Grandioze stunt van het Winkelcentrum Drie jubilarissen op het Boschveldcollege le sdjatten mn öe (Srote ÜCerk arna val De Karklingels Oostrum De Kluutetrappers DE PIËLHAAS 11 Jaar Vorst Hay bij de Schanseknuppels GEEN APK-PLAK Donderdag 17 november - Pagina 5 Voor zover ons bekend is uit de ingeboden carnavalsprogarmma's, cr het komende weekend nog maar ondjesmaat van de carnaval te oeven. De Knöllekes in Leunen beginnen rijdagavond al met hun eerste zit- ng, waarvan zaterdag een herhaling aats vindt. Zondag houden de jeugdige Knöl- tkes hun pronkzitting, in het sneenschapshuis. Aanvang 14.11 De Karklingels in Oostrum hebben gelopen weekend op uitgebreide ijze afscheid genomen van Vorst in Raedts, die na 11 jaar de scepter Dorgeeft aan Bert Linskens. De euwe Vorst was in het seizoen &-'87 Prins van de Karklingels en aama lid van de Raad van EllefOp tt einde van de Oostrumse liedjes afgelopen zondag, werd Bert groot applaus als Vorst bekend Jan, die tevens voorzitter is Carnavalsvereniging De Kark- ngels, werd bij zijn afscheid gehul- igd door de Bond van Limburgse amavalsverenigingen, met 'n BLC- andaard. Tony Raedts, de vrouw an Jan, had eerder al de Vorsten- adsmedaille ontvangen, voor haar erk „achter de vorst". j de Kluutetrappers in Vredepeel Thei Zegers gekozen tot Vorst. Hij olgt daarmee H. Marcellis op. AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen t» Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 OORLOGSTUIG Aan de Marjolein in Landweert *am tijdens werkzaamheden een Dg op scherp staande granaat naar Aan de Merseloseweg werd «neens een nog op scherp staande ranaat gevonden. Aan de Houtklef kwam een nog tekt zijnde rookgranaat naar oven. De mannen van de EOD zullen zich rer deze oorlogssouvenirs ont- irmen. VERNIELINGEN Een ruit van de kerk 't Zonne- td aan het Brukske was door van- den vernield. Een nabij het wijkcentrum van Brukske geparkeerde auto was oor vandalen bewerkt. Ook twee inden waren kapot-gestoken. Amper was de schuttingtaai, oor vandalen was aangebracht op de luren van de basisschool „Den Bon- ttd" aan de Eikenlaan, verwijderd, f de vandalen sloegen weer toe, met tt aanbrengen van dezelfde schut- ugtaal. Een Venrayer deed aangifte dat indalen zijn in het centrum geplaat- k bromfiets hadden bewerkt, waar oor hij met een schadepost van 250,- zit te kijken. Het eerste officiële gebeuren bij de Piëlhaas in het nieuwe seizoen was „De Hazepaeper" waarin zondag j.l. de nieuwe liedjes en de grammofoon plaat werden aangeboden. Ook werden er verschillende ver enigingsmedailles uitgereikt, aan hen die in de afgelopen jaren in het 'foto: hoedemakers Op zaterdag 19 november a.s. zal vorst Hay van „De Schanseknup pels" een receptie worden aangebo den met zijn elfjarig jubileum. Deze receptie zal gehouden worden in gemeenschapshuis „De Wis", aan vang 20.11 uur. Hay Philipsen begon zijn loopbaan als vorst in 1977. Het was een goede zet van het toenmalig bestuur, om Hay aan te trekken voor de functie van vorst. Hay toonde wel interesse, maar haalde twee punten aan om het eigenlijk niet te doen, te weten: dat hij in Horst woonde, maar dit vond het bestuur geen bezwaar, omdat Hay in Castenray op school gezeten had en daar ook al zijn vrienden en ver enigingen had. Als tweede punt gaf Hay aan, de moeilijkheid om meteen met het 2x11-jarig jubileum van de vereniging te beginnen. Dit werd ook niet als obstakel gezien omdat Hay Venrayse carnavalsgebeuren iets ge presteerd hebben. Terecht werd daarom een onderscheiding uitgereikt aan Sraar Janssen (Kempweg) die vele jaren geleden met „Rooy mien dörp ien de Piël" op de proppen kwam en in al die jaren heeft mogen konstateren dat zijn lied nog steeds een „topper" is. Niet onvermeld mag blijven, dat Jac Martens, Schoolstraat, na vele zich al vaker als ceremoniemeester op buutavonden gepresenteerd had als 'n goed prater, die het