VERENIGINGSNIEUWS Ie adjatten üe Ökote Kerk Crescendo L.V.B. VENRAY'S MANNENKOOR Koninklijke Harmonie Euterpe Zangers van St. Frans Vocaal ensemble Arabesque Ars Musica VENRODE Kinderkoor De Bandelieren Wijkgebouw Op 't Nipperke Wijk Noord-West HAIMS KOK VENLO b.v. Amnesty International Peelspeurders R.K. Bond voor ouderen Het Groene Kruis Katholiek Vrouwengilde Huisvrouwen- kontakt Brukske PEEL EN MAAS Donderdag 9 februari - Pagina 9 Donderdag 9 febr.: 19.30 uur Repetitie 2e tenoren; na afloop Herringschelle. Ook onze dames zijn daarbij van harte welkom. Donderdag 16 febr.: 19.30 uur Repetitie. Na afloop repetitie Toet- zengers, nieuw programma! Afmelden bij A. v. Gestel, tel. 83846. Donderdag 9 februari Om 20.00 uur repetitie harmonie orkest Zondag 12 februari. Om 11.00 uur repetitie. Donderdag 16 februari. Om 20.00 uur repetitie harmonie orkest. Afmelden: H. v.d. Steeg, tel. 82539 AGENDA Donderdag 9 februari na de repetitie herringschelle. JEUGDORKEST Donderdag 16 februari. Eerstvolgende repetitie om 18.45 uur. Afmelden: P. Noten, tel. 87858. DRUMBAND Maandag 13 februari. 18.45-19.30 les. 19.30-20.45 repetitie. Afmelden: clublokaal tel. 82515. 9 februari 21.30 uur herringschelle. BESTUUR 20 februari bestuursvergadering. Repetities drumband, 20 februari H. Thomassen. Agenda: Vrijdag 10 febr.: van 19.00 tot 20.00 uur repetitie voor alle koorleden. Zondag 12 febr.: om 10.15 uur Hoogmis in de Paterskerk. Maandag 13 febr.: om 19.00 uur spelavond voor alle jongens. dinsdag 14 febr.: om 18.30 uur alleen voor de alten. Woensdag 15 febr.: om 18.30 uur alleen voor de sopranen. Eventuele afmeldingen: alleen bij dhr. Buys (tel. 81091) tussen 17.45 en 18.00 uur. Algemeen: Dank voor het inleveren van oud-papier afgelopen zaterdag. De eerstvolgende inleverdatum is zater dag 25 febr. a.s. Op 9 februari repetitie van 20.30 tot 22.00 uur. Hartelijk welkom aan de nieuwe leden. Afmelden bij André, tel. 88131. Gem. zangvereniging Zondag 12 februari hoeven we de'hoogmis niet te zingen. Vrijdag 11 februari om half drie zin gen we ter gelegenheid van een 25-jarig huwelijk. Maandag 13 februari houden wij onze jaarvergadering om 14.00 uur in zaal Thielen aan het Ken- nedyplein. Alle leden zijn hiervoor uit genodigd. Iedere woensdag houden wij onze repetitie van 18.00 tot 19.00 uur in de Kemphaan aan het Kennedyplein. Contaktpersonen: Mevr. v. Meijel, tel. 82133 of Mevr. v.d. Ven, tel. 81317. Dinsdag 14 februari om 19.30 uur repetitie voor de alten en om 20.00 uur voor het hele koor in de Essel. Dinsdag 21 februari om 19.30 uur repetitie voor de tenoren en om 20.00 uur voor het hele koor in De Essel. Dinsdag 28 februari om 19.30 uur repetitie voor de bassen en om 20.00 uur voor het hele koor in De Essel. Zondag 19 maart 11.30 uur zondag ochtendconcert in de schouwburg. Dinsdag 21 maart 20.00 uur jaarver gadering in zaal In den Engel, Poststraat. Oud papier kunt U deponeren in de container bij dhr. van Osch Akkerweg 6. Bij verhindering gelieve U zich af te melden bij Mevr. Coppus, Houtza gerstraat 11, tel. 82235 of bij dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 81221. DAMESKOOR Woensdag 15 februari om 20.00 uur repetitie voor het hele koor. Om 19.30 uur beginnen we met de herhaling van oudere stukken, dit-vooral voor de laatstbijgekomen leden. Zaterdag 25 februari avondmis