DE GROTE FINALE! De laatste wintermode voor de laagste prijs! 1 ie Belatten uan öe (Snrte Kerk 13e Vlakwatercross te Venray Thomassen neemt afscheid van de winter a Aanbieding orkestband aan jarige ziekenomroep Fracties in gewestraad vragen- opheidering over kosten van opvangput PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari - Pagina 10 >tr C, éi ég r? aV Q> r r'^ J? Co g P S? f <f Sr éS i vrijdag koopavond GROTESTRAAT 93 VENRAY. TEL. 04780-81214. »-Km ,n«xv^.„. !K „x'h'ïi"'. *v - 'h fn tJv— A -.«v. jw-i G..WKV?1 n ;1" TrS *V' 1 "i* t,c>*— -**tv- *r V iiiy 1 '1 - - -f rUrr ,,w>^ zz"" 'm; ML De Noord-Limburgse atletieklief- hebbers kunnen zondag 29 januari hun hart ophalen tijdens de 13e editie van de Vlakwatercross te Venray. Inschrijving, start en finish zijn dit jaar voor het eerst bij het gemeente lijk zwembad op de Parkweg. Een duidelijke vooruitgang in accomoda- tie, aangezien de Venrayse atletiek vereniging bij het zwembad kan beschikken over ruime kleed-, dou che- en parkeergelegenheid. Het programma luidt: 10.00 uur Panken-scholierenloop. Staat ook open voor verenigingen. Inschrijfgeld 2,- per persoon. 10.30 uur Bowling Venray-loop. Volksloop voor iedere trimmer/ster vanaf 15 jaar. Afstanden naar keuze 3800, 7800 of 11400 meter. Inschrijf geld 5,-- per persoon. 12.00 uur KNAU wedstrijden in diverse categorieën, met als afsluiting de grote Quick-Inn Venray Loop voor heren en veteranen over 11400 meter. In de diverse jeugdcategorieën strijden de Venrayse atleten voor de punten van het clubkampioenschap. De Vlakwatercross is voor hen een van de vier wedstrijden die meetelt voor het clubkampioenschap cross. Na twee wedstrijden kan in menige categorie zondag 29 januari de definitieve beslissing vallen. Echter, zoals vorig jaar al gebleken is, zijn verassingen niet uitgesloten. De strijd zal in ieder geval hevig zijn. De hoofdmoot wordt gevormd door de strijd bij de dames/meisjes A, en de Quick-In Venray Loop voor heren en veteranen. Bij de meisjes A zal Sandra Hofmans van de organiserende vereniging ongetwijfeld hoge ogen gooien. Hetzelfde kan gezegd worden van Mynko Peterink van AV Venray bij de jongens A. Laatstgenoemde zorgde onlangs nog voor een uitstekend clubrecord 3000 m indoor. Een verdere favoriet is Marco Gielen (AVT). Tijdens een uitvoering voor de bewoners van huize St. Anna werd door het Venrays Seniorenorkest als cadeau een muziekband geschonken aan de Venrayse Ziekenomroep Stichting. Dit vond plaats in het sfeervolle restaurant van St. Anna. Een vroegere belofte aan de V.O.S. werd hiermee voldaan. Het inmiddels uitgegroeide seniorenorkest tot twaalf leden, zette medio december een dertiental nummers op de band in studio "IMPRESS" te Heide-Ven- ray. Inmiddels hebben de diverse tehuizen voor zieken en bejaarden reeds een uitzending middels de V.O.S. kunrten beluisteren. Namens het Seniorenorkest o.l.v. Jan Verstegen schonk Frans Verhofstad de band aan mevr. Loes Huls en de heer Cor Linskens, beiden medewer kers van de Venrayse Omroep Stichting. Op verzoek" van de Venrayse pastoor Gijsbert van der Gaet schonk op 20 april 1462 Paus Pius II een bijzonder aflaat aan allen, die zouden bijdragen tot het herstel en de bouw van de huidige Grote Kerk van Venray. Deze schenking werd op de pauselijke Kanselarij te Rome vastgelegd op een perkamenten oorkonde, "Bulle" genaamd. Deze Bulle is het oudste en kostbaarste archiefstuk van de paro chie en wordt thans bewaard in het gemeente-archief van Venray, waar het gehele parochie-archief in alle opzichten een veilig onderkomen heeft gevonden. Ben Kruysen heeft, als documenta list, in de loop der jaren veel interessante gegevens verzameld, niet alleen over deze Bulle, maar boven dien over Pastoor van der Gaet, Paus Pius II èn de oude, kleinere kerk, welke gebouwd was op de plaats, waar thans de Petrus Bandenkerk staat. Het zou ons, in