Rioolrecht moet 1.245.000,- in de kas van de gemeente brengen NEGEN KNALLENDE OPRUIMINGSDAGEN 800.000 arbeidsongeschikten PEEL EN MAAS Gouden Bruidspaar op het Brukske Raadsvergadering Meerlo-Wanssum OVER 20 JAAR ÉÉN MILJOEN? Aanpassing van basisschool De Kemp BUITENLIJST Volgende week Dinsdag 17 janua ri, zal de commissie voor financiële en economische zaken zich bezighouden met het voorstel tot het invoeren van rioolrechten in de gemeente Venray. Lang heeft deze nieuwe belasting heffing als een zwaard van Damocles boven de burgers gehangen. Even heeft het er naar uitgezien, dat de in voering van rioolrechten nog kon wor den uitgesteld, omdat verhoging van de onroerend-goed belasting de begro ting voor 1989 sluitend kon maken. Maar Venray zit al aan het maximale OGB-limiet en verruiming van 't limiet is afhankelijk van een beslissing door de Eerste Kamer. Omdat het desbe treffende wetsontwerp niet voor 1 ja nuari door de Eerste Kamer werd be handeld, moet Venray noodgedwon gen haar toevlucht nemen tot het hef fen van rioolrechten om niet in finan ciële moeilijkheden te komen. De rioolrechten worden geheven voor het (kunnen) afvoeren van water en vuil door een gemeentelijk riole ringsstelsel. Als belastingsplichtigen kunnen worden aangewezen de eige naar van het perceel en ook de gebrui ker van het pand, dat op de riolering is aangesloten. BELANGHEBBENDEN Het college van b. en w. gaat er van uit, dat zowel de gebruiker als de eige naar belang heeft bij de aanwezigheid van riolering. De gebruiker loost af valwater op de riolering en heeft er dus het „genot" van. De zakelijk recht hebbende - de eigenaar dus - heeft be lang bij de aansluiting van het pand op de riolering, omdat deze de gebruiks waarde van zijn eigendom verhoogt. B. en w. vinden het redelijk om de verhoging van de belastingdruk in principe zoveel mogelijk in het ver lengde van de onroerend-goedbelas- ting te laten plaatshebben. Wanneer de raad straks ook voor dit uit gangspunt zal kiezen, betekent dit, dat voor iedere ƒ1.000,- rioolrechten 555,56 door de eigenaren en 444,44 door de gebruikers opgebracht dienen te worden. Het college acht de verhou ding 15:12 een rechtvaardige verde ling. Dit geldt niet alleen voor 1989, maar ook voor de volgende jaren. Bij iedere andere verdeling zal de verhou ding tussen de belastingdruk voor ei genaren en gebruikers in niet geringe mate veranderen, aldus de toelichting. MAATSTAF VAN HEFFING Bij de eigenaren wordt als maatstaf van heffing genomen een vast recht per eigendom, dat direct of indirect aansluiting heeft op de riolering. Hier bij wordt geen rekening gehouden met het aantal aansluitingen dat een eigen dom heeft op de riolering. Voor de eigenaren betekent deze be lasting 64,- per eigendom. Het recht van de gebruiker wordt geheven naar het aantal kubieke me ters afvalwater. De afgevoerde hoeveelheid afvalwa ter wordt gesteld op de hoeveelheid water die in een bepaalde periode naar het eigendom is toegevoerd of is opge pompt. De toevoer van water kan worden vastgesteld door tussenkomst van de N.V. Waterleiding Mij. Limburg te Maastricht. In geval een belasting plichtige zelf water oppompt, kan de hoeveelheid daarvan worden vast gesteld met behulp van een op de pompinstallatie te plaatsen waterme ter. Teneinde het rioolrecht van gebrui kers in het belastingjaar te kunnen heffen, wordt als grondslag genomen het „laatste bekende watergebruik". Voor een normale woning-verbruik van maximaal 250 m1 water per jaar, gaat de gebruiker dan 34,- per jaar betalen. Is de gebruiker tevens