Pelgrimage to Venray op Britse B.B.C. cor Installatiebedrijf Venray overgenomen Weerzien na verschikkelijke oorlogservaring Voor de derde achtereenvolgende maal PEEL EN MAAS verf behang Jongens atletiekploeg in landelijke finale BEKENDMAKING BEKENDMAKING PEEL EN MAAS Donderdag 8 september - Pagina 5 Op 16 oktober 1944, twee dagen voor de officiële bevrijding van Venray, rukte het Engels leger op vanuit Overloon richting Venray. Om 7 uur 's morgens werd een vooruitgeschoven Engelse soldaat vóór de woning van de familie van Kessel aan de Laagheidseweg in zijn knie geschoten. Gewond bleef hij daar liggen. Tijdens de eerstvolgende vuurpauze ontfermden de toen 24-jarige Piet van Kessel en de Haagse onderduiker Gerrit Gritter zich over de gewonde soldaat. Zij zagen toen op een. driehonderd meter afstand, over de Loobeek, een Rode Kruiswagen staan. Samen hielpen ze de Engelse soldaat daarheen. Ze konden de Loobèek oversteken via een balk welke over de beek was gelegd. Amper aan de andere kant van de Loobeek trapte Piet van Kessel op een landmijn, waardoor een van z'n benen werd afgerukt. Zwaar gewond viel hij neer en sloeg daarbij met z'n hand op een andere mijn, die prompt ontplofte en Piet zijn vingers versplinterde. Door diezelfde ont ploffing werd ook een been wegge slagen van de Haagse onderduiker. Vanaf dat moment verloren ze elk kontakt met de gewonde Engelse soldaat. Gerrit Gritter slaagde erin zijn overhemd kapot te scheuren, zijn been af te binden en al strompelend de Rode Kruiswagen te bereiken. Zonder veel omhaal kreeg hij een noodverband aangelegd en werd op transport gesteld naar het ziekenhuis van Helmond. Geen Engels kennen de, slaagde hij er niet in het Rode Kruispersoneel te attenderen op de zwaar gewonde Piet van Kessel en de gewonde Engelse soldaat. Eerst toen hij na zijn operatie in het Helmondse ziekenhuis „bij" kwam, kon hij zijn wedervaren vertellen. Direkt werd de Engelse commandant in Helmond van de feiten in kennis gesteld. Die gaf meteen opdracht aan een legeronderdeel dat bij de Ballonzuil gestationeerd was, een zoekactie te beginnen. Zes Engelse soldaten werden op mars gezet. Piet van Kessel was er ondanks zijn zware verminking intussen ingeslaagd het water van de Loobeek te bereiken. Om vier uur die middag hoorde hij de Engelsen aankomen. Meteen gevolgd door enkele ontplof fingen. De soldaten waren ook in het mijnenveld terecht gekomen. Drie van hen werden zwaar gewond: een chauffeur verloor een voet, de kapitein twee voeten en een andere soldaat kreeg splinters van de mijn in zijn gezicht. Desondanks slaagde een van de zes erin Piet van Kessel te bereiken en veilig weg te brengen. Ook Piet kwam in het Helmondse ziekenhuis terecht waar hij acht maanden werd verpleegd. Sinds die bewuste 16 oktober heeft hij geen enkel kontakt meer gehad met een van de Engelse soldaten die hem uit het mijnenveld gered heeft, Wel is er een blijvende vriendschap ontstaan met Gerrit Gritter, die vorig jaar is overleden. De werkgroep Bevrijding Venray en Overloon, welke bezig is met het op video-band vastleggen van de oorlogsgeschiedenis van Venray- Overloon kreeg kennis van hetgeen er twee dagen voor Venrays bevrijding aan de Laagheidseweg had plaatsge vonden. Dankzij hun intussen ont stane relaties en via-via slaagde men er na veel inspanningen in, de soldaat te ontdekken, die Piet van Kessel destijds bij de Loobeek weghaalde. Het was R.F. Darlow uit Birming- thon - op bijgaande foto uit de oorlogsjaren geheel rechts. Toen men eenmaal wist wie hij was, ontstond er wederzijds een geregelde correspon dentie en dat leidde tenslotte tot het besluit om een bezoek te brengen aan de familie Piet van Kessel, die nu aan de Broekweg woont. Piet is ondanks zijn handicap getrouwd met het meisje waarmee hij in oktober 1944 kennis had. In het vooruitzicht dat Darlow met vrouw en dochter naar Venray komt heeft hij nu nog Engels geleerd. Dinsdag 13 september a.s. wordt de familie Darlow verwacht. Ze blijven 14 dagen te gast bij van Kessel, die zijn woning geheel heeft aangepast aan de Engelse bezoekers. Ongetwijfeld zullen dan vele herin neringen worden opgehaald en menig tiezoek gebracht worden aan de plaatsen waar deze voormalige Engel se soldaat in 1944 gelegerd is geweest. 