I& Zondag 1 oktober Halve Marathon Venray St sdjattcn uan bt (Srote ÜCerk Kegelen H.B.S. Diana Toepen?! Judo Vereniging Venray Bedrijfsvolley- balkompetitie Rank Xerox Honk- en Softbalver. Red Caps Venray P.H.V. 'Bij Dag en Nacht' Sjoelclub Venray 't Alvertje Philatelica Jumpers '76 Crescendo Trimclub St. Theobaldus Gilde Overloon Volksdans vereniging "Opanka" PEEL EN MAAS Dorvderdag 28 september - Pagina 15 I Vorige week zyn de eerste wedstrijden gespeeld in de kegel kompetitie van de "Kring Venray". De uitslagen zyn: Poule 1 poedelaars-Flatsers 1670-1558 't Gootje-'t Kegeltje 16-42-1680 j Poule 2: Old Calahan-Hazinnekes 1729-1738 Volle Bak-Treffers 1808-1710 Het programma voor de volgen de ronde is: Ma 2 okt.: 14.00 uur 't Kegeltje- The Young Calahan* Ma 2 okt: 22.00 uur The Old Calahan-Volle Bak Di 3 okt: 19.00 uur 't Kegeltje- The Young Calahan* Wo 4 okt: 19.00 uur 't Gootje-De Pöedelaars Do 5 okt: 20.00 uur Flower Power-IIazi n nekes De wedstryd 't Kegeltje-The Young Calahan wordt door beide clubs op hun eigen cluburen gespeeld. De Flatsers en de Treffers zijn deze ronde vrij. Alle wedstrijden vinden plaats op de kegelbanen van The Old Calahan, de Gouden Leeuw 14 te Venray. Kegelelub Flower Power is er afge lopen weekend in geslaagd een uit wisseling met kegelclub Enégkét in Hoscheid (Luxemburg) te winnen. De O.C. van donderdagavond jl. is gewonnen dooi' mevr. A. Thijssen met 3p. 2e M. Thy sen en 3e L. v.d. Hoogenhof, beiden met 1 punt De bestuurswedstrijd van zondag is weer zeer geslaagd te noemen. Hedenavond, donderdag, oefen avond. Zaterdag 30 sept.: Nederlaagtoer- nooi te Bakel, tevens O.C. Aanvang 18.00 uur. Vertrek 17.00 uur. Heeft u interesse in deze mooie sport, dan kunt u er mee ken nismaken op de bovenstaande oefenavond. Materiaal staat vrijblij vend ter beschikking in zaal In den Engel, Poststraat 3. Wij melden de oprichting van een echte toepclub in Venray. Na tuurlijk zullen er wel meer toepers in Venray zijn. maar in echt club verband met een reglement en ta- felregels zijn er volgens onze informatie niet. De club heeft als clublokaal café 't Upke en toept iedere vrijdag van 5 tot 7 uur. Ook aan een beschermvrouw is gedacht en Rien Min is de eer te beurt gevallen de eerste bescherm vrouwe te syti. Uniek is ook de invulling van het bestuur-Hlet oudste lid is automa tisch voorzitter en het jongste lid sekretaris/pen n i ngmeeste r. Helaas is er een ledenstop inge voerd zodat eventuele nieuwe leden geplaatst worden op de wachtlijst. Op een goed bezet toernooi te Wy- chen werden afgelopen weekend enkele ereprijzen mee naar Venray genomen door onze jeugd judoka's. Bram Reijnders bij de jongens 1975-1974 in de gewichtsklasse -48 kg was goed voor een 3e plaats, na op beslissing verloren te hebben voor een een hogere klassering. Eveneens een 3e plaats werd be haald door Joyce Hendriks bij de meisjes geboren in 1981 en 1982 - 24 kg. Tom van Stokkem bereikte in de klasse -31 kg een 2e plaats na met miniem verschil de finale verloren te hebben. Bij de meisjes werden nog 2 plaat sen op het podium behaald door Ie- ke v. Veghel en Wendy Bonants. beiden mochten een beker voor be haalde 3e plaatsen mee naar huis nemen. Voor de meesten was dit weer het eerste toernooi na de vakantie en voor sommigen ook voor de eerste keer het meedoen aan een toer nooi, zodat we met de behaalde prij zen wel enigszins tevreden mogen zijn. Per 2 oktober a.s. zullen de lessen jiujitsu weer starten op dinsdag avond van 20.30 tot 21.30 uur. Iedereen die hiervoor belangstel ling heeft kan zich telefonisch aan melden bij Adrie v. Stokkem. tel. 04780-86046. 