PEEL EN MAAS elangrijk nieuws verwacht over fabrieksmatige mestverwerking Volksdevotie, een herinnering? Europa is met Eisso Woltjer wel héél dichtbij 3 op 1 Chez Jacques Samen sterk voor Nederland in Europa \N Nieuwe fietsroutes in Noord-Limburg PECH VOGEL LIJN PEEL EN MAAS Voor het eerst in Limburg Gewestelijke Brandweerwed- strijden Hoofdklasse in Venray Kijken en begrijpen hoe de dingen werken Ergerlijke dierenkwelling Wil bromfietser zich melden? Stoffels onderstreept jubileum Burgemeester Defesche onderging luchtdoop met ballon m_F* u hrijf nj :ollef pais bekend zijn er plannen om Ysselsteyn twee mestverwer- Igsfabrieken te bouwen. Een aan ^■Jan Poelsweg, tussen Deurnese- ^H^en Ysselsteyn seweg, en een aan i 2 jarpteegse Peelweg. Tegen de plan- n voor de Jan Poelsweg zijn nogal t bezwaren geuit: het bedrijf int te dicht bij het centrum te lig- n. Tegen de bouw van een mestfa- ek aan de Steegse Peelweg zijn ^Hn bezwaren geuit. anwege de ingediende bezwaren en de mestverwerkingsfabriek i de Jan Poelsweg, is het nemen een voorbereidingsbesluit tot leeltelijke herziening van het rijven stemmingsplan, zowel wat de Jan elsweg als de Steegse Peelweg be- }els ft, een maand opgeschort. Engel )e WD was het daar niet mee ns en diende een initiatief voorstel in. Volgens deze fraktie be- jJ®ef't de fabriek aan de Steegse elweg niet te wachten op het sluit tot vestiging van een fabriek n de Jan Poelsweg of eventuele andere locatie. Het is niet nodig dat beide initiatieven gekoppeld wor den en daarom moest de raad nu maar een voorbereidingsbesluit ne men inzake de Steegse Peelweg. Burgemeester en wethouders wa ren met het initiatief-voorstel van de WD niet gelukkig, De voorzitter, burgemeester Defesche, noemde het besluit-nemen op dit moment geen goede zaak. Intern zyn een aantal deskundigen nog met de zaak bezig; de diskussies zijn nog niet afgerond. Maar in de raadsver gadering van dinsdag 27 juni zou men zeker uitsluitsel kunnen geven. Volgens de heer Truijen was ook het CDA tot de overtuiging geko men dat er gekoppeld werd zonder dat zulks nodig zou zijn. Maar uit de vele kontakten welke men heeft gehad, blijkt wél de noodzaak om de kwestie nog even uit te stellen. Doch op 27 juni moet er zeker een voorstel van b. en w. op de agenda staan. De bevolking van Ysselsteyn is te gen een mestfabriek aan de Jan Poelsweg, dat is meer dan duidelijk - aldus dhr. Kersten (PvdA). Toch heeft hij de indruk, dat b. en w. niet naar een andere locatie gezocht hebben; daardoor is er kostbare tijd verloren gegaan. Kersten hoopte dat het gevraagde voorstel een an dere locatie zou opleveren. Niet de planologische situatie is hoofdzaak, aldus deze spreker, maar de milieu technische. Hij vertrouwde erop, dat op 27 juni gedegen voorstellen ter tafel komen. Dhr. Van de Vorle noemde elke dag uitstel te veel. Zijn fraktie schaarde zich achter het initiatief voorstel van de heer Houba. Dat deed ook mevr. Roling van de frak tie Samenwerking. De 16 andere raadsleden hadden echter alle ver trouwen in de toezegging van de voorzitter en wachten met grote in teresse de vergadering van 27 juni af. Met een plechtig Lof in de kapel tn het St. Jozefklooster werd zon- agmiddag een begin gemaakt aan opening van een nieuwe ten- lonstelling in het Freulekeshuus. ^wonderlijk, datje na al die ja- in de gezangen en gebeden van D'n Lof nog allemaal uit je hoofd int"; hiermede verwoordde burge meester Defesche de eivaring van ten die deze kerkelijke viering jwoonden. Ook deken Busclimann was best spreken over deze viering, welke ij tot zijn komst naar Ven ray, in feiten nog elke week mocht hou- en. De deken overweegt ook hier Vni Venray, in de