ie adjatten uan öe (Sröte 2Cerk M.H.C.V. S.V. Phoenix HANDBOOG CDJA FNV Indoor motocross in Ysselsteynse manege CLEANING HONDENSPORT Cyclocross in Ysselsteyn Atletiek vereniging Venray-Regio St. Christoffel T.W.C. Oostrum Huisvrouwen- kontakt Brukske Alliance Francaise De Springplank Jong Nederland Stichting Focus CHEZ JACQUES TRIMCLUB N Infodag slechthorenden STEEDS MEER BEDRIJVEN KIEZEN VOOR PEEL EN MAAS Donderdag 12 januari - Pagina 13 Nederlands Kampioen Onlangs behaalde L. Janssen van de Luciastraat, met zijn Mechelse Herder "Peddyhet Nederlands kampioenschap speurhond. Vanwege dit unieke feit biedt de Politiehondenvereniging "Bij dag en nacht" dhr. Janssen een receptie aan. Deze wordt gehouden morgen vrijdag 13 januari, in wijkgebouw De Hoender aan de Ursulastraat. Aan vang 19.30 uur. Programma zaterdag 14 jan.: IA1 Blerick-Venray a. 17.35 Hl HOD-Venray a. 18.00 Programma zondag 15 jan.: MB1 Maastricht-Venray a. 15.00 Dl Venray-Kerkrade a. 21.00 N.B.: Op 19 februari speelt heren 2 thuis tegen Geel Zwart. De aan vangstijd van 21.50 wordt veranderd in 18.20 uur.. Dames 1-VCSD 3-0 In het nieuwe jaar gingen we met de beste plannen van start. We waren, zeker in de eerste set, erg gemotiveerd. Er werd bijna foutloos gespeeld en we wonnen deze set dan ook met 15-2. Ook de tweede set hadden de goede voornemens nog voldoende invloed. We wonnen vrij gemakkelijk men 15-6. De derde set verliep wat anders: we dachten natuurlijk er al te zijn. Dat hoort niet bij de goede voornemens. De gevolgen waren er dan ook naar: voor we het wisten was het 6-2 voor de tegenstander. Desalniettemin be zorgden wij Venlo een koude douche, uiteindelijk overwonnen we door strak spel, eigen ritme, geen risiko, geen inzinking en kwamen als winnaar uit de bus: 15-12! Venlo deed aan bezuinigingen en bezorgde ons daarna een koude douche. Op ons goede humeur had dat echter geen uitwerking!!! (We zijn benieuwd naar de foto's.) Uitslag: Athos 2-Phoenix 2 3-0 Programma 14 jan.: Phoenix 1-Hovoc 3 aanvang 18.30 tellen: Truus - Marga Phoenix 2-Hovoc 6 aanvang 17.00 tellen: May - Jacqueline H.B.S. DIANA De O.C. van het afgelopen weekend is in een overwinning geëindigd voor H. v. Empel. 2e werd mevr. M. v. Ham en derde L. v. Ham. Zaterdag jl. werd er geschoten te Horst-America, B.W. en te Gras- hoek. De totale uitslag wordt volgende week bekend gemaakt. Hoogste schutter werd J. Siebers 236p. De prestaties te Grashoek waren eveneens goed te noemen. Hoogste schutter hier M. Thijssen 241p. R. Thijssen jr. wist liefst 236p. te behalen, niet bepaald slecht voor een jeugdschutter. Hedenavond, donderdag, wordt begonnen met de nieuwe O.C. Zaterdag a.s. 5e B.W. en Gras- hoek. A.s. zondag 15 januari organiseert "Wielercomité Ysselsteyn" een cy clocross onder auspiciën van de NWB. Het parcours is gelegen aan de Paardenkopweg. De start van groep II is om half twee met aan de start de favorieten Albert Pieters uit Eindho ven, Hub Frasen uit Blerick en Gerad Keysers uit Kessel. Om half drie worden de renners van groep I weggeschoten met onder hen de kersverse Nederlands kampi oen Peter v.d. Laar uit Eindhoven en natuurlijk Piet v. Asten uit Ysselsteyn Voorafgaande aan deze wedstrij den is er om 12 uur een recreanten loop over 6 km. Inschrijven voor deze veldloop kan geschieden een half uur voor aanvang op het parcours, bij de geluidswagen. Tot zondag. trainingen Maandag 17.00-18.00 uur pupillen gymzaal Brukske. Donderdag 16.15 17.30 uur d-junioren sporthal De wetteling. 18.30-19.45 uur c en 1 j. b-junioren Marianum. 