Aanpak vandalisme in het Oda-park De eerste verboden wapens reeds ingeleverd 'Theater' bij het VW! Uitbreiding basisscholen Voorlichting Rijksweg 73 blijkt onvoldoende Verlanglij stj e Voor een gulden de Venrayse toren in Verkeersongevallen met gewonden STOMERIJ „veltum" PEEL EN MAAS Donderdag 7 september - Pagina 9 De Jeugdnatuurwacht, afdeling Venray, gaat starten met een pro- jekt, om het vandalisme in het Oda- park terug te dringen. Dit zal gaan gebeuren in samenwerking met de politie en de afdeling bossen en plantsoenen van de gemeente Ven ray. Reeds in de jaren 1983-1984 werden initiatieven ontplooid om het Oda-park en het daarbij gelegen stuifduinengebied rondom het zwembad aantrekkelijk te gaan ma ken voor de wandelaar en het te vens een edukatieve funktie te geven. Deze plannen kregen in de daarop volgende jaren al wat gestal te doch mislukten uiteindelijk als gevolg van de vele vernielingen in het Oda-park. In het kader van de bestrijding van het zg. "GROEN-VANDALISME" heeft de jeugdnatuurwacht Venray dit jaar van het ministerie van justi tie een aanzienlijk bedrag ontvan gen. Dit bedrag zal worden gebruik voor het uitvoeren van werkzaam heden, die het vandalisme in het Oda-park terug moeten dringen. Gedacht wordt aan de aanleg van een degel yke afrastering en beplan ting. Ook de bedryven en instellin gen. die eerder al een toezegging hadden gedaan in de vorm van een financiële bydrage of uitvoering van een werk, zullen ook nu wor den benaderd om hun mede werking. Voorts zal de Jeugdnatuurwacht enkele scholen gaan benaderen, om een gedeelte van het Oda-park te adopteren en kleinere werk zaamheden te gaan uitvoeren in het kader van het lesprogramma. Ook zal de gemeentepolitie, meer dan voorheen, gaan surveilleren in en rondom het Oda-park. Tydens de braderie, komend weekend, zal een stand van de Jeugdnatuurwacht haar plannen presenteren. Deze stand komt na bij de stand van de gemeentepolitie inzake anti-vandalisme en voorko ming misdrijven, op het Henseni- usplein. De Jeugdnatuurwacht hoopt, dat door dit initiatief het Oda-park ein delijk die funktie krijgt, welke we allemaal wensen: dat het een ge bied gaat worden waar we graag gaan wandelen en van de rust en een mooi stuk natuur kunnen ge nieten. Het zou doodzonde zijn, om een dergelijk mooi gebied te laten verpauperen, zoals dat nu het geval De maand september is door het ministerie van justitie uitgeroepen tot de "gedoogmaand" voor het in leveren van verboden wapens. Met I ingang van 1 september is namelijk de nieuwe "Wet Wapen en Munitie" ingegaan. Wie straks in het bezit van verboden wapens wordt opge pakt. is zyn levensgevaarlijk speel goed kwijt en gaat op de bon. Gedurende de maand september houdt de politie in het gehele land, dus ook in Venray, grote inzame- lingsakties van alle verboden wapens. Behalve de bekende werpsterren, het stroomstootapparaat en het vlindermes vallen ook andere steek- en vuurwapens onder de nieuwe wet. Om de al dan niet arge loze burger de kans te geven een proces verbaal te ontlopen en toch van zijn verboden wapens af te ko men, biedt de politie zelfs een klei ne vergoeding voor de spullen welke worden ingeleverd. WAT ZIJN DE VERGOEDINGEN Stroomstootwapens, waar var kens mee in de veewagen worden gedreven, leveren 25 gulden op. Op vouwbare messen (opengevouwen langer dan 28 cm), werpmessen en De vorige week heeft u reeds kun nen lezen, dat a.s. zondag 10 sep tember voor de laatste keer dit jaar de