'n leesbare krant Als U zelf de buitenboel schildert, moet U heel goed weten waar U aan begint. Want 10% onwetendheid kan 100% enthousiasme en inspanning teniet doen. Teleurstelling die wij voor U kunnen voorkomen. Neem geen risico en vraag advies bij Cor Paint. Een kleurenplan hoort vanzelfsprekend bij onze service. paterslaan 7 venray 04780-82810 Eind augustus opende op in dustrieterrein ,,De Hulst" een nieuw bedrijf, ,,Auto Schade Ven ray". Tijdens de ,,Open Dag" in het bedrijf van dhr. en mevr. Hen- drix, aan De Hulst 10, namen zo'n 500 belangstellenden de moeite dit nieuwe bedrijf te komen bezichti gen. Het was voor eigenaar Hen- drix dan ook moeilijk om iedereen te woord te staan. Dhr. Hendrix kijkt terug op 20 jaar ervaring in de carrosserie-branche en hoopt in de toekomst het vertrouwen te kunnen winnen van elke autobe zitter in Venray. Op de foto een vooraanzicht van de autoschade- inrichting. SIERADEN GEVONDEN TIJDENS MAAIEN Tijdens maaiwerkzaamhede, door een kantonnier van de Provinciale Waterstaat, langs de Maasheseweg, vond deze een aantal sieraden, o.a. een halsketting en een ring. De sieraden waren wel mooi maar of ze van waarde zijn, kon nog niet worden vastgesteld. Er was geen aangifte bij de politie gedaan van diefstal van dergelijke sieraden, zodat ze vermoe delijk elders gestolen zijn. Middels,dit bericht hoopt de politie in kontakt te komen met de benadeej^^ BEZOEKER INGESLOTEN Vanuit een tijdens de middagpauze gesloten meubelzaak aan de Grote Markt belde een bezoeker op naar de politie. Hij deelde mede, dat hij was ingesloten. Hij was in de zaak aan het rondkijken, maar kennelijk niet door het personeel opgemerkt, toen deze van de middagpauze ging genieten. Het gelukte de politie een personeels lid op te sporen, die de bezoeker kon bevrijden. In afwachting van zijn bevrijding had de man wel een goede „zit" gehad, zodat het wachten hem toch niet te lang was gevallen. Sijbers Verwarming B.V. heet voortaan Installatiebedrijf P. Thie- sen. Sinds 1 januari 1988 is Piërre Thiesen de nieuwe eigenaar van het bedrijf van Sjaak Sijbers die om gezondheidsredenen is opgehou den. Sjaak had van huis uit een olie- en kolenhandel en specialiseerde zich later in verwarming. Na een korte samenwerking met Ramiel, nam hij diens bedrijf over, waarvan Sef Gommans de grondlegger was. Na enige tijd bij Sjaak in dienst te zijn geweest, volgt Piërre hem nu op. Piërre heeft ruim 20 jaar ervaring in het vak en heeft in die tijd bij verschillende installatiebedrijven in Venray gewerkt. Hij is een erkend installateur en in het bezit van alle diploma's op het gebied van gas, water, zinkwerk zoals dakgoten en verzorgt hij het vegen van uw schoorsteen. Tevens kunt U bij hem terecht voor advies en vrijblijvende prijs opgave, het energiezuinig maken van uw c.v.-installatie, het vervan gen vanuw oude c.v.-ketel, jaar lijkse onderhoudsbeurten, het ver helpen van storingen en het ver richten van klein onderhoud. Piërre hoopt de service die men van Sjaak Sijbers gewend was, voort te zetten en Sjaaks klanten op dezelfde prettige manier te kun nen helpen. ,,In verband met ziekte, draag ik de werkzaamheden van Sijbers Verwarming b.v. over aan de heer P. Thiesen, Charles Ruysstraat 6b te Venray, telefoon 04780-83547. Met dank voor uw opdrachten en het vertrouwen in mij gesteld, spreek ik de hoop uit, dat onze ja renlange samenwerking zich zal voortzetten in uw relatie tot mijn opvolger die ik gaarne van harte bij U aanbeveel. (advertentie) J.C.G. Sijbers De jongensploeg van