HET WORDT WEER CARNAVAL Circus Mök: voor elk wat wils 33 Jaar „De Knöllekes fit PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari - Pagina 5 Circus Mök heeft er inmiddels drie van de vijf geplande-voorstellingen op zitten. Een voorstelling dit jaar met voor elk wat wils èn met als hoogte punt van de avond, de herinvoering van een oude traditie, de nar. Na ruim 30 jaar verstoken te zijn geweest van een hofnar, zal Geert Thomassen deze creatie gestalte gaan geven. Diezelfde Geert Thomassen figu reerde als Teun als een rode draad door de voorstelling, maar het zat hem allemaal niet mee. Wat hij ook deed, alles mislukte, gevolgd door het ont slag door de commissie Circus Mök, een ontroerend moment. Dat dansen in Venray op een hoog niveau staat werd op Circus Mök nog eens bewezen. Als basis hiervoor dient ongetwijfeld de kindergarde, die weer menig hart stal met hun leuke dans. Grenzend aan perfectie waren de dan sen van Stella en Angele (spaanse dans) en van de dansgroep van Nica van der Windt (vorig jaar nog sluitstuk van de Prinseproklamasie, dit jaar met Zuidamerikaanse dans). Van een geheel ander genre, maar daarom zeker niet minder, was de op voering van dansschool Ad en Lon Wetjens. Een heksendans bracht het publiek terug in de Peel van vroeger, waarna de groep nog een rock en roll show weggaf die zijn weerga niet ken de. Natuurlijk ontbrak dit jaar in Cir cus Mök de humor niet. Vooral Wiele- ke uit Boxmeer, die even kwam laten weten dat hij zijn rijbewijs „gekregen" had, kreeg de zaal hele maal op z'n kop. Ook Jac Penris, al weer voor de twaalfde keer in Mök, was weer ouderwets op dreef. Terug in het circus, met hun toch wel aparte humor, was Les Toupees, die in het Brabants begonnen (dat be taalde beter) maar uiteindelijk toch voor het Venrays kozen. Hun „spelen met Mozart" oogste veel bijval. Eveneens terug, na een jaar van af wezigheid, Grad en Petran, met hun duif Harrie, en hun scherpe teksten en liedjes. Nieuw in Circus Mök, en zeker een aanwinst, is de groep TUM TUM. Met hun liedjes maakten zij komische èn kritische kanttekeningen bij de zure regen. Een humoristische waarschu wing aan ons alles. De oudgedienden van Circus Mök, het Hofkoor, kwam dit jaar in een verrassende creatie. Nu niet eens in hun traditionele clownspakken maar als Mexicanen wisten zij het publiek op uitstekende wijze te onderhouden met o.a. het bezingen van de Plaza del Bleka. De commissie Circus Mök is er dus weer in geslaagd om een prima voor stelling samen te stellen, waarbij ieder een aan zijn of haar trekken kon ko men. Aan het slot van een daverende jeugdzitting van Jeugdvastelaoves- vereniging "De Hazekeutel" in de foyer van de schouwburg in Venray is Harm Leenders uitgeroepen, tot Jeugdprins 1989 van Venray. Hij zal als HARM I, samen met zijn adjudanten Alex (Crooijmans) en Coert (de Bruyn) de Venrayse jeugd voorgaan in het carnavalstumult. Tijdens de jeugdzitting, die dit jaar voor het eerst en met veel succes op een zondagmiddag plaatsvond, werd tevens het jeugdboerebruidspaartje bekend gemaakt. Uit een grote strooimijt kwamen Wendy Litjens en Boy Ramirez tevoorschijn als respec tievelijk bruidje en bruidegommetje. Op carnavalsdinsdag zullen zij zich tijdens het avondbal in de tent gaan verloven. Jeugdboerebruidspaartje Boy Ramirez en Wendy Litjens Kinderoptocht Venray De folder gelezen. Naar de jeugdzitting geweest. De nieuwe prins gezien. Ja, de