Groen licht voor PEEL EN MAAS Chez Jacques Jerusalemscholieren maken Kinderen maakten gedichtenbundel TRUD7 BONGARTS THOMAS BASIC'S SIMPLE STANDARDS COOCKY COO O'CIM CONTROL UNDER COVER SHIRTS ALLE ZOMERJACKS 29 49 rs Br. Legerius Heesakkers PEEL EN MAAS Voormalige moskee volledig uitgebrand een rondreis door Israël ënrayse financiële steun wordt n Divinolandia bijzonder goed besteed internationale haarmode dames - heren - visagie - langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 Op zondag 2 juli a.s. vertrekken veertig V.W.O.- en HAVO-scholieren van de Scholengemeenschap Jeru salem voor een veertiendaagse rondreis door Israël. Elf van hen blijven tot 6 augustus in Israël om in de kibboets een werk-vakantie door te brengen. In 1987 is de heer Theo van Wee, leraar maatschappijleer op Jerusa lem, met een aantal schoüeren naar het heilige land geweest Ge zien het sukses van deze eerste reis werd dit jaar besloten nog eens te gaan. Uiteraard kal de schooljeugd door een aantal volwassenen wor den begeleid. De kinderen van groep 8 van de Dr. Poelsschool hebben een gedich tenbundel gemaakt. Met de verkoop hiervan willen zy het Foster Pa rents Plan ondersteunen. De school zelf doet dit al. Zy hebben het jon getje Bernard Njerie Njuki gea dopteerd. De gedichtenbundel, die op school verkrijgbaar is, kost slechts 2,-. Hedenmorgen heeft de offi ciële overhandiging van het eerste exemplaar plaatsgevonden op de Dr. Poelsschool. Dhr. E. Coehorst, le raar Nederlands aan de Pabo in Venlo kreeg dit eerste exemplaar. Dhr. Coehorst is auteur van het boekje "Om 't gedicht". Dit boekje is een wegwijzer voor leerlingen van de bassisschool, m.b.t. poëzie. "Lees tenminste een van de vier evangeliën; met name dat van Lu cas is erg geschikt", heeft de heer Van Wee de veertig jongens en meisjes als goede raad gegeven in een door hem uitstekend verzorgde reisgids, waarin zelfs Hebreeuwse woorden-van-alle-dag zijn opgeno men. Deze goede raad lijkt beslist niet overbodig, want in de veertien dagen worden tal van plaatsen, die bekend zijn uit het leven van Jezus, bezocht. Dit zijn b.v. behalve Naza reth, Bethlehem en Jerusalem ook Caesarea, de berg Carmel, de Jor- daan, het Meer van Galilea, de berg de Zaligsprekingen. Tiberias, de berg Thabor, de Olijfberg. Jericho, de Dode Zee, etc. Maar ook andere historische plaatsen worden be zocht tijdens hun veertiendaags verblijf. De elf oudsten van het ge zelschap gaan op 16 juli wanneer de anderen huiswaarts gaan een werkvakantie doorbrengen in de kibboets Beror Hayil. PARFUMERIEËN en COSMETICA voor de betere huidverzorging BLOK I BLOK II BLOK III f 25,- f 50,- f 75.- Behandeling volgens afspraak TEL. 04780-82705 Schoutenstraatje 16, centrum Venray Henseniusplein 4a Venray fgelopen dinsdag ging de ge-- interaad van Venray akkoord een partitiële herziening van bestemmingsplan "Buitenge- d". Hiermede wordt de weg vrij- naakt voor de bouw van twee istve nve r ki n gsfab ri ekeneen de Steegse Peelweg en een aan Ysselsteynseweg. Met name de itiging aan de Ysselsteynseweg s 'n diskussiepunt in de raad. ri grote meerderheid kon zich islotte toch verenigen met de nnen, dit tot teleurstelling van massaal opgekomen inwoners Heide. ALTERNATIEF Soals bekend was het initiatief n de LLTB en Scarabee gericht op n vestiging aan de Jan Poelsweg Ysselsteyn. Dit stuitte in het Ys- Isteynse op teveel bezwaren