PEEL EN MAAS et voortbestaan van Vak O is geen discussiepunt I BIJ VERKOOP HILHORS.il Gemeente wil bunker toch slopen VEIMRAY'S REISBURO mr VAN UW WONING EEN HELPENDE HAND Zuidnederlands Mimefestival Gemeente: Zin in een andere vakantie? DONDERDAG 24 NOVEMBER 1988 Nr. 47 HONDERDENNEGENDE JAARGANG een initiatief van de gezamenlijke podia in Limburg, Zeeland en Brabant In januari 1989 gaat in de drie zuidelijke provincies het Zuidneder lands Mimefestival van start. Dit festival - het grootste ter wereld dat ooit op mime-gebied werd georgani seerd - wordt georganiseerd door 35 schouwburgen en culturele centra, een tiental kleinere podia, enkele ten toonstellingsorganisaties en het Nederlands Mime Centrum. In de periode 13 januari tot en met 24 april zullen een groot aantal acti viteiten in het kader van de mime- kunst plaats vinden: 200 theatervoorstellingen door nationale en internationale gezel schappen; een internationale maskerten toonstelling van de Italiaan Sartori; vijf kleinere tentoonstellingen, o.a. over de mime in Nederland; een internationaal symposium, een seminar en workshops over maskertechnieken; drie workshops over mime- technieken en de mime corporel; een educatief projekt bestaande uit de schoolvoorstelling ,,Het Uit zicht", lesmateriaal en workschops voor leerlingen en docenten; lezingen, publikaties over de mime in Nederland, lokatieprojekten, etcetera. Een aantal Belgische en Duitse steden zal programma-onderdelen^ van het festival overnemen. Tot de buitenlandse gezelschappen die tijdens het .festival zullen optreden behoren Marcel Marceavt" (na 8 jaar weer in Nederland!), Milan Sladek (BRD/Tsechoslowakije), Theatre du Mouvement (Frankrijk), Deutsches Theater Pantomime Ensemble (DDR) en nog vele anderen. In het festival zal een groots opge zette jubileumproduktie van Rob var Reijn (hij zit 40 jaar in het vak) zijn première beleven. Tijdens het festival zijn vanzelf sprekend een groot aantal Nederland se mimegezelschappen geprogram meerd, waaronder Griftheater, Karma Holla, Theo Joling, Incco- prodinc. Ook de Brabantse mimetheaters „Het Klein" en „Pantomimetheater Cor van Geffen" zullen tijdens het festival een rol spelen. Theaterwerk plaats „De muze" zal haar eigen jaarlijkse mimefestival aanhaken bij het Zuidnederlands Mimefestival. Het Zuidnederlands Mimefestival laat alle facetten van de mime zien; zowel de traditionele pantomime, de karakter-pantomime, als de naar bewegingstheater tenderende mime- corporel. Ook de mime-clowns zijn ruim vertegenwoordigd. Een volledig programma-overzicht van het festival is vanaf 6 december beschikbaar. Het festival werkt met een budget van ruim twee miljoen gulden en wordt financieel voor het grootste gedeelte gedragen door de betrokken theaters. Het festival wordt mede mogelijk gemaakt door subsidie van de provincies en het Ministerie van WVC. Overleg met mogelijke sponsors is nog gaande. In Venray worden naast de theaterprogramma's ook nog twee educatieve voorstellingen voor scho len gegeven. De scholen zijn hiervoor VANDALEN AAN HET WERK Een langs de Henri Dunantstraat geplaatst schrikhek was door vanda len op het fietspad geplaatst. Een 17- jarige bromfietser uit Oostrum, zag dit onverlicht hek te laat en kon een botsing niet meer voorkomen. Dank zij zijn goede helm bleken de ver wondingen door de val, mee te vallen. Even later is ook een fietser over dat hek ten val gekomen. De politie roept nu getuigen op, die mogelijk iets meer kunnen vertellen over deze vandalens treek. VENRAYERS AANGEHOUDEN Dank zij de oplettendheid van per soneel, van een Chinees restaurant in Sevenum, kon