Se acljattEtt uan bt (SrotE Kttk IANDB00G Raadsvergadering Vierlingsbeek Met ,,Van Ham Reizen" naar Spanje EMOFRA Wie wil mij sponsoren? .K.I.B. I.S.V. Schietvereniging DE ROOS TOURCLUB 0VERL00N Bedrijfscompetitie tafeltennis Bedrijfscompetitie BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Jeugdnatuurwacht De Springplank WIJK ZUID ■EL EN MAAS Donderdag 24 november - Pagina 21 Tafeltennis te Weert ;0p zondag 13 november j.l. vond jaarlijkse ranglijst - toernooi bts, georganiseerd door de Gehan- Jjapten Sportvereniging „Weert" te Keert. Het toernooi telde een groot Tntal deelnemende verenigingen, wonder Belgische en Duitse, nray, welke met 5 spelers (2 dames 3 heren) deelnam, speelde goed. laas alleen Pieter Zwambach I het tot de finale en werd in sse 3 tweede; hij ontving een )oie sportprijs. Alle winnaars van |rte gefeliciteerd en ga zo door! jUitslagen K.L.S.B. competitie- Krband: punen 1 - Maasbree 1 1090 - 1084 leste schutter de heer G. Loonen let 279 punten. plgen 1 - Leunen 2 1067 - 1068 este schutter de heer L. Bartels !t 272 punten. [unen 3 - Swolgen 2 1054 - 1029 JBeste schutter de heer R. Stevens let 270 punten. wolgen 3 - Leunen 4 975 - 509 Beste schutter de heer W. Vervuurt |et 257 punten. H.B.S. DIANA [Donderdag werd de tweede ont- jeting verschoten tussen Diana en Willibrordus Milheeze. Deze ont- leting eindigde evenals de eerste in i gelijkspel. Zodat de finale de ssing zal ifioeten brengen wie de selbeker voor een jaar zal mogen gouden. O.C. die tevens verschoten |erd eindigde in een duidelijke over timing voor L. van Ham. Mevrouw vaii Ham en mevrouw A. Thijssen jkten de resterende punten. |Het echtpaar Thijssen eindigde te Idelbeers op een 4e plaats. [Hedenavond, donderdag, O.C. londag tweede wedstrijd tussen het 6.0. L. en Gezellig Samenzijn op de |nen van Diana Venlo. leeds vanaf nu staat de inschrij- open voor de traditionele leffenloop", welke wordt gehou- n op zondag vóór carnaval: 29 inuari 1989. Afstanden: tugdparkoers t/m 12 jaar 1,5 km -Marathon 3 ronden RONDE (groot) 3,5 km i-Marathon 6 ronden ronden (1 groot, 1 klein) 6 km De Kleffenloop gaat altijd door...' lart en finish zijn in het Bungalow ark De Vers. Alle informatie over eze kleffenloop is te verkrijgen bij J. rts, 04788 - 1879. Uitslagen inhaalwedstrijden. Klasse 1 XV 2 - Gemeente politie 2-8 Klasse 3 .V.C.B. - Red Stars/ree. 2 4-6 De volgende wedstrijden worden tspeeld op maandag 28 november m 20.00 uur. BEDRIJFSVOLLEYBAL- COMPETITIE RANK XEROX Uitslagen: Maashegge bew.-VC Knudde 2 0-3 Setstanden: 6-15, 6-15, 12-5. Jumbo-Maashegge Personeel 0-3 Setstanden: 10-15, 6-15, 10-15. 't Vat - SVCB 3 - 0 Setstanden: 15-10, 15-8, 15-4. Programma 24 november De Volle Maan-Maashegge bewoners Scheidsr.: Maashegge personeel VC Knudde 1 - Anabólica's Scheidsr.: JanTeurlinx Tussenstand: 1. 't Vat; 2. VC Knudde 1; 3. 't Ankertje; 4. SVCB; 5. VC Knudde 2; 6. De Volle Maan; 7. Jumbo; 8. Maashegge Personeel; 9. Maashegge Bewoners. Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 Heythuysen, Telefoon 04749-3866 Hallo Jeugdnatuurwachters, deze week hebben jullie op school allemaal een hyacint-bol ontvangen. Hoe je deze bloembol moet behandelen om zo snel mogelijk een zo mooi moge lijke bloem te laten vormen, staat in de beschrijving die je erbij hebt gekregen. Nu maar zorgen, dat de bloem zo mooi mogelijk wordt, want je kunt daarmee ook weer stempels verdienen. We zijn al druk bezig met het maken van de winteruitgave van de Natuurvriend en van de beloofde kalender 1989, waarvan jullie de tekeningen hebben geleverd. Daar over de volgende keer meer. Donderdag 24 november: Knutse len voor Sinterklaas voor kinderen van 6-9 jaar. Dinsdag 29 november: Knutselen voor Sinterklaas voor kinderen van 9 - 12 jaar. Voor beide groepen club van 18.30 tot 20.00 uur. Zaterdagavond Clubavond voor iedereen van 12 t/m 15 jaar. Aange zien de „Hip-Hop" muziek de laatste maanden erg in trek is draaien we veel van deze muziek. Dus, Hip-Hop fans, oftewel Hiphoppers, voor echte Hip-Hop moet je in de Springplank zijn! Tot zaterdag. Vrijdagavond is er weer onze maandelijkse kienavond. Er zijn weer prachtige prijzen te winnen. Daar naast ook de super kien. Aanvang 20.00 uur, vanaf 19.00 uur is de zaal open en de koffie staat klaar. Woensdag 30 november komt de Sint voor de kleintjes uit de wijk in het wijkgebouw. Aanvang 15.00 uur. Ook kunt u dinsdag- en donder dagmiddag van 13.30 uur tot 17.30 uur kaarten. Voor de ouderen en voor mensen met veel vrije tijd. Loop gerust eens binnen voor 'n kijkje te nemen. Wilt u meer informatie, bel dan H. Peters 80004 of G. van Geenen 85349. Maandag openbare wijkraadsver- gadering, aanvang 20.00 uur in het wijkgebouw, Beukenlaan 4. Tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek werden o.m. de vol gende besluiten genomen: De raad voteerde ruim 19.000 voor de aanleg van een voetpad langs de Theobaldusweg te Overloon; Aan W. Leijsten te Boxmeer werd een bouwkavel verkocht in Holthees, voor ƒ70.200,-. Het instellen en toekennen van de Erepenning vereist de goedkeuring van tweederde van de leden van de gemeenteraad. In het verleden was bepaald dat zulks met algemene stemmen moest gebeuren. Dat had in de praktijk tot moeilijkheden geleid. De jeugdsalarissen van het gemeentepersoneel werden verlaagd conform het voorstel. Men wil de landelijke lijn volgen. De bouw van een gemeen schapshuis in Westerbeek kan op een éénmalige bijdrage ad 7.500,- van de gemeente rekenen. Tweeënzestig procent van de inwoners is er volledig op Oploo georiënteerd. De anderen op Overloon. Mevrouw Linders - Nabuurs werd benoemd in de commissie voor Verkeer, Openbare Werken en Milieu als opvolgster van de heer Zegers. De 50 jaar oude ambtsketen van de burgemeester is duidelijk aan vervanging toe. Omdat er nog dit jaar hoogbezoek in de gemeente Vierlings beek wordt verwacht (Ambassadeur van Rusland) zou het college graag zien dat die ambtsketen vervangen zou worden. In overleg met het streekarchivaat heeft de plaatselijke edelsmid mevrouw Kaya Peltenburg- Evers (dochter van de bekende kunstenaar Rien Evers uit Maashees) een ontwerp gemaakt, dat de goed keuring van het college en van de raad kon wegdragen. Wel waren de fractie's het eens dat het over een groot bedrag gaat: 12.000,-. Maar, gezien het ontwerp, was de raad het er unaniem mee eens, dat het 'n prachtige ambtsketen zou worden. De oude en versleten ambtsketen zal straks een waardige plaats krijgen in het gemeentehuis. De op 21 mei 1987 vastgestelde verordening leerlingenvervoer van de gemeente, was door de Kroon vernie tigd, op verzoek van de Progressieve Kombinatie. Op goede gronden was destijds de grens vastgesteld op 20 kilometer, om voor vergoeding in aanmerking te komen. Het college tilde daar niet te zwaar aan en legde zich bij de Uitspraak van het Hoogste College neer. In het nieuwe voorstel wordt de grens verlegd naar 4 kilometer. Naar aanleiding van het ver strekken van