zodat raad, in de vergadering van 1 ju- jl. het college opdracht gaf om ar een alternatieve lokatie te zoe- n. In de raadsvergadering van af lopen dinsdag zou de raad hier ll Ui over beslissen. Het college van b. en w. ging zeer ortvarend te werk en maakte 14 I gen geleden de nieuwe lokatie n de Ysselsteynseweg bekend. Afgelopen donderdag werd hier- er in Heide een bijeenkomst be ll gd. Daaruit bleek algauw dat de jidse bevolking uitstel van deze ilissing wilde, om zo de plannen iter te kunnen bekijken. Het CDA, Samenwerking en WD oegen zich in eerste instantie dan >k af of deze beslissing uitgesteld locht worden. Zij realiseerden ch dat de Heidse bevolking een inimale inspraak in deze beslis- zou hebben. Dhr. Kersten (PvdA) reageerde yfierop met de vraag of sommige /t»« ''■si raadsleden geen boter op hun hoofd hadden. Op 1 juni is uitdruk kelijk gevraagd en gesteld om nu een beslissing te nemen. Het gaat hier om 'n milieu-vraagstuk. "We -moeten nu de moed hebben om de balans op te maken en de knoop door te hakken", aldus Kersten. "Wat kunnen we met uitstel win nen? Milieu-technisch is er niets nieuws!" Het loskoppelen van beide initia tieven, om zo tenminste de plan nen het Organische Veredelings- bedrijf Venray (OW.) niet te stagne ren, was eveneens een twistpunt. Alle frakties wilden weten wat hier van de gevolgen zouden zijn. De fraktie Van de Vorle was fali- kant tegen de lokatie Ysselsteynse weg. Deze fraktie vond dat de mestverwerkingsfabriek van LLTB/Scarabee op het industrieter rein (b.v. Smakterhejde) thuishoort. Dat terwyl ten aanzien van de O.W.- fabriek die veel groter is, geep be zwaren waren tegen vestiging aan de Steegse Peelweg. KOPPELING Wethouder Willems acht de kans van slagen, van beide initiatieven, gering, als deze procedureel van el kaar losgekoppeld worden. "Koppe ling is van wezenlijk belang voor de haalbaarheid, het college van b. en w. wil beide initiatieven naar de eindstreep brengen. Bovendien heeft de raad gesteld dat wij nu met een gekoppeld voorstel moesten ko men", aldus de wethouder. Het college van b. en w. vindt de lokatie Ysselsteynseweg een goede lokatie; er is 'n goede infrastruk- tuur, er zijn geen extra voorzienin gen nodig, er zal geen gebruik gemaakt worden van de kom van Heide voor de aan- en afvoer van mest c.q. eindprodukt Tten aanzien van de lokatie Smak- terheide, meent de wethouder dat dit terrein pas in beeld komt als er sprake is van grootschalige mest verwerking 250.000 ton mest per jaar). Het LLTB/Scarabee- initiatief gaat "slechts" 70.000 ton mest verwerken. Bovendien kan, in deze fiase, vestiging op Smakterhei- de leiden tot terugtrekking van op ties op industriegronden aldaar. En dat wil natuurlijk ook niemand. INSPRAAK De procedure ten aanzien van de dorpsraad Heide verdient natuur lijk geen schoonheidsprijs. Toch verdedigde wethouder Willems de gevolgde weg met verve. "Op 13 juni heeft het coUege deze beslissing ge nomen en die op 14 juni aan de dorpsraad medegedeeld". De wet houder memoreerde datde tijd krap is maar hij zag geen aanlei ding tot opnieuw uitstellen. Dit be tekent weer twee maanden vertraging. De wethouder gehoord hebbende, trok de CDA-fraktie zich terug voor intern beraad. Na deze schorsing deelde dhr. Truijen mede, dat het CDA een Salo- monsoordeel moest vellen. "We moeten kiezen tussen wat er leeft in de bevolking of dat we nu echt