Opheffing gemeente Vierlingsbeek Middelbaar Technisch Onderwijs op de tocht De politie waarschuwt... Bijzondere volleybalwedstrijd in Venray Venray schaft lekcontainers aan PEEL EN MAAS Wijkteams Gezinszorg een sukses Commissie Schampers adviseert: Venrayse sporters naar Verenigde Staten PEEL EN MAAS Donderdag 6 juli - Pagina 5 Onderlinge tegenstellingen tus sen de besturen van de diverse MBO-opleidingen. kunnen ertoe lei den dat voorlopig het Middelbaar Technisch Onderwijs in Ven ray, nog niet verwezenlijkt kan worden. Fusie van alle MBO-instellingen in Noord-Limburg is hiervoor noodza kelijk. Bemiddeling van de Kamer van Koophandel heeft geleid tot een intentie-verklaring, waarin de be reidheid tot fusie wordt onder streept. Tbt op heden heeft de VWOL (Vereniging Voor Voortgezet Onderwijs in Limburg) deze verkla ring als enige nog niet onder tekend. In deze verklaring wordt gespro ken over één MBO-regiobestuur, bo ven de diverse individuele bestu ren. Dit regiobestuur zou een veto recht moeten krijgen o.a. binnen de VWOL. Vermoedelijk is dat laatste nog een struikelblok. Het komt de laatste tijd in onze regio voor dat een man, bewoners van afgelegen woningen en bunga lows belt, en mededeelt dat hij van de politie is. Hij vraagt de bewoners of ze dit jaar met vakantie gaan, omdat in het kader van de inbraakpreventie, de politie tijdens hun afwezigheid extra kontrole wil uitoefenen. De politie moet dan wel geïnformeerd zijn over een en ander. Zo wordt de vraag gesteld of er een alarminstal latie is, of dat er waardevolle voor werpen in de woning aanwezig zijn. Die persoon wekt vertrouwen en verschillende personen hebben al verklaard nu met een gerust gevoel op vakantie te gaan. Omdat er ook personen waren, die een en ander niet vertrouwden, hebben zij de po litie om informatie gevraagd. Daar bij is komen vast te staan, dat nooit of te nimmer de politie bewoners van afgelegen woningen zal vragen wanneer met vakantie wordt ge gaan en of er een alarminstallatie is. Daarvoor ontbreekt het de poli tie aan personeel, ook om extra kontrole's te doen. Graag zou de politie in kontakt komen met bewoners die op deze manier benaderd zijn. Een woord voerder van de politie raadt ieder een aan die met dergelijke voorstellen benaderd wordt... GEEN INLICHTINGEN te geven. De politie laat weten dat men in lichtingen kan krijgen op het poli tiebureau. omtrent voorzorgsmaat regelen tydens de vakantie. Op het politiebureau zijn daarvoor GRATIS folders verkrijgbaar. Op zondag 16 juli vindt er in Ven ray een bijzondere volleybal wedstrijd plaats, nl. tussen het Nederlandse damesteam en het team van Zuid-Korea. De wedstrijd begint om 16.00 uur. Het Nederlandse damesvolleybal team heeft zich onlangs niet weten te kwalificeren voor het EK. Polen en Joegoslavië bleken te sterk. Toch verwacht men dat dit jonge team zich binnen niet al te lange tijd naar de top zal werken. Het nationale damesteam krijgt nu de kans op eerherstel in een vijf tal wedstrijden tegen het sterke Zuid-Korea. Dit land staat al jaren in de wereldtop. Rooyse VK is blij deze wedstrijd naar Venray te hebben kunnen ha len. De .Venrayse vereniging hoopt., ondanks de vakantie, op een grote belangstelling voor deze wedstrijd. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij Frans Jenniskens, tel. 85814. Een groep Amerikaanse jongelui verblijft veertien dagen, in het ka der van het uitwisselingsprogram ma Sport for Understanding, in Noord-Limburg als gasten van de Mixed Hockeyclub Venray, de Atle tiekvereniging Venray Regio en de 'Iber- en Wielerclub Baarlo. Geheel volgens de doelstellingen van de S.F.U. hebben de Amerikaanse jon geren niet alleen op de sportvelden kennis gemaakt met de Noord-Lim burgsejongeren. maar zich ook na der verdiept in de Nederlandse kuituur en de samenleving. Daar toe behoorde ook een bedrijfsbe zoek aan Inalfa in Venray. Zondag waren zij getuigen