PEEL EN MAAS DAGTOCHT IN DE PEEL -Venray's "Monument nummer één" in het licht? Amba Goud voor Toon uit Loon Schutterij 't Zandakker gaat zondag a.s. koningschieten Kabeltelevisie Venray sst- msm KUNSTHANDEL INLUSTERU AMBA Keuze uit een grote collectie schilderyen, aquarellen, etsen, posters, litho's enz. Bij ons slaagt u zeker voor een waardevol moederdag kado Ook kunt u bij ons terecht voor fotolijsten, aluminium lijsten, ovaallijsten, schilders- linnen, passepartouts enz. De vakman voor al uw inlijst- werk en de beste in kwaliteit: Patersstraat 26b telefoon 04780-89695 Venray a Juni 1988 was een historische voor Venray: de restauratie van it. Petrus'Banden Kerk, de Grote rlc, was officieel voltooid en het rk werd opgeleverd. Het opknap- was een enorm karwei, dat bij een miljoen gulden heeft gekost. dan éénderde van dit geld rd bijeengesprokkeld door de tichting tot Behoud en Restaura- ider St. Petrus'Banden Kerk Ven- De bedragen varieerden van et penningske van de weduwe" giften van 50.000 gulden. )e Grote Kerk, zo heet het, staat weer in oude luister bij. Opnieuw roegd, dak gerepareerd, dakgoten mieuwd, natuurstenen vastgezet, utwerk geschilderd en nog veel :er. Maar toch, er ontbreekt nog iets! In veel plaatsen zien we. hoe trots r zijn op hun monumenten, et alleen overdag, ook als het don- ris mogen ze gezien worden. Dus )rden er een aantal forse lichtbak en op gericht. En dat mist de Gro- Kerk nog! Afgezien van de irwerk-verlichting en, soms, het at povere) licht door de galmga- n van de toren is ons "Monument uramer één" in het donker nau- elijks herkenbaar. Dat is jammer. Een commissie van de eerder ge remde Stichting heeft nu het plan igepakt om het werk écht af te laken met een torenverlichting. We kunnen ons voorstellen, dat lergie-bewuste mensen hier wat loeite mee hebben. Terecht, als het u gaan om een verlichting, die irmanent bij donker is ingescha- ild. Dat is niet de bedoeling. Al en by bijzondere gebeurtenissen lan de lampen branden. We den- in daarbij natuurlijk in de eerste laats aan kerkelijke Hoogtijdagen, maar verder ook aan evenementen in Venray, die 's avonds het nodige volk op de been brengen. Technisch staat het idee voor de verlichting ("aanstralen" het dat in vaktermen) al op papier. Twee grote lichtbakken (van onder naar boven) voor de Noord-, West; en Zuidkant; één lichtbron op het kleine torentje boven het priesterkoor voor de Oostkant en 4 lampen (bij de hoek torentjes) voor het verlichten van de torenspits. Wat gaat dat nou allemaal kosten? De hele installatie komt ongeveer terecht op 15.000 gulden. Een pittig bedrag, maar het moet haalbaar zijn. Zeker omdat er al toezeggin gen zijn voor een bijdrage van de Venrayse banken, voor wie een feeë rieke verlichting natuurlyk altyd welkom is. Als u de torenverlichting ook een goede zaak vindt heeft u er moge lijk ook wat voor over. U kunt uw bijdrage storten op rekening 42.58.41.901 ten name van Amro Bank Venray. We willen deze aktie van harte bij u aanbevelen. Het zou de kroon zijn op het werk van de Stichting, die al zoveel geld bijeenbracht. Die paar duizend gulden moeter er dus ook nog kunnen komen! DRANK IN HET VERKEER Een 17-jarige jongen uit Merselo op een bromfiets, werd aangehou den. De politie stelde vast dat hij te veel alcohol had genuttigd. Hem werd proces verbaal aangezegd en een rijverbod opgelegd. Tevens werd de bromfiets voor technisch onderzoek