een begin gaan maken aan de ont wikkeling van de mestverwerking". Met veel pijn was de keuze toch ten gunste van de lokatie Ysselsteynse weg gevallen. Wel met de restriktie dat de bewoners van Heide uitvoe rig en objektief voorgelicht moeten worden, zowel over milieu-techni sche zaken als verkeerszaken. Dhr. Den Brok (Samenwerking) vond dat Salomonsoordeel van het CDA maar een zoethoudertje. Hij vond twee maanden uitstel een Sa lomonsoordeel. Wat Ysselsteyn wel mocht wordt Heide nu onthouden. Hij doelde hiermee op de inspraak procedure. Dhr. Den Brok ontving hiervoor een groots applaus van de aanwezige Heidenaren. Samenwer king kon niet instemmen met het voorstel. Het gaat hier om de leef baarheid en veiligheid in het kerk dorp Heide. De WD-fraktie wilde haar verant woordelijkheid niet uit de weg gaan. "We blijven zeggen dat er wat moet gebeuren en we blijven maar uitstellen", meende dhr. Janssen. Het mestprobleem duldt volgens hem geen uitstel meer. En omdat zijn l'raktie de lokatie Ysselsteynse weg een goede lokatie vond stemde ook de WD voor het b. en w.- voorstel. De PvdA was heel duidelijk: We kunnen niet meer uitstellen. Wel is een goede voorlichting en zijn ga ranties ten aanzien van Heide noodzakelijk. Tevens moet bij twij fel deze beslissing teruggefloten kunnen worden. De fraktie V.d. Vorle bleef voor ontkoppeling en tegen de lokatie Ysselsteynseweg. GROEN LICHT De mogelijkheid tot vestiging van de twee mestverwerkingsfabrieken hebben van de gemeenteraad dus groen licht gekregen. Dit betekent niet dat de inwoners van Heide bui tenspel zijn gezet. Later zal dit on derwerp opnieuw in de raad komen, waarbij de definitieve beslissing genomen wordt over de vestiging van de mestverwerkings fabriek. Als er dan teveel twijfels en/of bezwaren zijn omtrent de mestverwerkingsfabriek, kan de raad nog altijd nee zeggen. Daarom zullen de raadsfrakties en de dorps raad Heide de ontwikkelingen nauwlettend volgen. DONDERDAG 29 JUNI 1989 Nr. 26 HONDERDENT1ENDE JAARGANG Zondagavond, rond half twaalf, ontdekten buurtbewoners dat de voormalige moskee aan de Beuken laan in brand stond. Dit houten ge bouw, gelegen tussen de Vrije Academie en De Springplank, moest bij aankomst van de brand weer al als verloren worden be schouwd. De brandweer had dan ook meer werk met het nathouden van beide eerdergenoemde buren. Deskundigen zyn ervan over tuigd dat de brand opzettelijk, door jongeren is aangestoken. Getuigen verklaringen bevestigen dit alleen maar. De totale schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Bij de Vrye Academie sneuvelden 32 ruiten. Ook De Springplank liep schade op. Het houten gebouw stond al enige tyd leeg en was al meerdere malen doelwit van vandalen geweest De gemeente, eigenaresse van het ge bouw. had de fietscrossclub al toe gezegd dat zy het gebouw konden hebben. Het gebouw zou overge bracht worden naar het fiets- nross terrein. In Memoriam Naar wy eerst heden hebben ver nomen, is op 22 juni jl. Broeder Legerius Heesakkers van de Broe ders van Liefde in Broedershuis Dommeldal te Eindhoven, plotse ling op 88-jarige leeftijd overleden. De overledene had destyds grote bekendheid in Venray als hoofd van de technische dienst van Sint Ser- vatius, welke funktie hy byna twin tig jaar heelt bekleed. Vooral tijdens de oorlogsjaren heeft hij 't bijna onmogelijke gedaan om de in richting draaiende te