van den Munckhof Werkgroep Filmvorming Venray presenteert programma 1989-'90 GROTESTRAAT 68 - 5801 BH VENRAY - TELEFOON 04780-82727 PEEL EN MAAS Donderdag 14 september - Pagina NEDERLAND IN DE AANBIEDING! Het is slecht gesteld met de Ne derlandse filmkuituur. Dat is de schuld van het bioscoopbedrijf maar vooral ook van de overheid. Die overheid heeft de cinema altijd al als iets minderwaardigs be schouwd vergeleken met de schouwburg. Bioscopen hebben het hoogste btw-tarief. waardoor de overheid vele miljoenen uit het be drijf wegzuigt. Daarvoor komt maar een paar ton terug voor de subsidie van de distributie van kunstzinnige films. Die subsidie wordt door gesluisd naar enkele filmhuizen in de grote steden, die op 16 mm for maat projekteren. Goede films worden steeds schaarser en kosten steeds meer geld. De V.S. met hun gigantische filmindustrie, waarvan het meren deel van de produktie uit puin bestaat, z\jn ook in West-Europa op permachtig. De bioscopen in de grote steden vormen samen byne één keten in handen van de Amerikaanse maat schappij Cannon, waar winst de be langrijkste norm is en ware filmkunst nauwelijks nog meetelt. Mooie films uit Frankrijk, Italië, Duitsland of Oost-Europa komen steeds zeldzamer over onze grens. Het is een droef verhaal. Hoe blijven we ons kostbare kul- tuurgoed bewaken tegen alle winst bejag en reklame-zucht in? In Venray probeert Werkgroep Film vorming in samenwerking met de bioscoopdirektie daar nog steeds wat aan te doen en zoekt in de puin hoop naar nog wat moois, dat de moeite van een filmbezoek waard is. Gelukkig mag de abonnemen tenserie C voor volwassenen zich de laatste jaren weer verheugen in een stijgende belangstelling. Vorig jaar in ons jubileumprogramma werden er ruim 300 abonnemen ten afgenomen. Dat mag ook wel. want de programma's zijn dat ten volle waard en slechts bij de gratie van een bevredigend verkoopcijfer kunnen we blijven proberen derge lijke films naar Venray te halen. Het seizoen wordt geopend op 25. 26 en 27 september met de film Scandal, een Engelse produktie over de geruchtmakende Profumo- affaire in de jaren '60, met een glansrol van John Hurt. In oktober komt dan de charman te suksesfilm Bagdad-Café. een Duits-Amerikaanse co-produktie, die in geheel West-Europa de har ten van alle filmliefhebbers heeft gestolen. Ook zo'n film is La Lectrice. be kroond als de beste Franse film van 1988, waarvan het jury-rapport luidde: vrolijk, stout, charmant op windend, grappig, virtuoos en er otisch. Dat er ook goede films in Ameri ka worden gemaakt zult u kunnen zien met "Do the right thing", een grote verrassing op het festival van Cannes dit jaar: een gefilmde tijd bom, sprankelend en zeer mu zikaal. Verder staat op het programma de Engelse film Dead Ringers, een in trigerende verhaalkonstruktie voer twee geanacologen, zeer stijlvol verfilmd. Ttenslotte het klapstuk van ons 26ste seizoen: de Franse superpro- duktie Camille Claude!, nog niet in Nederland geïmporteerd, maar we doen ons best deze prachtfilm een Limburgse premiere te laten bele ven. Inhoudelijk behandelt de film een levensperiode van de beroemde beeldhouwer Rodin en zyn geliefde. We dachten zo: een uitstekende filmserie, aktueel en vol variatie en kwaliteit. Drie lichtvoetige humo ristische films en drie van zwaar der kaliber. De inleidingen, die u voor iedere voorstelling in handen kunt krijgen, helpen u om nog meer van de films te genieten. Abonnementen voor deze Serie C zijn te koop aan de kassa van het Cultureel Centrum aan het Schouwburgplein en voor de aan vang van de voorstellingen aan de kassa van de bioscoop. Iedere maand wordt een film vertoond met 3 voorstellingstijden op maandag-, dinsdag- en woensdaga vond tussen 8 uur en half 9. Ook voor de schooljeugd staat weer heel wat op stapel. Vooral Se rie B voor de jeugd van 16 jaar en ouder is van uitzonderlijke kwali teit. Er zijn enkele films bij, die hun premiere in Venray reeds heb ben gehad, maar die nog eens extra voor onze oudere jeugd voor een bijzonder lage entree-prys worden vertoond. Bovendien hebben deze films een vormende waarde, te meer daar ze vergezeld gaan van kritische inleidingen, die op de aangesloten scholen worden ver spreid. De volgende films zijn reeds voor Serie B vastgelegd: Rain-man: beste Amerikaanse film van 1989 met Dustin Hoffman. Nog eenmaal in Venray speciaal voor de jeugdfilmvorming. Tequila Sunrise: spannende film over vriendschap en misdaad. Hope and Glory: indrukwekken de film over oorlogsverleden. Paperhouse: fantastische span nende film over de droomwereld van een 13-jarig meisje. Nog twee films worden nader ge kozen uit de beste produkties van komend halfjaar. Men heeft dan een vrije keuze van 5 uit 6 films. De voorstellingstijden voor deze Serie B worden bepaald op donderdag- en vrijdagavond en on zondagmiddag. Ttenslotte is er nog de jeugdserie A voor de leeftijden van 12 jaar en ouder. Ook hier vinden we een ge varieerd en zeer aantrekkelijk pro gramma. Licence to Kill: de nieuwe James Bond-film wil iedereen zien, zelfs ook wel een tweede maal. Lethal Weapon n: een sterke aktie-film, een fantastisch film verhaal. Monkey Shines: helemaal nieuw; een leuke griezelfilm over een slim me aap. Mijn vader woont in Rio: prach tige Nederlandse film, die een eer ste prijs behaalde op het festival in Berlijn. Iedereen houdt van Liesje! Dan komen er in de loop van filmseizoen nog vier gloednieuw films by. Men heeft dus een ruiro keuze van 5 films uit 8. Goed, goec koop, en op geschikte tijden voord jeugd, na afloop van de schod tijden. Laten we de goede films in er houden, want hun produktie word steeds meer bedreigd door de con mercie, die zich richt op d sensatie-zucht van het jonge ki kersvolkje dat met video opgroei! Samen met z'n allen een goede fik gaann zien in een zaal waar ee goede projektie plaats heeft, dat nog wat anders! Werkgroep Filmvorming Venraj biedt die gelegenheid, kan ze bit den dank zij de voortdurende grot» belangstelling. Vorig jaar werden ruim 1700 abonnementen verkocht. Kaarten voor de series A en B zjjr te koop bij de kontaktpersonen o[ de scholen van voortgezet onder wijs te Venray e.o. Ook zyn kaarten verkrijgbaar aan de kassa van d Venrayse bioscoop, telkens voord filmvoorstellingen» Werkgroep Filmvorming wenl allen veel filmplezier!

Peel en Maas | 1989 | | pagina 10