HET WORDT WEER CARNAVAL OSSENGAL LOKAAL Prinsenproklematie Piëlhaas een goed geleide show De Zagewetters Cursus lichaamstaal en ontspanning voor vrouwen APK koffietafel Boerebrulleft Zitting van de Karklingels Doe niet zo stom Jeugdcarnaval blijft z'n problemen houden PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Oonderdag 12 januari - Pagina 5 Op zondag 22 januari wordt bij de Zagewetters in Merselo voor de eerste keer de Orde van Verdiensten uitgereikt. Dit is een onderscheiding voor mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Merselose gemeenschap. De man die deze Orde krijgt uitgereikt is Sjeng Cox. De man die al 10 jaar lid is van het buurtbuscomi- tee, waar hij alles organiseerde wat met kaartjes en chauffeurs te maken had. Hij is lid geweest van dorps- en wijkrijden gedurenden 20 jaar. 20 Jaar is hij ook lid van de dorpsraad, waarvan 12 jaar als onder-voorzitter en 8 jaar als secretaris. Bij de Gezinszorg Noord-Limburg is Cox 30 jaar bestuurslid geweest en bij de Bejaardenvereniging heeft hij 5 jaar de voorzittershamer gehanteerd. Daarbij is hij lid van de stichting Sportvelden geweest en bij de alom bekende Muziekfeesten was Cox vanaf de oprichting tot voor 2 jaar lid van het Stichtingsbestuur. Bij de Rabobank heeft hij zijn sporen ook verdiend, daar was hij namelijk 20 jaar kassier en directeur. Tot slot is hij ook nog 8 jaar lid geweest van de Kamer van Koophan del. Zoals u ziet is Sjeng Cox een man die de Orde van Verdiensten wel degelijk verdiend en die hem dan ook van harte gegund wordt. Na de uitreiking van de Orde van Verdiensten, is er de bekendmaking van het boerebruidspaar en dit feest heeft dit jaar een iets andere opzet. Wat dit is#verklappen we niet, maar we nodigen u wel uit om dit feest met ons te komen vieren. Dit alles zal plaatsvinden m Residentie "D'n Tommes" en de aanvang is 14.00 uur. AANNEMERSBEDRIJF- M.J. Teunissen bv Het juiste adres Voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 In februari start de Riagg in Venray weer met een cursus „Lichaamstaal en ontspanning" voor vrouwen met (va ge) spanningsklachten. We denken hierbij aan klachten als hoofdpijn, pijn in de nek en schouders, benauwd heid, hartkloppingen, slapeloosheid of meer algemene klachten als moe zijn, onrustig en gejaagd voelen, gespannen voelen, zonder dat voor de ze klachten direct een lichamelijke oorzaak aan te wijzen is. Vaak zijn deze klachten een gevolg van een combinatie van factoren die zowel met jezelf als met omstandighe den waarin je zit te maken kunnen hebben. Bijvoorbeeld: voor veel din gen zorg moeten dragen, je snel druk maken, weinig afwisseling in je werk, alleen voelen, ouder worden, je onze ker voelen, weinig contacten, proble men in je gezin of op je werk. Via ontspanningsoefeningen, adem halingsoefening, lichaamsbewustwor- dingsoefeningen, kun je stilstaan bij hoe je lichaam reageert en hoe je je kunt ontspannen als je teveel spannin gen hebt. Naast het doen van oefeningen is er in de cursus ook tijd om met elkaar te praten. Het kan een opluchting zijn om te merken dat je niet de enige bent en dat je samen met anderen mogelijk heden kunt ontdekken om er anders tegen aan te kijken en er anders mee om te gaan. De cursus duurt tien bijeenkomsten en zal plaatsvinden in De Clockert, Merseloseweg 42 te Venray. op de woensdagochtend. De kosten zijn ƒ25,- Voor meer informatie over, en aan melding voor de cursus kunt U bellen naar de Riagg, afd. preventie te Venlo, tel. 