op een carnavali- stische wijze wist te brengen. Zo werd Hay op het vorstenhal 1977 uitgeroepen tot vorst van „De Schanseknuppels Vorst Hay en de toenmalige voor zitter Ger Smits (Juppe) groeiden uit tot de grote motors achter het carna valsgebeuren in Castenray. Met name jeugdcarnaval en de boerenbruiloft werden gestimuleerd tot wat het nu nog is. Later wist vorst Hay, samen met het nu zittend bestuur, de buutavon den met allen buitendorpse inbreng om te zetten in Casselse bonte zit tingsavonden met alleen Cassselse inbreng. Ook het opzetten en fungeren in de carnavalsmis behoort tot de taak van vorst Hay. Niet alleen in Castenray wil men van zijn kwaliteiten gebruik maken, maar ook buitendorps. Hij werd verkozen voor de vorstenraad te willen fungeren als spreekbuis, op het gemeentehuis, carnavalszaterdagmid dag, waar vorst Hay dan namens alle vorsten van de Vorstenraad een weerwoord geeft op hetgeen vorst en burgemeester van Venray brengen. Doordat vorst Hay, en zijn vrouw Annie, deze taken en functies binnen het carnavalsgebeuren niet als een belasting zien, maar als ontspanning, beleven zij en alle carnavalisten eromheen veel plezier hieraan. De Aid Prinse Kompeneej van Venray heeft in haar bijeenkomst van maandag 7 november 1988 besloten de Aid Prinseplak 1989 NIET uit te reiken. De A.P.K. oordeelt dat het momenteel niet mogelijk is een her kenbare keuze uit potentiële kandi daten te maken en heeft om die reden besloten de A.P.K. Plak 1989 niet toe te kennen. jaren gezeteld te hebben in het bestuur van De Piëlhaas, het carnavalsgebeuren nu wat meer afstandelijk gaat bekijken. Maar, omdat men toch wel graag van zijn inbreng wil blijven profiteren, indien dat nodig zou blijken, is hij tijdens de Hazepaeper opgenomen in het eer biedwaardig college van Senatoren van De Piëlhaas. Als Sinterklaas a.s. zaterdagmid dag zijn intocht in Venray houdt, zal het precies honderd jaar geleden zijn, dat de goedheilige man voor het eerst officieel Venray bezocht. Wij hebben daarover vorige week uitvoerig bericht. Maar wat de Sint hier n<?g nooit is overkomen, wordt die dag werkelijk heid, dank zij een grandioze stunt van de Winkeliersvereniging. Niet alleen zal de Sint voor het eerst ook door De Bleek trekken, maar hij zal daar ook geconfronteerd worden met zijn boot, de „Chancaro" die daags tevoren uit de haven van Wanssum is getild en op De Bleek - tussen de schouwburg en de winkels - is inge graven, om ruim veertien dagen lang onderdak te bieden aan zijn Venrayse zwarte Pieten. Het klinkt zo eenvoudig, maar het is een hele klus om die boot van 12.000 kilo uit de haven te lichten en op een dieplader naar Venray te ver voeren. Zo'n speciaal vervoer door „Kraan Transport b.v." behoeft de goedkeuring van menige instantie en dient te geschieden onder politiebege leiding, terwijl vier Pieter-mannen op dat vervoer toezicht houden. Als de boot achter de schouwburg is aangekomen, heeft Maessen Grondwerken bv daar al voor een flinke „beek" gezorgd, waar de boot in wordt neergelaten. De boot is 12 meter lang, bijna 4 meter breed en eveneens vier meter hoog. Vrijdagmorgen om circa 10 uur wordt het grote transport in Venray verwacht. Bij zijn rondtocht door het Venrayse winkelcentrum wordt Sint Nicolaas op zijn boot ontvangen door de voorzitter van Het Winkel centrum, de heer Jos Arts. De zwarte Pieten die dag en nacht op de boot verblijven, staan al vanaf komende maandag de gehele dag klaar om samen met elk kind dat dat wenst op de foto gezet te worden. Ook dat is een gratis attractie van het Winkelcentrum en duurt tot en met 5 december. Sinterklaas zelf komt op woensdag middag 30 november van 14 tot 18 uur en op vrijdag 2 december van 18 tot 21 uur weer op de boot terug. De kinderen die in het kader van de bouwplaataktie de mooiste boot geknipt, geplakt en gekleurd hebben, worden dan uitgenodigd om met de