Kerkdorp Heide gemobiliseerd tegen voorgenomen vestiging mestfabriek PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar Chez Jacques Veldeke Venray verzorgt dialekt-mis Aubergh a, de ia Campagne verse mosselen 19,- p.p. MIVA overbrug die afstand Dader overvallen aangehouden De school begint! VERSLEIJEN 0IRL0 Filmnieuws Honingslinger- demonstatie Op 27 juni jl. heeft de gemeen teraad van Venray besloten tot ge deeltelijke herziening van het bestemmingsplan "Buitenge bied" om de bouw van een proef fabriek voor mestverwerking "Scarabee II" aan de Ysselsteynse- weg te Heide mogelijk te maken. Achteraf bezien is het gemeen tebestuur met dit besluit wel erg achteloos geweest; althans het beeft in ieder geval geen rekening gehouden met de inventiviteit binnen de 540 inwoners tellende kerkdorp. Nu, een paar maanden later, blijkt dat Heide zich danig heeft gemobiliseerd tegen de voorgeno men bouw van de mestfabriek op het territoir. Het gemeente bestuur is inmiddels "getrak teerd" op een veelheid van bezwaarschriften, waarvan met name dat van de Dorpsraad Heide blyk geeft van terdege kennis op dit gebied. En dan voegt de Dorps raad er aan toe, dat zijn (veertien vellen papier omvattend) be zwaarschrift, waarin een groot aantal voorlopige adviezen is ver vat, niet kompleet is, omdat in de vakantieperiode deskundigen moeilijk bereikbaar waren. Bo vendien heeft de Dorpsraad te weinig tijd gekregen om de nodi ge informatie in te winnen. "papieren oorlog" Duidelijk is intussen, dat het Ven- rayse gemeentebestuur buiten de spreekwoordelijke waard heeft ge rekend en dat de verontruste "Hed- sen" deskundigen en méér beslagen ten ijs, in de aanval, (of verdediging, zo men wil), zijn ge gaan. dan destijds de in het gelijk gestelden verontruste Ysselstey- ners die tegen vestiging van de mestfabriek aan de Jan Poelsweg waren. De leden van de commissie voor de Ruimtelijke Ordening zullen dit vanavond wel merken tydens de hoorzitting met de bezwaarschrift schrijvers. Bij ons weten is het nog niet eer der gebeurd, dat een Venrayse be volkingsgroep een dergelijke "papieren oorlog" tegen een raads besluit heeft ingezet. De heren W.P. Drabbels, Ys- SÊÜsteynseweg 2; H.J.J. Drabbels, Vo- lgp 2; J.W.J. Drabbel?) Ysselsteynseweg 11 en J.P.W. Jans sen, Groeneweg 55 hebben zich om medewerking gewend tot een Eind- hovens advokatenkantoür. dat in middels een veelheid van brieven naar tal van instanties heeft laten uitgaan. De heer G.J.P.M. Verkoeijen is gemachtigde voor buurtbewo ners van Ysselsteynseweg en Groe neweg en heeft al twee "gepeperde" brieven naar b. en w. gestuurd. ruime aanpak De Eindhovense advokaten en procureurs hebben de zaak meteen al ruim aangepakt met het schry- ven van brieven naar de gemeente raad van Venray, naar de burgemeester en alle raadsleden persoonlijk, naar de commissaris van de Koningin in Limburg, gede puteerde staten en provinciale sta ten van Limburg, de minister van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer, de fraktie van de WD in de Tweede Kamer en tenslotte naar de Nationale Om budsman. In vrijwel al deze brieven wordt gewag gemaakt van de onrust onder de Heidse bevolking en waar van toepassing wordt ge- vragd geen medewerking te verle nen aan de oprichting van de mestverwerkingfabriek. uitzonderlijk voortvarend... Waar het precies om gaat en dit ook als geheugensteuntje voor onze lezers is verwoord in een brief van de Eindhovense advokaat mr. C.M. van der Corput (die "Sans pré- judice en onder reserve van alle rechten met hoogachting ver blijft..."): "Op 15 juni hebben cliënten in de krant (Peel en