077-550222. i De intussen traditie geworden koffietafel van de Aid Prinse Kompeneej wordt gehouden op zaterdag 28 januari a.s. Verwacht wordt dat de deelnemers aan deze maaltijd zich in hun carnavalsgewa den zullen hullen Toegangskaarten zijn op de beken de adressen verkrijgbaar. De schouwburg is die avond vanaf 18.30 uur open. De koffietafel begint om 19.00 uur. Vastelao vescafé Zondag 5 febr.: de vroege carnavalszondag, vanaf 16.00 uur is het weer zover, het Vasteloavescafé in café de Bonte Koe in de Hoeder- straat. Tot ongeveer 20.00 uur kan iedereen die daar zin in heeft op het podium zijn of haar eigen carnavalsbijdrage leveren. Zoals vorig jaar de twee kinderen en hun lied, een gedicht, de liedjes van Engelbert, Prins Bruno en zijn trompet, de bloedworst met rozijnen, de joekskapellen, de spontaan ge vormde "artiestengroepjes" uit het publiek, te veel om op te noemen. Wat afwachten was hoe het voor de eerste keer zou lopen, werd al snel een spontaan gevierd carnavalsfeest. Onder muzikale begeleiding van Gerard Schiitte jr., Pierre Pijpers en Tjeu Vranken en gepresenteerd door Wim Smits, zoals hij dat kan, hopen we ook dit jaar weer vele spontane carnavaleske bijdragen te zien en te horen. Het is nog 3 weken, geef je op, alleen of in groepjes; bereid iets voor of kom gewoon; verras je zelf en je publiek. De jaren dat er voor de Prinsen proklematie van De Piëlhaas maar weinig belangstelling was, blijken voorgoed verleden tijd te zijn. Voor het tweede opeenvolgende jaar werd dit "prinselijke gebeuren" voor een uitverkochte schouwburg gehouden. En met die stijgende belangstelling ook een kwalitatief groeiende show, onder leiding van Vorst Piet, terwijl de aftredende Prins Bruno zijn muzikale kwaliteiten vrijwel door het gehele programma ten toon spreidde. De opening van de Proklematie door Venrays Koninklijke Harmonie Euterpe was een hernieuwde kennis making met dit elite-korps, van wiens uitstekende prestaties men feitelijk het gehele jaar door te weinig kan genieten. De Tilburgse Venrayer óf Venrayse Tilburger Henk van Dooremalen was met zijn buut een echte ontdekking. Als haan(tje) van de Petrus Banden toren gaf hij in een vlotte en met plezier te beluisteren buut zijn wederwaardigheden prijs. Een aan winst voor de Venrayse pronkzit- tingen, die we in de toekomst heel graag zullen terugzien èn hóren. Delene en Daphne presteerden het, om voor het tweede jaar met hun tweetjes een in alle opzichten goed ingestudeerde dans op de Beejekurf- planken te brengen. "Something is coming" uit de "West-Side Story" belooft wellicht voor de komende jaren een voortzetting van dit vlotte optreden. De presentatie van de nieuwe Venrayse carnavalschlagers en het optreden van de Garde van de Hazekeutel zijn telke jaren gewaar deerde onderdelen van de Prinsepro- klematie. De opname Van Prins Bruno in de Aid Prinsekompeneej wekte hoge verwachtingen bij het publiek, gezien de entourage van deze act, maar kwam echter onvoldoende tot zijn recht. Jammer! Geen Prinseproklematie zonder Mannenkoor. Welkome gasten, met hoge muzikale prestaties. Theij Janssen en Wim Smits onderstreepten dat nog eens met hun meezinger over het Odapark.... De Pierotten-dansgroep, van "oudsher" geen onbekende bij de Piëlhaas-uitvoeringen, liet op zeer verdienstelijke wijze zien hoe zij Braziliaanse dansen kon uitvoeren. Dit optreden werd slechts even overschaduwd door het zeer fraai uitgedoste en haast professionele optreden van "Las Rochieras" - in