goedheilig man samen op de foto gezet te worden. Van die foto wordt een vergrote afdruk gemaakt, geheel gratis. St. Nicolaas zal zaterdag met maar liefst 25 zwarte Pieten om 14.30 uur bij het gemeentehuis arriveren. Om drie uur heeft de ontvangst plaats op het bordes van het oude raadhuis (muziekschool). Langs de Grote Markt zijn dan 100 meter drang hekken geplaatst, om de kleine kinderen meer gelegenheid te geven in de buurt van Sint Nicolaas te komen als hij langs de hekken wandelt. De dan volgende optocht door het centrum staat onder begeleiding van politie, herauten te paard, schutterij 't Zandakker en met muziek van „St. Petrus Banden" en „Euterpe". De route is als volgt: van de Grote Markt door de Grotestraat naar het Hense- niusplein; van daar naar de School straat, De Bleek, weer de School straat en dan via de Passage weer naar de Grotestraat. Door het Schoutenstraatje trekt de stoet ver volgens weer na de Schoolstraat, de Marktstraat en terug op de Grote Markt. Eerst na afloop van deze tocht gaat de Sint naar zijn boot, welke tussen de schouwburg en de winkels van De Bleek is ingegraven. Ook daar is volop gelegenheid Sinterklaas te begroeten. Morgen vrijdag 18 november viert het Boschveldcollege feest. Op deze dag worden drie jubilarissen gehul digd: Wiel Henkens (technisch onder wijsassistent), Kurt Offermanns (do cent Frans) en Wim Rambags (docent Scheikunde). Vanaf 1963 hebben zij de ontwikkeling van het toenmalige „R.K. Lyceum voor Jongens" tot het Boschveldcollege van nu meege maakt. Met alle veranderingen in het onderwijs en de school zijn de jubila rissen volledig meegegroeid en zij hebben er zelf mede gestalte aan gegeven. De hele schoolgemeenschap is hen dankbaar en zal de jubilarissen in een matinee op deze dag in de schijnwer pers zetten. Aansluitend aan deze officiële zitting in de aula vindt er een besloten receptie plaats. Deze dag wordt dan besloten met een feest avond in Horst. Wiel Henkens, technisch onderwijs- Wiel Henkens is op 5 februari 1939 te Hunsel geboren, nabij de Belgische grens. Per 1 januari 1963 werd hij benoemd aan het toenmalige „R.K. Lyceum voor Jongens" te Venray. Na zijn benoerifing volgde hij de op leiding voor amanuensis aan de T.H. te Eindhoven en hij behaalde in 1969 zijn bevoegdheid. In deze 25 jaren heeft Wiel Henkens de ontwikkeling van het vak Scheikunde op de voet gevolgd. Juist bij de vele veranderingen van het onderwijs en van het vak in het bij zonder werd er een groot aanpas singsvermogen van hem verwacht. In de beginjaren - Gymnasium en HBS - was hij de hulp van de docent en had hij nog verschillende andere taken zowel in de school als in het lÉp internaat van de paters Franciscanen. De invoering van de TUE-methode (Theorie uit Experiment) vereiste een intensieve assistentie in de lessen Scheikunde bij de voorbereiding en de uitvoering van de proeven. Wiel Henkens is een gezellige man, die amicaal met anderen omgaat, maar ook zijn stem verheft, wanneer hij dat nodig vindt. Hij is goedlachs, vriendelijk en behulpzaam, wanneer men een beroep op hem doet. maar wanneer een collega of een leerling zijn grenzen overschrijdt, dan zet hij ook de puntjes op de "i". In zijn vrije tijd gaat al zijn aan dacht uit naar zijn gezin en huis. Zijn ontspanning vindt hij bij het Venrays Mannenkoor, waar hij reeds jaren lang met een heldere stem zijn partij meezingt. Kurt Offermanns, 25 jaar docent Frans aan het Boschveldcollege. Kurt Offermanns is geboren te Bleijerheide, gemeente Kerkrade. Nog steeds is hij zeer gehecht aan zijn geboorteplaats: het typische, Kerk- „Ik ben documentalist, maar geen schrijver", zegt Ben Kruysen en om dat te bewijzen toont hij een grote stapel mappen. „Allemaal in de loop der jaren verzameld en alles heeft betrekking op Venray." Dan gaat hij op zijn praatstoel zitten en vertelt over zijn in Venray gepleegde onder zoeken en