het bestek van deze artikelenreeks over de schatten van de Grote Kerk, te ver voeren, om alles wat Ben Kruvsen hierover heeft De dames gaan tegelijk met de meisjes A om 13.50 uur van start. Tot op heden zijn er nog geen grote namen tussen de voor-inschrijving te vinden. Voor de Venrayse atleten Helle Vullinghs in ieder geval de kans te tonen over welke talenten ze zoal beschikt. Zij moet tot een goede klassering in staat zijn. De heren en veteranen, die 11400 m (6 ronden) dienen af te leggen, gaan om 14.20 uur van start. Het is in deze categorieën nog de vraag wie met de hoogste eer gaat strijken. Bij de heren zal de pas herstelde Ron Vlenterie (AV Unitas) moeite genoeg hebben zijn zege van 1988 te prolongeren. Felle tegenstand zal ongetwijfeld komen van Bert van Nunen (De Keien) en Hans van de Mortel (LGD). Mathijs van Deursen (AV Tegelen) kan als gevaarlijke outsider gezien worden. Voor zijn clubgenoot Paul Coppus betekent de Vlakwater cross een hernieuwde kennismaking met zijn oude vereniging. Van de Venrayse vereniging zullen Gerrit Loonen en Pedro van der Sterren voor een interessante strijd kunnen zorgen. Bij de veteranen geldt de winnaar van 1988, Wim van Heeswijk (DAK), weer als grote favoriet. Tegenstand kan hij verwachten van de sterke Lau Joosten (HAC), Ray Storer, Jeu Gielen (beiden AV Tegelen) en Jan v.d. Bosch (AV Weert). Van Venrayse zijde zijn Gé Peterink en Michel Billekens van de partij. Jo Verlinden is huizenhoog favoriet bij de Veteranen 2 (boven 50 jaar). Voor eeneider die de loop beëin digt, zijn er wederom fraaie herinne ringen. Verder zijn er bij de Quick-In Venray Loop prijzen in natura te verdienen. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met mevr. Alkim, tel. 04780-85514. Verenigingsnieuws dient dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd POGING TOT INBRAAK? Mogelijk is de dader of zijn de daders in hun werk gestoord, want bij een inbraak in het tankstation in Vredepeel is men niet verder gekomen dan een vernielde ruit. AANRIJDING Woensdagmorgen vond om half 9 een aanrijding plaats tussen twee auto's op de Stationsweg nabij de spoorweg overgang. Een bestuurster, een 32 jari ge inwoonster uit Venray, verleende, komende vanaf het station geen voor rang aan een 22 jarige Veulenaar die vanuit de richting Venray kwam. Het zoontje van de vrouw werd licht ge wond. DIEFSTAL UIT AUTO Nabij de Kiosk in het Brukske, werd door het forceren van het slot van he- trechterportier toegang verkregen tot die auto. Uit de auto werd een radio cassetterecorder meegenomen. verzameld te beschrijven. Daarom beperken wij ons tot twee afleve ringen, waarin wij nader ingaan op de oude kerk en haar verval; de toren, die in 1401 is gebouwd tegen de Romaanse kerk; Paus Pius II, waarvan Ben Kruysen behalve een afbeelding ook een interessante levensbeschrijving heeft gevonden; en verder de bouw van de kerk waarvoor volgens de overlevering de in Smakt gebakken stenen met een "handen ketting" naar .Venray werden overge bracht. De oude kerk In 1588 werd Rooy door een door Maarten Schenck gestichte brand grotendeels verwoest. Bij deze brand, maar ook in latere jaren, zouden vele bescheiden verloren zijn gegaan, waardoor er weinig bekend is over de Romaanse kerk, de voorganger van de huidige kerk. Wel is bekend, door een tot 1944 bewaard gebleven "eerste steen", dat de toren in 1401 werd gebouwd. Aangenomen wordt, dat bij de torenbouw in de tweede helft van de 15e eeuw de oude kerk er nog stond. Waarschijnlijk is de LICHT GEWOND Op de rondweg Brukske verleende een jongedame, toen ze met haar fiets uit de Beethovenstraat de rondweg opreed, geen vrije doorgang aan een personenauto. Bij de daardoor ontstane botsing werd de jongedame licht gewond. Ter plaatse werd eerstehulp verleend door een Venrayse arts. Daarna kon ze naar huis worden overgebracht. INBRAKEN IN CAFE'S In de nacht van