in de Vredeskerk om 19.00 uur. Zondag 5 maart ons doneert in de schouwburg om 11.30 uur, samen met de fanfare uit Meerlo. Woensdag 8 maart om 20.00 uur onze jaarvergadering. Als U verhinderd bent, wel graag even afmelden bij mevr. v.d. Beke- rom, tel. 83332 of bij mevr. Sijbers, tel. 81353. Dinsdag 14 februari Repetitie om 18.30 uur. Zaterdag 18 februari. We zingen om 19.00 uur in de Grote Kerk, om 18.30 uur in het zaaltje zijn. Dinsdag 21 februari GEEN repetitie. Dinsdag 28 februari Koorrepetitie om 18.30 uur. Jeugdkoor „Tomorrow People" Elke dinsdag Koorrepetitie van 19.00 tot 20.00 uur. (zie verder agenda Bandelieren) Ben je verhinderd, meld je dan even zelf af bij J. Halmans. Zondag 12 febr.: laarten en biljar ten van 19.00 - 24.00 uur. Maandag 13 febr.: Bejaardenmid dag O.V.V. Bejaardenvereniging Ons Genoegen van 14.00 - 17.00 uur. Maandag 13 febr.: biljartclub Op 't Nipperke. Maandag 13 febr.: Amnesty Inter national vergadering, om 20.00 uur. Woensdag 15 febr.: Toneelgroep Ventiel, om 20.00 uur. Donderdag 16 febr.: Bejaarden om 14.00 uur kienen. Donderdag 16 febr.: competitie kaarten en biljarten, om 19.00 uur tot 24.00 uur. Vrijdag 17 febr.: Droppingchewin Vrijdag 17 febr: Dropping Che wing Gums om 19.00 uur. Programma: Zondag 12 febr.: 19.30 uur KIENEN t.b.v. het Wijkcentrum. 18.30 uur zaal open. Maandag 13 febr.: 20.00 uur Sjoelen 6.1.v. Harry Scheepers. 20.00 uur Bespreking vrijwilligers/bestuur. 21.00 uur bestuursvergadering Stich ting Wijkcentrum Noord West. Dinsdag 14 febr.: 9.00 en 10.30 uur Volksdansen o.l.v. Ans. 20.00 uur L.V.B.-avond. 20.00 uur Grimeer cursus. Woensdag 15 febr.: 14.00 uur Jeugdwerk; gekleurd knutselen. 21.00 uur Volksdansen o.l.v. Nellie. Aan melden 20.45 uur (nieuwe leden). 22.00 uur Nog een gezellig uurtje vertoeven. Donderdag 16 febr.: 20.00 uur Eerste kaartavond uit de serie van zes. Paas concours. Van de zes donderdagen mag u er een missen in de puntentelling. Inschrijfgeld voor alle avonden tesamen 7,50. Vrijdag 17 febr.: 20.00 uur KIENEN t.b.v. de Reisver. 19.00 uur zaal open. TOT ZIENS IN WIJKCENTRUM "DEN HOENDER"! Off. dealer: U belt: 077 - 543254 Burg. Bloemartstraat 30 Begin dit jaar ontving onze Am nesty groep een goed bericht over de heer Paik Ok-kwan, de Zuidkoreaanse gewetensgevangene voor wiens vrijla ting wij sinds 1985 werken. De heer Paik Ok-kwan werd in 1976 ter dood veroordeeld na beschuldigd te zijn van infiltratie in studentengroepen in Zuid Korea ten behoeve van Noord Korea, kortom wegens spionage. Gelukkig werd dit doodvonnis omgezet in le venslange gevangenisstraf. Op 21 de cember 1988 werd dit omgezet in 20 jaar gevangenisstraf. Een klein reken sommetje laat zien dat de heer Paik Ok-kwan in ieder geval in 1996 vrij moet zijn. Amnesty heeft deze zaak zorgvuldig bestudeerd en het bleek dat het enige bewijs tegen de heer Paik Ok-kwan de bekentenis is die hij onder marteling heeft afgelegd. Amnesty denkt dat hij veroordeeld is vanwege het verkondi gen van zijn politieke mening en dat hij geen geweld heeft gebruikt. Daar om vindt de organisatie elke dag dat hij gevangen zit een dag teveel en daarom ook gaat de groep Venray stug door met onder meer brieven schrijven naar de autoriteiten van Zuid Korea om Paik Ok-kwan zo spoedig moge lijk vrij te krijgen. Maar de groep kan bij dit werk en ook bij haar andere