jachtvergunningen wilde de heer Jan Koopmans bepalingen in de jachtkontrakten laten opnemen, welke de jagers enkele verplichtingen opleggen, zolang er nog geen Wild beheereenheid in de gemeente be staat. Bindend opleggen van enkele verplichtingen gaat het college te ver, omdat men er van overtuigd is, dat in de gemeente nog weidelijk wordt gejaagd. De Progressieve Kombinatie had weer voor een stunt gezorgd door de Provinciale Milieudienst er op te wijzen, dat op de stortplaats de Vliegenberg onder Holthees nog steeds wordt gestort. Dus tegen de provinciale beslissing in. Die brief kwam met foto in een regionale krant. Het college was daardoor ver rast. Volgens hen wordt er al maandenlang niet meer gestort; alleen bermschraapsel en puin voor verhar ding van wegen. De foto is beslist niet van die stort gemaakt, aldus het college, maar van een illegale stort in de bossen. Het antwoord van de Provincie wordt daarom vol ver trouwen tegemoet gezien. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Een voor Vierlingsbeek nieuwe vorm van begrotingsbehandeling. De beschouwingen werden niet meer voorgelezen, maar op papier aan de raadsvoorzitter aangeboden. Dat spaarde veel tijd. Volgens enkele fractievoorzitters ook voor een betere behandeling, want om urenlang de dikwijls zelfde wensen van de diverse fractievoorzitters te moeten aanho ren, was slaapverwekkend. Maar desondanks was nu reeds op te merken dat deze vorm mogelijk maar eenmalig zal zijn, want ze bevredigde lang niet iedereen. Hieronder een sobere bloemlezing uit de diverse beschouwingen. CDA Het CDA wil dat het college op korte termijn een begin zal maken met een milieubeleidsplan. Dat plan moet dan richtinggevend zijn voor de milieuzorg. Het CDA zegt dat het Sinds deze zomer verzorgt het Venrayse autobusbedrijf „Van Ham Reizen" geheel zelfstandig complete reizen naar Spanje. Na jarenlange ervaring met bekende touroperators, de bekende „Neoplan"-bussen van Van Ham huurden, heeft men de organisatie van die reizen en het ver blijf in Spanje, volledig in eigen hand genomen. De „Neoplan"-bussen zijn over het algemeen de beste lange-afstand- touringcars, waarmee Van Ham ook nu tot volle tevredenheid van de klanten, de reizen verzorgd. „In de bussen van Van Ham is nooit iets kapot", is intussen een bekend gezegde, dat de service van deze nieuwe touroperator nog eens extra onderstreept. Alles zelf in eigen hand: reis bureau, garagebedrijf, touroperator en eigen bussen. Deze formule waar borgt levering van kwaliteit. Om de service aan de Costa Blanca t.b.v. de cliënten verder uit te breiden, stichtte Van Ham in Spanje een eigen onderneming: „Van Ham Internacional" te Benidorm, met aan het hoofd een nederlands (spaans sprekend) echtpaar. Op deze manier is de begeleiding van de vakantie gangers aan alle kanten gewaarborgd. Door de ervaring aan beide zijden, alsmede de ervaring van de chauf feurs, werd het Van Ham mogelijk de cliënten iets te leveren wat in het ver leden bij diverse reisbureaus on mogelijk was. Alle medewerkers zijn gemotiveerd, omdat ieder voor het zelfde bedrijf werkt, ieder heeft nu een maatschappelijke en sociale taak hetgeen klantenbindend werkt. Doordat het werk niet over andere schijven loopt en alleen in eigen bedrijf plaatsvindt heeft Van Ham de kwaliteitsbewaking goed in de hand. Van Ham kan zelfs méér bieden dan anderen en de prijzen lager houden. Overwinteraars, die lang wegblij ven en veel willen meenemen, mogen van Van Ham