Merselo gaat jubileafeesten vieren Uit de raad van de gemeente Yierlingsbeek ƒ75 JAAR LLTB AFDELING OIRLO Weer valse briefjes van honderd BAKKERIJ PIJPERS Week van het Brood Feest bij Oostrums Jongerenkoor agina PEEL EN MAASDonderdag 29 september - Pagina 5 Al is de juiste datum van de op richting niet exact meer vast te stel len, zeker is dat de afdeling Oirlo van de LLTB in 1912 is opgericht, omdat in 1913 reeds een jaarverslag ter goedkeuring aan de leden werd aan geboden. Oirlo was daarmee de eerste zelfstandige afdeling van wat later geworden is de Limburgse Land en Tuinbouwbond. Om geen moeilijk heden over de juiste oprichtings datum te krijgen, heeft het bestuur van de afdeling maar 1913 aangehou den en daarom zal nu het 75-jarig bestaansfeest worden gevierd. Voorzitter L. Nelissen en secreta ris-zaakvoerder Jan Rutten waren gaarne bereid om ons uit die geschie denis, het een en ander te vertellen. ECONOMISCH BELANG De standsorganisatie LLTB is destijds ontstaan om de economische belangen van de boeren te behartigen. Voorlichting was daar een belangrijk deel van. En ook nu nog, nu vooral de boeren geplaagd worden door de Superheffing, milieuwetgeving en ruimtelijke ordening. De noodzaak van samenwerken tussen de boeren onderling stond ook aan de wieg van LLTB. Die samen werking zagen de boeren van Oirlo en Castenray 75 jaar geleden al zitten. En het begin daarvan werd gemaakt door gezamenlijk kunstmest in te kopen, buiten de handelaren om. Door gezamenlijke inkoop zou dat voordeliger kunnen, want dan be paalden de boeren zelf de prijs. Het eerste jaar was de omzet 680.000 kilo kunstmest en 145.000 kilo graan, in guldens uitgedrukt ƒ30.000. Thans zetten de fabriek van de Saweco (Samenwerkingsverband van de afdelingen Meerlo, Blitter- swijck, Swolgen, Oirlo en Castenray) per uur 50.000 kilo veevoeders om. De totale omzet van Saweco bedraagt nu 55 miljoen gulden per jaar. Als men de afdeling Oirlo alleen bekijkt, kan men zeggen dat die afdeling een kwart van die omzet voor haar reke ning neemt. Dat die samenwerking weerklank vond, zal mede te danken zijn geweest aan de inzet en overtuigings kracht van, de hoofdonderwijzer De (Ponti. Bij de oprichting waren er 55 leden. Vier jaar later was dat aantal gegroeid tot 143 leden. AFSCHEIDING In 1931 ging Castenray een eigen afdeling oprichten en 50 leden van de afdeling Oirlo gingen naar de nieuw gevormde afdeling over. Sinds enkele jaren is de afdeling Castenray weer opgegaan in een economische samen werkingsverband, al blijft de eigen afdeling van de LLTB bestaan. Dank zij de inspanningen van De Ponti, die onbetwist een stempel op de afdeling heeft gedrukt, kreeg Oirlo in de twintiger jaren een laad- en los plaats bij „het spoor" en dat is van positieve invloed geweest op de ont wikkeling van de streek. Het gebied tussen Oirlo en de Peel was destijds in ontginning en veel pioniers trokken vanuit Oirlo naar de Peel. De kunstmest die voor de ont ginning nodig was, werd aangevoerd via die laad- en losplaats en vandaar- uit per paard en wagen naar de Peel vervoerd. Maar ook de landbouw producten uit de Peel werden naar het spoor gebracht om verder ver voerd te worden. Duidelijk dus, dat De Ponti en later zijn opvolger meester Peeters, veel betekend hebben voor de Oirlose gemeenschap. ZAAKVOERDERS Wij zouden in de beknopte geschiedenis van de LLTB Oirlo te kort schieten, als wij niet zouden Vermelden