PEEL EN MAAS Eigen schuttersgebouw voor de Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan aan Endepoel Zilveren jubileum van Oirlo's drumband TAPTOE VENRAY Katholiek Vrouwen- I gilde Venray opent nieuwe seizoen Eerste lustrum Bloemsierkunst "Semperflorens" EXCLUSIEVE Dames Mode Prijsuitreiking ballonwedstrijd Kennedymars Venray 1989 PEEL EN MAAS Derde gezins- fïetstocht Oostrum zaterdag 2 september, aanvang 20.30 uur GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 Nr. 34 HONDERDENTIENDE JAARGANG Op zaterdag 2 september zal de Venrayse Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan, die reeds tien jaar haar schuttersweide heeft aan de Endepoel, haar nieuwe schutters gebouw openen. Daarmee heeft de laatste van de eenentwintig schutterijen en gilden, die aan gesloten zijn bij de Bond Juliana een eigen onderkomen. Het bij zondere van dit schuttersgebouw is, dat het door de leden zelf in hun vrije tijd werd gebouwd en dat hoofdzakelijk gebruik werd gemaakt van oude materialen. Steeds wanneer de Venrayse schutters deelnamen aan een of an der Bondsfeest of een O.L.S., werd met jaloerse blikken gekeken naar het schuttersgebouw, waarover de organiserende schutterij °f gilde beschikte. De grote wens van de Venrayers was zelf ook ooit eens over een dergelijke akkommodatie te kunnen beschjkken. Maar iedere keer liepen de plannen vast op de financiële klippen. Ol DE PAARDESTAL Tbtdat drie jaar geleden bekend werd. dat de voormalige mare chausseekazerne aan de Langstraat een woonbestemming zou krijgen en dat de op dat complex staande oude paardestal zou worden afge broken. Joep Krijnen. voorzitter en keizer van de schutterij was er als de kippen bij om van de sloop af komstige materialen los te krijgen voor een eventuele bouw van een schuttersgebouw. Vanaf dat mo ment ging het van een leien dakje. De heren Jan Verhoeven, Ad Hooge- veen. beschermvrouwe mevr. P. Defesche-Derks, architekt Ton Rei- chert en Leon Dorren werden be reid gevonden een bouwcomité te vormen en tevens als een comité van aanbeveling te fungeren. De ar chitekt uit het gezelschap zorgde voor de bouwtekeningen. Dit comi té vergaderde regelmatig met de schutters Joep Krijnen. Rinus Rats. Piet van Lierop en Gerard Stals. Er werden fondsen aangeboord, be drijven bezocht en sponsors ge zocht om de bouw financieel mogelijk te maken. Vrijwilligers uit de schutterij namen de sloop van de voormalige paardestal voor hun rekening en brachten de materia len naar de Endepoel. HANDEN UIT DE MOUWEN Toen bleek, dat van alle kanten voldoende financiële hulp was te verwachten, kon mevr. Defesche op 23 april 1988 officieel de eerste spa de voor de bouw in de grond ste ken. Vanaf dat moment begon het grote werk onder leiding van hoofd aanvoerder (commandant) Guus Stiphout en zijn rechterhand (ma joor) Martien Lenssen. Binnen de schutterij was alle vakmanschap aanwezig: metselaars, voegers, tim merlieden, elektro-technici. etc. Maar ook anderen, die van bouw weinig of geen verstand hadden, staken vooral op de vrije zaterda gen op de Endepoel hun handen uit de mouwen. Er waren zelfs schutters, die graag hun vakantie- of snipperdagen opofferden om het ideaal te verwezenlijken. Er moest gegraven worden, want het hele ge bouw met een oppervlakte ran 90 m2 moest worden onderkelderd. Daarbij moest een terras van 120 m2 met een gedeeltelijke onderkei- dering worden aangelegd. Er werd met veel plezier gewerkt, want hun nieuwe akkommodatie