Politie Venray houdt preventie-weekend Bt fidjattcn mn bt (Srote Kttk NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Kollektekalender Kleding- inzameling Advisering op het gebied van de inbraakpreventie met name van woningen Het graveren van fietsen Het merken van personenauto's Alcohol en verkeer Jeugdnatuurwacht Veilig op weg met... landbouwvoertuigen Nieuwe wapenwet Bekend making Hinderwet Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunning verleend PEEL EN MAAS RektiHkatie PEEL EN MAAS Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Het spreekuur wordt voorlopig waargenomen door wethouder mevr. E. Hoppenreijs-de Loo, m.u.v. het onderdeel cultuur", dat wordt waargenomen door de burge meester. Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van iO.OO tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman- 26 aug. t/m 10 sept: Koningin Wilhelmina Fonds (landelijke aktie). Op 16 sept.: Gymnastiekver. St ChristofTel (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdkollektewezen). 18 t/m 24 sept.: Prinses Beatrix Fonds (landelijke aktie). 25 sept. t/m 1 okt.: Nierstichting Nederland (landelijke aktie). Alleen voor deze akties is een kol- lektevergunning verleend. Koliek teren buiten de aangegeven periode is niet toegestaan. De kollektanten en kollektrices moeten een op de kollekte gericht legitimatiebewijs kunnen tonen. Van 1 t/m 15 september wordt door Stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen in Venray gebruikte kleding ingezameld. In samenwerking met enkele Venrayse bedrijven, de Jeugdna tuurwacht de gemeentelijke werk groep Anti-Vandalisme en de Venrayse afdeling van Veilig Ver keer Nederland, houdt de politie Venray op vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 september a.s. een pre ventieweekend. Bij gelegenheid van de Venrayse straatfeesten zal in stands op het HENSENIUSPLEIN aandacht wor den besteed aan de volgende onder werpen: Nog altijd lukt het de inbrekers om op vrij eenvouwdige wijze wo ningen binnen te dringen en daar hun slag te slaan. Op vrijdag 8,sep tember is hieiloe op genoemd plein de Landelijke Voorlichtingsbus Voorkoming Misdrijven aanwezig. Op zaterdag 9 en zondag 10 septem ber zal daarvoor een stand aanwezig zijn. Deskundig personeel zal voor de advisering zorgdragen. Het meest voorkomende hang- en sluit werk is daar te zien. waarbij tevens de gelegenheid bestaat om van een plaatselijke winkelier, tevens bevei- ligspecialist, zich te laten voorlich ten over kosten, montage etc. Nog altijd is er sprake van een groot aantal fietsdiefstallen. In Ven ray werden in 1987 756 fietsen gestolen, in 1988 658 en tot 1'sep tember van dit jaar al 582. Opval lend is dat zeker 80% van de ontvreemde fietsen niet voorzien is van een postcode. Voorts vormt het ontbreken van een postcode een grote belemmering bij het vinden van de eigenaar van een gevonden fiets. Zeker 70% van de gevonden fietsen kunnen niet bij de eigenaar worden gebracht omdat niet alleen de postcode ontbreekt maar dat ook by de aangifte te weinig gegevens over de fiets worden verstrekt. Daarnaast wordt aandacht besteed aan het afsluiten van fietsen. Im mers blijkt uit de praktijk dat fiet sen, welke zyn voorzien van een deugdelijk veiligheidsslot goed deels bestand zyn tegen fiets diefstallen. Op alle preventiedagen zal een plaatselijk rijwielhandelaar in een stand het graveren van fiet sen verzorgen. De kosten hiervoor bedragen slechts 2,50. Daarnaast wordt ruim aandacht geschonken aan voorlichting over goede fietsslo ten. Het publiek, dat van deze gele genheid gebruik wil maken, is met de fiets op die stand van harte wel