Rolluiken Roll Rank Xerox begint in september met de bodem- en grondwatersanering BIJ VERKOOP HILHORfg VAN UW WONING Wij zijn met vakantie van maandag 17-7 t/m maandag 31-7 dinsdag 1-8 staan wij weer voor u klaar Wij wensen u ook een prettige vakantie Hoge concentraties van bodemverontreiniging aangetroffen Raadsvergadering gemeente Meerlo-Wanssum Venrayse ruiter maakt ernstige val Nederlanders kunnen iets wijzer op reis Fatale duik Weer problemen bij taxi-vervoer ziekefonds- verzekerden PEEL EN MAAS EEN HELPENDE HAND Makelaarskantoor ZONWERING VENRAY BV Overval op tankstation Politie vraagt medewerking van getuigen PEEL EN MAAS Donderdag 13 juli Pagina 5 Henny en Henk Drabbels medewerkers Naar eerst thans bekend is gewor den, is jl. maandag de bekende Ven rayse mi ter Huub Janssen bij het berijden van een jong paard van een relatie, zo ongelukkig komen te vallen dat hij met spoed naar het Venrayse ziekenhuis moest worden vervoerd. Werd bij het eerste onderzoek ge vreesd dat zyn nekwervels gebro ken waren, later bleken door de val de nekwervels "slechts" van elkaar te zijn geraakt. Dat was dan ook de reden dat de 39-jarige ruiter niet naar een ander, meer gespeciali seerd ziekenhuis moest worden overgebracht en dat hij voor verde re behandeling in het Venrayse zie kenhuis kon worden verpleegd. De behandelende artsen zijn zeer tevreden over het genezingsproces. Huub Janssen geniet niet alleen op het gebied van de landelijke rui tersport grote bekendheid, maar vooral ook by de zware Millitary. Hij is kommandant van de Lande lijke rijvereniging "De Peeldraver" te Ysselsteyn. Een viertal van die vereniging zou jl. zondag hebben deelgenomen aan het door de Lan delijke rijverenging "De Pijts" te Grubbenvorst gehouden kon kou rs. Door het ongeval dat hun komman dant is overkomen, en het niet be schikbaar zyn van de plaatsver vangende kommandant, moest het Ysselsteynse viertal van deelname afzien. Acht miljoen Nederlanders rei zen elk jaar naar het buitenland. Van hen komen er enkele duizen den in moeilijkheden, die ze alleen met hulp van anderen kunnen oplossen. Vaak wenden zij zich tot het dichtsbijzijnde stukje Neder land: Ambassade of Consulaat der Nederlanden. De hulp die hun daar geboden kan worden is echter be perkt. Het Ministerie van Buiten landse Zaken heeft een boekje laten maken dat "Wijs op Reis" heet. De naam zegt het al, de brochure poogt moeilijkheden te voorkomen. "Wijs op Reis" is vanaf de laatste week van april als Postbus 51 uitga ve verkrijgbaar op postkantoren en bibliotheken. Ook grote vakantie verkopers zien het belang van deze voox'lichting in en hebben be langstelling voor een eigen uitgave "Wijs op Reis". De brochure gaat in een aantal hoofdstukken in öp gezondheid, verzekering, vreemd geld, invoerbe- palingen e.d. Nuttige tips, wetens waardige achtergronden, verwij zing naar bestaande brochures met meer informatie over bijvoorbeeld hygiëne op vakantie. Uiteraard komt de Aidsproblematiek ook aan bod. Bereikbaarheid is eveneens een vakantiegangersprobleem, zo blykt uit "Wijs op reis". Het hoofdstuk over de hulp die men van een consul mag verwach ten is heel belangrijk. Een consul wijst in principe de weg tot "zelf hulp". Zyn bevoegdheden en finan ciële middelen zijn evenwel be perkt. Hij schiet slechts in pure noodgevallen met geld te hulp en dan nog onder strikte voorwaar den, zoals terugbetalen. Druggebruik blijkt een van de be langrijkste oorzaken waardoor Ne derlanders in het buitenland in ernstige moeilijkheden komen. Ook soft-drugs gelden elders als echte verdovende middelen. De kleinste hoeveelheid is al strafbaar. Maar ook onderverzekering en overmoed in onbekende weers omstandigheden eisen hun tol. Het ministerie signaleert uit de prak tijk van