per persoon gratis drie koffers meenemen (uniek in Neder land). Overwinteraars staan in Spanje niet alleen. Vakbekwame en deskun dige medewerkers begeleiden de cliënten waar nodig; allerlei afspra ken zijn er gemaakt met o.a. nederlandse artsen en plaatselijke ziekenhuizen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Van Ham een enorme aantal aanmeldingen krijgt, iets waar alle medewerkers trots op zijn. Hoewel er speciaal voor deze reizen al drie superluxe „Neoplan"-bussen zijn, heeft Van Ham nu reeds een nieuwe bus moeten bestellen. In mei 1989 zal deze bus worden afgeleverd en dan is deze ook hard nodig, want sinds 30 september, toen de,eerste reis onder eigen naam naar Spanje start te, maakt Van Ham een explosieve groei mee. college zich nu alleen laat leiden tot uitvoering van de wettelijke regels. Eigen waarnemingen, hoorzittingen en inspraak moeten er gaan komen om dan een eigen beleid te gaan voeren. Dan zullen de inwoners het milieu niet meer ervaren als een luxe, omdat ze er meer bij betrokken raken. MAASKANTFRACTIE Het wordt volgens deze fractie de hoogste tijd dat het college gaat kiezen, welke bestemming men aan de bossen zal geven: houtproductie of natuurpark. De fractie zal niet eerder haar instemming geven om 45.000,- te spenderen aan het bosbouw kundig bureau, dat de planning voor het onderhoud van de bossen opstelt. De fractie wil ook, dat er eindelijk eens iets zal worden gedaan aan de verbetering van de wegbermen. En verder zal het fietspad Vierlings- beek-Overloon eerder moeten worden aangelegd dan in 1992. FRACTIE OVERLOON Deze fractie hoopt dat de KPJ Overloon de beschikking zal krijgen over een eigen ruimte. Graag wil die fractie van het college duidelijkheid over de plannen van de gemeente inzake de Botanische Tuin te Over loon. Ook hoopt deze fractie dat de bouwstop in Overloon spoedig zal zijn opgeheven. PROGRESSIEVE KOMBINATIE De Progressieve Kombinatie stelt, dat een aantal fracties bezig is aan een lange winterslaap en slechts zit te wachten op het einde van deze regeerperiode. De P.K. vindt dat voor de gemeente een slechte zaak. De verkeersveiligheid moet beter, aldus de P.K. en ze somt enkele knelpunten op. Ook blijft men hameren op de nadelige gevolgen van de doortrekking van Rijksweg 73 voor de kernen Overloon en Vier lingsbeek. De fractie verwijt het college een falend milieubeleid, en vraagt meer aandacht voor een milieuvriendelijke landbouw. De P.K. is het er niet mee eens, dat de reinigingsrechten en rioolrechten omhoog gaan. Beter zou de toe ristenbelasting verhoogd kunnen worden. FRACTIE VAN DE PAS Alle raadsfracties hadden het in hun algemene beschouwingen over hun zorgen over het milieu, en allerlei wensen aangedrongen. Maar Toon van de Pas (eenmansfractie) presen teerde de meest opvallende. Hij stelde voor, de autoloze zondag maar weer in te voeren. Op die manier werkt een grote groep mensen mee om de milieuvervuiling tegen te gaan. Toon van de Pas vindt het namelijk on eerlijk om allen de boeren, 'n kleine groep, voor die lasten te laten opdraaien, terwijl feitelijk iedereen aan de vervuiling meewerkt. Heden donderdag zal het college antwoord geven op de gestelde vragen. Zeker is dat de financiële toestand van de gemeente nog gezond te noemen is en dat vele verlangens van de diverse fracties toch nog zullen kunnen worden gerealiseerd. Mijn naam is Nelly Sucion, ik ben 7 jaar oud en woon in Manilla op de Filip pijnen. Mijn vader is conciërge en verdient