de inzet van secreta ris-zaakvoerder Frans Verstappen, die 40 jaar zijn LLTB en Boerenbond diende, op een manier waarvoor de Oirlose boeren hem nu nog dankbaar zijn. In 1963 werd hij opgevolgd door Jan Rutten en deze zal tijdens de jubileumviering in het zonnetje worden gezet voor zijn 25-jarige voortrekkersrol en dan ervaren hoe de Oirlose gemeenschap over hem denkt. DE VIERING Zoals wij van Oirlo gewend zijn zal de viering op bescheiden maar gepaste wijze worden gevierd. In samenwerking met de werkgroep „Aid Oeldere" is een grote fototen toonstelling ingericht van oude foto's uit Oirlo. Die werkgroep heeft maar liefst 800 foto's bij elkaar gebracht. Verder zijn er ontelbare kranten knipsels en berichten, en zal de LLTB een videofilm presenteren over de hedendaagse landbouw in Oirlo. Deze tentoonstelling wordt gehouden in zaal RONGEN en zal op zaterdag 1 oktober door Teng van der Sterren officieel worden geopend. Teng van der Sterren is 24 jaar voorzitter geweest van de Oirlose afdeling. Zowel zaterdag van 14.00 uur (na de opening) tot 18.00 uur en zondag 2 oktober van 12.00 tot 18,00 kan deze unieke tentoonstelling worden bezocht. 'n Hoogtepunt zal a.s. zondag - zeker zijn de plechtige Eucharistie viering in de parochiekerk, welke om 11.00 uur zal aanvangen en wordt opgedragen tot intentie van de over leden leden en de leden van de LLTB afdeling Oirlo. Donderdagavond 6 oktober is de feestavond voor de leden, eveneens in zaal RONGEN. Als men een bezoek brengt aan de tentoonstelling kan dat gecombineerd worden met een bezoek aan de ten toonstelling van de Missienaaikring, welke wordt gehouden in het gemeenschapshuis „DE LINDE". Het huidige bestuur van de LLTB Oirlo werd op bijgaande foto „ver eeuwigd". Van links naar rechts: Jan Rutten (secretaris zaakvoerder), P. van Dijck, L. Nelissen (voorzitter), J. Custers, Th. Wismans en L. Zandèr's. VERNIELINGEN - Puur vandalisme was de vernie ling van een ruit van 3 bij 2 meter, van een winkel in de Schoolstraat. De schade zou 500 bedragen. - Van de voormalige sou venier- shop tegenover het Duits kerkhof zijn enkele ruiten ingegooid. Van de twee daders is een goed signalement bekend. - Ook onzinnig werd genoemd de vernieling van een uithangbord, in de Grotestraat. Zoals bekend zijn er hier reeds eerder bij de politie aangiften gedaan van in omloop zijnde valse bankbil jetten van 100 gulden. Donderdag kwamen er opnieuw drie meldingen binnen, dat er valse biljetten waren aangenomen. Bovendien werd een 31-jarige inwoner aangehouden die een vals briefje had aangeboden. Hij had dat briefje van een ander ont vangen en later ontdekt dat het vals was. Om er van af te komen had hij als betaalmiddel aangeboden, maar het winkelpersoneel kreeg in de gaten dat het briefje vals was. Hij nam het briefje terug en is toen zelf maar naar de politie gestapt en heeft daar het biljet ingeleverd. De man heeft dus totaal niets met valsemunterij te maken. Eveneens werd een vals biljet aangeboden bij een Venrayse super markt, maar ook daar had het perso neel in de gaten dat er iets niet klopte. Jammer, dat geen signale ment van de aanbieder aan de politie kon worden doorgegeven. Bij het legen van een geldcassette, van een bakker uit de Grotestraat, ontdekte personeel van de Rabobank een vals briefje van 100 gulden. Er werd aangifte van gedaan bij de politie. Personeel van de bakkerij kon zich niet herinneren wie het valse biljet