inbeslaggenomen. Afgelopen vrydag werd dhr. A.H. Giezen uit overloon gehuldigd. Dit gebeurde tijdens het officiële ge deelte voorafgaande aan de receptie in 't Hof van Loon te Overloon. Ter gelegenheid van het 40-jarig PTT-Post-ambtsjubileum mocht dhr. A.H. Giezen van de direkteur Hoofdpostkantoor dhr. L. Bubber- man de gouden PTT-speld in ont vangst nemen. Van de PTT werd dhr. Giezen een zilveren pen met inscriptie overhandigd terwyl ook mevr. Giezen d.m.v. een boeket bloemen bedankt werd voor haar steun al die jaren. Dhr. L. Bubberman schetste de loopbaan van dhr. A.H. Giezen, van zijn indiensttreding in 1949 tot 1989 en kwam tot de konklusie dat deze veel overeenkomsten vertoon de met diens carrière in de bil- jartsport. "Dhr. Giezen, ik mag wel Toon zeggen, is altijd een zorvuldig, korrekte, en stipte medewerker ge weest. De koncentratie voor het werk vind je by Toon ook terug in zijn hobby's. Toon is ook op biljart- gebied een echte vedette want hy won zowel in 1987 als in 1988 het PTT Nederlands Biljartkampioen schap kader 38/2". Als afsluiting van het officiële ge deelte bood dhr. A.H. Giezen het eerste exemplaar aan van een zelf samengesteld boekwerk, betreffen de de Geschiedenis Post-Telegraaf- WOENSDAG 3 MEI 1989 Nr. 18 Zondag a.s. zullen de schutters van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan hun eeuwenoude traditie voortzetten met het koningschie ten op hun schietterrein aan de En depoel. Zoals het oude gebruik wil, begint de dag om half tien met het afhalen van de "oude" koning Mar- tien Lenssen vanaf zyn woning aan de Ursulastraat. Vandaar gaat het in optocht naar de Vredeskerk. waar om tien uur de Gildemis wordt op gedragen. Na de mis gaan de schut ters naar de Endepoel, waar het nieuwe gildehuis officieus in ge bruik wordt genomen. De gilde- broeders hebben in de afgelopen maanden hard gewerkt aan hun nieuwe gildehuis. Men is nu zover, dat het voor deze dag bruikbaar is, maar de officiële opening zal zeker dit jaar nog niet kunnen plaats vinden. Om half drie wordt Koning Mar- tien Lenssen van zijn zilver ont daan en om drie uur zullen dan de ereschoten worden gelost op de houten vogel, die op een hoogte van 16 meter het doelwit zal zyn. De eerste schoten worden gelost door mevr. P. Defesche-Derks, de be schermvrouwe van de schuttery. wethouder W. Claessens en pastoor Telefoon te Overloon aan dhr. L. Bubberman, direkteur Hoofdpost kantoor Venray. "Ik ben namelijk jaren geleden op het idee gekomen om gegevens te verzamelen over het Postkantoor te Overloon. Die gegevens heb ik samengebracht in een boekje - Gegevens betreffende de historie van PTT-dienst te Over loon HONDERDENTIENDE JAARGANG P. Albers- van de Vredeskerk. Daar na zal worden uitgemaakt wie zich het komende jaar Koning van de schuttery mag noemen. Natuurlyk zal Matrien Lenssen er alles aan doen om zyn titel te prolongeren, want tenslotte is hy de zoon van de legendarische Piet Lenssen, de oud erevoorzitter, die ook enige malen schutterskoning is geweest. De ou de koning heeft in ieder geval geen konkurrentie te duchten van Joep Krynen, want als Keizer mag hy - volgens de traditie - geen koning schot meer lossen. Ook niet- schutters worden deze middag in de gelegenheid gesteld op een apar te schietmast hun geluk te beproe ven. Dolf Klomp, de gildebaas. werd vorig jaar "publiekskoning" en zal dit jaar ongetwyfeld zijn titel niet graag willen prysgeven. Degene, die