uun üe ÖkotE Kttk Scholengemeenschap Marianum zaterdag 25 februari van 10.00 tot 14.00 uur V JAPANSE GLAZUUR TECHNIEK MARIANUfA Eindelijk modernisering van het lokaal huishoudkunde AANDACHT VOOR NATUURBESCHERMING EXACT: BEROEPSONDERWIJS BONSAI Oosterse Miniatuurcultuur ook voor beginners peel en maas Donderdag 23 februari - Pagina 5 Ie adfattEtt (Naar gegevens van Ben Kruysen.) h' OPEN DAG Volgens streekhistoricus pastoor M.J. Janssen, werd het hoofdaltaar einde 19de eeuw afgebroken. Hier over schreef hij: "Donderdag 24 i oktober 1895, 2 uur 's middags geeft Martin Linssen op verzoek van de Kerkenraad (kerkbestuur) op het kerkhof publiekelijk verkocht de afbraak van een oud hoofdaltaar, renaissance stijl, oud wagenschot (eikenhout), bestaande uit kapitelen, kolommen, consolen, lijsten, beeld houwwerk en planken". Pastoor Pascal Schmeits schreef hierover in 1914: "Van dien verkoop vindt men in sommige huizen nog brokstukken, kapitelen en dergelijke, van rijke bewerking." In 1937 waren er op het Sint Josephklooster in Venray nog twee houten Korintische kapitelen van het gesloopte altaar van de parochiekerk. Zij zijn daar nu niet meer aanwezig. Mogelijk maakten zij, samen met de twee kapitelen, die bij het pand Poels aan de Raadhuisstraat aan weerszij den van de voordeur staan opgesteld, deel uit van dit altaar. Het in de kerk aanwezige oude Petrusbeeld, is een unicum in de ikonografie. Het is onder de talrijke antieke beelden, die de Venrayse kerk nog vermocht te redden, het merk waardigst. In opbouw, gewaadbe handeling en koptype spreekt uit dit beeld de vormentaal van de Kalkarse beeldhouwer Meester Hendrik Dou- werman, die uit het atelier van Dries van Holthuysen in Kleef was 'voortgekomen en die zich in 1515 eveneens, net als Douwerman, in Kalkar had gevestigd. Uit het atelier van Hendrik Douwerman te Kalkar zijn, buiten •het Petrusbeeld, belangrijke kunst werken voortgekomen o.a. het Maria-altaar in de Stiftkerk te Kleef en het Zeven Smartenaltaar in de St. 1 Nicolaaskerk te Kalkar. Het is begrijpelijk, dat dit unieke beeld van Petrus voor tentoonstel lingen werd gevraagd. Zo heeft het •gestaan op de regilieuze tentoonstel ling te 's Hertogenbosch in 1935 en tentoonstellingen in Maastricht en Venlo en als titel droegen: "Goden en Heiligen in Limburg". Verschillende kunstcritici hebben hun bewondering over het beeld uitgesproken in diverse publikaties. Een hiervan typeert het beeld als volgt: "Een zeer apart meesterwerk, dat zijn weerga in breedheid van visie bij zo sterke individualisering nergens vindt". Het oude renaissance - altaar, waarmee het beeld van St. Petrus zolang een eenheid vormde, werd na afbraak (1895) vervangen. Dit ge beurde bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van de Venrayse priester Mgr. Hoefnagels. Een neo gotisch altaar uit het atelier van Dr. Cuypers te Roermond kwam daar voor in de plaats en had slechts een levensduur van vijftig jaar. Het werd eind 1944 door oorlogsgeweld gro- j tendeels verwoest. De voordeur van het woonhuis van de fam. Poels aan de Raadhuisstraat (vroeger Hofstraat) wordt geflan- keerd door twee (houten) kolommen, boven verbonden met een fries. Waarschijnlijk zijn de kolommen en de fries afkomstig van het voormalige Salvatoraltaar, waarvan onderdelen in 1895 publiekelijk werden verkocht. Het monumentale beeld van St. Petrus, dat in de zuidbeuk van de Grote Kerk staat, stond vroeger op een hoogte van vijftien meter in het retabel van het hoofdaltaar, dat aanvankelijk aan Salvator was toe gewijd. Twee