de politie er twee Venrayers aanhouden, die daar met een gestolen cheque hun maaltijd wilden betalen. Dat tweetal werd naar Venray overgebracht, omdat de aan geboden cheque in een cafe in Venray gestolen was. Zij bekenden met die cheque te hebben willen betalen, maar ontkenden die diefstal te hebben gepleegd. Tijdens de verhoren bleek dat zij de cheque en nog enkele anderen, hadden gekregen van een man uit Meerlo-Wanssum. Ook die werd aangehouden en heeft bekend de cheques in een Venrays café te hebben gestolen en aan de Venrayers te hebben gegeven. Na opmaking van proces verbaal is het drietal huiswaarts gezonden. WIELDOPPEN ONTVREEMD Van een aan de Stationsweg gepar keerde personenauto werden de vier wieldoppen ontvreemd. Eenzelfde diefstal werd aangegeven voor een aan de Burggraaf geparkeerde perso nenauto. benaderd en gehoopt wordt, dat van de geboden gelegenheid ruimschoots gebruik zal worden gemaakt. Patersstraat 17 Venray - Tel. 04780-85958 Het was te verwachten, er was haast evenveel belangstel ling voor het edele vierspan voor de grote bierwagen van Heineken, als voor de officiële opening van de totaal ver nieuwde feestzaalIn den Engel". Veel toeschouwers waren nog gauw even hun fototoestel gaan halen, om de vier prachtige zwarte Engelse trekpaar den al dan niet met zoontje of dochtertje te vereeuwigen". Burgemeester Defesche noemde café en zaal „In den Engel" een begrip in Venray en omgeving. Minstens de vierde generatie van den Munckhof neemt nu de leiding over. De burgemeester had er alle vertrouwen in, dat ook in de toekomst D'n Engel" hei wel zou runnen - want aan engelen is noch begin noch einde.. Hij feliciteerde „de jonge uitbaters van dit etablisement" met de fantastische vernieuwing van zaaien interieur, waardoor men weer heel Makelaarskantoor „Wat betreft het voortbestaan van ik O op de Algemene Begraafplaats ischhuizen, delen wij u mede, dat t geen discussiepunt is en ook enszins in de bedoeling van de meenteraad of van ons college ligt n het laten voortbestaan van Vak O beëindigen." Aldus schreef het llege op maandag 21 november aan n inwoner van onze gemeente, die jn bezorgdheid over bet voortbe- ian van dit gedeelte van de graafplaats bad kenbaar gemaakt. In de brief wordt verder gesteld, jt volgens de thans geldende ver- dening op de algemene begraaf- aats een graf kan worden geruimd, dien de grafrechten daarvoor niet eer worden betaald. Dit betekent, it de graven, waarvoor de rechten jn betaald, in stand zullen blijven. „Momenteel vindt een gedachten- jsseling plaats over het al dan niet jatsen van Vak O op de gemeente- jke monumentenlijst en de moge- 1 kheid of de gemeente - ook zonder at de grafrechten door nabestaanden staald zouden worden - de graven in ak O toch in stand blijft houden. GESPREIDE BETALING ln antwoord op de vraag van de sneentenaar of het aan te bevelen is •t bedrag van de rechten in arlijkse termijnen te laten voldoen, itwoorden b. en w. dat het college p dit punt al jarenlang een soepele istelling hanteert. Desgevraagd ordt, na overleg met de ambtenaar an de burgerlijke stand, het bedrag - afwijking van hetgeen de verorde- ing daarover bepaalt - in gedeelten Dldaan. Tenslotte wordt in de brief ten olie onderschreven, dat een begraaf- laats in het algemeen een zeer sterke «voelswaarde voor de plaatselijke smeenschap en nabestaanden in zich raagt en daarom zo lang mogelijk loet blijven voortbestaan. „De verantwoordelijkheid voor die urg berust bij de gemeenteraad en ns college. Wij zullen trachten om 11e mogelijkheden te benutten om fak O van de Algemene Begraaf- ilaats zoveel mogelijk onveranderd