het laatste stukje vo gel naar beneden haalt, wordt de nieuwe koning. Als het zover is wordt hij omhangen met het eeu wenoude gildezilver als teken van zyn waardigheid, waarna hy in het gildehuis van Gilde Sint Anna aan de Eindstraat. wordt voorgesteld aan de zustervereniging. De dag wordt dan besloten in het gildehuis Klomp aan de Langstraat, waar men de nieuwe koning kan komen feliciteren. OVER GEPARKEERDE AUTO Bemanning van een politiepa trouille zag nog net dat iemand over een geparkeerde personenauto liep, welke aan de Steegse Peel weg stond. Twee jongemannen van 18 jaar. afkomstig uit Venray en Geysteren, bekenden over de auto te hebben gelopen. Dat kon aan de hand van voetafdrukken worden bevestigd. Tegen het tweetal is pro ces verbaal opgemaakt Als er scha de aan de auto is zullen zij hiervoor aansprakelijk worden gesteld. Wind en weder dienend zal in de week van 8 t/m 12 mei aanstaande een begin worden gemaakt met de aanleg van het kabeltelevisienet aan de Overloonseweg te Venray. De PTT zal dan beginnen met het maken van een kabelsleuf in het trottoir en hierin haar kabels aan brengen. Vervolgens zullen de kabeltelevisie-kabels worden aange bracht wordt de sleuf gedicht en de bestrating herstelt De werkzaamheden tb.v. de uit breiding van het kabelnet zyn door Kabeltelevisie Venray b.v. opgedra gen aan het Tienrayse bedrijf ED- SAS B.V. Dit bedrijf heeft voorheen ook het kabelnet in Venray. Oost rum en Leunen aangelegd. 30 Yhn de 42 mogelijk aan te slui ten woningen hebben inmiddels te kennen gegeven een aansluiting op kabeltelevisie te wensen. Deze be woners zullen omtrent het tydstip van aansluiting tijdig worden ge- informeerd. De 12 vooralsnog niet gelnteresserde bewoners hebben inmiddels dienovereenkomstig een schriftelijke bevestiging van Kabel televisie Venray b.v. ontvangen. SPORTTAS ONTVREEMD Uit de fietsenstalling van de Mavo aan de Ch. Ruysstraat werd een sporttas van een leerling gestolen. Van die diefstal werd bij de politie aangifte gedaan. EERSTE ASPERGEDIEFSTAL De eerste aspergediefstal werd weer bij de politie aangegeven. Het betrof een partij van circa 40 kilo van een aspergeveld aan de Gun- hoekweg. De verkoopwaarde van dit witte goud bedroeg 450.-. brengt de touringcar van Van Ham u weer veilig naar de moderne tijd. Die moderne tijd wordt heel toepasselijk in beeld gebracht in een moderne kaashoeve aan de weg Milheeze-Deume. Geen romatiek van houten kuipen, neteldoek en wat nog meer; maar in een hygiënische betegelde ruimte met blinkende stalen apparatuur waarin geheel volgens de eisen van deze tijd, kaas, boter, yoghurt en karnemelk worden ge maakt. En het wordt u door de eigenaar, Eric Manders, ook nog eens allemaal duidelijk verteld en getoond. MOE EN VOLDAAN Het loopt al tegen zes uur wanneer de touringcar van Van Ham weer terug in Venray is. Moe en voldaan, om een oud gezegde te gebruiken, maar in ieder geval best tevreden over wat men die dag beleefd heeft, neemt men afscheid. De kosten van deze fijne en leerzame vakantiedag bedraagt 30,per persoon. Kinderen tot 12 jaar betalen de helft. In die prijs is alles inbegrepen. Opgave tot deelname kan bij de VVV Venray (04780-10505) of bij de deelnemende bungalowparken, tot dinsdagsmiddags 16.00 uur. De dagtocht gaat beslist elke woensdag door. Wanneer blijkt dat deze dagtocht in een behoefte van het recreatieve publiek voldoet, en daar twijfelt men feitelijk niet aan, is de VVV bereid mee te werken aan het samen stellen van andere routes in de naaste omgeving. Het is zelfs mogelijk dat déze dagtocht t.z.t. als fiets- of autoroute wordt uitgegeven. Per dag Corsa f 43.