19.45-21.00 uur 2 j. b en a-junioren en senioren Marianum. Baan: dinsdag 18.30-19.30 uur mid den en lange afstandlopers. 18.30- 19.30uur a-b junioren en senioren. Donderdag 19.30-20.30 uur recrean ten Bos: zaterdag 10.00-11.15uur pupil len en c-d junioren verzamelen Harmoniezaal De Perdsstal. 15.30 17.00 uur recreanten vanaf parkeer plaats Schadijker Bossen. Wedstrijden 15 januari Heythuysen: halve mara thon. 21 januari Best: halve marathon. 22 januari Gemert: Commanderije cross 10 - 7,5 en 5 - 2,5 km. 29 januari Venray: Vlakwatercross, start en inschrijving is bij het °emeentelijk zwembad van Venray. Boekhandel van den Munckhof is ook 's maandags de gehele dag geopend Zondag 8 januari turnden onze jongste meisjes hun eerste kompeti tiewedstrijd. De tegenstander was Wilskracht uit Nederweert. We begonnen een beetje onzeker. Na de twee eerste onderdelen, de brug en de balk, was het verschil dan ook 1.30 pnt in het voordeel van Wilskracht. Maar onze meisjes kwamen terug en het bleef spannend tot de laatste minuut. De uitslag was heel verras send. St. Christoffel won deze wedstrijd met 125.25 pnt. Wilskracht behaalde 125 pnt., dus het verschil was minimaal. Meisjes, van harte proficiat met dit resultaat! Persoonlijke uitslag: 1. Anouk Hout 4. Patricia Strijbosch 7. Lianne Langenhuizen 9. Esther Stramm 10. Inge Gommans 11. Anke Keijsers Afgelopen zondag werd op de Boshuizen weer de jaarlijkse cross georganiseerd. De regen had het parcours nog eens extra zwaar gemaakt. Op het spel stonden de nationale titels van de N.W.B. In groep II nam Albert Pieters direct de leiding, om deze gedurende de wedstrijd niet meer af te staan. Leo Weyers, Gerard Keysers en Huub Faasen vochten om de resterende podiumplaatsen en kwamen uiteinde lijk als tweede, derde en vierde over de streep. In groep I ging de als grote kanshebber getipte Peter van de Laar direct aan de leiding. Hierachter streden Piet van Asten en Petran Lichteveld om het zilver en het brons. De einduitslag in deze categorie was als volgt: winnaar Peter van de Laar, tweede Petran Lichteveld en derde ons clublid Piet van Asten. De overige clubleden behaalden de volgende plaatsen: Thijs van Asten, zevende; Piet Engbersen, twaalfde: Michel Willemsen, dertiende; Marcel Martens veertiende en Henk Stevens vijftiende. belangrijk: donderdag 19 januari Algemene Ledenvergadering Café Van Dijk Oostrum, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 24 januari brengen we 's ochtends een bezoek aan het gemeente-archief. Vragen als "Wat wordt er opgeslagen in het gemeen te-archief, "Wanneer is men hier mee gestart", of "Door wie wordt er gebruik van gemaakt" zullen dan aan bod komen. Heeft u ook interesse, licht dan samen met ons een tipje van de sluier van het gemeentelijk apparaat op en kom mee. We vertrekken om 9.00 uur op de fiets bij wijkcentrum de Kiosk en zijn daar vóór 11.30 urn- weer terug. Deelname kost 2,75. Tijdens de excursie is onze crèche geopend. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen naar Lenie Gosling (tel. 81059) of Ria v. Brederode (tel. 87042). Tot ziens! De lezing van monsieur Eric Simon over "Les Grandes Gueules du Cinéma Francais" kan niet door gaan. Gelukkig kunnen we terugval len op onze secretaresse, madame Jeannine Valk, die nu op woensdag avond 25 januari om 20.15 uur in het Gemeenschapshuis te Asten een lezing zal houden over "La Chanson Francaise". Nog steeds melden zich cursisten aan voor de al lopende cursussen, maar voor hen, die het plan hebben vroeg met vakantie te gaan naar