SCHAKEN Uit de raad van Meerlo-Wanssum Gemeentebegroting 1989 Politie vraagt getuigen KLEEDGELD VOGELMARKT PAARDESPORT Schuttersgilde Nieuwe cursussen Stichting Volwassenen Educatie Wijkvereniging Landweert M.C.C. Venray Afsluiting parkeerterrein ten zuiden van gemeentehuis JUM Praatgroep vrouwen van 40-60 jaar Wijkvereniging Veltum Kinderkoor De Bandelieren JBC Venray '80 Jongerenkoor CHRISKO Inschrijving Carnavalstent Cursus „Marketing in de sportvereniging" PEEL EN MAAS Donderdag 15 september - Pagina 15 Bijna een uur had de raad nodig voor de behandeling van een brief van de PK fractie aan het college van burgemeester en wethouders en de leden van de raad. Op voorstel van het CDA was de subsidie aan het Jongerenkoor te Swolgen voor de bouw van een blokhut hoger uitge vallen dan het collegevoorstel. Tegen die gang van zaken had de PK ernstige kritiek en zij vroeg zich af of b en w de raadscommissie wel serieus neemt. De voorzitter zei geen behoefte te hebben op de uitvoerige discussie rond die subsidieverlening nog eens terug te komen. De heer Beterams voelde zich daarover teleurgesteld. Volgens hem kan de oppositie zeggen wat ze wil, de meerderheid in de raad doet toch haar eigen zin. Het beleid van het college, aldus de heer Beterams, wordt door het CDA en de kerk-, torenpolitiek bepaald. De voorzitter bestreed die stelling, want de procedures rond de besluit vorming zijn goed verlopen. Dat de wethouders afwijken van het college voorstel en steun geven aan' het door het CDA ingediende voorstel, is in onze democratie mogelijk. Voor de aanleg van een standplaats voor de bibliobus in Meerlo gaf de raad een krediet van 3.000,-. Alle fracties betreurden, dat de Bouw- en Woningtoezicht en Milieu, vroeger ondergebracht bij de ge meente Horst, ontbonden was, ondanks protesten van Sevenum, Grubbenvorst, Broekhuizen en Meerlo-Wanssum. Nu was er wel een nieuwe dienst geformeerd, maar wat betreft Bouw- en Woningtoezicht was er geen eenstemmigheid tussen de vier overgebleven gemeenten. Sevenum en Grubbenvorst wilden namelijk een eigen ambtenaar voor die dienst houden. Wel kon Meerlo-Wanssum gaan samenwerken met Broekhuizen. Wat betreft het milieutoezicht was er wel eenstemmigheid. Twee vroege re medewerkers kunnen worden overgenomen. Als straks het Gewest tot instelling van een eigen milieu dienst overgaat, zal bekeken worden of die twee ambtenaren in die dienst kunnen worden ingepast. De heer Nabben had een brief aan het college geschreven omtrent de gang van zaken rond de aansluiting op het aardgasnet. Negen bewoners moeten elk 4.425,- per aansluiting betalen, terwijl vroeger andere com plexen maar 950,- per pand hadden gekost. Het college zegde toe zowel de brieven van de betreffende bewoners als de brief van raadslid Nabben in de commissie te bespreken, om te bekij ken of er nog iets gedaan kan worden aan dit toch wel heel grote verschil. Er moest een nieuw raadsbesluit worden genomen voor de bouw van tien sociale woningen in Wanssum, omdat de bouw duurder zou gaan worden. Zo moest ook de gemiddelde huurprijs worden vastgesteld en die gaat voor die woningen 632,30 per maand bedragen. Het was een hoge huur, maar er was geen weg terug. Openbaar onderwijs zal vóór het jaar 1992 in de gemeente Meerlo- Wanssum niet mogelijk zijn, omdat er nu nog geen plannen tot stichting zijn ingediend. Maandagmorgen, even voor 11 uur, vervoegde zich in een kledingzaak in de Grotestraat een man en een vrouw, terwijl de eigenaresse van de die kle dingzaak een klant aan het helpen was. De eigenaresse had al direct het gevoel dat het tweetal iets in het schil voerde. Beiden