PEEL EN MAAS JOS ARTS Half Venray-van-vroeger leerde zo'n 50 jaar geleden zwemmen bij „Op den Berg" in Maashees 25% 50% De beste merken, nu lekker voordelig Voor de feestdagen in het nieuw!! gratis bij aankoop van minimaal f75,- behang: cor St. Nicolaas-aktie in Ysselsteyn St. Nicolaas-aktie in Oostrum Wie wil mij sponsoren? Kerstbomen- verkoop Rosalie vernier alle jacks en jassen nu of meer afgeprijsd JEUGDMODE EN BABYSPECIAALZAAK Kerstsfeer in Winkelcentrum STfck EK 'N „Als ik het goed heb, ben ik het, daar rechts op de foto staat," jt de thans 73-jarige Piet Hoede- lekers uit Venray, toen we hem een foto lieten zien van het vroegere ijvende zwembad in Maashees. En its wijst er op, dat hij het mis eft, want als er iemand iets weet icrdit zwembad, dat vanaf 1935 tot 44 heeft gelegen in de Maas, bij het genwoordige Barbecue-Restaurant )p den Berg" te Maashees, dan is het wel. Toen hij in 1936 zijn iloma sportleraar behaalde, werd zweminstructeur in het drijvende aasbad, dat de heer Piet Lenssen in 35 in Nijmegen had gekocht. En ilgens de heer Hoedemaekers heeft lf Venray uit „het Venray van oeger" van hem de meest elemen- ire zwemslagen geleerd, voor slechts kele guldens per „cursus". „Als ze et mij de Maas heen en terug kon- overzwemmen, dan waren ze slaagd. Hoe ze zwommen interes- erde me niet, als ze maar naar de lerkant en terug konden remmen." „Op den Berg" in Maashees was in dertiger jaren en tijdens de oorlog t begrip voor waterrecreatie in de aas. Voordat de heer Lenssen zijn rijvend zwembad in Nijmegen ocht, bracht hij zwemlustigen met n roeibootje „naar de overkant" aar een klein strandje was. Dit klein likje aan de Maas werd geleidelijk een belangrijk stukje watersport- creatiegebied voor de driehoek enray-Boxmeer-Overloon. „OP DEN BULT" Het tegenwoordige „Op den Berg" erd vroeger in de volksmond „Op tn Bult" genoemd. De voormalige oerderij werd sinds mensenheugenis twoond door de familie Lenssen. In jaren van het zwembad woonde er iet Lenssen met zijn vrouw Petro- ella Lenssen-Hegger en hun zes inderen Jan, Gerrit, Herman, Jos, ic en Frans. Vader Piet Lenssen had het agent- ihap van de buurtboten van anssen-Boten uit Venlo. Bij zijn oerderij bevond zich de belangrijk- Ie laad- en losplaats in de Maas voor en ruime regio. Met schepen werden oederen aangevoerd, welke in laashees met kar en paard óf met uto's werden opgehaald. Vooral anuit Venray werd veel gebruik emaakt van de kleine particuliere aven van Piet Lenssen. „WATERSPORTCENTRUM" Naast de laad- en losplaats had iet Lenssen een aanlegsteiger voor oeiboten, kano's en kleine zeilboot- !s en geleidelijk aan kwamen hier leeds meer zwemlustigen om zich in et toen nog zuivere Maaswater te erpozen. Dót bracht Piet Lenssen op idee met een „watersport- intrum" te beginnen. In Nijmegen ocht hij een drijvend bad, dat estond uit pontons met daaronder hekwerk. Rondom het bad «vonden zich loopplanken en over et bad lag een brug. Er werden bad- op het Schouwburgplein iedere dag, dus ook zondag geopend! Prachtige bomen tegen scherpe prijzen!! Bloemen- en Plantenhandel wenst U prettige Kerstdagen hokjes gebouweden toen de pas ge slaagde sportleraar Piet Hoedemae kers uit Venray hier zijn eerste betrekking kreeg als „zweminstruc teur" werd Maashees