activiteiten uw hulp gebruiken. Wanneer U overweegt om het werk van Amnesty Internatio nal daadwerkelijk te steunen, bent U welkom binnen de Amnesty groep Venray. Uiteraard zijn er ook vele an dere manieren om Amnesty te steunen bij haar werk voor mensenrechten. Over al deze mogelijkheden kunt U meer inlichtingen krijgen bij Carola Hoedemaekers, tel. 04780-84479. „Weg met de hondepoep van ons speelterrein". Hartekreten tijdens de kinderoptocht van onze kabouters, en niet alleen zij maar alle scouts zijn de hondepoep op het grasveld rondom het Peppelshuuis spuugzat. De omwo nenden hebben plezier van hun hond, scouting De Peelspeurders gunt ieder zijn pleziertje maar gebruikt U a.u.b. ons speelterrein niet langer om uw hond uit te laten. Scouting was prima vertegenwoor digd tijdens de kinderoptocht. Een grote groep kabouters met bovenge noemd onderwerp, de welpen die de „sterre van d'n optocht" waren en de verkenners in 't vlooiencircus. Knap werk, jullie waren allemaal geweldig! En leiding, al die extra uren die er weer ingstoken zijn om hier iets goeds van te maken... bedankt, het was weer groots! De voorbereidingen voor deelname aan de optocht neemt altijd enkele we ken in beslag en het zijn altijd de best bewaarde geheimen binnen'scouting. Noch de juniorscouts, noch de leiding laten ook maar één woord los over waar ze mee bezig zijn. Een scout houdt zijn woord, al 1$ dat wel eens moeilijk. Er is nog veel meer gefeest binnen de scoutingsgroepen die niet meede den aan de optocht, karnavalsbals en discos en de bevers waren echte chine zen. Scouting en karnaval dat gaat goed samen! Wie graag mee wil doen met kinde ren begeleiden tijdens hun aktiviteiten die is van harte welkom. Leiding heb ben we op alle fronten hard nodig., bel even naar ons secretariaat 85301 of de voorzitter 84833. Doen! Alsnog het hoogtepunt van onze carnavalsavond. Prins Sjef hangt de onderscheiding om mevr. Janssen-van Daal. Zij was 25 jaar vrijwilligster van het Welfare werk van het Rode Kruis. Zij was mede-oprichtster van de KAV (Katholieke Arb. vrouwen). Zij ver zorgt en organiseert de bejaarden wandelsportvereniging. Ook is zij mede-oprichtster van het zangkoor Crescendo, waarvan zij nog steeds lid is, net als van het dameszangkoor van de Grote Kerk. Tevens is zij nu nog veel betrokken bij activiteiten voor ouderen, waarvoor Prins Sjef haar de ze welverdiende medaille. Op maandag 22 en dinsdag 23 maart 1989, wordt aan de ouderen, wonende in de gemeente Venray de gelegenheid geboden om bij de invul ling van het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting hulp te ontvan gen. Op deze dagen is een ambtenaar van de belastingdienst aanwezig om U daarbij van dienst te zijn. Hier zijn geen kosten aan verbonden. Om biervoor in aanmerking te komen dient U zich aan te melden bij het Aktiviteitencentrum voor Oude ren, Kennedyplein 1, Venray, tel. 04780-86706. Tevens dient U reeds in het bezit te zijn van uw aangiftebiljet, daar diverse belastingplichtigen geen aan giftebiljet meer behoeven. Bij de aanmelding verneemt U gelijktijdig op welke dag en tijdstip U geholpen kunt worden. Opgave is mogelijk tot 10 maart. Bij voldoende belangstelling zal er op vrijdag 3 maart gestart worden met een beginnerscursus M.B.v.O.