deur naar de carnaval staat weer open. En net als ieder jaar trekt dan de kinderoptocht weer door de straten van Venray. Dus kinderen doe allemaal mee. Pak je beste en leukste pak maar uit de kast, of mooier nog, maak zelf iets geks. Ook kun je met je vriendjes of vriendinnen in een groep meedoen. Kom op en geef je op voor de optocht. Dat kan zondag in Dingus aan de Hoenderstraat of in sporthal de Wetteling aan de Zuidsingel. Daar zitten we dan van 11.00-13.00 uur weer klaar om jullie in te schrijven. Hier kun je ook terecht voor tips en adviezen. Jeugdprins Harm I en zijn adju danten Coert en Alex De route is dit jaar: Hofstraat- Grote Markt-Hoenderstraat-Lange- weg-Merseloseweg-Kempweg-tent parkeerterrein Gouden Leeuw waar de ontbinding is. Circus Mök en de Venrayse Omroep Stichting Op zaterdag 21 januari a.s. zendt de Venrayse Omroep Stichting vanaf 20.00 uur voor de aangesloten instellingen St. Elisabethziekenhuis (kanaal 5), St. Anna, St. Servatius, Nieuw Spraeland de De Kruuze de volledige opvoering van Circus Mök uit. Autowasserette DE DRIESPRONG 04780-85828 Piëlhaaskrant voor het eerst huis-aan-huis De Vastelaoveskrant van Vastelao- vesvereniging De Piëlhaas in Venray wordt dit jaar voor het eerst in het 50-jarig bestaan van de Piëlhaas huis-aan-huis bezorgd. Tegelijkertijd is het formaat van de krant aangepast. Vele jaren is de Piëlhaaskrant verschenen op groot krantenformaat. Sinds het begin van de jaren '80 werd de krant uitgebracht op "magazine formaat". Dit laatste gaf de moge lijkheid een aantrekkelijke omslag in veel-kleurendruk te laten maken, maar had. het nadeel dat de opmaak in zijn mogelijkheden beperkt was. Met de huidige technieken is het mogelijk om ook een 'krantenvoor pagina' aantrekkelijk en technisch gaaf in te kleuren. De redactie van de Piëlhaaskrant heeft tevens besloten de inhoud van de krant aan te passen aan de huis-aan-huis verspreiding. Door deze verspreiding komt de krant niet alleen terecht bij de echte carnavalvierders, die de krant gewoonlijk bij de verkoopadressen kwamen halen, maar ook bij mensen die weinig om carnaval geven of onbekend zijn met het feest. In de krant wordt dan ook meer verteld dan tot nu toe over de achtergronden van het feest en de organisatie. De humor heeft daar onder echter maar weinig te lijden. Rooyse VK De Piëlhaas heeft de Rooyse VK bereid gevonden om de vastelaoves krant huis-aan-huis te verspreiden. De vereniging zal daarbij wel de mensen een bus voorhouden om te vragen om een vrijwillige bijdrage in de kosten van de krant. Die worden geschat op ongeveer 3,-- per stuk. Met de bijdrage steunen de Piëlhazen niet alleen de vastelaovesvereniging, die daarmee weer festiviteiten stijlvol kan opzetten, maar uiteraard krijgt ook de Rooyse VK een deel, als dank voor de inzet die de vereniging toont. De krant kwam deze week gereed en de huis-aan-huisbezorging heeft plaats op 20 en 21 januari. Men hoopt op een milde bijdrage van de Piëlhazen en wenst hen veel leesgenot. In boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat, is de krant ook te koop voor mensen van buiten Venray, die een exemplaar willen. Koffietafel APK Venray Voor de al eerder aangekondigde koffietafel van de A.P.K., in de schouwburg, blijkt veel belangstelling te bestaan. Er zijn nog kaartjes op de bekende adressen verkrijgbaar. Zoals bekend wordt er dit jaar geen A.P.K.