toren van de St. Petrus Banden- kerk beklommen kan worden. Van 12.00-17.00 uur is iedereen welkom om te kyken hoe Venray aan zijn centrum werkt en hoe Venray er van de andere kant wel uitziet. De torengidsen Jan Driessen, Ben Janssen, Cees van de Ven en Toon Voesten zullen die dag aanwezig zijn om belangstellenden uitleg te geven over het wel en wee van onze vertrouwde Peelwachter en natuur lijk ook over het uitzicht op dat moment. Het is a.s. zondag voor het eerst dat er voor de beklimming entree gevraagd wordt onder het motto' "VOOR EEN GULDEN DE VEN RAYSE TOREN IN". De opbrengst van deze beklim ming wil het VW, die dit steeds or ganiseert schenken aan de Grote Kerk voor de buitenverlichting van dit fraaie en unieke monument. In de torenkamer zal de werk groep "KRUISEN EN KAPELLEN" het funktioneren van deze inmid dels in de wyde omtrek bekende werkgroep aan het publiek tonen. Itegelyleertijd met deze openstel ling van de kerktoren zal de Grote Kerk met zijn schatkamer gratis toegankelyk zijn voor iedereen. De suppoosten in de kerk zullen u graag iets vertellen over de ryke historie van dit moment Evenals vorig jaar zal dit gebeu ren muzikaal opgeluisterd worden door dhr. E. Cruysberg.uit Venray, die van 12.00-14.00 uur orgelmu ziek zal spelen. Van 14.00-17.00 uur speelt het blokfluitensemble "EN BL0C" afgewisseld met orgelmu ziek door Frans Verhofstad met so listische medewerking van Jan Verstegen op trombone of tuba. Al met al kunnen wy u zeggen, dat wanneer de weergoden ons goed gezind zijn, het met alle ande re festiviteiten die dag weer een echte muzikale Venrayse happe ning gaat worden. vlindermessen 7,50. Een vilmes 5,-. Werpsterren (fabriekmatig gemaakt) 2,-. Zelfgemaakte werpsterren 25 cent per stuk. Vuur wapens die iemand in zijn bezit heeft op grond van de Jachtwet of op grond van een machtiging 75,-. Degene die een wapen in bezit heeft, dat al op de zwarte lyst stond, kan daar nu nog ongestraft afstand van doen. Hij krijgt dan uiteraard geen premie, maar wel een gene i-aal pardon en dat betekent: geen proces verbaal. Ook voor andere artikelen, bij voorbeeld alarmpistolen, spuitbus sen met traangas. stiletto's, boksbeugels, ploertendoders en wurgstokjes, geldt eveneens dat men die ongestraft vóór 30 septem ber a.s. kan inleveren. Evenals vele andere korpsen werd ook de Venrayse politie vele malen gekonfronteerd met wapens die niet verboden waren, toch ge bruikt werden bij misdryven. Bij voorbeeld opvouwbare van 28 cm en langer; die worden nu duidelijk in die nieuwe wet verboden. De messen heeft men werkelijk niet bij zich om een appeltje te schillen... Het komt ook in deze streken voor dat als jongeren gaan stappen, zij een steekwapen in hun zak ste ken. Drank en wapens is nu een maal een slechte kombinatie en daarom verboden. Als men een dergelyk wapen voor zijn beroep nodig heeft dan is er de mogelijkheid om daar vergun ning voor te krijgen. Het is een goede zaak dat er een opruiming wordt gehouden onder het wapenbezit en wij hopen dat het gezonde verstand van onze in woners en met name van de jonge ren zal zegevieren en dat massaal de wapen zullen worden ingele verd. By de balie van het politiebu reau is gratis een folder af te halen, waarin dat inleveren vermeld is. Voor de anders-taligen in onze ge meente zijn eveneens folders be schikbaar. Het niet bekend zijn met de ver andering in de nieuwe "Wet Wapen en Munitie" is geen verontschuldi ging. als er na 30 september verbo den wapens