vertrokken dan ook zonder iets gekocht te hebben. Maar al gauw werd ontdekt dat er vier dure truien verdwenen waren. De eigena resse zette een achtervolging in. Enke le winkels verder zag zij de vrouw staan. Ze hield haar aan en er ont stond een woordenwisseling, over en weer werd er aan eikaars kleding ge trokken totdat uit de mantel van de vrouw de vier truien op straat vielen! Ook de man bemoeide zich er mee en ondanks dat de textielverkoopster hulp vroeg aan de omstanders, was er niemand te vinden, die bereid was hulp te bieden, totdat de politie arri veerde. Die kwam uiteindelijk met veel mankracht ter plaatse, maar in middels waren de man en de vrouw spoorloos verdwenen in de drukke Grotestraat, tijdens de Markt. Het eigenaardige doet zich voor, dat vele markt bezoekers getuige zijn ge weest van een en ander, maar het is de politie nog niet gelukt een goed signa lement te krijgen van het tweetal. Het zijn inwoners van Venray, of uit de buurt. Dringend vraagt de politie, in het belang van de opsporing, mede werking van de getuigen. Zij kunnen verzekerd zijn dat hun medelingen met de grootste discretie zullen worden be handeld. SCHUTTERS AANGEHOUDEN Uit pure baldadigheid, zo hebben ze later aan de politie bekend, hadden drie jonge mannen er schik in om vanuit een rijdende auto te schieten. Eerst op brandende straatlantaarns, later toen die lol er af was, op konijnen welke in de lichtbundel van de auto gevangen waren. Een eerste melding daarover kwam bij de politie binnen in de nacht van zondag op maandag, omstreeks half drie. Het gelukte de politie de auto tot stoppen te dwingen. De inzittenden waren in het bezit van een luchtdruk pistool en een windbuks met inge korte loop, met de daarbij behorende kogeltjes. Een en ander werd in beslag genomen. Na voorgeleid en ingesloten te zijn geweest, werden het drietal (rond 20 jaar) in de loop van maandag huiswaarts gezonden, uiteraard met de mededeling dat proces verbaal zal worden opgemaakt. DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING Dinsdagavond was het niet verlenen van voorrang, door een 29-jarige auto bestuurder uit Grashoek, oorzaak dat een botsing ontstond tussen twee per sonenauto's. Die bestuurder draaide vanuit de ingang van P.C. Servatius de Oostsingel op, terwijl op dat moment een personenauto naderde, bestuurd door een 20-jarige inwoner uit Wan ssum. Beide bestuurders en een inzit tende jongedame uit Venray moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto's waren vrijwel totaal ver nield. DIEFSTAL BROMFIETS In de nacht van dinsdag op woensdag is een aan de Henseniusstraat staande bromfiets ontvreemd. POGING TOT DIEFSTAL AUTO Het is bij een poging tot diefstal van een aan de Anemoon staande personenauto gebleven. De eigenaar zit wel met een behoorlijke schade. Beide portiersloten zijn vernield, ter wijl er rond die sloten nogal wat be schadigingen waren aangebracht. CONTAIN ERBRAND Venrays brandweer moest zondag middag uitrukken voor een brandje ontstaan in een met jpapier en afval gevulde container, een bedrijfs- straatje achter de Grotestraat, met ingang in het Schóutenstraatje. Voordat de brandweer arriveerde was dr brand al geblust door emmers water en een brandblusser. De brandweer had moeite om bij de brand te komen, omdat in verband met het straatfestival, alle mogelijke toegangen waren versperd door diverse stands en kramen. Bovendien was het in Venray-kom enorm druk. De organisatoren van dergelijke festiviteiten houden kennelijk te weinig rekening met calamiteiten. Iedereen heeft kleding nodig. Met kleren kun je laten zien wie je bent. Voor