eige naar dan moet hij behalve het tarief van 34,- óók het tarief van 64,- gaan betalen. Is het waterverbruik hoger, bijvoor beeld omdat een winkel of ander be drijf in het pand gevestigd is, dan stijgt ook het tarief voor de gebruiker. Omdat belasting niet achteraf kan worden vastgesteld, kan het rechlvoor Venray pas per 1 februari a.s. ingaan. In de praktijk betekent dat, dat men voor 1989 dus slechts 11/12 deel van het tarief dient te betalen. Voor de ei genaar 11/12 van 64,-zijnde 58,67 en voor de gebruiker 11/12 van 34,- zijnde 31,17. VRIJSTELLING/ KWIJTSCHELDING Het beleid van het college is gericht op grote terughoudendheid met be trekking tot het verlenen van vrijstel lingen. Een ruime toepassing van vrijstellingen leidt immers tot kosten- versluiering, zo zegt het college. Wat betreft de kwijtschelding, wordt gesteld, in de daartoe strekken de gevallen eenzelfde kwijtscheldings- beleid toe te passen, zoals dat geldt bij de afvalstoffenheffing. De hele overtollige maga- zijnvoorraad gaan we in 9 dagen tijd grandioos oprui men. Daarom wordt alles heel scherp geprijsd, met behulp van een gemakkelijk en duide lijk systeem. Elk artikel heeft een eigen kleurstip en elke stip heeft zijn eigen prijs. Dus geen gereken met moeilijke percen tages, maar heel hel der direkt de laagste prijs. Zo is bijvoorbeeld een artikel met een roze stip 7,50, met een oranje stip 24,95, terwijl alles meteen rode stip voor de halve prijs de deur uit gaat. Kom snel profite ren. In onze zaak ziet u welke prijs bij welke kleur hoort. Geuren Diverse wereldmerken uit onze kollektie moeten nu snel weg. We hebben interessante artikelen in onze magazijnvoor- _raad, voor zowel dames als heren. Dit komt maar éénmaal per jaar voor... Make-up/oog make-up In februari/maart r'f starten wij weer met de nieuwste kollektie make-up en oog make up. Daarom ruimen wi| onze kollektie hoogst modieuze tinten nu rodikaol op Een buitenkans. Cosmetica Resultaat en kwaliteit staan bij de cosmeticaprodukten op Let op de kleurstippen! Die geven de ongekend lage prijzen aan. Profiteer NU! een steeds hoger niveau. Tijdens onze 9 ongekende opruimings- dagen komen we met cosmetica, waarvan het resultaat onveran derd hoog is, terwijl de priis nu verrassend laag genoemd mag worden. Profiteer NU. Accessoires Accessoires passen in het huidige modebeeld. Maar omdat dit per seizoen wisselt, moet de kollektie nu snel opgeruimd. Er zijn vele mogelijkheden: van toilettas tot scheerset, dus een echte buitenkans, want alle prijzen zijn nu tijdelijk laag. Service Negen opruimingsdagen, met leuke aanbiedingen en te gekke prijzen. En daarbij doen we ons best om de service en adviezen te geven, zoals u die AANVANG DONDERDAG 12 JANUARI - AANVANG DONDERDAG 12 JANUARI PARFUMERIE Passage 12 Venray Telefoon 04780-83877 TERWIJL In ons land het aantal werklozen nauwelijks afneemt, groeit het aantal arbeidsongeschikten met de dag. Ruim 800.000 mensen hebben nu een WAO/AAW-uitkering en zijn dus geheel of gedeeltelijk afgekeurd. Bij ongewijzigd beleid zal Nederland over ruim twintig jaar (2010) meer dan één miljoen arbeidsongeschikten tellen, een onaan vaardbaar hoog aantal, ook vergeleken met de ons omringende landen. De regering heeft kortgeleden bij monde van staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken, te kennen gegeven niet in deze situatie te kunnen berusten. Onder meer is het plan gelanceerd om degenen die voor minder dan 25 procent arbeidsongeschikt zijn, geen WAO-uitkering meer te geven. Maar er zal meer moeten gebeuren om de uitstroom van arbeidsongeschikten uit het arbeidsproces een halt toe te roepen. 