had aangeboden. Dinsdag jl. werd bij een supermarkt in het centrum eveneens een vals brief je van honderd gulden in ontvangst genomen. De kassière wist een goed signalement aan de politie door te ge ven. Omdat nu al ruim twee weken in Venray vals geld wordt aangeboden, denkt de politie dat er nog meerdere biljetten in omloop zijn. Het is dus raadzaam om bij aanname van een briefje van 100 gulden goed uit te kijken. Er duiken twee soorten valse briefjes op. Ze zijn donkerder uitge vallen dan de echte; het papier lijkt op vetvrij papier en er ontbreekt het watermerk. Iedereen die vermoedt dat er vals geld wordt aangeboden, wordt aan geraden direkt kontakt op te nemen met de politie. HOND DOODGEREDEN Op de Wanssumseweg lette een hond bij het oversteken niet op het verkeer. Een autobestuurder uit Ayen kon het dier niet meer ontwijken. De hond werd gedood. De eigenaar kon worden achterhaald en die was bereid voor de schade aan de auto op te komen. DIEFSTAL BROMFIETS Uit een afgesloten kelderbox van een flat aan de Haammakerstraat werd een Zundapp bromfiets gesto len. De bromfiets heeft een waarde van 1500. Toegang was verkregen door forcering van het slot. WEEK VAN .HET BROOD AL MEER DAN 200 JAAR meesterteken Vrijdag 30 september t.m. van vakmanschap zaterdag 8 oktober! VRIJDAG 30 SEPTEMBER EN ZATERDAG 1 OKTOBER 10 Melkbollen 3.25 Geplette tarwevloerbrood 800 gram 2.05 Rozijnenbrood 800 gram 4.65 Kersenvlaai, groot 8.50 Bienenstich, 10 personen 10.50 MAANDAG 3 OKTOBER 10Tarwebollen 3.25 Sesamwitvloerbrood 800 gram 2.05 Appelvlaai groot 8.25 Bienenstich 10 personen 10.50 WOENSDAG 5 OKTOBER 10 Volkorenbollen 3.25 Maanzaadtarwevloerbrood 800 gram 2.05 Botervlaai groot 8.25 Bienenstich 10 personen 10.50 DONDERDAG 6 OKTOBER 1 witbrood, 1 tarwebrood, 1 volkorenbrood en 10 rozijnenbollen samen voor slechts 10;tX) Appelbosbessenvlaai groot 8.25 Bienenstich 10 personen 10.50 VRIJDAG 7 OKTOBER EN ZATERDAG 8 OKTOBER 10 Kaiserbroodjes 2.50 Geplette tarwevloerbrood 800 gram 2.05 Rozijnenbrood 800 gram 4.65 Abrikozenvlaai groot 8.50 Bienenstich 10 personen 10.50 DEZE AANBIEDINGEN GELDEN ZOLANG DE VOORRAAD STREKT BIJ EEN BESTEED BEDRAG VAN f 10.00 OF MEER ONTVANGT U EEN HANDIGE ST0KBR00DZAK, WAARIN U HET STOKBROOD KUNT OPBERGEN Uw broodspecialist Brood- en Banketbakkerij Pierre Pijpers Grote Markt 19 Ud Nederlandse Vereniging van Echte banketbakkers 5801 BL Venray Tel. 04780-81284 Vraag altijd naar melkbrood of melkbollen en proef het verschil In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Vier lingsbeek werden o.m. de volgende besluiten genomen. - De wijziging van de gemeen schappelijke regeling Hypotheek fonds Noordbrabantse Gemeenten werd aangepast en tijdens de behandeling van het voorstel werd medegedeeld dat er 140 leningen van inwoners lopende waren. De gemeen te deelt mee in de eventueel te maken winsten. Burgemeester v.d. Moosdijk werd aangewezen als lid van het alge meen bestuur en zal zorg dragen dat met de wensen van de raad rekening zal worden gehouden. Het Oostrums Jongerenkoor viert een beetje feest, en dat mag ook wel, want het is nu ruim 1214 jaar dat dit koor bestaat. Het initiatief tot de oprichting ervan kwam van Pastoor J. de Ceuster. Hij wist een aantal mensen te interesseren en in oktober 1975 startte een groepje enthousiaste jongelui onder de leiding van de heer Ad Haans met een jongerenkoor. Om iedere derde zaterdag van de maand de