't Vat-VC Knudde 3-1 setst. 15-5, 15-12, 13-15, 15-7 VC Knudde moest afgelopen don derdagavond tegen de gevreesde te genstander 't Vat. De le set was het team 't Vat met 5 spelers, dus de Knuddespelers dachten wel dat de ze set winst zou opleveren voor VC Knudde. Hiermee kwamen de Knuddespelers bedrogen uit, want door paniekerig spelen moesten zij deze set uit handen geven met ver lies van 5-15. De 2e en 3e set draaide het VC Knuddeteam iets beter en wist zelfs de 3e set te winnen. Nu vond het team 't Vat het wel wellet jes en heeft het VC Knuddeteam duidelijk laten zien wie de baas was. Overige uitslagen: VC de Kneus-Maashegge 3-0 setst. 15-2, 15-2, 15-5 Bergerheide-VC Smash 3-1 setst. 6.-15, 15-10, 15rl2, 16-14 DPSsJumho 3-0 Programma donderdag 28 sept.: Duivenbos-Maashegge 19.00 scheidsrechter: De Bonte Koe De Bonte Koe-'t Ankertje 20.30 scheidsrechter: Duivenbos. De Venrayse Honk- en Softbal ve reniging mag terugkyken op een sportief geslaagd toernooi dat afge lopen zondag werd gehouden op sportpark "De Wieën". De Venrayse honkballers verloren hun le wed stryd met 6-0 van MULO uit Hel mond. In de 2e wedstryd verloor het team nipt met 2-1 van Bullfigh ters uit Cuyk. De winnaar van het toernooi werd MULO dat overtui gend won van Bullfighters. Bij de softbal werd het toernooi gewonnen door Venlo. De Venlose ploeg won de eerste wedstrijd van de Red Caps Venray ploeg. De 2e wedstrijd tussen Bullfighters en Red Caps Venray werd met 16-15 ge wonnen door Cuyk. De finale tus sen Venlo en Cuyk was spannend. Bullfighters dat de steun kreeg van het Venrays mannelijk publiek nam meteen een 7-0 voorsprong. De Cuykse ploeg moest echter toch het onderspit delven met 11-9. Eindstand honkbal MULO Helmond Bullfighters Red Caps Venray Eindstand softbal Venlo Bullfighters Red Caps Venray 2-4 2-2 2-0 2-4 2-2 2-0 Bert Janssen alweer eerste met Paddy Bij de zogenaamde Lieht- wedstrijd, die in Helden georgani seerd werd. heeft Bert Janssen met zijn inmiddels bekende jonge Me- chelse herder Paddy de eerste prys behaald. Zij haalden 432 van de maximaal 435 punten in het Poli tiehond 1-programma. Dat dit duo steeds populairder wordt op de Nationale wedstrijden is duidelijk: Patty werkt attent, la- koniek maar vooral sportief haar programma af. Geleen 16 sept., weer een open sjoeltoemooi waar 4 leden mees- joelden. Zij behaalden de volgende resultaten: Tbos Blonk 7e pi. D.E. Dit in de finaleronde! Goed gedaan Toos! Peter Camps H.E. behaalde een 6e pl., op 7 punten na, een beker! Jam mer Peter maar góed gesjoeld. Harry Ewals H.D. zakte van een 6e pl. in de finale naar de 10e pl. Leo Piket H.D. houdt niet op met winnen, weer een prachtige 2e pl. met 1265 punten, gem. 126.5. Proficiat allemaal! Sjoel ze!! De einduitslag van het Herfstko- ningsvissen van de korte hengels is: 1. A. Gooren; 2. H. Kannings; 3. H. Theeuwen sr.; 4. J. Hendriks; 