opgroeiende kinderen is kleding vaak belangrijk. Meer om te kunnen laten zien wie ze zijn, dan om zich te beschermen tegen regen of zon. Een manier, om een eigen stijl in kleding te ontwikkelen en met geld om te gaan, is kleedgerld. EIGEN KLEEDGELD Met eigen kleedgeld kunnen kinde ren (in overleg) zelf bepalen welke kleren ze willen kopen. Door uw kind zelf kleren te laten kopen, leert uw kind wat geld waard is. Uw kind leert dat grote uitgaven gepland moeten worden. En dat hier van tevoren geld voor opzij gelegd moet worden. Door ervaring leert uw kind ook waar het bij kleding op moet letten. Bijvoorbeeld: Is het kleurecht? Slijt het snel? Is het kledingstuk netjes af gewerkt? Eigen kleedgeld zal een bewustere keuze van de kleding bevorderen. Uw kind gaat misschien meer combineren tweedehands (maar goede) kleding kopen of zelf kleding maken. Op die manier kan uw kind meer met het kleedgeld doen. HOOGTE KLEEDGELD Als u van plan bent uw kinderen kleedgeld te geven, moet u weten hoe hoog dit bedrag moet zijn. U kunt hier van tevoren een schatting van maken. Hiervoor kunt u nagaan hoeveel geld u gemiddeld per maand aan kleding voor uw kind uitgeeft. Dit kan dan de hoogte van het kleed geld worden. Later kunt u dit alsnog bijstellen. De hoogte van het kleedgeld kan afhankelijk zijn van wat u gewend bent uit te geven. Maar ook is het afhankelijk van de inkomsten van het gezin. Ook is de hoogte van het kleedgeld afhankelijk van de leeftijd. Als uw kind nog erg snel groeit zal het snel nieuwe kleren nodig hebben. Uw kind kan ook in een fase zijn dat trends en rages erg belangrijk zijn. afspraken over kleedgeld Als u eenmaal kleedgeld geeft aan uw kind, zullen er afspraken gemaakt moeten worden. Een aantal belangrijke afspraken volgt hier: -Het kleedgeld moet een vast be drag zijn. Zo weet uw kind wat het kan besteden. -Uw kind moet weten wat het aan kleren moet kopen. Hiervoor kunt u samen een lijstje opstellen. Het noodzakelijke is dan altijd aanwezig. -Tot slot moet u het kleedgeld regelmatig geven. Bijvoorbeeld elke eerste van de maand of elk kwartaal. Dan kan uw kind van tevoren bekijken wanneer het kleedgeld ge bruikt kan worden. Voor meer informatie of vragen kunt u terecht op het budgetspreek-- uur bij Betty Schols-Snijders in „De Clockert", Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 04780-83100. Afspraken maken is de gehele week mogelijk tussen 9.00 en 10.00 uur. Spreekuur op afspraak: maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. De vogelvereniging de "Gevleugel de Vrienden" Wanssum e.o. te Wanssum organiseert op zondag 18 september 1988 haar maandelijkse vogelmarkt. Deze zal worden gehouden van 09^30 tot 12.00 uur in het gemeen schapshuis "De Zandhoek" (bij de kerk) te Wanssum. Gevraagd worden alle soorten kanaries, parkieten en exotische vogels. ST. JAN MERSELO Zaterdag 10 en zondag 11 septem ber werden te Wanroy de N.K.B. kampioenschappen voor pony's ver reden waaraan ook St. Jan uit Merselo mocht deelnemen. Het resul taat was een mooie 7e plaats met 250 punten voor het viertal klasse M. Renee Basten met de pony Flika, Esther Janssen met Ferial, Rosalinde van Lipzig met Limbra en Anouk Ariaens met Sobek als reserve was Luc Sikes. Dit alles onder leiding van Marie-J osé CleversProficiat SCHUTTERIJ ,T ZANDAKKER GILDE ST. JAN VENRAY Afgelopen zaterdag is het hoogste punt van de bouw van het Gildehuis bereikt. Onder toezicht van de bescherm vrouwe Mevr. Defesche-Derks, en in aanwezigheid van leden van de bouwcommissie en de bouwvakkers, werd de vlag door de jongste bouw vakker en de uitvoerder op het hoogste punt