van het grootse Oude Limburgse Schut te rslëest in Niel bij As in België, waar niet minder dan 153 schutte rijen en gilden uit de beide Limbur- gen de middeleeuwen deden herleven. De jongelui hebben het uitste kend naar hun zin gehad tijdens hun verblijf in Noord-Limburg en daarbij gekonstateerd. dat de facili teiten in Nederland over het alge meen prima zijn. Mede door hun ervaringen bij het O.L.S. hebben zij ook ervaren, dat de Limburgse kul tuur wezenlijk verschilt van de Amerikaanse. BEZORGD Het gemeentebestuur van Venray maakt zich uiterst bezorgd over de ze ontwikkeling. Vooral voor Venray staan enorme belangen op het spel. Samenvoeging van alle MBO-voor- zieningen in Noord-Limburg bete kent namelyk Middelbaar 'lbch- nisch Onderwys in Venray. Boven dien kan ook op langere termijn de MEAO- en MDGO-opleiding in Ven ray gehandhaafd blijven. In een brief aan de VWOL. die het gemeentebestuur deze week verzonden heeft, wordt aan het VWOL-bestuur dringend verzocht om met de voorgelegde intentie verklaring akkoord te gaan. "Wan neer u zou overwegen om af te zien van een MBO-fusie. dan moeten wij u wijzen op de grote negatieve ge volgen voor het beroepsonderwijs in Venray en in het verlengde daar van door de arbeidsmarkt", aldus b. en w. in deze brief. Het is me een raadsel dat de ge meente Venray toestemming kan geven voor 't bouwen van een mest- fabriek, die loost op een beek die tij dens de ruilverkaveling "Lolle- beek" is aangelegd voor 't berege nen en irrigeren van onze land- en tuinbouwgronden. Ook het grond waterpeil van onze streek moest door haar op peil gehouden worden. De gemeente heeft, naar ik ver moed, niemand van de belangheb benden bij de aanvoer van schoon water, op de hoogte gesteld van de plannen met deze beek. Wat de ge volgen van 't lozen kunnen zijn wordt niet besproken. Wat kan er al niet mis gaan? De kwaliteit van de infrastruktuur wordt verminderd. Waarom nam men niet eerder een krachtig besluit. Zal ook nu nog iedereen die z'n handtekening op de Ysselsteyn- se lijst heeft staan, willen tekenen. Niet alleen Heide maar ook Leunen en verder langs deze beek. is de mensen inspraak onthouden. Wat vindt de waterleidingmaatschappij hiervan. Ja. over de rechten van de mens, ver van huis, gaat de gemeente zich druk maken. Ze moet eerst maar eens denken aan de rechten van de mens in ons kleine verband. Th.D. DE OMSTREDEN MESTFABRIEK Het kerkdorp Heide wordt niet al leen moedwillig overvallen door de komst van de mestfabriek. Het wordt zelfs door de gemeente ge discrimineerd. In tegenstelling tot het grote kerkdorp Ysselsteyn wordt het kleine kerkdorp Heide het recht ontnomen om een onder zoek in te stellen, naar eventuele gevolgen van deze mestfabriek voor de leefbaarheid en verkeersveilig heid voor Heide. Volgens wethouder Willems zal de provincie zich niet verzetten te gen de nieuwe lokatie: hij heeft in middels een overeenstemming bereikt, aldus de wethouder. En dat verzet van de Heidenaren. ach dat wordt gewoon genegeerd. Evenals het verzoek om enkele maanden uitstel, zoals door de dorpsraad, schoolbestuur, omwo nende en enkele raadsfrakties o.a. Van de Vorle en Den Brok (SVj, werd eveneens afgewezen. De "rest" van de raad was er tegen. Verder gaf Willems toe. dat de in spraakprocedure niet de schoon heidsprijs verdient. Maar verder uitstel vindt hij onverantwoord (ge zien de subsidies??). Het is onvoorstelbaar en ontoe laatbaar dat de gemeente Venray zo'n ondoordachte en overhaaste beslissing durft/mag nemen, zon der zich in 't minst te storen aan de bezwaren van bezorgde burgers. Een gemeente die zogenaamd op komt voor de belangen van deze burgers. Een industriegebied is dan ook de ideale lokatie voor het bouwen van een proefmestfabriek. Ook in verband met eventuele uitbrei dingsplannen in de toekomst. Hierdoor voorkomt men tevens dat een klein kerkdorp zoals Heide zwaar wordt gedupeerd, doordat