5. L. Gooren. By de pickerwedstrijd van Grub- benvorst waren er prijzen voor R. Swinkels en P. Kunen. De uitslag van de eerste wedstryd van de Leukenkoning is: 1. R. Swin kels; 2. A. Langekamp; 3. H. Theeu wen; 4. R. Schmits; 5. G. Robben. Zaterdag 30 sept, koppelwedstryd van Wellerlooi. Er wordt gevist van 12.00-16.00 uur en de nummers zijn af te halen vanaf 10.00 uur in café Vroemen te Wellerlooi. Zondag 1 okt is er een koppel wedstryd van Venray. Voor deze wedstryden opgeven bij P. Kunen. tel. 077-662920 tot a.s. donderdag 20.00 uur. Zaterdag 7 okt. is er een koppel wedstrijd van 't Alvertje. Vergunningen zijn verkrijgbaar bij de sekretaris H. Lenssen, Alle grostraat 7, Venray, tel. 04780-87606 en bij Van Grootel Hengelsport, Sta tionsweg in Venray en het clubhuis zaal Van Dyk te Oostrum. Op zondag 1 okt is er weer de maandelijkse ruilmorgen, die in samenwerking met de „Verzame laar" gehouden wordt in wykcen- trum de Kiosk te Venray. Buiten postzegels, kunt u ook ruilen met andere objekten, zoals munten, ansichtkaarten e.d. De beurs wordt gehouden van 10.00 t/m 13.00 uur. De entree is gratis en er is vol doende parkeergelegenheid. Programma 30 sept: Zaalwachten: B. Sprokkereef en M. Flinsenberg. Jong. Aspiranten 1-Auo Vadis 118.00 Tafel: E. Mooren/M. Smelt. Scheids rechters: E. Sprokkereef/J. Oosterbeek. M.Jun.-Manudax-Flash 1 18.00 Tafel: L. Vösbeek/T. West. Scheids rechters: N. Gonegai/M. Flin senberg. Heren 2-Yellow Sox 1 19.00 Tafel: E. Sharpe/W. van Meijel. Dames-Archilles 1 19.00 Tafel: II. van Rooy/W. van Gassel. Scheidsrechter: E. Sprokkereef. Heren 1-Lieshout 1 20.00 Tafel N. Peeters/M. Philipsen. Programma zondag 1 okt, 8t Servatius: M.J.Aspiranten 2-Erp'70 1 15.00 Tafel: M. Abgauw/E. Duyf. Scheids rechters: M. van Berlo/H. Jansen. Sleutels ophalen en terugbezor gen by fain. Giliam, Largostraat 4. Sheet afleveren bij het wedstrijdse- kretariaat, Pavanestraat 70. Lever je inschrijfformulier deze week nog in! Niet ingeleverd niet spelen Gemengde Zangvereniging A.s. zondag 1 okt. hoeven wij de Hoogmis niet te zingen. Graag zouden wy nog enkele nieuwe leden, dames of heren by ons koor willen hebben. Meldt u zich bij de kontaktpersonen, of tij dens de repetities in de Kemphaan aan het Kennedyplein, iedere woensdag van 6 tot 7 uur. Bent u verhinderd de diensten of de repetities bij te wonen meld dit dan s.v.jY bij de kontaktpersonen: mevr. Van Meyel, tel. 82133. of mevr. V.d. Ven. tel. 81317. Trimclub: Ons programma: Inlopen c.q. warmlopen 10-12 minuten, oefeningen voor losma ken spieren, loop- of spelkombina- ties. uitlopen. Het geheel duurt 1 uur en werkt zeer ontspannend. Geschikt voor dames en heren van alle leef- tyden. Zin om mee te doen! Onze aktiviteiten: Zaterdagmorgen om 7.15 uur van af parkeerplaats "Schadyk" - Mete- rik, voor een trainingsduurloop van 10 km. Zondagmorgen om 09.00 uur ver zamelen bij parkeerplaats ingang "De Vers" Overloon, programma als boven beschreven. Lo persgroep: Maandag- en donderdagavond: verzamelen om 18.30 uur St. Anto- niusveldweg 1. Trainingsloop van 12 km. Verschillende routes. Inlichtingen tel. 85384. Ook dit jaar worden er weer wedstrijden in het kruisboogsehie- ten gehouden voor leden en niet- leden uit Overloon. Er wordt