Gouden bruidsparen in Venray Cor Janssen neemt afscheid van zijn Bouwmaatschappij JUWGLIGR VGRUNDGN ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Gebakken vis THIELEN PEEL EN MAAS Donderdag 29 september - Pagina 7 y horloges Venray, St. Hubert, Helmond Grote Markt 7, Venray, tel. 04780-86817 VAK O Naar wij vernemen zal het college van b. en w. op korte termijn een beslissing nemen over Vak O op de Algemene Begraafplaats Bosch- buizen. De verwachting is, dat in de maand oktober de commissie voor j-cnbare werken zich met dit onder- erp zal gaan bezighouden, waarna §e gemeenteraad een definitieve uit raak zal doen. Zoals men zich ongetwijfeld nog ral kunnen herinneren, heeft de 'factie „Samenwerking Venray" in baar algemene beschouwingen op de begroting voor 1988 (in november •987) als eerste „Vak O" aan de orde gesteld. Zij hield een pleidooi om dit oude gedeelte op het nieuwe kerkhof aan te merken als „monument" omdat dit kerkhofgedeelte zeer sterk verbonden is met het verleden van Venray. Het zijn niet alleen de graven, kruisen en monumenten, die hier op een unieke wijze bij elkaar zijn gebracht. Nog meer zijn het de namen op de grafmonumenten en grafstenen, die zeer sterke associaties oproepen met het Venray uit vroeger jaren. Het zou eeuwig zonde zijn - vroeger zou men spreken over een wraakroepende zonde - wanneer de gemeente uit bezuinigingsoverwegin gen zou besluiten dit kerkhofgedeelte te sluiten, of - nog erger - op te ruimen. In het begin van dit jaar besloot de redactie van Peel en Maas in de rubriek „Vak O zijn rijke geschiede nis" wekelijks aandacht te besteden aan een of meer graven op dit kerk hofgedeelte om zo de herinnering aan hem of haar, die hier een laatste rustplaats heeft gevonden, te laten herleven. Veelal met medewerking van nabestaanden zijn wij er in geslaagd - zo menen wij - niet alleen belangstelling te wekken voor Vak O, maar zeker ook een bijdrage te leve ren aan de beschrijving van Venray van vroeger in de wetenschap „na ons doet niemand het meer". Toen wij op 4 februari van dit jaar de eerste aflevering brachten met een beschrijving over de familie van den Boogaart, wisten ook wij niet, dat wij in de volgende afleveringen zoveel wetenswaardigheden over families en individuele personen zouden kunnen brengen. Intussen verschijnt vandaag de drieëndertigste aflevering en nog steeds biedt Vak O onderwerpen te over voor nieuwe afleveringen. Wij hebben ons echter voorgenomen de serie verhalen af te ronden, zodra het officiële besluit over de toekomst van Vak O is genomen. HUBERTUS CLEPHAS (21 fe bruari 1881 - 17 mei 1954) en THEODORA H.M. CLEPHAS-DE JONG (11 maart 1876 - 10 augustus 1954) JAN CLEPHAS (11 juni 1915 - 4 november 1968). De Clephassen - alle Venrayers met deze familienaam zijn wel ergens familie van elkaar - behoren tot een van de oudste Venrayse families, met als stamvader ene Pieter Clephas, wiens graf niet op Vak O aanwezig is. Bekend is, dat door een foute registratie op het gemeentehuis in de vorige eeuw de naam als „Cleophas" werd geschreven. Deze schrijfwijze wekt associaties op aan een van de leerlingen bij wie Jezus zich na zijn verrijzenis voegde op weg naar Emmaüs.... Hubertus, beter bekend als Bertus Clephas, werd in Venray geboren. In het begin van deze eeuw werkte hij in 's Hertogenbosch, waar hij zijn bruid Theodora de Jong leerde kennen. In 1911 kwam hij, getrouwd, terug in Venray, waar hij