Venray heeft zijn tiende gemeentesecretaris I HYPOTHEKEN I Adt 39'na EEL EN MAAS Donderdag 10 november - Pagina 5 f#lVAN DE KAMP JËJ ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 daarop - 10 juni 1892 - verwisselde hij het tijdelijke voor het eeuwige. Jan Herman Marcus Stoot De nieuwe secretaris was geboren te Venlo op 25 april 1858 en gehuwd met Maria Petronella Seelen, even eens afkomstig uit Venlo. In de raadsvergadering van 2 juli 1892 werd hij met algemene stemmen gekozen. De andere aanbevolen kandidaat - J. Roelofs uit Nijmegen - verwierf dus geen enkele stem. Stoot trad in dienst op 20 juli 1892 op een jaarsalaris van 850,-. Hij bleef in dienst tot 1 december 1916 toen hij om onbekende redenen, zogenaamd wegens "ziekelijke toe stand", eervol werd ontslagen. AJoysius F.M. van Haaren Op 15 december 1916 kon de Raad, als vertegenwoordiger van ongeveer 9200 Venrayse burgers, kiezen uit 2 kandidaten, namelijk L.F.M. van Haaren, commies ter gemeentesecre tarie Tilburg en Th. Stappers, commies te Helden. De voorkeur van de gehele Raad ging uit naar de op 30 februari 1886 te Oirschot geboren Van Haaren. Op 2 januari 1942 werd in een feestelijk versierde raadzaal het feit herdacht dat Van Haaren 25 jaar secretaris van Venray was. Daarbij prees burgemeester mr. A. Janssen hem om zijn grote kennis op het terrein van de gemeentelijke admini stratie (speciaal voor wat betrof de Drankwet) en zijn aandeel in de totstandkoming van de ontginningen, de scholenbouw en de riolering. Tot slot sprak de burgemeester de wens uit dat de jubilaris zijn taak nog vele jaren zou mogen vervullen. Dit bleek echter niet het geval. Onmiddellijk na de bevrijding werd hij geschorst. Dit was een uitvloeisel van het door de Koningin in januari 1944 te Londen ondertekende Zuive ringsbesluit. Mogelijk was de secretaris die bekend stond als een zeer nauwgezet Op 4 mei 1920 trad Jacoba in het huwelijk met Johannes Hendrikus van den Munckhof (Sjang den Drukker). JOHANNES HENDRIKUS VAN DEN MUNCKHOF (6 november 1886 - 6 augustus 1975). Na het overlijden van vader Willem van den Munckhof op 30 april 1911, kwam het bedrijf in handen van zijn zoon Johannes Hendrikus Willem (beter bekend als „Sjang den drukker"). Na de oorlog deed hij het bedrijf over aan zijn zoons Wim, Toon en Dick, doch dit weerhield hem er niet van om met een niet-aflatende ijver tot aan zijn dood op 6 augustus 1975 - hij was toen 90 jaar - dagelijks in de drukkerij bezig te zijn. Zijn vrouw, Jacoba van den Munckhof-van der Winkel stierf op 6 januari 1945 tijdens de evacuatie in Lieshout. In oktober 1948 trouwde Sjang den Drukker met Wilhelmina Sangers, toen directrice van de Venrayse huis houdschool. ADRIANUS (ARIE) JOHANNES VAN DEN MUNCKHOF (10 febru ari 1923 - 24 januari 1945). Vanaf 10 april 1943 was Arie van den Munckhof verantwoordelijk voor het redactionele gedeelte van de krant. Omdat hij zich onttrokken had aan tewerkstelling in Duitsland, werd hij door het beruchte Kontrollkom- mando van Ommen opgepakt en via Venlo en Amersfoort naar het con centratiekamp Neuengamme (bij Hamburg) getransporteerd. Eerst in augustus 1945 kwam vast te staan, dat hij daar op 24 januari 1945 was overleden. Hoewel zijn broer Wim van den rustplaats gekregen op het nieuwe gedeelte van de algemene begraaf plaats Boschhuizen. Tot slot mag worden gezegd, dat een belangrijk stuk geschiedenis van het Venrayse weekblad „Peel en Maas", dat thans aan z'n honderden negende jaargang bezig is, te vinden is op Vak O. Gerard Jacob van der Borgh De nieuwe secretaris was geboren op 24 juli 1802, te Venray, als zoon van Peter van der Borgh (kuiper) en Catharina Driessen. Hij was gehuwd met Johanna Lensen uit Maashees. Hij vervulde zijn taak vanaf zijn installatie op 27 januari 1845 tot aan zijn dood op 1 maart 1862. als wer I der Christiaan Jozef Beusch Hij was geboren te Vorst, een )laatsj e in het Rijnland (tussen