gestre den om bekers voor de heren, de dames en voor de jeugd. Verder zyn er nog diverse pryzen te winnen. Er zijn ook dagpryzen beschikbaar voor 'n bepaald aantal punten. De geoefende schutters uit Overloon worden in een apart klassement in gedeeld, zodat ook niet-geoefenden kans hebben op de prijzen. Deze wedstrijden worden gehou den in het Gildehuis. Pastoor v. Box tellaan, telkens van 19.30-22.00 uur, op 10 zaterdagen. De kosten bedragen 2,50 per avond per persoon voor volwasse nen en 1,50 voor de jeugd. Elke avond worden er 2 p roef- schoten 1x10 tellende pijlen ge lost. Van totaal 10 gehouden,, wedstrijden worden 8 wedstrijdda gen van 10 pijlen geteld. Indien mogelijk kan er op een vrije baan na de westrydpijlen nog vrij geschoten worden. Op zondag 1 oktober 1989 vindt in Venray weer een groot sporteve nement "plaats; de zevende Halve Marathon van Venray. De organisatie, de Venrayse atle tiekvereniging, heeft net als vorig jaar weer een mooi en snel par cours uitgezet in de woonwijk Vel- tum. Het parcours is geheel vlak en loopt over verharde wegen. Start en finish zyn op de atletiekbaan in Venray. A.V. Venray verwacht ook dit jaar vele honderden deelnemers Volksdansen voor kinderen van groep 4 t/m groep 8. alsmede voor tieners en volwassenen. Niet alleen Nederlandse dansen, maar ook Franse. Spaanse, Russi sche, Israëlische, Roemeense. Yoe- goslavische, Amerikaanse etc. Maandag 2 okt. dansen van 19.30-21.00 uur in wijkcentrum 't Schöpke, Veltum. Dinsdag 3 okt. dansen' van 9.45-11.15 uur in wykeenirum 't ^Schöpke, Veltum. De kindergroep danst donderdag 5 okt. van 16.00-17.00 uur in wyk- centrum 't Stekske, Landweert. Voor inlichtingen: tel. 80844 of 85364. aan de start, waaronder bekende re gionale atleten. Zy zullen proberen de winnende tijd uit 1988 ran Jos Verhoeven (1.0735 uur) te verbete ren. (zie foto). De nummer twee van vorig jaar, Har Pollen van Festina. doet nu voor het eerst met de veteranen mee en wordt dus een geduchte te genstander voor andere veteranen. Van de plaatseiyke vereniging zal onder andere Chris Beurskens een greep doen naar een goede plaats in het klassement. Het programma biedt diverse mo- gelykheden voor (immers en KNAU-atleten. Beide kategorieën worden ook apart geklasseerd. Om 10.00 uur start een triinloop over 5 km en om 11.00 uur gaat het start schot voor de triniloop «ver 10 km (1 grote ronde). De Halve Marathon over 21 km en 97m. die open staat voor atleten en voor trimmers, be gint om 13.00 uur en gaat over twee grote ronden. Tijdens deze wed strijd worden op ca. 5. 10. 15 en 20 km verversingen aangereikt (spon sen. water en sportdrank). TYvens worden de tussentyden aangege ven. Het parcours is ook toeganke lijk voor rolstoelatleten. By de atletiekbaan is voldoend^ parkeer-,, (louche- en kleedgelegenheid aanwezig. Aanmelding op het parcours (clubgebouw van de atletiekbaan bij sportpark De Wieën in Venray). op de dag zelf, is nog mogeiyk tot een half uur voor aanvang ran de wed strijd. (Naar gegevens van Ben Kruysen.) Foto van de doopvont met afge zwaaid deksel, zoals die voor de oorlog in de zuid-west-hoek van de Grote Kerk stond. De ijzeren draai kraan hangt nu weer, gerestau reerd, in de schatkamer. De Venrayse Doopvont INLEIDING De