Maas. Red.) kunnen lezen, dat het de bedoeling is aan de Ysselsteynseweg onder Heide een mestve rwerkingsfabriek te bouwen. Op 19 juni schijnt een en ander aan de orde geweest te zijn in de raads commissie. ruimtelijke ordening. Op 22 juni is een informatie-avond geweest, te naijl op 27 juni voormeld voorbereidingsbesluit is genomen. De gemeente is derhalve uitzon derlijk voort varend te we rk gegaan. Cliënten vinden dat bijzonder vreemd, nu het eerst de bedoeling was deze. mestverwerkingsfabriek te vestigen aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. Echter de vestiging al daar niet doorgaat vanwege pro testen, welke zijn geuit door de inwoners van het kerkdorp. De ge meenteraad gaat er kennelijk van uit, dat het dorp Heide, met aan merkelijk minder inwoners dan het dorp Ysselsteyn, zich niet zal verzetten tegen de bouw van de mestverwerkingsfabriek en zo zich al verzettend, is Heide electoraal (Intrekking hebbend op verkiezin gen. Red.) gezien minder interes sant voor uw gemeenteraad. Het is toch zonneklaar, dat ook vanuit Heide protesten waren en zijn te verwachten. Men is uitzonderlijk bevreesd voor gevaar, schade en/of hinder aan eigendommen, gezond heid en milieu." gedegen stuk van dorpsraad Het door de Dorpsraad Heide (in de vakantie!) opgestelde bezwaar schrift en de daarin verwerkte ad viezen, is zonder meer een zeer terdege stuk geworden. Maar eerst wordt de gemeente om haar oren geslagen met de "Participatienota dorps- en wijkraden", de lijst van onderwerpen, waarover de gemeen te aan een dorpsraad om advies moet vragen, "het Reglement dorpsraden" en de "Inspraaknota gemeente Venray", aan welke (door de raad vastgestelde stukken) de raad doodleuk voorbij is gegaan in deze Heidse situatie. En dan steekt de Dorpsraad zeer deskundig van wal in zyn argumentatie tegen de vestiging van de mestverwerking sinstallatie op Heids grondgebied. Punt voor punt wordt de aanvraag van Scarabee onder de loep geno men, van deskundig kommentaar of van de nodige vraagtekens voor zien. De konklusie van de Dorps raad is dan ook niet anders dan dat de gezondheids-milieu- en ver- keersrisiko's veel te groot zijn en daarom acht de Dorpsraad de komst van deze fabriek op de loka- tie aan de Ysselsteynseweg onaan vaardbaar. We zijn benieuwd tot welk advies de commissie vanavond gaat komen! internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Tel. 04782-824 Raayveldweg 3 - Maashees (tevens zaalruimte) Ze zijn er weer, geserveerd met frites, gemengde salade, groente, sauzen, stokbrood (onbeperkt eten) Keuken open: di. Lm. vr. 12.00-21.00 uur zaterdag 1700-21.00 uur zondag 15.00-21.00 uur maandag gesloten 21-27 augustus 1989 Jaarlijks houdt MIVA (Missie Ver keersmiddelen Aktie) een grote in- zamelmgsaktie voor hulp aan de Derde Wereld. De opbrengst, wordt besteed aan de verbetering van de vervoersmogelijkheden ter plaatse. Goede transportmiddelen zijn hard nodig om hulpgoederen naar de mensen te brengen, om een ziek te vervoeren, om bouwmaterialen te transporteren. Goede transport middelen zijn óók nodig voor het pastorale werk, om mensen te kun nen bezoeken, om ze te kunnen bystaan in hun harde dagelijkse be staan. MIVA helpt konkreet en rechtstreeks via kerkelijke kanalen in de Derde Wereld. Met de ver- voershulp wordt de bevolking, die onze steun zozeer nodig heeft, be reikt. Met goede transportmidde len wordt dagelijks door missionarissen en landeigen krachten een by drage geleverd aan het welzijn van de mensen in de Derde Wereld. De MIVA-aktie wordt dit jaar ge houden voor 125 Nederlandse mis sionarissen en 44 landeigen krachten. Graag willen wij hen en vele anderen helpen bij de aanschaf van een vervoersmiddel. Daarom vragen wij uw bijdrage:, uw financiële ondersteuning van de landelijke MIVA-aktie wordt zeer op prijs gesteld. Want de MIVA-hulp Is wereldwijd, konkreet, afstanden overbruggend. Giro 27.22.49, Bank 70.70.70.619 ten name van MIVA. Vij verstraat 12, Breda. 