H. Mis met hun zang op te luiste ren werd er 's maandagsavonds ijverig gerepeteerd. Dat was een gezellig uurtje waarin naast gezongen ook veel gelachen werd. Helaas moest Ad Haans afscheid nemen wegens tijdgebrek. Dat was natuurlijk een tegenslag maar terwijl men snel op zoek ging naar een nieuwe dirigent bleven de leden doorgaan met repeteren, want een koor dat niet zingt is geen koor. Na een poosje werd gelukkig de heer Gerrit Vogelsangs bereid gevon den de taak van dirigent op zich te nemen. Een pianiste was inmiddels ook gevonden. Snel was men weer terug op niveau en wat meer was, het koor presenteerde zich ook op andere wijze. Optredens in het gemeen schapshuis in Oostrum en in de foyer van de Venrayse schouwburg zijn hiervan goede voorbeelden. Dat dit kon ondanks de taakverzwaring voor het koor van tweemaal per maand de mis zingen, is natuurlijk vooral te danken aan de inzet van de leden zelf. De geest in het Oostrums jongeren koor is een zeer levendige waar „het spook van ledenverloop", waarvoor ieder jongerenkoor beducht is, geen vat op heeft. Het repertoire is dan ook veelzijdig genoeg vooral sinds de toevoeging van een klein combo. Dat dit koor bruist van levenslust willen de leden dan ook graag laten horen. Nu eens niet ter verrijking van de mis maar tijdens een klein jubi leumconcert ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan. Dit concert, zal plaats vinden op zondagmiddag 2 oktober a.s. om 14.30 uur in de O.L.V. Kerk te Oostrum, en is voor iedereen gratis toegankelijk. Afgewisseld met een paar instrumentale intermezzo's zal het Jongerenkoor zich dan laten horen in al zijn veelzijdigheid en mag zich dan ook met recht presenteren onder de nieuwe naam: Harmony. - Een krediet van 16.574 werd beschikbaar gesteld voor de uit voering van het werkplan basisedu- katie. Gehoopt werd, dat ook vanuit Vierlingsbeek belangstelling voor die cursus zal bestaan. Mensen, die niet lezen of schrijven kunnen, krijgen de kans om aan de cursussen deel te nemen. Er zal moeite worden gedaan die mensen op een andere manier te bereiken. - Zeker is, dat er v66r het jaar 1992 geen openbare school zal wor den gesticht in de gemeente Vierlings beek. Er is volgens het college geen aktie ondernomen om tot stichting over te gaan en er zijn ook bij het college geen signalen binnengekomen voor die stichting. De PK was van oordeel dat, indien een enquette zou worden gehouden, die op een serieuze manier aan de inwoners zou moeten worden bekendgemaakt, er wel dege lijk behoefte is aan zo'n school. Over de uitspraak van de Raad van State over de bijdrage in het vervoer naar openbare scholen elders, is nog niets te zeggen. Het college heeft zijn voorstel bij de Raad van State verde digd maar er is nog geen beslissing genomen. Zodra die bekend is zal zeker de raad worden geïnformeerd. De jaarlijkse subside van 5 aan vrouwenorganisaties zou moeten worden verhoogd tot 8,50. Dat was volgens de PK-fractie een te hoge stijging, welke niet onderbouwd was. De fractie had de indruk dat bepaalde organisaties van het college voorkeur krijgen. De Maaskantse fractie was wel van oordeel dat de voorbereiding tot die verhoging niet vlekkeloos verlopen was, maar gevoelsmatig was zij wel bereid steun aan die verhoging te verlenen. De Overloonse fractie was voor de verhoging en vond dat het rendement van die investering hoog zou zijn. Maar zowel Jan Koopmans als Fons Ophey van de PK