kom. Naast het graveren van de postcode, zal een fietskaart met de gegevens worden ingevuld. Een firma uit Leiden is op het plein aanwezig om op byzonder milieu-vriendelijke wyze de auto's te merken. Hiertoe wordt het kente ken in alle autoruiten aangebracht. De auto wordt daardoor een stuk minder aantrekkelijk voor de po tentiële autodieven. Immers alle au toruiten zal hy dan moeten vervangen. Voorts is het aanbren gen van een vals ander kenteken 1 niet meer mogelijk. By verlies van een kentekendeel zfin er geen pro blemen. want de eigenaar krygt van de Rijksdienst Wegverkeer al tijd hetzelfde kenteken terug. De betrokken firma rekent daarvoor een prijs van 25,-. Voorts is ter- plaatse een auto te bezien, welke, naast te zijn gemerkt, voorzien is van een alarminstallatie, extra stuurslot en een autoradio met zg. "Key-code". Zo'n radio is voor de diefstaf waardeloos, immers hy be schikt niet over de juiste code. De werkgroep Anti-Vandalisme is samen met de werkgroep Samenle ving en Criminaliteit in een stand aanwezig in het kader van het alco- holmatigingsbeleid. Zo bestaat voor autobestuurders de gelegenheid om gratis kennis te maken met het alcoholvrije bier: een heel goed al ternatief voor bierdrinkende auto bestuurders. De jeugd is op die stand van harte welkom om mee te doen met een kleurwedstryd over Alcohol en Verkeer. Voor de beste inzendingen zijn leuke prysjes be schikbaar. De Jeugdnatuurwacht, afd. Ven ray is op zaterdag en zondag met een stand aanwezig. Zy besteden bijzondere aandacht aan het GROEN-VANDALISME. Medewer kers van deze nuttige instelling zul len met de nodige adviezen en voorlichting het publiek te woord staan. Dat zij ook graag de JEUGD aan hun stand willen zien is wel haast vanzelfsprekend. De afdeling Venray van Veilig Ver keer Nederland is met een stand aanwezig in het kader van de aktie "Veilig op weg met landbouwvoer tuigen". Landbouwers en uiteraard ook ander publiek zijn van harte welkom op die stand. Met folders en persoonlijke voorlichting zal dit on derwerp nader worden belicht. Ge zien het feit dat in de gemeente Venray veel landbouwverkeer aan wezig is, zal deze stand een zinvolle bydrage kunnen leveren aan de ak tie, welke binnenkort in heel Lim burg van start gaat. Tenslotte kan het publiek in een van de aanwezige politiestands in formatie krijgen over de nieuwe WAPENWET, welke 1 september 1989 van kracht wordt. De politie doet wat aan preven tie. Doet u mee? De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 8 september 1989 gedurende één maand ter ge meen tesekretrie, afdeling VROM, Raadhuisstraat 1 te Venray, voor een ieder ter inzage ligt de 3e her ziening van het bestemmingsplan "Centrum", zoals dit door de ge meenteraad in zijn vergadering van 29 augustus 1989 werd vastgesteld. Deze herziening beoogt door een aanpassing van het expeditieter rein De Schakel de bouw van extra magazijnruimte voor de Torro mo gelijk te maken. Daar niemand bezwaren tegen het ontwerpplan heeft ingediend en bij de vaststelling geen wijzigin gen in het ontwerp zijn aange bracht is niemand bevoegd tegen genoemd plan bij Gedeputeerde Staten van Limburg bezwaren in te dienen. Kennisgeving bekendmaking x Ontwerpbeschikking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat zij van plan zijn om de aanvraag voor een hinderwetvergunning van J. Maessen. Deumeseweg 145 te Ysselsteyn voor het oprichten en in werking hebben van een inrich ting voor machinale houtbewer king, gelegen aan de Ysselsteynseweg (ong.) te Ys selsteyn; Maatschap Philipsen, Roland 2 te Castenray voor het uitbreiden en wyzigen van een varkensmeste- rij en -fokkerij, gelegen aan Roland 2 te Castenray positief te beschikken. De ontwerp-beschikking en bybe- horendestukken kunnen op het raadhuis, kamer 309, Raadhuis straat 1 te Venray, elke werkdag van 9.00-12.00 uur worden ingezien tot 22 september 1989. Ibt deze datum kunnen de stuk ken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur. na telefonische afspraak. Ibt bovengenoemde datum kun nen gemotiveerde bezwaren schrif telijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray, Daarbij kan worden ver zocht de persoonlijke gegevens van degene die bezwaar maakt niet be kend te maken. De aanvrager en degenen die be zwaar hebben gemaakt naar aanlei ding van de aanvraag en degenen die aan kunnen tonen dat zijn niet (tijdig) in staat zijn geweest dit te doen, kunnen bezwaar maken te gen de ontwerp beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, Artikel 18a van de Wet R.O. Burgemeester en wethouders van Venray zijn voornemens om op grond van artikel 18a van de Wet op dë Ruimtelijke Ordening vrijstel ling te verlenen van het ter plaatse geldende bestemmingsplan ten be hoeve van de navolgende bouw plannen: het bouwen van een berging erfafscheiding aan de Dovenetel 1 te Venray, tn.v. J. Penders; het bouwen van een honden hok aan de Monikesstraat 20 te Venray, t.n.v. L.M.J. van Gaal; het plaatsen van een poort aan Christoffelkruid 16 te Venray, t.n.v. J.P.J. Bussers. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 september 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk by burgemeester en wethouders wor den ingediend. Art. 19 WRO/50,8 woningwet Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50, lid 8. van de Wo ningwet, medewerking te verlenen aan de navolgende bouwaan- vrage(n): het bouwen van 16 stadsvilla's aan de Raadhuisstraat te Venray, t.n.v. Verhoeven Vastgoed b.v., Dr. Poelsstraat 10 te Venray; het bouwen van drie wonin gen aan Binnenhof 8, 10 en 12 te Oostrum, tn.v. Bouwbedrijf J. Raedts, Mgr. Hanssenstraat 57 te Oostrum. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 september 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage bij de onderafdeling bouw en woningtoezicht kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. Burgemeester en wethouders van Venray zyn voornemens aan de na volgende bouwaanvragen medewer king te verlenen. het bouwen van 8 woningen aan de Maijolein te Venray. tn.v. Ge- bebouw b.v., Achterdijk 18 te Helmond; het bouwen van 7 woningen aan de Maijolein te Venray, tn.v. Peelland Beheer b.v.. Postelstraat 26 te Someren; het bouwen van een woonhuis aan de Past. Jacobspeel te Ys selsteyn, tn.v. G.J.L.Swinkels, Past. Jacobspeel 4 te Ysselsteyn; het uitbreiden van een var kensstal aan de Meerloseweg 18 te Oirlo, tn.v. Maatschap Voermans; het bouwen van een jong veestal aan de Beek 1 te Merselo, tn.v. J.P.T. Muijsers; het bouwen van een carport en fietsenberging aan de Matter- hornlaan te Venray, t.n.v, B. de Jong; het uitbreiden van een wo ning aan de Bosschermolen 14 te Venray, tn.v. H.J.M. de Bruijn; het bouwen van een woning aan de Athoslaan 2 te Venray, tn.v. W.H.J. Palmen, Pavanestraat 21 te Venray; het bouwen van een hobby hokje aan de Dr. Kortmannweg 3a te Venray, t.n.v. Inforba Rekreatie; het uitbreiden van een cham pignonkwekerij aan de Puttenweg 80 te Ysselsteyn, tn.v. Maatschap Smits; het bouwen van een garage aan de Rector Cremersstraat 5 te Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 29 augustus 1989 voor de on derstaande bouwplannen bouwver gunning verleend. Zij die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zyn getroffen, kun nen op grond van de wet AROB daartegen by