worden gevonden. En de straften zyn niet gering: van 3 maanden tot 4 jaar hechtenis, en boetes van 10 tot 100.000 guldens. WINKELWAGENTJE VOL KLINKERS In de nachtelijke uren zag de be manning van een toevallig passe rende surveillance-auto, dat op het Henseniusplein een 18-jarige jon geman een winkelwagentje vol bakstenen versjouwde. De agenten dachten met diefstal te maken te hebben, door iemand die op goed kope wijze klinkers voor zijn tuin nodig had. Maar dat kwam anders uit. De man was op het idee gekomen om klinkers te versjouwen, toen hy met 2 v/ienden uit een café kwam, en daar gekonfronteerd werd met een achtergebleven winkelwagent je. De grap was. het wagentje vol te laden en daarmee over het Hense niusplein te ryden. Waar de stenen uiteindelyk terecht zouden komen, werd niet helemaal duidelyk. De politiemannen konden de grap niet waarderen. De klinkers moesten op de plaats worden teruggelegd 43 stuks en daarna moest de man mee naar het politiebureau, waar hem werd duidelijk gemaakt dat zulks in Ven ray niet kan worden getolereerd. Ook niet als grap... Een proces verbaal werd deze keer niet opgemaakt. Op de kruising Raadhuis straat-Noordsingel verleende een lid van een Bewakingsdienst, met zijn auto. geen voorrang aan een andere personenauto. By de bot sing werd de 21-jarige bewaker zo danig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Bij de botsing sneuvelde ook een verkeerszuil. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op de rondweg Brukske ter hoogte van de Bazuinstraat liep een 4-jarig meisje tegen een passerende auto op. De kleine werd gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. Na onderzoek bleken de verwon dingen toch mee te vallen en kan zij naar huis worden overgebracht- Op de Albionstraat raakten de sturen van een bromfiets en een fiets elkaar. De brommer was van een 17-jarige jongeman uit Venray, en op de fiets zal een 16-jarige jon gedame uit Horst. Beiden kwamen ten val en de jongedame liep bij die val een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Op het fietspad langs de Over- loonseweg fietsten twee jongens van 13 en 12 jaar, uit Venray. naast elkaar. Door onverklaarbare rede nen raakten beide sturen elkaar en kwamen de jongens ten val. Een van het liep daarbij een gekneusde knie op, maar kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden overgebracht. Op de Overloonseweg wilde een autobestuurder uit Escharen een cassettebandje verwisselen maar lette daarbij onvoldoende op of de auto in het juiste spoor bleef. Dat was niet het geval en de auto botste tegen een boom, schampte af en raakte vervolgens nog twee bo men. De auto sloeg over de kop. De verwondingen die de bestuurder opliep bleken na onderzoek in het ziekenhuis mee te vallen. Hij kan naar huis worden vervoerd. De auto was rijp voor de sloop. Op de kruising Langstraat- Westsingel verleende een motor bestuurder uit Meerlo geen vrije doorgang aan een personenauto uit Wanssum. By de daardoor ontstane botsing kwam de motorrijder ten val. Hij werd met beenverwondin gen naar het ziekenhuis vervoerd, maar kon na onderzoek naar huis worden overgebracht. Veltumse Kleffen 58a - Tel. 84257/ Poststraat 6 - Tel. 82025 venray Als thema tydens het Straatfesti val heeft het VW Venray gekozen voor één van haar belangrijkste ak- tiviteiten nl. het bespreken van theater cq. concertkaarten. Naast de vele andere werkzaamheden zoals: verkoop van VW geschenkbon nen. verkoop toeristische