in land te kunnen houden", aldus het ollege van b. en w. LEZING OVER VAK O Op de avond van de dag, waarop et college deze brief postte (21 ovember), werd in de schouwburg en lezing gehouden over het nderwerp „Waarom moet Vak O lonument worden?". Het bestuur 'an de Geschied- en Oudheidkundige [ring Venray en Omgeving had het volledig vervangen van de oude riolering in de Grote Markt en Marktstraat; een volledige vervanging van de bestrating; het aanbrengen van een tweetal verhoogde drempels aan de kop- einden van de Grote Markt, met de uitdrukkelijke bedoeling de snelheid van het autoverkeer te remmen; het verwijderen van de „bunker" aan de kop van de Grote straat; het op het plein uitvoeren van een 11-tal parkeerplaatsen waarvan één speciaal ten behoeve van invaliden; het plaatsen van een 9-tal lantaarnpalen, enkele zitelementen, een 9-tal bomen en een 60-tal afschermpaaltjes; voor het stallen van fietsen wordt nabij elke boom een stallings mogelijkheid geboden voor 6 fietsen. De uitvoering vindt plaats in de vorm van een halve cirkel, geklemd in giet ijzeren boomroos ters. Na het gereedkomen van deze reconstructie zal de Hofstraat onder handen worden genomen. kies dan voor een 8-daagse droom cruise voor f 2.095,- Geniet van een geheel verzorgde vakantie vol aktie, avon tuur en romantiek, op het geheel vernieuwde cruiseschip „Black Prince". Het schip biedt talloze ontspanningsmogelijkheden, entertainment, casi no, tennis, compleet watersportcentrum etc. U verblijft in een comforta bel ingerichte hut met 24-uurs roomservice. U vliegt vanaf Amsterdam naar Tenerife waar het cruiseschip U naar Madeira, de Noordafrikaanse kust en Canarische eilanden brengt. Dé trots van Fred Olsen Lines vertrekt wekelijks vanaf vrij dag 25 november t.m. 3 maart 1989. J5g$LflCK <PRINCE CRUISESYi Kom gerust langs en informeer vrijblijvend over deze fan tastische aanbieding. Kempweg 2c Venray Telefoon 04780-10033 lang z'n funktie hier zal kunnen vervullen. De openingsceremonie bestond uit het tappen van een glas bier door de burgemeester, om dat de scheidende kastelein te kunnen aanbieden. Jac moest wel even wach ten, voordat al het schuim bier geworden was.... Maar ja, niet iedereen is kastelein - niet iedereen is burgemeester.... Mocht de familie van den Munckhof reeds bij deze offi ciële opening veel gelukwensen in ontvangst nemen - bij het open huis en bij de receptie, later op de middag, kwam men bij wijze van spreken handen tekort... In deze heropeningsweek staat er voor morgen, vrijdag avond 20.30 uur, nog een optreden gepland van „Spring" terwijl zondag een Venrayse dag wordt. Vanaf 14.00 optre den van de „Basement Band" en vanaf20.30 uur verzor gen de „Starfighters" de muziek in de vernieuwde zaal. Ook voor deze beide optredens is de toegang gratis. daartoe de heer G. Schütte (oud-ge- meentevoorlichter) uitgenodigd. Samen met de heer Dick v.d.Munck- hof heeft hij gedurende een veertigtal weken in dit weekblad een beschrij ving gewijd aan een groot aantal Venrayers-van-vroeger die op Vak O zijn herbegraven, na het ruimen van het oude kerkhof rond de Grote Kerk in de jaren 1971/1972. Voor deze lezing bestond bijzonder veel belangstelling, waarmee duidelijk werd aangetoond, dat men in Venray nog sterke emotionele banden heeft met dit kerkhof-gedeelte. Men was zelfs van buiten Venray naar de foyer van de schouwburg gekomen om naar deze interessante lezing te luisteren en te kijken naar de door de heer J. Renkens gemaakte dia-serie van Vak O. het invoeren van eenrichtings verkeer in de Hofstraat en op de Markt, met uitzondering van het fietsverkeer; Ook