le schatten uan de (Srote Kerk Red Stars Taekwon-do vereniging Tong-il Paardesport Midgetgolf Buitenlust Triathlon Vereniging regio Venray P.H.V. 'Bij Dag en Nacht' H.B.S. Diana Jumpers '76 Trimclub Venray Badmintonclub Venray Tennisclub Rodhe Sportschool Erised Jeugd- natuurwacht De Springplank Derde Orde PEEL EN MAAS Donderdag 14 september - Pagina 13 Kompetitie-start Komende zaterdag zal de nieuwe kompetitie beginnen. Het eerste da mesteam speelt dit seizoen in de derde divisie en zal er alles aan doen om het verloren gegane ter rein te herwinnen. Het team is enigszins gewijzigd. Daniëlle Stro- lenberg nam de plaats in van Karin Verstralen. Erika van Hooff en Edith Boonekamp verdedigen net als voorgaande seizoenen de Red Stars kleuren Onder de tegenstanders zien we enkele bekenden, zoals PJS en Red Star '58 uit Goirle. Verder spelen de Venrayse dames tegen Docos 3 uit Leiden, waartegen de eerste wed strijd gespeeld zal worden. Effect 1 en Slagvaardig 1. Als dit jonge en talentvolle team hun techniek ten volle uitbuiten zullen ze ongetwijfeld hoog mee draaien en misschien zelfs een kampioenschap kunnen behalen. Heren in de le divisie Een kampioenschap zal er voor het herenteam niet inzitten. Het team dat vorig jaar, voor het eerst in de geschiedenis, naar de eerste divi sie promoveerde zal tevreden zijn als het zich kan handhaven. Het standaardteam van Red Stars bestaat dit seizoen uit Bert Thijsen. Bert en Ronald Bogaard en Arie v.d. Giessen. die de sprong van het tweede naar het eerste team maakt. Zoals gezegd zullen deze heren het zwaar te verduren krijgen. Niet alleen doordat met een nieuw spel systeem gespeeld zal worden, het geen enige gewenning vraagt, er wordt nl. met 4 tegen 4 gespeeld, maar tevens omdat Red Stars verre weg de zwaarste van de twee le divi siepoules heeft getroffen. De tegenstanders zijn TB Lifters (Oegstgeest), Verenigde Spaarbank (Groningen), Blauwe Wereld (Apel doorn). Kluis (Geleen) en Megacles (Weert). Het laatstgenoemde team heeft duidelijk kampioenaspiraties; het trok onlangs een tweede Engel se international aan! Red Stars zal alle registers open moeten trekken om zich in deze poule te handhaven. Maar mis schien ais de toeschouwers massaal opkomen, dat de Rooyse sterren voor verrassing kunnen zorgen. Te beginnen a.s. zaterdag tegen Blau we Wereld. Vanaf komende dinsdag wordt wederom het damestafeltennis beoefend. Belangstellenden kun nen eens een kijkje nemen of een balletje slaan. Aanvang is 9.30 uur. Programma: Heren: Red Stars 1-Blauwe Wereld 17.00 Red Stars 4-Blue Star 3 13.00 Red Stars 7-Red Stars 6 13.00 Red Stars 8-Seta 1 13.00 0TTC/CT H. -Reds Stars 215/9 20.00 Blue Star 2-Red Stare 3 14.00 DVO 3-Red Stars 5 14.00 Panningen 2-Red Stars 9 14.00 Armada 3-Red Stars 10 14.00 Beta 2-Red Stars 11 14.00 Dames: Red Stare 2-ATC Nijmegen 2 17.00 Docos 3-Red Stars 1 17.00 Jongens: Red Stars 2-Kluis 1 13.00 Red Stars 4-Blue Star 1 9.30 Red Stars 5-Red Stars 6 9.30 Red Stars 8-Seta 1 9.30 Odion 1-Red Stars 1 12.30 Sibbe 1-Red Stars 3 14.00 Panningen 2-Red Stars 7 10.00 Meisjes: Red Stars 1-Maasmeppere 1 13.00 start een nieuwe kureus taekwon do voor beginners vanaf 9 jaar. Deze zeer dynamische sport, afkomstig uit Korea is door iedereen, of je nu jong of oud, meisje of jongen, man of vrouw bent te beoefenen. De kureus bestaat uit de volgende onderdelen: Konditietraining: het opbouwen van het uithoudingsvermogen waarbij veel aandacht wordt besteed aan het stretchen van de spieren om zo de bewegingsvrijheid van het lichaam te verruimen. Basistechnieken: diverse hand en voettechnieken die in groeps- vorm worden uitgevoerd. Schijngevechten: het uitvoeren van een aantal aanvals- en verdedi gingstechnieken voor het uitscha kelen van een denkbeeldige tegenstanden. Eén- en driestapsparring: met een partner uitgevoerd, waarbij de een aanvalt en de ander verdedigt. Zelfverdedigingstechnieken: het bevrijden uit diverse situaties en het uitschakelen van de tegen stander. Breektechnieken: het met een bepaalde techniek breken van een plank. Vrije gevecht: (wedstrijdtaekwon-do) waarbij het gaat om het aantal gescoorde pun ten tussen twee tegenstanders. Dit onderdeel is alleen voor degenen die het wedstrijdtaekwon-do willen gaan beoefenen. Er wordt in de trai ning duidelijk onderscheid ge maakt tussen rekreatieve beoefenaars en de weds t red mensen. Heeft u interesse in deze zeèr in teressante en dynamische sport, en wilt u wat aan u lichaamskonditie doen! Kom dan gerust eens kijken tijdens een van onze trainingen. Aanmeldingen tijdens de trai ningsuren of telefonisch. Het tele foonnummer van de vereniging is 04780-87630. Trainingstijden: Kinderen vanaf 9 jaar: dinsdag 18.30-19.45 uur: donderdag 18.30- 19.45 uur. Beginners vanaf 14 jaar: dinsdag 19.45-21.15 uur; donderdag 19.45- 21.15 uur. Gevorderden vanaf 14 jaar: maan dag 19.30-21.00 uur; dinsdag 19.45- 21.15 uur; donderdag 19.45-21.15 uur. De trainingen staan onder lei ding van: Hoofdtrainer R. Greevink 4e dan, erkend NSF Taekwon-do hoofdleraar; hulptrainer M. Evers 2e dan; hulptrainer B. Martens 3e dan; hulptrainer R. Deenen le dan: hulptrainer E. Krens le dan. Trainingszaal: Raadhuisstraat 7, Venray. Sportverslagen dienen dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd Red Stars 2-Vriendenschaar 213.00 Red Stars 4-Panningen 1 9.30 Red Stars 5-Helden 3 9.30 ATTC '77 2-Red Stars 3 13.00 Inleveren van de wedstrijdformu lieren op zaterdag aan de bar tot 22.00 uur. Veel sukses. Susan de Bever wint wisselbeker Op de afgelopen zondag gehou den clubkampioenschappen van ponyclub Sint Isidorus uit Venray. veroverde Suzan de Bever met haar pony Patch de kampioensbeker. Na een mislukte dressuurproef leek ze kansloos maar bij de twee daarop volgende onderdelen liet ze ieder een achter zich. De beste dressuurproef werd ge reden door Janneke Gieles (124 punten) met Janneke van Os als uit stekende tweede (123 punten). Uitslagen: Dressuur: 1. Janneke Gielen; 2. Janneke van Os; 3. Judith de Bever; 4. Stephanie Welschen. Springen: 1. Suzan de Bever: 2. Stephanie Welschen; 3. Judith de Bever; 4. Lonneke van de Ven. Behendigheidswedstrijd: 1. Su zan de Bever; 2. Marc van Dyck; 3. Leopold Marcellis; 4. Judith de Bever. De eerste thuiswedstrijd van ons eerste team tegen Eindhoven 1, bracht een klinkklare overwinning van vier ronden, waarbij Gerrit Ver meulen en superscore liet noteren van 94 slagen over deze vier door gangen. Zeker vermeldenswaard is het invallen van Jan Litjens in dit team, aangezien H. Lenssen voorlo pig niet mee kan spelen. Jan speel de een zeer goede wedstrijd en liet 101 slagen noteren. Ook ons tweede speelde een thuiswedstrijd, tegen het Wolfsven 3 uit Mierlo. Ook hier speelden zy met een invaller, Jo