Venray wonende Spaanse jonge dames. Beide dansgroepen zien we heel graag terug. Dat Moj Zat een van de betere joekskapellen was, zoals Vorst Piet aankondigde, werd overduidelijk ge toond. Ook deze groep met veel komische intervallen en "rasechte" artiesten, vormt intussen een vast onderdeel van de Prinseproklematie. Van Huure Zegge, in samenwer king met de Raad van Elf, bracht "Venray van vroeger op een ludieke Asterix en Obelix-wijze ten tonele. Zelfs het "Paard van Troije" (of was het "het Paard van Rooy") ontbrak niet. En dankzij die "geschiedenis vervalsing" kwam dan uiteindelijk de Nieuwe Prins "Sjef d'n Urste" met zijn adjudanten Fran en Frans op de proppen. Of we "zonne goeije" nog niet eerder gehad hebben zal de komende maand ons leren. Het carnavalvieren zit Sjef als zoon van Prins Joos Keijzers wel in het bloed. En als kleinzoon van Sjef "de Keizer" weet hij dat z'n grootvader mede aan de wieg van de Venrayse Carnavalsvereniging heeft gestaan. Verenigingsnieuws dient dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd DE SCHANSEKNUPPELS Vrijdag 20 en zaterdag 21 januari zullen de jaarlijkse Bonte-zittings- avonden gehouden worden in de "Schanseschop" te Castenray. Het geheel zal een extra tintje hebben i.v.m. het 33 jarige bestaan van Carnavalsvereniging de Schanse knuppels. Naast de Caselse artiesten en blaaskapel "de Bergtaler Muzikan ten", zal dit jaar het Venrayse Hofkoor met in hun gelederen "ennen echte Caselse" de avonden afsluiten. Kaartverkoop: zondag 15 januari tussen 11.00 en 12.00 uur in café Hesen in Castenray In het kader van het 33 jaar bestaan van de Pica's, carnavalsvereniging van het P.C.V., verzorgen zij dit jaar de boerebruiloft in Venray. Zondag jl. is het boerenpaar in ondertrouw gegaan, in Zaal den Engel, in aanwezigheid van Prins Sjef den Eerste, Vorst Piet, de Raad van Elf en een grote schare gasten. Bruid is: Ien van Helm en Gien van de Langstroat. Bruidegom Joep van Knotte Gradje. De Karklingels en Karklingellinne- kes kunnen terugzien op twee bijzonder goede zittingsavonden. Zo wel vrijdag als zaterdag werd voor een uitverkochte zaal het nieuwe carnavalsseizoen op ludieke wijze ingeluid waarbij de eerste avond de stoppen letterlijk en figuurlijk door sloegen. Het aangeboden programma meer dan een avondvullend, ken merkte zich weer door binnen- en buitendorpsekwaliteiten De Boys Gang zorgde voor een verrassend begin met hun play-back optreden waarin enkele toeschouwers ook, al dan niet gevraagd, een rol toebedeeld kregen. Pierre van Helden, een van de finalisten bij het Limburgs Buutkam- pioenschap bracht ons aan het 'verstand' dat zelf psychiaters soms een draadje los kunnen hebben. Als drie keuterboerkes en een boerinneke bezong Tum-Tum de vier 'mans'-formatie van eigen bodem o.a. de mestproblematie en het witte goud. Het winnende liedje van de eerste liedjesmiddag door Mirjam Aarts heeft aan bekendheid gewonnen. Uit volle borst zong een koor van 250 zangers en zangeressen 'beej ow is 't fijn, geej ziet zonne lieve'. Vol spitsvondigheden, humor en kritische kanttekeningen zaten het repertoire van de zangduo's Um en Um en Paeper en Salt die beide op hun eigen manier dingen van vroegen en nu aan de kaak stelden. Zang en muziek uit het eigen Kar- klingelland zijn een niet meer weg te denken onderdeel op de zittingen. Daarvoor tekenden joekskapel Ut Göt en Zangkompeneej Oere Toe met een gastoptreden (of come-back van Nöl Linders). Dat je rare dingen gaat