waren het er niet mee eens een bleven er bij dat de noodzaak van de verhoging nog steeds niet was aangetoond. De PK bleef zich tegen de manier waarop die verhoging is voorbereid verzetten en sprak van een politiek besluit. Tegen die verdachtmaking protesteerde de heer Van de Pas. De raadsvoorzitter zei dat er bij de behandeling schoon heids-foutjes zijn gemaakt. Tot in de derde instantie werd het welles-nietjes spel gespeeld en uiteindelijk werd het voorstel ongewijzigd aanvaard met de stemmen van de PK tegen. ASIELZOEKERS - Was er in het verleden meer malen uitvoerig gepraat over de asiel zoekers in pension „JAger im Griinwald" in Maashees, nu de wijziging van de overeenkomst met de heer Bussers in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers aan de orde kwam, bleek het een hamerstuk te zijn. Er werd medegedeeld dat in de aan de asielzoekers ter beschikking gestelde ruimten 15 personen verblij ven. Gebleken is, dat de nieuwe constructie uitstekend functioneert. Er is sprake van uitbreiding van de voorzieningen waardoor de privacy meer gewaarborgd is. Er is een keuken in het pand aangelegd waardoor de asielzoekers de bereiding van hun maaltijden in eigen hand hebben. Maandelijks is er een vier- hoeksoverleg tussen Ministerie van WVC, de werkgroep, het echtpaar Bussers en de gemeente. uit Overloon. Drie jaar later, januari 1929, werd de toen 19-jarige M. Arts uit Venray tot dirigent benoemd. De heer M. Arts dirigeerde het korps 40 jaar onafgebroken tot 1969 en voerde het van de derde afdeling naar de afdeling uitmuntendheid (1964). Inmiddels werd het bestuur uitge breid met personen van buiten het kerkbestuur. In 1938 werd deelgenomen aan een muziekconcours te Boekei. Het resul taat was, dat het hoogste wat er te bereiken viel gehaald werd, de eerste PROGRAMMA FANFARE EN DRUMBAND „ST. ODA" Vrijdag 30 september 20 uur: receptie van de 70-jarige Fanfare „St. Oda" en de Drumband. Aansluitend optreden „Die Fidelen Rosentaler". Zaterdag 1 oktober 17.30 uur: gemeentelijk muziektoernooi. Zondag 2 oktober: 10.00 uur: H.Mis in de feesthal; 11.00 uur: Frtlhschoppen met medewerking van „De Sigboldhe- mer" Swolgen; 16.45 uur: gemeentelijk muziek toernooi. Vrijdag 7 oktober 20.00 uur: MONTE VIDEO (popgroep). Zaterdag 8 oktober 15.30 uur: drumbandfestival met medewerking van 18 korpsen. Aansluitend drum band reünie. Zondag 9 oktober: 10.00 uur: H.Mis in de St. Jan de Doper Kerk te Merselo; 11.30 uur: receptie „Die Fidelen Rosentalèr" 20 jaar. Aansluitend blaaskapellen-treffen (met medewer king van 8 blaaskapellen uit de regio) en reünie. Alle festiviteiten worden gehouden in een feesthal gelegen aan Beek 4a te Merselo, tussen Merseloseweg en Beekweg, en zijn gratis toegankelijk, met uitzondering van vrijdagavond 7 oktober (Monte Video). De entree- kaarten voor deze avond kosten 5 en zijn verkrijgbaar bij: P. Rieter, Grootdorp 75, Merselo, telefoon 04786-595. prijs terwijl dirigent Arts tot de beste dirigent van het concours werd uitge roepen. Van 1940 tot 1945 verminderden de activiteiten en werden de instrumen ten zelfs opgeborgen na de eis van de bezetters dat men als muziekver eniging aangesloten moest zijn bij de cultuurkamer. Na de oorlog werden de instru menten weer voor de dag gehaald en had het nieuwe bestuur, verschillende bestuursleden waren door overlijden in het oorlog ontvallen, als een der eerste taken vernieuwing en herstel van het