Frankrijk, organiseert de Alliance Francaise te Asten direct na carnaval een vakantiecursus Frans om hun Frans op te frissen of om hen in 10 lessen toch een mondje Frans te leren om zich enigszins te kunnen redden. Inlichtingen kunt u krijgen bij mevr. Cuppens, tel. 04936-1633. Donderdag 12 januari knutselen voor carnaval, kegelvoetbal voor kin deren van 6-9 jaar. Dinsdag 17 januari sterkste jongen of meisje voor kinderen van 9-12 jaar. Voor beide groepen club van 18.30 tot 20.00 uur. Zorg dat je erbij bent, want wist je dat: - Jong Nederland elke groepsavond wat anders doet; - Wij ook aan sport doen;- Wij ook op kamp gaan;- Jong Nederland mooie bossen op 10 meter afstand heeft en daar ook gebruik van maakt; - Wij ook aan carnaval doen; Wij ook veel aan creativiteit doen;- De contributie erg laag is;- Iedereen tussen 4 en 17 jaar van harte welkom is. Zoals je ziet: Jong Nederland is een vereniging die je heel wat te bieden heeft. Voor meer informatie kun je contact opnemen met Wim v.d. Heide, Peterslaan 28, tel. 81877, na 18.00 uur. Je kunt ook zelf eens komen kijken naar de blokhut hoek Kempweg- Westsingel. Dan weet je hoe leuk het is bij ons. Stichting Focus afd. Venlo-Venray, start in februari opnieuw een cursus Psychische hulpverlening. De cursus omvat o.m. natuurgeneeswijze en levensfilosofie. De cursist zal in eerste instantie zichzelf hulp verlenen door zelfkennis. Cursisten die ook naar buiten hulp willen gaan verlenen volgen nog geneeskundige vakken en beroepsvorming. De stichting houdt een informatie avond op vrijdag 13 januari a.s. om 20.00 uur in Hotel Wilhelmina te Venlo. Voor inlichtingen kan men ook bellen naar 077-516026. INTERNATIONALE HAARMODE VOOR DAMES EN HEREN Trimclub: Ons programma: Inlopen c.q. warmlopen 10-12 minuten, oefeningen voor losmaken spieren, loop- of spelcombinaties, uitlopen. Het geheel duurt 1 uur en werkt zeer ontspannend. Geschikt voor dames en heren van alle leeftijden. Zin om mee te doen! Onze activiteiten: Zaterdagmorgen om 08.00 uur vanaf aanvang wandelcircuit Lorbaan voor trainingsduurloop van 10 km. Zondagmorgen om 09.00 uur verza melen bij hoofdingang Rank Xerox, programma als boven beschreven. Lopersgroep: Maandag- en donderdagavond verza melen om 18.30 uur St. Antonius- veldweg 1. Trainingsloop van 12 km. Verschillende routes. Inlichtingen tel. 85384. Het nieuwe jaar is al weer een paar dagen oud. Het is altijd weer een bij zonder gebueren, zo'n jaarwisseling, mensen kijken terug op het afgelopen jaar en denken aan de leuke, mooie dingen en misschien ook aan de min der leuke gebeurtenissen. Sommige mensen maken goede voornemens en proberen die na te komen. Er wordt vuurwerk afgestoken, ondanks dat het gevaarlijk is. Raar toch dat we het nieuwe jaar op zo'n knallende manier willen beginnen en toch geeft het wel een bepaalde sfeer aan het gebeuren. Voor ons ligt nu weer een fris nieuw jaar, waar we nog wat van kunnen ma ken, laten we dat dan ook doen! Op dinsdag 24 januari is er een thema-avond Europa begint in Ven ray" in samenwerking met de JOVD. Dinsdag 14 februari excursie naar het NAVO hoofdkwartier te Brussel. VOEDINGSBOND FNV Wij kamen al onze leden, werkzaam in de agrarische sector, er op attent dat zij zich dienen te houden aan het inleveren van de weekbriefjes van het ASF op de vastgestelde tijden. Dat is op maandag van 166.00 tot 18.00 uur en op dinsdag t.m. vrijdag van 16.00 tot 17.00 uur. Het inlever en meida dres is bij A. Evers, Langstraat 89, Venray. Om problemen met uitke ringskorting te voorkomen