geestelijken die nauw betrok ken waren, enerzijds bij de afbraak van het oude renaissance- en de opbouw van het neogotische hoofd altaar, anderzijds bij de inwijding van laatst genoemde altaar. Pastoor W.H. HUlen 1893-1902 Geboren te Blerick op 28 oktober 1837. Door Mgr. Paradis in 1863 tot priester gewijd. Leraar aan het Bisschoppelijk College te Roermond. In 1885 tot pastoor van Susteren benoemd, waar hij de eeuwenoude Abdijkerk, door de H. Willibrord gesticht, liet restaureren. In 1893 kwam hij naar Venray. Door zijn toedoen werden in de Grote Kerk nieuwe communiebanken en kruiswegstaties geplaatst. Het waren die communiebanken die nu gerestaureerd worden. De kruisweg staties die hij liet aanbrengen, werden in de oorlog eveneens vernield en zijn, zoals eerder vermeld, door nieuwe, van de hand van Petran Vermeulen, vervangen. In 1895 liet Hillen het oude hoofdaltaar afbre ken. Het werd vervangen door een neogotische altaar uit het atlier van Dr. Cuypers te Roermond. Pastoor Hillen overleed op 65-jarige leeftijd op 11 november 1902 en werd in de priestergrafkelder op het kerkhof bijgezet. In het begin van de zeventiger jaren werd hij herbegraven op vak O op de nieuwe begraafplaats Boschhuizen. Mgr. Dr. P.J.Hoefnagels Geboren te Venray op 28 maart 1820 uit het huwelijk van Willem Hoefnagels en Elisabeth Versieyen. Zijn ouderlijk huis stond in de Grotestraat, nu pand Camps. Zijn moeder stamde uit een oud-Venrays geslacht Versieyen, dat oorspronke lijk een hoeve bezat op het Landweert. Een Arnold Versieyen wordt reeds genoemd in 1478 als vicarius van het O.L. Vr. altaar le stichting. P.J.Hoefnagels studeerde aan de universiteit te Leuven en werd later professor te Rolduc en op 16 maart 1865 president van het seminarie te Roermond. In 1895 vierde hij te Venray zijn gouden priesterfeest en bij die gelegenheid werd het nieuwe hoofdaltaar dat op initiatief van pastoor Hillen was opgericht, plech tig ingezegend. Talrijke erebogen en vlaggen sierden de Venrayse straten en bij diverse festiviteiten ontbrak het niet aan uitgebreide redevoeringen afgewisseld met muziek en zang. In 1904 werd hij benoemd tot Ridder van de Nederlandse Leeuw en nog in hetzelfdé jaar op 22 september stierf hij te Roermond. Vermeldens waard is een brief die zich bevindt in de documentatie van Ben Kruysen door Mgr. Hoefnagels op 8 juni 1898 geschreven aan zijn vriend de pastoor en streekhistoricus M.J. Janssen. Hij bedankt de pastoor voor de toe zending van het boek dat hij geschreven heeft over Spraeland- Oostrum en de O.L.Vr. Kapel aldaar. Hij schrijft o.a. „Gedoog dat ik u van harte gelukwensch met de voltooiing van dit werk, dal, wegens het omstandig verhaal van verschil lende bijzonderheden, voor velen eene vraagbaak kan worden en uiterst belangrijk is voor Venray en omstreken". Tijdens de Open Dag van S.G. Marianum te Venray zal Dhr. Stan Linssen met zijn leerlingen enkele demonstraties RAKU verzorgen. De Raku demonstraties worden gegeven op de Biologische School, Eikenlaan 76 te Venray. Raku is een Japanse uitdrukking en betekent: genoegen, plezier. Raku is een pottebakkerstechniek die ontwik keld werd tegen het einde van de 16e eeuw als onderdeel van de thee- ceremonie. De laatste jaren doet deze techniek steeds meer opgang in West-Europa en Amerika- De Raku techniek Raku is een manier om heel snel potten of kleine beelden te glazuren. Hierbij wordt de pot, nadat hij van een glazuurlaag is voorzien zeersnel verhit tot 900 C. In die korte tijd gaat het glazuur van poedervorm over in een kokende