- Volksdansen. Gedurende 10 lessen a iVi uur, leert U de basispassen van het volks dansen. De cursus is bedoeld voor ouderen vanaf 55 jaar; kosten bedragen 25,- aanvang 09.30 uur. De cursus wordt gegeven in het Activiteitencentrum voor Ouderen in Venray. Na afloop van de cursus kunt U dan „doorgaan" met het volksdansen door U aan te melden bij reeds bestaande groepen in Venray of in een van de kerkdorpen. De begincursus volksdansen is niet verplicht alvorens men deel kan nemen aan de bestaande groepen. Als U graag wilt gaan volksdansen zonder deel te hebben genomen aan de beginnerscursus dan kan dit natuurlijk ook. In het activiteitencentrum voor ou deren „De Kemphaan" vinden dage lijks vele activiteiten plaats. Iedere maandagmiddag v.a. 14.00 uur is er o.a. de gelegenheid om te handwerken. Nu wordt er voor de hand werkgroep een ,,leid[st]er" ge vraagd. Onze gedachten gaan uit naar iemand die beschikt over voldoende kennis van zaken, en die deze kennis kan overbrengen aan de groep handwerksters. Het is niet noodzakelijk dat U in het bezit bent van een erkend diploma. Mocht U interesse hebben of wenst U nadere informatie, neem dan contact op met het activiteitencen trum voor ouderen, tel. 04780 - 86706. Regelmatig bereiken ons vragen over de opvoeding van en de omgang met peuters en kleuters in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. Boeken zijn hierover volg geschreven, maar in het gewone doen van alledag blijkt het weer anders te zijn. Het Groene Kruis wil een peuter/ kleuter thema-ochtend organiseren: om u ervaringen te laten uitwisse len en van elkaar te leren; om u te laten merken dat u niet de enige bent met vragen; om u te helpen informatie en adviezen op een rij te kunnen zetten. Bij voldoende deelname (minimaal 8 en maximaal 15 personen) organi seren wij een thema-ochtend. Programma: Dinsdagochtend 11 april 1989 van 9.00 tot 11.00 uur in "De Clockert", Bergweg 4 te Venray. Het thema: "Zindelijkheid". Dinsdagochtend 18 april 1989 van 9.00 tot 11.00 uur te Tienray, Bernadettelaan 8. het thema: "Zin delijkheid". Dinsdagochtend 25 april 1989 van 9.00 tot 11.00 uur te ysselsteyn, Litsenbergweg 20b. Het thema: "Zindelijkheid". Voor kinderopvang wordt gezorgd. Bij de thema-ochtend in Ysselsteyn is geen kinderopvang mogelijk. De onkosten verbonden aan de thema-ochtend bedragen 2,50 per persoon (voor leden van Het Groene Kruis). Heeft U interesse, meldt u dan aan. Regionale Vereniging Het Groene Kruis Venray, Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 04780-81269. Opgave kan bij de administratie. Voor meer inlichtingen kunt u de wijkverpleegkundige, Miep Vermeu len of Thea Jeuken, bereiken van 's maandags t/m vrijdags van 12.00 tot 13.00 uur. JAARPROGRAMMA 1989 van de Vereniging voor ouderen Venray-kom 10 jan. Kienen in den Engel, aan vang 14.00 uur. 24 jan. Carnaval in den Engel, aan vang 20.11 uur. 21 febr. Jaarvergadering in den Engel, aanvang 14.00 uur. 21 maart Kienen in den Engel, aanvang 14.00 uur. 25 april Contactmiddag in den En gel aanvang 14.00 uur en evnt. spreekburt notaris. 23 mei Busreis (middag) b.b. klok kenmuseum 'Asten 6 juni Contactmiddag (met verlo ting) en event, spreekburt. 19 juli Busreis hele dag b.v. Maas tricht Provinciehuis en vliegveld Beek. Aug. vakantie. 5 sept. Kienen in den Engel, aan vang 14.00 uur. Sept. Regiodag schouwburg. To neelgroep in Huize Servatius. 