gidsen, kaarten, souvenirs, wandel-, fiets-, autoroutes: museumjaarkaarten, lidmaat schap Ned. Jeugdherbercentrale; boeken van vakantiearrange menten en het verstrekken van toe ristische informatie over geheel Nederland neemt het Theater bespreekbureau een belangrijke plaats in. Tydens de Theater-Info Dag zondag 10 september van 12.00-17.00 uur kunt u uitgebreid kennismaken met ons bespreek bureau. Wist u dat wy dagelijks kaarten verkopen voor de meest uiteenlo pende concerten/theatervoorstel lingen in geheel Nederland. Bijvoorbeeld popconcerten zoals: Simple Minds, Joe jackson, Gloria Estefan, Madonna, Diana Ross, Paul Mc. Cartney, Prince, Michael Jack son. André Hazes, BZN. Pinkpop, Paul Simon, Bee Gees. Lee Towers. Goud van Oud, Ray Charles. Julio Iglesias, José Feliciano. Neil Dia mond, Nana Mouskouri. Maar ook: Ned. Opere Stichting, Nationaal Ballet, Ned. Danstheater, het Northseè Jaxx Festival, james Last, Ernst Mosch, Aardschokfesti val, de musicals Cabaret en de Cats. Bijzondere voorstellingen: Holliday on Ice, Russisch Staatscircus. Cir cus Krone. Spaanse Ryschool, Tap toe Breda, Mini Maxi. Kerstcircus in Carré. En soms zelfs concerten in België en Duitsland. Hieronder een kleine selektie uit de lijst theaters waar wy kaarten kunnen bespreken. Amsterdam: Theater Carré, Con certgebouw. Jaap Edenhal, Het Mu ziektheater, De Nieuwe Kerk. Paradiso, Stadsschouwburg. Arnhem: Rynhal, Musis Sacrum. Breda: Turfschip. Bussum: Theater 't Spant. Den Haag: Circustheater, Danst heater aan het Spui, Ned. Congres gebouw, Theater Pepyn, Kon. Schouwburg. Den Bosch: Sportcentrum Maaspoort. Kerkrade: Rodahal. Laren: Singer-concertzaal. Leiden: Groenoordhal. Leidse Schouwburg. Nijmegen: De Vereniging. Rotterdam: Sportpaleis Ahoy. De Doelen, Rotterdamse Schouwburg. Slagharen: De Bonte Wever. Tilburg: Theater Noorderligt, Stadsschouwburg. Utrecht: Muziekcentrum Vreden- burg, Stadsschouwburg. Zwolle: IJsselhal. Op ons kantoor liggen Concerta genda's, UIT-kranten. Maand- en seizoenagenda's etc. ter inzage of De Stichting Katholiek Onderwys Venray heeft berekend, dat de basis school De Kruudwis in Landweert in 1994 zal zyn uitgegroeid tot een 8-klatesige school. In de praktyk be tekent dat, dat er een lokalentekort zal ontstaan van 3 leslokalen. De be hoefte aan nieuwe lokalen zal zich reeds in 1992 of uiterlijk in 1993 doen gevoelen. Verwacht mag wor den. dat ook na 1994 het aantal leerlingen zal toenemen. In de berekeningsmethode voor i de lokalenbehoefte van De Kruud wis, is rekening gehouden met een volledige bezetting van de andere katholieke basisschool in de wijk, De Vlaswei. Deze 8-klassige basis school biedt maximaal plaats aan 219 leerlingen. Omdat binnen een straal van 1500 meter van De Kruudwis geen gebouw of gebouwdelen geschikt zijn of geschikt zijn te maken voor de huisvestigingvoorziening van De Kruudwis, is het noodzakelijk, dat deze' school vóór 1 augustus 1991 uitgebreid wordt met 3 groeps- lokalen. Het is op dit moment niet met ze kerheid te stellen of en wanneer in de toekomst een derde katholieke basisschool in de wijk Landweert nodig zal zyn. OPENBAAR ONDERWIJS Berekend is ook, dat de openbare basisschool De Landweert in 1993 één leslokaal te weinig zal hebben. Dit tekort zal in de jaren daarna oplopen tot 3 lokalen. Duidelijk is ook hier, dat de school in de toe komst zal uitgroeien tot een 8-klassige basisschool. HET VEULEN Volgens een besluit van de minis ter van onderwijs en wetenschap