instrumentarium, zodat de repetities weer volledig konden beginnen. Ook zocht men aansluiting bij de Katholieke Limburgse Bond van Muziekgezelschappen. Van 1969 tot 1978 had de heer P. Joris de dirigeerstok in handen en onder zijn leiding werd tweemaal een dikke eerste prijs behaald in de afde ling uitmuntendheid. De heer P. Joris werd achtereen volgens opgevolgd door de heer W. Wijmans (1978-1981), en de heer H. Boers (1981-1985). Onder deze laatste twee dirigenten groeide het aantal leden gestaag tot ongeveer 78 personen en onder leiding van Boers behaalde de fanfare éénmaal een 'eerste een éénmaal een tweede prijs in de afdeling uitmuntendheid. In 1985 keerde, de heer P. Joris weer terug als dirigent en hij wist met fanfare „ST. Oda" in 1986, na 22 jaar onafgebroken in de afdeling uit muntendheid te zijn uitgekomen, promotie te bewerkstelligen naar de Ere-afdeling. Twintigmaal werd onafgebroken deelgenomen aan het zgn. Peeltour- nooi, waarop tien keer het predikaat zeer goed, acht keer het predikaat goed, twee keer ruim voldoende, en een keer voldoende behaald werd. Fanfare „St. Oda" heeft sinds 1978 een „eigen" jeugdorkest wat sinds 1985 onder leiding staat van de heer G.J. Rongen. In dit jeugdorkest De kerkelijke fanfare „St. Oda" uit Merselo zal in oktober a.s. twee weekenden lang, met een uitgebreid feestprogramma drie belangrijke ju bilea vieren. Niet alleen bestaat de kerkelijke fanfare „St. Oda" 70 jaar, maar tevens bestaan twee onderdelen van deze vereniging, te weten, het tamboerkorps en de Fidelen Rosen taler elk 20 jaar. Volop redenen dus om zes dagen feest te vieren in Merselo. Op 17 september 1918 werd de Kerkelijke. Fanfare „St. Oda" opge richt door het toenmalige kerkbe stuur, wat zich tevens tot fanfare- bestuur benoemde. Er werden 27 blaasinstrumenten, een grote en een kleine trom gekocht bij de firma Kessels te Tilburg voor een bedrag van 1.677,95. Een kapitaal in die dagen. Het eerste gebruik en omgang met deze instrumenten werd de kersverse leden bijgebracht door de heer Schols, lid van fanfare Euterpe te Venray, waarna op 26 november d.o.v. de eerste repetitie gegeven werd door de heer H. Welting uit Venray, die als dirigent werd aange nomen voor een salaris van 200 per jaar. Naar „buiten" trad men in het begin slechts op voor het bijwonen van zgn. muziekfestivals in de buurt en verder werden de kerkelijke plech tigheden zoals de jaarlijkse Sacra ments processie etc. muzikaal opge luisterd. Op 26 januari 1926 kreeg de fan fare een nieuwe dirigent in de per soon van de heer M. van Opbergen Foto boven: de fanfare van Merselo anno 1918. Foto onder: de drumband van Merselo anno 1988 (foto Hoede- maeckers). musiceert alle jeugd (t/m 16 jaar) uit Merselo die op de muziekschool in Venray muzieklessen volgen in blaas muziek en trommuziek. Dit jeugd orkest is voor deze jongens en meisjes een goede springplank om zonder problemen de overstap te kunnen maken naar Kerkelijke Fanfare „St. Oda". Twintig jaar geleden vormden zich uit de Merselose fanfare een tam boerkorps en een Tiroler-muziekka- pel „de Fidelen Rosentaler". Samen gaat men in de komende weekenden van 1 en 8 oktober op grootse wijze feestvieren. Met dien verstande dat komend weekend de nadruk gelegd wordt op de Fanfare en de Drum band, terwijl op zondag 9 oktober „Die Fidelen Rosentaler" in het herfstzonnetje gezet worden.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5