1250 Jaar geleden stierf Sint Willibrord Volop openbare werken in laatste kwartaal Gala d'Automne" Triathlonvereniging Regio-Venray De beste van Limburg Open Monumenten dag 1989 Chez Jacques Gevaarlijk uitziende stier Onderhouds werkzaamheden aan het kabel televisienet Markt per 18 sept. weer op Grote Markt vrouwen in Postnatale Depressie PEEL EN MAAS Donderdag 7 september - Pagina 5 internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 UNIEK VOOR VENRAY EN OMGEVING 17 oktober 1989 a.s. ff m.m.v. Chez Jacques Haarmode Venray Caesar Jonge Mannenmode Venray Ma Belle Ledermode Venray Ton's Bloemenhof Horst Verhulst Stoffen Venlo Koonings Bruids en Gelegenheidsmode Deurne Frank Covers Couturier Amsterdam kaarten verkrijgbaar bij bovengenoemde zaken gesponsord door: Bolure Hair Care Systems Zoals men op de voorpagina van dit blad kan lezen, kan de gemeente in de nog resterende maanden van dit jaar een aatal openbare werken uitvoeren, waarop in feite niet gere kend was. Gedeputeerde Staten vin den het noodzakelijk, dat o.m. achterstallig onderhoud aan wegen, rioleringen en eigendommen als nog wordt uitgevoerd om kapitaals vernietiging te voorkomen. De saldi-reserves van onze gemeente dienen daartoe te worden aan gesproken. In bedoeld artikel hebben wy al genoemd de renovatie van het ge- ineentelijk zwembad en een verde re doortrekking van de nieuwe riolering langs de Noordsingel. In de vergadering van de commis sie openbare werken heeft wethou der W. Claessens dinsdag vervolgens een lijstje gepresen teerd van werkzaamheden welke nu dank zij de goedgekeurde be groting èn de extra financiële armslag waarover men nu kan be schikken op zeer korte termijn moeten worden uitgevoerd. Allereerst zal er een aantal stra ten en wegen worden opgeknapt, waarvoor op de begroting van dit jaar 844.000 was uitgetrokken. Daaronder vallen herasfalterings- werken aan het Boddenbroek en Heidse Schoolweg, maar ook het aanbrengen van een nieuwe slijt laag op de Langeweg en de Veltum- se KI effen. Die werkzaamheden zullen worden aangevuld met on ontkoombare en onuitstelbare re paraties aan wegen, waarvoor men begin dit jaar geen geld had. We noemen daarbij de paden op de Al gemene Begraafplaats Boschhuizen en diverse reparaties aan wegen in 't Brukske. PARKEER VOORZIENINGEN In het centrum van Venray heelt men volgens tellingen nog een te kort aan circa 150 parkeerplaatsen. Nu men daar de middelen voor heeft, wil men die parkeerplaatsen ook gaan verwezenlijken ook al is het maar voor tijdelijk (zo'n jaar of vijf). Hiertoe gaat men aan de Hoenderstraat een al geruime tijd leegstaand pand slopen, waarna het daar achterliggend binnenterrein van een eenvoudige deklaag wordt voorzien en er parkeergelegenheid ontstaat voor bijna 140 auto's. Dit terrein wordt omsloten door de Bonte Koestraat, de Eindstraat. de St. Jozefweg en de Langeweg. Nog een twintigtal parkeerplaat sen wordt vervolgens gemaakt in de groenstrook tussen <le Deken jThielenstraat en het parkeerterrein LEUNEN Het Venrayse comité heeft het plaatselijke programma rond ge kregen. Leunen zal zaterdag 9 sep tember het middelpunt zijn voor de Venrayse Open Monumentendag. Daarbij zullen monumenten, land schappelijk waardevolle elementen en historie van Leunen de belang rijkste ingrediënten zijn. Burge meester Defesche zal om 10.00 uur 's morgens de opening verrichten, waarna er tot 5 uur van alles te bele ven is. De Leunse kerk is opengesteld. Er zijn rondleidingen en een ten toonstelling van kerkelijke voor wei-pen, alsmede een uitgebreide, algemene tentoonstelling van oude aktes, dokumenten, kaarten, foto's, etc. RONDRIT MET PAARI) EN WAGEN Bij de kerk start ook een rondrit met paard en wagen die langs diver se monumenten en waardevolle ge bouwen en mooie landschappelijke elementen voert. Dhr. F. Ruyten uit Venray zal tijdens de rit vertellen over de landschappelijke en tuinar- chitektonische aspekten. Om 11.00. 