PEEL EN MAAS Eeuwenoude Burggraaf ij)nieuw in de belangstelling Burgemeester mr. H.J.M. Defesche viert 25-jarig ambtsjubileum Chez Jacques HV Manual wil aan de weg timmeren Doelschieten op de Grote Markt Bridgen om de Zomertrofee van B.C.V. PEEL EN MAAS 'Zomerfestijn '89' PEEL EN MAAS 25-jarig priester jubileum pastoor P.J.G. Albers sjn. erlanc Handbalvereniging Manual leeft og steeds. De club staat er finan- ieel weliswaar niet al te best voor. naar wil de moed nog lang niet pgeven. Onlangs hebben de leden van Ma- lual zich uitgesproken voor meer elfwerkzaamheid om de geldelijke lood enigszins te lenigen. De eerste ekenen zijn al merkbaar, want me igeen is al op pad geweest om fa- nilieleden, vrienden, kennissen, ollega's en andere geïnteresseer- len te benaderen om een duit in iet zakje te doen bij gelegenheid an een sponsorloop. Deze aktivi- eit wordt volgende week zondag 25 juni) gehouden op de 400 meter ange baan van het atletiekkom- ileks in Venray. Het is de bedoeling dat de leden van Manual in een uur tijd (om precies te zijn: van elf tot twaalf uur 's morgens) zoveel moge lijk rondjes, dus kilometers, afleg gen. Sponsors kunnen hen per roncye financieel een hart onder de riem steken. Met de bijdrages - het bestuur van Manual hoopt op een grote medewerking - wordt Manu als lias gespekt. De Venrayse hand balvereniging kan daardoor meer aan de weg gaan timmeren. Inmiddels hebben de winkeliers van Venray al kennis kunnen ma ken met de goede bedoelingen van de Manual-leden. Een aantal van hen is de boer opgegaan om adver tenties in te zamelen voor het club blad dat zo'n tien keer per jaar wordt uitgebracht. De zakenlui die internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823 nog niet benaderd zijn. kunnen er op rekenen dat zij binnenkort met een verzoek tot het plaatsen van een advertentie zullen worden be zocht. Ook in dit geval vertrouwt het Manual-bestuur er op dat win kelend Venray de handbalsport een warm hart toedraagt. Ondertussen wordt er ook nog echt gehandbald door Manual. Zo namen de mannen^enioren afgelo pen weekeinde deel aan een toer nooi in Goirle, kompleet met regen, zwemmen, barbeque, dans, zon én een prijsje. In de afsluitende wedstrijd van het geslaagde toer nooi, dat vooral in het teken van de gezelligheid stond, was het erop of eronder voor de Venrayse roodhem- den. Helaas bleek de vorm van de dag aan de zijde van de rivaliseren de tegenstander - Wittenhorst - iets beter te zijn. Daardoor moest Manu al genoegen nemen met een gedeel de vierde plaats. Er had zeker meer ingezeten, wanneer de brede selek- tie. die in vier van de zeven wedstrijden werd gecoacht door Twan Rongen, het toernooi beter had ingezet. Kennelijk moest de Venrayse ploeg wennen aan de har de ondergrond van de (butum)vel- den. Hoe dan ook. Manual heeft zijn beste beentje proberen voor te zetten en dat gold overigens ook voor scheidsrechter Piet Roefs uit Venray, die voor de vijfde achter eenvolgende keer in het West- Brabantse als arbiter fungeerde. Hij kreeg een fles wijn en een aan denken. DIEFSTAL UIT AUTO Door het inslaan van een portier raampje was toegang verkregen tot een aan de Julianasingel gepar keerde personenauto uit Maas- bracht. Uit de auto was de radio cassette rekorder gestolen. Zaterdag a.s. vindt er op de Grote Markt wederom een gezellige akti- viteit plaats. In verband met vader dag, 18 juni, wordt aan de vaders de gelegenheid geboden, om te pogen onze Venrayse doelmannen Twan van Soest en Wim Jacobs van S.VY. 1 te passeren. Dat velen hiermee moeite zullen hebben valt