verzoekt het bestuur om bovenstaande in acht te nemen. RIJDENDE VAKBONDSWINKEL WEET ALLES OVER WERKEN IN DE DETAILHANDEL. Werkt u in de detailhandel en wil u meer weten over de voor u geldende arbeidsvoorwaarden? Kom dan op 16 januari 1989 naar de Schoolstraat in Venray. Daar staat dan, van 09.00 tot 16.00 uur de rijdende vakbondswin kel van de Dienstenbond FNV. Bezoekers krijgen er deskundig advies van een vakbondskonsulente (be roepskracht) en winkeliers (kaderle den van FNV-bonden). De rijdende vakbondswinkel is een tot kantoor omgebouwde streekbus. Om de vier weken staat de bus op een van de zeventien vaste standplaatsen in het zuiden van het land. Venray is zo'n vaste standplaats. In de rijdende vakbondswinkel kan men u vertellen hoe het met uw arbeidsvoorwaarden zit. Maar ook met vragen over uw loonstrookje. Over uw werk. Uw uitkering. Over de huursubsidie. Of als u niet weet wat u met uw belastingbiljet aan moet. Ook met al deze vragen kunt u in de Schoolstraat in Venray terecht. Voor meer informatie: tel. 06- 52123599. Of bij de heer J. Peeters, tel. 04780-85874. VOOR VEEL MENSEN •EEN BEGRIP VOOR ANDEREN EEN ONTDEKKING 1000mJ topmerken mode en schoenen Op 14 en 15 januari 1989 organiseert MCC Venray voor het eerst een INDOOR—MOTOCROSS in manege Geur ts-V. Kessel gelegen aan de Buntweg in Ysselsteyn. Motorclub Venray maakt veel werk van deze 1ste indoór-cross in de schitterende nieuwe manege Geurts- V.Kessel. Er zal een prachtig motocros parcours opgebouwd worden met een lengte van ca. 300 m. Hierin zullen dan diverse springschansen verwerkt worden, zodat zowel courreur als publiek geheel aan zijn trekken komt. Voor het publiek zal een speciale zit-tribune geplaatst worden, vanwaar men het hele circuit kan overzien. Tevens kan men gebruik maken van de fraaie kantine, die ook weer uitzicht biedt over het circuit. Verder heeft MCC Venray een speciale afzuiging aangeschaft, die meer dan 100.000 m3 lucht per uur verplaatst, zodat men van de uitlaatgassen nauwelijks hinder on dervindt. Zaterdag 14 januari zullen er diverse jeugd-klassen van start gaan aange vuld met een liefhebbers-klasse en club-klasse. In de club-klasse zullen vele bekende regio-rijders deelnemen, o.a.: Toon Claessens, Michel Arts, Theo v. Laar, Bert v. Well, Gerard Aarts, Lambert Wilms, etc. Weer zullen er enkele Engelse rijders speciaal overkomen om dit spectakel mee te maken. Op zondag 15 januari zullen dan de beste rijders in de klassen 125-250- 500cc Senioren van M.O. Nederland van start gaan. In deze klassen zal fel gestreden worden om de titel Indoor-Kampioen 88-89 in de wacht te slepen. De huidige kampioen Jan v. Doren uit Boekei zal zich niet zo maar gewonnen geven, dus zal de concurentie flipk toe moeten slaan om hem te verdringen van die eerste plaats. Er is ook al grote belangstelling getoond door verschillende sponsors om dit evenement te doen slagen: W.Claessens C.V.Onderhoud Yssel steyn, P.A.M. Arts Montagewerken, H.R. Motors, Hi-Tech Shocks-V. Kessel Verwarming Milheeze, Oh- ling-shocks. Answer kleding, Puto- line Oil, Uitgaanscentrum De Steeg Leunen. Ook een trouwe supporter heeft een duit in het zakje gedaan om er zeker van te zijn dat dit evenement zal slagen. De trainingen beginnen beide dagen om 10.30 uur, waarna de officiële wedstrijd om 12.30 uur van start gaat. De entree bedraagt voor kinderen beneden de 16 jaar 2,50, voor volwassenen 10,00. Vanaf de Midden-Peelweg zal d.m.v. bordjes aangegeven worden hoe u manege Geurts-V.Kessel kunt berei ken. Zaterdag aanstaande