de grote vervuiler, verschoning vindt bij de gemeente Venray. M.V.L. "VUURGEVAARLUK WAPEN" De gemeente-politie van Venray heeft bij een gezin in Venray. een speelgoed pistool van het 8-jarige kind des huizes in beslag genomen. Ondanks de protesten van het kind. was de politieagent niet om te pra ten. Hij liet tevens weten dat er eventueel ook nog proces verbaal zou worden opgemaakt! Zo zie je maar, dat de politie ook kordaat kan optreden als dat nodig mocht zijn!!! Goed dat er politic is!!! Die pet past ons allemaal, is de kreet van de politie. Sorry, maar deze pet gaat mij iets te ver. Mocht de agent van plan zyn om met het pistooltje te spelen, moet hy niet vergeten om eerst klapper- tjes te kopen!!! fam. J. De gemeente Venray heeft dit jaar 100.000,- kunnen bezuinigen op het ophalen van huisvuil. Eerder konden wy al melden dat 70.000.- hiervoor gebruikt wordt voor een proef met het ophalen van klein chemisch afval, in Heide en de wijk Veltum. Voor de resterende 30.000.- is nu ook 'n bestemming gevonden. De gemeente schaft hiervoor een zg. lekcontainer aan voor de ver werking van veeg- en kolkenvuil. By de verwerking van veeg- en kolkenvuil is de bepaling, dat dit vuil slechts steekvast op de ge westelijke stortplaats mag worden aangevoerd, een zeer belemmeren de konditic bij de afvoer van dit vuil. In het verleden is op de gemeen- tewerf van de Acaciastraat een be- zinkbassin gebouwd, waar het veeg en kolkenvuil eerst ingestort wordt, waarna het vocht bezinken kan en via de riolering wordt afgevoerd. Na deze ontwatering wordt het reste rende materiaal uit het bassin ge graven en afgevoerd naar de stort plaats. Deze methode van verwerking is weliswaar effektief, maar tegelijker tijd ook zeer arbeidsintensief. Ver betering (en dus verlaging van toe komstige exploitatiekosten) wordt bereikt door het aanschaffen van zg. "Lekcontainers", welke inmid dels zijn ontwikkeld en op de markt geïntroduceerd. De ervarin gen van andere gemeenten, aa. Bergen op Zoom, die overgegaan zijn op het gebruik van deze contai ners, zijn goed. Ook een door de ge meente Venray ingestelde praktijk proef verliep zeer positief. Met de aanschaf van de containers en het maken van de daarvoor benodigde opstelruimte (een zg. "laadperron") is naar schatting een bedrag van 30.000,- gemoeid. Door dit laad perron zodanig uit te voeren, dat er meerdere containers tegelijk kun nen worden geplaatst, kan boven dien nog bereikt worden, dat vuilseheiding "aan de bron" kan worden ingevoerd. uw weekblad Uit het jaarverslag 1988 van de Stichting Katholieke Gezinszorg Noordelijk Limburg, blijkt de invoe ring van de wykteains. na de enu ring van het eerste jaar, een sukses te zyn. "Het werken in wykteams moet gezien worden als een belang rijk middel om de thuiszorg goed te realiseren. Door zich voor te berei den op die thuiszorg wil de instel ling inspelen op wat zich landelijk aandient. De ontwikkelingen naar de basisverzekering volgens het plan Dekker vragen om een aanbod van thuiszorg als substitutie voor intramurale verzorging. Een be langrijk middel daartoe is de klein schaligheid in de uitvoering, dus dichter by de kliënt. in de wijk", al dus het jaarverslag. Voor de Gezinszorg geldt als be leidspunt, dat een goed thuiszorg- produkt het best gerealiseerd kan worden in hechte samenwerking met de kemdiseiplines in de eerste- lyn. Daarbij wordt steeds meer voelbaar, dat het beleid van de over heid om thuiszorg als vervanging voor intramurale zorg te proklame- ren. zich nog niet vertaald in iïnan- ciële uitbreiding. Integendeel. In de gezinszorg is wel een duidelijke stij ging in de hulpvraag te konstate ren. maar de beschikbare middelen nemen niet toe. Dat stelt de instel ling voor principiële keuzen. De instelling heeft eind 15)88 een urgentiesysteem ingevoerd. Het moet er voor zorgen, dat als er meer hulpvragen zijn. dan geboden kan worden, op