Barents, die zich goed van zyn taak kweet; beste speler was Gerard Arts met 105 sla gen, het was alleen jammer dat on ze spelers in de laatste ronde teveel punten toe moesten geven, waar door men een wedstrijdpunt af moest geven. Voor ons dere team stond de uit wedstrijd naar Mierlo op het pro gramma, tegen het vierde van hun. Winst was hier niet te behalen, het ging in hoofdzaak om het persoon lijk resultaat; hier was het Jo Lit jens die haar persoonlijke rekord verbeterde en over vier ronden 109 slagen liet noteren. Donderdag spelen we wederom vier ronden om de Prestatie-plak, eventueel wordt er een ronde inge kort, de aanvang is zoals gewoonlijk om half zeven. Voor a.s. zondag staat de tweede ronde van de Bondskompetitie op het programma, dat betekent voor ons eerste de altijd moeilijke uit wedstrijd naar Cuyk 1. Het bete kent niet dat we bij voorbaat kansloos zyn, er zal zeker voor iede re slag gevochten moeten worden. Ons tweede team gaat naar Maas- bree 1 op bezoek en ook voor hen geldt dat het zeker niet makkelijk zal worden, om 'n winstpuntje mee te brengen. De Pool 2 uit Maasbree is de gast van ons derde team, en ook hier we ten we niet of er een winstpuntje te behalen zal zijn. Vermeldenswaard is verder nog te weten dat debutant Wiel Hawinkels in dit team goed gespeeld heeft, als we bedenken, dat hij pas sinds enkele weken de golfstick hanteert. De vertrekplaats en tijdstip van vertrek worden donderdag bekend gemaakt. Fran ka Jansen weer Limburgs kampioen In 7 dagen tijd eiste Franka Jansen 2 titels op zich. Werd ze op 3 sep tember in Venray op de kwart tri athlon Limburgs kampioen. 6 dagen erna op 9 september in Tege- len op de halve triathlon herhaalde zich dat en werd daar in grote over macht wederom Limburgs kampioen. De afstanden waren 2100m zwemmen, 90 km fietsen en 21,1 km lopen. In de eindlijst werd Franka 2e dame (le Limburgse) in de tyd van 5 uur en 15 sec., de beste tijd voor haar op deze afstand. Henny Freriks presteerde ook zeer goed. na het zwemmen begon hij met zijn inhaalrace. Tydens het fietsen haalde hij maar liefst 90 deelnemers in en tijdens 't lopen ook nog vele. Hij eindigde tenslotte als 18e in een tijd van 4 uur 26 min. en 55 sec. Jan van Ass moest jammer ge noeg de strijd staken i.v.m. een blessuren. Henry Drieshen is op de kwart triathlon in Spijkemisse 4e gewor den, deze wedstrijd telt mee voor het ETTC-klassement Trainingstyden: Zaterdag: 16.00-1730 uur lopen vanaf parkeerplaats gemeente zwembad. Zondag: 9.00 uur fietsen vanaf parkeerplaats gemeente-zwembad. Dinsdag: 19.00-20.30 uur lopen at letiekbaan. Zwemmen: tot nader bericht! Bert Janssen weer eerste met Paddy! Tijdens de Nationale Politiehon denwedstrijd te Berghem heeft Bert Janssen met zijn jonge Mechelse herder-teef Paddy de eerste pry's be haald. Tijdens dit sportieve treffen van vooral jonge honden die on langs het certificaat behaald heb ben. bewees Paddy met 427,5 punten dat ze inderdaad tot de upper-ten behoort. Zoals bekend is Paddy kampioen Reddingshond 1989 en kampioen Speurhond 1988; met haar twee en een half jaar al een unieke staat van dienst! Bert en Paddy, nogmaals pro ficiat! Het voorbije weekend organiseer de Diana de eerste B.W. Geschoten werd te Horst. De prestaties van in- dividuelen en zestallen was weer op een hoog peil. Het eerste zestal no teerde 1377p. het tweede zestal 1310p