pen, komen scholen welke in 1931 gebouwd zyn, in 1991 in aanmer king voor een algehele aanpassing en ingrypend onderhoud. In Ven ray is de basisschool St. Antonius in Veulen de enige school welke voor deze regeling in aanmerking komt. Het schoolbestuur van Veu len heeft zich dan ook reeds aange meld voor de rijksvergoedingen. DE KEG De openbare basisschool De Keg, aan de Blauwververstraat, (de enige I Jena-plan-school in de regio) had tot nu toe 6 formatieplaatsen. In gaande het nieuwe schooljaar be draagt het aantal formatieplaatsen 7 en dit aantal zal zich in de komen de jaren stabiliseren. Interne aan passing van het schoolgebouw voor deze 7e groep is absoluut noodzake lijk. Dit is binnen de bestaande ka- paciteit mogelijk, via een aanpassing van de huidige perso- neelskamer tot groepslokaal. De aangrenzende buitenberging en de zelfwerkzaamheidsgroep kunnen dan verbouwd worden tot perso- neelskamer. Kosten 22.500,-. ISLAMITISCHE BASISSCHOOL Namens de Islamitische Gemeen schap is eerder dit jaar een verzoek ingediend, om in het scholenplan voor de komende driejaren ook de vestiging van een Islamitische school op te nemen. In principe is bekostiging van scholen op levensbeschouwelijke en godsdienstige grondslag moge lijk. Wel moeten verzoeken daartoe aan bepaalde eisen voldaan. Zo moet het o.m. aannemelyk zyn dat de school zal worden bezocht door 120 of meer leerlingen; terwijl mi nimaal 45 leerlingen jonger dan 7 jaar de school zouden moeten be zoeken. Een en ander moet worden aangetoond door ouderverkla ringen. Bij bedoelde aanvraag ontbreken die gegevens; ze konden ook niet achterhaald worden, omdat naam en adres van de aanvrager onbe kend zyn. B. en w. hebben nu besloten aangezien niet voldaan werd aan de wettelijke eisen het verzoek om opneming van een Islamitische ba sisschool in het scholenplan. niet in te willigen. VANDALISME Er werd aangifte gedaan van vernieling van een ruit van 1x2 meter aan de basisschool "De Foe- kepot". Tevens werden daar speel toestellen vernield. Een aan de Heidse Peelweg ge parkeerde personenauto van een 37-jarige dame uit Ysselsteyn werd bekrast aangetroffen. om mee te nemen. Kaarten bespre ken kunt u deze zondag niet, maar wel van maandag t/m vrydag van 10.00-16.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur direkt aan onze balie. Wilt u meer informatie, loopt u dan zondag gerust even binnen op ons kantoor. Grote Markt 23, tel. 10505. Wij zyn geopend van 12.00 tot 17.00 uur. OP DE VUIST Op de Kruidenlaan gaf een Ven- rayer met bepaalde gebaren zijn misnoegen over twee Oostrummers van 17 en 19 jaar oud. tot uitdruk king. Die namen dat niet en gingen op de vuist De gealarmeerde politie hield het tweetal aan. Tydens de verhoren bleek dat de Venrayer eigenlijk zelf de ruzie had uitgelokt. Maar zelf rechter-spelen dat kan en mag in ons land niet worden getolereerd. Alle drie kregen ze dus een verbaal aangezegd. Toen de politie later de 19-jarige op zijn bromfiets zag rijden, bleek hy die bromfiets niet verzekerd te hebben, terwijl hy ook dermate al cohol had genuttigd dat hy daar voor de bekende proeven moest ondergaan. Met een ryverbod en een proces verbaal kon hy later huiswaarts keren. POLITIE BIJ AIRBORNEMARS Ook dit jaar nam een groep van de Venrayse politie deel aan de be kende Airbomemars in Ooster beek. Dit jaar namen 7 leden van het aktieve korps en 7 leden van de reservepolitie aan de mars deel. De verzorging was ditmaal in handen van een lid van de