Opnieuw organiseert de afdeling Venray en Omstreken van de Nederlandse Vereniging Voor Slecht horenden een informatiedag voor leden en niet-leden. Aanslaande zaterdag 14 januari tussen 11.00 en 17.00 uur in de Wiëenhof aan de Leunseweg te Venray. Voor de voorgaande infodagen bestond steeds een prima belangstelling en dus hoopt het bestuur ook deze keer weer op een flinke opkomst. Diverse personen en instanties zullen zaterdag een stand inrichten alwaar men zich op de hoogte kan laten stellen van de nieuwste snufjes en ontwikkelingen op het gebied van de slechthorendheid. Medewerking verlenen: atelier Cre- wer Cuijk; audiciën Van Bokhoven uit Boxmeer; firma Goedhart Amers foort; PTT Telecommunicatie; Ge meenschappelijke Medische Dienst; Politie Venray; Ziekenfonds Noord Limburg; logopediste en informatrice van de NWS. De toegang is gratis en geheel vrijblijvend. Na deze infodag volgt op 18 februari de jaarvergadering met viering van het 5-jarig bestaan van de afdeling. PtfCE HOENDERSTRAAT 53 5801 CJ VENRAY TEL 04780-87024 Kmmmm (Naar gegevens van Ben Kruysen.) Het moet een uniek gezicht zijn geweest, toen in 1962 op de tentoonstelling Ars Sacra Antiqua in Leuven de drie Adelaar-lezenaars van Venray, Freere en Oscott naast elkaar stonden. De verwantschap was onmiskenbaar. De Belgische kunst historici Dr. J. Destree, S. Collon- Gevaert, J. Sguilbeck, J. Helbig en A. Pinchaert hebben in boeken en tijdschriften hun meningen hierover uiteengezet. Allen komen tot de conclusie, dat de verwantschap tussen de drie lezenaars duidelijk zichtbaar is, al zijn ze 't er niet over eens of zij van dezelfde gieter afkomstig'zijn. Edelsmeden als Aert van Tricht en Renier van Thienen worden als gieter genoemd; de eerste moet men zoeken in de omgeving van Maastricht. Het ambacht van de geelgieters (gieters van geel koper) is reeds vroeg in de zuidelijke Nederlanden tot grote bloei gekomen. Zo liet bijvoorbeel Folcuinus, abt van Lobbes (965-990), een lezenaar met adelaar maken. De koperen doopvont in de St. Bartho- lomeuskerk in Luik, stamt uit 1107. De doopvont uit Thienen uit 1145. In de veertiende eeuw was Dinant het voornaamste middelpunt van de geelgieterij. Ofschoon het koper zelf moest worden aangevoerd uit Duits land, waren plaatselijk twee andere grondstoffen aanwezig n.l. galmei (zinkerts) voor de legering en een leemsoort, derle genaamd, die voor treffelijk te gebruiken was voor het maken van gietvormen. Al spoedig werd het koperwerk uit Dinant naar het buitenland uitge voerd, vooral toen Dinant hanze-stad werd. In 1466 verwoeste Karei de Stoute de stad Dinant en een groot aantal geelgieters heeft zich over het land verspreid. Onnoemelijk rijk aan variatie en fantasie is alles wat deze geelgieters met een perfecte beheer sing van alle mogelijkheden van hun métier hebben weten te maken. Veel is verloren gegaan en slechts uit documenten bekend. Toch is er in West Europa nog betrekkelijk veel overgebleven van deze geelgieterskunst, die vanwege zijn oorsprong de verzamelnaam "Dinanderieën" heeft gekregen. Dit oude koperwerk uit die tijd draagt door z'n glans tot op heden nog in hoge mate bij tot de pracht van vele kerken, waarbij ook de St. Petrus Bandenkerk van Venray behoort. De prachtige Venrayse koorleze- naar met een hoogte van 2.10 meter is destijds door de stadsarchivaris van Kleef, Dr. Fr. Gorissen, als volgt beschreven: "Het stuk werd in 1520 besteld. Een gedeelte van de koopsom betaalde de kerk aan Jan Meusen in 1524 "wat hem die kerek noch schuldicg was van denaer"De