de mouterij „De Hoop" aan de Patersstraat overnam van L. Mooren, die in 1892 deze „industrie" ten behoeve van spiritus fabrieken en bierbrouwerijen had gesticht. In 1918 werd het bedrijf "De Hoop" uitgebreid met een drogerij van groenten en landbouwprodukten. In de mobilisatietijd van 1914 tot 1918 verschafte mouterij „De Hoop" werk aan velen. In 1928 schakelden zijn twee zonen Piet en (de onge trouwde) Jan over op nieuwe pro- dukten. Door de aanschaf van de voor die tijd modernste machines werd de fabrikage van limonades, gazeuses en grenadine ter hand genomen. Deze nieuwe Venrayse industrie maakte geweldige omzetten. De Gebroeders Clephas leverden de z.g. „kogelflesjes", die soms ook wel gevaarlijk konden zijn omdat zij onder koolzuurdruk stonden. De inhoud van de „kogelflesjes" kan worden gezien als de voorloper van de gazeuses. Zo'n flesje had een wijde buik en een lange hals. De koolzuurhoudende drank werd door een glazen bolletje afgesloten. Zij waren in zwang van circa 1870 tot rond 1950. Dat de limonade van Clephas van prima kwaliteit was en een goede naam had, werd wel bewezen in 1946. Een bekend gezegde was destijds: „Geef mij maar *n fles- ke Clephas". Ter ere van Piet Clephas - gestorven in 1974 - die sinds de oprichting van de Vastel- aovesvereniging „De Piëlhaas" in 1939, lid was van de raad van elf, zong men bij de eerste carnavalsfees ten na de bevrijding: „En wij drinken niets dan Clephas-limonade- limonade...." Bij het bombardement op Venray op 12 oktober 1944 werd het monu mentale gebouw „De Hoop" zwaar beschadigd. Na herbouw gingen Piet en Jan Clephas met de Iimonade- fabrikage verder tot 1959. In dat jaar werd met de fabrikage gestopt en ging men over op de verkoop van kant en klare limonades. Toen Jan in 1968 stierf heeft Piet Clephas de zaak alleen voortgezet. Van mouterij, drogerij en limonadefabriek werd het bedrijf omgebouwd tot diepvries centrale. Piet Clephas overleed in 1974. Weer gaat de vlag in top bij de viering van twee gouden bruidsparen. Het opmerkelijke hierbij is, dat beide bruidegommen de eerste tijd van hun werkzaam leven hebben doorgebracht bij dezelfde baas: Cartonagefabriek Gebroeders Laurensse. Dat was een van de weinige industrieën in onze gemeente voor de Tweede Wereld oorlog, naast de strohulzenfabriek en sigarenfabriekjes en zuivelfabrieken. Beide gouden paren moesten we beloven, er geen al te grote ver balen van te maken, want de jeugd van vandaag kan zich toch niet indenken hoe zij het vroeger hebben gehad: een gezin opzetten zonder sociale voorzieningen, kinderbijslag of hoe het ook allemaal mag heten.... Sinds vele jaren woont het gouden bruidspaar BERBERS-DAN1ËLS aan de Bosweg. De gouden bruidegom BERBERS Johan (77) is een rasechte Venrayer. Zijn eerste werkgever was zoals gezegd, Laurensse. Omdat Johan nog geen 15 jaar was, en niet beschikte over een werkkaart, moest hij er destijds hard vandoor gaan, als daarop gecontroleerd werd. Zoals altijd hebben en hadden wij ook nu de schrik er goed inzitten, toen wij een bezoek brachten aan het gouden paar aan de Buitenweg. Schrik, of de schokbrekers van de auto hèt wel zouden houden. De gaten en kuilen worden er steeds groter en bij regen de plassen steeds dieper. Die weg mag geen weg meer heten. En dat aan de rand van Venray.... Het is onbegrijpelijk dat de bewoners nog steeds moeten wachten op de realisering van het plan Brabander, al veertig jaar