betekende immers een betere onderlinge kommunikatie en een grotere ver broedering. Die zouden de schut- tersidealen in alle opzichten ten goede komen. Er werd gewerkt met een zo veelste hands klein stroomaggre- gaatje. dat meer olie dan benzine slurpte, voordat eindelijk de st room van een afstand van 350 meter kon worden betrokken. Maar nu het ge bouw klaar is. kan worden gezegd, dat vanaf de eerste spade tot en met het inslaan van de laatste spijker, alles in eigen beheer is uitgevoerd. Temidden van de bossen van de Endepoel is de oude paardestal van de marechausseekazerne volledig herbouwd, met gebruikmaking van de stalen deuren, de celdeuren, de dakspanten en de pannen, de kozij nen en zelfs het zink. INBRAAK-VRIJ Ook voor de inrichting van het gebouw heeft men van alle kanten medewerking gekregen, waardoor op de kosten kon worden bespaard. Toen De Kruuze werd gerenoveerd, kon de schutterij voor een "prik kie" wat interieur overnemen. Noodzakelijke materialen werden geschonken of tegen een geringe vergoeding beschikbaar gesteld. Dankzy het gebruik van de stalen deuren is het eenzaam in de bossen gelegen gebouw inbraak-vrij. Zelfs de ramen zijn van traliewerk voor zien. zonder dat dit albreuk doet aan het aanzien van het bouwwerk. Uiteraard hebben de sehuttersak- tiviteiten de afgelopen anderhalf jaar op een zacht pitje gestaan, want de bouw ging voor alles. Nu de bouw klaar is. kunnen de harken uit de magazijnen worden gehaald om zich weer geheel en al op de schuttersaktiviteiten toe te leggen. Want tenslotte is er volgend jaar weer een Oud Limburgs Schutters feest, waarop de Venrayse schutters betere resultaten willen behalen dan dit jaar by het O.L.S. in Niel bij As... Het nieuwe schuttersgebouw zal de naam "Schutskempke" krijgen, waarby is gedacht aan de naam Kempke voor een door bomen om walde open plaats in het bos. En d&t is de schuttersweide van de Venray se schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan aan de Endepoel. smalle deurtje. Sinds die tijd is er 't een en ander veranderd. Dacht men eerst dat de klanten veel planten en snybloemen kwa men kopen, nu is dat geheel anders. Men koopt vooral bloem- stukjes, snijbloemen en kadoarti- kelen. Verder hydrokultuur voor kantoren, grafonderhoud en rouw- bloemwerk. "Semperflorens" besteedt aan dacht aan allerlei aktiviteiten. Er worden bloemschikkursussen gegeven. Jaarlyks houdt men half mei 'n Fuchsia-show waar 400 soorten fuchsia's te bezichtigen en te koop zijn zoals stam-, struik- en hang- fuchsia's. Op 14 februari Valentijns dag" geeft dhr Jakobs getuige van Br. Valentyn. De familie van Ham, nu wonende aan de Westsingel, gaf indertijd toe stemming om dezelfde naam te ge bruiken. Mevr. Jakobs is dagelyks druk doende om de klant op 'n prettige manier te helpen en in raad en daad bij te staan. As. vrydag en zaterdag heeft men ter gelegenheid van dit lustrum 'n verrassing voor elke klant. Een oude foto van Semper Florens. toen nog onder leiding van de fami lie Van Ham. Van links naar rechts-. Gertruda van Ham-PouwelsToon van Ham, Tcmnie van Ham. Marie Leenen-van Ham en Wim van Ham. Zoals bekend, werd ook dit jaar tijdens het weekend van de Kenne dymars Venray op 27 mei jl. een ballonwedstrijd georganiseerd. Er werden in totaal 550 ballonnen ad 0,50 verkocht. Weliswaar wat minder in aantal'dan het vorig jaar, maar toch een mooi resultaat, Dat betekende overigens ook, dat pastoor Barnhoom van de Paters kerk in elk geval