en het derde behaalde 1211p. Bij de individuelen schoten J. Wismans Tienray en M. Camps Ys- selsteyn liefst 240p. Van eigen vere niging waren hoog J. Siebere 239p en M. Thijssen 236p. Bij de dames: A. Thijssen 225p. Donderdag, hedenavond, oefena vond, O.C. Zaterdag: Krekeltoernooi te Tienray. Zondag: Se mie Interland te Weert. De nieuwe teamindelingen zijn als voorstel naar de NBB. i.v.m. de start van de nieuwe kompetitie op 30 september. Wanneer er naar jouw mening fouten instaan, of na men zyn weggelaten, kun je kon- takt opnemen met Kees Spittere. de sekretaris. Als herinnering nog enkele be langrijke data: Vrijdag 15 sept.: Bijeenkomst trai ners/coaches in sportcafé de Wette ling, 19.15 uur. Zaterdag 16 sept.; Toernooi jong.kadetten in Beek en Donk, 9.30 uur. Seheidsrechtersclinic RSC-scheidsrechtere te Nuenen, 10.00 uur. Zondag 17 sept: Toernooi te Mier lo gaat niet door. Maandag 18 sept.: Algemene Le denvergadering in "het Wissel- punt". 19.30 uur. Zondag 24 sept.: Toernooi Heren 1 en Dames 1 in de Wetteling, 13.00. 19.00 uur "Veteranentoernooi" in de Wetteling. Zaterdag 30 sept.: le Kompeti tiedag. Trimclub: Ons programma: Inlopen c.q. warmlopen 10-12 minuten, oefeningen voor losma ken spieren, loop- of spelkombina- ties, uitlopen. Het geheel duurt 1 uur en werkt zeer ontspannend. Geschikt voor dames en heren van alle leef tijden. Zin om mee te doen! Onze aktiviteiten: Zaterdagmorgen om 7.15 uur van af parkeerplaats wandelcirouit Lor- baan, voor een trainingsduurloop van 10 km. Zondagmorgen om 09.00 uur ver zamelen bij hoofdingang Rank Xe rox, programma als boven beschreven. Lopersgroep: Maandag- en donderdagavond: verzamelen om 18.30 uur St. Anto- niusveldweg 1. Trainingsloop van 12 km. Verschillende routes. Inlichtingen tel. 85384. Zondag a.s. begint de kompetitie van het seizoen 89-90. Dit jaar zijn we inet 7 teams vertegenwoordigd. Het. le team speelt in de bondskom petitie. Team 2 speelt 2e klasse dis- trikt en de teams 3, 4 en 5 spelen in de 3e klasse distrikt. Het 6e team speelt by de jeugd tot 18 jaar en het 7e team bij de jeugd tot 16 jaar. Afgelopen zondag hebben zowel het 3e als het 4e team verloren in de vooruitgespeelde wedstrijd te gen Rebeo 2 cq. Rebeo 3. Hopelijk zijn de komende zondag suksesvol- ler. Alle teams veel sukses in de ko mende kompetitie. Programma zaterdag 16 sept.: Roermond 4-Venray 2 14.00 Programma zondag 17 sept: Venray 1-Carlton 1 10.00 Venray 3-Pupke 1 10.00 Venray 4-Veredot 2 10.00 Brunssum 3-Venray 5 10.00 Venray 6-United 10 10.00 Pupke 4-Venray 7 11.00 Clubkampioenschappen Met terechte trots kon TC- voorzitter Gerrit Schoonderbeek tydens de prijsuitreiking, terug zien op een hoogtepunt in het vere nigingsjaar, Het aantal, de kwaliteit en animo van deelnemers en wedstrijden gaf ten aanzien van vo rige jaren beslist progressie te zien. Misschien een goede graadmeter voor de a.s. viering van het 10-jarig bestaan en de toekomst? Met een speciale dank aan alle kaderleden, die zich in het afgelopen jaar inzet ten voor de diverse aktiviteiten kon de prijsuitreiking beginnen, tw.: Jongens enkel t/m 10 jr: 1. Ruben Creemere. 2. Jelmer Numan. Meisjes enkel t/m 12 jr: 1. Mieke Hurkmans. 2. Sharon Reiyaan. Jongens enkel t/m 17 jr: 1. Saic(ja Drentje. 2. Ton de Vries. Jongens enkel t/m 14 jr: 1. Roy Kustere. 