admi nistratie en de huidige concierge. Al deed dit tweetal het goed. de deelnemers misten tocht de verzor gende hand van oud-adjudant W. Keysers. Twee leden van het korps namen voor de 20ste maal aan de mars deel. De mars was 25 km lang en wordt gehouden om de landing van de Geallieerden in 1944 levendig te houden en hen daardoor te eren. VERKEERSBORDEN ONTVREEMD Namens de Provinciale Wa terstaat werd aangifte gedaan van diefstal van 35 gebruikte verkeers borden, vanaf een aan de Jan Poels- weg gelegen opslagterrein. De laatste weken komer er meer mel dingen .binnen van dergelyke diefstallen maar of deze verkeers borden een verkoopwaarde hebberf"' wordt door deskundigen betwyfeld. BINNENBRAND Door oververhitting van vet ont stond er brand in een woonkeuken aan de Ravelstraat. Goed optreden van de bewoners kon voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De gealarmeerde brandweer behoefde alleen nog maar te kontroleren of de brand werkelijk was geblust. VAN VIER METER HQOGTE GEVALLEN Een 24-jarige medewerker van het veevoederbedrijf N. aan de Veu- lenseweg maakte een val ran vier meter en kwam op een betonnen vloer terecht. Hij was over een rooster gelopen dat kantelde. Enige tijd geleden is in het bedrijf een vrachtauto tegen een pyler gere den. Mogelijk is toen dat rooster uit zyn bevestiging gesprongen. Dat werd onvoldoende gekontroleerd. De werknemer moest met levens gevaarlijke verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht Deskundigen van de Arbeid- sinspektie stellen een onderzoek OORLOGSTUIG Tijdens werkzaamheden op een landbouwbedrijf aan de Haag te Merselo kwam een nog intakt zijn de brisantgranaat naar boven. In af wachting van de mannen van de EOD is dat oorlogstuig veilig gesteld. INBRAAK IN AUTO Met geweld was toegang verkre gen tot een aan de Veltumse Kleffen geparkeerde personenauto. Uit de auto was een lederen jasje ter waar de van 1.000,- gestolen. OORLOGSTUIG Tijdens werkzaamheden op een perceel grond aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn werd een nog nop scherp staande brisantgranaat naar boven gehaald. De mannen van de EOD hebben zich ook over dat oor logstuig ontfermd. BESTUURDER WEIGERDE ALLES Juist toen een 59-jarige man uit Vierlingsbeek in zyn personenauto wilde stappen, bemerkte de politie dat die persoon onder invloed van alcohol verkeerde. De politie legde hem een ryverbod op, maar daar trok hy zich niets van aan. Hy wei gerde ook zyn rijbewys te tonen. Daarop nam de politie hem mee, maar ook op het politiebureau wei gerde hij alle medewerking. Hem werd nogmaals een rijverbod opge legd. nu voor 6 uur terwijl hy als nog een proces verbaal kreeg terzake het weigeren van medewer king aan het bevoegd gezag. Zoals afgesproken na de vorige week gehouden raadsvergadering zou men proberen de problemen rond Rijksweg 73. zoals die door de families Loonen, Verploegen en Janssen ran de Spurkterdyk gevold worden, op te lossen. Deze families weten onderhand niet meer waar ze aan toe zyn. Zelf noemden ze zich al bermbewoners. Nu vragen ze zich af of de nieuwe weg toch door hun tuinen komt. In ieder ge val is een infonpatie zoals zy die van een ambtenaar van Rykswa- terstaat ontvangen hebben niet juist. Vermoedelijk gaat het over een verkeerde interpellatie van de beslaande plannen. De ene ambtenaar zegt namelyk dat voor de verbreding van de ryks- weg geen gronden van genoemde families nodig zyn. Zelfs de afwate- ringssloot zou buiten hun grondge bied komen te liggen. De andere ambtenaar zegt dan weer. dat de beplantingen e.q. ge luidswal langs de nieuwe ryksweg. 