ambassade en consulaat dat de aan grote vrijheid gewende Nederlander in het buitenland soms maar moeilijk 's-lands wijs is lands eer kan geven. Dat brengt hem in konflikt met de autori teiten. De brochure "Wijs op Reis" is zo gemaakt dat zy lean dienen als Tijdens een door Rank Xerox ge houden persbijeenkomst gister middag, publiceerde dit bedrijf alle resultaten, die bodemonderzoek naar verontreiniging heeft opgele verd. Uit deze cijfers blykt dat op een zestal plaatsen binnen dit be drijf. zeer hoge concentraties van vervuilende chemicaliën zyn ge constateerd. Concentraties, die va riëren van een nipte norm- overschryding tot vele honderden malen de norm, die voor bodemsa nering wordt aangehouden. Onverklaarbaar werd genoemd dat de 23-jarige Leo R. uit Veulen by deelname aan de plaatselijke zes kamp. gehouden naby "De Vlies", tijdens een spel 'n duik nam in on diep water, waardoor hy met zijn hoofd op de bodem terecht kwam. Hij werd met zeer ernstige verwon dingen men sprak van gebroken nekwervels naar het Venrayse ziekenhuis vervoerd, van waar hij later naar het Radboud ziekenhuis in Nymegen werd overgebracht. Wie gedacht had, dat de proble men rond het taxivervoer voor zie kenfondsverzekerden waren opgelost, is bedrogen uitgekomen. Na een periode van 2 maanden, waarin getracht zou worden een zo wel voor de ziekenfondsverzeke ring als voor de taxibedrijven aanvaardbare regeling te formeren, is men niet tot elkaar gekomen. Nu heeft het bestuur van het Zie kenfonds Noord-Limburg een beslissing genomen, welke voor de gehele regio van Venray van belang is voor de verzekerden. Indien ver zekerden gebruik moeten maken van taxiritten, kan men deze alleen aanvragen bestellen bij Thxi Pee- ters, tel. 88900, welk Taxibedrijf dan voor eigen of ander vervoer zorgdraagt. Voor de officiële mededeling van de ZNL verwijzen wij naar de adver tentie elders in dit blad. WINKELDIEVEGGE BETRAPT Een Venrayse dame werd op he terdaad betrapt by een winkel diefstal in een zaak in de Grotestraat. Zij werd naar het poli tiebureau overgebracht en na ver hoor en aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt huis waarts gezonden. AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen t» Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 voorbereiding op de reis en als naslagwerk tijdens de reis. Een paar bladzijden van de Postbus 51 uitgave verhogen na invulling de bereikbaarheid voor het thuisfront. Verder maakte Rank Xerox be kend dat in september met de sane ring begonnen wordt. De wijze van sanering, die door het bedryf Mou- rik Groot Ammers b.v. wordt uitge voerd, is zeer bijzonder. De bodem wordt gereinigd door het onttrek ken van lucht uit de grond. Het grondwater wordt via een beluch tingstoren gezuiverd. Rank Xerox voldeed hiermee aan het dringende verzoek van de Ven rayse gemeenteraad, om alle feiten en cijfers omtrent de bodemvervui ling op het Rank Xerox-terrein openbaar te maken. De Venrayse raadsleden ontvingen gisteravond het rapport, dat door Rank Xerox is opgesteld. ONDERZOEK In 1987 werd door Rank Xerox een onderzoek ingesteld naar mo gelijke effecten op de kwaliteit van grond- en grondwater als gevolg van bedrijfsactiviteiten in verleden en heden. Eenzelfde onderzoek vond plaats op alle Xerox vestigin gen in de wereld. Het onderzoek omvatte: opspo ring van locaties waar bedrijfsacti viteiten van vroeger en nu, waarbij gebruik gemaakt is van milieuge vaarlijke stoffen, hebben kunnen leiden tot verontreiniging: een oriënterend onderzoek om na te gaan of verontreiniging heeft plaatsgevonden en een gedetailleer de studie waarin omvang en ernst van de verontreiniging werd vast gesteld. Bij Rank Xerox Venray kwam vast te staan dat gevaarlijke stoffen ge bruikt werden