grond van objcktieve maatstaven bepaald wordt wie het eerst voor de hulp in aanmerking komt. !n het algemeen betekent dit dat aan de zwaardere hulpvragen prioriteit gegeven wordt, Een gevolg daarvan is wel, dat de belasting voor de uitvoerenden steeds zwaar der wordt. De behoeft aan avond/weekend- hulp blijkt te stijgen. Dit hangt ook weer samen met de toename in vra gen om thuiszorg als vervanging voor intramurale zorg. Hierby moet ook gedacht worden aan hulp by thuis sterven. Het. bestuur heeft bovenstaande kon state ringen verwerkt in haar beleidsplan voor dit jaar. De Commissie Schampers, die in opdracht van het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant, een on derzoek heeft verricht omtrent de herindeling van het uit 10 gemeen ten bestaande Land van Cuijk. heeft haar rapport gereed. Van de huidige 10 gemeenten zul len, als het rapport zal worden uit gevoerd, nog 5 gemeenten over blijven waarvan de gemeente Box meer, gezien het inwoneraantal, de grootste wordt, met 23.000 inwo ners, gevolgd door de gemeente Cuyk met 22.000 inwoners. Aan de huidige gemeente Boxmeer zal dan worden toegevoegd de dorpen Vortum-Mullem. Groeningen. Vier lingsbeek, Maashees en Holthees. Hiermee dreigt dus de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek. Aan de nieuw te vormen gemeen te Oploo zal dan liet dorp Overloon worden toegevoegd. Die gemeente zal dan 10.500 inwoners tellen. In het land van Cuijk zullen na herindeling nog de gemeenten Gra ve, Cuijk, Boxmeer, Wanroy-Mill en Oploo bestaan. Vanaf eind september gaan Gede puteerde Staten van Brabant met el ke gemeente afzonderlijk praten. Vervolgens moeten Provinciale Sta ten in het vooijaar van 1991 tot een beslissing komen, waarna het voor stel nog door Den Haag moet wor den aanvaard. Aangenomen wordt dat het nog minstens 4 jaar zal du ren voordat van enige definitieve besluitvorming sprake zal zijn. Dhr. Schampers, voorzitter van genoemde commissie, was in de ja ren na de oorlog o.a. burgemeester van de gemeente Oploo. Dat heeft echter niets te maken met de eind- konklusie welke in het rapport is vervat. Bij de presentatie op het Provinciehuis, vorige week vrijdag, noemde hij de eindkonklusie van het rapport evenwichtig en niet ri goureus. De commissie vindt dat het rapport ongeschonden de eindstreep moet kunnen nalen en dat wijzigingen in welke vorm dan ook afbreuk zal doen aan het geko zen beeld. Schampers vindt niet dat de betrokken gemeenten een vrije keuze moet worden gelaten want dat leidt tot geen enkel re sultaat. De argumenten opsommend, ver klaarde Schampers: er zijn teveel kleine gemeenten, er is een te groot samenwerkingsverband met teveel leden en sommige gemeenten heb ben te weinig draagvlak om hun voorzieningsniveau in stand te houden. BURGEMEESTER V.D. MOOSDIJK: DAT GAAT NIET DOOR! Wij hebben burgemeester Van de Moosdijk van Vierlingsbeek om kommentaar gevraagd. Hij heeft al tijd verklaard, dat wat er ook met de herindeling ran het Land van Cuijk zou gebeuren, de gemeente Vierlingsbeek altijd als een zelfstandige gemeente zal blijven bestaan. "Onaanvaardbaar, onnodig en on begrijpelijk", noemde hy de kon- klusie. "Ik vraag mij ai"' aldus burgemeester Van de Moosdijk, "over het waarom. De gemeente Vierlingsbeek is bestuurlijk een sterke gemeente, zit. ambtelyk zeer goed in elkaar en is financieel ze ker niet de zwakste. Voldoende ar gumenten om te zeggen van: dat gaat niet door. De plannen worden zeker niet ondersteund door de be volking. Het afgelopen weekend ben ik door vele tientallen inwo ners benaderd die emontioneel vroegen wat er gedaan zou kunnen worden om die opheffing te voorko men. Er waren er zelfs by die tra nen in de ogen hadden. Wij laten het er zeker niet bij zitten en wij zullen de barrikades opgaan en dan ga ik, burgemeester Van de Moos dijk, voorop". Het meest ergert burgemeester Van de Moosdyk zich aan een pas sage in het