3 okt. Busreis najaarsreis (bestem ming nog te bezien). 7 nov. Kienen in den Engel, aan vang 14.00 uur. 19 dec. Adventsviering in den En gel, aanvang 14.00 uur. Door de samenwerking met Het Schuttersveld kunnen hieraan een tiental aktiviteiten toegeveogd wor den. AFDELING VENRAY Dinsdag 14 februari ledenavond. In dit tweede gedeelte over India zal pa ter H. v.d. Sande, zelf vele jaren ge werkt en gewoond tussen de Indiase bevolking, dieper ingaan op de cultu rele achtergronden van deze bevol king. Hoe drukken de mensen in India zich uit in hun cultuur en goedsdienst. Het belooft een interessante avond te worden en we hopen dat veel leden aanwezig zijn. Aanvang 20.00 uur in wijkgebouw Den Hoender aan de Ur- sulastraat. LVB OOSTRUM Op maansag 13 februari gaan wij op excursie naar sportschool Alsporti waar alles wordt uitgelegd over de aktiviteiten in een sportschool. Om 10.00 uur worden we op Kempweg 23c verwacht [parkeerterrein AH]. Kleine kinderen mogen meekomen. Cursus „Hoe vertel ik het de ander", door Marco van der Plasse. Bij taal kunnen we denken aan: vertelllen, schrijven, lezen of voor lezen, drukken enz. In deze cursus leert U het taalgevoel verder te ontwikkelen en hierdoor beter voor uw mening uit durven komen. Door middel van taalgebruik vorm kunnen geven aan uw gevoelens in de situaties waarin U zich bevindt. Door dit alles zult U meer zelfwaardering krijgen, omdat U zich beter uit kunt drukken en tevens zult U uw taal beter gaan waarderen omdat U er meer mee kunt gaan doen. Dit zal gebeuren door si- taatsiespelen. Het zijn 6 bijeenkomsten: 6-20 maart, 3-10-17-24 april van 20.00- 22.00 uur. De kosten bedragen 32,-. Opgave bij de kringsecretaresse Mevr. Michels, tel. 04785-1563. Dinsdag 14 februari jaarvergade ring met financieel jaaroverzicht en jaarverslag. Mevr. A. Thijssen, Gildemeester, poppenmaakster, wil ons deze avond een en ander komen vertellen en demonstreren over haar exclusieve handgemaakte poppen. En een zeer bijzonder collectie wil zij ons laten zien. Zoals gewoonlijk begint de avond om 20.00 uur in zaal in den Engel. Tijdens ons volgend programma „Feest?!" hopen we samen met U ons 15-jarig bestaan te vieren. Een gebeur tenis, waaraan we natuurlijk een feestelijk tintje willen geven, doch hoe en wat verklappen we niet. Komt U zelf maar kijken op deze ochtend van 9.00 tot 11.15 uur in wijkcentrum De Kiosk. De kosten bedragen ƒ2,75 en de creche is open. Helaas kan de voorlichtingsmorgen over politiek, gepland op 16 februari géén doorgang vinden. Dit program ma zal verplaatst worden naar een vol gend seizoen. Onze excuses hiervoor. Heeft U nog vragen, belt U dan naar Lenie Gosling, tel. 81059 of Ria v. Brederode, tel. 87042. Tot ziens. (Naar gegevens van Ben Kruysen.) De vorige week hebben we ver meld, dat de Venrayse kerk tegen het einde van de 16e eeuw niet minder dan vijftien altaren bezat. Aangeno» men mag worden, dat de altaren van de drie koren van de oude Romaanse kerk omstreeks het midden van de 15e eeuw in de nieuwe, door pastoor Van de Gaet gebouwde, Gotische kerk werden geplaatst. Het hoofd altaar, toegewijd aan de Salvotor (Redder, Heiland) werd ook het hoofdaltaar van het nieuwe priester koor. Op bijgaand etekening heeft Ben Kruysen de plaats van de altaren voor zover kon word5n nagegaan weergegeven. EERSTE RIJ Het Lieve Vrouwealtaar (eerste