Petrus Banden- -4erk, weer wekelijks een plechtig of te gaan opdragen. De feitelijke openingshandeling 50 U V bestond uit het aansteken van twee flambouwen welke met zovele ande re voorwerpen uit het voormalige Rijke Roomse Leven in het mu seum zijn tentoongesteld. Deken Busclimann drong er op aan, dat zeker ook de schooljeugd uitgeno digd zou worden deze expositie te bezoeken. Voor hen zal een onge kende wereld opengaan. En natuurlijk zal iedereen, die "dat allemaal" aan den lijve heeft meegemaakt, met plezier maar ook met weemoed terugzien op datgene wat een belangrijk deel van ons le ven uitmaakte. "Volksdevotie", wat verstaan wij daaronder? Een juist antwoord op deze vraag is niet zo gemakkelijk te formuleren. Door een bijna onuit puttelijke verscheidenheid in voor komen en gebruik is de grens moeilijk af te bakenen. Ieder mens streeft er naar om van personen, die hem lief zijn een herinnering in zijn bezit te hebben. Daarnaast zoekt hij ook naar voor werpen of middelen, waarmee hij van buitenaf komend onheil of ge vaar loopt, te kunnen afweren. Bin nen de Katholieke Kerk hebben in de loop der eeuwen deze voorwer pen de verzamelnaam "devotiona- lia" gekregen. De kerk heeft het gebruik van zulke devotionalia door bepaalde zegeningen en handelin gen aangemoedigd. Daarnaast heeft ze er door een zekere censuur voor gewaakt, dat aan de voorwerpen niet meer waarde wordt toegekend, dan ze in wezen bezitten. Het beste zijn ze dan ook te defmieren door te stellen dat het stoffelijke voorwer pen zijn, die bedoeld zijn om de in wendige houding van de gelovige katholiek te verbeteren of in stand In de laatste week van mei zijn in Noord-Limburg elf nieuwe beweg- wijzerde fietsroutes in gébruik ge nomen. De routes zijn tot stand gekomen door samenwerking van het gewest Noord-Limburg en de ANWB. In totaal kan de rekreatieve fietser beschikken over 600 km fietsroute. Een goed startpunt voor de routes is het NS-station Venlo, waarvandaan een aantal routes starten. Grensoverschrijdende rou tes zijn: de Wellsche Heide-, de Heronge-, de maalbeek- en de Wals- bergroute. De overige routes, te weten de Loobeek-, de Schoft-, de Helden-, de Berkenkamp-, de Ravenvennen-, de Heide- en de Blak route liggen ge heel op Nederlands grondgebied. te houden. Het kunnen voorstellin gen zijn van Christus, Maria of an dere door de Katholieke Kerk vereerde personen, en verder krui sen, medailles, scapulieren, rozen kransen of gebedenboeken om er een paar te noemen. Deze expositie wil de bezoeker enige informatie geven over volks devotie en devotionalia in Noord- Limburg, tussen 1900 en 1950. Rond 1950 gaat het leefpatroon in onze streek sterk veranderen. De nieuwe maatschappelijke verhou dingen gaan gepaard met grotere vrijheden en inspraak. Een toene mende welvaart brengt nieuwe ideeën in de huiskamer, waarbij soms al te voortvarend het oude wordt afgebroken of verwijderd, zo wel in gebruiken als in goederen. Ook de devotionalia hebben de weerslag daarvan niet kunnen ont lopen; bij de modernisering van de huisinterieurs verdwenen de stol pen, beelden en oude prenten. Deze tentoonstelling is nog ver lucht met schilderijen van Johan Jeuken, welke allemaal betrekking hebben op kerkelyke gebeurtenis sen. Ook zijn in het museum de voorstudies te bewonderen welke Petran Vermeulen maakte van de kruiswegstaties in de Grote Kerk. Omdat deze expositie een blijven de bijdrage wil leveren tuin de groei ende belangstelling en de kennis omtrent de volksdevotie en devotio nalia heeft het museum "'t Freule- kehuus" nog een brochure uitge geven. Deze brochure heeft dezelfde titel als de expositie en is verkrijg baar voor 7,50. De expositie is te