vloeistof en tenslotte in een harde glasachtige laag. Als dit stadium is bereikt, wordt de pot uit de oven gehaald en gloeiend heet in Teen vat met houtkrullen of stro gezet. Door de hoge temperatuur gaat het hout verkolen en trekt de vrijkomen de rook in de klei op plaatsen waar geen glazuur zit. Deze zgn. reductie fase duurt 15 tot 20 minuten, afhankelijk van hoe zwart men het voorwerp wil hebben. Tenslotte wordt het voorwerp in een bak water gedompeld om te voorkomen dat de zwarte reductiekleur zal verdwijnen. Het is duidelijk dat deze demon straties in de buitenlucht zullen plaatsvinden. Het resultaat is evenals de demonstraties zeer spectaculair. n R.K. Scholengemeenschap voor beroepsonderwijs. Hoofdgebouw Mgr. Nolensstraat 9 Venray Tel. 04780-81755 Biologische afdeling Eikenlaan 76 Venray Tel. 04780-81097 De SG Marianum kreeg van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen de goedkeuring en de financiën om het lokaal voor het vak Huishoudkunde geheel te vernieuw en. Deze vernieuwing brengt een grootscheepse verbouwing met zich mee. De inrichting van de lokalen ondergaan eveneens ingrijpende wij zigingen. De nieuwe inrichting bestaat uit de apparatuur welke ook aanwezig is in de moderne instellingskeukens van bijvoorbeeld een ziekenhuis of be jaardentehuis. Wij mogen een con- vectie-oven, twee kooktoestellen met grote branders, een Bain-Marie, een kookketel van 50 liter, een kantelbare braadpan (40 liter) en een friteuze van 22 liter installeren, zie foto. Daarnaast wordt de inventaris uit gebreid met allerlei kleine technische hulpmiddelen welke in een moderne instellingskeuken passen. Het doel van deze investering is om de leerling meer bekend en beter vertrouwd te maken met het werk, de organisatie en de vereiste werk houding in een ergelijke arbeidsom- geving. Bouwkundig en qua uit- rusting staat deze nieuwe situatie dichtbij de realiteit. Met andere woorden: de vernieuwde opleiding sluit nauw aan bij de huidige werkvelden in de instellingskeuken en de horeca. Naast het keukengedeelte wordt tevens een restaurant voor 24 personen ingericht. Hier kunnen de leerlingen het serveren van menu's en drankjes in praktijk brengen. Het is vanzelfsprekend dat deze veranderingen consequenties hebben voor de leerstof en lesstof. Model hiervoor staat het leerplan dat door het landelijk project „Bovenbouw LHNO" (Huishoudkunde) is ontwik keld. Voor leerlingen die de richting verzorging in willen is deze Venrayse LBO-opleiding een prima voorberei ding op MBO-opleidingen als MDGO-VZ en CCD. De vernieuwde opleiding start het schooljaar 1989- 1990 en is vooralsnog de enige in onze regio. In de biologische school aan de Eikenlaan zal het IVN een stand inrichten waarin duidelijk wordt gemaakt op welk terrein dit instituut zich bezig houdt. Dat juist de Biologische School voor deze presentatie is gekozen wordt duidelijk als men weet dat natuur- en milieu - educatie een belangrijk deel uitmaakt van shet normale lesprogramma van de Biolo gische School IVN Het IVN (Instituut voor Natuur beschermingseducatie) is een lande lijke organisatie met afdelingen door geheel Nederland. Het IVN heeft als doelstelling: mensen, die daar be langstelling voor hebben, meer met de natuur, het landschap en het. milieu in aanraking te brengen. Hierdoor wordt de kennis van en het zicht op de samenhang in de natuur verdiept. Het IVN is tevens het adviesorgaan m.b.t. Ruilverkaveling, Landschapinrichting, Beheersplan en Milieubeleid. Verder zijn er contacten met: Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu, IKL, Jagersverenigingen