niet te betwijfelen. Als prijzen voor de beste vaders zijn er een groot aantal vrijkaartjes voor de thuiswedstrijd van de Ven rayse Voetbalvereniging. Alle va ders kunnen hier vrij aan deelnemen, op de Grote Markt, za terdagmiddag 17 juni van 13.30 tot 15.30 uur. We hopen, dat de weers gesteldheid het mogelijk maakt om volop van deze leuke voetbalmiddag te kunnen genieten. Zonder tegenbericht start op don derdag 22 juni a.s. de door de Brid geclub Venray georganiseerde bridgedrive om de Zomertrofee. De bridge-avonden worden gehouden op de donderdagavonden, met uit zondering van de eerste twee we ken in juli. Zoals gewoonlijk wordt er gespeeld in de Kiosk. Aanvang steeds om 19.45 uur. Nadere inlichtingen vanaf maan dag 19 juni op de telefoonnummers 85102 en 83230. Men rekent op een grote deelname. Morgen, vrydag 16 juni is het vijfentwintig jaar geleden, dat burgemeester mr. HJ.M. Defe sche tot burgemeester werd be noemd van de gemeente Stramp- roy. Dat was op 16 juni 1964. Vijf jaar later werd hij benoemd tot burgemeester van Maasbree, ge volgd door zijn benoeming in Venray op 16 februari 1976, als opvolger van burgemeester drs. F.G.L.L. Schols, die tot burge meester van Den Haag was be noemd. De jubilaris en zijn echtgenote zullen morgen rece- piëren in de burgerzaal van het raadhuis, van 19.30 tot 21.00 uur. Bij zijn komst in Venray. werd hij, zoals hij zelf zei. "als het ware in de snelle stroom van Venrays ontwik keling gegooid". Nauwelyks gewend aan zijn stoel in het oude raadhuis, ontdekte hij weldra, dat er vaart zat in zijn nieé- we gemeente. Zelf verhuisde hij al spoedig naar de voormalige bis schopskamer in het tot raadhuis verbouwde oude klooster "Jerusa lem". Als eerste officiële handeling opende hij het nieuwe N.S.-station in Oostrum, al spoedig gevolgd door de feestelijke opening van het voet gangersgebied. waarin de centrum winkeliers druk bezig waren met het "wegwerken van een vlekje", zo als dat toen werd genoemd met het oog op de plannen tot realiseren van de zg. "Rose Vlek" in het kader van het Centrumplan. Feestelijke heropeningen van winkels en in stellingen waren daarvan het ge volg. En wat dat betreft toonde hij zich een waardige opvolger van zijn voorganger, die de naam van "deu- ropeaan" met ere had verdiend... Het openen van het nieuwe poli- tieburo, aan de Leunseweg, op zijn initiatief enkele jaren vroeger ge bouwd, liet Defesche over aan zijn gouverneur, mr. Sj. Kremer. Maar er was meer waaruit bleek dat er in Venray werk aan de win kel was. De singels werden op el kaar aangesloten, de eerste stoplichten kwamen in Venray; na langdurige tegenwerking door mi lieugroepen kreeg het bestem mingsplan Veltum II rechtskracht waardoor gebouwd kon worden in Westeinde en Kulut II; de woning bouw in Landweert kon beginnen; op de kerkdorpen werd gebouwd en de industrieterreinen De Brier en De Hulst raakte vol. Zo kan worden gezegd, dat onder het bestuur van burgemeester Defe sche Venray eindelijk wrerk ging maken van zijn centrum met "De Bleek". De Gouden Leeuw, Henseni- usstaete en de (bijna) gerekonstru- eerde Grote Markt als tastbare bewijzen. Maar het pad van de jubilerende burgemeester is niet altijd over ro zen gegaan. We behoeven slechts te herinneren aan de honderd dode koeien van Van Dijk en het ver meende gifschandaal in Venrays Broek. Het leggen van een pijpje, waardoor afvalwater van de voorma lige puinplaats werd geloosd óp het oppervlaktewater bracht hem voor de rechter. Deze "euvele daad" kost te de gemeente een boete van 5.000,-. In 1983 verzette het gemeente