bezichtigen t/m zondag 1 oktober 1989 op zaterdag, zondag en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Op 5, 6 en 9 augustus is het museum gesloten. Door de onderlinge verbindingen kunnen sterk uiteenlopende af standen worden gefietst, variërend van een tocht van enkele uren tot een meerdaagse fietstocht. De aanleg van de routes is mede mogelijk gemaakt door subsidie van het Ministerie van Landbouw en Vissery en de provincie Lim burg. De deelnemende gemeenten in Noord-Limburg en Duitsland dragen financieel bij in de kosten van instandhouding van de beweg wijzering. Van de routes zijn folder verkrijg baar bij de VW-kantoren in de re gio. De ANWB zal de routes opnemen in de gids "Fietsen in Noord-Limburg". 'n abonnement waard AUTOJttrfdfeBEDRIJF GEBR TIMMERMANS HORST Schade herstellen? Timmermans bellen! (van maandag t.m. zaterdag dag én nacht bereikbaar) LET OP: Wij zijn (natuurlijk) aangesloten bij het FOCWA-garantiefonds. Een steengoede garantie dus voor vakmanschap bij bevorde ring van veiligheid en herstel bij pech. ADVIES: Neem tijdig contact met ons op voor het afspreken van een auto-weldadige vakan tiebeurt: motorisch alles laten nakijken bandencontröle uitlaat nazien Wanneer u een caravan rijdt (die misschien al een jaar werkloos stond te wachten) bedenk dan: Inspectie op verlichting, remmen, banden en wiellagers is bittere noodzaak. Schade herstellen? Timmermans bellen. want: Timmermans Horst maakt foute boel goed. DONDERDAG 8 ]unl 1989 Nr. 23 HONDERDENTIENDE JAARGANG Het is voor het eerst, dat de Ge westelijke Brandweerwedstrijden Hoofdklasse in de provincie Lim burg worden gehouden. Die pri meur wordt toebedeeld aan de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox, op zaterdag a.s. Dit korps onder leiding van Ger de Groot, heeft zijn sporen by brandweerwedstrijden wel degelijk verdiend en het Algemeen Brand- weerwedstrijdcomité is er daarom ook van overtuigd, dat de organisa tie in goede handen is. Dat de brandweerkorpsen steeds meer uitgroeien tot een totale ram penbestrijdingsorganisatie is op zichzelf verheugend. Daarom is het ook verklaarbaar dat ér behoefte bestaat om op dit niveau eikaars krachten en kundigheden te nieten. De heer Ger de Groot, de grote or ganisator van het wedstrijdgebeu- ren, zal de spanning erin houden. Dat weten de deelnemers als ze voor de realistische "klussen" ko men te staan. Ook nu krijgt men de medewerking van de mannen en vrouwen van de Lotusgroepen, die de wedstryden een zó realistisch karakter geven dat de toeschouwers zich werkelijk midden in een kala- miteit wanen. Aan de wedstrijden zal worden deelgenomen door de gemeentelij ke brandweerkorpsen van Gemert, Best, Stevensweert. Valkenswaard, Vlijmen, Bussum, Middelburg en Graft de Rijp. De wedstrijden beginnen om 08.00 uur als het eerste korps van Gemert zal aantreden. Iedere wed strijd zal 1 uur duren. De laatste wordt gestreden om 18.00 uur door het korps van Graft de Ryp. Volgens schema zal de prijsuitrei king plaatsvinden om 19.00 uur. De direktie van Rank Xerox heeft graag haar medewerking aan dit wedstrijdgebeuren verleend, mede omdat zij ervan overtuigd is, dat doort goede training en dus ook het deelnemen aan wedstrij den, levensreddend kan werken bij een onverhoopte kalamiteit. Voor de goede orde kan worden medegedeeld dat het mogelijk is de wedstryden op het terrein van Rank Xerox te volgen, mits men de instruktie van de bewaking opvolgt. een boek waar geen mens op uit gekeken raakt: een uniek vaderdag geschenk Je hoort wel eens dat elk nieuw boek al een keer eerder geschreven is Bij de boekhandel ligt sinds kort het bewijs van het tegendeel. OVER DE WERKING VAN DE