het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrft in dienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. het uitbreiden van een rund veestal aan de Jaegerhofweg te Veu len, tn.v. Maatschap Swinkels, Paardekopweg 13 te Ysselsteyn; het bouwen van een woning met bedrijfsruimte aan de Veulen- seweg 4v te Leunen, tn.v. A. van Kempen, Scheiweg 25 te Leunen; het bouwen van een carport, tuinafscheiding en hobbykasje aan de Kempweg 32 te Venray, tn.v. A van Gerven; het bouwen van een tuinhuis je aan de Lathyrus 12 te Venray, tn.v. M. Deenen; het verbouwen van een wo ning aan de Isabellahof 32 te Ven ray, tn.v. H. v.d. Kreeke; het uitbreiden van een var kensstal aan de Timmermannsweg 103 te Ysselsteyn, tn.v. G. in 't Hulst; het bouwen van een mestsilo aan de Wanssumseweg 17 te Oostrum, tn.v. P. Loonen; het wijzigen van de voorgevel van een woning aan de Weth. Reint- jesstraat 31 te Leunen, tn.v. A. Son-j nenberg; het wyzigen van de voorgevel van een woning aan de Weth. Reint- jesstraat 33 te Leunen, t.n.v. J. Vullings; het uitbreiden van een wo ning aan de Florishof 18 te Venray, tn.v. P. Barents; het uitbreiden van een rund veestal aan de Vredeweg 20 te Vre depeel, tn.v. H. Bol. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche uw weekblad Smakt, tn.v. A.H.G.M. Cremers. De op de bouwaanvrage(n) betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 september 1989 gedu rende 14 dagen voor een ieder ter inzage by de onderafdeling bouw en woningtoezicht, kamer 310 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00j uur). Gedurende deze termyn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders wor den ingediend. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche (Naar gegevens van Ben Kruysen.) Sint Anna te Drieën De cultus tot de H. Maagd Maria is ten nauwste verbonden met die van de H. Anna. Wordt Maria verheer lijkt als de Moeder van Christus, de H. Anna deelt in deze glorie door haar dochter Maria. Vooral in de eerste helft ran de 16de eeuw is de devotie tot de H. Moeder Anna groot en er is vrijwél geen kerk, die niet met haar beelte nis is gesierd. De H. Anna was toen wellicht een van de populairste fi guren in onze volkse heiligenka lender. De evangelisten hebben niets meegedeeld over de ouders van Ma ria. Zeker is, dat het zg. apocrief (niet als echt erkend bijbelboek) of proto-evangelie van Jacobus, dat in de tweede eeuw werd geschreven, vermeldt dat Anna en Joachim de ouders van Maria waren. Zo verscheen Moeder Anna ten tonele, met veel vrome legenden omgeven. Spoedig werd zij het mid delpunt van een levendige en wijd verbreide devotie. De Kerk nam haar op in de rij der heiligen. Paus Sixtus VI stond in 1745 de viering van haar feest op 26 juli officieel toe. SINT ANNA TE DRIEËN De zeer korte stamboom van Christus in de vrouwelijke lyn, slechts drie generaties omvattend, vond in de 15de eeuw veelvuldig weergave in een merkwaardige beeldvorming, die "St. Anna te Drieën" of "Annatrits" wordt ge noemd. In vele kerken en kapellen werden Maria met haar moeder en het Jezuskind door beeldhouwers in één beeld voorgesteld. Soms draagt Anna de nog jeugdige Maria op haar arm. die op haar beurt weer het Jezuskind in haar armen houdt Ook wordt Anna in een zit tende houding afgebeeld en staat de jonge Maria naast haar. terwijl het kind op de schoot van grootmoeder Sint Anna te Drieën, sacristie Grote Kerk (foto Toon den Brok). Anna of in de armen van moeder Maria rast. Soms zyn zowel Anna als Maria gezeten en staat het kind tussen beiden op de bank. In de zuidelijke Nederlanden wer den in bekende ateliers van Ant werpen. Brussel, Leuven