heide, een tiental jongeren per fiets en ze hadden daarbij de gehele breedte van de weg nodig. Een autobestuurder claxoneerde om de fietsers te kun nen passeren. Op een gegeven mo ment dat hij dat het zou lukken, via de wegberm, maar op dat moment sloeg een van de fietsers op het dak van de auto. De bestuurder maakte zich daarover kwaad. Hij stopte en sloeg een van de fietsers in het ge laat. Die deed daarvan aangifte. Van een en ander zal proces-verbaal worden opgemaakt. Aldus de lezing van de politie, op zondagavond. De lezing van de jongeren is ech ter geheel anders, namelijk als volgt: Met z'n achten reden ze op de fiets van Ysselsteyn naar Heide. Ze fietsten achter elkaar en zeker niet hinderlijk: de automobilist kon on gehinderd passeren. Tijdens dat passeren heeft een van de jongens een vinger opgestoken in de rich ting van de autobestuurder. Die nam dat niet, stopte en haalde uit de kofferbak een ijzeren staaf. Aan de jongens, die gestopt waren vroeg hij wie z'n vinger opgestoken had. Hij kreeg geen antwoord, waarop de bestuurder een van de jongens, een 18-jarige uit Veulen, in z'n nek sloeg. Via het door de jongens opgege ven kenteken kon de politie de au tobestuurder achterhalen. Het was een 20-jarige Venrayer. Ook van deze lezing is proces verbaal opgemaakt. Wy doen ver der niet mee aan een "welles- nietus-spelletje". Het laatste woord in deze zaak zal ongetwijfeld de rechter hebben. BEWUSTELOOS GESLAGEN Er is nog al wat onduidelijkheid over wat er gebeurde tijdens de bas ketbal wedstry d Jumpe rs-Archilles in de Wetteling. Het begon eigenlyk toen er niet meer gewisseld zou mogen worden en een speler de scoreteller met beide handen naar de keel greep. Een getuige wilde die vechtenden scheiden, maar werd zelf tegen het jukbeen geslagen. Die slag kwam zo hard aan, dat hij bewusteloos ge raakte en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Later kon hij naar huis terugkeren. De politie tracht duidelijkheid te krijgen omtrent een en ander en zal proces-verbaal terzake mishan deling opmaken. Onze berichtgeving, vorige week in dit blad, over de brand in Casten ray is niet helemaal juist geweest. Allereerst werden wij er op geatten deerd, dat Roland niet onder Castenray valt, maar onder Klein Oirlo. Verder schreven wy dat die brand door kortsluiting was ontstaan en ook dat is niet juist. De brand ontstond toen een verwarmings monteur bezig was met soldeer- werkzaamheden van een waterlei ding, welke van de koestal naar de melkkamer moest worden aange legd. Hy soldeerde met een gas brander, 30 centimeter onder het plafond. Hij had het plafond afge schermd met platen, maar toch heeft de vlam het op de zolder lig gend stro geraakt, wat in brand vloog. De monteur probeerde nog de brand te blussen, maar dat lukte niet. Diverse malen heeft men ge tracht het alarmnummer 006 te bellen, maar men kreeg daar geen kontakt. Doordoor duurde het lan ger dan wij van onze brandweer ge wend zijn, eer ze bij de brand arriveerde. Tben men uiteindelijk arriveerde, sloeg het vuur al over op het zoldergedeelte van de woning. De brandweermannen konden voorkomen dat de brand zich ver der uitbreidde. Het woongedeelte liep wel waterschade op maar kon nog bewoond worden. De firma van de verwar mingsmonteur heeft al het mogelij ke gedaan om de landbouwer met zijn veestapel te helpen en stelde zich ook aansprakelijk voor de schade. Niet alleen bij deze brandmelding deden zich moeilijkheden voor. Ook bij de alarmering van een auto- brand bleek het alarmnummer on bereikbaar. Burgemeester Defesche is op de hoogte en heeft reeds een streng onderzoek bij de alarmcentrale en de PTT gevraagd. BESTELBUS ONTVREEMD In de nacht van maandag op dins dag is vanaf het afgesloten terrein van een garage aan de Leunseweg een Volkswagenbestelbus ont vreemd. Kennelyk was het de da ders te doen om bepaalde onderdelen, want de bestelbus werd enkele honderden meters ver der, op het terrein van de voormali ge Zuivelfabriek, teruggevonden. Van de bestelbus waren de beide portieren en het motorgedeelte gesloopt. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Toegang tot het terrein was ver kregen door het doorknippen van de afrastering. De gemeente is voornemens een bosperceel, gelegen aan de Putten weg Steegse Peelweg Rouwkuilen- weg, te verkopen. Het perceel is 8.07.20 ha groot en zou 100.000- gaan kosten. De commissie voor openbare wer ken zette een aantal vraagtekens bij deze verkoop. In dat perceel staat bijvoorbeeld een rekreatief zitje, een bank en een tafeltje. Blyft dat behouden? vroeg dhr. Klinkenberg van SV. En dat bleek inderdaad de bedoeling te zyn. Van meer importantie waren de vragen dhr. A. Jansen (PvdA). Hij vroeg namelijk of er garanties wa ren dat het bos straks geen land bouwgebied wordt en dat er geen mest in verspreid wordt. Volgens wethouder Claessens wordt in de boswet geregeld dat een perceel niet ontbost wordt. Boven dien wordt die clausule ook nog eens in de verkoopakte opgeno men. Iets anders is de bemesting. Men mag namely k een bos be mesten. Maar, om overdaad of mis bruik te voorkomen (b.v. dumpen van mest) zou men een en ander nog eens moeten onderzoeken en zonodig beperkende bepalingen in de koopakte opnemen. De heer Muijsers (CDA), vroeg zich met zijn fraktie af, of het wel nodig was, dit perceel bos te verko pen. Het ligt aan drie kanten aan een verharde weg en zou mogelijk straks voor de gemeente van belang kunnen zijn. Los daarvan, zou de vraag gesteld moeten worden of de gemeente zo nodig bos moet gaan verkopen. Eveneens moet men zich afvragen of men NU moet gaan ver kopen, nu we artikel-12 gemeente worden. Muijsers dacht dat het verstandig zou zijn. dat het CDA er eerst nog eens onderling over gaat beraadsla gen. Dhr. A. Jansen wilde echter nog verder gaan en deze verkoop voorlopig opschuiven. De commis sie voor financiën krijgt dan alle ge legenheid te overwegen of verkoop NU, inderdaad verstandig is. En daarmee kon de commissie zich verenigen. REE TEGEN TREIN Een machinist van de trein Venlo-Nymegen bemerkte dat iets tegen de trein was gelopen, maar hij kon niet vaststellen wat. het was. Hij liet de trein stoppen en de poli tie werd gewaarschuwd. Die stelden een onderzoek. Het bleek dat een reebok tegen de trein was gelopen en by de botsing was gedood. Het kadaver werd op de voorgeschreven wijze afgevoerd. Het treinverkeer kon na ongeveer een half uur weer worden hervat. Een 45-jarige autobestuurster uit Vierlingsbeek stopte dinsdagavond, komende van de afrit Deurneseweg (ter hoogte van 't Brukske) om de provinciale weg over te steken en linksaf in de richting Maashees te gaan. Zy lette bij het optrekken on voldoende op het verkeer dat uit de richting Maasheseweg kwam. Een 22-jarige motorbestuurder. Gerar- dus Smits uit Beugen, kon toen vanwege de korte afstand niet meer stoppen en botste met z(jn motor in de flank van de personenauto. De motorbestuurder werd met le vensgevaarlijke verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht maar is daar kort na aankomst aan zyn verwondingen overleden. De bestuurster van de personen auto liep geen noemenswaardig let sel op. DUITSE BROMFIETS TE SNEL Dinsdagavond omstreeks 18.00 uur reed een bromfiets met hoge snelheid over de Schoolstraat. De politie liet die bromfiets, een uit Duitsland afkomstige 90 cc brom fiets, stoppen. De bestuurder was een 16-jarige Venrayer. Voor het beryden van dit soort bromfietsen is in Nederland een rij bewijs noodzakelijk en dat kon de 16-jarige niet tonen. De bromfiets werd in beslag geno men en van een en ander is proces verbaal opgemaakt. DURE ALCOHOL In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie op de Deurneseweg een 18-jarige uit Deume afkomstige autobestuurder aan, en konstateerde alcoholge bruik. Hem werd een rijverbod van 4 uur opgelegd en een transaktie van 250,- aangeboden. GEEN VISITEKAARTJE Woensdagmorgen kwam de eige naar by zijn aan de Antoniusstraat geparkeerde personenauto en ont dekte dat zijn auto flink beschadigd was. Gezien de sporen moet dit ver oorzaakt zijn door een ander mo torvoertuig. De bestuurder had zijn visitekaartje niet achtergelaten. De politie verzoekt getuigen zich te melden. INBRAAK