Met de winterschilder in huis verdient u aeld Herdenking bevrijders PEEL EN MAAS NA 44 JAAR S.V.Venray zaterdagmiddag tegen P.E.C. Zwolle Zesde halve marathon in Venray rondom atletiekbaan modern schilderwerk BUITENLIJST Fanfare O.L.V. Gilde Wij schilders zijn er weer klaar voor: graag komen we deze winter bij u binnen om uw huis helemaal op te fris sen. Een nieuwe kleur op de deuren, ander behang op de muren, de plafonds weer wit: wij winterschilders draaien er onze hand niet voor om. In een mum van tijd bent u weer de trotse bewoner van een in smaakvolle kleuren geschil derd huis. En u weet het: als u in de winter laat schilderen, bespaart u 50 gulden per man per dag! HOND BEET EIGENARESSE Een niet aangelijnde hond liep plotseling van haar bazin weg, de Zuidsingel over, juist op het moment dat een personenauto naderde. Die bestuurder kon de hond niet meer ontwijken. Het dier bleef gewond op het wegdek liggen. Haar bazin wilde de hond optillen maar de gewonde hond beet haar in de hand. Eind van het verhaal: de hond moest onder behandeling van een dierenarts, de bazin onder behande ling van haar huisarts. P.E.C.-ZWOLLE'82 Achterste rij v.l.n.r.: Ruud van Wijnen (fysiotherapeut), Frank Veld wijk, Fred Patrick, Gert Abma, Richard Roelofsen, Johan Hansma, Ype Hamming (assistent-trainer). Middelste rij v.l.n.r.: Wim de Weerdt (masseur/verzoeger), Jerry Cooke, Alex Booy, Ed Roos, René Grotenhuis, Jan Lecker, Edwin Duim, Fred Leusink, Robert Maas kant (assistent-trainer). Voorste rij v.l.n.r.: Peter van der Waart, Edwin Post, Eddy Smook, Michel van Oostrum, Theo Laseroms (hoofdtrainer), Alex Kamstra, Edwin van Ankeren, Gert Peter de Gunst, Pim Doesburg (keeperstrainer). GERARD REIJNDERS schilderwerken bv Plataanstraat 12 Venray 21 november 1988 tot en met vrijdag 17 n Atletiekvereniging Venray Regio organiseert op zondag 2 oktober haar Zesde Bowling Venray Halve Mara thon. Deze wedstrijd staat open voor zowel trimmers(sters) als wedstrijd atleten. Beide categorieën zullen dan ook apart geklasseerd worden. De organisatie heeft gekozen voor een gloednieuw parcours, dat zeker sneller is dan het vorige. Zoals eerder al bericht, verwacht men weer zo'n 500 atleten aan de start op 2 oktober. Deze atleten kunnen dan kiezen uit diverse afstanden. Het programma begint om 10.00 u met een loop over 5 km. Om 11.00 u volgt dan de loop over 10 km (1 ronde) en de hoofd moot wordt gevormd door de Halve Marathon om 13.00 u. Deze loop over 21,1 km gaat over twee ronden. De atleten zullen elkaar halfweg op de baan passeren. Op de atletiekbaan zijn ook de start en finish van alle af standen gesitueerd. Op het middenterrein bevindt zich een paviljoen waar men via beeld schermen het laatste nieuws uit Seoul kan bekijken. Tevens kan men direct de video-opnamen van de loop over 5, 10 en later ook de halve marathon bekijken. Bij de baan is tevens een kantine aanwezig. Voor de deelnemers is er ruim vol doende parkeergelegenheid en douche-omkleedgelegenheid Het parcours bestaat uit verharde wegen en is vlak. Tevens is het geschikt gemaakt voor de rolstoel atleten. Langs de route is verversing aan wezig. Op de halve marathon bij circa 5, 10, 15 en 20 km wordt water, sportdrank en sponsen aangereikt. Via borden is dit duidelijk kenbaar gemaakt. Tevens worden er tussen tijden gegeven. Wat betreft de deelname verwacht men op de halve marathon een grote groep lopers die zich op een najaars marathon