lang. De gouden bruidegom aan die Buitenweg is STEVENS Albert (76). Hij is geboren in Maashees, maar heeft practisch zijn hele jeugd door gebracht in Venray. Zijn werkzaam leven begon ook al jong. Als boeren knecht moest hij mee aanpakken op bedrijven, niet alleen in het Venrayse, maar tot in Sambeek toe. Het boerenwerk, hoe mooi het ook is, beviel hem toch maar weinig. En zodoende kwam hij uiteindelijk terecht op het Cartonagefabriek van Laurensse. Na zijn huwelijk kwam dat fabriekswerk hem goed van pas, want op het bedrijf kon hij in ploegen dienst werken en daarnaast thuis een klein keuter bedrijf mee runnen. De mobilisatie gooide roet in zijn werk. Hij werd opgeroepen om ons In de oorlog ontkwam hij niet aan de Arbeitseinzatz. Voor hem was dat NÖLKE in Herungen. Dat bedrijf stonk zó, dat hij maar onderdook. Met wat klussen hier en daar werd toch gezorgd dat er brood op de plank kwam. Nog altijd moet hij vertellen hoe ook hij, met andere in woners, de Duitse telefoonkabels moest bewaken tegen sabotage. Na de bevrijding kwam hij weer terug bij Laurensse, totdat hij een baantje kon krijgen bij een metaal bedrijf. Maar ijzerexeem verhinderde een langdurig dienstverband. Hij kwam vervolgens bij de Nederlandse Spoorwegen terecht. Hij bleef daar bijna 20 jaar, totdat een ongeluk het verder werken onmoge lijk maakte. Op 60-jarige leeftijd werd hij afgekeurd. Desondanks is hij een echte „doe het zeiver" gebleven. Daarvan zijn er in en rond zijn huis aan de Bosweg vele bewijsstukken. Ook zijn tuin is een waar pronkstuk. De GOUDEN BRUID DANIËLS Johanne (76) is geboren en getogen in 't Leuken, onder Well. Zij werd na land mee te verdedigen en hij werd gelegerd in Woudenberg, aan de Grebbenberg. Die vijf oorlogsdagen zijn nog steeds in zijn geheugen gegrift. Na de demobilisatie weer terug naar het cartonnagebedrijf. Over de oorlog, de bevrijding en de evacuatie wil het gouden paar maar weinig kwijt. Zwaar getroffen door de bevrijding, moest er hard gewerkt worden aan het herstel. Eerst een noodwoning; later een klein boerde rijtje. D&t kon, als je een vrouw hebt die ook weet aan te pakken. Er werd toen wel veranderd van werkgever: werken aan de wegen bouw en bij de bouw van grotere gebouwen zoals het pompstation aan de Breehei. Na zijn pensionering is Stevens nog enkele jaren paarden knecht geweest bij de familie Burgman aan de Beekweg. DE GOUDEN BRUID, Anna STRIJBOSCH is geboren en getogen in Reuver, maar kwam met haar ouders toen ze 13 jaar oud was naar Veltum. Zij werd boerendienstbode en deed eigenlijk van alles, zelfs toen ze zich verhuurd had in Horst, deed ze daar in een wijk met de fiets melk- venten. Een dansje in de tent met een jongeman uit Venray, bleek een dansje voor het leven te zijn. Ze trok na haar huwelijk naar Venray en ver- het verlaten van de lagere school direct 'verhuurd' bij de boeren, als boerendienstmeid. Ze weet het nog zo goed, wat haar eerste loon was: 10 gulden voor een héél jaar, maar men kreeg er wel een schort bij. Via Well kwam ze in Leunen terecht en ook daar diende ze bij verschillende boeren. Aan die tijd denkt ze nog met dankbaarheid terug. Ze kreeg er kennis met Johan Berbers. Omdat er bij de familie Berbers geen vrouw in huis was, was trouwen na een korte verkering 'n- uitkomst... Er werden twee kinderen uit hun huwelijk geboren en die maken met drie kleinkinderen het gouden feest mee. Op vrijdag 7 oktober is het dan zo