houden. By degenen, die in het laatste oorlogs jaar een veilig onderkomen hadden gezocht in de kelders van St. Serva- tius, stond hij bekend als iemand, die geen angst kende, veel risiko's nam en onverschrokken het werk deed, dat gedaan moest worden. Hij kon dit omdat hij een heel groot vertrouwen stelde in zijn engelbe waarder. waarvan hy zoals hij zelf vertelde er wel vier had. In de onlangs verschenen video- dokumentaire over de bevrijding van Overloon en Venray, kwam hy in beeld om over zijn ervaringen te vertellen. Broeder Legerius (Hendricus) Heesakkers werd op 2 oktober 1901 in Eindhoven geboren en trad op 19 maart 1919 toe tot de Congregatie van de Broeders van Liefde door het uitspreken van zyn kloostergelof ten. Na zijn professie was hij werk zaam in het klasse-paviljoen E van St. Servatius. Na het behalen van zyn verplegersdiploma was hij eni ge tyd werkzaam by Sint Bavo in Noordwykerhout als arbeidsthera- peut. Terug in de Venrayse arbeids- therapie werd hy al gauw benoemd tot plaatsvervangend chef van de technische dienst. Na de oorlog was hij nog korte tijd werkzaam in Noordwykerhout om daarna in Huize Eckart in Eindhoven tot aan zyn pensioen in de arbeidstherapie te werken. Broeder Legerius had twee grote hobby's: de duivensport en het voetballen. In Venray was hij sekretaris-penningmeester van de voetbalvereniging van St. Servatius en in 1945-heeft hij mede aan de wieg gestaan van de Venrayse-Voet bal vereniging SW, toen de fusie tussen "St. Servatius" en "de Valk" tot stand kwam. OPZETTELIJK IN BRAND GESTOKEN Op twee plaatsen werd langs dc Matterhornlaan het daar liggende snoeiafval in brand gestoken. Door tydige ontdekking en een in re- kordtyd in aktie komende brand weer. kon het overslaan van het vuur naar de bossen voorkomen worden. Er is kunnen worden vast gesteld dat het snoeihout opzette lijk in brand is gestoken. Nogmaals wordt gewaarschuwd dat het uiterst gevaarlijk is als er brand aan een bosrand ontstaat. Hou onze bossen toch in ere en speel met geen vuur. VANDALISME De brandweer moest in aktie ko men voor het blussen ran enkele rollen hooi welke door ran dalen op zettelijk in brand waren gestoken. Die rellen lagen langs de Deumese- weg te Ysselsteyn. De vandalen kwa men vanaf een uitgaanscentrum in Ysselsteyn en waren vermoedelijk inwoners van Deume. uw weekblad Burgemeester en mevrouw Defe- :he hebben er de voorkeur aan ge- sven om bij gelegenheid van de ering van het zilveren ambtsjubi- urn van Venrays eerste burger, op rijdag 16 juni jl., een geschenk on- ir couvert te ontvangen als even- iele feestgave. Dat beiden dit geld ilden besteden aan de oprichting an een buitenpolikliniek in een erkdorp van Divinolandia in Bra- Jië was geen toeral. maar een echtstreek.se aansluiting op de ak- ualiteit. Een maand eerder waren e heren Charles Darmstadt van de tichting Venray-Divinolandia en ians Taks, kinderarts in het Ven- ayse ziekenhuis, naar DiVinolan- ia geweest. Hun eerste reisdoel 'as het geld, dat de gemeente Ven- ay in het kader van de ontwikke- ingssamenwerking beschikbaar leeft gesteld en aangevuld met be- Iragen, die de Stichting Venray- Jivinolandia en de afd. Venray van le Partij van de Arbeid hadden in gezameld, persoonlijk naar de in Jivinolandia werkzame Jacqueline ïlbers te brengen. Daarnaast had- len beide Venrayers tót taak in deze fgelegen Braziliaanse gemeente te tijken