voorbereiden. Van het Tegelse A.V.T. zullen diverse lopers deelnemen. Als streekfavorieten kun- Zoals wij vorige week al berichtten, zou één van de Norfolk-soldiers, Cyrill Wells, maandag een bezoek brengen aan een woning op de Over- loonseweg, waar hij in 1944 enkele dagen met zijn kameraden verbleef. Destijds woonde er de familie Peeters. Het huis is intussen vier keer van eigenaar veranderd en wordt thans bewoond door de familie De Bever. Bij de voorzijde van de woning aangekomen twijfelde Cyrill Wells nog, of dit wel de woning was, waar hij 44 jaar geleden gelegerd was geweest. Eenmaal in de kelder van het huis van familie De Bever, aan de Overloonseweg, verdwenen al zijn twijfels. Dit was de kelder, die hem in de barre oorlogsdagen van oktober 1944, vier nachten lang tegen Duitse granaten beschermde. Cyrill Wells wist nog precies in welk hoek hij geslapen had. Na 44 jaar werd Cyrill Wells gast vrij ontvangen door familie De Bever. Voor Cyrill was het bezoek aan het huis aan de Overloonseweg een hele opluchting. Eindelijk kon hij de oud-bewoners, de familie Peeters, vertellen dat hij met zijn kameraden niets, maar dan ook niets, uit het huis meegenomen hadden, wat niet van hun was. Al die tijd had hij met twijfels gezeten dat de toenmalige bewoners hun voor dieven aangezien zouden hebben. Maar van de spullen van de familie Peeters werd alleen een vaas gemist. De kist met de bruidsuitzet, die op zolder stond, was onaangeroerd, zoals Cyrill Wells en zijn kameraden aan Vader Peeters hadden beloofd. De familie Peeters was, eind oktober, naar Deurne geëvacueerd. Vader Peeters is toen helemaal naar Venray gefietst, om te kijken of hun bezittingen onaangeroerd waren. Meer en meer herinneringen komen, als hij het huis bekijkt, bij hem op. Zo herinnert hij zich, als hij in de enorme keuken staat, dat hij daar, tijdens het poetsen van zijn geweer, een kogel door het plafond heen schoot. Buiten herkende hij de schuur. Alleen de deur daarvan zat op een andere plek. Als men de bouw nader bekijkt, klopt dat inderdaad. Verder herinnerde hij dat schuin tegenover het huis, dwars op de weg, resten van een tank lagen. Samen met zijn kameraden had hij die aan de kant gesleept en zo deze wegversper ring opgeheven. Overigens was dit niet zijn laatste verblijfplaats in Venray. Na vier dagen en nachten trok Wells verder. Hij herinnert zich dat ze toen richting centrum trokken en ter hoogte van het kruispunt linksaf sloegen, de toenmalige Gasstraat (nu Noord singel) in. Ook daar is Cyrill Wells nog in een huis gelegerd geweest. Zijn taak was toen te patrouilleren rich ting Oostrum en het opsporen van Duitsers, die daar incidenteel nog verscholen zaten. Tijdens een van deze patrouilles raakte hij gewond. Hij weet nog dat hij toen nog korte tijd ergens gelegen heeft, voordat hij Venray verliet. Sindsdien was hij hier niet meer terug geweest. Nu, 44 jaar later, ging zijn wens, om nog een keer in het huis dat hem veel bescherming had geboden, terug te keren, in vervulling. En onder het genot van 'n kopje Engelse thee met Limburgse vlaai haalde hij, samen met de familie Peeters, oorlogsherin neringen op. i HOTEL-RESTAURANT Piet en Marwil Jacobs Maasheseweg 76, Venray Telefoon 04780-81181 Openingstijden: ma. t.m. vr. 12.00-22.00 uur zondags v.a. 15.00 uur HOLTHEES-SMAKT Na de muzikale ontvangst, die wij afgelopen zondag brachten aan de veteranen van het Royal Norfolk Regiment bij het Pelgrimshuis (nadat zij hun herdenkingspiramide aan de Overloonseweg hadden onthuld) heb ben wij even rust. Tot eind oktober staan er geen optredens meer op het programma. Natuurlijk gaan onze wekelijkse repetities op donderdag van 20.00 tot 22.00 in het Pelgrimshuis gewoon door. Noteert u alvast in uw agenda dat de repetities op 6 en 13 oktober niet in het Pelgrimshuis gehouden zullen worden maar in Zaal van de Voorn. Andere data om te noteren: 8 oktober verenigingsfeest; 22 oktober loterij en fancy fair van de gezamen lijke verenigingen. Oprui mploeg voor de maand september: Floor Zeegers, Marian van de Woude, Petra Geurts. Voor afmeldingen: Marian van Os, tel. 04781-2003; Leo van Dijck, tel. 04780-87663. Voor opleidingen: Vic Gerrits, tel. 04782-202. nen hier genoemd worden Mathijs van Deursen en Pieter Janssen. Van „Festina" kan een en ander verwacht worden van Har Pollen. Van de plaatselijke vereniging gebruikt Paul Coppus deze loop als laatste test voor de een week later te lopen Berlijn Marathon. Hoge ogen zal ook Gé Peterink van A.V. Venray gooien bij de Veteranenklasse. Ook hij is in voorbereiding op een najaars marathon. Bij de dames lijkt Rini Gielen (AVT) de beste kansen te hebben op de zege. Ook voor haar geldt deze wedstrijd als laatste stap naar Berlijn. Inschrijven voor de diverse lopen kon tot 24 september bij mevrouw Alkim, Laurahof 18 te Venray. Tel.: 04780-85514. Het inschrijfgeld bij de vooraanmelding bedroeg: 5 en 10 km 5; halve marathon 7,50. Aanmelden op de wedstrijddag kost ƒ1,50 extra. Iedereen die de loop beëindigt ontvangt een herinnering. Voor de snelste tijd onder 1.08 is een geldprijs beschikbaar. Voor inlichtingen: mevrouw Alkim, 04780-85514. DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 Nr. 39 HONDERDENNEGENDE JAARGANG DODENHERDENKING Het was Venrays burgemeester, mr. Defesche, die in een korte toe spraak de Engelse gasten hartelijk verwelkomde, waarna de president van de gezamenlijke Engelse oud strijders-verenigingen - generaal- majoor David Thome - een herden kingstoespraak hield, bijzonder ge wijd aan hen die op deze Engelse begraafplaats te rusten zijn gelegd. Een Engelse leger-aalmoezier en Deken Buschman gingen voor in gebed, waarbij onze Deken zin-- speelde op de rust van de schapen en De Peel, waarvan de huidige begraafplaats nog een uitloper was, en de eeuwige rust die hier nu heerst. De ere-wacht bij dit gebeuren werd betrokken door Schutterij Het Zand- akker, terwijl de muzikale omlijsting op verdienstelijke wijze werd ver zorgd door Venrays Koninklijke Harmonie Euterpe. ONTHULLING MONUMENT Was de belangstelling op de Engelse Begraafplaats, gezien de weersomstandigheden, zeer redelijk te noemen, bij het monument aan de Overloonseweg groeide die belang stelling nog uit, doordat ook de buurtbewoners acte de presence gaven. Ook hier op dit stukje grond, aan een uithoek van Venray, was het burgemeester Defesche die een woord van welkom tot de aanwezige richtte en in kort bestek inging op de geschiedenis ter plekke - nu vieren veertig jaar geleden. Namens de D-Day-veteranen sprak kapitein B. Balsom, die zelf meevocht in de oktoberdagen van 1944 en in Venray en Overloon geen onbekende meer is - immers hij bezocht in de loop der jaren verschillende keren dit voormalige strijdgebied. Hij wees er in zijn herinneringstoespraak op, dat de Norfolk-soldiers vanaf D-Day (6 juni 1944) tot aan de bevrijding van Zuidnederland minder