4,5 PROCENT NATIONAAL INKOMEN IN 1975 waren er in Nederland 350.000arbeidsongeschikten, in 1980 640.000, in 1985 770.000 en nu reeds meer dan 800.000. Dat tussen 1975 en 1980 het aantal arbeidsongeschikten bijna verdubbelde, is mede te ver klaren uit de invoering van de Al gemene Arbeidsongeschiktheidsver zekering (AAW), door welke voor ziening ook zelfstandigen en vroeg- gehandicapten voor een arbeidson geschiktheidsuitkering in aanmer king konden komen. Ruim 50.000 zelfstandigen en bijna 75.000 vroeg- gehandicapten ontvangen nu een AAW-uitkering. De grootste groep onder de arbeidsongeschikten vor men de WAO-verzekerden (werkne mers). Eind 1986 bedroeg het aantal WAO-ers ongeveer 575.000, nu circa 600.000. Ambtenaren en militairen hebben hun eigen arbeidsonge schiktheidsverzekeringen. Het aantal arbeidsongeschikten in deze groep is de laatste jaren sterk toegenomen, te weten van 38.000 in 1980 tot bijna 80.000 in 1987. Zorgwekkend is de toeneming van het aantal arbeidsongeschikten in de jongere leeftijdsklassen. In 1975 le verde de categorie 15-39 jaar 18 pro cent van het totale arbeidsongeschik tenbestand op tegen 24 procent in 1987. Het overgrote deel van WAO- ers is afgekeurd voor 80 procent of meer. Deze personen hebben recht op een WAO-uitkering die 70 procent van het laatstverdiende loon be draagt, indien zij op het moment dat zij ziek of invalide werden, in loon dienst werkzaam waren. Slechts 8,5 procent van de arbeidsongeschikten is voor minder dan 45 procent ar beidsongeschikt verklaard. Het spreekt vanzelf dat met het beta len van uitkeringen en verstrekkingen in het kader van de arbeidsonge schiktheidsverzekeringen zeer forse bedragen zijn gemoeid. In 1986 over schreden deze uitgaven de 16 miljard ruimschoots en dat komt neer op 4,5 procent van ons nationale inkomen. UITERAARD wordt door de Ge meenschappelijke Medische Dienst zorgvuldig bijgehouden op grond van welke medische klachten besloten is om iemand geheel of gedeeltelijk af te keuren. Het hoogst scoren 'ziekten der bewegingsorganen' en 'psychi sche afwijkingen'. In 1986 leden on geveer 200.000 arbeidsongeschikten aan een ziekte van de bewegingsor ganen en 175.000 aan een psychi sche kwaal. Deze twee ziektegroepen zijn dus samen al goed voor bijna de helft van het totaal aantal arbeidson geschikten. Ook ziekten van het cir culatie-apparaat en van de ademha lingswegen komen naar verhouding veel voor en liggen ten grondslag aan menige afkeuring. ZEER opvallend is dat ruim 105.000 arbeidsongeschikten een WAO-/AWW-uitkering ontvangen op grond van de vage constate ring 'Onvoldoende omschreven klachten en symptomen'. Deze categorie stelt de medische keu ringsdiensten voor grote proble men. Ruim 40 procent van deze groep is overigens 55 jaar of ou der. Dat 55-plussers sterker verte genwoordigd zijn in het arbeids ongeschiktenbestand dan andere leeftijdscategorieën, ligt in de re de. Maar 400.000 afgekeurden in de leeftijfsgroep 55-65 jaar is wel heel erg veel. De indruk bestaat dat veel oudere werknemers via de WAO zijn afgevloeid om jon gere werknemers de kans te bie den hun plaatsen in te nemen. De massale werkloosheid heeft zeker dit oneigenlijk gebruik van de WAO bevorderd. Maatregelen HOE kan nu die uitstroom van ar beidsongeschikten uit het arbeids proces worden verminderd? Momen teel circuleren diverse plannen. Eén daarvan is om mensen, die voor niet meer dan 25 procent zijn afgekeurd, geen (aanvullende) WAO-uitkering meer te geven. Deze