bestuur van Venray zich onder lei ding van burgemèester Defesche. sterk tegen de eventuele komst van kruisraketten op de slapende vlieg basis "De Peel". De nota "Vrede en Veiligheid" van de gemeente Ven ray werd zelfs wereldnieuws... Burgemeester Defesche is vice- voorzitter van het Gewest Noord- Limburg bestuurslid van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en van het Genootschap van Burgemeesters. Zyn verdiensten werden in 1987 beloond met zijn benoeming tol Officier in de Orde van O ran,je Nassau. Twee jaar eer der ontving hij het Verdienstkreuz lste klasse van de Westduitse Bondsregering als beloning voor zijn inzet voor de Volksbund Deut sche Kriegsgraberfürsorge e.V. en de jaarlijkse dodenherdenking op het Duitse oorlogskerkhof in Ys- selsteyn. Wat betreft een eventueel jubi leumgeschenk. hebben burge meester en mqvr. Defesche de voorkeur gegeven aan éen ge schenk onder couvert. Het geld zal dan worden besteed aan de oprich ting van een buitenpolikliniek in een kerkdorp van Divinolandia in Brazilië. Zoals bekend geeft de ge meente Venray. in het kader van ontwikkelingssamenwerking fi nanciële steun aan Divinolandia. DONDERDAG 15 JUNI 1989 Nr. 24 HONDERDENTIEN DE JAARGANG Durlinger Schoenhandel) en dro gisterij Neetesonde Grotestraat kruiste. Alles wat in de loop der tijden uit 'de Burggraaf tevoorschijn is geko men stamt ongeveer uit de 15e eeuw. Men zou daaruit kunnen op maken, dat het doel van deze water loop, waai voor ze omstreeks 1200 werd gegraven, in de 15e eeuw niet meer zo noodzakelijk was en men in plaats van de gracht te schonen, ze meer en meer ging gebruiken om zijn vuilnis kwijt te raken. Zoals gezegd, heeft het graafwerk in de grond van het voormalige pand Goumans het vermoeden be vestigd, dat de Burggraaf langs de Schoolstraat heeft gelopen en iets verder dan het Schoutenstraatje af boog naar de Grotestraat. Vondsten van enige betekenis zijn er in de grond van Goumans niet gevonden; slechts wat kleine scherven. Toen men maandagmorgen de ge legenheid kreeg bij de graafwerk zaamheden de hulp in te roepen van een juist aanwezige bulldozer, schoot het werk lekker op. Maar dat graafwerk leverde toch wel een ge vaarlijke situatie op. De voormalige Burggraaf is vroeger zomaar met "rotzooi" dicht gegooid en vormde bij het afgraven dan ook geen sta biele wand. Gelukkig zonder per soonlijke ongelukken, zakte de wand aan de Schoolstraat dan ook prompt in, terwijl meerdere scheu ren doen vermoeden dat er nog wel meer naar beneden zal tuimelen. Bij de aanleg van de Passage vond men in de grond ook resten, die er op zouden kunnen duiden dat daar een tak van de Burggraaf zou heb ben gelopen. Dat zou alle theorieën over de Burggraaf omver hebben ge haald. Maar iets definitiefs heeft men er niet over kunnen vaststel len. Vermoedelijk is men daar gestoten op oude leerlooierputten die er vroeger zeker geweest zijn. Op bijgaande kaart is de loop van de oude Borch- of Burggraaf aange geven. zoals deze op oude kaarten voorkomt. Daaruit blijkt, dat de gracht verschillende straten kruiste - meer dan zandwegen zijn dat vroeger zeker niet geweest. Op enkel plaatsen gebeurde zo'n krui sing onder de grond via wat men nu duikers noemt. Op andere plaat sen schijnt, een bruggetje gezorgd te hebben voor een droge oversteek. Men kan dat uit een oude rekening anno 1811 opmaken. De toenmalige burgemeester G. v.d. Speulhof machtigde in dat jaar de heer Godfried Manders, ontvan ger van belastingen, en gemeente lijke inkomsten, aan de heer Pierre Jochijms, bevoegd timmerman, verblijvend te