fundatie) uit het oude noordkoor kwam tè staan tegen de noordelijke koorpijler; het Petrusaltaar uit het oude zuidkoor, tegen de zuidelijke koorpijler. In de hoek van het noordelijke zij koor kwam het jongere Lieve Vrou wenaltaar (tweede fundatie) te staan. TWEEDE RIJ Tegen de eerste noordelijke vrij staande pijler stond het altaar van de H. Lucia. Hier tegenover, tegen de eerste zuidelijke vrijstaande pijler, het H. Kruislataar. Opzij van het altaar van de H. Lu cia, het altaar van Sint Anna, met de beelden van de tweede patrones: Sint Elisabeth en de H. Laurentius. Ter zijde van het H. Kruisaltaar, tegen de zuidwand, het altaar van de Sint Joris, de H. Barbara en de H. Appo- lonia. DERDE RIJ Hiervan is de juiste plaats van de altaren niet bekend. Van de derde la- taarrij was een altaar toegewijd aan de H. Lambertus, de H. Catharina en Sint Oda. Verder stonden daar het Jacobusaltaar, het altaar van de H. Barnardus en het Johannesaltaar, toegewijd aan de ERvangelist en aan de H. Fabianus en de H. Sebastianus. Verder stonden op deze rij de altaren van de H. Nicolaas en van de H. Bar- tholomeus. Later werd een aantal altaren sa mengevoegd, vermoedelijk als gevolg van het feit, dat de inkomsten niet meer voldoende waren. (De bediena ren van de altaren werden n.l. door de gelovigen veelal in natura betaald). Zo is het vroegere altaar van de H. Bartholomeus bij het jon gere Maria-altaar gevoegd en dat van de H. Nicolaas bij het St. Petrusal taar. Ook de vroegere altaren van de H. Jacobus de Meerdere, van de H. Lambertus, van St. Bernardus en dat van St. Jan Evangelist, werden toege voegd aan het lataar van St. Barbara. RETABELS Wanneer wij in het kader van de kunstschatten van de Grote kerk het over de altaren hebben, dan gaat het in hoofdzaak over de retabels. Dat zijn achter, tegen of op hef altaar aangebrachte houten afsluitingswan- den, versierd met voorstellingen en reliëf of schildering. In de Venrayse kerk waren de meeste retabels zoals uit de overblijfselen kon wor den opgemaakt eikenhouten al- tyaarbakken. Daarin stonden onder baldakijnen eveneens gesneden en gepolychromeerde met verschil lende kleuren beschilderd) beelden van heiligen, aan wie de altaren wa ren toegewijd. De retabels werden niet door de kerk geplaatst, maar door de collatoren van de door de broederschap gestichte vicarieën. Uit wat de oorkonden en rekenin gen is overgebleven en aan de hand van de vormen, kan worden vastge steld uit welke werkplaats zij afkom stig zijn. Verreweg de meeste en in ieder geval de belangrijkste retabels zijn geleverd door een atelier in kal kar, dat van 1453 tot 1484 besatond. Ook kunnen zij afkomstig zijn van de meesters, die uit deze werkplaats zijn voortgekomen. In het midden van de 3de ri 16e eeuw waren nog tien, aan het einde van de tachtig-jarige oorlog nog negen altaren aanwezig. In tegen stelling tot deze gegevens van Dr. Fr. Gorissen, vermeldt echter de in Venray geboren Bollandist God fried Henschenius (1601-1681), dat er in zijn tijd „zestien altaten met vele beneficies" aanwezig waren. Moge lijk heeft Go rissen alleen de altaren opgenomen, die bij de kerkvisitaties werden vermeld. Dit sluit echter niet uit, dat er meerdere aanwezig waren. In de loop van de volende twee honderd jaar kwam daarin geen ver andering. Ook in de Franse tijd werd het