bij de produktie van ontwikkelaars en polymeren, bij het industrispuiten, galvaniseren en daaraan gerelateerde ontvet- tingsprocessen en bij de voormali ge (kopieerjdrumcoating; ook bij de voormalige en huidige opslag en verwerking van afval alsook bij de voormalige revisiewerkzaamheden van kopieerapparatuur werden ge vaarlijke stoffen gebruikt. Vervolgens kwam vast te staan dat, behalve by de polymerenpro- duktie en by de huidige opslag van materialen, vervuiling was opgetre den door verscheidene vluchtige organische stoffen zoals trichloore- theen, trichloorethaan. tetrachloo- retaan (gechloreerde koolwater stoffen), tolueen, methylethylketon en in mindere mate benzeen, xy leen en freon. De volgende fase van het onder- zoek was het vaststellen van de ma te van vervuiling: vooral op de plek waar voorheen de drumcoating plaatsvond met de daaraan gekop pelde ontvettingsprocessen. werd een zeer hoge mate van overschrij ding van de saneringsnorm ge constateerd. zowel in de grond, als in het diepe en ondiepe grondwa ter. Ook onder gebouw M, waar het industriespuiten en het galvanise ren plaatsvind werd een, iets min der, hoge overschrijding van de norm geconstateerd. Dezelfde con clusie trok men by het onderzoek op de voormalige opslagplaats van afval. Dinsdagmiddag, omstreeks 17.25 uur, betrad een onbekende man het tankstation „de Burggraaf' aan de Noordsingel, terwijl op dat moment geen klanten aanwezig waren. Al leen de 28-jarige uit Vortum- Mullem afkomstige bediende van dit tankstation had service dienst. De man ging naar het rek met snoepwaren en toen de bediende hem wilde helpen trok hij een groot slagersmes en hield dit tegen de buik van de vrouw. Hij vroeg in dialect om geld. De bediende liep achteruit, maar hy volgde haar met het mes op haar buik. De bediende die zich van zelfsprekend bedreigd voelde, gaf de hele kassa-inhoud bestaande uit kleingeld aan de overvaller. „Dat wil ik niet, alleen groot geld" zei de man en hij zwaaide weer met zijn mes. De bediende gaf hem toen een van de de aanwezige biljetten van 100 gulden, maar dat was kennelijk te weinig. „Ik moet meer geld heb ben" De vrouw vertelde dat ze al leen wisselgeld had en zij gaf de overvaller toen een zakje met klein geld, maar ook dat wilde hy niet hebben. Hij graaide uit de kaslade het nog aanwezige papiergeld en verdween met de woorden: en bel nu de politie maar.... Hy rende het tankstation uit in de richting van Garage van Haren en vervolgens de Gasstraat en de Heuvelstraat in. Hoewel de politie na het alarm di rect met alle beschikbare perso neelsleden de omgeving afzocht, lukte het niet de overvaller te ach terhalen. Mogelijke hebben getuigen de man gezien, die het volgende signa lement heeft: Blank, tussen 25 en 30 jaar: lengte ongeveer 1.80 m.: blond haar tot op de schouders: was ongeschoren: Raadselachtig is de vervuiling aan de Paul Burgmanstraat, binnen het Rank Xerox terrein. Daar werd in het ondiepe en diepe grondwater hoge concentraties gechloreerde koolwaterstoffen aangetroffen. On derzoek naar de oorzaak hiervan is nog gaande. De provincie, die dit onderzoek doet, hoopt hierover bin nen een maand uitsluitsel te hebben. Vervuiling door het kankerver wekkende Freon is eveneens ge constateerd, voldoende om tot sanering over te gaan. SANERING Inmiddels is er voor het Rank Xe rox terrein Venray een sanerings- en preventieplan opgesteld. Dit plan bestaat uit vier hoofdaktivi- teiten: - De invoering van maatregelen ter verbetering van materiaal verwerking, transport en opslag, waardoor de veiligheid van het milieu van het terrein wordt ge garandeerd; - Maatregelen om de grond te be handelen eh te reinigen waar door verdere infiltratie naar het ondiepe grondwater wordt voorkomen. - Maatregelen