IN ADMINISTRATIE ZIEKENHUIS Tijdens het bezoekuur werd zater dagavond ingebroken in de admi nistratie van het ziekenhuis. De dader moet goed op de hoogte zijn geweest want met een aanwezige kluissleutel heeft hy de kluis ge opend en daaruit enkele geldkistjes ontvreemd. Laten wy met Maria bidden tot God onze Vader. Dat de jonge mensen een klimaat vinden waarin zij Gods stem horen wanneer Hy roept voor het priester schap, andere pastora le diensten of het religieuze leven. O.L. Vrouw Behoude nis der Kranken bid voor ons. Door de week in de oktobermaand dage lijks na de H. Mis van 9 uur rozenkransgebed in de kerk van Oostrum. Bidt u met ons mee? Denkt u aan de Be- zinningsavonden op donderdag 12 en 19 ok tober? Om 20.00 uur in het gemeenschaps huis. U bent van harte welkom. HOND OPGEHITST Een hond werd door een 15-jarige jongen opgehitst tegen een evenou- de plaatsgenoot. De hond werd agressief en beet de jongen in een van zijn benen. De verwondingen waren van dien aard dat hij voor behandeling naar de EHBO in het ziekenhuis moest worden overge bracht Het orgel van de Grote Kerk INLEIDING Bij het Concordaat van 1801 (een concordaat is een overeenkomst tussen 'n regering (hier Napoleon) n de paus over kerkelijke aangele- :nheden), werd ondermeer een •epaling vastgesteld, dat men noest overgaan tot een nieuwe ker kelijke indeling. De bisdommen louden samenvallen met de depar tementen, wat betekende, dat Aken tetel werd van een bisdom, waartoe (ök Venray behoorde. In 1802 kwam het decreet af, iraarby de oude kloosterordes wer- len opgeheven. Deze maatregel trof •ok de drie Venrayse kloosters. Het dooster Bethlehem te Oostrum ferd in 1806 door de heer van Blit- erswijk, de Cocq van Iiaeften opge kocht. Het patersklooster werd terzegeld, maar de kerk bleef in ge- ruik. Klooster Jeruzalem werd iveneens opgeheven en de zusters noesten elders onderdak zoeken. Door de massale opheffing van de doosters had de staat de beschik ing gekregen over talloze goede- en. Deze werden afgestaan aan de 'isschoppen van de (meestal nieu- 'e opgerichte) diocesen, aan wie [de taak werd toebedeeld om deze ideren te verdelen onder dege- len die er behoefte aan konden (ebben. Ook het Venrayse kerkbestuur 'ite zijn wensen kenbaar, na- 'elijk een orgel, een nieuwe ste- vloer, een altaar en vier ihtstoelen. Bij akte van 13 Germinal XI (3 Foto van het Caecüiabeeld dat vroe ger boven op het orgel stond en nu een plaatsje aan de kerkmuur heeft gekregen. april 1803) werd het orgel van het opgeheven Dominicanenklooster te Calcar eveneens gelegen in het diocees Aken door bisschop Mar cus Antonius Berdolet, geschonken aan de Venrayse Grote Kerk. Het werd in 1806 door de Venrayse or gelmaker Joannes Titz geplaatst. Pastoor Pascal Schmeits be schreef het orgel in 1914 als volgt: "Twee ionische kolommen dragen de balustrade en het orgel; de orgel- facade, in twee verdiepingen, van onder vijf en boven zeven vlakke en half cirkelvormige pijpvakken, is versierd met één paukenslaande en twee bazuinblazende engelen-, van weerszijden muziekinstrumen ten; waldhoorn, trompet en haut- bois, op prachtig Louis XV-bladwerk, bekroond met vazen; in 't midden, in top, een 16de eeuwscli beeld van de H. Cecilia". Hij voegt hieraan toe, een opmer king dat aan het orgel enkele jaren voor 1914 een aantal veran deringen waren aangebracht. "On langs is, met zorgzame bewaring der oude orgelfacade met balustra de, het geheel met gedeeltelijk oud eikenhout tot het drievoud der vroegere ruimte verdiept, waarin door de firma Vermeulen van Weert, een groot pneumatische or gel, met al de klankschakeeringen der moderne kunst, geplaatst is". Om terug te komen op de ver plaatsing van het oude orgel van Calcar naar Venray, volgen hier een aantal gegevens uit de Kerkreke ningen van 1803-1808. Nota van 't uitbraken in 't klooster te Calcar, het afhalen, plaatsen, repareren, reiskosten, examineren enz, enz. 5671 francs, 92 centimes. Aen Godefridus Manders van reyskosten met het haelen van den orgel tot Calkar 147 gulden, 10 stuivers Dat de Venrayse bevolking finan ciële steun gaf blykt