0p verzoek van de Gemeentepoli tie Venray werd door de Rijkspoli tie, groep Beek en Donk, afgelopen maandag in zijn woonplaats Erp, een 28-jarige man aangehouden die verdacht werd van de overval op het tankstation aan de Noordsingel te Venray op 11 juli 1989. Uit een gezamenlijk onderzoek van de polities in Veghel, Uden en Venray kwam deze man als vermoe delijke dader naar voren. Hij is ingesloten in het bureau van politie te Venray en zal in de loop van de week worden voorge leid aan de Officier van Justitie. Hij heeft inmiddels de overval in Venray bekend en tijdens de eerste verhoren bekende hij ook een bero ving van een vrouw in Uden en een overval op een tankstation in Uden. Genoemde misdrijven werden in juli gepleegd. De totale buit bedroeg ongeveer 3.000,-. FIETSONDERDELEN: - reflectors - banden - lampjes - reparatiesets - snelbinders enz. Castenrayseweg 14 Tel. 04787-1941 stoppelveld in brand Dinsdagavond moest de brand weer in aktie komen voor het blus sen van een in brand staand stoppelveld in de Oirloseheide te Oirlo. Hoe dat stoppelveld in brand is geraakt kon niet worden rast- De schade bleef beperkt, weer europese premiere in venray LEATHAL WEAPON 2 gaat deze week in premiere in Europa. Ven ray start gelijktydig met die pre miere. Dat betekent, dat men in Venray een gloednieuwe toppro- duktie kan zien voor wereldsteden als Rome. Parijs, Londen en Berlijn. LETHAL WEAPON 2 breekt mo menteel in Amerika rekords. In 30 dagen tyd maakte de film in Ameri ka een omzet van 200 miljoen gul den. Amerika is in de ban van deze ijzersterke aktiefilm waarby het pu bliek geen ogenblik rust wordt ge gund. Mel Gibson, bekend van de "Mad Max' films, heeft zich ontwik keld tot een superster die drom men mensen naar de bioscopen weet te trekken. Wanneer er een fantastisch filmverhaal achter steekt zoals dat nu het geval is, mag men van een super film sukses spreken. Deze week start ook KARATE KID 3. De twee vorige films, eveneens met Ralph Macchio, waren daveren de suksessen. Wat belet het om voor de derde keer een hit te scoren? Geprolongeerd wordt LICENSE TO KILL, de film die in 8 weken tijd een miljoen Nederlanders op de been wist te krijgen. Ook deze film ging in Venray in premiere en Ro me en Parijs wachten nog steeds op de premiere. Eveneens geprolongeerd is de schitterende DANGEROUS LIAI SONS een soort "Fatal attraction" die zich afspeelt in de tijd voor de Franse revolutie. Wanneer men zo veel gemeenheid en béd rog beziet, begrypt men ook, waarom er wel een revolutie moest komen. *In on- gelooflyk mooie beelden krijgt het publiek een film waarbij men op het puntje van de stoel en ademloos geboeid dit werk zal bewonderen. Deze film verdient veler aandacht Geprolongeerd is ook ROOFTOPS een film over jonge mensen, die op de daken van New York een tehuis proberen te vinden. Jeugdbenden staan elkaar naar het leven, maar er is ook veel muziek te beluisteren. Op zaterdag 19 augustus 1989, om 19.00 uur zal in de Sint Petrus' Bandenkerk voor de vijfde achter eenvolgende keer een plechtige eu charistieviering in het Ven rays' dialekt worden gehouden, waarin de zegening van de kruudwisse. De ze dialektmis mocht zich de laatste jaren verheugen in een grote be langstelling van de Venrayse bevol king en ver