8 tot 9 meter dichter b(j de wonin gen gaat komen en dat men daar voor wel grond van deze mensen nodig heeft. De gemeente is dat welles nietes ook moe. Haar informatie is. dat Rijkswaterstaat het zonder de grond van de drie reklamanten kan stellen. Maar men twyfelt aan de juistheid van die informatie. Van gemeentewege zal nu Rijks waterstaat per omgaande zwart op wit moeten aangeven hoe het er nu precies mee staat. Zodra de gemeen te die gegevens heeft, worden ze doorgespeeld aan de betrokken fa milies. Zy zullen dan ook geadvi seerd worden of het nog nodig is stappen te ondernemen en waar men daarvoor terecht kan. Of het een gevolg is van de iets of wat ruimere financiële mogelijkhe den die onze gemeente zyn toebe dacht, weten we niet, maar het was wel opvallend, dat bij de rondvraag, van de vergadering van de commis sie voor openbare werken, er plot seling weer verlangens op tafel kwamen. Zo werd er op gewezen, dat in het fietspaden plan de Servatiusweg als verbindingsweg tussen Brukske en Landweert staat aangegeven. Fiet sen is er echter haast niet mogelijk omdat die weg zo slecht is; zelfs na een kleine opknapbeurt van enkele maanden geleden. Wethouder Claessens kon meteen de toezegging doen, dat ook de fietspaden by het onderzoek naar de gerezen onderhoudsachterstan- den worden betrokken. Men mag aannemen dat ook voor die renova tie gelden beschikbaar komen. In Landweert is een school verre zen op een terrein dat feitelyk was bedoeld als speelweide voor de jeugd. Daarvoor in de plaats zou op wat latere datum een door wonin gen ingesloten perceel worden bestemd. Dat perceel is echter nog steeds niet als speelgelegenheid in gericht. Integendeel, het wordt ge bruikt als openbare vuilnisbelt- Wethouder Claessens beloofde dat men ter plekke de situatie zou bekijken. En als het mogelyk is zal "tlbt'terrein ook als speelterrein worden ingericht By de spoorwegovergang tussen de Witte Vennen en de Oirloseweg bl(jven de knipperlichten soms wel 4 5 minuten in werking. Perso neel van Nestlé en Frans Maas. dat per fiets de spoorlyk moet overste ken, blijft in de regel niet zo lang wachten. Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden. De oplossing is. de knipperlich ten niet langer in werking te hou den dan noodzakelijk is. Wethouder Claessens beloofde er met de Spoorwegen over te praten. De verkeersrozet welke de Grote Markt scheidt van de Marktstraat, is met een trottoirband afgezet Pas- serende auto's hebben daar geen last van; maar mensen die er per fiets passeren, maken een flinke smak op het zadel- Of daar nog iets aan te verande ren is, zal worden bekeken. En tenslotte blijken volgens de commissieleden de glascontainers in Venray-centrum dikwyls méér dan vol. Op bepaalde plaatsen zou den er best enkele bijgeplaatst kun nen worden. Of het ophaalschema zou geïntensiveerd moeten worden, zodat in ieder geval zaterdags de containers leeg zijn. Of het mogelyk is de containers 'n keer extra te ledigen zal nage vraagd worden. Het bijplaatsen van nieuwe containers wordt echter moeilijker omdat die betaald moe ten worden... "U bent, geloof ik, een erg ongeduldig mannetje!", zei de politierechter misprij zend tegen de onrustig van been op been hinkende smalle figuur voor de groene tafel. "U kunt iemand niet eens laten uitspreken". "Ik wil 'm wel laten uitpraten, maar hij zou d'r tussenin effe pauséren, meneer de substituut". "Ik ben de substituut niet, ik ben slechts politierechter. Maar u hebt de spreker voortdurend onderbroken en u bent hem herhaaldelijk in de rede gevallen..." "Ik riep alleen maar: pauze". "Zo? Nou, dan is één woord al genoeg om een hele verwarring te doen ontstaan!