verliezen had den geleden dan in de strijd om Overloon en Venray. De feitelijke onthulling van het monument - het verwijderen van de Engelse en Nederlandse vlaggen - geschiedde door burgemeester Defesche en mister Chip Read, een van de oudste Norfolk-veteranen. Ook hier gingen Deken Buschman en de aalmoezenier in gebed voor, terwijl de Koninklijke Harmonie op nieuw liet horen op perfekte wijze de Engelse muziek te kunnen vertolken. Schutterij Het Zandakker gaf - ondanks de regen - fleur aan het geheel door hun prachtige uniformen - met zilver getooid. Kransen werden zowel op de Engelse begraafplaats als bij dit monument gelegd door The General Officer Commanding and all Ranks of 3rd British Armoured Division; The Goldstream Guards Association; The Royal Corps of Transport; De Vriendenkring van het Royal Norfolk Regiment uit Helmond; Het Gemeentebestuur van Venray; Het Oranje-Comité van Venray; De Bond van Wapenbroeders afde ling Venray en door nog enkele parti culieren en nabestaanden. Op de vier schuine vlakken van het herinneringsmonument zijn vier natuurstenen platen aangebracht met teksten in het Nederlands en het Engels. Het volgende is te lezen: Opgedragen aan de mannen van het eerste bataljon van het Royal Norfolk Regiment die leden en stier ven in de velden rond deze plaats, in oktober 1944. Moge vrede en vrijheid hun levend gedenkteken zijn. Dit monument is opgericht door hun kameraden en vrienden uit Brittanië en Nederland. Opgedragen aan alle Britse gealli eerde en Nederlandse soldaten, die sneuvelden voor de vrijheid van dit land en aan de onschuldige slacht offers van de oorlog. Speciaal de driehonderd burgers die de dood vonden in en rond Overloon en Venray in 1944. Vergeten zullen we ze nooit. De Helmonder Tiny van Dijk, voorzitter van de Vereniging Vrien den van het Royal Norfolk Regiment, dankte in een korte toespraak allen die aan de tot standkoming van dit monument hebben bijgedragen, waarbij met name genoemd werden de Gemeente Venray en Bouwmaat schappij Janssen die respectievelijk de grond beschikbaar stelde en belangeloos het monument bouwde. Het spelen van de beide volksliede ren besloot deze, ondanks de regen, stijlvolle zondagmorgen. Volledigheidshalve wijzen wij er nog eens op, dat deze dodenherden king los staat van de traditionele dodenherdenking welke jaarlijks wordt gehouden en voor dit jaar is vastgesteld op zondag 6 november. Komende zaterdag 16.00 uur is sportpark „De Wieën" het toneel van |de KNVB-bekerwedstrijd SV Venray PEC Zwolle. Venray, dat vorig jaar ook deel- tam aan het .grote KNVB-beker- toemooi', maakt op grond van de vorig seizoen behaalde periodetitel in de Hoofdklasse C, opnieuw deel uit van de clubs die strijden om de Nederlandse beker. Hoofdklasser Venray baarde vorig ar opzien door Eerste-divisionist Vitesse met 3-0 terug te wijzen. Deze onverwachte doch even zo overtui gende winst leverde de club o.a. de landelijke pers op. Veel belangstelling derhalve voor de tweede wedstrijd, tegen Ere-divisionist DS '79. En ook het team van Simon Kistemaker kreeg het moeilijk. De laatste minuten van de noodzakelijk geworden verlenging brachten de uiteindelijke beslissing. Venray verloor nipt, met 0-1. Al met al heeft de Venrayse formatie in ieder geval een visite- afgegeven, dat nu nog door- VOOR NIEMAND BANG „Kijk" zegt Laseroms, „We zijn voor niemand bang. Als Ere-divi- sionist behoor je zo'n wedstrijd gewoon te winnen. Dat zeg