daarbuiten. De aanleiding tot deze viering was het 12Vfe-jarig bestaan van Veldeke Venray op 15 augustus 1985. Deze eucharistieviering werd erg druk bezocht en gezien de vele reakties die Veldeke Venray hierbij ontving, kon een jaarlyks vervolg niet uit bleven. De mis wordt vrywel geheel in het Venrays dialekt opgedragen. De celebranten in deze mis zyn dit de de geboren Venrayers Henk Jans sen en Toon Wynhoven. bieden Franciscanen. Lektor is Tiny Ver beek, terwijl de zang verzorgd wordt door het koor "Ars Musica" onder leiding van Rob Berben, op het orgel begeleid door Gerrit Peeters. Ook de dag, de zaterdag voor of na 15 augustus, de feestdag van Maria Hemelvaart, bleef' gehandhaafd. maria hemelvaart Vyftien augustus was vroeger een verplichte zondag. Men vierde dan "Assumptione Beatae Mariae Virgi- nis", de ten hemelopneming van de Heilige Maagd Maria. Hoeege Lieve Vrouwendag of hemelvaart was een van de zondagen zonder schoon hemd. Het was een hoogtepunt in de bedevaarten naar Kevelaer. Van uit Oirlo en Leunen trok men naar Maria in Oostrum. Maria Hemelvaart was ook een oogstfeest en de vruchten op het land werden op een bijzondere ma nier gezegend, tot het in de tweede wereldoorlog: elders in Limburg nog langer. In Belgisch Limburg heeft men dat gebruik tot op de dag van vandaag op sommige plaatsen nog steeds gehandhaafd. Die zege ning gebeurde en gebeurd ook nu nog met "de kruudwisse". de kruudwisse De samenstelling van deze krui- DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 Nr. 33 HONOEROENTIENOE JAARGANG Op dinsdag 29 augustus zal het aan de Doormanstraat wonende echtpaar LEM MENS-STEVENS ze ker naar Oostrum gaan, om daar te midden van die gemeenschap, welke zoveel voor hen beiden heeft betekend, hun gouden huwelijks feest te vieren. Ze zouden destyds eigenlyk maar "voor even" in Venray gaan wonen, totdat er in Oostrum een bejaarden woning vrij zou komen. Maar dat "even" duurt nu al 10 jaar en toch hopen ze nog altijd hun laatste le vensdagen in Oostrum te kunnen doorbrengen. Wie weet komt er binnenkort een mogelijkheid. gradje lemmens (73) Onder die naam kennen velen hem, terwijl zyn familie hem steeds Sraar is blyven noemen... Hy groeide op in het kroostryke ge zin van de familie Lemmens te Oost rum, waar vader Lemmens een geziene figuur was. Vader was na mely k direkteur van de Cöop- Zuivelfabriek van de H. Maria. De kinderen van de familie Lem mens mochten in Venray naar het gymnasium. Ook Gradje zou moe ten doorstuderen: zeker als men van hem nog een pater wilde ma ken... Gradje vond dit maar niks en toen hij van zyn vader toestem- ming kreeg om een vak te leren, werd hij slager. Hij kreeg een goede opleiding hier by slagerij Verschuu- ren, totdat de tijd rijp was om in Oostrum zelfstandig een slagerij te stichten. Ja, met de hulp van vader ging dat gemakkelijk. Gradje runde die slagerij in zyn eentje: niet alleen in de winkel, maar vooral als slager van huisslachtingen. Dat ging dik- wyls van de vroege morgen tot de late avond door, want in de dertiger jaren had eigenlyk ieder Oostrums gezin een varken om vet te mesten. De tyd dat die allemaal slachtrijp waren, was voor Gradje eigenlyk te kort. de gouden bruid, door stevens (75) is geboren en getogen aan de Oude Oostrumseweg. In het den en gewassen was van streek tot streek verschillend. In Venray was het een bundeling van zeven plan ten. Het meest gebruikt werden: 1. reindersknop of reinvaren (boeren- wormkruid): 2. hazegaerf (duizend blad); 3. haver; 4. rogge; 5. een tak van appel- of pereboom met vruch ten; 6. koolblad; 7. wortelloof'. In de kruudwisse werden