f108,- per maand en dat is niet vol doende om ons te onderhouden. Want wij wonen in een kleine kamer die wij huren voor f20,-per maand. Mijn moeder heeft tuberculose en mijn broertjes en zusjes zijn vaak ziek omdat wij vaak hetzelfde eten en daardoor gebrek aan vitamene hebben. Ik heb nog een zusje Anabelle (15 jaar) een broer Eduardo (11 jaar) en een zusje Violeta (6 jaar). Thuis help ik het huis schoonmaken, afwassen en water halen. Ik vind het leuk om te zingen maar ik kan ook een gedicht opzeggen. Later wil ik graag onderwij zeres worden. Wilt U mij en mijn familie sponsoren, voor f65,- per kwartaal kunt U heel veel voor ons doen. Doen hoor! U kunt zich aanmelden bij Wereldkinderen - Sponsorgroep, Elly of Luc Hageman, Pettenmakerstraat 14, 5801 RB Venray, tel. 04780-86909. ervolg) Het Venrayse Sacramentshuis In 1516 verzochten de Venrayse hepenen, priesters en kerkmeesters beeldhouwers Kerstgen van Rin- inberg en Willem van Wesel een cramentshuis voor de Grote Kerk te rvaardigen, naar een ontwerp van eester Merten zaliger. Er werd jongen, dat het werk voor 100 bilipsgulden werd uitgevoerd en dat ft omtrent Pasen 1517 te Venray tplaatst zou worden. Het werk werd gedeeltelijk te alkar vervaardigd, waar de kerk- teesters het moesten laten afhalen, 'dus het manuscript van pastoor *n Haeff, dat geen bron vermeldt. Uit gegevens kan men zich enigs zins voorstellen hoe het Venrayse sacramentshuis er moet hebben uitgezien. Het stond opgesteld links van het hoofdaltaar tegen de noord muur van het priesterkoor. Het was 12,5 meter hoog en vervaardigd van witte zandsteen, ook wel piksteen genoemd. Boven het tabernakel, dat afgesloten was met een tabernakel deur (115 x 69 cm), die bestond uit in elkaar doordringende staven en sierlijke rozetten, waren beelden van de vier evangelisten aangebracht. Boven in de punt van de fiaal stond een pelikaan. Het tabernakelblad, de zogenaam de mensa, een platte langwerpige vierhoekige steen, is aan drie zijden met fijn gebeiteld loofwerk versierd. Dit blad alleen weegt circa 200-250 kilogram. Of de onderbouw uit een of meer kolommetjes bestond is niet geheel duidelijk. Wel is er sprake van een verweerde kapiteel van de centrale kolom (hoog 48 cm), met ^om gehakt loofwerk. De bewaard geble ven mensa vertoont aan de uiteinden sporen, die mogelijk aanzetsels van zuiltjes waren. In de mensa is een vierkant gat gehakt, dat gediend kan hebben om door een bevestiging met een loden pen een hechte verbinding met de centrale kolom te maken. Bijna 300 jaar (1517-1802) heeft dit sacramentshuis als pronkstuk de Venrayse Grote Kerk gesierd en gediend als een veilige bewaarplaats van de H. Hosties, monstrans en kelken. Dit blijkt o.a. uit de kerk visitatie van 25 september 1666, onder het pastoraat van M. Roe- broeck, door de Vicarus-Generaal van het Bisdom Roermond, Jacob van Oeveren. Hierbij werd vastge steld, dat het sacramentshuis is: „droog en geschikt tot bewaring der heilige hostiën". Daarbij wordt ook nog melding gemaakt van wat er nog meer in het sacramentshuis aanwezig was. Met name een grote zilveren gedeeltelijk vergulde monstrans (1520), thans te bewonderen in de schatkamer; een zilveren ciborie en een zilveren pixis, gedeeltelijk ver guld, een geweven beurs met daarin een zilveren doosje met de H. Hosties; twee zilveren doosjes met de H. Olie. Dag en nacht brandde voor het sacramentshuis een lamp. Zo ver meldt een smidsrekening in 1621 dat „noch een haeck gemach aen et