13.00 en 15.30 uur vertrekken twee door paarden getrokken wagen. Een van die karren is speciaal voor de kinderen. De route zal met een beschrijving in een boekje worden opgenomen, zodat iedereen het ook op eigen ge legenheid kan wandelen of fietsen. BOEKJE Het comité Open Monumenten dag 9 september 1989 heeft onder de titel "LEUNEN. EEN MOOI DORP" een boekje samengesteld waarin aandacht wordt besteed aan de monumenten van Leunen zoals bij de Tbrro (nu Blekersveld). De vraag mag gesteld worden of het Blekersveld ook in de blauwe zone wordt opgenomen. Er is namelijk gekonstateerd dat er dagelijks nog al wat langparkeerders van dit ter rein gebruik maken. FIETSPAD LANGS DE BEEKWEG Al eerder was besloten een ge deelte van het zuidelijk fietspad langs de Beekweg te herstellen, na melijk tussen de Midden Peelweg en Deskesven. Nu de financiën er onverwacht toch voor beschikbaar komen, gaat men de zaak drastisch aanpakken. Allereerst komt het fietspad aan de noordkant van de Beekweg te vervallen. Aan de zuid kant wordt het betumen fietspad eveneens geruimd maar daar komt over de totale lengte van de Beek weg een geheel nieuw fietspad van 2 meter breed en uitgevoerd in be ton voor in de plaats. Het is de be doeling dat dit fietspad in beide richtingen wordt bereden. Omdat het niet is te voorkomen dat op verschillende plaatsen de fietsers de Beekweg zullen moeten oversteken, overweegt men nog wel ke voorzieningen daar moeten wor den aangebracht. Men heeft besloten tot een beton nen fietspad, omdat betume in het najaar praktisch niet meer te ver werken is; maar ook omdat het on derhoud goedkoper is en een vervuild fietspad by regen sneller schoon is. Ook de zichtbaarheid van een licht gekleurd betonnen fietspad is veel beter dan een zwart bitumen wegdek. RIOLERING Tot slot had wethouder Claessens op zijn programma van werkzaam heden ook nog het schoonspoelen van 20 km. riolering vermeld staan. De kosten hiervan bedragen 60.000.-. Voor de doortrekking van de rio lering langs de Noordsingel wordt 1.200.000,- uitgetrokken. De geplande rioleringswerkzaam heden in de Hofstraat zijn uit gesteld tot in het voorjaar. TOEKOMSTIG ONDERHOU) Het is de bedoeling dat zowel dit jaar als ook in 1990 zoveel en zo goed mogelijk onderhoud aan de wegen zal worden besteed. De ach terliggende gedachte daarbij is, dat na de artikel 12-periode de gemeen te Venray weer in staat zal zijn, jaar lijks zelf het noodzakelijke, onderhoud te laten uitvoeren. Het comité verwacht dat veel mensen zullen kennismaken met de gebouwen en markante punten in het landschap die Leunen rijk is. Wij gaan er dagelijks aan voorbij en realiseren ons vaak niet eens hoe bepalend de gebouwen en de ande re elementen zijn voor de herken baarheid van een dorp, zoals Leunen. De Open Monumentendag, is om iedereen dichter in kontakt te brengen met het Nederlands mo- numentenbezit dat als we er goed over nadenken ons allen zo dierbaar is. Op 9 september 1989 kunt u dan ook "toerist" worden in eigen land en ontdekken hoeveel u al die jaren gemist heeft. LEUNEN. EEN MOOI DORP! Hoewel de Venrayse politie wel va ker gekonfronteerd wordt met over de weg lopend vee. om deze, voordat er ongelukken gebeuren, als vol leerde cowboys in een weide of stal te drijven, schrok men zaterdag voor een dergelyke klus toch wel eventjes... Twee politiemannen kwamen namelijk oog in oog te staan met een gevaarlyk uitziende stier. Zij gaven eerlijk toe: "een koe beest, dal wil nog wel. maar een stier..." Gelukkig kregen zij as sistentie van bewoners van de Zandhoek die het wel aandurfden, en het klaar kregen "hem" in te sluiten. Zo stond in het dagrapport van de politie te lezen. De Triathlonvereniging Regio- Venray bleek afgelopen zondag tij dens de 1/4 triathlon van Regio Ven ray de sterkste te zijn van alle Limburgse verenigingen. De ploeg bestaande uit Henry Drieshen, Henny Freriks, Peter Scheres en Franka Janssen, was met hun to taal tijd van 8 uur 20 min. en 31 sec. ruim 22 minuten sneller dan nr. 2 TV. Weert (8.42.29) en 36V2 minuut sneller dan nr. 3 TV. RoermoncL> T.V. Regio-Venray bevestigde hier mee, wat insiders reeds lang wisten, ook in de breedte zeer sterk te zijn. De bewuste keuze van T.V. Regio Venray voor alleen maar ge kwalificeerd goede trainers werpt zijn vruchten af. 's Morgens om 9.00 uur, windstil, zonnig en een watertemperatuur van 18°C, gingen de eerste rekrean- ten van start. Tot 10.30 uur zouden dit er in totaal 250 worden. Voor ve len was dit hun eerste triathlon. Na het volbrengen van hun eerste 1/4 of 1/8 triathlon waren er dan ook vele lofuitingen over en weer en daarbij de sfeer was en bleef fan tastisch. Goed weer, goede presta ties, gezellige muziek, veel publiek en een goede organisatie, zorgden daar samen voor. Om 12.00 uur ging de eerste wedstrijdgroep van start met triat leten die normaal geproken niet be ter scoren dan 2.15 uur. Maar bij deze groep bleek reeds dat het nieu we fietsparcours zeer snel was. Al leen het verkeersvrij maken van de Westsingel zou de veiligheid nog meer ten goede zijn gekomen. Iets voor volgend jaar! De Beekweg was al verkeersvrij hetgeen toch uniek genoemd mag worden. In de startgroep van 12.00 uur overtroffen Peter Scheres (jaartje rustig aan i.v.m. werk) en Jan van Ass (de 3e overall fietstyd 1.06.33) zichzelf met een eindtijd van 2.08.55 en voor Jan 2.09.37. Ze wer den de nrs. 1 en 2 van Venray. In de laatste serie, om 13.00 uur, zouden echter de hoofdprijzen vallen. Bij het zwemmen (1000m) kwam Henry Drieshen (Deurne, T.V. Regio- Venray) als eerste uit het water (12.50 min.). 2e Luc Huntjes (TV. Stein, 12.53). 3e René Zuiddam (13.15) en als 5e In 13.35 min. Hayo Hoekstra (Nuenen en 7e N.K.), die Henry Drieshen al tweemaal eerder had geklopt. Maar Henry wilde op het thuishonk sportief revanche nemen. Hij was er klaar voor. Franka Janssen (TV. Regio- Venray) zat als enigste dame in deze serie en kwam na 17.49 min. uit het water. Een Duitse toptriathlete had 15.31 min. (Petra Bilek) nodig. Fran ka bleef rustig en verdeelde haar krachten. Hayo Hoekstra begon bij het fiet sen aan een inhaalrace en rukte gestaag op van 5, naar 4, 3, 2, maar Henry alleen voorop wist zijn voorsprong toch nog uit te bouwen tot 1.38 min. Henny Freriks uit Horst, pas 1 jaar bij T.V. Regio-Venray, kwam na een slechte start (zwemtyd 18.49) sterk terug met een 4e overall fietstijd (1.06.39) en een 2e looptijd (36.29). Voor het geval