wel eens planten vervangen door els, le verkruid, gerst, boekweit of bieten- blad. De nummers 1 en 2 zyn van oudsher donderkruiden, de andere vormen een greep uit de oogsL Ze speelden een wezenlijke rol na de zegening. De kruudwisse werd voor de hoogmis gezegend en na de mis mee naar huis genomen. Hij weer de alle kwaad af en werd aan de zol derbalken opgehangen. Het fruit werd gedeeld en gegeten door de ge zinsleden. Het graan ging naar het vee en de kippen. By onweer werd de gedroogde kruudwisse wat be vochtigd en een gedeelte werd met veel rook verbrand als afweer. De zeven gewassen waren met een lang lint tot een bos gebonden. Dit lint werd ook bewaard want het kwam van pas bij een "opgeblazen" koe. Die leed dan aan trommel, een ver stopping van de darmen. Het lint van de kruudwisse werd om de ge zwollen buik gebonden om de ko liek over te laten gaan. Veldeke Venray is blij dat de kruudwisse-zegening hier weer te rug is, al is het maar symbolisch. Op dinsdag 15 augustus gaat Velde ke Venray met haar leden vanaf acht uur by zaal "In den Engel" aan de Poststraat de kruudwisse sa menstellen. Belangstellenden z(jn kroostryke boerengezin moest ze al vroeg mee aanpakken, maar kreeg toch de kans om wat te gaan leren: ze werd opgeleid voor naaister. Om de beurt moesten de dochters van de familie Stevens echter naar huis komen om mee te' helpen op de boerderij. Zodoende behoefde ze zich niet voor langere tyd "te verhuren". In de tyd dat Door boodschappen deed voor "Juffrouw Marie" maakte ze daar kennis met haar latere brui degom. die bij Juffrouw Marie extra les kwam halen. "Het met elkaar gaan" kwam echter eerst by een be zoek aan de Venrayse kermis. Na een verkeringstyd van enkele jaren, werd toch. ondanks de drei gingen van een naderende oorlog, de stap naar het huwelyk gemaakt. Gradje had immers ook dringend hulp in zijn slagerswinkel nodig... De oorlog en bezetting gingen niet onopgemerkt voorbij. By de bevrijding ran Venray werd de fa milie Lemmens door de Duitsers naar Swolgen geëvacueerd en daar werd Gradje tydens een razzia door de bezetters opgepakt en naar Duitsland getransporteerd. Omdat hij slager was. kreeg hij er een baantje als slager en het heeft hem toen aan niets ontbroken. Toen hy na een half jaar dwang arbeid terugkeerde zag hy er beter uit als toen hij werd opgepakt. Overigens was dat geen prettige tijd, want moeder Door moest het toch maar allemaal alleen doen. Al was Oostrum behoorlijk in puin geschoten, de slagery was er nog betrekkelijk goed vanaf geko men. en kon de zaak weer worden voortgezet. Huisslachtingen werden in de loop der na oorlogse jaren minder; ook de noodslachtingen; maar ook werd de gezondheid van Oracle Lemmens minder en op doktersad vies moest hij 10 jaar geleden de slagery aan de kant doen. Wel wa ren hun twee zoons slager gewor den. maar ze wilden niet als zelfstandige slager hun rak uitoefe nen. De een werd slager in een psy chiatrisch ziekenhuis; de ander in een supermarkt. van harte welkom. De kruudwisse zullen gebruikt worden als versie ring van de kerk op 19 augustus. Na de zegening worden ze mee naar huis genomen. radio-uitzending Van de dialektmis zal VOS (Ven rayse Omroep Stichting) opnames maken voor uitzending in P.C.V. (St. An nu, St, Serratius, Spraeland), St. Elisabeth ziekenhuis en "de Kruu- ze". Tevens zullen er video-opnames gemaakt worden t.b.v. onder andere de bewoners van Bejaardencen trum "Het Schuttersveld" die op donderdag 24 augustus om 19.30 uur in de grote zaal van het bejaar dencentrum worden vertoond. Zo doende kunnen de bewoners het voor hun van vroeger bekende ge