wat hij zo in de loop der jaren „boven water" heeft gehaald over het verleden van Venray. Stapels aantekeningen en foto's heeft hij geordend in zijn mappen opgeborgen en bij iedere map behoort een verhaal. Wanneer het verhaal nu niet op papier wordt gezet, zal het waar schijnlijk nooit worden geschreven. Ben Kruysen is n.l. van plan „als de tijd daar is" al zijn paperassen over te dragen aan het gemeente-archief. We hebben Ben Kruysen aangebo den in de komende tijd zijn verhalen te schrijven, die voornamelijk zullen gaan over Venray's Grote Kerk, zoals over het Sacramentshuis, dat ooit een bezienswaardigheid is geweest en waarvan nu slechts enkele onderdelen resten. Eerder is het hiervolgende artikel gepubliceerd in het jaarboek 1988 van de Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray. „Tot in de dertiende eeuw rustte het Allerheiligste boven het altaar zelve. Toen begon men afzonderlijke bewaarplaatsen te bouwen. Gewoon lijk staan zij aan de noordzijde van het choor tegen een der hoofdpijlers en zijn zamengesteld uit een kastwerk van steen of koper, bekroond door een baldakijn met nissen en beelden." Dit schrijft in 1867 de Venrayse pastoor H.W.H. van Haeff in zijn „Geschiedkundige Aantekeningen". Aan de sacramentshuizen gingen wandtabernakels vooraf. Dit waren muurnissen, afgesloten met ijzeren deurtjes, in de vorm van een rooster, soms met rozetjes op de kruisingen. Wandtabernakels In 1274 schreef de Synode van Bölten voor dat het Allerheiligste in een muumis bewaard moet worden, zodat het voor roof en ontwijding gevrijwaard blijft. Dit decreet werd in 1287 op de Synode van Luik nog maals vastgelegd. In de Venrayse Grote Kerk was een sacramentsnis of sacrarium in de noordmuur aanwezig. Hiervan zijn geen gegevens bewaard. Er zijn overigens weinig wand tabernakels in ons gebied overge bleven. Sacramentsh ulzen In de tijd van de gotiek en de eeuwen daarna ontstonden de op zichzelf staande sacramentshuizen, los of tegen de oostwand van het hoofdaltaar, dicht bij het altaar. Het waren kunstwerken, voorzien van symbolische beeldhouwwerken en deurtjes met bladrijke metaalver sieringen. Het materiaal waaruit deze nu zeldzame kunstvolle sacraments huizen waren opgetrokken, was meestal steen, soms ook hout en smeedijzer. raadse accent heeft hij nooit verleerd. In 1963 kwam Kurt Offermanns terecht in het onderwijs, waarvoor hij bewust heeft gekozen. Hij werd leraar Frans aan het Boschveld college. Dit werk combineerde hij met zijn studie Frans aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, waar hij in 1969 slaagde voor zijn docto raal examen. Naast het onderwijs aan de jeugd geeft hij sinds vele jaren conversatie lessen Frans aan kaderpersoneel van Philips te Eindhoven. Kurt Offermanns geeft met plezier les. Het was dan ook met enige moeite dat hij aan het begin van dit schooljaar heeft besloten gebruik te maken van de zogenaamde Dop- regeling, waardoor hij de helft van het gebruikelijke aantal lesuren is gaan „draaien". Het lesgeven vormt een belangrijk deel van het leven van Kurt Offer manns, maar daarnaast heeft hij nog vele andere interesses. Zijn belang stelling gaat uit naar al wat Frankrijk aangaat, met name de Franse wijn (hij is lid van een club van wijnproe vers) en de Franse keuken. Daarnaast leest hij per week minimaal een werk uit de Franse literatuur. In het Bonnefantenmuseum te Maastricht zijn nog restanten van het sacramentshuis (1561) van het Maas trichtse Kruisherenklooster. Dit werd vervaardigd door de Luikenaar de Jonckeu. Daar het geheel gekapt is uit inheemse mergelsteen hebben ook de resterende fragmenten helaas veel geleden. In de St. Bartholomeuskerk te Meerssen bevindt zich in de noordermuur van het koor een in het begin van de 16c eeuw vervaardigd sacramentshuis. En dan Roermond, waar in de kathedraal van St. Christoffel tussen 1593 en 1595 het