en Mechelen beeldengroepen ran St. Anna te Drieën vervaardigd. Zij raakten over heel het huidige Belgi sche gebied verspreid in talloze ker ken, kloosters, kapellen en musea. Van de Mechelse ateliers behoort de voorstelling van St. Anna te Drieën tot de populairste. In de Noordelijke Nederlanden werden vooral in het Stichtse (Utrechtse) St. Anna te Drieëngroe- pen in ateliers vervaardigd. Uiteraard werden ook St. Anna te Drieëngroepen gemaakt in de be kende Nederrijnse ateliers, zoals te Kleef, Kalkar en Xanten. Grote be kendheid hebben de afbeeldingen in o.m. de kerken van Appeldorn, Rindern, Sonsbeck en Kalkar. In het Maaslandgebied ook in Bel gisch Limburg en het aangrenzen de Wallonië zijn in kerken talrijke beeldengroepen van St Anna te Drieën aanwezig die vervaardigd werden door de zg. Meester van Elsloo en Jan van Steffenswert. IN EIGEN OMGEVING De beeldhouwer Kersken van Ringelberg uit Kalkar zou de Anna trits in de Lambertuskerk van Horst en van de veldkapel in Braks- ke (thans in het Ven rays museum 't Freulekeshuus) vervaardigd heb ben. Uit recente onderzoekingen is evenwel gebleken, dat de laatste veronderstelling twijfelachtig is. In het Noordlimburgse zijn tallo ze wegkapellen toegewijd aan de H. Anna. Alleen al in de gemeente Venray wordt deze heilige in niet minder dan vijf kapellen, die onder bescherming staan van de Werk groep Kruisen en Kapellen, ver eerd. Verder zijn er in deze omgeving nog St. Anna te Drieën- groepen in Panningen, Blitters- wyck en Ooyen (Broekhuizenvorst). IN DE GROTE KERK In de Venrayse Grote Kerk stond het beeld van de H. Anna in 1833 nog op haar altaar en daarna werd het bewaard boven het portaal. Een latere aantekening in de inventari satielijst van 1833 vermeldt, dat het beeld onder het pastoraat van pastoor Hillen (1893-1902) werd ver kocht. Tot op heden is niet achter haald of het hier ging om een beeld Sint Anna te Drieën, zuidbeuk Gro te Kerk (foto Gemeente archief). van St. Anna alleen of om een zg. Annatrits. Maar ondanks dit verlies mag de Grote Kerk zich toch nog verheugen in het bezit van twee St. Anna te Drieëngroepen. De eerste beeldengroep bevindt zich in de zuidbeuk tussen de beel den van St. Savator en St. Petrus als paus. Het stelt voor een zittende St Anna, die op haar schoot een boek heeft liggen. Rechts van haar si Maria met het kindje, dat met beide armen naar St Anna reikt. Aan de ze groep is het een en ander Veran derd. Bij een restauratie tegen het einde van de 19de eeuw, waarbij een nieuwe polychromie werd aan gebracht (door Cuypers?), zou Maria vervangen zijn door een Madonna Het 60 cm hoge beeld wordt als 16de eeuws gedateerd. Bij de tweede beeldengroep draagt de II. Anna Maria op haar linkerarm, die op haar beurt hel kindje naar voren reikt. Dit linde houten 35 cm hoge beeldje dateert van rond 1500, doch er wordt ook beweerd, dat het van jongere datum zou zijn. De herkomst is onbekend, Nadat het oorspronkelijk in de oude pastorie heeft gestaan, heeft het thans een plaats gekregen in de vitrine van de sacristie van de Gro te Kerk. In het vorige artikel over de beelden van de pastorie, zijn en kele storende fouten geslopen. Abusievelijk werd "Christus op de ronde steen" gedrukt. Dit moest zijn "Christus op de Kou de Steen". In plaats van "archeo logische gegevens" moest er "archivalische gegevens" staan. Onder de titel "St. Petras- of Apostelbeelcije" is de volgende tekst weggevallen: "Een vermoedelijk topstuk van een rechter kantetij 1 van een bank. Datering plm. 1500. Vroe ger in de zaal van de oude pasto rie, nu in de schatkamer van de Grote Kerk".

Peel en Maas | 1989 | | pagina 18