een bekende klank bij iedereen, die van zwemmen hield. De thans 71-jarige voormalige Maasparlevinker Jan Cuijpers, weet zich te herinneren, dat op warme zomerse zondagen wel duizend zwemmers in het Maashese bad lagen.... WARE TREKPLEISTER Het zwembad „Op den Berg" werd een ware trekpleister. Piet Lenssen legde voor zijn boerderij een ruim terras aan en schafte zich een aantal speel werktuigen aan. „Op den Berg" werd in de zomer maanden de aanlegplaats van passa- giersboten met muziek aan boord. De boten kwamen uit Venlo, en de passagiers konden zich verder de hele dag aan de boorden van de Maas vermaken. De passagiers hadden er graag anderhalf uur varen heen en anderhalf uur varen terug voor over, om zich een dagje in en om het zwembad van Piet Lenssen te vermaken. GEEN GEMENGD ZWEMMEN Uiteraard was het toen, ten tijde van het Rijke Roomsche Leven, ver boden om gemengd te zwemmen. Er waren daarom bepaalde tijden voor jongens èn voor meisjes. Die aparte tijden werden in het weekblad Peel en Maas bekend gemaakt. Ook de geestelijkheid van Venray kon op voorafbesproken tijden in het Maas hese bad terecht. Overdag werden geen lessen gege ven, omdat het zwembad dan - zoals Piet Hoedemaekers zich weet te herinneren „volop in bedrijf" was. 's Morgens om half zeven kwamen de eerste meisjes uit Venray om zwemles te krijgen en om zeven uur brak het zwemuur aan voor „notabele Ven- rayse dames". Zelfs de hoogste klassen van het meisjesinternaat „Jerusalem" in Venray mochten „Op den Berg" gaan zwemmen. Zij werden meestal met bussen naar de Maas gebracht en teruggebracht naar Venray. De jongens van het Franciscaner Gym nasium I.C. maakten voor hun uurtje „schoolzwemmen" gebruik van de vrachtwagens van bouwmaterialen- handel Martens in Venray die toch in Maashees moesten laden en lossen. ENGELSE AANVAL Piet Hoedemaekers heeft veel herinneringen aan het Maashese zwembad. Zo zal hij nooit vergeten dat tijdens de mobilisatie in 1939 soldaten van het 2de regiment infan terie uit Vierlingsbeek „op kosten van de Staat der Nederlanden" van hem zwemles kregen. De meesten konden uiteraard goed zwemmen, maar hielden zich van de domme om op deze manier van het gewone dienstdoen af te komen. De zwem instructeur vond dat niet erg, want hij kon toch wel zijn zwemlessen tegen een „speciaal tarief" bij het ministerie van defensie declareren... Maar het meeste indruk heeft toch wel een aanval van Engelse jagers op een schip in de Maas op hem gemaakt. Dat was in augustus 1944. Hij stond op de aanlegsteiger naast het zwembad, toen hij boven de Maas vanuit de richting Boxmeer vijf Engelse jagers zag opdoemen. De toestellen openden het vuur op het schip, terwijl in het zwembad zo'n behangborstel amaaiMÜ insmeerborstel behangschaar stanleymes folder met behangtips geldig t.m. 1 januari paterslaan 7 venray tel. 04780-8^810 „mode in verf& behang" Het klinkt vrij simpel, in nevenstaand artikel, hoe „half Venray" zo'n 50 jaar geleden leerde zwemmen bij Piet Lens sen, in zijn zwembadje in de Maas. Maar hoe je daar „Op den Berg" kwam, wordt er niet bij verteld. Dat was voor ons, jongelui uit de jaren dertig soms toch een hele klus. Niet iedereen had een fiets - en bromfietsen waren nog geheel onbekend. En als je al een fiets had, moest