- Kadett f 51.- Ascona f 59,- Vraaa onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en inclusief all-risks-verzekering en 200 km vrij per dag Atebe Garage bv Venray Oude Oostrumseweg 4 Telefoon 04780-86200 GEEN DOORRIJDEN Een Venrayse dame, 14 dagen in het bezit van een rijbewys, had wat te eten gehaald in een snackbar aan de Paterslaan. Bij het wegrijden viel het eten om. Daardoor schrok zij en lette even niet op het verkeer. Haar auto botste toen tegen een gepar keerde auto. In paniek reed ze naar huis. Daar bedacht ze zich echter en ging alsnog naar de politie. Ze wist niet dat haar kenteken door getuigen was genoteerd en aan de politie was doorgegeven. De poli tie was al op weg naar haar woning, toen zij zich op het politiebureau meldde. Er was slechts lichte schade. Die werd onderling geregeld. De dame kreeg geen proces verbaal terzake doorrijden, want ze had zich tydig gemeld. Al voor f41; per dag bent u in uw eigen Huur-Opel een lekker lang weekend weg met Hemelvaart. Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wi|st u de weg In zo n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is Vanmorgen, woensdag, is voor het erst een touringcar van Autobedrijf hn Ham begonnen aan een dagtocht oor de Peel. Het is de bedoeling, dat anaf heden elke woensdag weer f geen weer zo'n dagtocht wordt eorganiseerd. Op verzoek van enkele relaties leeft de VVV Venray deze busrit sa- lengesteld en uitgewerkt en, zoals we elf hebben kunnen ervaren, zeker ot volle tevredenheid van hen die aan :e dagtochten gaan meedoen. Met de bungalowparken „De ers" in Overloon, „De Roeken- osch" in Blitterswijck en „Loo- orst" in America heeft de VVV af- iraken gemaakt over deelname door un vakantiegangers. Geïnteresseerde bezoekers worden elke woendsdag lan genoemde bungalowparken opge- aald. „Het Meerdal" in America is veneens vol belangstelling voor deze agtochten, maar mag van de directie het park zelf daarvoor geen recla- le maken TURFSTEKEN Nadat men op de grens van Ven- ay-Deurne als vakantieganger nog tven kennis heeft kunnen maken met iet kruismonument. aan de Jacobs- eel, draait de bus bij de Kraaienhut Ie Peel in, om na een paar honderd neter te stoppen, want dan wordt de zo slecht, dat de touringcar er in zou rijden en dat zou een voor- lijdig einde zijn van zo'n mooie tocht. Op dat punt wordt men ver- velkomd door de Jan de Weyer die Is „laatste" turfsteker op het laatste urfveldje aan „De Bult" u langs een lein paadje naar zijn domein brengt. de Deumeseweg diende als verbin dingsweg, maar ook 'n minder beken de Peelweg, die vanaf Deurne-Mil- heeze naar het Venrayse liep. Deze kreeg later de naam Oude Kerkhaan. Het eerder genoemde kruismonument aan de Jacobspeel herinnert nog aan deze episode uit de geschiedenis. „LA URENTI A-MOLEN" Via dikwijls smalle wegen met uitzicht op nog ongerepte natuur èn ontgonnen Peelgebied belandt men uiteindelijk in Milheeze. „Fons de mulder" staat er de bus al op te wachten om de toeristen zijn windmolen van onder tot boven te laten zien. En ondanks dat Fons klaagt over zijn stoflongen, die hij heeft overgehouden van het jarenlan ge zwoegen in de stoffige molen, is hij rap genoeg om de drie verdiepin