adelaar zal wel in Maastricht gegoten zijn, waarheen na de verwoesting van Dinant door Karei de Stoute, een deel van de befaamde ateliers schijnt te zijn verhuisd". De adelaar kan als volgt worden beschreven: Op een ingesneden driepas, door drie zittende leeuwen gedragen, stijgt een driehoek van maaswerk met kantstijltjes als gesnoeide boomstam men. Óp 'n kapiteel van kantelenlijst een draaiende bol, waarop een staande adelaar, waarvan de gesprei de vleugels het draagvlak voor een boek vormen. Aan elk der voorste kantstijlen een aftakking van een (verdwenen) luchter. Op de driepas voet de sporen van drie verdwenen steunberen. Tegen 't maaswerk van de stam staan drie beeldjes, van de H. Petrus, een vrouwelijke Heillige en een bisschop - vermoedelijk de H. Lambertus. Het laatste beeldje is gegoten in een andere koperlegering en schijnt een later toevoegsel te zijn. Aan de Venrayse lezenaar ontbre ken de drie schoren met filialen, die van de voet tegen de driehoek opstijgen, de baldakijnen boven de drie heiligenfiguren, de draak en de luchters. Pastoor Pascal Schmeits vermeldde in 1914: "Boven de zuidkapel (thans bidkapel red.) lag jaren zoo'n last aan koper van beschadigde luchters en armaturen, dat men instorting van het gewelf vreesde. Eenige jaren geleden werd gansch die rijke vracht aan een antiquair tegen oud-koper- prijs verkocht. Hoogstwaarschijnlijk waren bij nauwkeurig onderzoek èn de volledige adelaar èn menig ander geelgieterswerk der kerk uit de kostbare brokken te herstellen ge weest". Volgens overlevering zouden ook in de Franse-tijd het een en het ander verdwenen zijn, met name de klauwen en de verzilverde uiteinden van de vleugels. Twee zilveren luchters waren afgebroken. Bij de beschieting van de kerk in 1944 door geallieerde typhoons en het opblazen van de toren door het Duitse Sprengkommando, stortten de eeuwenoude met middeleeuwse fres co's versierde gewelven naar beneden. Hierbij kwam ook de koperen lezenaar onder het puin terecht. Door restaurateur Piet van Dongen en zijn medewerker Piet Willems werd hij onder het puin vandaan gehaald en in veiligheid gebracht. Deken Berden, de grote voorvech ter voor het behoud en restauratie van zijn kerk, heeft Piet Clephas, die reeds bezig was met het repareren van een aantal koperen kaarsenluchters, verzocht om ook de gehavende lezenaar te herstellen. Ondanks dat hij nog geen voldoende ervaring had met het gieten van koper, heeft hij het toch, samen met zijn zoon Theo, gepresteerd de opdracht tot een goed einde te brengen. Nadat eerst de juiste vorm in Brusselse aarde was aangebracht, werd een legering van koper, tin en zink in de vorm gegoten. Achtereen volgens werden zo de ontbrekende delen van de lezenaar vervangen; delen waarvan bekend was hoe zij er voor de beschadiging uitzagen. Gerepareerd werden de toppen van de vleugels, de uiteinden (pennen) van de beide vleugels en een van de drie stangen, die oorspronkelijk de kandelaars en/of luchters droegen. Ook de reeds eerder verdwenen klauwen werden naar oorspronkelijk model aangebracht. Restauratie c.q. vervanging van de onderdelen, die vroeger waren ver dwenen, is in strijd met het devies van de Rijks Monumentencommissie: "Behouden gaat voor vernieuwing". De oud-Venrayer Dr. H. Litjens heeft in een publikatie gepleit voor algehele voltooiing van de Adelaar. Maar vernieuwen, zo zegt Ben Kruysen, is uit den boze. Men maakt dan "vals antiek", temeer omdat men niet weet hoe de Venrayse lezenaar er exact heeft uitgezien.

Peel en Maas | 1989 | | pagina 13