hylich sacramentshuys daer dye lampst aen hunt" en in hetzelfde jaar „noch al dye luycter vermack dye voert hyllich sacramentshuys stan". Dat het sacramentshuis tot het einde van de 18e eeuw in gebruik is geweest bewijzen twee kwitanties van de Ven rayse smid Gaert van Cuyck. Deze vermelden als volgt: „den 11 september 1790 gemakt 1 ny sleutel op het venerabel Huijsken" en op 12 april 1791 „Rondom den venerabel toren copere blakers, sterren en pinne, van binnen met ijsere platen gevoert". Dit monument, dat ieders bewon dering afdwong, werd in de loop der jaren langzamerhand door de tand De mensa van het sacramentshuis heeft een plaats gekregen in de schat kamer van de St. Petrus Bandenkerk. des tijds aangetast. Ook schijnt het nogal geleden te hebben van de kaar sendompers, waarmee de misdienaars het sacramentshuis „bewerkt" zou den hebben. Aldus volgens een over levering van de toenmalige koster aan A.J. Flament, oud-rijksarchivaris in Limburg, die tevens in een kerkreke ning van 1767 het gegeven vond, dat het sacramentshuis toen nog gewit en aan de achterkant, volgens gewoonte, gezwart werd. Mogelijk had ook door genoemde handelingen de toestand van het piksteen veel te lijden. Dan volgt het fatale jaar van de afbraak. Onder voorwendsel dat het bouwvallig zou zijn, werd het sacra mentshuis in 1802 met toestemming van pastoor Chr. Houben, afge broken. Een groot gedeelte van het sacra mentshuis werd voor afbraak publie kelijk verkocht. De sloop ervan werd zelfs niet gerechtvaardigd door ar moede of geldzucht. Samen met twintig eikenhouten balken, die de pilaren met elkaar verbonden, bracht de afbraak van het sacramentshuis 80 gulden en 5 stuivers op. Men heeft het blijkbaar niet aan gedurfd alles te verkopen. Het kapi teel van de centrale kolom van het sacramentshuis werd niet verkocht maar kwam uiteindelijk terecht in de pastorietuin. Een van de vroegere tuinmannen (onder deken Loonen) zou moeten weten waar dit kapiteel in de tuin begraven ligt. Voor aanwij zingen houdt men zich aanbevolen. De smeedijzeren tabernakeldeur onderging hetzelfde lot, na jarenlang onder de toren gestaan te hebben. De mensa moet een tijdlang gediend hebben als voetstuk van een calvarie berg te Oostrum. Deze mensa, waarop gedurende 300 jaar het H. Sacrament en andere gewijde zaken rustten, is in 1987 in de verwarmingskelder van de Grote Kerk teruggevonden. Nu deze gron dig gereinigd is, werd zij weer terug gebracht naar de Grote Kerk, waar het een plaats heeft gekregen in de schatkamer. In feite eindigde de geschiedenis van de wandtabernakels en sacra mentshuizen al met het Concilie van Trente (1545/1563), dat nieuwe voor schriften uitvaardigde betreffende het bewaren van het H. Sacrament, n.l. in het hoofdaltaar. Dat kan de reden zijn, dat het sacramentshuis in de Roermondse kathedraal de vorm van een altaar heeft gekregen (eind XVIe eeuw). Waarom men zich in Venray niet gehouden heeft aan de Trentse decre ten is niet bekend. Mogelijk bood het toenmalige hoofdaltaar geen veilige bewaringen. Het Venrayse sacra mentshuis was toen amper 50 jaar oud en wel geschikt hiervoor, zelfs tot 1802, toen het afgebroken werd. Men moet de verwijdering van het sacramentshuis in de Grote Kerk betreuren. Desondanks heeft de Venrayse kerk nog zoveel aan waardevolle beeldhouwwerken behouden, dat ze onder de Nederlandse kerken in dit opzicht een opmerkelijke en zelfs unieke plaats inneemt.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 21