bevestigd. In haar toespraak benadrukte de beschermvrouwe dat ze trots is op de mannen die als ware Schutsbroeders hun vrije tijd opofferen om dit mooie schuttersgebouw op te richten. Ook dankte ze de dames, die het maar goed moeten vinden dat hun mannen zo vaak weg zijn van huis. De voorzitter van de bouwcommis sie, de heer A. Hoogeveen, bedankte de Schutters voor hun geweldige inzet. Hij hoopte dat de verdere werkzaamheden met dezelfde inzet zullen gebeuren. Hij feliciteerde de Schutterij met de bereikte mijlpaal. Daarna werden de gasten en de bouwvakkers verwend met spijs en drank, en er volgde een gezellige samenzijn. Wij danken de dames van de keukenwagen voor het vele werk. Aanstaande zondag 18 september oefenen schieten op de schuttersweide in de Endepoel, aanvang 10.30 uur. Aanstaande zondag 18 september zal het muziekkorps optreden te Leunen. Bijeenkomst óm 16.00 Uur bij 't „Trumke". Naast de reeds bestaande kursussen, biedt de Stichting Volwassenen Edu catie nu ook een eenjarige kursus Ad ministratie Nederlands aan. Zij wil hiermee mensen bereiken in de regio Venray die graag wat meer willen we ten over de basisbegrippen van het boekhouden. Zij, die thuis, in verenigingen of op hun werk te maken hebben of krijgen met administratie, of zij, die de com puter willen inzetten voor hun admi nistratie kunnen met deze kursus hun voordeel doen. Hoewel er niet met computers wordt gewerkt, maken de kursisten kennis met een boekhoudsysteem dat hier helemaal op gericht is. Op deze wijze krijgen ze inzicht in een systeem dat thuis en daarbuiten te gebruiken is, met of zonder computer. Bovendien komen, bij het onderdeel Nederlands onderwerpen aan bod zo als verslagen en brieven schrijven, for mulieren invullen, teksten lezen en be grijpen, grammatica en de vaardigheid je gedachten onder woorden te bren gen. Een bijzondere kombinatie van twee vakken, die meer met elkaar te maken hebben dan menigeen zou ver moeden. Belangstellenden kunnen zich rich ten aan SVE Horst, tel. 04709-3298. Op zondag 9 oktober organiseert de aktiviteitencommissie een grote rom melmarkt in wijkcentrum 't Stekske. Indien U hier spullen voor heeft, be waar deze dan even voor ons, wij ko men deze dan zaterdag 8 oktober bij U ophalen. Indien U heel veel spullen heeft, of buiten de wijk Landweert woont, neem dan even contact op met een van de volgende mensen: Gerda, tel. 11011 of Geert, tel. 85021. Op vrijdag 14 oktober organiseert het Jeugd Jongerenwerk een alchohol- vrij discobal voor de kinderen in wijk centrum 't Stekske. De disco duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Op zaterdag 5 november organiseert de aktiviteitencommissie een drop ping. De inschrijfformulieren vindt U in het wijkkrantje „Kijk op de wijk" van 1 oktober. CROSS VAN BLADEL IN HAPERT 250 cc junioren Ton van Dijk. Direct na de start was Ton al betrokken bij een valpartij. Conditioneel gezien was dit voor Ton nog geen probleem, maar omdat hij nogal gretig te werk ging, viel hij er nog een paar keer af. Ton eindigde de eerste manche als 31ste. In de 2de manche kwam Ton als 18de door, in 4-ronde tijd was hij al opge klommen naar de 9de plaats, kwam toen ten val en staakte gedesil lusioneerd de strijd. Volgende keer meer succes. Theo v.d. Laar. Theo had een goede start, 3de. In de eerste ronde eiste hij de koppositie al voor zich op, wist dit twee rondes vol te houden, maar moest toen toch een plaats vrij geven. In de slotfase kreeg Theo het nog moeilijk maar wist zijn 2de plaats vast te houden. In de 2de manche had Theo weer een goede start, kwam als derde door, en moest weer 1 plaats vrij geven. Theo