Venray de som van 82 francs 35 centimes, uit te beta len "voor het onderhoud van de brandweer, bronnen en waterlei dingen". Op de 20ste oktober van dat jaar had de heer Pierre Jochijms. in keurig Frans geschreven, zijn reke ning ingediend. Hieruit blijkt o.a. dat de "gemeentelijke timmerman" anderhalve dag heeft gewerkt aan de waterleiding vlakbij het gemeen tehuis (Borchgraaf) en nog één dag aan het "bruggetje genaamd Borg- graaf te Venray". Tevens diende hij zijn rekening in voor de levering van balken en daksparren, idem van planken schaal-stukken en planken van 3Vfe meter. 'n abonnement waard FANFARE "DORPSKLANK" CAST EN RAY ORGANISEERT: Wederom organiseert Fianfare Dorpsklank uit Castenray een feest weekend op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 juni a.s. Ditmaal on der 'de naam "Zomerfestijn '89". Plaats van handeling is weer het ge zellige gemeenschapshuis "de Wis" aan de Matthiasstraat te Castenray. Na het sukses van verleden jaar, is die formule in grote lijnen aange houden. Op vrijdag 16 juni begint om 20.00 uur de eerste wedstrijddag van een fiets-tweedaagse, onder de welluidende naam "Wielerspekta kel". Een tiental ploegen zal dan, onder deskundig jurytoezicht op het scherpst van de snede strijden tegen elkaar en tegen de klok. In de pauze, omstreeks 21.00 uur vindt een prominenten rit plaats. De muziek wordt geleverd door de Venrayse joekskapel "Göt Net". Zaterdag 17 juni is vanaf 20.00 uur de tweede wedstrijddag van het wielerspektakel. Later op de avond wordt dan het eindklassement op gemaakt en worden de "prijzen" uitgereikt Ook op deze tweede avond om 21.00 uur een spekta- kulaire prominentenrit De muziek op deze avond wordt verzorgd door de "Bergtaler Musikanten" uit Castenray. ZZondag 18 juni is "muziekdag". Vanaf 14.00 uur treden dan achter eenvolgens de muziekkorpsen op uit Meterik, Bergen, Stevensbeek. Melderslo, Kronenberg en Ys- selsteyn. Na afloop van deze concer ten. om 20.00 uur sluiten de "Bergtaler Musikanten" het pro gramma af. Op zondagmiddag Iran men bo vendien deelnemen aan een fiets- oriëntatietocht in de omgeving van Castenray. Inschrijving voor deze tocht tussen 13.30 en 14.30 uur in "de Wis". Voor alle aktiviteiten in het ge meenschapshuis geldt: gratis toe gang. Het "Zomerfestijn '89" belooft al met al weer een sfeervol en gezellig spektakel te worden! 'n abonnement waard Op 11 juli 1989 is het 25 jaar gele- •den, dat pastoor P.J.G. Albers priester werd gewijd. Dit feit wordt herdacht op zondag 25 juni a.s. met een plechtige Eucharistieviering om 10.30 uur in de parochiekerk Christus Koning (Vredeskerk) te Venray. Van 12.00-13.30 uur is er gelegen heid de jubilaris te feliciteren in de voormalige kleuterschool. Whist- Ierstraat 3 te Venray. Ter afsluiting ran het feest zal om 16.00 uur een plechtig lof gehouden worden. Pastoor Albers is op 23 november 1923 geboren te Poeldijk, gemeente Monster in Zuid-Holland. Na de la gere school ging hij naar het St. Aloysius college te Den Haag. In ok tober 1944 nam hy dienst bij de Ko ninklijke Landmacht te Brussel. In juli 19^5 trad hij vrijwillig in dienst bij het Korps Mariniers. Hy kreeg zyn opleiding in de Verenigde Sta ten en ging in maart 1946 naar Soe- rabaja in het voormalige Neder lands Oost-Indië. Met ingang ran 1 maart 1948 ging hp" met groot ver lof in Rotterdam. Aansluitend daar op kwam hy bij de Ned. Handel maatschappij N.V. te Amsterdam, die hem na twee maanden oplei ding uitzond naar Soerabqja. Na het beëindigen van het driejarig kon- trakt ging hij naar Australië. Hier werkte hp 6V2 