-plak uitgereikt. Maar daarom wordt deze koffietafel niet minder interessand. O nee! Zo blijkt de joekskapel Moj Zat acte de presence te geven. En wie deze muzikale virtuozen heeft gezien en gehoord op de Prinseproklematie, mag hoge verwachtingen koesteren. Als we ook nog vertellen-dat Ad Haans de verdere muzikale omlijsting zal verzorgen, weet men dat zater dagavond 28 januari niet meer "kapot" kan.... Verrassend nieuw voor ons Ven ray ers is bovendien het optreden van Nol van Roessel als Professor Docter Hozewol; Doctor in de Keijelogie met een leerstoel aan de Deijelogische Hogeschool te Helmond. In zijn wetenschappelijk referaat zal hij spreken over: "De veurdele van het achter zien". Een en ander heeft het doel: Het omhoog brengen van het intellektuele nivo, voor zover dan nog kan. Vorstebal 1989 Op zaterdag 28 januari om 21.11 uur zal in de foyer van "De Beejekurf" in Venray het jaarlijkse VORSTEBAL weer losbarsten. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Was het Japan waar nog recentelijk één keizer aantrad Venray doet er 'n schepje bovenop met KEIJZERS Prins SJEF 1 Zijn verschijnen zal het bal ongetwij feld 'grote luister bijzetten, maar ere wie ere toekomthet vorstebal is en blijft toegewijd aan de regerend vorst der Piëlhazen ons aller VORST PIET. D'n haan van de grote kerk wist desgevraagd te vertellen dat hij in z'n hele lange haneleven, onder 'n stel staartveren nooit eerder zo'n warme volle lach heeft mogen aanschouwen! En dat wil wat zeggen! Het Protocol voor die avond is als volgt: Men verschaffe zich toegang tot de lokaliteit door het kopen van 'n toegangskaartje 5,—). (Piël- haas-leden hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart gratis toe- gang). Men steke zich in carnavaleske uitmonstering en eenmaal binnen... staat de sfeer in de rijk versierde foyer garant voor 'n uitbundig vatelaovesbal, onze vorst waardig. Tijdens het bal gaan juryleden spiedend rond om uiteindelijk in conclaaf met de vorst te kunnen vaststellen wie er tijdens het démas qué om 23.11 uur tot prijswinnaars zullen worden uitgeroepen. De eenling, het duo of de groep (klein, middel of groot) die zich qua kostuum, presentatie, (onherken baarheid en aktualiteitswaarde het meest carnavalesk heeft kunnen presenteren valt die eer ten deel! Daarna zal tot ver in de kleine uurtjes het bal worden voortgezet en dat alle onder de vorstelijke tonen van de enige echte Venrayse hofkapel onder muzikale leiding van good-old Her man Stevens. Autoschade-expertise DE DRIESPRONG 04780-85828 Carnavalsavond voor ouderen Dinsdag 24 januari Zoals wij reeds eerder bekend maakten wordt de muziek verzorgd door de accordeola's o.l.v. C. Reinders. Een Spaanse dansgroep demonstreert Spaanse dansen o.l.v. Victoria Rosa- les. De joekskapel Luuster Efkes uit 't Veulen zal mede de avond verzorgen. Ook de winnaars van de carnavals liedjes 1989 treden op o.a. de heren Vullings en Hermans, Boy Derkx, alsmede de dames Pip en Karin Verhofstad. Tussendoor is gelegenheid tot een dansje. Uiteraard is de Prins van de Piëlhaas met zijn gevolg aanwezig. Het hofkoor zal de avond afsluiten. Leuk verkleden wordt op prijs gesteld. Het geheel staat onder leiding van Grootvorst Geert Mulder. Wij menen er in geslaagd te zijn een bijzonder mooie avond te kunnen presenteren. Maandag 23 jan. voorverkoop van kaartjes in Den Engel van 11.0012.00 uur. De entreebewijzen zijn genummerd en dienen tevens als lot op de carnavalsavond, waaraan leuke prij zen zijn verbonden. Bewaar deze dus. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld. De aktiviteitencommissie Verenigingsnieuws dient dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd Jeugdprins Leunen Onder grote belangstelling werd zondag jl. de nieuwe Jeugdprins aan de jeugdige Knöllekes voorgesteld. Als Prins Ronny (Holtackers) d'n Urste, zal hij een jaar lang de scepter zwaaien over de Leunse jeugd. Zoals het zich in het begin liet aanzien, zal dit vast lukken. Samen met vader Jan, moeder Mia en broers Erwin en Mario, woont hij aan de Van Megenstraat. Dagelijks fietst hij naar het Bosch- veldcollege in Venray om zich daar op HAVO-nivo geestelijk in te spannen. Voetballen bij Cl en carnaval vieren zijn de ontspannende delen van zijn jonge leven. Prins Ronny veel succes, plezier en schik in je regeerperiode. De Piëlhaas ontvangt tonnen van milde gevers! Alhoewel de titel van dit artikel anders doet vermoeden is het niet de penningmeester van onze vastelaoves vereniging De Piëlhaas die hierdoor relaxed dit carnavalsseizoen kan induiken. De ontspanning geldt veeleer de doorsnee Piëlhaas die tijdens de diverse vastelaoveselementen in de foyer van de schouwburg vanaf heden z'n vermoeide oren kan gladstrijken in de weldadige luwte van grote tonnen die daar speciaal voor dit doel zijn neergezet! Totaal beschikken we nu over 8 tonnen die door diVferse sponsors zijn bekostigd. Vissers Wegenbouw was goed voor 1 ton en de N.M.B. tastte als tweezits bank in de buidel voor 2 ton(nen). Overige gevers stelden er prijs op om in de stilte der anonimiteit hun goedgeefsheid te kunnen beleiden. Niettemin, als Piëlhaas, zijn we hiervoor zeer erkentelijk en het gebruik dat er tot nu toe al van gemaakt is mag het beste bewijs zijn dat deze geste door het Venrayse Publiek zeer is gewaardeerd. JEUGDPRINS YSSELSTEYN Prins Mark 1 is tot jeugdprins van de Piëlreus van Ysselsteyn benoemd (Mark Boogaard), en zal er, onder leiding van Vorst Roel Linders met de jeugdraad, proberen een gezellige vastenavond van te maken. Zondag jl. werd ook de nieuwe jeugdvorst voorgesteld: Vorst Barry (Willems) d'n Urste. Als oudste zoon van Gerrie en Bert van Hêstersplats is hij met zijn 2 broers, Twan en Rob, al goed ingevoerd in het carnavalsleven van Leunen. Voetballen bij Cl en carnaval vieren zijn de grote hobby's. Dagelijks wordt er naar Horst gefietst voor het benodigde agrarische onderwijs. Barry, wij wensen jou ook veel schik, lol en plezier aan je "Vorst zijn". Trommel alle jeugd bij elkaar en we krijgen een fantastisch jaar. Kluutetrappers Op het op 16 januari gehouden Jeugdprinsenbal is Davy van Vegcbel uitgeroepen tot Jeugdprins van de Kluutjes. De Jeugdprins houdt receptie op zondag 29 januari in gemeenschaps huis De Kleine Loef van 11.11-13.11 De Klutetrappers uit de Vredepeel zullen tijdens de carnaval worden voorgegaan door Prins Jan II die het vorige weekeinde in gemeenschaps huis De Kleine Loef werd uitgeröepen tot Prins 1989. In het dagelijks leven is Jan Bloemen veehouder. De Prins houdt receptie op zondag 29 januari in gemeenschapshuis De Kleine Loef van 11.11-13.11 uur. Prins Lam I van de Knöllekes Onder grote belangstelling werd zaterdag jl. de 33e Knöllekes-Prins voorgesteld. Als Prins Lam (Classens) d'n Urste zal hij een jaar lang over alle Knöllinnekes en Knöllekes regeren. In zijn dagelijks leven is hij werkzaam bij de Rank