KUR- KETREKKERS EN ANDERE MACHI NES, zoals de veelzeggende titel luidt. Een schitterend boek 'waarin op niet eerder vertoonde wijze het inwendige van heel gewone, alle daagse dingen onthuld. Een ontdekkingsreis Het is een feit dat je op dit boek geen moment uitgekeken raakt. Je blijft je verbazen over de unieke manier waarop auteur David Ma- caulay de werking der dingen blootiegt. Overal in het boek hebben de gro te kleurrijke tekeningen de over hand. Ze laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Integendeel, vaar word je verrast over de een voud van het principe. Wat is de overeenkomst tussen een kurketrekker en de manier waarop de Egyptenaren hun pira- mydes bouwden. En tussen zo'n eng snerpende tandartsboor en een windmolen. Wat heeft een flesse- wipper met een weegschaal te ma ken, of een fietsband met een parachute? Op zulke vragen wil iedereen wel antwoord. Dit is dan ook een boek dat niet aan leeftijd is gebonden. Van jong tot oud, iedereen wordt er door geboeid. Juist dat maakt het een ideaal kado voor bij voorbeeld de .jaarlijkse vaderdag en als ein dexamen -gesc he n k Over de werking van de kurke trekker en andere machines is on langs een uitgave verschenen. Het kost 59,50. Loop maar eens bin nen bij boekhandel Van den Munckliof. Wedden dat het u vanaf het eerste moment niet meer loslaat? Nadat er klachten waren geko men heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de verwaarlozing van een hond by een bewoner van de Begijnhofweg te Heide. De politie liet zich assisteren door een diere narts. Er werd een naar schatting 3 jaar oude Mechelse herder aange troffen, zonder water en voedsel. De hond had reeds zijn staart gedeelte lijk opgegevreten. Het dier werd in beslaggenomen en in overleg met de Provinciaal Voedselcommissaris naar het asiel in Venlo overge bracht. Proces verbaal werd aan- gezegd. Ook werd proces verbaal opge maakt tegen een hondenbezitter in de Handelstraat. Ook hier waren ve le klachten van buurtbewoners bij de politie binnengekomen. De eige naar en zijn vrouw werken beiden. Als ze 's morgens vertrokken zijn lean de buurt genieten van honden- gejank Praten met de eigenaar hielp niet en van schriftelijke waar schuwingen namens de burge meester, trok men zich ook niets aan. Ook deze hond werd inbeslag- genomen en in overleg met de Pro- vineiaal Voedselcommissaris naar het asiel in Venlo overgebracht. DIEFSTAL? Uit het wijkcentrum "De Kiosk" in 't Brukske werd een jack ter waarde van 200,- vermist. Er bleef wel een jack van mindere waarde achter. Een vergissing? Maandagmorgen omstreeks 8 uur vond op een binnenpad van het Brukske een botsing plaats, tussen een 16-jarige fietser en een brom fietser. Door de botsing kwam de fietser zo ongelukkig ten val dat zijn gebit ernstig werd beschadigd en hij zich onder behandeling van een tandarts moest stellen. De bromfiets had een zwarte kleur, een blauwe tank met witte letters. De bestuurder heeft wel gestopt, maar dacht dat het nogal meeviel en is toen doorgereden, zonder dat zijn identiteit kon wor den vastgesteld. Omdat de zaak onduidelijk is, vraagt de politie dat de bestuurder van de bromfiets zich zal melden. De politie vraagt tevens of eventuele getuigen van dit ongeval zich ook willen melden. Speciaal ter gelegenheid van het driehonderdjarige bestaan van de wereldwijd bekende Husqvarna naaimachinefabrieken zyn er een aantal jubileummachines tegen ju- bileumpryzen op de markt ge bracht. De Venrayse naaimachine handel Stoffels aan de Julianasin- gel onderstreept die jubileumprij- zen nog eens extra met speciale inleveringsprijzen voor uw oude naaimachine. Kijk zelf maar eens: De Golden Computer. Deze machi ne