2. Bas Mickers. Meisjes enkel t/m 17 jr: 1. Even- lien van Bree. 2. Maike Selder. Jongens dubbel t/m 14 jr: 1. Roy Kusters/Rogier Kramer. 2. Björn Ce- resa/Wouter v.d. Hoogen. Heren enkel cat A: 1. Frank Arts, 2. Cor Janssen. Heren dubbel cat A: 1. Cor Jans sen/Frank Arts. 2. Tjeerd Jjennis- kens/Jean-Paul Schoonderbeek. Dames enkel cat A: 1. Annie Sel der. 2. Lenie Faas. Gemengd dubbel cat A: 1. Annie Selder/Harry Bruysten. 2. Lenie Fhas/Cor Janssen. Heren enkel cat. B: 1. Sjaak v.d. Beele. 2. Jan Jochems. Heren dubbel cat. B: 1. Hub Mul ders/Mart Kustere. 2. Johan Pi- ris/William Vreugdewater. Dames enkel cat. B: 1. Rikie Cree mere. 2. Yvonne Mandere. Dames dubbel cat. B: 1. Rikie Creemers/Yvonne Mandere. 2. Marie-Louise janssen/Ans Bo nekamp. Gemengd dubbel cat B: 1. Angeli- que Stevens/John Huyts. 2. Evelien v.d. Boom/Dick v.d. Boom. Jl. zondag 10 september 1989 wa ren wij van sportschool Erised te gast op het Internationaal Minie men judo toernooi in Rumst België. Na een rustperiode was dit voor ons weer het eerste toernooi. We had den voor dit toernooi drie deelne mers ingeschreven, te weten: Rianne Peetere, Richard Peetere en Ronnie Peetere, Rianne, in de klasse min 41 kg, wist na twee gewonnen wedstryden met ipon (vol punt) op twee dames uit België, door te dringen tot de fi nale, waarin ze het moest opnemen tegen Joyce Aerts uit Zwyndrecht Deze partij werd door Rianne met gering verschil verloren, waardoor Rianne een toch mooie tweede plaats op het erepodium wist te behalen. Richard, in de klasse min 35 kg, wist door goed judo en inzet al zyn partijen in de voorronden winnend af te sluiten. Hij moest het toen in de finale opnemen tegen Dieter de Cleen uit BelgiT Het werd een span nende partij die uiteindelijk door Dieter op beslissing werd gewon nen en zo moest Richard genoegen nemen met een tweede plaats op het ere-podium. Ronnie, in de klasse min 31 kg. wist eveneens een plaats op het ere- Hallo Jeugdnatuurwaehtere.afge- lopen zaterdag konden jullie weer de hoogte van de zonnebloemen doorgeven. Kennelijk is dit niet door iedereen goed begrepen, want ook degene, die de eerste keer heb ben doorgegeven, konden nu weer opnieuw de hoogte doorgeven, wat niet door iedereen is gedaan. Maar jullie krijgen nog een kans. Hier volgen de v(jf hoogste eenstammere en de drie hoogste driestammere. Eenstammere: Monique de Haas Venray, 3.92m: Michel Direks Casten ray, 3.16m: Mart ij n Direks Castenray. 3.06m: Ronnie Buise Ys- selsteyn. 2.75m; Rob Direks Oostrum. 2.50m. Driestammere: Sandra van Veg- chel Venray, 9.12m: Angel i que Lenssen Venray. 8.30m: Diana van Ham Venray. 6.34m. Jullie horen nog en kunnen ook ln Peel en Maas lezen, wanneer de laatste doorgave kan plaatsvinden. Tot de volgende keer. Programma komende week: Donderdag 14 sept: 1830-20.00 uur Club voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Omdat we afgelopen donder dag naar buiten zyn geweest gaan we deze week de kwis doen. Zondag 17 september GROOT VLIEGERFEEST We hebben afgelopen dinsdag een vlieger gemaakt. We krygen nu de kans om hem op te laten. Dat ge beurd op zondag aanstaande als op de terreinen van P.C.V. St. Servatius een vliegerfeest wordt georgani seerd. De entree is gratis en het be gint om 13.00 uur. Diegenen die hun zelfgemaakte vlieger die dag op willen laten, ver zamelen zich om half 1 by de Springplank, met hun vlieger uiter aard. We gaan dan allemaal geza