Viersen en Krefeld op 16 mei 1789, als zoon van Peter Beusch en leleida Raves. Op 15 januari 1820 werd hij geïnstalleerd als secretaris der gemeente Venray. Zijn benoe ming was geschied door Gede- iteerde Staten van Limburg op Vak o ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Willem was geboren in Venray op 27 maart 1850, als zoon van Hendrik Tilman van den Munckhof en Josina Bijstervelds. De familie Van den Munckhof had zich rond 1770 gevestigd op „De Kruuze" te Venray, waar zij het boerenbedrijf annex smidsvak uitoefende. De boerderij met smederij lag aan de St. Antoniusstraat. Willem, die kennelijk niet veel interesse had in het harde smidsvak, ging dus zijn geluk beproeven als krantenuitgever. De naam veranderde in „Maas en Peel" en op 23 maart 1889 werd ze omgezet in „Peel en Maas". Eigenlijk is er iets vreemds aan de graven van de familie Van den Munckhof (of Van de Munnikhof, zoals ze in Venray zeggen). Het familiegraf bestaat uit drie delen, waarin in totaal zes familieleden, sinds de overbrenging naar Bosch- buizen, hun laatste rustplaats hebben gekregen. Het middelste gedeelte van it familiegraf wordt n.l. gesierd door vier uniforme grafstenen, die gelijk zijn aan die van de oorlogs gravenstichting en waarvan er zich nog enkele op dit kerkhofgedeelte bevinden. Adrianus Johannes van den Munckhof is tijdens de oorlog omge komen in het concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg en zijn paf kreeg een gedenksteen van de oorlogsgravenstichting. Ter wille van de uniformiteit kregen zijn moeder hcoba v.d. Munckhof - v.d. Winkel, zijn grootmoeder Jannigje v.d.Win- kel-Verbeek en zijn vader Sjang van den Munckhof een soortgelijke steen. Links van dit verzamelgraf ligt Willem van den Munckhof (van de Kruuze), de eerste eigenaar van „Peel en Maas" herbegraven, terwijl aan de rechterkant Arie v.d. Winkel - de vader van Jacoba v.d. Munckhof - zijn laatste rustplaats heeft. WILLEM VAN DEN MUNCK HOF (27 maart 1850- 30 april 1911). De familienaam „van den Munck hof" is onlosmakelijk verbonden aan het weekblad Peel en Maas. Op 1 oktober 1887 verkocht Johannes van der Marck de door Frans Emanuel Delhougne op 27 maart 1880 opge richte „Venraysche Courant" aan Willem van den Munckhof. Hij was gehuwd met Johanna Tammerveld. Haar graf werd niet overgebracht naar Vak O op Bosch huizen, omdat het werd vernield door het puin van de toren van de Grote Kerk nadat deze was opgeblazen door de Duitsers. ARIE VAN DER WINKEL (29 november 1859 - 6 februari 1920). Van Arie van der Winkel is niet zoveel bekènd. Hij was geboren in Culemborg, maar moet ook in Assendelft hebben gewoond omdat daar een van zijn twee dochters werd geboren. Als reizend bouwvakker kwam hij in het begin van deze eeuw naar Venray waar hij werkzaam was bij de bouw van Sint Servatius. Zijn twee dochters, Jacoba en Cornelia hadden een naai-atelier aan de toenmalige Maasheseweg (tegen woordig kapsalon). H.P.L. Vorst Nadat J.H. (Sjang) van den Boom, hoofd van de afdeling Sociale Zaken, van december 1944 tot en met juli 1946 als waarnemend secretaris had gefungeerd, trad er eindelijk op 1 augustus 1946 een nieuwe secretaris aan. Het was de op 25 juli 1908 in Leiden geboren Henk Vorst. In de raadsvergadering van juni 1946 had hij 10 stemmen verworven en zijn Heerlense opponent 6. Voordien was hij werkzaam ge weest op de Provinciale Griffie te Maastricht en als secretaris van Horst van 1943 tot augustus 1946. De nieuwe secretaris begon zijn werk onder uiterst moeilijke omstan digheden. De zwaar bevochten be vrijding van de gemeente Venray in october/november 1944 had diepe sporen achtergelaten. Allereerst door het verlies van bijna 200 Venrayse burgers. Venray was echter ook berooid uit de strijd gekomen. Meer dan 1000 woningen en boerderijen waren verwoest of zwaar beschadigd en 1000 andere hadden aanzienlijke schade opgelo pen. Verder verkeerde het wegennet