en Gemeenten. De Afdeling Geysteren-Venray Deze afdeling organiseert avonden, waarop onderwerpen behandeld worden, vaak met vertoning van dia's, films of video. Regelmatig worden wandelingen georganiseerd in eigen regio. Het IVN is verder betrokken bij de inventarisatie van flora en fauna van de voormalige vuilnisbelt: „Venrays Broek" en bij de Herinrichting en het beheersplan hiervan. De afdeling Geysteren-Venray heeft thans 70 leden. Het Lidmaat schap kost 32,50 per jaar. Tweemaal per jaar wordt een gids uitgegeven onder de naam „Mosel- la". Om lid te worden van deze vereniging, is het beslist niet nodig, dat men veel kennis heeft van de natuur. Belangstelling en „gezonde" bezorgdheid voor wat leeft en groeit is voldoende. Nadere informatie Behalve op de Open Dag kan men ten alle tijden informatie krijgen bij: Th. Smits Brouwershof 11 Geys teren Dit zou het motto kunnen zijn, waaronder de Scholengemeenschap Marianum haar jaarlijkse Open Dag houdt. Een Open Dag, waarvoor wij de schoolverlaters, hun ouders en andere geïnteresseerden van harte uitnodigt. Een Open Dag, waarop de bezoekers kunnen kennis maken met de theoretische en praktische inhoud van de vakken voor de onderbouw en de bovenbouw. Een Open Dag, waarop de afdelingen in de bovenbouw laten zien hoe theorie en praktijk, als component elkaar aanvullend en ondersteunend, voorbereiding geven op het toekomstige beroep en/of verdere scholing. Het beroepsonderwijs, staat geluk kig weer wat meer in de belangstel ling. De roep om een vakbekwame medewerk(st)er wordt steeds groter. Steeds meer komt men tot de ontdekking dat de handarbeid jaren lang verwaarloosd is en dat dit ernstige consequenties heeft voor de samenleving. Gelukkig is hierin een voorzichtige verandering te bespeuren en krijgt men .ook weer oog en waardering voor het beroepsonderwijs. Het beroepsonderwijs zelf, onderkent de noodzaak, om de opleiding vooral, zo in te richten dat deze aansluit bij de praktijk van alle dag. Hiertoe wordt het LBO beter toegerust en worden in de afdelingen nog meer beroepsgerichte praktijkvakken) gegeven, (tenminste 24 lesuren in klas 3 en 4) en wordt iedere afdeling afgesloten met een gericht eindexa menpakket. Deze afdelingen zijn: - verzorging - mode en kleding - dierverzorging - p(antenverzorging - administratie - verkoop Vóór allen die naast theorie (op C- en D-niveau) ook praktijklessen willen is het LBO meer dan een alternatief. Tot Ziens. Het gebruik van computers be hoort vanzelfsprekend thuis in het algemene onderwijspakket. De Bonsai in Nederland Hoewel de Bonsai van oorsprong een Japanse en Chinese cultuurvorm is, is in Nederland de belangstelling de laatste jaren sterk toegenomen. Onder dit motto organiseert de Biologische School een tentoonstel ling waarin de Bonsai centraal staat. Tijdens de tentoonstelling zal Dhr. Laurens Janssen van Bonsai-kwekerij Janssen-Koopmans, Helden, Gras- hoek, enkele demonstraties verzorgen met als thema: Van tuinplant tot bonsai. De tentoonstelling omvat een verzameling Bonsai planten van jong tot zeer oud, van enkele tientjes tot duizenden guldens. Ook zullen de diverse stadia in de ontwikkeling tentoongesteld zijn, voorzien van overzichtelijke handleidingen. Dhr. Laurens Janssen is de gehele open dag aanwezig voor het geven van informatie. Uiteraard is de toegang geheel gratis en vrijblijvend. Foto: Esdoorns, van nature meters-hoog, worden bij de Bonsai-teelt steeds 30 tot 40 cm hoog.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5