zondag op maandag is er in twee cafe's ingebroken. - Door forcering van een achterdeur was toegang verkregen tot een aan de Jan Poelsweg te Ysselsteyn gelegen café. Twee kasten waren opengebroken, maar daaruit werd niets ontvreemd. Wel worden 50 sloffen sigaretten van verschillende merken en 15 sloffen shag vermist. Ook een nog onbekend aantal flessen sterke drank is - verdwenen. - Op vrijwel dezelfde manier was toegang verkregen tot het café aan de Veulenseweg in het Veulen. Ook daar werden 24 sloffen sigaretten, 10 sloffen shag en een aantal flessen drank gestolen. Bovendien was de spaarkas met geweld opengebroken. Het daarin aanwezige geld, naar schatting 300,-- is verdwenen. Tenslotte was ook de fooienpot geledigd, maar wat daar in zat, was niet te schatten. DRANK IN BESTUURDER Op een recht stuk van de Overloonseweg moest een autobe stuurder uit Overloon al rijdende zo nodig een cassettebandje verwisselen. Hij lette daarbij onvoldoende op het goede spoor van zijn auto. Dat ging rakelings langs twee rechts van de weg staande bomen en botste vervolgens bijna frontaal tegen een derde boom. De auto werd vrijwel totaal vernield. Hij raakte licht gewond en na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon hij de bloedproef ondergaan. Met een rijverbod en de aanzegging dat proces verbaal terzake het rijden onder invloed zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. In overleg met de officier van Justitie werd maandagmorgen het rijbewijs van de 26-jarige bestuurder uit Overloon ingetrokken. VERKEERSONGELUKKEN MET GEWONDEN - Op de T-kruising Kruidenlaan-Sta tionsweg, gaf een Venrayse auto bestuurder geen voorrang aan een over de Stationsweg rijdende fietster. Bij de botsing kwam zij ten val. Ze werd naar het ziekenhuis overge bracht, maar kon na behandeling weer naar huis terugkeren. - Vrijdagmorgen stopte een auto bestuurster, komende vanaf het Christoffelkruid, vóór de afslag met de Nieuwe Maasheseweg. Ze lette echter onvoldoende op het verkeer, want toen ze optrok botste een bromfiets tegen de flank van haar auto. De bromfietsbestuurster kwam met haar duopassagier ten val en die liep daarbij dusdanige verwondingen op, dat hij voor behandeling naar de EHBO van het ziekenhuis moest worden vervoerd. nieuwe, veel grotere kerk om de oude gebouwd, omdat het moeilijk voor stelbaar is, dat Venray het tijdens de bouw zonder kerkgebouw heeft moeten stellen. Bij het definitieve oorlogsherstel van de Petrus Bandenkerk zijn een aantal fundamenten van de vroegere Romaanse kerk blootgelegd. Een fotoreportage bewaart het beeld van deze oudheidkundige resten. Ten tijde van Pastoor van der Gaet verkeerde dit godshuis in een slechte toestand, mede als gevolg van oorlogsrampen. Maar ook werd de kerk te klein voor de groeiende bevolking. In plaats van de oude, in verval geraakte kerk, moest een nieuwe komen en daarvoor had de pastoor grootse plannen. De nieuwe kerk moest groter en hoger dan de oude zijn en monumentaler als de door zijn voorganger gebouwde toren. De pauselijke Bulle Het lag voor de hand, dat de in Venray geboren Pastoor van der Gaet onmogelijk het geld voor deze bouw uit eieen parochie kon kriieen. Maar Een aantal plaatselijke fracties, ver tegenwoordigd in de gemeenteraden van het Gewest Noord Limburg - waaronder de fractie v.d. Vorle Ven ray - hebben het gewestbestuur ophel dering gevraagd over de kosten van een opvangput op de „Zuringspeel". De fracties zijn geschrokken van het bedrag van 170.000,- dat hiervoor wordt gevraagd. Zij willen weten hoe het bestek van de opvangput voor 400 mJ percolatiewater - dat neerkomt op 425,- per m' inhoud - tot stand is ge komen. Volgens de fracties kosten vergelijkbare putten hooguit 60,-per m\ De afwerking van de Zuringspeel, die op 12 miljoen gulden is begroot en waarvan de toekomstige tekorten op de burgers worden afgewenteld, wekt op deze