in een deplorabele toestand. De nieuwe secretaris kreeg met veel zaken te maken: afwikkeling oor logsschade, ontginningen (o.a. de Vredepeel), wederopbouw, ruilverka veling en industrialisatie. Met grote kennis van zaken, een scherp inzicht, organisatietalent en een niet aflatende ijver (die zich soms tot in de nachtelijke uren uitstrekte), wist hij al deze zaken - met de hulp van vele anderen - tot een goed einde te voeren. In zijn periode beleefde Venray een ongekende groei. Het bevolkingsaan tal steeg van 15000 in 1946 tot 28000 bij zijn vertrek in 1972. De onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau - hem verleend bij zijn 40-jarig ambtsjubi leum in 1966 en de gouden erepenning bij zijn afscheid op 25 november 1972 (die hem tot Venrays eerste ereburger maakte) was dan ook ten volle verdiend. Zijn waardevol leven werd afgeslo ten op 20 december 1981. J.M. Poels Als opvolger van Henk Vorst werd in de raad van 11 juli 1972 - Munckhof voorbestemd was om accountant te worden, nam hij na het her-verschijnen van het weekblad op 23 september 1945 de redactie van de krant op zich. Tot aan zjjn dood Qp 14 april 1976 heeft hij met grote inzet, enthousiasme, deskundigheid en liefde voor de Venrayse zaak, de krant geleid. Wim heeft zijn laatste Een gemeentesecretaris is geen lekende grootheid. Hij treedt niet op Je voorgrond en timmert niet aan de reg. In de media wordt zijn naam slechts zelden genoemd, hooguit als ledeondertekenaar van Besluiten van college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad. Alleen als hij wordt benoemd, weer rertrekt, met pensioèn of in dé VUT of een ambtsjubileum viert Kordt hij volop in de schijnwerpers ezet. Dat de gemeentesecretaris toch een «langrijke rol vervuld bleek reeds uit e Gemeentewet van 1851 waarin hij in het 2e artikel ter sprake kwam. (ndanks zijn "zwijgende" rol in de aadsvergadering oefent hij toch door lijn adviserende functie in het college an B en W (juridisch, bestuurlijk en dministratief) invloed uit op het emeentelijk beleid. Hiervoor draagt hij echter geen lolitieke verantwoordelijkheid, in egenstelling tot de leden van het ollege (burgemeester en wethou- lers). lelangrijk is ook zijn taak als hoofd ran de secretarie. Was hij in de rorige eeuw, toen de gemeentesecre- arie, althans in kleine gemeenten, Heen maar bestond uit een secreta- een ontvanger en een enkele Jerk, niet meer dan de "schrijver" an ambtelijke stukken, in deze eeuw vooral na de 2e Wereldo<?rlog - is rijn taak aanzienlijk verzwaard. Als hoogste ambtenaar is hij erant woordelijk voor het goed unctioneren van het totale admini- ;atieve en technische apparaat, dat vooral in de laatste 25 jaar een grote uitbreiding heeft ondergaan. Daarvoor dient hij, naast een litgebreide kennis van bestuurszaken, |e beschikken over coördinerende- en' organisatorische kwaliteiten en kennis van ambtelijk management. Vanaf 1851 (toen de Gemeentewet ot stand kwam) wordt hij benoemd uit een aanbeveling van gewoonlijk 2 ersonen, op te maken door het allege van B en W), geschorst en ««slagen door de Gemeenteraad, oordien was dit niet zo, want van 825 tot 1851 werd hij benoemd door Kroon en voordien door edeputeerde Staten. Een onderzoek in het Venrayse meentearchief bracht aan het licht, it Venray momenteel zijn tiende meentesecretaris heeft. De eerste ie werd benoemd, droeg de naam: grond van artikel 32 van het Reglement van Bestuur van het platteland der provincie Limburg. Voor zijn benoeming was Beusch, die gehuwd was met Arnoldina Ruttée en na haar overlijden met Maria Josepha Swerts uit Bergen (L:), organist van de Grote Kerk in Venray. Ten tijde van zijn benoeming telde Venray nog maar 3900 in inwoners. Op 20 juni 1843 kwamen de koperslager Godefridus van Houdt (buurman van Beusch) en veld wachter Jan Baltissen ten gemeente huize aangifte doen van het over lijden van deze gemeentesecretaris op 18 juni 