bruik nog eens een keer meemaken. Om een en ander zo goed moge lijk te kunnen volgen zullen ervoor aanvang van de dialektmis op 19 augustus, misboelyes in het dialekt uitgereikt worden door Veldeke Venray. doorrijden na aanrijding Vrijdagmiddag werd op de par keerplaats aan 't Liene (de Bleek) een personenauto aangereden door een rode auto. IK? bestuurder reed door en liet de eigenaar van de aan gereden auto met de schadepost zit ten. Mogelyk hebben getuigen het kenteken nummer van de rode auto opgeschreven. Zij worden verzocht zich met de politie in verbinding te willen stellen. Wie in Oostrum aan het vereni gingsleven denkt, denkt onmiddel lijk aan de naam van Gracije want is er wel één vereniging in Oostrum waar Gracije niet aktief aan of by is geweest? Om maar een aantal voor beelden te noemen: oprichter en jarenlang bestuurslid van de voet balclub; oprichter en jarenlang Vórst van de Carnavalsvereniging "De Karklingels"; jarenlang be stuurslid en regisseur van toneel vereniging "De Vlasbloem": bestuurslid van de Stichting Gemeenschapshuis; lid van de Commissie van Samenwerking; be stuurslid van de Middenstandsvere- niging; en dan zeker niet vergeten het trouwe en aktieve lidmaat schap. ook als bestuurslid, van Har monie "Sub Matris Tutela". Wij zouden tekort doen als wy niet zou den vermelden, dat hy zich jaren lang als kollektant in de kerk verdienstelijk maakte. Dat de overheid hem ook waar deerde kwam tot uitdrukking toe de Koningin hem de Orde van Oranje Nasau verleende. De ge meenschap in Oostrum.. huldigde en dankte hem op verschillende manieren. Ja, zo verklaarde ons de gouden bruid. Gradje had een druk leven, was het niet in en om zijn slagery. dan waren het wel de Oostmmse verenigingen welke beslag op hem legden. Het is juist daarom dat wy ons gouden huweiyksfeest in Oostrum vieren. De dag wordt be gonnen met een plechtige Eucha ristieviering in de parochiekerk van O.L. Vrouw Geboorte en daarna gaan wy het verdere feest vieren in het gemeenschapshuis waar van 1830 tot 20.00 uur iedereen de gele genheid zal krygen ons geluk te wensen. Of die tyd voldoende zal zijn, och dat zien we dan wel weer. Of Zuster TRUUS LEMMENS uit Pakistan het feest van haar broer zal meemaken, dat is de verrassing. De ene keer zegt ze dat haar leeftyd van 75 jaar te hoog is; de andere keer zegt ze dat ze haar 137 aan haar toevertrouwde "verschoppe lingen" niet in de steek wil laten. "Maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit want van ons Truus kun je alles verwachten". Op zondag 20 augustus a.s. vin den weer honingslinger-demon straties plaats in 't zoemhukske te Horst De byen hebben gedurende deze prachtige zomer weer volop honing kunnen halen, welke aanstaande zondag geslingerd zal worden. De byen hal. met grote demonstratie ruimte is zodanig ingericht dat be zoekers het honingslingeren goed kunnen volgen en dat de bezoekers de byen ongehinderd achter een glazen wand kunnen gadeslaan. wielrenner over de kop Door onverklaarbare oorzaak ge raakte Fr. S. uit Oirlo met zyn ren- fiet op het fietspad langs de Henri DunauLslraal aan het slingeren en sloeg toen over de kop. De Onfor- tuinlyke wielrenner geraakte by de val bewusteloos en moest per am bulance naar het ziekenhuis wor den vervoerd. rijverbod Opvallend ry gedrag van een per sonenauto was voor de politie aan leiding een onderzoek in te stellen. De bestuurder, een inwoner van SL Antonis. had teveel alcohol genut tigd maar bleef by de blaastest nog net onder de fatale grens. Hem werd nu een ryverbcxl van 3 uur op gelegd.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9