tegenwoordige sacramentsaltaar door meester Peeter, de beeldensnijder van Aecken, vervaardigd werd. Het altaar is oorspronkelijk opgetrokken als een sacramentshuis. In 1595 werd het ook als zodanig aangeduid. Ook een aantal sacramentshuizen op Duits gebied verdienen onze interesse. Tot de oudste behoort dat van de St. Severinuskerk te Keulen, waarbij onze aandacht toch in het bijzonder uitgaat naar de sacraments huizen aanwezig in de kerken in de buurt van Kleef en Kalkar. In dit gebied bevonden zich de meest bekende ateliers van Rijnland. Ven ray had in vele opzichten, gezien zijn ligging, cultuur-historische banden met het land tussen Rijn en Maas, getuige de rijke kerkschatten, die uit dit gebied afkomstig zijn. Welgestel de Venrayse families bestelden hun altaren te Kalkar. De Stift kerk te Kleef bezit nog een Mogelijk is het sacramentshuis van de Petrus Bandenkerk gelijk aan het hier gefotografeerde sacramentshuis van een R.K. parochiekerk nabij het Duit se Kleve. Wim Rambags, docent Scheikunde. Op 18 augustus 1941 is hij te Venray geboren. Na zijn middelbare schooltijd in Venray en Venlo begon hij in 1959 zijn studie Scheikunde aan de T.H. te Eindhoven. In 1965 be haalde hij zijn doktoraal examen in de chemische technologie en kon hij zich ingenieur noemen. Tijdens zijn studie heeft hij reeds les gegeven aan het „R.K. Lyceum voor Jongens" te Venray en het Jacob Roelandcollege te Boxtel. Op 1 september 1964 kwam hij dan definitief naar Venray. Aan het „R.K. Lyceum voor Jongens" gaf hij in zijn beginjaren de vakken Scheikunde en Natuurkunde. Sinds 1970 alleen het vak Scheikunde. In de beginjaren zeventig ontwik kelde hij in nauwe samenwerking met de vakgroep van de Universiteit van Nijmegen de TUE-methode (Theorie uit Experiment). De leerling moet daarbij zelf de geheimen van de Scheikunde leren ontdekken en de verwondering ervaren. Het is ook niet verwonderlijk, dat hij bij de bouw van de nieuwe school in 1968 nauw betrokken was bij de inrichting van de vaklokalen Schei kunde. Ook was hij groot animator bij de opzet en de uitvoering van het „Energieproject" dat in 1984 in samenwerking met regionale en landelijke organisaties op het Bosch veldcollege met groot succes werd uitgevoerd. Zijn ontspanning vindt hij bij zijn computer, maar vooral als fanatiek lid van de bridgeclub „Harten drie". sacramentshuis van zandsteen uit de XVIe eeuw; de St. Nicolaaskerk in Kalkar een uit 1470. Verder zijn er nog te Till-Moyland (1520), te Keeken en te Griethausen (begin XVIe eeuw). Het sacramentshuis van Griethau sen boeit ons het meest vanwege zijn vorm en de gegevens die hiervan bekend zijn. Hoe het Venrayse sacramentshuis er precies heeft uitgezien is niet meer vast te stellen. Legt men de gegevens van de sacramentshuizen van Griet hausen en Venray naast elkaar, dan mag verondersteld worden, dat er overeenkomsten zijn. Mogelijk kwa men de beide sacramentshuizen uit hetzelfde atelier van Kalkar, waar in het begin van de 16e eeuw beroemde meesters werkzaam waren. Enkele namen zijn ons bekend, zoals Meester Willem die beeldensnijder van Wesel was en Meester Kerstgen van Ryngenboerch. Dankzij naspeuringen van dr. Go rissen te Kleef zijn meer gegevens van deze meester bekend dan van zijn tijdgenoot en medewerker Meester Willem van Wesel. Kerstgen werd in 1470 geboren. Van circa 1490 tot bijna 1530 was hij als beeldensnijder werkzaam. Hij werkte in 1516/1517 in zijn atelier voor Venray. Van zijn hand zijn het Anna te Drieënbeeld uit de St. Annakapel aan het Brukske. Dit beeld bevindt zich thans in het museum van Venray. Het beeld dateert uit het laatste kwart van de 16e eeuw. Verder het St. Paulusbeeld, de enige steenplastiek van de St. Petrus Bandenkerk (circa 1515) en het Marianum (Maria in de zon) dat eveneens in de Grote Kerk aanwezig is (circa 1500). (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7