zien of zeggen bewees Frank Schrijen uit Boxmeer als Gradje Boemel, het manneke dat drinkt omdat alcohol meer procenten oplevert dan de rente van de bank en denkt dat baby's op het licht van een zaklantaarn afkomen. Klap op de vuurpijl van beide avonden was ongetwijfeld ook het Slotoptreden van Neutjes Veer die met verbluffende perfektie dagelijks herkenbare zaken bezongen. Jeugdzitting De Hazekeutel Venray Wie wordt Jeugdprins 1989??? Omdat het carnavalsseizoen dit jaar zo kort is vindt de jaarlijkse jeugdzitting van jeugdvastelaovesver- eniging "De Hazekeutel" in Venray nu eens niet op zaterdagavond plaats, maar op zondagmiddag 15 januari a.s., om 14.11 uur in de foyer van de schouwburg. Het belooft een schitterende mid dag te worden, waarin naast een keur van artiesten van plaatselijke bodem uiteraard ook afscheid zal moeten worden genomen van de jeugdprins 1988, John 1, en zijn adjudanten Eric en John. Geloof maar dat ze op gepaste wijze zullen worden uitge luid! Verder zijn er dansoptredens van de Garde van de Hazekeutel, de Miniretten en dansschool Lon Wet- jens," treedt de parodistengroep "Boys Gang" op en worden de vier nieuwe liedjes van de carnavalsplaat ten gehore gebracht. En natuurlijk is er volop gelegenheid tot hossen en dansen. Het geheel wordt muzikaal omlijst door de bekende joekskapel "Dikke Mik". En aan het eind van de Zitting wordt het spannend, want dan wordt het nieuwe jeugdboerebruidspaartje bekend gemaakt en als klap op de vuurpijl zal de nieuwe Venrayse jeugdprins 1989 met zijn adjudanten worden geproclameerd. Wie zal hel zijn????? Kortom, het wordt een grandioze middag, waarvoor slechts 2,50 entree betaald hoeft te worden. De foyer is vanaf 13.30 uur geopend. Er is voorts een bewaakte garderobe, die voor de jeugd tot 12 jaar gratis is en er is limonade verkrijgbaar voor slechts 1,~. Kom dus zondagmiddag a.s. allemaal naar de foyer en maak het zelf mee! De Hetsbuule Heide Zaterdag 14 januari Aldewieverbal in de Gelderkoel. Aftreden van Prins Joos I en bekendmaking Prins 1989. Aanvang 20.45 uur. De Piëlreuzen Ysselsteyn 't Dartele Veule Op zaterdag 7 januari jl. is onder grote belangstelling tot 35e Prins over het "Dartele Veule" uitgeroepen: Martien den Eerste (Martien Clas sens). Er zal hem een receptie worden aangeboden op zondag 22 januari om 14.11 uur in Zaal 't Veulen te Veulen. De Schanseknuppels Zoals U misschien nog wel weet werd vorig jaar, vlak voor Carnaval, een aktie van de stichting SAO (Seksu eel Overdraagbare Aandoeningen), op het allerlaatste moment afgeblazen. De stichting was van plan om tijdens de carnavalsdagen zogenaamde vrij- kaartjes uit te delen, waaraan een con doom bevestigd was. Het doel van de ze aktie was om mensen bewust te ma ken van de ziekte aids. Gebruik van een condoom verkleint nl. de kans op besmetting met het Aidsvirus. De aktie werd toendertijd afgebla zen omdat leden van de Venrayse ge meenteraad en de Venrayse Vastelao- vesvereniging De Piëlhaas heftig tegen deze aktie protesteerden. De verbin ding die tussen Carnaval en sex gelegd werd, was volgens deze mensen te ver gezocht. STOM De redaktie van het praatprogram ma Ossengal Lokaal, heeft als reaktie op deze aktie een sticker laten vervaar digen. Niet om carnaval met sex te as sociëren, maar gewoon om te laten weten, dat het gebruik van een con doom tijdens het vrijen voor je eigen gezondheid het beste is. De sticker be vat de tekst „Doe niet zo som, rubber d'r om". Afgelopen dinsdag, tijdens