u het nog niet mocht weten, een 1/4 triathlon bestaat uit 1000m zwemmen, 45 km fietsen, 10.6 km lopen en nog twee overgangen die ook tijd kosten. Henry Drieshen kwam als eerste van de fiets en maakte tevens de Geysteren staat de komende da gen in het teken van een grootse openluchtmanifestatie, die de naam Willibrorddankviering heeft gekregen. Het minder dan 450 in woners tellende dorp gonst van ak- tiviteit en dat alles om op 10 september de vele verwachte bezoe kers een goed programma te kun nen voorzetten. Willibrordherdenking en Oogstdankviering De parochie Geysteren herdenkt dat haar patroonheilige, tevens pa troon van het plaatselijke schut tersgilde. 1250 jaar geleden overleed. De kring Venray van de LLTB/LVB houdt op diezelfde dag de jaarlykse oogstdankviering; voor de organisatie van dat laatste zijn dit jaar de afdelingen Wanssum, Geysteren en Blitterswyck aan de beurt. Beide evenementen zijn ineenge voegd. Wat op het eerste gezicht misschien een vreemde kombina- tie lijkt, is dat bij nadere bestude ring niet. Willibrord was immers degene die in onze streken kwam om de bevolking te kerstenen, te,; bekeren tot het Christendom. By de kerstening werden een heleboel heidense gebruiken geïntegreerd in het geloofsleven. Oogstdankvie ring is een van oorsprong heidens feest dat is ingebed in de Christelij ke tradities. IDYLLISCHE OMGEVING Er is een uitgebreid programma opgesteld voor zondag 10 septem ber, maar ook reeds op zaterdag 9 september is er al iets te beleven. De festiviteiten vinden plaats voor een deel op de open plek voor de Willibrordkapel in het bos. Daar wordt onder andere een grote tribu ne opgebouwd. Voor een ander deel is gekozen voor een perceel gras land in de nabijheid van de kapel; daarop wordt een feesttent ge plaatst. snelste fietstijd (1.04.06). Hayo Hoekstra als 2e. Het gat dat met de rest (Luc Huntjes, Jos Straatman en Wilbert v.d. Boom) geslagen was, was al bijna 6 minuten! Franka Janssen maakte een pri ma fietstijd (1.14.14), zodat ze onge veer gelijk lag met de Duitse triathlete. Door prima lopen wist ze te winnen in een nieuwe persoon- lyke rekordtyd van 2.15.21 tegen 2.120.37 voor de Duitse Petra Bilek. Hierdoor werd ze le in het alge meen klassement S.P.C. maar ook le Limburgse dame, een sterke kampioene uit Venray. Eerder werden de andere ere plaatsen verdeeld. Hayo Hoekstra naderde Henry Drieshen na 1 ron de tot 45.5, verder kwam hy niet. Dus Henry Drieshen werd le in het algemeen klassement S.P.C. Luc Huntjes wist nog net voor Le on Söntjes (TV. Fennell) en Henny Freriks te eindigen waardoor hy de beste Limburger werd van 1989. De organisatie kan terugzien op een prima verlopen wedstrijd en wil bij deze nogmaals alle vrijwilli gers en medewerkers bedanken van; Gemeentewerken, Gemeente Politie, Rode Kruis, Ngjade, T.W.C. Oostrum, Spio, A.V. Venray, Rekrea- tiegroep De Peelrunners. T.V. Regio- Venray en het Medisch Team; in to taal ongeveer 160 mensen, en na tuurlijk de vele ondersteunende bedrijven. DIEFSTAL SPORTTAS Een op een fiets gebonden sport tas met daarin 2 tennisrackets, por temonnee en tennisspullen ter waarde van 1.000,- werd ont vreemd. De fiets stond in het cen trum. De diefstal werd zondagavond laat ontdekt Ongeveer 'n uur later meldde zich iemand die de tas met spullen had gevonden. Er werd niets vermist De eigenaar kreeg prompt zyn tas terug. GASTEN UT HELE LAND Van heinde en ver zullen bezoe kers komen, zoveel is nu