je je broertjes of zusjes meenemen naar de Maas - op de drager, en voor op de stang... Te voet naar de Maas was dan ook helemaal geen uit zondering. Daar werden ook geen problemen over gemaakt. Dat was nu eenmaal zo. Dat je bij terugkomst weer even be zweet was als bij het heengaan, was maar een kleine bijkomstig heid. Trouwens, met een fiets naar de Maas gaan, was ook nog aan beperkingen gebonden. De Bra banders die zo trots waren op hun goede (beton) wegen, lieten maar al te graag de andere Nederlanders voor het gebruik van die wegen betalen. Tolhef fing is dus niet iets van de laatste jaren. Enige soulaas werd geboden aan de mensen in het „grensgebied". Zij mochten per jaar twaalfmaal per fiets de Brabantse grens overschrijden zonder te betalen. Daartoe werden elk jaar kaarten uitge reikt, waarop aan de ene kant 12 vakjes gedrukt stonden. Telkens als iemand de „grens" overging moest zo'n vakje voorzien zijn van de datum. Maar na twaalf keer was de koek op en moest men tol betalen. Gelukkig werd er niet intensief aan de Brabant se grens gecontroleerd - door rijksveldwachter Schrader van Maashees, of de belasting commiezen van Venray. Als men dus naar de Maas ging zwem men stapte je vóór de grens van je fiets en ging je even stiekem kijken of er gecontroleerd werd. Was dat het geval, dan vulde je nog gauw de datum op je fietse- kaart in. Was er geen controle, dan werd er natuurlijk ook niets ingevuld en had je weer een extra overgang verdiend... DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Nr. 50 HONDERDENNEGENDE JAARGANG veertig tot vijftig kinderen zwommen. „Het leek wel of de toestellen het op ons hadden gemunt en alsof het zou helpen, doken wij onder water om aan de kogelregen te ontsnappen. De kogels sloegen tot op een halve meter vanaf de steiger, maar er kwam er wonder boven wonder niet een in het zwembad. Het waren goede schutters, want na de aanval zagen we dat een emmer aan boord doorzeefd was door kogels. De kapitein werd gedood en het schip heeft lang aan de overzijde van de Maas gelegen." DOLLE DINSDAG Een goede maand later, op Dolle Dinsdag, namen de Duitsers alle roeiboten, kano's en zeilbootjes mee om aan de overkant te komen. Later sloopten zij ook het zwembad, omdat de Duitsers de pontons nodig hadden voor het maken van vlotten. En dat betekende tevens het einde van het drijvende zwembad „Op den Berg" in Maashees. Maar tóch. De waterrecreatie, zo schoorvoetend begonnen, is bij „Op den Berg" gebleven. De kano's en roeiboten hebben plaats gemaakt voor waterskiërs en speedboten. En de tegenwoordige eigenaar, Sjef Brok, plukt er in de zomermaanden nog steeds de vruchten van, wanneer het terras van „Op den Berg" vol zit met passieve waterrecreanten, die komen genieten van de watersport activiteiten op het water. MARKTSTRAAT 44 - VENRAY - 04780-88667 V.Z.O. Ysselsteyn en omgeving organiseerde ook dit jaar weer een succesvolle St. Nicolaas-aktie. Al de 21 prijswinnaars waren zondag j.l. in Herberg de Peel aanwezig en mochten daar hun waardevolle prijzen in ontvangst nemen. de drie gelukkige hoofdprijswinnaars: le prijs Midi compact set met C.D. speler: mevrouw Rasing uit America; 2e prijs Dames rijwiel: mevrouw Wismans, Ysselsteyn; 3e prijs Gereedschapset met koffer: de heer