1843. Op de voorlaatste dag van het jaar werd tot zijn opvolger benoemd, zijn zoon: Jacob Rutger Beusch Zijn secretarisschap was echter maar van korte duur, want precies één jaar na zijn benoeming besteeg Jean Baptist Rosseau, arts te Venray, de trap van het gemeentehuis om te melden dat zijn ongehuwde buurman op 29 december op 44-jarige leeftijd was overleden. Zijn plaats werd ingenomen door: Gerard van der Borgh Geboren te Venray op 10 October 1846 als zoon van voorgenoemde secretaris. Toen hij door de gemeenteraad op 17 juni 1864, op een jaarwedde van ƒ400,-, werd benoemd, had de gemeente een inwoneraantal van 4900. Na zijn benoeming trad hij op 9 mei 1865 in het huwelijk met de uit Doesburg afkomstige Francisca - Petronella Cavadino. Van der Borgh, die voor zijn benoeming als klerk werkzaam was op de secretarie van Venray, overleed op 9 mei 1876. Zijn dood werd aangegeven door Willem Smits (brievenbesteller) en Hendrik Odenhoven (metselaar), na buren van de overledene. Martinus van de Voort Onmiddellijk na het overlijden van de secretaris kwam de gemeenteraad bijeen. Burgemeester Philip Esser verklaarde dat het in het belang van de gemeente zou zijn indien er meteen werd overgegaan tot de benoeming van een nieuwe secretaris. Aanbe volen werden de volgende kan didaten: Martinus van de Voort, klerk ter gemeentesecretarie en Jan Bekkers, notarisklerk te Gennep. Bij de daaropvolgende stemming bleek dat van de Voort 10 stemmen had vergaard en Bekkers 2. De gekozene was geboren te Venray op 2 februari 1854 uit het huwelijk van Peter van de Voort en Gertrudis Spee. Hij was gehuwd met de Venrayse Johanna Camps. De laatse raadsvergadering die van de Voort, die woonachtig was in de Grotestraat (pand de Bata), bijwoon de was die van 2 juni 1892. Kort ambtenaar, af en toe toch wat verstrikt geraakt in de "Verord- nungen" van de bezetter. Angstge voelens zullen hieraan zeker niet vreemd zijn geweest. Nadat hij op 10 februari 1946 eervol was ontslagen heeft hij van 1949 tot aan zijn overlijden op 28 mei 1961 deel uitgemaakt van de gemeenteraad. Tijdens de herdenking van het overleden raadslid in de raadsverga dering van 8 juni 1961, wijdde burgemeester M. Custers onder meer de volgende woorden aan hem: Met de heer Van Haaren is van ons heengegaan een man, wiens houding tijdens zijn leven, door velen niet begrepen en door anderen gelaakt is. Maar ook ten aanzien van hem geldt zeker dat zijn goede werken onge twijfeld zijn mogelijke tekortko- miningen in de schaduw zullen stellen. Laten wij hopen en bidden, dat het onze oud-gemeentesecretaris en ons overleden raadslid, die zoveel toewijding, kennis en liefde voor de gemeente Venray heeft beschikbaar gesteld, die anderzijds tegenslag en teleurstelling niet bespaard zijn gebleven, goed moge gaan in het hiernamaals, dat de Heer hem de eeuwige vrede en het eeuwig geluk moge geven. Hij werd door de gemeenteraad benoemd op 26 mei 1987 met ingang van 1 november 1987. Voordat hij deze niet zo gemakkelijke taak op zijn schouders nam, was hij o.m. werkzaam geweest als directeur van de Gelderse Raad voor het Jeugdbe leid (1979-1982) en daarna als hoofd van de hoofdafdeling Welzijn van de gemeente Uden. W. Willemsen. met 16 stemmen vóór - gekozen de 42-jarige J.M. Poels, geboren te Groesbeek. Voor hij op 25 november 1972 werd beédigd, was hij o.a. werkzaam geweest op de gemeente-secretarie van Groesbeek en als secretaris van Horst (1966-1972). Zijn beleid werd o.m. gekenmerkt door sociaal-voelendheid, openhar tigheid en stimulering van een goede dienstverlening aan de burgerij. Per 1 november 1987 heeft secretaris J. Poels op eigen verzoek de gemeentedienst verlaten. Hem werd per die datum eervol ontslag verleend. A.W.M. de Bever Last but not least volgt als 10e in de rij, de huidige secretaris drs. A.W.M. de Bever, afkomstig uit Geertruidenberg.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5