oudere Venrayers zullen zich nog herinneren, dat vóór de tweede wereldoorlog de doopvont van de Grote Kerk achter in de zuidbeuk stond opgesteld. Zij was omringd door een versierd houten hekwerk uit het einde van de 18de eeuw. Het geheel had het uiterlyk van een doopkapel. Reeds zeer vroeg waren doopvon ten in de kerk aanwezig. De veelal in blauwe kalksteen uit de omge ving van Namen (Belgische Arden nen) gekapte doopvonten, werden tijdens de Romaanse, periode en nog lang daarna, niet alleen in het Maasland algemeen gebruikt, maar tevens ook naar de aangrenzende streken uitgevoerd. Daardoor komt nien ze in Noord-Frankrijk, Zuid- Engeland en in het Rijnland in vele plaatsen tegen. Meestal is hun ver siering vrij primitief, maar zij be reikt daardoor vaak de charmante onbevangenheid van het ongekun- selde. De vorm van de kuip is soms vier kant en vaker nog rond. In de meeste gevallen is zij voorzien van vier op regelmatige afstanden van elkaar geplaatste koppen, waardoor toch een zekere suggestie van cle vierkante vorm ontstaat. Dit gaat vermoedelijk terug op het type van uit steen gekapte Gallo-Romeinse vijzels, die men hier en daar in ker ken als wijwatersbak toegepast ziet. De steenhouwers waren eenvoudige ambachtslieden, die van symboliek weinig notie hadden. De versiering van de doopvonten in de Romaanse tijd is meestal vrij ruw en summier. In onze streken, hoofdzakelijk langs de Maas. zijn enkele Romaan se doopvonten bewaard gebleven, zoals in de kerken van Wanssum, Swolgen, Broekhuizenvorst en Lot- tum. Zij zyn allen vrij ruw versierd met koppen, ranken en draak figuren. DE STENEN DOOPVONT VAN VENRAY Vrijwel zeker stond in de voorma lige Venrayse Romaanse kerk een dergelyk type doopvont. Mogeiyk is ziJ Dij de totstandkoming van de huidige gotische kerk of kort daar na door een nieuwe vervangen. Pastoor Pascal Schmeits beschreef de doopvont in 1914 als volgt: "In den zuidwesthoek der kerk staat binnen een laag houten staketsel van eind 18de eeuw, met den voet half onder den vloer, een vroeg re naissance, steenen doopvont De kuip, nog naar traditioneel plan, is gekantonneerd van vier engelen, van onder in voluten (krulvormige zuilversieringen) uitloopend. de vleugels uitgespreid. Zij zijn ver bonden met in lateren tijd opge kapt loofwerk". De doopvont zou dateren uit de 15de/16de eeuw. HOUTEN DEKSEL Bovenop de doopvont staat een achtzijdige houten deksel (plm. 1660?), versierd met pilasters en rondboognissen en met een ge zwenkt koepelvormig dak, dat in een spits uitloopt. IJZEREN DRAAIKRAAN Deze houten deksel werd door middel van een yzeren draaikraan opgelicht of opzij gedraaid. Deze rij- kelyk met rozetten en lelies versier de kraan, is een pronkstuk van laat-middeleeuwse smeedkunsL Mn het einde van de draagslang prykt het in kleuren uitgebeelde wapen van Venray. dat in latere ja ren is toegevoegd. Vermeldenswaard is ook de aan wezigheid, op een van de smeedijze ren stangen, van een door de smid ingeslagen (gilde)merk in de vorm van een leeuwenfiguur. In de veerti ger jaren werden doopvont en dek sel naar de huidige doopkapel overgebracht. De deksel wordt nu met een gewone lier van zyn plaats gebracht. De eeuwenoude draai- kraan verdween in de verwar mingskelder, de