jaar en ging in febru ari 1958 naar het seminarie van de Plate rs-Mari sten. Hij werd gewjjd op 11 juli 1964 aldaar. In juni 1981 kwam hij terug naar Nederland, waar hy enkele maan den daarna benoemd werd tot pastoor in de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Heilust, Kerk rade. In januari 1983 werd hy geïnstalleerd tot pastoor in de parochie Christus Ko ning (Vredeskerk) te Venray. Pastoor Albers werd in augustus 1988 tevens geïnstalleerd als rektor te Venray-Heide. maar amper was het pand ïans in de Schoolstraat, enke- ;ken geleden, gesloopt, of Ron Jmen. Ron Franssen en Peter van de Geschied- en Oud- tundige Kring gingen aan het en. om te weten te komen of de jvenoude Burggraaf ook inder- daar gelopen heeft, waar men jaren vermoedde: precies i^^Mgs de Schoolstraat, onder het ld Goumans. Dat vermoeden is jr hun graafwerk bevestigd. Aan grondslag, en grondlagen kon p zelfs vaststellen dat ook op de- Hek de Burggraaf 5 meter breed veest en zeker 2 meter diep. Burggraaf, oftewel de Borch- was een waterloop rondom DlleQöoudste gedeelte van Venray. Af- ide op de naam "Borchgraaf' men mogen veronderstellen, jer rondom de oerkeni van Ven een waterloop was gegraven (idaar de naam "graaf') ter bevei- (borging) van deze kern. Be- liging voor mogelijke belagers óis en/of dier). Een tweede funk- zal zijn geweest om de afwate- van dit gebied te verzorgen, jfanneer de Borchgraaf is gegra- is onbekend. Zeker is, dat zij er bij de vestiging van het ster Jerusalem in 1422. Men jnderstelt. dat zij gegraven is in 12e of 13e eeuw, misschien zelfs in de 11e eeuw. .00 uur! rijf naai verschillende oude kaarten Venray staat de Borchgraaf of Jraaf aangegeven als een rech- ;kige waterloop, rondom de 5te kern met enkele afwaterin- langs de Maasheseweg, Stati- 1eg en een lange afwatering ir het gebied Landweert. Via de- digheidjuitloper zou het water een weg >ben gevonden naar de Boshui- stische' en verder (als Bosehhuizer as) via de Oostrumse Beek - met een aansluiting nabij de Rosmolen - bij het voormalige kasteel Geyste-, ren uitmonden in de Maas. Het gebied, dat vroeger omsloten is geweest door de Borch- of Burg graaf. ligt op een hoogte van 25 a 26 meter boven N.A.P. Bij de Rosmolen is de hoogte 19 meter en bij de Maas ongeveer 14 meter. Het is zeker, dat vooral in de late re tijden, de graaf als een soort open riool werd gebruikt. Deze ze kerheid is gebaseerd op een aantal vondsten welke zijn gedaan bij het tevoorschijn komen van de oude Burggraaf tijdens het graven van de fundering voor de nieuwbouw van het pand Ebberink in 1977. De heer Ebberink moest toen zijn bouwplannen iets wijzigen, omdat men bij het graven van de funde ringen en kelders stootte op de ou de Burggraaf. Ook de heer Lerou, die terzelfder tijd zijn woning bouwde aan de Hof straat. moest extra voorzieningen treffen omdat men op de overblijf selen van de vroegere Burggraaf stootte. Leden van de Geschied- en Oud heidkundige Kring hebben destijds een groot aantal scherven gebor gen. Samen met de bekende beeld houwer/koperslager Piet Clephas theeft men toen met engelenge duld de scherven aan elkaar gepast en gelijmd. Onder meer slaagde men er in een zeer oude stenen ver giet in zyn oude vonn terug te brengen. Een en ander is nu nog te zien in het museum "Het Freule- keshuus" aan de Eindstraat. Intussen had men bij de bouw van de winkelpanden aan het Schoutenstraatje, opnieuw sporen van de Burggraaf gevonden, waar van bekend was, dat deze via het toenmalige Spiegelkwartier (nu

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9