Jac Wilmsen, Ysselsteyn. De overige prijswinnaars waren: C. Bettink, Terschuur (H.Seuren Mikro- markt Ysselsteyn); W. Cornelissen, Heide (Herberg de Peel café/restaur ant Ysselsteyn); J. Claessens, Yssel steyn (H. Seuren Mikromarkt Yssel steyn); W. Derks, Veulen (J. van Gassel Garantmarkt Ysselsteyn); H. Goumans, Ysselsteyn (H. Claessens diepvriesprodukten Ysselsteyn); Th. Dings, Veulen (Forest slijterij/cafe taria Ysselsteyn); A. van Hees, Yssel steyn (De Poest cafetaria Ysselsteyn); Janssen, Veulen (Total Tankstation Ysselsteyn); Kuunders, Ysselsteyn (P. Rutten stomerij Heide); Neerven, Ysselsteyn (P. Poot rijwielhandel Merselo); J. Peeters, Ysselsteyn (L.L.T.B. Ysselsteyn); Th. Swinkels, Ysselsteyn (Van Gassel bakkerij Ysselsteyn); P. Stevens, Ysselsteyn (M. Fleurkens 4 6 markt Veulen); W. Smeets, Ysselsteyn (B. van Vegchel rijwielhandel Ysselsteyn); M. Steeghs, Heide (M. v.d. Duijn S.R.V. Merselo); Thijssen, Ysselsteyn (Gebr. Keijsers electro/sanitair Ysselsteyn); Vriens, Ysselsteyn (A. Michels molen Merselo); M. de Wit, Ysselsteyn (F. van Dierendonck schoenhandel Yssel steyn. Na nog een gezellige samenzijn werd deze aktie afgesloten. De V.Z.O. ondernemers Ysselsteyn en omgeving komen in het voorjaar wederom met een nieuwe aktiviteit naar de consument toe terug. VERNIELING AAN AUTO Weer moest een inwoner van het Brukske aangifte doen van vernieling aan zijn bij de Kiosk geparkeerde auto. Deze keer waren naast krassen in 't lak ook de spiegels en antenne vernield. Amper was St. Nicolaas met zijn vele zwarte Pieten weer naar Spanje vertrokken, of de etalages in het Venrayse winkelcentrum straalden al weer een echte kerstsfeer uit. Naast de feestverlichting in de straten nu ook de groene en rode slingers om die kerstsfeer nog eens extra te onder strepen. Duidelijk is, dat het Venrayse winkelcentrum zijn streekfunktie meer en meer gaat uitdragen, getuige onder andere de reclame-campagne die men zowel in Peel en Maas als in de regio-bladen van deze week voert. Maar evenzeer wenst men dat te be nadrukken door het aanbieden van een zeer goed assortiment op allerlei gebied en de persoonlijke binding met de klanten - waarbij service-verlening voorop staat. De loterij, welke nog tot kerstmis doorgaat, heeft een zeer goed succes. Men is „wild" op de stempels en de volle kaarten worden maar al te graag ingeleverd om nog in aanmerking te kunnen komen voor de tweede prijs van 500 of nog liever voor de hoofdprijs: de Ford Fiësta. Naast de kerstsfeer die uit de etalages straalt, delen kerstmannen in het centrum versnaperingen uit en wordt een en ander muzikaal opge luisterd door zowel een draaiorgel als door een joekskapel. De kerststal met zijn levende have, op het Schouwburgplein, nadert op dit moment al zijn voltooiing en zal evenals andere jaren ongetwijfeld weer vele honderden belangstellenden trekken. Bij redelijk weer zullen ook de mensen uit de regio Venray weten te vinden. Een serieuze steekproef toonde vorig jaar aan, dat zeker 35.000 mensen van buiten Venray het Venrayse winkelcentrum wisten te vinden. Dat zal ook nu wel het geval zijn, wanneer a.s. zondag de winkels speciaal geopend zijn, van 12.00 tot 17.00 uur en komende week ook weer de druk bezochte koopavonden worden gehouden. Let u even