reed een constante wedstrijd en eindigde als 4de. Hij werd algemeen 3de. 250 cc senioren kampioenswedstrijd Eduard de Bruyn. Eduard kwam in de eerste ronde als 7de door, klom snel op naar een 2de plaats. Met koploper Van Keulen in zicht, ging Eduard in de fout. Hij viel terug naar de 5de plaats, maar enkele rondes later was hij al weer 2de. Van Keulen zijn voorsprong was toen voor Eduard niet meer te overbruggen en Eduard eindigde als 2de. In de 2de manche nam Eduard meteen het heft in handen en reed van start tot finish op kop. Hierdoor werd hij tevens eindoverwinnaar. Toon Claessens. Toon had een goede start en kwam als 5de door, hij kon het tempo van de kopgroep goed volgen, totdat hij in de fout ging, ten val kwam en als 8ste weer moest beginnen. In de slotfase klom hij weer op naar de 5de plaats. In de 2de manche reed Toon op een 6de plaats, tot Van Keulen in de fout ging en Toon opschoof naar de 5de plaats. Ifi de slotfase werd Toon nog 4de door een foutje van Theunissen. Marcel Wilms. Marcel werd in de eerste manche 15de, en in de tweede manche eindigde hij als 19de. De volgende wedstrijd wordt op 17 en 18 september gehouden, circuit De Peel, Venray. Jeugdleden voor de opleiding tot het pionnen-, toren- of koningsdiploma hebben op dinsdags hun clubavond, en wel van 19.00 tot 20.0Q uur. Wij starten met de eerste les voor diegene welke reeds in opleiding waren op dinsdag 20/9 a.s. Wij beginnen dan met examen training voor de verschillende diplo ma's. Dus aspiranten thuis repeteren. Voor de nieuwelingen, welke voor het eerst onze lessen gaan volgen, beginnen we op dinsdag 27/9 a.s. Indien iemand op de eerste club avond verhinderd is, graag tussen 18.45 en 19.15 even telefonisch door geven (04780-80257). De contributie is gewijzigd en wordt als volgt: - contributie als aspirant lid van september t/m mei is fl. 36,- - eenmalige aanschaf jeugdschaak- boek van B.J. Withuis (voldoende voor alle 3 diploma's) fl. 10,- - examenkosten per diploma 5,--. Bij aanmelding dient de contributie en ontvangst van schaakboek het bedrag te worden voldaan. Breng op de eerste avond (een van) je ouders mee, dan kan het gereed liggende formulier ingevuld worden. Clublokaal is: Kennedyplein 1, tel. nr. 80257. Schaakinstructeur is de heer J. Louwerse met assistenten. Na les geving kan ook onderling geschaakt worden, want je bent ook lid van de vereniging. Nieuwe aanmeldingen kunnen gericht worden aan: W. Frederiks, Langeweg 69, 5801 XW Venray, tel. 04780-82971. In verband met de activiteiten ten bate van de Grote Kerk of St. Petrus Bandenkerk, die georganiseerd wor den onder de naam "Venroj bloast van d'n Tore", zal bovenvermeld parkeerterrein voor het verkeer worden afgesloten volgens onder staand schema: Dinsdag 13 september 1988 om 18.00 uur de achterste terreinhelft t.b.v. plaatsing feesttent. Woensdag 14 september 1988 om 18.00 uur het gehele terrein voor opbouw kramen etc. Op vrijdag 16 september a.s. 's morgens wordt de bekende „Jump- ingpoort" door Nelissen (-van Egte- ren) geplaatst en wel aansluitend aan de rand van het trottoir van de Raadhuisstraat. De festiviteiten beginnen op vrijdag 16 september en eindigen op zondag 25 september a.s. Op maandag 26 september 1988 na 18.00 uur is het terrein weer vrij voor parkeren. Het terrein is dus 2 weekeinden en 2 maandagen (markt), niet voor parkeren vrij. Vrijdag 16 september organiseert JUM voor de 3e maal haar steppenrace. Aanvang 19.00 uu^ met o.a. snelheidsrace, estafette. Zaterdag 17 september zijn we open vanaf 20.00 uur. Zondag 18 september zijn we open vanaf 15.00 uur. Waarom voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar? Deze leeftijdsfase is voor sommige vrouwen een ingrijpende periode in hun leven. Lichamelijk vinden er veranderingen plaats. Geestelijk voel je je soms niet stabiel. Maatschappelijk krijgt je leven een andere inhoud. De zorg gaat nu niet meer zoveel uit naar de ander er wordt van je gevraagd nu voor jezelf te zorgen, aandacht te krijgen voor jezelf. Maar hoe? Met deze groep staren we een cursus liever leren dan afleren. Als onderwerpen hebben we b.v. gekozen voor; macht-onmacht, keuzes maken, omgaan met maat schappelijke knelpunten, omgaan met normen. Dit alles kan een grote steun voor ieder individueel zijn. VIDO is een organisatie die zich sterk maakt voor het feit dat vrouwen zich serieus nemen in deze periode van hun leven. In deze groep leren vrouwen elkaar te steunen èn kunnen daaruit ook nieuwe kracht putten om verder te gaan. Deze praatgroep wordt gehouden in de Bachstraat 14b te Venray, op de dinsdagmorgen van 9.00-11.30 uur en bestaat uit 12 bijeenkomsten. Wij willen eind september starten. Kosten bedragen 4,00 per keer. Voor meer informatie kunt u bellen: C1780-83198 of 04780-85775. Programma knutselclubs 19, 20 en 21 september: maken van jampot en droogbloemen. 26, 27 en 28 september: stenen verven. Kalender Elke zaterdag 10.00-11.00 uur ma- jorettengroep in wijkcentrum 't Schöpke. Elke dinsdag 14.00 uur dansen voor ouderen vanaf 50 jaar. Aanvang 14.00 uur. Feest week 2 oktober rommelmarkt, aanvang 12.00 uur. 4 oktober dansmiddag voor oude ren, vrije entree. 5 oktober kindermiddag met Christiaans Jeugdshow. Aanvang 14.00 uur. Voorverkoop kaartjes van af 12.00 uur op 2 oktober in het wijk centrum. Leden ƒ2,- p.p.; niet-leden f3,- p.p. 5 oktober kienavond met mooie prijzen, aanvang 20.00 uur. Zondag 9 oktober gezinsdag: 11.00 uur levend ganzenbord, aansluitend Fruhschoppen. Dinsdag 11 oktober algemene leden vergadering Wijkvereniging Veltum. Dinsdag 20 september. GEEN koorrepetitie. Dinsdag 27 september. Repetitie om 18.30 uur. Zondag 2 oktober. We zingen de mis van 11.00 uur in de Grote Kerk. We zijn om 10.30 uur in het zaaltje. Jeugdkoor Dinsdag 20 september GEEN repetitie. Dinsdag 27 september. Koorrepetitie om 19.45 uur. Zondag 2 oktober. We zingen tijdens de mis van 11.00 De leden van de jeu de boulesclub hebben de mooie dagen van de nazomer zeer gewaardeerd. Deze oorspronkelijke buitensport kende de afgelopen tijd verscheidene aktiviteiten. Op toernooien binnen en buiten de regio werden door leden van J.B.C. Venray 80 diverse prijzen gehaald. Ben en Leny Aarts, le prijs in Gemert. Lou en Gonny Leenders, le prijs in Eindhoven. Eef en Marian Zeelen en Frits v.d. Berg, 2e prijs in Helmond. Bovendien wisten E. Zeelen en F. v.d. Berg zich via voorronden te plaatsen voor de nationale doublet- tenkampioenschappen die a .s. zondag 18 september in Hilversum worden gespeeld. Woensdag 11 september a.s. organiseert J.B.C. Venray 80 zelf een doublettentoernooi op haar eigen ter rein „Vlakwater". De verwachting is dat er circa 70 personen zullen deel nemen. Iedereen succes gewenst. Hallo allemaal. Allereerst bedankt voor de opkomst vorige week woensdag. Vergeten jullie de volgen de reptitie niet. Als je niet kunt wil je dan afmelden bij Marij. Tel. 04780-86721. Wil je ook de volgende data noteren in je agenda: 1 oktober mis Vredeskerk 19.00 uur. 15 oktober mis Vredeskerk 19.00 uur 12 november mis Vredeskerk 19.00 24 december mis Vredeskerk 21.00 Ben je tussen 15 en 30 jaar, dan ben je altijd welkom om eens te komen kijken bij onze repetitie. We repeteren elke woensdag van 7 tot 8 uur in het parochiezaaltje