altaarbezit niet aangetast. De al taren zouden, zij het dan ook vaak met barokke opstanden, ook heden ten dage nog aanwezig geweest zijn, wanneer zij niet door de kunsthandel (vooral buitenlandse verzamelaars en handelaars) weggekocht waren. Te gen spotprijzen zijn toen kunstschat ten, zoals schilderijen, beelden en complete altaren elders terecht geko men. Wij allen kennen het lot van het Maria-altaar, thans hoofdaltaar van de O.L. Vr. basiliek in Tongeren (B) en het St. Petrus-altaar; dat nu in het Suermondt-museum te Aken staat. Na deze verkoop bleven er nog ze ven altaren over. Hiervoor waren geen liefhebbers meer te vinden, om dat zij in de Spaanse tijd barokke altaaropstanden hadden gekregen, meestal schilderijen op doek. Daar voor interesseerde zich in de 19de eeuw geen mens. SCHILDERIJEN IN DE GROTE KERK In de gegevens over de Grote Kerk van de streekhistoricus pastoor M.J. Janssen vond Ben Kruysen een schrij ven uit 1891, waarin aan oud-koster C.G.H. Vermeulen gevraagd wordt hoeveel schilderijen in de kerk aanwe zig zijn. Door deze koster werden de volgende schilderijen opgegeven. 1. van het hoofdaltaar: Christus aan het Kruis (copie Rubens?). In 1895 uit het altaar genomen. Later in het schil dersatelier van Fr. van Baar door Brand verloren gegaan. 2. van het kruisaltaar: Christus aan het kruis met Maria en Johannes (gek nield, de stichter van het altaar Pere- grinus van Dael) Copie van Dijck? Doek met een afmeting van 180 bij 120. 17de eeuw. Bij verwoesting van de kerk verloren gegaan. 3. van het H. Barbara altaar: Onze Lieve Vrouw van de zeven smarten. Rondom haar zeven medaillons. On der invloed van de Antwerpse school (omstreeks 1700, doek 155x95). Het schilderij hangt momenteel in de Gro te Kerk naast de schatkamer. 4. van het H. Lucia altaar: H. Lucia met zeven medaillons van haar marte ling. Onder invloed van de Antwerpse school. Doek 174x116 (omstreeks 1700). In 1937 nog aanwezig in het St. Josephklooster, maar vermoedelijk in de oorlog verloren gegaan. 5. van het St. Anna altaar: De terug keer van de H. Familie naar Nazareth. Vrij naar een prent van Gerard Seg- Past oor Pascal Schmeits (1851-1919) hers (Antwerpen). Doek 165x108 (19de eeuw). In de sacrestie. 6. van het St. ANtoniusaltaar: De H. Antonius-Abt en Paulus in de woestijn. Doek 202x121 (16e eeuw). Lokale school. In 1937 nog in de kerk aanwezig. 7. van het O.L. Vrouwe altaar (tweede stichting): O.L. Vrouw van de rozen krans, afmetingen en datering onbe kend. Na afbraak van het altaar ge schonken aan pastoor Tacken te Muskegon in Noord-Amerika. In het najaar van 1894 werden de laatste altaren, nl. die van de H. Bar bara, Lucia, Anna en van het H. Kruis van hun schilderijen „ontdaan" en af gebroken. In 1895 onderging het schil derij „Christus aan het kruis" hetzelf de lot. Dit schilderij was afkomstig van het oude renaissance hoofdaltaar, dat in een volgende aflevering nader zal worden beschreven. Gelukkig bleef toch nog een groot deel van de uit de oude retabels afkomstige beelden bewaard. Over wat eerder ver loren ging, heeft niemand minder dan pastoor Pascal Schmeits van Venray met grote bitterheid over het verzuim van zijn voorgangers geklaagd. Hij maakte eindelijk - veel te laat - een ein de aan de uitkoop van kunst uit onze kerk.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9