zeker. Immers men heeft alle Willibrord- gilden en -schutteryen uit Brabant en Limburg aangeschreven, twaalf in getal, en daarvan zullen er negen in Geysteren aanwezig zyn op 10 september. Bovendien is met de ANWB een kampeerarrangement op touw gezet en daarvoor hebben een vijfendertigtal families inge schreven, die dan ran af vrydag of zaterdag tot en met zondag of maan dag verblijven op de landgoedcam ping van Baron de Weichs de Wenne aan de Maas tussen Geyste ren en Maashees. ANWB-PROGRAMMA Juist voor die kampeerders wordt er zaterdag ook al een en ander ge- organiseers. 's Middags kan men gaan wandelen of fietsen in de om geving onder leiding van een gids. Tegen de avond om 18.30 uur zullen de kampeerders van 16 jaar en ouder strijden om de titel ANWB- schutterskoning op het schietter- rein "de Schuts" van het Kon. St Willibrordusgilde aan de Graaf van Schëllaertstraat. Om 20.00 uur ver volgens zullen enkele gildeléden een presentatie verzorgen van het gildewezen in het algemeen en het gilde van Geysteren in het byzon- der. Dit onderdeel vindt plaats in het gildehuis, zaal Kleeven. aan de Nieuwlandsestraat. Daarbij zal ook een groep uit Oegstgeest aanwezig zyn. die samen en schola cantorum vormen. Deze groep die ook veel profane liederen, volksliederen kent zal die avond zich ook vocaal laten horen. GILD ES EN SCHUTTERIJEN Op zondag 10 september, rond 10.00 uur, is de aankomst van acht gildes en één schutterij gepland. De gildebroeders en schutters in hun kleurige kostuums worden ontvan gen in de feesttent en zij zullen om 10.35 uur optrekken naar de Willi brordkapel. Tydens de mis van Gedurende de periode september zullen de radio- en televisie- uitzendingen overdag van 8.00 tot 16.30 uur voor kortere of langere tyd onderbroken kunnen worden als gevolg van onderhoudswerk zaamheden. De onderbrekingen zullen zoveel mogelijk worden beperkt, en zo kort als mogelijk duren. Eerder dan oorspronkelyk de be doeling was, zal met ingang van 18 september a.s. de wekelijkse maan- dagmarkt, behalve op het Henseni- usplein. weer op de inmiddels gerekonstrueerde Grote Markt wor den gehouden. De terugkeer van de weekmarkt op de Grote Markt zou eerst moeten wachten op de re- konstruktie van de Hofstraat. Daar deze werkzaamheden uitgesteld zyn tot volgend vooijaar is besloten half september de marktkramen te laten terugkeren. Er zijn intussen speciale pennen gemaakt, waarmee de dekzeilen van de kranten aan de grond kunnen worden bevestigd, zonder dat de sierbestrating hier door wordt beschadigd. 11.00 uur brengen zy het gebruike lijke eerbetoon met gildelrom en vendels. Na de H. Mis wordt aan alle kerkgangers koffie aangeboden in de feesttent. In de middag presenteren z(j zich aan het publiek tussen 15.00 en 17.00 uur. Natuurlijk is er ook een schiet wedstrijd en wel tussen de konin gen van de gildes en de schutterij op de houten vogel om de titel Willi- brordkoning van Brabant en Lim burg. Daarvoor is een mooi zilveren koningsschild beschikbaar. TENTOON ST ELLIN G Al wat deze gildes en schutterij aan historische attributen by zich hebben zal tussen 15.00 en 17.00 uur te zien zyn in een grote Willi- brordtentoonstelling. Die wordt gehouden in de schuur Van de boer derij "de Nieuwenhof' vlakbij het feestterrein. Daar zullen ook ande re dingen, die te maken hebben met Willibrord. zoals kerkeiyke be zittingen. te zien zyn. OPENLUCHTSPEL Ongetwyfeld een van de hoogte punten van de festiviteiten zal