langs de Vredeskerk. Naast de maandelijkse zangbeurt in deze kerk komen we ook vaak gezellig bij elkaar. Dus, aarzel niet en durf mee te zingen. Veel groetjes van John. NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redektie van het bureau voorlichting en inspraak (Vervolg pagina gemeentepraat) CULTUUR EN RECREATIE In dit jaar zijn twee belangrijke pro jecten uit de startblokken gegaan, te weten de nieuwe openbare bibilio- theek en de vrije academie. Ander nieuws is te melden over vergaande sa menwerking tussen vrije academie, de balletschool en de muziekschool Daar over zijn al enige tijd gesprekken gaande ,die mogelijk zelfs tot een fusie zouden kunnen leiden, zij het dan niet op korte termijn. Een ander belangrijk aan dachtspunt is het volwassenenonder wijs. In de loop der jaren zijn daarvan diverse vormen gestart en nu gaat het er juis om de samenhang tussen al die vormen meer op elkaar af te stemmen, vooral ook in regionaal verband. In 1990 wordt de „Wet Economi sche zelfstandigheid van 18-jarigen" van kracht. Deze wet zal met name ge volgen hebben voor vrouwen die in 1990 en daarna meerderjarig worden. Iedereen - zowel mannen als vrouwen - is dan verplicht om vanaf 18 jaar voor zichzelf te zorgen en beschikbaar te zijn voor de arbeidsmarkt. Daarmee zal de economische positie van vooral vrouwen aanzienlijk veranderen. In dit najaar is meer duidelijk te ver wachten over de inhoud van de wet en zullen er voorlichtingsactiviteiten gestart worden. Ook de jeugd wordt niet vergeten. De gemeente maakt 90% van alle speelvoorzieningen zelf op de eigen houtwerkplaats in de Testerik bossen. Het achterstallige onderhoud aan deze spelvoorzieningen is ingehaald, de on veilige situaties zijn weggewerkt en cir ca 100 speelwerktuigen zijn opge ruimd. In Brukske is nu een jaar ervarig op gedaan met een speciaal spreekuur voor kinderen uit de wijk die hun wen sen en bezwaren kenbaar kunnen ma ken. Die opzet werkt goed en het ge meentebestuur overweegt of een der gelijke opzet ook in andere wijken zou kunnen. In de sportsector drukken met name de financiële problemen een stempel op het onderhoud aan de accommoda ties. Het gemeentebestuur gaat er daarom vanuit dat er steeds meer een beroep zal moeten worden gedaan op een stuk zelfwerkzaamheid binnen de verenigingen. De matige gezondheid van de Venrayse bossen maakt kaalslag op grote schaal nodig. Venray telt erg veel bossen. Maar met de gezondheid van die bossen is het niet erg best, in deze rubriek was daar over al meerdere malen te lezen. Meer dere hectaren bos zullen worden ge kapt, Alleen al in 1988 was dat 125 hectare. Dit najaar en begin 1988 wor den de ca. 100 hectare gekapt bos in Vredepeel en Ysselsteyn herplant. On dertussen is het wachten op de resulta ten van de diverse proeven die Staats bosbeheer in 1988 heeft uitgevoerd. De eerste echte resultaten worden pas in 1990 verwacht, maar naar het zich nu laat aanzien kunnen die met enig optimisme worden tegemoet gezien. Bij het onderhoud van de plantsoenen en bestratingen wordt jaarlijks het ge bruik van Chemische bestrijdingsmid delen verminderd. In 1988 is dit ge bruikt teruggebracht van 20% tot 10% van de totale beplantingsopper vlakte. burgemeester en Wethouders van Venray, stellen voor de horeca-ondernemers in Venray-kom de inschrijving open voor het exploiteren van een feest-/danstent op het Gouden Leeuw terrein tijdens de carnavalsdagen 1989, te weten zaterdag 4 tot en met dinsdag 7 februarie 1989. Bij de exploitatie van de tent dient rekening te worden gehouden met het volgende. a. De tent moet voldoen aan de brandveiligheidsvoorschriften. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de commandant brand weer. b. Alle aansluitingen (elektriciteit, water en afvoer) en afzettingen (om nooduitgangen vrij te houden) moeten door en voor rekening van de exploitant worden uitgevoerd. c. De tent moet op aanwijzing zodanig worden gesitueerd, dat de toiletwagen op een controleput van de riolering kan worden aangesloten. d. De tent mag tijdens de genoemde dagen tot 's nachts 02.00 ubr geopend zijn, maar de muziek moet om 01.00 uur worden beëindigd. De inschrijving dient te geschieden in een gesloten envelop met duidelijk het opschrift „carnavalstent". De envelop dient te worden bezorgd op kamer 119 van het gemeentehuis. De inschrijving sluit op vrijdag 23 september 1988 te 12.00 uur. Te laat ingekomen inschrijvingen worden niet in aanmerking genomen. Binnen 14 dagen ontvangen de inschrijvers bericht omtrent de gun ning. Bij gunning dient 25% van de inschrijfsom te worden voldaan, LerWijl het restant van de inschrijfsom vóór 1 februari 1989 dient te zijn overgemaakt. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, Steeds meer sportverenigingen staan tegenwoordig stil bij de vraag in hoe verre de aktiviteiten die de vereniging aanbiedt, aansluiten bij de wensen en verwachtingen van de deelnemers. De ze kritische kijk binnen de eigen vere niging is begrijpelijk en voornamelijk ontstaan als gevolg van ontwikkeling van ledentallen, daling van het aantal jeugdleden, verhoging van tarieven van organisaties e.d. Bovendien gaan steeds meer toe komstige leden zich eerst grondig in formeren voordat ze uiteindelijk de or ganisatie kiezen die hen het meeste te bieden heeft. Dit alles heeft tot gevolg dat er een verschuiving heeft plaatsgevonden van een produktgericht denken naar een manier van denken waarin de doel groep (lees: de toekomstige leden) cen traal staan. Verenigingen gaan hun produkt dus op een speciale manier aan de man/vrouw brengen. En dat is „Marketing". SPORTSERVICE LIMBURG HELPT EEN EIND OP WEG In oktober organiseert Sportservice Limburg een aantal cursussen met als thema „Marketing in de sportvereni ging". In Venray wordt deze gehou den in gastencentrum Wieënhof, Leunseweg 20a op maandag 17 okto ber en maandag 7 november. De cursus duurt 5 uur (2 avonden van ongeveer 2Vi uur). De cursus is bedoeld voor diegenen die binnen een sportorganisatie een bestuurlijke funktie vervullen of willen gaan vervullen. De volgende thema's komen aan de orde: marketing in de sportvereniging; wat is het wel en wat is het niet? waarom marketing in de sport vereniging? hoe stellen we de behoefte van (toekomstige) deelnemers vast? promotie en publiciteit? het opzetten, uitvoeren en evalu eren van aktiviteiten. Iedere deelnemer ontvangt een uit gebreid en praktisch werkboek met praktijkbijlage waarin de behandelde thema's nog eens duidelijk beschreven zijn. KOSTEN? De deelnemersbijdrage is ƒ20,-. Be taling dient kontant bij de eerste cur susavond te worden voldaan óf door inlevering van een acceptgirokaart t.g.v. bankrek. 57.80.02.612 van de A.B.N. bank te Sittard of op giro nr. 570.64.85 van de Postbank o.v.v. Ap plicatie Marketing. AANMELDEN Aanmelden kan schriftelijk bij Sportservice Limburg t.a.v. dhr. M. Leinders, Postbus 410 6130 AK Sittard o.v.v. Applicatie Marketing. Aanmel dingen dienen uiterlijk 27 september binnen te zijn. Na ontvangst van de aanmelding worden de aangemelde personen rechtstreeks door Sportservi ce uitgenodigd. Voor nadere informatie kan men te recht bij Sportservice Limburg, tele foon 04490-25988.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 15