manier de verontrusting van de fracties. EEN ABONNEMENT WAARD! VIDEO ONTVREEMD Uit een showkast van een electro- zaak in het Centrum werd een video ontvreemd. De verkoper werd kenne lijk door een "vriend" van de dader afgeleid. SCHOORSTEENBRAND De brandweer moest in aktie komen voor een schoorsteenbrand in een bungalow aan het Biezevenneke. Dankzij tijdige ontdekking kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. Natuurlijk werd de schoorsteen op deskundige wijze door de brandweermannen "geveegd". De schade bleef beperkt. INBRAKEN IN WONINGEN - Door vernieling van de ruit van de balkondeur was toegang verkregen tot een flat aan de Bachstraat. Ontvreemd was een geldkistje met 100 gulden en verder ook een brievenweger. - Voor de bewoners van een woning in de Chopinstraat, zal de thuiskomst van vakantie een verrassing zijn. In de woning is ongewenst bezoek geweest. Wat hier ontvreemd is, kon nog niet worden medegedeeld. De inbraak is door buurtbewoners bemerkt. - Door forcering van de achterdeur was toegang verkregen tot een woning aan de Merseloseweg. Ook hier kon nog niet worden medege deeld wat ontvreemd was. Wel is de gehele woning doorzocht. 'n leesbare krant de pastoor had invloedrijke vrienden in Rome. Hij was tenslotte geheim kamerheer en huisprelaat van Paus Pius II, kanunnik van Lubeck etc. En zo gebeurde het, dat op 20 april 1462 Paus Pius II een Bulle uitvaardigde, gericht aan Gijsbertus de Foramine (de Latijnse naam voor Van der Gaet) van Venray, herder der kerk van de H. Petrus. Opdat tot het bouwen en onder houden van het godshuis steeds de nodige krachten en middelen aanwe zig zouden zijn, verleende de paus aflaten aan alle gelovigen die - verondersteld dat zij in de vereiste gesteldheid zijn - een behulpzame hand boden tot bevordering en voltooiing van dit schone werk. De pauselijke goedkeuring en aanbeveling door middel van deze aflaatverlening, was voor Pastoor van der Gaet waarborg genoeg voor het welslagen van zijn werk. Hij was er van overtuigd, dat deze Bulle tot gevolg zou hebben, dat ook van buiten de parochie grote steun, in geld, materialen en werkkracht zou worden geboden. In deze verwachtingen werd de pastoor niet teleurgesteld. Maar hierover later meer. Paus Pius U In een uit het Pools vertaald boek, vond Ben Kruysen een interessante levensbeschrijving van Paus Pius II. Bovendien vond de Venrayse docu mentalist een portret van deze paus, die voor zijn pauswijding Aeneas Sylvius (Anea Silvio) Piccolomini heette. Hij werd op 18 oktober 1405 geboren als oudste zoon in een verarmd adelijk gezin met zeventien kinderen. Als talentvolle knaap moest hij op achttienjarige leeftijd de school verlaten omdat er voor studie geen geld was. Hij werd daarom verder onderwezen door de dorpspastoor. Aangespoord door de H. Bernar dino, besloot Aeneas Piccolomino het monnikshabijt van de Franciscanen aan te trekken. Diezelfde Bernardino gaf hem later de raad zich niet te geven aan de Franciscanerorde, maar aan de wereldse wetenschaD. PIUS II (1158-1464) Toen hij op veertigjarige leeftijd genoeg van de wereld had gezien, vroeg hij de priesterwijding aan. Vanaf dat moment gaf hij zich ten volle aan de kerk en de kerk heeft hem daarvoor ruimschoots beloond. Hij werd bisschop van Triest, later bisschop van Siena en in 1556 werd hij kardinaal. In het conclave van 1458 werd kardinaal Piccolomini tot paus verkozen. Als paus was hij een man van hoge plichtsbetrachting en grote geleerdheid. Hij stierf op 15 augustus 1464 te Ancona, waar hij op het punt stond zich voor een kruistocht in te schepen. Iets wat tijdens zijn pontificaat steeds in zijn belangstelling had gestaan. Deze paus was een grote vriend van de Venrayse Pastoor van der Gaet, die hij tot zijn geheim kamerheer benoemde. wordt vervolgd Sfc-tr: - S.vjg«.V os I v (Naar gegevens van Ben Kruysen.)

Peel en Maas | 1989 | | pagina 10