om het ondiepe grondwater te behandelen en te reinigen om verspreiding buiten het terrein en verdere infiltratie naar het diepe grondwater te voorkomen; - Maatregelen om het diepe grondwater te behandelen en te zuiveren. De eerste fase van de sanerings werkzaamheden is in volle gang. Het bedrijf minimaliseert het ge bruik van alle oplosmiddelen voor ontvettingsdoeleinden. Waar nodig wordt procesapparatuur in opvang- bakken geplaatst om eventuele lek kage op te vangen. Alle afval wordt bewaard in de nieuwe, veilige afva- lopslagafdeling. Afval in vatèn, bestemd voor afvoer naar de be voegde eindbestemming wordt be waard in speciale ruimten met vloeistofdichte vloer. Afvoerpijpen en opvangbak zyn geplaatst in be tonnen goten en put: een extra be scherming. De vloer van de lakbereidingsaf- deling is afgedicht met een ondoor laatbare deklaag van roestvrij staal. Ook zijn de afvoergoten in de vloer gedicht en de opvangbakken in de ze afdeling zijn herbouwd met een extra bescherming. Nivo-bewaking en alarmering geven eerugarantie van onmiddelijke aktie by een. on danks alles toch nog optredende lekkage. De grond- en grondwater reini gingsplannen zijn voorgelegd aan. en goedgekeurd door, de gemeente lijke en provinciale instanties en het Water Zuiveringsschap Limburg. De goedkeuring omvat: - overeenstemming omtrent de te gebruiken methodes; - de saneringscriteria die bereikt moeten worden; - de gewenste lozingslimieten. normaal postuur: door de zon ge bruind gelaat: gekleed in spijker broek en T Shirt of overhemd met korte mouwen, kleur wit of licht blauw: de man droeg zwarte schoenen. Eventuele getuigen of zij die een persoon die aan het signalement voldoet, gezien hebben, tussen Noordsingel en Centrum, worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. Het is de derde keer dat op dit tankstation een overval heeft plaats gevonden. De buit bedroeg 1600,- GEWONDE HOND Een dame meldde de politie dat in haar garage aan de Eligiusweg een gewonde hond lag, die waar schijnlijk een gebroken poot zou hebben. Een gewaarschuwde die renarts konstateerde. dat de poot van die hond uit de kom was. Nadat hij het dier behandeld had en om dat de eigenaar niet bekend was, werd de hond naar het dierenasiel in Oostrum overgebracht De eige naar kan zich alsnog melden. DIEFSTAL VAN VERWARMDE SPIEGELS Er werd aangifte gedaan van diefstal van twee verwarmde spie gels van een aan de Nieuwhuisweg staande vrachtauto. Die spiegels hebben een waarde van 960,-. OORLOGSTUIG Tydens landbouwwerkzaamhe- den aan de Rosmolenweg kwam een nog gevaarlyke schokbuis van Engelse makelij naar boven. In af wachting ran de komst van de man nen van de EOD is dat oorlogstuig veilig gesteld. GRONDREINIGING Grondreiniging zal worden uitge voerd door het onttrekken van lucht uit de grond. Deze methode, die algemeen wordt toegepast in West-Duitsland, Nederland en de V.S. maakt gebruik ran een vacuum pomp die een luchtstroom in de bo dem bewerkstelligt. Deze beweging van lucht veroorzaakt verdamping van de vervuilende bestanddelen. De dampen worden dan uit de bo dem gezogen en door een actief koolfilter geleid, die de verdampte vervuilende bestanddelen ad sorbeert GRONDWATERREINIGING Het diepe en ondiepe grondwater zullen met behulp van een beluch tingstoren gereinigd worden. Deze techniek bestaat uit het onttrekken van grondwater uit putten. Vervol gens wordt dit water naar de top van een zuiveringstoren geleid. Daarna stroomt het water naar be neden en wordt de ral door het vul materiaal in de toren gebroken. Tegelijkertijd wordt onderin de to ren lucht geblazen. Het intensieve contact tussen de opwaartse luchtstroom en de verontreinigde waterdruppels zorgt ervoor dat de vervuilende bestanddelen verdam pen en meegevoerd