voormalige grafkelder. Daar bleef zij ruim veer tig jaar liggen.... In 1987 werd zy daar door Ben Kruysen en J. Ver beek "herontdekt", totaal verroest en onderkomen. Het vijfhonderd jaar oude smeed werk werd door R. Bloemen uit el kaar gehaald want alles was met pennen en spietjes vastgeslagen. Onder de roest vond hy de oor spronkelijke verfkleuren. Enkele onderdelen moesten opnieuw wor den gemaakt. Vooral in het aan brengen van de juiste polychromie is de restaurateur zeer goed geslaagd. Zo kan worden gezegd, dat het kunstwerk in nagenoeg origine le staat was teruggebracht. Op 1 ok tober 1988 werd met enige plechtigheid de gerestaureerde draaikraan. van de doopvont weer aan deken Buschman overgedragen en voorlopig in de schatkamer op gesteld. Volgens de deken is het niet onmogelyk, dat de draaikraan en doopvont weer in de kerk zullen worden geplaatst, zodat dit eeuwen oude kunstwerk weer in zyn oor- spronkeUjke funktie wordt hersteld. Renaissance altaartje Pastoor Pascal Schmeits schreef in 1914: "Binnen het houten staket sel der doopvontkapel staat ook nog een renaissance retabel van een klein altaartje ter eere van het H. Sacrament waaraan vroeger, ten tijde der vele benefices en gil- destichtingen in deze kerk, een fundatie (stichting) van Ix>f of der gelijke verbonden was. Het midden van dit kleine retabel wordt ingeno men door een tabernakel met twee Het voor-matige altaar-re fabeltje, nu zg. sacramentshuisje, op het priesterkoor aan de sacristie-kant schuifdeurtjes, waarop vergulde druiventrossen en korenaren. Aan weerszyden naast het tabernakel, twee aanbiddende engelenkopjes, andermaal met de vruchtensymb<>- len van het H. Sacrament Aan de buitenzijden, tusschen voluten, twee engelen koppen met uitgesla gen vleugelen. Het prachtig orna ment, hetgeen het tabernakel over gansch de breedte kroonde, is ver dwenen". Pastoor Schmeits tekende hier over verder aan: "Het was een bree- de, halfcirkelvormige rand van het allerfijnste eikenhouten loofwerk, waartussehen engeltjes in hoog re- lief gestoken". Pascal Schmeits had van de koster gehoord, dat een opkoper dit bijzondere stuk houtsnijwerk uit de 17de of 18de eeuw, voor negen gulden had mogen meenemen.... Het vermoedelyk Vlaams- barokke kunstwerk heeft een hoog te en een breedte van plm. 140 cm. Dit overgebleven kleine retabel- (je. dat bekroond wordt door een pelikaan met jongen, kreeg later een andere funktie. nl. als saerari- um (een plek in de kerk. waar hei ligdommen werden bewaard). Het was een kerkelyk voorschrift, dat by de doopvont een sacrarium aan wezig was voor het opbergen van za ken. die bij de doop nodig waren. Ook bewaarde men hierin de H. Olie (o.m. voor het bedienen van zieken). Voor de oorlog hing een aantal he- dieningslantaarns in de nabijheid van de doopkapel. Volgens de voor schriften moest het sacrarium voorzien zijn van afsluitbare deur tjes, die met beeldhouwwerk ver sierd moesten zyn. Na de overplaatsing van de doopvont naar de huidige kapel, werd het sacrari um nu sacramentshuisje ge noemd op het priesterkoor in een nis geplaatst Het is een ran de vele kunstwerken, dat voor de Gro te Kerk behouden bleef, maar toch door weinigen gekend is.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 15