menlijk naar het terrein toe. Iedereen moet wel zelf een bollet je vliegertouw meebrengen. En lukt het die zondag niet, dan proberen we het nog eens op dins dag 19 sept. a.s. Landdag F.L.O. in Den Bosch Voor deze Franciscaanse dag zijn nog enige plaatsen in de bus be schikbaar. We vertrekken om 8.30 uur vanaf het Schuttersveld, me kan ook opstappen by de Paters kerk. De kosten, waarbij inbegre pen busreis, tekstboekje en 4 konsumptiebonnen bedragen 25,- p.p. Men wordt verzocht zelf een lunchpakket mee te nemen. Ook niet-leden van de Derde Orde z(jn welkom op deze Franciscaanse viering Men kan zich nog opgeven b(j dhr. Jeuken, Franciscuslaan 13. tel. 82046. W(j hopen om ca. 17.00 uur in Venray terug te zijn. podium te behalen en wel een der de plaats. Ook voor Ronnie een mooie prestatie, want de volgende keer zit er voor hem beslist een ho gere klassering in. fev (Naar gegevens van Ben Kruysen.) INLEIDING Reeds geruime lijd vóór de komst van de Reformatie traden er wijzi gingen op in smaak en stijl, die van invloed waren op het kerkinterieur. In de eeuwen, die aan deze heivor ming voorafgingen, waren verschil lende onderwerpen niet meer populair en dreigden in de vergetel heid te geraken. Dat was o.m. het geval met de verering van Christus op de Koude Steen, de Man van Smarten, de Sint Anna te Drieën en andere heiligen, waarvan ook de verering op de achtergrond raakte. In 1566 brak de beeldenstorm los en wel het eerst in Vlaanderen. De ze golf sloeg over het noorden heen tot in de jaren tachtig. In het zuid en, de Oostenrijkse Nederlanden, die onder Habsburgs bewind ble ven, schoot de Reformatie geen wortel. In het noorden echter heb ben de rijke kerkinventarissen door de reformatorische machtheb bers ontdaan. Papistische herinne ringen moesten zo zorgvuldig mogelijk worden uitgewist. In onze streken bleef vrijwel alles bij het oude: geen beeldenstorm, geen vernielingen en aanvankelijk geen vernieuwing. De Refonnatie kantte zich fel te gen de verering van Maria en de heiligen, tegen de sacramenten (waarvan zij alleen het doopsel en het sacrament des altaars in ere hielden), tegen het pausdom en het kloosterwezen. Het Concilie van Trente (1545-1563) nam tegen deze reformatorische zienswijze scheip stelling. De biecht als sacrament van boetvaardigheid door de hervorm den ontkend werd door Trente met klem gepropageerd. Het is een interessant gegeven, dat in de mid deleeuwen biecht werd gesproken tegenover een geestelijke, die op een zetel in de kerk had plaatsgeno men, waarby de biechteling vóór of naast hem was neergeknield. Met een stok of staf werden nieuwsgieri gen op afstand gehouden, terwijl de penitent als boetedoening enige tikken in ontvangst kon nemen... Trente schreef niet alleen voor, dat de biechtzetel een meer centra le plaats in het kerkinterieur dien de te krygen, maar ook dat biechtvader en biechteling door een schot van elkaar gescheiden moesten zyn. Het een en ander gaf de stoot tot de konstruktie van een nieuw kerk- meubel: de biechtstoel. DE OUDE BIECHTSTOELEN Het oudste gegeven over de biechtstoelen in de Grote Kerk von den we in de aantekeningen van de streekhistorieus pastoor M.J. Jans sen. Die schreef in 1877: "Aan de Loonsche kant een biechtstoel, waarboven in vergulde lettere ver meld staat: Tsr eeren Gods heeft Heiken Segere genamt van Lent, de- sen biechtstoel gegeven. Bidt