worden door de luchtstroom. Deze luchtstroom wordt dan uitgestoten uit de top van de toren. Deze techniek, die veelvuldig wordt gebruikt heeft een bewezen rendement van 98-99% voor het verwijderen van de aange troffen verontreinigingen. De luch- temissie van de zuiveringsteren zal de gestelde limiet van lkg/dag aan gechloreerde koolwaterstoffen niet te boven gaan. Alle componenten die uitgestoten worden in de atmos feer zijn afbreekbaar en worden af gebroken door de ultraviolette straling ran het zonlicht (m.u.v. fre on, dat in minimale hoeveelheden aanwezig is). Het water wordt uiteindelijk ge loosd op het riool en via de water zuivering verder geleid. DRIE JAAR Hét gehele bodem- en grondwater zuiveringsprojekt zal ongeveer 3 jaar in beslag nemen. De tijdspan ne wordt hoofdzakelijk bepaald door die methode te kiezen waarbij het grondwaterpeil door instro ming niet beïnvloed wordt. Met reiniging van de bodem wordt in september begonnen. Voor het grondwater wordt eerst een proef-ontlilchtingstoren ge bouwd, om de specifieke eigen schappen van de grond te kunnen onderzoeken. Dit is van belang om straks bij boringen onder de pro- duktiehallen, de produktie zo min mogelijk te schaden. De kosten van de sanering bedra gen zo'n vyf tot tien miljoen gulden en worden volledig door Rank Xe rox gedragen. elke week nieuws INBRAKEN IN AUTO'S Met geweld was toegang ver kregen tot een in de Spinetstraat geparkeerde personenauto. Uit de auto werden ontvreemd 2 rijbewij zen, 2 paspoorten en het kenteken bewijs. Ten overvloede nogmaals waar schuwen.- laat geen waardepapieren zoals rijbewijzen, paspoorten en kentekenbewijzen in de auto ach ter; ook niet al staat de auto voor uw deur geparkeerd. Door vernieling van een ruit was toegang verkregen tot een op de parkeerplaats bij het zwembad geparkeerde personenauto. Uit de auto werd de autoradio ontvreemd. Bij een andere op die parkeer plaats staande personenauto bleek eveneens een ruit vernield te zijn. Maar daar is de dader kennelyk in zyn werk gestoord, want de eige naar vermist niets. Hij zit alleen met de schade aan zyn auto. HELICOPTER LANDDE BIJ HET ZIEKENHUIS De piloot van een uit Lelystad af komstige helicopter maakte naby het Venrayse ziekenhuis een per- fekte landing. Hy had de opdracht om met een speciale couveuse een baby naar het Nijmeegse zieken huis te brengen. De helicopter kon dat sneller doen dan een daarvoor speciaal uitgeruste ambulance, wel ke naar Venray moest komen om randaaruit naar Nymegen te gaan. De couveuse met baby werd bege leid door een Venrayse specialist DIEFSTAL SPROEIKOPPEN Vanaf een aspergeveld aan de Deumeseweg werden zeven sproei koppen en aansluitingen ont vreemd. De diefstal vond plaats toen de sproei-installatie in wer king was, met het gevolg dat het ge hele aspergeveld onder water is komen te staan. Hoe groot de scha de daardoor voor de eigenaar is kon niet worden medegedeeld. De sproeiers en aansluitingen hebben een waarde van 600,-. De maandag gehouden raadsver gadering van de gemeente Meerlo- Wanssum zal aangemerkt kunnen worden als een van de kortste die ooit in deze gemeente werden ge houden. En toch zag het er in het begin niet naar uit. want toen de raadsvoorzitter het gebruikelijke openingsgebed wilde voorlezen, was de tekst niet bij de papieren aanwezig. Dat deed burgemeester Hahn verzuchten: "Heer, waar is myn gebed gebleven". Die tekst werd ijlings gehaald en met een vertraging van welgeteld 2 minuten kon de vergadering beginnen. Tbch was de vergadering na 13 minuten al weer beëindigd en kon de voor zitter het sluitingsgebed uit spreken. DE AGENDA De raad had geen moeite dat gedeelten van de Swolgenderweg aan het openbaar verkeer werden onttrokken. De raad had evenmin moeite met de