Xerox. Niet onvermeld mag blijven dat hij als voorzitter van onze vereniging een onmisbare en stuwende kracht is, vooral voor onze wagenbouw. Samen met zijn vrouw EUy en dochter, Nicole en Linda, wonen zij in het buurtschap Loenerveld. Wij wensen onze Prins veel schik, lol en plezier en een prettige regeerperiode met vele hoogtepunten in dit extra feestelijk jubileumjaar. Vervolg op pagina 18 yy yy Dit weekend is er feest in Leunen. Groot feest, want de carnavalsvere niging "'t Knölleke" bestaat 33 jaar, en zo'n jubileum kan men gewoon weg niet onopgemerkt voorbij laten gaan. 't Knölleke is genoemd naar de Knollevréters, een bijnaam welke al jaren tegen de Leunders werd gezegd. In Leunen werden immers veel knollen verbouwd, o.m. als groen voer voor de koeien wanneer die voor het eerst op stal stonden. Men had vroeger zelfs een knollenkermis, op het feest van Sint Catharina, in november. Carnaval vieren was in de eerste jaren een feest waar iedereen zich na een week hard werken met alle overgave instortte. Er werd veel meer gehost en over de straten getrokken. Een tweetal café's, resp. Piejeters Tieske en Martens Tontje, speelde vanaf het begin een belangrijke rol bij de Leunse carnaval. Het patronaat met een handge- stookte verwarming (grote potkachel) was niet geschikt voor de prinsenbals. Hiervoor werd uitgeweken naar Zaal van Gassel op 't Veulen. In 1966 kon de eerste nieuwe prins uitkomen in het huidige Knollenhuus. De eerste Raad van Ellef had papieren mutsen welke aan het einde van de avond allemaal kapot waren. Alleen de prins had een echte muts en moest daar heel zuinig op zijn. Optocht is er vanaf 1957. Alle verenigingen werden uitgenodigd om hier aan mee te doen, wat resulteerde in behoorlijk lange optochten, waar natuurlijk nog veel in gestookt werd. Wat nu geluid is moest toen rook zijn. Het liefste autobanden. Leunen sleepte toendertijd al vaak prijzen weg in Venray. Op zaterdag 21 januari a.s. zullen alle zusterverenigingen de Knöllekes I v- V i - a- Y bezoeken en hen feliciteren met dit jubileum. Op zondag 22 januari a.s. zal het Gemeenschapshuis uitgebreid worden met een verwarmde tent. Op deze dag zijn alle personen die in het verleden bij 't Knölleke betrokken zijn geweest, uitgenodigd om dit groots Leuns spektakel bij te wonen. Op deze middag kunt u dus dingen meemaken, die misschien nooit meer voorkomen. Bijvoorbeeld 33 prinsen van 't Knölleke; de eerste Raad van Ellef bestuur, en zo zijn er nog veel meer leuke dingen. Om 14.11 uur begint dit feestelijk gebeuren. JUBILEA Vanzelfsprekend telt de feest vierende carnavalsvereniging van Leunen ook een aantal jubilaris sen, die bij zo'n gelegenheid eens extra vermeld mogen worden. Maar zij ontvangen bovendien a.s. zondag tijdens de feestviering een onderscheiding van de B.C.L., de Bond van Carnavalsverenigingen in Lim burg. We laten ze hier even de revue passeren: Piet Beckers; ere-lid; mede oprichter en in vele funkties aktief geweest; 33 jaar lid. Piet Weys; als oudste lid van de Raad van Ellef; 28 jaar lid. Jan van Meyel, meer dan 20 jaar organisator van de optocht; maar ook de man die al 33 jaar aan de kassa zit. Last but not least: Vorst Jan Martens die nu 22 jaar lid is en ongetwijfeld in aJ die jaren onschatbare diensten aan de Leunse carnaval heeft bewezen. De B.C.L.-onderscheidingen worden omstreeks 16.30 uur uitgereikt.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5