uit het volgend gegeven: Ontvangen van de inwoners 590 francs. Dit was niet voldoende om de on kosten te dekken, want één kerkre kening maakt gewag van: Zilver verkocht! voor 874 francs, 45 centimes. In de inventarisatielijst van de kerk van 8 juli 1833 werd het orgel in het kort beschreven. "Een orgel van 8 voet prestant met 3 clavieren, te weeten: Een echo met (6) re gisters; met manuaal, met 12, en het positief met 9 registers". De maker van dit orgel is (nog) niet bekend, ook de exacte datering niet. Recente studies hierover zul len een beslissend antwoord kun nen geven. DE VERWOESTING VAN HET OUDE ORGEL IN OKTOBER 1944 Na byna 150 jaar trouwe dienst sloeg het noodlot toe. Vele Venray- Foto van het oude orgel. Opvallend zijn ook de toegangsdeuren, ander naar de toren. ers hebben het meegemaakt; de be schietingen der Engelse artillerie, het bombardement, de ontberingen en de angst om lijfsbehoud. Op za terdag 14 oktober nu 45 jaar gele den zetten Typhoons van de taktische geallieerde luchtmacht een aanval in op Ven rays Grote Kerk. De Eindstraat werd in brand geschoten, de pastorie aan de rand van het kerkhof verwoest, klooster Jeruzalem en een gedeelte van de Hofstraat gingen in vlammen op. De toren bleef staan dankzij zijn muren van 2-3 meter dikte, doch in het middenschip explodeerden de raketten, waarbij ook het orgel grotendeels werd vernield. De eeuwenoude gewelven boven het priesterkoor met de prachtige fres co's stortten in de kerk, waarbij tal loze beelden meegesleurd en ernstig beschadigd werden. Reden van deze aanvallen door Typhoons was dat de Duitsers in de toren een observatiepost hadden ingericht om vandaaruit vuurlei ding te geven aan hun troepen, die in verbitterd gevecht gewikkeld wa ren met de Engelsen, in en rond Overloon. Omdat genoemde obser vatiepost niet in Engelse handen mocht vallen, werd door de Duitse Sprengkommando op 16 oktober 1944 de Venrayse toren, de stoere uit de omtrek, was niet aanwezig. Van de andere kant werd het byeen- brengen van de kerkschatten in een niet brandvrije of bomvrije ruimte, minstens even gevaarlijk geacht, als het laten staan in de wij de verspreide opstelling die ze in de kerk hadden. Bovendien werden ze in de kerk door zware muren be schermd. Van de 62 vernielde orgels in Noord- en Midden-Limburg was het Venrayse orgel het belangrijkste. Het was daarom uiterst moeilijk om dit instrument dat nog in 1940 gerestaureerd werd te vervangen, daar het volgens het oordeel van de Orgel- en Klokkenraad. qua struk- tuur en klankexpressie, tot de vyf besten van ons land behoorde. Dankzij de inzet van het orgelco mité, deken Berden, Kerkbestuur en de inwoners van Venray, werd het huidige orgel op zondag Beloken Pasen in 1955 plechtig in gewijd. Naar mening van een van de organisten, die het orgel bespeel de tijdens de jaarlijkse kunstzinni ge orgelconcerten, is het nieuwe in strument, zowel wat dispositie, de konstruktie. als wat het geluid be treft om van het uiterlijk dan nog niet te spreken een van de beste orgels van Limburg. - met op de achtergrond het oude orgel. De voormalig rijke muurschilderingen zijn gedeelte lijk zichtbaar. Ook kan men bij nadere bestudering de. petroleum lampen zien, welke naast de kerk banken stonden. wachter over het Peelland, opge blazen. Van het orgel, dat nu totaal ver nietigd werd, bleven slechts gespaard het 16de eeuwse St Caeci- liabeeld, dat in de kerk werd geslin gerd. Het heeft nu weer een plaats gevonden in de noordbeuk van de kerk. Verder drie engelenfiguren, die als versiering tegen het orgel hingen. Zy hangen nu in de toren hal, boven de kerkingang. De kerk van Venray was een der eersten in Noord-Limburg die door het Sprengkommando werd opge blazen. Niemand had ooit aan de mogelijkheid van een dergelijk vandalisme ten opzichte van de ker ken gedacht. Men kan zich afvragen waarom de voornaamste kunstvoorwerpen ran de Grote Kerk niet vroegtijdig in veiligheid werd gebracht Een bom- en brandvrije schuil plaats, zo niet reeds in bezit genomen door de inwoners van Venray en de vele evacué's

Peel en Maas | 1989 | | pagina 7