ik niet vanuit een bepaalde arrogantie, dat is gewoon zo. Óf dat altijd uitkomt, is een tweede. PEC is een volwassen ploeg die de wedstrijd serieus opneemt en vanaf de eerste minuut geconcentreerd zal zijn!" NIET KANSLOOS Trainer Wouters van Venray, die getuige was van de 4-1 overwinning van PEC op Ajax, acht zijn ploeg niet bij voorbaat kansloos, doch wijst op de kracht van PEC. „PEC Zwolle werd voor aanvang van de competitie als degradatie-kan didaat beschouwd. De realiteit blijkt echter anders. De ploeg uit Zwolle speelt aanvallend voetbal, volgens Engelse stijl, vaak zelfs met vier spit sen. PEC toont nu eigenlijk al aan een goede middenmoter te worden in de Eredivisie." Wouters verwacht ook tegen Venray een aanvallend PEC. „We zullen ongetwijfeld onder druk worden gezet, maar mijns inziens is de ploeg daar tegen opgewassen." COMPETITIE VOOROP! Voor Wouters staat de competitie voorop. Echter is hij er zich terdege van bewust dat deze wedstrijd een unieke gelegenheid is wederom de landelijke pers te halen. En dat wil de club natuurlijk niet aan haar neus voorbij laten gaan. Na de overwinning van PEC op Ajax enerzijds en de successen van SV Venray vorig jaar anderzijds, verwacht Wouters aankomend week end een massale opkomst van de Venrayse bevolking. Inmiddels heeft de radio al belangstelling getoond voor deze bekerwedstrijd. Tros sport, Radio Limburg en Radio Oost zullen bij deze wedstrijd aanwezig zijn. Regen, regen en uiterste waak zaamheid tegen een mogelijke aktie van de IRA, kenmerkten j.l. zondag de stijlvolle herdenking van onze gesneuvelde Engelse bevrijders en de onthulling van het monument aan de Overloonseweg nabij de Loobeek. Tegen regen kan men zich bescher men met een paraplu, of men trekt thuisgekomen droge kleren aan. De soldaten die vierenveertig jaar gele den over dezelfde sompige velden langs de Loobeek kropen, hadden die bescherming niet. Niet tegen de regen, nog minder tegen de mijnen die daar door de Duitsers rijkelijk waren achtergelaten. Bescherming tegen een mogelijk IRA-aktie heeft men praktisch niet. Uiterste waakzaamheid en een gron dig onderzoek van het te beschermen gebied zijn vrijwel de enige mogelijk heden. En dat had de Venrayse politie dan ook zeer zorgvuldig gedaan. Met in het achterhoofd de gedachte aan de IRA-akties in Bergen, Roermond en Mönchen Gladbach (om maar dicht in de buurt te blijven) wenste men de Engelse bezoekers en hun Nederlandse vrien den zo goed mogelijk te beschermen. De wegen naar de Engelse Begraaf plaats en naar het monument waren voor het verkeer afgesloten; de bossen aan de Hoenderstraat uitge- Icampt; de Loobeek doorzocht naar mogelijke explosieven. Naast de geüniformeerde gemeentepolitie en de reserve-politie „wemelde" het van rechercheurs in burger die nauwlet tend de omgeving in de gaten hielden. Gelukkig is al die voorzorg over bodig gebleken, maar het kenschets wel degelijk het feit, dat de niet-afla- tende strijd tussen Engeland en het Noord-Ierse Republikijnse Leger zich naar het vasteland van Europa heeft uitgebreid. Het huis aan de Overloonseweg, wat 44 jaar ge leden bescherming heeft geboden aan Cyrill Wells, wordt aandachtig bekeken. V.l.n.r. Mevr. Laurensse-Peeters, Mevr. Arts-Peeters, Mevr. Coenen uit Helmond, Kapitein Dicks, Betsy en Cyrill Wells en Mevr. de Bever. Gedeeltelijk zicht baar is dhr. de Bever die tekst en uitleg geeft.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 13