voor de Siel. Anno 1717". Deze biechtstoel, die in de noord- beuk stond en vermeld werd in 1877. was één van de vijf biechtstoe len, die beschreven werden in de kerkinventarislyst van 1833. Hier in werd melding gemaakt van twee biechtstoelen achter in de kerk in de zuidbeuk, en twee achter in de kerk in de noordbeuk. Ook stond er een in de sacristie. Kort voor de tweede wereldoorlog, in 1937, waren er van de vyf ge noemde biechtstoelen nog twee over. De eerste was een driecellig. open eikehouten bouwsel met een recht hoofdgestel op pilasteretijlen en met veel versieringen. De twee de was eveneens driecellig. open met een driebogenfront. Het hoofd gestel was met een cartouche (pa neeltje) met een engelenfiguur gesierd. Beide biechtstoelen dateer den uit de 17de eeuw. TWEE GROTE BAROKKE BIECHTSTOELEN Blijkbaar waren in het midden van de 19de eeuw enkele ran de hierboven genoemde biechtstoelen in verval geraakt. Op 15 oktober 1844 werd in aanwezigheid van de toenmalige burgemeester Fr. Ver- blackt, deken P. Verheggen en het kerkbestuur overgegaan tot de "aanbesteding en daaretelling" van twee nieuwe biechtstoelen. Zij moesten worden vervaardigd door beeldhouwers van de Antwerpse school en wel in Vlaamse ba rokstijl. Deze biechtstoelen, sym metrisch van opbouw, werden vaak onderling verbonden door een ryk- bewerkte lambrizering. Daartegen, of op de hoeken van de toegangs partij. verrezen beelden van heili gen. die bekend zijn door hun grote boetvaardigheid of als slachtoffer van het biechtgeheim. Voor de de koratie met sculptuur was men aangewezen op de zuidelijke Neder landen. Hoewel in de 19de eeuw het hoog tepunt van de Vlaamse barokkunst reeds voorby en verwaterd was in het academisch klassicisme van Frans-Italiaanse inslag, zijn de twee Venrayse biechtstoelen monumen taal te noemen. .Volgens de gege vens uit het kerkarchief zijn de beelden boven de biechtstoelen nl. van Sint Johannes Nepomuk (of Jo annes Nepomucenus), die volgens de legende slachtoffer was van het biechtgeheim, gemaakt door Peter Divoort in Turnhout; dat van Hiero- nimus door Peters te Antwerpen, die ook de vier putti's (engelen) en de zes medaillons vervaardigde. Van de hand van de Antwerpse beelhouvver P.J. de Cuyper zijn de biechtstoel beelden van Maria Ae- gyptiaea. Koning David. Petrus en Magdalena. Al deze beeldhouw-werkzaamhe- den stonden onder toezicht van "den opzigter J. Buyssenwaarby op 1 juli 1847 bedongen werd, dat "Volgens verklaring en gevoelen van deskundigen mogen deze biechtstoelen geen femis noch met eenig andere verfstoffen bekleurd nog vercierd worden". Het eikehout dat hiervoor werd gebruikt was ge schonken door de Wanssumse pas toor J. Arts. De totale kosten van veide biechtstoelen bedroegen 2.026.49 florijnen. Uit V laanderen zullen vrywel ze ker ook afkomstig zyn de twee biechtstoelen van de St Martinus- kerk in Weert die in vele opzichten grote gelijkenis vertonen met die uit de Venrayse Grote Kerk. Een aantal jaren gelden maakte Peel en Maas daar uitgebreid melding van. Uiteraard treft men in België, vooral in Vlaanderen, dergelijke ty pes biechtstoelen aan. Zo o.m. in de barokkerk van Sint Carolus Borro- meus (de oude Jezuïtenkerk) te Ant werpen, in de crypte waar onze Venrayse Godefridus Henschenius in 1681 werd begraven. Foto's: B. Kruysen en Gemeente archief

Peel en Maas | 1989 | | pagina 13