vaststelling van het bestem mingsplan Geysteren-Graaf van Schellaerstraat, mede omdat alle belanghebbenden in Geysteren de gelegenheid hadden gekregen hun wensen naar voren te brengen. Die wensen waren, daar waar mogelijk, in het bestemmingsplan verwerkt Het meerjarenprogramma 1990-1994 van de Rijkssubsidiere geling werd aanvaard. Dat betekent dat in 1992 een bedrag van 80.219,- voor de restauratie van de H. Lambertuskerk te Swolgen kan worden besteed. Voor het jaar 1993 een bedrag van 78.772- voor restauratie van de Boerderij Moleneind 8 te Meerlo. en een be drag van 17.600- als bijdrage in de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk in Blitterswyck. Aan de heer C. Wijnhoven werd als hoogste bieder, een perceel grond verkocht gelegen langs de Maas te Blitterswijck. voor de pry's van 18.846,-. Patersstraat 17 Venray - Tel. 04780-85958 DE dame hinkte de rechtszaal binnen met een been in verband en met de onzekere aarzeling van iemand die niet had verwacht ooit op deze plaats van misdaad en straf te zullen belanden. Deze mevrouw was gedagvaard omdat zij een jongere vrouw had doen rijden met een motorrijtuig, zonder dat daarvoor de verschuldigde verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid was afgesloten. Het motorrijtuig in kwestie was een bromfiets en de andere vrouw was een verpleegster. Dat bleek uit het verdere verloop van de zitting. "Geachte edelachtbare heren", zei de vrouw zenuwachtig, "een bromfiets is ook niet alles". "Dat ben ik met u eens", zie de rechter, "maar het rijden op zo'n ding is nog steeds niet strafbaar gesteld, helaas". "Ik heb er drie weken mee in het ziekenhuis gelegen", zei de verdachte onduidelijk, alsof ze met de brommer samen in het ledikant opgeborgen was geweest. "Daar staat u niet voor terecht", merkte de rechter geduldig op. De dame begon vervolgens uitvoerig uit de doeken te doen hoe zij met haar bromfiets een hoek had genomen en hoe daar een auto reed die er niet had moeten rijden. De bromfiets was er goed afgekomen, maar de verdachte zelf bleek wat uit het fatsoen geraakt. In het ziekenhuis had ze kennisgemaakt met een van de verpleegsters. Die verpleegster wilde een middag uit. En de verdachte, die toch maar lag beter te worden, had haar bromfiets te leen aangeboden Opgewekt ging de verpleeg ster naar het huis van de patiënt. De echtgenoot leende haar de bromfiets uit. Hij gaf er een verzekeringskaart bij. Maar het was de verzekeringskasrt van zijn eigen bromfiets. Dat bleek pas. toen de verpleegster onderweg werd aangehouden. De ambte naren vergeleken merk en nummers van de kaart van de verzekeringsplaatjes en merk en nummers van de bromfiets en kwamen tot de conclusie dat het geval niet klopte. De eigenares van het 'rijwiel met hulpmotor", die dus inliet ziekenhuis lag, kreeg een bon omdat zij de verpleegster had doen rijden zonder geldige kaart. "Ik vind het maar kras", besloot de gewonde vrouw, "want daar kon ik toch heus niets aandoen. Ik was wèl verzekerd en die autobezitter kreeg nota bene zijn schade ook vergoed!" De rijksadvocaat hield een spits betoog over verantwoordelijkheid. Hij vond dat de vrouw een flinke boete moest betalen. De raadsman was van mening dat hier alle schuld ontbrak. De verdachte kon dit niet voorkomen. De officier dacht er ook zo over. "Ontslag van rechtsvervolging", luidde zijn mening. De rechter meende, dat de vrouw had gedaan, wat ze redelijkerwijs moest doen. Ze had nog gezegd: "Denk aan de kaart". Daarom is er geen sprake van het doen rijden, vond hij. Zodat de verdachte werd vrijgesproken. "Ik zal blij zijn, als volgende week de zwachtels er af gaan", z^i ze. bel voor informatie of een afspraak in onze showroom. 442 1V I

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5