hoe de door Venray beschik- >are gelden zijn besteed en te infor- aeren voor welke projekten er nog fen ray se financiële hulp nodig is. BUITEN-POLIKLINIEK Beide Venrayers hebben uitge- ireid gesproken met het bestuur en Ir. Serafim, de direkteur van het Di- dnolandiaanse ziekenhuis. Op de ;erete plaats hebben zij kunnen konstateren, dat er, dankzij de Ven- ■ayse hulp, zeer veel is verbeterd aan het ziekenhuis. Het bleek, dat lest.uur en direktie duidelijk be- loefte hadden aan verbetering van de organisatie van het ziekenhuis in de hulp hierby van de externe deskundige, in de persoon van dr. 'ans Taks kwam dan ook als geroe- >en. In het gesprek werd duidelijk, dat men in Divinolandia de gezond heidszorg dichterbij de mensen wil de brengen, waarbij de gedachten uitgingen naar het opzetten van een polikliniek in Santa Ana (San- De nieuwe creche is een fijne aan- winst voor de kinderen van Divino landia, waarvan de ouders werken of ziek zijn. tana), een kerkdorp van de gemeen te Divinolandia. Een dergelijke politiek, als "voorpost" van het zie kenhuis kan het best worden verge leken met de eerste hulp-afdeling in het Venrayse ziekenhuis, waar mensen terecht kunnen voor de meest elementaire hulpverlening. Bovendien zou een dergelijke bui tenpolikliniek gemakkelijker be reikbaar zyn voor de mensen. In een later gesprek met het zieken- huisbestuur en het bestuur van de gemeente Divinolandia werd in'' principe besloten tot oprichting van deze polikliniek over te gaan. Door het gemeentebestuur van Di vinolandia werd toegezegd er voor te zullen zorgen, dat twee verpleeg kundigen deze kliniek zullen be mannen. Zoals bekend, heeft de "jubileum- aktie" van het Venrayse burge meestersechtpaar (voorlopig) de prachtige som van 10.027,50 op gebracht. Met dit geld zal nu de bui tenpolikliniek mede kunnen worden gerealiseerd. WATERVOORZIENING Reeds anderhalfjaar liggen in het gemeentehuis van Divinolandia te keningen klaar voor de aanleg van een uitbreiding van de watervoor ziening naar Santa Ana. De buizen zijn al aangekocht, maar het geld ontbreekt voor de bouw van een wa tertank met filterinstallatie en de aanschaf van ee perspomp. Door het gemeentebesuur werd hiervoor de financiële medewerking van Venray gevraagd, maar omdat de Venrayse hulp in de eerste plaats uitgaat naar verbetering van de ge zondheidszorg, zal het waterprojekt hoe belangrijk ook een lagere prioriteit krijgen. HET ZIEKENHUIS Door de financiële hulp van Ven ray bevindt het ziekenhuis van Di vinolandia, waarin plaats is voor 37 patiënten, zich momenteel in een goede toestand. De oude houten pla fonds, "die barstten van de hout worm", zijn vrijwel alle vervangen door perforaplafonds. Hoewel dit ziekenhuis ook een bepaald bedrag van de Staat krygt, heeft Venray zeer veel kunnen doen aan verbete ring van de inrichting. Behalve het beschikbaarstellen van geld hier voor, heeft men b.v. van het Venray se ziekenhuis beddengoed, pyjama's, verpleegstersuniformen, injektiespuiten, etc. ontvangen. Een deel van de inventaris kon in Brazilië worden aangeschaft met uit Venray afkomstig geld. BEJAARDENTEHUIS Het bejaardentehuis bestaat uit een oud en een nieuw (met geld van Memisa gerealiseerd) gedeelte. Bei de Venrayers konstateerden, dat het nieuwe gedeelte er netjes uitziet. Op de lijst voor "hulp in de toe komst" staat de Venrayse medewer king aan het opknappen van het