de twee de versie van het praatprogramma, dat helemaal aan carnaval gewijd was, werd de eerste sticker overhandigd aan Will v.d. Einde van de basisgezond heidsdienst, die de aidsbestrijding in Noord-Limburg coördineert. Deze kon de aktie van de Ossengal Lokaal redaktie best wel waarderen. De stickers zijn in een oplage van 6500 vervaardigd en worden deze da gen verspreid over de Venrayse café's, cafetaria's en discotheken, alwaar ze op rijksdaalders geplakt kunnen wor den. Dhr. v.d. Einde benadrukte tijdens het Ossengal LokaaWpraatprogramma terlijk toe dat zij met carnaval in de schouwburg vertoefden. Dit ondanks het feit dat ze nog geen 16 jaar zijn. Daar vinden ze het wel gezellig, tot een uur of twaalf, want dan zijn er teveel dronken mensen, wat de jongeren niet zo leuk vinden. Dan gaan ze ook naar huis. De hazekeuieltent zien ze niet zo zitten. „Daar komen van die ukkie's" zo zeggen ze. Dhr. Martens, conrector van Jeru salem, kent dit probleem maar al te goed. Op zijn school worden tegen car naval twee bals georganiseerd, een voor de onderbouw (klas 1,2 en 3) en een voor de bovenbouw. Elk jaar zijn er problemen met de derdeklassers, die naar het feest van de bovenbouw willen. Dit probleem is overigens niet van nu maar deed zich ook al tien jaar geleden voor. De jeugd klaagt dus, dat er voor hun te weinig voorzieningen zijn met de carnavalsdagen. „Een aparte tent voor ons zou een oplossing kunnen zijn", zo stellen ze. John Pelzer, jeugdprins van Ven ray, is zelf een paar jaartjes ouder. Hij vertelde dat hij zelf ook die problemen heeft gekend, maar zoals hij het nu ziet, vindt hij het in de Hazekeutel tent oergezellig. „Ik zie daar de mooiste carnaval die je je in kunt denken", al dus de jeugdprins. LANGER OPEN Leo Janssen, voorzitter van de Piël haas, is bekend met deze problema tiek. „De jeugd wil zich ouder voor doen dan ze in werkelijkheid zijn. Zelf zou ik best wel wat jonger willen zijn dan dat ik nu ben. Het probleem is dan ook dat niemand met z'n eigen leeftijd tevreden is". Bert Albers, gespreksleider in deze, deed het voorstel om de jeugdtent lan ger open te houden. Nu sluit deze 's avonds om half tien, voor 14 en 15 ja rigen veel te vroeg. Leo Janssen zag hierin wel een mogelijkheid, maar meer dan dat ook niet. Navraag bij Guus Spelbos, bestuurslid van de Hazekeutel, leerde dat deze vereniging wel degelijk met deze problemen bekend is. „De leeg loop van 14 en 15 jarigen is een jaar of vier geleden op gang gekomen. Om deze jongeren terug in de tent te krij gen is het langer openhouden van de tent wel een oplossing", aldus dhr. Spelbos, „doch organisatorisch is dat op dit moment nog niet te realiseren. Bovendien is het nog de vraag, of de jeugd wel naar de Hazekeuteltent komt. Daar wordt immers geen alco hol geschonken, wat wel in de schouw burg te verkrijgen is. Pas als de jeugd onder 16 jaar daadwerkelijk in de schouwburg geweerd wordt, heeft lan ger openhouden van de Hazekeutel tent zin." Dhr. Spelbos vond het idee dan ook zeker het bespreken waard. Voor dit carnavalsseizoen zal dit probleem dus niet opgelost worden, maar er zal nog veel bij komen kijken om voor volgend jaar aan de wens van 14 en 15 jarige jeugd te kunnen vol doen. Boerenbrulleft Zondag 15 jan. is in het Piëlreuzenriëk weer de "Boerebrul left". Dit jaar is de organisatie in handen van de Limburgse Vrouwen Bewe ging. Het gelukkige paar werd afgelopen zaterdag bekend gemaakt en onder luid applaus begroet door vele