wethouder J. van Oers en ver tegenwoordigers van de raadsfracties (met uitzondering van de V.V.D.) waren aanwezig. Na afloop van de lezing werd het bestuur van de Geschied- en Oudheidkundige Kring opgedragen bij het gemeentebestuur op herbezinning aan te dringen. Uitvoerig werd gesproken over de bestaande en vermeende rechten welke nabestaanden hebben, omdat het niet helemaal duidelijk is of men destijds een graf had gekocht of gehuurd. Evenmin was het duidelijk welke termijn door de gemeente wordt gehanteerd, omdat er sprake was in gemeentelijke brieven van 15, 30, 35, 50 en 100 jaar. De heer A. den Brok meende dat vanaf de inrichting van Vak O in 1971 een huurperiode gold van 30 jaar, zodat men pas in 2001 in de problemen zou komen. Maar de inleider kon b.v. aan tonen, dat er op Vak O graven dateren van ver voor de eeuwwisse ling (met name de oudste graven van de vijf generaties Poels). Hoe het ook zij, er werd deze avond duidelijk taal gesproken. „Vak O mag nooit worden uitgeveegd" en „Laat de gemeente er met haar vingers «afblijven" werd emotioneel vanuit de vergadering naar voren gebracht. De conclusie van deze avond mag zijn, dat Venray in ieder geval het behoud van Vak O wenst, al of niet met de status van monument. De heer J. Gootzen, voorzitter van de Kring, geloofde zelfs dat het mogelijk moet zijn met vrijwillige krachten (net zoals bij het museum) het noodzakelijke onderhoud van Vak O te verzorgen. Overigens zou het verhelderend zijn geweest, wanneer „iemand van de gemeente" deze avond iets had verteld over de (bovenaangehaalde) brief. Dan waren in ieder geval emotionele uitlatingen achterwege gebleven en had men meer zekerheid gekregen over het voortbestaan van Vak O. Nadat de bewoners/winkeliers van c Grote Markt en Marktstraat ac- oord waren gegaan met de voorge- omen reconstructie van de Grote larkt, verwachtte men dat de cmeente zich ?ou houden aan de fspraken die gemaakt waren. Eén aarvan was, het verwijderen van ,de bunker" aan de kop van de Irotestraat. Zoals wij reeds eerder berichtten, as de commissie voor openbare ferken c.a. het daar niet mee eens. len vond, al dan niet terecht, dat rze bunker een sociale funktie heeft, owel jongeren als bejaarden maken ijkelijk gebruik van de daarin aan- 'ezige zitgelegenheden, aldus de ommissieleden. Zij vonden dat het lgemeen belang moest preveleren oor het particulier belang van enkele liddenstanders die hun winkelpan en iets meer „naar voren willen alen". bunker toch slopen. Maar, om recht te doen aan de sociale funktie van de bunker - de zitgelegenheid dus - zal elders in het reconstructieplan wor den gezorgd voor vervangende zitge legenheid. Bedoeld is ongetwijfeld het plaatsen van zitbanken op of rondom het nieuwe marktplein. Uiteraard wel op een plaats die andere funkties niet in gevaar brengt. De hier vernoemde andere funkties duiden op het minimaal handhaven van de mogelijkheid tot het houden van weekmarkt en kermis, eventueel in aangepaste vorm. Ook een evene ment als Taptoe Venray kan in deze uitvoering blijven plaatsvinden. Maar een hippisch gebeuren als Jumping Venray is vanwege de nieuwe plaats ruimte dan niet meer mogelijk. HETSPECIAALADRES VOOR COSMETICA EN PARFUMS Passage 12 Venray Telefoon 04780-83877 Burgemeester en wethouders, die in t komende raadsvergadering van s. dinsdag 778.000 krediet vragen oor bedoelde reconstructie, willen de Het totaal der werkzaamheden in Marktstraat en Grote Markt, welke in maart/april a.s. van start gaan, is als volgt: het verleggen van het wegtracé Hofstraat naar Marktstraat, in zuidelijke richting;

Peel en Maas | 1988 | | pagina 15