gen tellende molen te beklimmen. Uitvoerig vertelt hij de techniek van het malen en het naar de wind zetten van de wieken. De molen zelf, een achtkantige bergmolen (boven kruier) is nog intakt, maar draait alleen nog voor de show. Fons heeft de molen verkocht aan de gemeente, die intussen voor goed onderhoud en rondom voor een fraaie aanplant ge zorgd heeft. KOFFIETAFEL Zaal „De Linde" in Milheeze is dan de volgende halteplaats. Men wordt er verwelkomd met een „Peel- neutje" of een „brandewien mit soeker", om even te bekomen van de „vermoeienissen". En degenen die eventueel door zeer slecht weer, niet het turfsteken hebben kunnen be zoeken, vinden hier een alternatief in het kennismaken met Handboog schutterij „St. Willibrordus". Nadat men u de verschillende typen handbogen heeft getoond, mag u zelf ook eens een boog-spannen. En wie denkt dat dat een vrij gemakkelijke bezigheid is, komt aldra tot andere gedachten, wanneer de door hem afgeschoten pijl één meter voor zijn voeten neervalt, of in het plafond of muur verdwijnt.... En dan staat een goed voorziene Brabantse koffietafel te wachten.... LANDBOUWMUSEUM Via wat men hier noemt „ruilverkavelingswegen" voert de reisleider annex buschauffeur door de landelijke omgeving naar het land bouwmuseum „De Tolbrug" aan de Neerstraat, tussen Bakel en Gemert. Een nog vrij jong museum, maar dat uitpuilt van 1001 artikelen en machinerieën uit de oude tijd. Dertig jaar heeft het echtpaar Leo en Tonny Rovers aan deze verzameling gewerkt en kan u nu zeer uitgebreid laten zien hoe de mensen in Brabant en in De Peel hebben geleefd en gewerkt. Bovendien zijn er enkele vitrines ingericht met archeologische vond sten, maar ook nog vitrines met religieuze voorwerpen uit het Rijke Roomse Leven van weleer. Men raakt er niet uitgekeken. KAASHOEVE En als men dan tenslotte toch afscheid neemt van de tijd „waarien de boeren ieder jaar een kiendje meer .en een koeike minder hadden", dan Daar vertelt hij iedereen die het maar horen en zien wil als een stand werker op de markt hoe dat turfsteken er vroeger in zijn werk ging. Maar ook weet hij met veel verve te vertellen welke „hoogge plaatste" personen hij al in de Peel ontmoet heeft en hoe hij bijvoorbeeld Hans Wiegel nog eens een turfschop in de hand geduwd heeft. Het is niet de bedoeling, dat de toeristen bij slecht weer door het sompige Peelgebied geleid worden. Jan de Weyer zal zijn tekst en uitleg dan op een droger stukje Peel ten ge hore brengen. En is het weer daar voor nog te slecht, dan heeft de reis leider nog altijd een alternatief ge beuren achter de hand. OUDE KERKBAAN Wanneer Jan de Weyer zijn toe hoorders weer veilig langs andere paadjes naar de bus heeft terugge bracht, verlaat de touringcar weer heel gauw de Deurneseweg, om via de Bultweg weer dwars door de Peel naar de Oude Kerkbaan te rijden. Midden in de Peel een oude „kerkbaan" aantreffen, vraagt om enige uitleg en die wordt u ook promp gegeven door de reisleider. Ten tijde dat Deurne en Milheeze c.a. bij de staatse republiek hoorde en Venray bij de Spaanse republiek, was de geloofsbeleving in het Brabantse verboden. De katholieken van Deur ne en Milheeze hadden daar wat op gevonden. Hun pastoor Jacobs verbouwde even over de grens op het Venrayse een schaapsstal tot kapel, welke bij nacht en ontij door de gelovigen bezocht werd. Niet alleen

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9