afschaffing van de laagste invaliditeitsklasse wordt verdedigd met het argument dat mensen te gemakkelijk een beroep doen op een arbeidsongeschikt heidsuitkering. Wie voor niet meer dan 25 procent arbeidsongeschikt is. moet een baan kunnen vinden, zo wordt gesteld. Dat laatste is nog maar de vraag. Er zijn meer baanzoekers dan vacatures en derhalve zullen de genen die voor een bepaald percen tage waren afgekeurd, op de sollicita- tiemarkt in een kwetsbare positie ver keren. De werkgevers geven de voor keur aan een 'gezonde Hollandse kerel of meid'. Dat kun je hen niet kwalijk nemen. Een eventuele maat regel om de laagste invaliditeitsklasse in de WAO af te schaffen, zal ver moedelijk niet leiden tot meer banen voor (gedeeltelijk) arbeidsongeschik ten. Zeker Ijkt eerder dat hun inko menspositie weer een stukje minder wordt. Ook circuleert het plan om een pre miedifferentiatie per bedrijfstak door te voeren. Werkgevers die er in slagen de arbeidsongeschiktheid in hun be drijf laag te houden, behoeven dan minder WAO-premie te betalen. Om gekeerd worden bedrijven, c.q. be drijfstakken met veel arbeidsonge schiktheid hoger 'aangeslagen' wat de WAO-premie betreft. Een derge lijke maatregel zou werkgevers zo hoopt men, nopen om werknemers die met hun gezondheid tobben, niet te laten afvloeien naar de WAO. Werkgevers zouden in zo'n geval eer der bereid zijn om de betrokken werk nemers elders in het bedrijf een ande re functie aan te bieden, die minder fnuikend voor hun gezondheidstoe stand is. Maar het is zeer de vraag of werkgevers hiertoe bereid zijn. VEELEER moet worden verwacht dat de sanctie van 'hogere WAO- premie' de werkgevers zal af schrikken om (gedeeltelijk) ar beidsongeschikten in dienst te nemen of te houden. Voorts wordt heil verwacht van de Wet Gehan dicapte Werknemers, die medio 1989 werkgevers zal verplichten om vijf procent van hun perso neelsbestand uit gehandicapten te laten bestaan. De werkgevers hebben daar weinig zin in en het is dan ook de vraag of zo'n regeling de gehandicapten veel banen zal opleveren. Eén ding is zeker zo lang de werkloosheid groot blijft, zuilen de arbeidskansen voor mensen met een handicap on gunstig zijn. Pas een rigoureuze terugdringing van de werkloos heid kan soelaas brengen. Minder DONDERDAG 12 JANUARI 1989 Nr. 2 HONDERDENTIENDE JAARGANG Op zaterdag 21 januari a.s. zal het de gehele dag "OPEN HUIS" zijn, in de woning aan de Handelstraat 24. Op die dag vieren de echtelieden KOFFIJBERG-KOK namelijk hun gouden huwelijksfeest. Toen wij ons informatieve bezoek bij dit gouden paar brachten, werden wij geconfronteerd met twee rasechte Amsterdammers, die hun jeugd in de Jordaan hebben doorgebracht. Hun verhaal werd dan ook doorspoeld met echte Amsterdamse humor. Zowel bruid als bruidegom zijn geboren en getogen in dezelfde straat in de Jordaan. Uit hun verhaal kwam niet alleen de armoede van de dertiger jaren naar voren, maar vooral de sfeer van de in die dagen zo kinderijke Jordaanbuurt. De GOUDEN BRUIDEGOM Dries Koffijberg (73) moest al vrij jong aanpakken om een dubbeltje extra te verdienen en daarmee de last van het gezin wat te verlichten. Hij koos voor het zware beroep van verhuizer. Nu is dat, op de dag als vandaag, een "makkie" met alle hulpmiddelen welke de verhuizer nu ter beschikking staan; maar dat was in de dertiger De minister van onderwijs en wetenschappen heeft toestemming gegeven voor partiële aanpassing van het hoofdgebouw van basisschool De Kemp, aan de Kruitweg. Het door de minister in eerste instantie toegekende