tot de prijswin naars behoorde. De totale opbrengst 275,-) was immers bestemd voor zijn aktie "kan 't wat leien". Die aktie was in het leven ge roepen om de hoge reparatiekost i aan de Paterskerk Maar er zijn natuurlijk ook nog andere prijswinnaars en dat zijn de kinderen van wie de ballonnen ver weg zijn neergekomen en waarvan de vinders zo vriendelijk zijn ge weest de kaartjes terug te sturen. Méde als gevolg van de vakanties heeft het wat langer geduurd voor dat het verdere resultaat van deze ballonwedstrijd bekend kon wor den gemaakt. Maar we kunnen nu zeggen dat er in totaal 70 kaartjes werden terug ontvangen by de Re nault Garage Strijbosch aan de Langstraat waarvan overigens de hele familie aan de Kennedymars Venray meewerkte en deze daar naast ook nog de ballonwedstryd organiseerde. Van de kinderen, van wie de kaartjes zyn terug ontvangen, zijn er 12 die zich tot de prijswinnaars mogen rekenen. Zy hebben inmid dels al bericht gekregen, maar we ten nog niet welke plaats zy in de ry van winnaars innemen en welke prijs hen ten deel zal vallen. Dat blyit n°g even een verrassing. Wel kunnen we verklappen dat de bal lon die de grootste afstand aflegde, neerkwam in Welver in Duitsland (134 km). A.s. zaterdag 26 augustus om 14.30 uur zal het allemaal wat dui delijker worden want dan zullen de prijswinnaars met hun ouders in de showroom van Renault Garage Strijbosch aan de Langstraat ont vangen worden door de voorzitter van de Kennedymars Venray de heer St Peetere en de direkteur van genoemde garage de heer H. Strij bosch. Onder het genot van koffie en limonade zal dan de uitslag be kend worden gemaakt en zullen de kinderen de by hun leeftyd passen de pryzen in ontvangst mogen nemen. De kinderen die (helaas) geen prijs hebben, kunnen wanneer zy dat willen later bij de receptie van genoemde garage informeren of hun kaartje is terug ontvangen. De mensen die deze kaartjes heb ben teruggestuurd zullen een be dankbriefje of -kaart yngetwyfeld op prys stellen. Op 11 september a.s. opent het KVG Venray het nieuwe seizoen. Om 7 uur is er een eucharistievie ring in de kapel van St. Jozef aan de Overloonseweg, waarna de avond wordt voortgezet, onder het genot van een hapje en diankje, in de foy er van de Schouwburg. Wat is KVG Venray? Een club voor vrouwen, die 29 jaar geleden werd opgericht en sindsdien is uitge groeid tot een vereniging, die mo menteel ca. 260 leden telt. En... (hier citeren wij de statuten van KVG Nederland): "de vereniging stelt zich ten doel om vanuit evan gelische inspiratie een bijdrage te leveren aan de ontplooiing van de vrouw, zowel wat betreft haar per soonlijk leven als met betrekking tot haar plaats in het gezin, de kerk en de samenleving. Het KVG wil dus zijn: een gelegenheid, een aan leiding en een stimulans voor vrou wen om in een goede open sfeer, vanuit zichzelf en samen met ande ren op weg te gaan naar kontakten met anderen. Belangrijk daarbij is, dat vrouwen heel bewust eigen keu zen durven te maken, dat zij geen nieuwe normen gaan opleggen aan anderen en dat zij ruimte laten voor eigen inzichten en iedere eigen specifieke situatie en omstan digheden". Uit het bovenstaande zal duide lijk zijn. dat ook niet-katholieke leden als zij zich in deze doelstel ling kunnen vinden van harte welkom zijn. Wat brengt het KVG Venray? Maandelijks wordt een ledenavond georganiseerd, waarin diverse on derwerpen aan de orde komen. Het jaarthema voor het seizoen 1989/ 1990 luidt: Vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping. Het is duidelijk, dat daaraan gedurende dit seizoen op verschillende manie ren aandacht zal worden besteed. Maar er zijn ook aktiviteiten en programma's waar gezelligheid en ontspanning voorop staan. Wij willen in dit artikel nog niet vooruitlopen op het programma, dat binnenkort aan de leden wordt toegezonden en dat vanaf 4 septem ber a.s. in de bibliotheek ter inzage ligt Naast de gebruikelijke thema avonden heelt het KVG ook diverse andere aktiviteiten. Zo zyn er vier literatuurclubs; een wandel- en na- tuurclub; een fietsclub; twee hand- werkclubs; een cabaret/toneelclub: een bijbelstudieclub: een gym nastiekclub op basis van ballet en een club "kyken naar kunst". Hier bij staat museumbezoek centraal. Met haar "projekt Jacqueline" ondersteunt het KVG Venray mo reel en materieel Jacqueline Eibers, die te Divinolandia in Brazilië werkt onder de allerarmsten. Er staan dit jaar ook weer diverse kursussen op het programma. De kursus mythologie wordt voort gezet en zal dit jaar handelen over de Romeinse beschaving. Verder zullen bij voldoende belangstelling de volgende kursussen worden ge realiseerd: geheugentraining, spe ciaal voor 50-plussers; een beleggingskursus; een kursus over het wereldvoedselvraagstuk; drie themamiddagen over het conciliair proces; een kursus Vrouw en ge zondheid; een kursus patchwork en quilting. De kursus "thuis in het gemeen tehuis" is een kursus over de orga nisatie van de gemeente. Tijdens deze kursus zal naar keuze een raadsvergadering, een commissie vergadering of een afdeling worden bezocht Mogelijk wordt deze kur sus gevolgd door een cursus politie ke vorming. In maart wordt een bezinnings dag gehouden te Boxmeer. Verder zijn er het gebruikelijke bezoek aan een Kerstmarkt en ter afsluiting van het seizoen het jaar lijkse uitstapje. In augustus wordt een vijfdaagse fietsvakantie georga niseerd. Op woensdag 6 september a.s. om 10.30 uur houdt het bestuur in "In het Kleine Verschil" aan het Hens'e- niusplein een informatie/kennis makingsbijeenkomst. Mevr. Gerrie v.d. Goor, homeopathisch natuurge neeskundige, zal dan ook nadere informatie geven over de kursus "Vrouw en gezondheid". Naast het bestuur zyn ook de kontaktpersonen voor de clubs en kursussen aanwezig, die u alle ge wenste informatie kunnen geven. De kontributie bedraagt 32,50 per jaar. Naast de maandelijkse konvokatie ontvangen de leden te vens het landelijk bladn "Door kijk" en het provinciaal ledenblad "Erby". Afhankelijk van het aantal deel nemers en eventuele subsidies wor den de bijdragen voor clubs, kursussen en excursies vastgesteld. Nieuwe leden kunnen zich opge ven bij mevr. Fredie Heintjes- Reijnen, tel. 82834 en mevr. José Veretraelen-Kessels. tel. 84314 of op 6 september tijdens de kennisma kingsbij een komst. Het bestuur hoopt, dat ook dit jaar weer velen de weg naar het KVG weten te vinden en dat het sei zoen 1989/90 aan alle verwachtin gen zal voldoen. 