ver. Om 15.30 uur zal er in de St. Petrus Bandenkerk een plechtige Eucharistieviering worden opgedra gen, en dan wordt er in zaal „In den Engel" verder gefeest. De receptie vindt van 18.30 tot 20.00 plaats en daar zal blijken hoe hecht de gemeenschap van de Smakterheide is, want die heeft al aangekondigd er iets extra van te willen maken. •fc -{t zorgde mede 16 jaar de moeder van haar man, totdat deze naar het bejaardencentrum „Schuttersveld" ging. Uit hun huwelijk werden vier kinderen geboren die weer -voor 13 kleinkinderen zorgden. Zevenentwin tig jaar geleden emigreerde hun oudste zoon naar Nieuw Zeeland, die daar met een meisje uit de Rips trouwde. Het is een zeer geslaagd emigrantengezin geworden. Met trots vertelden zij hoe die het daar hadden „gemaakt". Twee keer zijn ze er al op bezoek geweest en de gouden bruid zou het graag nog eens doen, maar Stevens zelf kan niet meer tegen die lange reis. De emigrant met zijn vrouw zijn trouwens al weer enkele maanden hier op vakantie. Ze maken in ieder geval de hoogtijdag van hun ouders mee. •Die hoogtijdag is op vrijdag 14 oktober en wordt begonnen met een plechtige Eucharistieviering in de St. Petrus Bandenkerk, om 14.00 uur. Daarna wordt het verdere feest gevierd in het Pelgrimshuis in Smakt, waar van 19.00 tot 20.00 uur iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar geluk te wensen. Wij weten zeker dat de buurt van Broekweg en Buitenweg daar goed vertegenwoordigd zal zijn, want ook die buurt is een hechte gemeenschap en maakt zich nu al op, dat feest mee te vieren. VISSPECIALITEITEN Grotestraat 101 - Venray Telefoon 04780-81810 structureren. Bouwmaatschappij Janssen blijft daardoor bouwen en houdt zijn mensen aan het werk. Wij bestaan, zo vertelt Cor Janssen ons met trots, 43 jaar en we hebben mensen in dienst die langer dan 40 jaar bij ons werkzaam zijn. En de groep met 25- en 30-jarig dienstver band is aanzienlijk groter. Veel personeel is vanaf de LTS bij ons in dienst gekomen en heeft zijn verdere opleiding tot volwaardig vakman in ons bedrijf gemaakt, ze hebben daardoor diverse functies in ons bedrijf kunnen verwerven. Bouwondernemer Cor Janssen laat een bedrijf na dat volledig zelfstandig is, financieel sterk en gezond en trouw aan zijn filosofie „onze kracht is: langdurige relatie met de op drachtgever, een goed stuk werk maken, voor een aanvaardbare prijs en precies volgens afspraak leveren". De huidige directie wordt nu gevormd door Ing. J.A.M. Ensink, technische directeur; Ing. B.C.P. Janssen, coördinerend en financieel directeur; Ing. K.P.M. Janssen, commercieel directeur. Helemaal houdt Cor Janssen er nog niet mee op. Met de oudere relaties zal hij het contact zeker niet verbreken. Wel houdt hij meer tijd over voor zijn andere werkzaam heden in diverse organisaties, advies commissies en verenigingen. Van de Onroerend Goed Maatschappij Ven rode blijft hij nog directeur, evenals van de Beheer Maatschappij Noord- Limburg. Een vinger aan de pols van de door hem en zijn broer groot gemaakt bouwmaatschappij blijft hij houden als commissaris. Het afscheid zal plaatsvinden op woensdag 5 oktober a.s., tijdens een receptie in de Schouwburg „De Beejekurf" van 16.30 tot 18.30 uur. Een financiële attentie bij deze gelegenheid zal door dhr. Cor Janssen geschonken worden aan een nader door hem te bepalen goed doel. Wij vermelden verder nog, dat Cor op die dag 40 jarig getrouwd is met Henriëtte