investeringsbedrag ad 124.000,- is naar aanleiding van een beroepschrift van het schoolbestuur, verhoogd tot 137.000,-. De hier bedoelde aanpassingen omvatten de volgende werkzaam heden: - het aanpassen van een lokaal tot speellokaal; - het inrichten van twee lokalen als werklokalen voor de jongste groepen, inclusief natte hoek; - het aanpassen van een deel van de speelplaats ten behoeve van de jongste leerlingen, inclusief zandbak en buitenberging; - het maken van bergruimte voor speelmateriaal en leermiddelen; - het aanpassen van twee toiletgroe pen voor de jongste leerlingen; - het creëren van een directiekamer. Maar het schoolbestuur heeft ook besloten tot overkapping van de huidige patio - ongeveer 90 m2 - waardoor een multifunctionele ruimte wordt geschapen. Onderwijskundig een belangrijke voorziening voor een basisschool. Voor deze overkapping is een bedrag nodig van 69.000,— welke door het schoolbestuur uit eigen middelen wordt gefinancierd. Volgens het schoolbestuur zal de verbouwing uiterlijk in april a.s. klaar zijn. Op dat moment komt dan ook de huidige dislokatie - de voormalige kleuterschool St. Anna - aan de Whistlerstraat vrij. Wethouder J. van Oers wist nog niet te vertellen welke bestemming deze voormalige kleuterschool gaat krijgen. Men heeft links en rechts al eens onderhandelingen gevoerd met gegadigden, maar iets definitiefs valt er nu nog niet te zeggen. werkloosheid leidt tot minder ar beidsongeschiktheid. Pogingen om de arbeidsongeschiktheid te rug te dringen zijn sympathiek maar hebben geen enkele kans van slagen, als de werkloosheid zo groot blijft als ze nu is. jaren wel anders. Ga er maar eens aan staan om b.v. een piano van of naar drie of vier-hoog te sjouwen, via vele trappen. En dat slechts met behulp van riemen en touwen. Als je geluk had, was er een katrol aanwezig, maar sjouwen bleef het. Liften waren destijds onbekend. Toch heeft Dries dat beroep bijna 25 jaar volgehouden; totdat zich de kans voordeed om bij de Bloedtrans fusiedienst een baantje te krijgen. Daar moest de voormalige verhuizer bloed prikken als het ware aan de lopende band. Ook dat heeft hij bijna 25 jaar volgehouden; tot een hartinfarct hem noodzaakte het wat kalmer aan te doen en hij uiteindelijk werd afgekeurd. Op advies van hun dochter, die hier al woonde, verhuisde men 13 jaar geleden naar Venray. Dat is beiden uitstekend bevallen. "Hadden we veel eerder moeten doen...." De GOUDEN BRUID Mammie (voor de kinderen), Oma (voor de buurt), is 71 jaar. Ook zij moest na het verlaten van de lagere school van alles doen om de huishoudportemon nee aan te vullen. Ze bleef, toen ze getrouwd waren, thuis om voor haar man te kunnen zorgen. Zó was dat toen: als je getrouwd was bleef je thuis. Van deeltijdbanen of tweever dieners had men nog nooit gehoord. Spijt heeft ze er nooit van gehad. Ook nu nog, in dat Venray waar ze zich al direct op haar gemak voelde, gaat ze blijmoedig door het leven, genietend van elke dag. In hun huwelijk werden 4 kinderen geboren: 4 dochters, waarvan er nu 3 in Venray wonen. Die hebben weer gezorgd voor 10 kleinkinderen en die weten dat het bij Mammie altijd een zoete inval is. Trouwens door de kinderen in de buurt werd ze al direct Oma genoemd; een erenaam welke ze met trots vermeld. De hoeveelheid snoepjes welke ze in al die jaren aan de kinderen in de buurt heeft uitgedeeld, zal aan die naam wel niet vreemd zijn. Het enige wat het gouden paar feitelijk mist, zijn de Amsterdamse markten. Maar dat gemis weegt niet op tegen de voordelen welke het wonen in Venray hen