- Toen liepen zeker ineens alle mensen de zaal uit?" "Was dèt maar waar. meneer de substi... ik bedoel meneer de absoluut". "U bedoelt de politierechter. Dus de mensen gingen de zaal niet uit. Waarom wou u eigenlijk..." "Nee, alleen de voorzitter kwam de zaal uit en begon me te beledigen, meneer de sub... de ab... de dinges". "De politierechter. En toen hebt u de voorzitter maar gelijk weer de zaal inge slagen. Ik vraag me af, waarom u dan de mensen eruit wilde hebben!" "Ik wilde ze d'r niet uit hebben!" "Daar begrijp ik niets van. Zojuist zei u nog: was dèt maar waar. toen ik vroeg of alle mensen de zaal uitliepen". "Ze moesten alleen maar pauze krijgen, meneer de sub... meneer de politie". "Ik ben de politie niet, ik ben de politierechter. U wilde pauze. Goed, maar als de mensen pauze krijgen tijdens een voorstelling, dan lópen ze toch de zaal uit. "Niet allemaal, meneer dede justitie. Alleen de mensen die... die... wat moeten doen". "Ja, wat bedoelde u dan eigenlijk met dat pauzegeroep? Zat u in hoge nood of zo? Moest u d'r zélf zo nodig tussenuit? "Nee. nee meneer de justitierechter, ik zat geeneens in die zaal. Ik hoorde niet bij dat publiek...." "Wat vertelt u me nou? U was d'r niet bij? Dus u ging zómaar ergens een zaal in en riep dan hard: pauze! En dan kijken wat er gebeurt... Schaamt u zich niet?" "Nee, meneer de justitiepolitie. Ik..." "O, u schaamt zich niet eens voor dat wangedrag? Nou, Ik kan me voorstellen dat er een boze voorzitter op u afkwam! En ik heet politierechter en geen justitie of justitiepolitie". "Ja meneer de ju. de politie. Maar ik hoorde d'r wel. In die zaal". De magistraat achter de groene tafel zuchtte van wanhoop. Toen zei hij wat zachter: "Politierèchter bedoelt u. En waarom zegt u nu opeens dat u wél in die zaal hoorde, terwijl u kort daarvoor verklaarde dat u niet eens bij dat publiek hoorde? "Ik hoorde wel in die zaal. maar ik kan mezelf nooit tot 't publiek rekenep, eerwaarde politie, eh... politiedinges". "Politierèchter. Niet linker, maar réchter. Onthoud dat toch een keer, man. Zo moeilijk is dat niet. En waarom hoort u dan wel in die zaal? Bent u dan de zaaleigenaar, of bent u een bank om op te zitten?" "Nee meneer de politielinker. Ik...." "RECHTER!" De schriele verdachte onderbrak verschrikt z'n zenuwachtig gehuppel en zweeg minutenlang om opnieuw moed te verzamelen. Toen kwam er uit dat hij aan het buffet achter in de zaal z'n brood moest verdienen met dranken tappen. En omdat de spreker alsmaar zonder pauze doorsprak, dreigde z'n broodwinning die avond in 't honderd te lopen. Daarom had hij hard 'pauze' geroepen Maar dat kostte hem een schrobbering en de klandizie van 't bestuur. Daardoor ontstemd mepte de kantinebeheerder de voorzitter tegen de zaalvloer. De officier eiste vierhonderd gulden boete. De verdachte vroeg vrijspraak, omdat hij al z'n inkomsten van die avond gederfd had. "U had nog best wat kunnen verkopen na afloop", dacht de rechter, "maar u hebt het publiek ook tegen gekregen Nou vooruit, tweehonderd gulden of vier dagen". "Dank u wel. meneer dé po..." Maar hij zweeg tijdig.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9