is eenvoudig te bedienen en ge schikt voor alle moderne stoffen. Door een simpele druk op de knop stelt de machine automatisch de ge kozen steek met de bijbehorende steeklengte en -breedte in. De ma chine kost 1.989 gulden en by inle veringvan een oude machine krygt u 300 gulden terug. De tweede jubi leummachine is de Viking 300. Deze machine naait alle soorten stoffen, ook stretchstof, en is bijzonder geschikt voor het maken van eigen kleding. Deze elektronisch gestuurde naaimachi ne kost 999 gulden en heeft meer mogelijkheden dan normaal ge sproken voor deze prijs geboden kan worden. De Prisma 990s is de meest vol maakte naaimachine. Hij kombi- neert alle mogelijkheden van de andere Husqvarna naaimachines en heeft een unieke naaigids: men toets het soort stof in en de bewer king die men wil uitvoeren en de machine adviseert en stelt alles in. Door zijn makkelijke bediening is de machine geschikt voor iedereen. Er worden twee cassettes bijgele verd met meer dan 160 steekmoge- lijkheden. De Prisma 990s kost 3.599 gulden. Bij inlevering van een oude machine krijgt, u 600 gulden terug. De moderne Classica 95 biedt veel nuttige steken, inclusief de semie-overlock, genaaide zig-zag en automatisch knoopsgat. De machi ne is zelfsmerend, heeft een 100 procent klemvrye grijper en zorgt voor automatisch ophalen van de onderdraad. Een afneembare acces- soiredoos met vakverdeling wordt standaard meegeleverd. De Classica kost 899 gulden. By inlevering van een oude machine krygt u 100 gul den terug. (adv.) Zittend op zijn knieën, op een pasgemaaid grasland, onderging burgemeester Defesche zondag avond zijn luchtdoop, uit handen van Nederlands Kampioen ballon varen de heer Paul Kok uit Steende ren. Dit gebeurde via een kluit aarde, dat op het hoofd van de dope ling werd gelegd en overgoten werd BANDEN LEK GESTOKEN Vandalen hebben hun lusten bot gevierd op twee aan de Wagner- straat geparkeerde personenauto's. Van beide auto's zijn twee banden lek gestoken. Schadepost voor iede re eigenaar 200.-. met een glas champagne, onder de woorden "ik benoem u tot Ballon- herr van Twisteden". Twisteden in Duitsland, net voor Kevelaer, was de plek waar de Rode Kruis-ballon rustig en zacht neer kwam, na een tocht van ruim een uur over Noord-Limburg. De burgemeester was uitgenodigd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, om als eregast in de ballon mee te varen met Paul Kok en één bemanningslid. Onder behoorlijke publieke be langstelling, ondanks het slechte weer van die middag en de wijzi ging van de startplek, was de ballon opgeblazen, waarna deze met flinke wind het luchtruim koos. Na de Maas overgestoken te hebben viel de wind praktisch stil en vorderde de ballon nog slechts langzaam. "Een prachtige reis. die ik niet had willen missen", aldus de bur gervader van Venray, die vóór de start het avontuur met enige angst en spanning tegemoet ging. "Het was een geweldige eivaring". aldus Defesche. Tydens het gereedmaken van de ballon, deelden vrijwilligers van het Rode Kruis in hun splinternieu we uniformen ballonnen uit aan de jeugd, waarmee voor de verstko- mende ballon een mooie prijs te verdienen is. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om de Rode Kruis Auto aan het publiek te tonen. Zo kon het publiek zien, hoe trots de vrijwilligere van de Ro de Kruis Kolonne waren op hun prachtige uniformen en hun mooie nieuwe ambulance, die bekostigd zijn geworden door de inwoners van Venray, via lidmaatschapsgel den en giften bij de jaarlykse cam pagnes. internationale haarmode dames - heren - visagie langstraat 14 5801 ad venray telefoon 04780-82823

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9