nog dagelijks biedt Het waren scherpe beschuldigingen welke vanuit de PK (Beterams) en VVD (Volleberg) aan het adres van het CDA werden uitgesproken. In de vorige raadsvergadering had het CDA (de CDA wethouders stemden tegen) namelijk een voorstel gelanceerd om aan 5 bewoners van "de Keuter" een vergoeding van 425,-- te geven voor de aanschaf van een gasdrukregelaar. Burgemeester Hahn heeft het raadsbesluit inmiddels ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon, omdat door dit besluit enkele inwoners worden begunstigd, en dat was volgens burgemeester Hahn in strijd met het algemeen belang. Het raadslid H. Nabben wilde niet in aanmerking komen voor die vergoeding, omdat hij niet als begunstigde wil worden aangemerkt. De oppositie verweet de CDA- fraktie gestunt en gestuntel waardoor het politieke imago ernstig is geschaad. De VVD-woordvoerder was kwaad dat er geen vooroverleg was geweest en meende dat de CDA-argumenten het "daglicht niet zouden verdra gen". De PK stelde dat de CDA-fraktie al meerdere malen had aangetoond lak te hebben aan eerder genomen raadsbesluiten en de adviezen van de raadscommissie's. CDA-fraktievoorzitter P. Hendrix maakte zich boos over de geuite grove beschuldigingen. Deze begro tingswijziging is immers met 7 stemmen van het CDA vóór, en met 6 stemmen tegen aangenomen. Dat is toch heel legaal. Voor het, door de Grontmy opstellen van een toeristisch recreatief actieplan stelde de raad 28.500,- beschikbaar. Bij de vaststelling van de subsidie- lijst ad 917.407,- maakte de VVD zich zorgen. Enkele jaren geleden ging het nog over 6 ton, binnenkort halen wij het miljoen. Hoelang kan dit nog doorgaan? Vaststelling van de prioriteiten lijsten voor het Jeugd- en Jongeren werk en de Sport waren hamerstuk ken. Nieuwjaarsrede In zijn nieuwjaarsrede stelde burgemeester Hahn dat de politici niet hun heil moet zoeken in het bouwen van zwembaden in nieuwe wijken, maar in het gegeven dat de samenleving zelf weer taken op zich neemt. De burgemeester onderstreep te duidelijk dat het algemeen belang steeds weer moet preveleren boven het belang van de enkeling. Voor de nabije toekomst kondigde spreker voorstellen aan betreffende het milieu, verbetering van het muziekonderwijs en de bibliotheek voorziening. Ook zullen er beleids notities komen over emancipatie, kinderopvang, anti-apartheid, ont wikkelingssamenwerking en alcohol matiging. Binnenkort is eveneens te verwach ten het politiebeleidsplan met speciale aandacht voor milieucontrole, ver keersveiligheid en inbraakpreventie. T.a-SW-!. i j- 1 I Ki' HOTEL-RESTAURANT Piet en Marwil Jacobs Maasheseweg 76, Venray Telefoon 04780-81181 Openingstijden: ma. t.m. vr. 12.00-22.00 uur zondags v.a. 15.00 uur ALCOHOLCONTROLE In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie weer een uitgebreide alcoholcontrole. Voor de politie bleek de oogst gelukkig maar mager te zijn. Op de Langstraat werden 36 autobestuurders gecontroleerd; nie mand had teveel gedronken. Bij een controle op de Albionstraat, waar 15 bestuurders werden aangehouden, behoefde evenmin verbaliserend te worden opgetreden. Het viel de politie op, dat veel vrouwen achter het stuur van de auto zaten. Op de Langstraat controleerde de politie het rijgedrag van een autobe stuurder. Die 33-jarige Venrayer bleek teveel alcohol te hebbr n genuttigd. Met een rijverbod van 5 uur en de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt, werd hij huiswaarts gezonden. van ons gewend bent. Maar het kan wel een beetje druk worden...

Peel en Maas | 1989 | | pagina 9