op de juiste tijden van openstelling, zoals die bij de pagina-grootte advertenties zijn vermeld. Ook dit jaar werd er door de O.O.Z.O. (de Oostrumse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers) een St. Nicolaas-aktie gehouden, n.l. de Sinterklaasloterij. Tijdens de trek king, verricht op dinsdag 6 december door kand. notaris mr. Q. Paantjens, kwamen de volgende prijswinnaars te voorschijn: lste prijs: horloge t.w.v. 500 geleverd door juwelier Verlinden, J. Reijntjes, Stationsweg 150, Oostrum; 2de prijs: radio-cassetterecorder t.w.v. 200 geleverd door fa. Cuypers, P. Verheijen-Siebers, Van Broekhuizenstraat 3a, Oostrum; 3de prijs: spellenset t.w.v. 85 geleverd door Jac. Verhaegh, fam. Derks, Stationsweg 130, Oostrum. Verder zijn er nog een twintigtal troostprijzen inmiddels afgeleverd bij de diverse winnaars. Deze troost prijzen zijn geleverd door de deel nemende winkeliers aan de Sinter- klaa^loterij n.l. Schildersbedrijf Bert Arts, Autobedrijf G.H.V. b.v„ Dameskapsalon W. Vloet, Heren kapper Jac. Verhaegh, Rijwielhandel Th. Cuypers, Brood en Banket H. Verheijen, Buurtwinkel fa. Kessels S.R.V.Dierenpension de Berghaag. De troostprijzen zijn gewonnen door P. Simons, Randenrade 46; G. Vollenberg, Hatendonkstraat 15; H. van Dijk, Mgr. Hanssensstraat 29; Fr. van Enckevort, Oosterthienweg 30; R. Emons, Serenadestraat 23, Venray; M. Vollenberg, Van Broek huizenstraat 34; M. van Cuyck, Van Broekhuizenstraat 35; Firma Jans- Verheggen, Stationsweg 130; G. Wilms, Oostertienweg 24; Bowling Restaurant, Mgr. Hanssensstraat 10; H. Tinnebroek, Wittevrouwenstraat 8; J. Peeters, Van Broekhuizenstraat 37; Tw. Wilmsen, Westerthienweg 3; P. Lir.ders, Van Broekhuizenstraat 3; H. Heidens, Hatendonkstraat 13; M. Kusters, Randenrade 22; G. Philip- sen, Steeghsepeelweg 1, Leunen; C. Wilmsen, Van Broekhuizenstraat 55; L. Janssen, Watermolenstraat 6. Ik heet Ronald Binibini en ik woon in Manilla op de Filippijnen. Ik ben 7 jaar oud en ik zit in de eerste klas. Ik heb vijf broers en één zuster. Mijn vader is riksja rijder en verdient 60,- per maand, mijn moeder werkt in een fabriek en verdient 80,- per maand. Het werk van mijn vader en moeder is onregelmatig en daardoor is het inkomen onzeker. Door het lage inkomen moeten wij vaak geld en levensmiddelen lenen van de buren. Wij wonen in een klein oud houten huisje. Ik speel graag met mijn vriendjes en mijn hobby's zijn dansen en zingen. Thuis help ik mijn zuster met het huis schoonmaken en water halen. Uw hulp zou een grote steun voor ons zijn. Het sponsorgeld kost 65,- per kwartaal. Daarvan krijgen wij 60,- overgemaakt. Wilt u zich aanmelden of meer informatie bel dan: Wereld- kinderen Sponsorgroep, Elly of Luc Hageman, Pettenmakerstraat 14, 5801 RB Venray, tel. 04780 - 86909. De sponsorkinderen die wij be schrijven maken deel uit van ons sponsorprojekt Damayan Communi ty Center - een zeer arme wijk in Manilla, waar 400 gezinnen in krotten wonen. Deze gezinnen wor den ondersteund door de zusters van de Goede Herder onder leiding van zuster Maria Lilia Flores. Ons streven is voor het eind van het jaar 50 familie's te ondersteunen. Van het sponsorgeld ad 65,- per kwartaal gaat 60,- naar het gezin in Manilla.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 13