zyn de opvoering van het openluchtspel "Wie is Willibrord?" Dit spel heeft het organisatiecomité speciaal voor deze gelegenheid laten schryven voor Eindhovenaar Jan Smeets. Het betreft een eenmalige opvoering. De regie is in handen van oud schoolhoofd Sef Eyssen. De rollen worden vertolkt door inwoners van Geysteren. Een ran de spelers deed vyftig jaar geleden bij de herden king van de 1200e sterfdag van Wil librord ook al mee in een toen opgevoerd spel. De muzikale omlijsting ran dit deel van het programma is in ver trouwde handen bij volksmuziek groep Mallemoer die voor. tydens en na het spel zal spelen. Het spel begint om 13.30 uur. Entree gratis, maar 'n kleine vergoeding is welkom. De Stichting Werkgroep vrouwen in Postnatale Depressie start bij vol doende aanmeldingen in Horst en Venlo met een praatgroep. Rond P.N.D. (afkorting) zijn nog altyd veel misverstanden, welke veelal veroorzaakt worden door de gedaehtend dat de vrouw na de be valling blij en gelukkig hoort te zyn. De beroemde en beruchte "ro ze wolk". Als de vrouw zich dan de pressief. oververmoeid, angstig en gespannen voelt, en zich als een vreemde in haar eigen lichaam voelt, is dit moeiiyk voor zichzelf te begrypen en aan omstanders uit te leggen. De praatgroep wordt begeleid door twee vrouwen, die zelf een P.N.D. hebben gehad. De bedoeling is door middel van gesprekken, steun, herkenning en erkenning te vinden. De groep komt acht don derdagen van half acht tot half tien byeen. te beginnen op 21 septem ber (kosten: een kleine bijdrage). Schriftelyke of telefonische aan meldingen: Praatgroep Horst: Sabi ne van de Laak. Quiriniushof 13, 5973 KB Lottum. tel. 04763-2154. Praatgroep Venlo: Mia Feeters. Westeringlaan 32. 5993 Cl! Maas- bree. tel. 04765-3449. Vrouwen die niet willen deelne men aan deze bijeenkomsten, maar wel graag met iemand over hun ge voelens en problemen willen pra len, met iemand die het zelf heeft doorgemaakt, kunnen bellen op de aangegeven tijden naar: zondag 20.00-22.30 lel. 04707-3146; maan dag en dinsdag 20.00-23.00 uur tel. 04709 3102. woensdag 20.00-23.00 uur tel. 04763-2154: donderdag en vrydag 9.00-2130 uur tel. 04765-3449. Zaterdag 9 september is het weer zover. Dan worden opnieuw duizen den monumenten in niet minder dan 400 gemeenten, gedurende één dag. gratis opengesteld voor bezoe kers. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Opnieuw, want de Open Monu mentendag wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. De "geboor te" van deze nieuwe traditie was in 1987 en meteen kwamen 350.000 mensen op de been om van de mo gelijkheid eens kosterloos een museum te gaan bekijken te profi teren. In 1988 groeide dit aantal aan tot bijna een half miljoen. Eu dit jaar? We weten het niet, maar de belangstelling zal ongetwijfeld weer groot zijn. de kerk, de boerdery "Gussen Wie" aan de Engesteeg en de HH Anna, Maria en Antonius-abtkapel aan de Scheiweg. Ook wordt aandacht besteed aan de diverse monumentjes van devo tie. Het is immers by na niet moge lijk om een tochtje te maken door Leunen en omgeving zonder een of meer kruisen of kapellen te passe ren. De kapelletjes op de route zijn opengesteld. Maar ook de monumenten die verloren gingen zijn in het boekje opgenomen zoals de Leunsche mo len, gelegen aan de Molenhofweg en de St. Catharinamolen aan de Veulenseweg, alsmede de oudste in dustrie van Venray: de zuivel fabriek.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5