sombere oude gedeelte. De opzet is om te komen tot een centrale eetge: legenheid voor beide delen van het bejaardentehuis. De plaats hiervoor moet nog worden bepaald. Hoewel de opbrengst van het eind vorig jaar gehouden benefietconcert van het Venrayse Vrouwengilde ten bate van Jacqueline Eibers hiervoor werd bestemd en de afdeling Ven ray van de PvdA op 1 mei jl. een be drag beschikbaar stelde voor de inrichting van de keuken, is de rea lisering nog even uitgesteld. Een aantal bejaarden ziet in de geza menlijke eetgelegenheid een ver lies van eigen zelfstandigheid. Overigens heeft het gemeente bestuurvan Divinolandia toegezegd voor de personele voorziening te zullen zorgen. In Biazilië wordt van staatswege extra voedselhulp verstrekt aan zwangere en zogende moeders, kin deren tot vijfjaar en bejaarden (die daar geen enkele uitkering krij gen). De verdeling van dit extra voedsel wordt door de gemeente verzorgd. Door de burgemeester van Divinolandia werd beloofd, dat na het realiseren van de centrale eetgelegenheid, ook het bejaarden centrum mee zal delen in de extra voedselverstrekking. JACQUELINE ERE-BURGERES Tijdens het verblijf van beide Venrayers in Divinolandia werd tie kindercrèche, die tot stand is geko men dankzij giften van Ter re des Hommes, Afcent en andere via Ven ray beschikbaar gestelde bijdragen, feestelijk geopend. Deze creche biedt plaats aan 65 kinderen van De schoolkinderen zijn erg blij met de sclwolattributen, die met het door de je ugd van "De Bonge rd in gezamelde geld konden worden aangeschaft. werkende of zieke oudere, die via de gemeente Divinolandia dagelijks een warme maaltijd krijgen. In de speelzaal van dit funktionele ste nen gebouw hangt een gebatikt wandkleed, dat door de schooljeugd van de Antoniusschool van Veulen is gemaakt. Van een door de leerlin-, gen van de basisschool "De Bon gerd" ingezameld bedrag zijn schoolartikelen aangeschaft welke onder enkele scholen zijn verdeeld. Het gemeentebestuur van Divino landia gebruikte deze gelegenheid om Venray hartelijk te danken voor alle steun. Burgemeester Defesche' had de Venrayers een brief plus een presentje meegegeven voor zijn Braziliaanse ambtsgenoot. In zijn dankwoord zei hij, dat Divinolandia te arm was om een presentje mee terug te geven. Om toch blijk te ge ven van zijn grote blijdschap en dankbaarheid voor de Venrayse steun, werd Jacqueline Eibers be noemd tot ere-burgeres van Divino landia! GOED BESTEED De heren Darmstadt en Thks heb ben in Divinolandia gekonstateerd, dat de Venrayse gelden zeer goed worden besteed en beheerd. Door Jacqueline Eibers wordt een nauw gezette verantwoording bygehou- den van het ontvangen en uitge geven geld, zodat men er in Venray niet bang voor behoeft te zijn, dat er iets mis zal gaan. Ook heeft men met eigen ogen kunnen zien, dat er zeer grote belangstelling bestaat voor de moedernaaiclub, die drie maal in de week bijeenkomt om te werken met de Venrayse naaima chines. Tenslotte heeft men gezien, dat er in Divinolandia grote belangstel ling is voor een Venrayse fotoserie, die in het gemeentehuis tentoon wordt gesteld. Bijzondere interesse ging uit naar de foto's van het Ven rayse bejaardencentrum "Het Schuttersveld", waardoor de schril le tegenstelling tussen beide op vangmogelijkheden voor ouderen wel heel duidelijk tot uiting komt.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9