Jacobs. Tot hun intentie zal dan om 11.00 uur een plechtige H.Mis worden opgedragen in de St. Petrus Banden Kerk. Tijdens de receptie in de Schouw burg zullen panelen met foto's een beeld geven van de door deze Bouwmaatschappij gerealiseerde bouwwerken. Dhr. Cor Janssen, mede-oprichter van Bouwmaatschappij Janssen, neemt na 43 jaar afscheid als directeur en geeft de scepter over aan de jongere generatie. Op 28 mei 1945 had de start plaats van het toen nog geheten Aan nemingsbedrijf Gebr. Janssen, met aan het hoofd Cor Janssen en zijn broer Jan. Beiden hadden zich terdege op dit nieuwe werk voorbe reid. Zo was Cor als timmergezel werkzaam geweest en vervolgens als uitvoerder op de bouw gefungeerd. Bij het architectenburo J. Colsen leerde hij bestekken en tekeningen maken en op de afdeling Openbare Werken van de gemeente Venray maakte hij kennis met dit aspect van de bouwwereld. Een opleiding als vandaag was er toen, direct na de oorlog, niet. Men kon alleen door zelfstudie en praktijk een diploma verwerven. Cor en Jan Janssen stammen uit een familie die een naam had verworven als stucadoors. Ook dat vak is Cor niet vreemd. Nu bij zijn afscheid zou hij nog wel sierele- menten in stucadoorwerk kunnen maken. De scheidende directeur weet zich nog goed zijn eerste opdracht te herinneren. Het herstel van Magazijn De Zon, van Jac Fonck (thans Berden) in de Grotestraat. Dat was een opdracht van 498... gulden. Onvergelijkbaar met wat de latere opdrachten, in geld uitgedrukt, zouden worden. In de eerste jaren waren de opdrachten vrijwel uitsluitend herstel van oorlogsschade, het zgn. regie- werk aan woningen en boerderijen. Door een goed stuk werk te maken tegen aanvaardbare prijzen en precies volgens de opdracht, kwam men al gauw tot herstel van kerken, scholen en kloosters. Ook opdrachten voor nieuwbouw kwamen in de volgende jaren als het ware aan de lopende iband binnen. Niet alleen in Venray, maar in geheel Zuid- en Midden 'Nederland. Klanten als Staats- en Oranje Nassau-mijnen, de PTT en Rijksgebouwendienst lieten graag hun bouwwerken door de Gebroeders Janssen uitvoeren. Laten we maar eens 'n greep doen uit cie bouwwerken in Venray en omgeving: Kerkenbouw in Overloon, Vierlingsbeek, Someren-Eind, het Veulen, de Vredeskerk, de herbouw van de toren van de St. Petrus Banden Kerk, diverse scholen met als uitschieter de bouw van het Bosch- veldcollege, de verbouw van Jerusa lem tot het gemeentehuis. Ook werden vele bouwwerken tot te vredenheid uitgevoerd bij de beide psychiatrische inrichtingen St. Anna en St. Servatius. Andere grote objecten waren bijvoorbeeld de bouw van een bungalowdorp bij Keulen en complexen voor de NATO. Verder winkelcentra zoals onlangs De Bleek en nu Henschenius Staete. Intussen zijn de deelmarkten verschoven van kerken, kloosters, scholen en ziekenhuizen naar be drijfsgebouwen, kantoren en stads en dörpsvernieuwing. Begin 60-er jaren kondigde zich namelijk een nieuw fenomeen aan, de projectontwikkeling. Binnen het ka der van de centrumsanering is stads en dorpsvernieuwing een niet meer weg te denken discipline in de gemeentelijke Ruimtelijke Ordening van dit moment. Vanuit de Bouw maatschappij Janssen werd daarom gestart met de Onroerend Goed Maatschappij Venrode. Door de inzet van deze onderneming kon en kan men een gemeente behulpzaam zijn haar ruimtelijke knelpunten te her

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7