rapport over zijn ge meente; bestuurlijke en ambtelijke mogelijkheden zijn aan de beperk te kant. Grensbeloop in het dorp Stevensbeek is een probleem. Dan zou men ook andersom kunnen re deneren door de dorpen Stevens beek en Wësterbeek bij de gemeen te Vierlingsbeek te voegen. Dan was dat probleem ook weg geweest. De commissie Schampers heeft voor een langgerekte Maasgemeen te gekozen, die begint bij Oeffeit en eindigt in Maashees. "Het karakter van de bevolking van de gemeente Vierlingsbeek sluit het beste aan op dat van de huidige gemeente Box meer". aldus de commissie. Het dorp Overloon past beter qua mentaliteit aan de Peelrandge- meente Oploo. BURGEMEESTER VAN VEGGEL van Oploo kan instemmen met de konklusie van het rapport Scham pers. Veranderingen aanbrengen tuin het rapport vindt hij een slech te zaak. De scheiding die de com missie aanbracht in de zg. Peel en Maas gebieden, is voor het gevoel van burgemeester Van Veggel te recht. De nieuwe gemeentegrens tussen Oploo en Boxmeer valt vol gens het voorstel samen met de Rijksweg A73. Ook dat vindt burge meester Van Veggel aannemelijk. Overloon wordt dan over de A73 weggeknipt van Vierlingsbeek. AKTIE Dat er akties gevoerd gaan wor den staat nu reeds vast. De repre sentant van Provinciale Staten in Noord-Brabant, wethouder Jan Ron- nes van de gemeente Vierlings beek. kan zijn borst al nat maken. Bij hem stromen de protesten bin nen tegen het opdelen van de ge meente Vierlingsbeek. De inwoners van Vierlingsbeek zullen zich in ie der geval zoveel mogelijk verzetten. Evenals voorgaande jaren gaan ook deze zomer weer Venrayse spor ters naar de Verenigde Staten. In het kader van het uitwisselingspro gramma van Sport, for Understan ding (SFU) gaan zij, samen met deelnemers uit andere delen van Nederland, een maand lang naar verschillende delen van de VS. In die maand nemen zij deel aan een programma van sportieve ont moetingen terwijl zij bij gastgezin nen logeren om land en volk beter te leren kennen. Naast de spoil en het familieleven nemen zij ook deel aan verschillende uitstapjes en ex cursies naar bezienswaarhedighe- den en pretparken. Vanzelfspre kend ontbreken de "sociale ont moetingen" met Amerikaanse sporters niet!. Het betreft; dit jaar honkballers van Red Caps Venray die naar Hut chinson in Minnesota gaan: tennis sers van o.a. T.C. Venray gaan naar Emporia in Kansas; volleybalsters van de Rooyse VK gaan naar Ed monton in Canada en een wielren ner gaat naar Albuquerque in New Mexico. Het SFU-programma neemt steeds grotere vormen aan. Volgend jaar zullen er voor het eerst ook uit wisselingen met Europese landen zijn. Individuele sporters of clubs die geïnteresseerd zijn om in 1990 deel te nemen aan deze uitwisse lingsprogramma's of om Ameri kaanse sporters met hun club te ontvangen, kunnen inlichtingen krygen bij: M. Zandbergen, Ro- chusstraat 28, tel. 83386 of P. Pan- nekoek, Eligiusweg 37. tel. 89207. Een afdruk van de (blote) voeten van burgemeester mr. H.J.M. Defe- sche zal ten eeuwigen dage blijven herinneren aan de feestelyke ope ning van de gerekonstrueerde Gro te Markt op zaterdag 1 juli 1989. Tijdens het massale openlucht- ontbyt nam de kunstenaar Piet Hermans klei-afdrukken ran 's bur gemeesters "onderdanen" om deze voor de eeuwigheid vast te leggen in een tegel, welke voor de pomp in de bestrating zal worden geplaatst Overigens lijkt het er op, dat de weergoden een vreselyke hekel hebben aan de Venrayse centrum winkeliers. Steeds wanneer in het centrum iets wordt georganiseerd, beginnen zij uitbundig met water te gooien. Zo ook zaterdagmorgen. Tbch hebben de 500 genodigden hun brooches, bybehorende drank jes en gebakken champignons droog kunnen konsumeren. dank zij de zeilen, die over de kraampjes lagen. Het werd een gezellige hap pening, die volgens enkelen weke- lyks mag worden herhaald...

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5