'n abonnement waard Aanstaande zondag organiseert de Tbur- en Wielerclub Oostrum al weer de derde en laatste gezins fietstocht van dit jaar. De deelnemers hebben de keuze uit twee afstanden, te weten 25 of 50 km. Men kan vertrekken van 10.00-14.00 uur vanaf het clublo kaal, café "de Karklingel" in Oostrum. De eindkontrole sluit om 18.00 uur. De 25-kilometerroute voert de deelnemers via Vierlingsbeek en Overloon, terwijl de 50-kilometer- route de plaatsen Sambeek en Mer- selo aandoet Deelnemers die deze geheel ver zorgde tocht uitryden ontvangen na afloop een herinnering. Zij die drie maal hebben deelgenomen ontvangen een speciale herin nering. In 1964 werd de bekende muziek vereniging "Ons Genoegen" uit Oir- lo, gekompleteerd door de oprichting van een drumband. Wel bescheiden, maar toch een club die al spoedig als een volwaardig korps deelnam aan diverse concoursen. Evenwel kende ook de drumband zijn ups en downs, doch gestadig en met ijver werd gewerkt door con coursdeelnemingen, welke allen met zeer goed sukses werden be kroond. In totaal zo'n 18 eerste prij zen. al dan niet met promotie, en zelfs driemaal werd het kampioen schap veroverd. Gezien die suksessen kan met trots worden teruggezien, op dé voorbije 25 jaar en met dank ge denkt men allen die hieraan heb ben meegewerkt Op dit moment bestaat de drum band uit een 20-tal leden, incl. en kele jeugdleden (zie foto). De instrukteur is de heer H. Martens uit Leunen, tambour-maitre is de heer J. Verstappen en de leiders zijn Piet Colbere en Hay Geurts. In 1988 werd er een feestcomité in het leven geroepen, om het 25-jarig jubileum op een gepaste manier te vieren. Deze mensen, t.w. Piet Colbere, Hay Geurts, Henk Mar tens, Joep Verstappen en Hans Maas, die voorzitter/sekretaris is, hebben het volgende programma samengesteld. Vrydag 1 september: receptie van 20.00-22.00 uur. Tijdens de receptie zullen 2 leden in de bloemetjes worden gezet vanwege hun 25-ja- rige jubileum en een 5-tal leden die al meer dan 10 jaar lid zijn. Te vens wordt er een reünie gehouden van oud-leden van deze drumband. Zaterdag 2 september: 's middags Kunst en Kitsch met medewerking van 3 beëdigd taxateurs, entree 4,-- per persoon, incl. 2 gratis taxaties. Aanvang 13.00 uur. 's Avonds een stratenwielertoer- nooi op hometrainers. Wie wordt de snelste straat van Oirlo??? Zondag 3 september: een groots opgezet Distriktsfestival voor drum bands. Hierby is men al verzekerd van deelname van een 20-tal drum bands uit de regio. Tevens kunnen de korpsen op deze dag hun mu ziekwerken laten jureren door de heer Peetere, die zich daarvoor be schikbaar heeft gesteld, op het par keerterrein van "De Ruif'. PECH VOGEL LIJN AUTOJ&lfcfeBEDRIJF GEBR TIMMERMANS HORST Twee belangrijke punten: 1. Afhankelijk van merk of type auto dat U rijdf kunt U bij ons voor een grote beurt te recht vanaf circa f220,- (in clusief gratis keuring). Prijsbewuste autorijders ma ken dus tijdig een afspraak met ons. 2. Bij autopech even contact opnemen. Dag en nacht be reikbaar van maandag tot en met zaterdag, om de FOUTE BOEL GOED TE MAKEN. Ons certificaat van het bekende FOCWA-garantiefonds is de aller beste waarborg voor snel en vak kundig herstel van averij. Schade herstellen? Timmermans bellen! Grote Merkt Dinsdag 22 augustus 1984 open de mevr. Defesche de smalle deur van Bloemsierkunst Semperflo rens". Sinds die tyd is "Semperflo rens" weer een bekende naam van de bloemenwinkel aan de Stations weg. of in de volksmond, dat kleine winkeltje of de winkel met dat Toegangsprijzen: Zitplaatsen f 7,50 (65+ f 6,—) Staanplaatsen f 5,- (65+ f 2,50) Voorverkoopadressen: Sigarenhuis Chris Jansen, Grote Markt Sigarenmagazijn Maan, Patersstraat 5a Sigarenwinkel van Dijck, Langstraat 26 OLA-IJS, Chopinstraat 64 WV-kantoor Venray, Grote Markt Snackbar Happy Corner, Overloon Hotel-Restaurant De Zwaan, Vierlingsbeek t,E*-EN MAJ0«er, w K O R PS

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9