dorpsgenoten. Het paar: Rob (Janssen) van Huub van Nies- se Grad en Pouwle Nel en van Ems van Jeu van de Smid en Smeets ziën Iedje en Lizette (Arts) vanSjraar van Ver- rieths Jeu en Pascher Truüke en van Truus van Smidte Grad en Drika van Lither Bert van de Hei. Zij worden om 11 min. over half vier in de namiddag in de onecht verbonden in de "Smelehof". Vooraf wordt het paar, de familie en de vele bruiloftsgasten om kwart over drie afgehaald bij Herberg "De Peel", onder luide klanken van Blaaskapel "Schabberjoeks". Na de huwelijksvoltrekking door de Burgelijke Stand, welke evenals in de afgelopen jaren weer gevormd wordt door Jan van Henne Teng en Gerrit van Piëters Albert, wordt op gepaste wijze in de "Smelehof de bruiloft gevierd, die opgeluisterd zal worden door de overbekende "Smeleblaozers" o.l.v. Wiet v.d. Hoff. Zaterdag 14 januari Jeugdprinsen bal en zondag 15 januari Kinderbal in "De Koel". Succesvolle buut Afgelopen vrijdag wist de Yssel- steynse buutreedner Frans v.d. Pas beslag te leggen op de derde plaatst tijdens het Grenskantbuutkampioen- schap in Milsbeek. Dit kampioen schap dat door Duitse deelname een internationaal tintje heeft wordt in het noordelijkste Limburg hogelijk gewaardeerd getuige de grote publie ke belangstelling. (De zaal was met 600 toeschouwers volkomen uitver kocht.) Het deelnemersveld is dan ook bijzonder sterk en Van der Pas moest dan ook alle registers opentrekken. Zijn buut "op safari" was echter van een dergelijk hoog gehalte dat direkt duidelijk werd dat hij dit jaar een groot kanshebber was op één van de prijzen. Bij de jury-uitslag bleek dat hij slechts de Siebengewaldenaar Rob Miezen die de zaal als bouwvakker magistraal bespeelde, als winnóar en de Duitse buutreedner Hannes Wou ters moest laten voorgaan. Tijdens het afgelopen dinsdag ge houden praatprogramma kwam ook de problematiek van de jeugdcarnaval aan de orde. Hiervoor waren zes tie ners van 13 t.m. 15 jaar uitgenodigd. Eveneens aanwezig was dhr. Martens, conrector op Jerusalem en mevr. Swinkels, decaan op de MAVO. Te vens waren Ger Hermans, 22 jaar en een aantal jaren geleden jeugdprinsen John Pelzer, die zich nog tot zondag a.s. jeugdprins mag noemen. Tijdens carnaval wordt er door de Hazekeutel een tent neergezet, waar de jeugd tot 16 jaar, 's avonds kan vertoeven en carnaval vieren. De jeugd vanaf 16 jaar kan in -de schouw burg terecht. De aanwezig jongeren vonden het maar saai in die tent, en gaven ook rui- uw weekblad Zaterdag jl. kwam op een druk bezocht Prinsebal de 33e Prins van de Schanseknuppels uit. Vanachter dikke ballonnen en een rookgordijk kwam Prins Jan II (Geerets) te voorschijn. Zaterdag 14 januari zal Prins Jan 2 een receptie aangeboden worden in "De Wis", aanvang 20.11 uur. Zondagmiddag jl. op het Jeugd prinsenbal kwam uit het sprookje "Roodkapje" Prins Renée (Linders) tevoorschijn. Hij zal met carnaval 1989 de jeugd van de Schanseknuppels aanvoeren. nog eens nadrukkelijk het belang van aidsbestrijding. In 1988 is het aantal geregistreerde Aidspatiënten in Neder land met ongeveer de helft toegeno men tot meer dan 600. Het aantal dra gers van het Aidsvirus wordt in Neder land geschat tussen de 15.000 en 30.000 mensen. Dhr. v.d. Einde voegde er wel aan toe dat condoomgebruik niet het enige bestrijdingsmiddel is, maar wel in be langrijke mate bijdraagt aan die bestrijding. Hij beëindigde zijn betoog dan ook met „Voorkom Aids, je wordt er doodziek van".

Peel en Maas | 1989 | | pagina 5