atletiekvereni ging Venray - Regio zal zondag 11 september in Haarlem deelnemen aan de finalewedstrijd om het kampioen schap van Nederland in de tweede klasse. Na de voorronden stond de ploeg op een vierde plaats. In totaal namen 83 verenigingen deel aan de competi tie in deze klasse. De A.V. Venray - Regio behaalde met een puntentotaal van 6927 gemiddeld, ruimschoots een finaleplaats. Met elf andere verenigingen uit ons land zal a.s. zondag gestreden worden voor een eervolle plaats. Omdat het onderlinge puntenver- schil tussen de eerste 5 slechts miniem is, zal het een spannende eindstrijd worden. De jongensploeg bestaat uit de volgende atleten: Tom Alkim, Alwin Crooymans, Léon Dorssers, Marvin Gallas, Maurice yan den Heuvel, Danny Hoede- makers, Mynko Peterink en Han van der Zanden. Gelet op de prestaties tijdens de competitiewedstrijden en gedurende de laatste maanden, zijn de ploegle den en de 4 trainers optimistisch en van mening dat een plaats bij de beste 5 ploegen van ons land al een groot succes zou zijn voor atletiek vereni ging Venray - Regio. DADER INBRAAK AANGEHOUDEN DANKZIJ TIP In de nacht van dinsdag op woensdag trad omstreeks half twee het stil alarm in werking van een slijterij in de Bleek. De politie welke met de sleutelhouder ter plaatse kwam, ontdekte dat een trottoirtegel door een ruit was gegooid. Dankzij ee een getuige, die een en ander had gezien, kon een goed signalement van de dader aan de politie worden doorgegeven. Later in de nacht kon de dader, een 21-jarige Venrayer, aangehouden worden. De buit van de inbraak bedroeg 2 flessen jenever. De flessen konden, waaruit enkele slokken genuttigd waren in beslag worden genomen. Na ingesloten te zijn geweest werd de man later huiswaarts gezonden met de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt. Hij heeft de inbraak toegegeven. DIEFSTAL SPORTTAS Er werd aangifte gedaan van diefstal van een sporttas met inhoud uit de entree van Sporthal „De Wetteling". In die tas zat, naast sportspullen, ook een horloge ter waarde van 400,00. Totale schade voor de sporter 700,00. DANKZIJ TIP In de vroege maandagmorgen om streeks zes uur, tipte men de politie dat op de Montgomerystraat* aan een auto werd geklungeld, ungcvco een uur later kon men drie mannen aanhouden, die betrokken waren bij diefstal van autoönderdelen van een aan de Kempweg geparkeerde per sonenauto. Bij de getipte auto was echter niemand te bespeuren. Wel ontdekte de politiemannen dat de auto behoorlijk naar benzine stonk. Tijdens een zoekaktie naar de bestuurder en mogelijk andere per sonen, ontdekt men dat op de Kempweg een auto op een krik stond en waarvan reeds een wiel was afgehaald. Van een ander wiel waren de vier wieldoppen al losgedraaid. Er werd gepost en dat had resultaat, want toen de politie drie mannen ontdekten was de zaak zo rond. De mannen waren afkomstig van Venlo, Venray en Roermond. Alle drie werden aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar zij een bekentenis aflegden. De Venrayer bleek alleen wat hand- en spandiensten te hebben verleend. Het tweetal gaf toe in geldnood te zitten en op die manier probeerden aan wat geld te komen. Na ingesloten te zijn geweest werden ze in de loop van de dag huiswaarts gezonden. Processen verbaal volgen. ESSEN ILLEGAAL GEKAPT Toen maandagmorgen bij de politie de melding binnenkwam, dat op Weverslo enkele bomen gekapt werden, was het leed al geschied, op een perceel grond dat door de Ruilverkavelingscommissie is toebe deeld aan een aldaar wonende landbouwer. Die wist van niets en had geen opdracht gegeven tot kapping van deze 60 jaar oude essen. De drie bomen hadden en stamom- vang van 2.00, 1.70 en 1.60 meter. Er was voor die kapping in geen geval een vergunning afgegeven. Daarom is er proces verbaal opge maakt. Er zal zeker wel een herplantplicht worden afgegeven. De bomen waren een sieraad in de omgeving en van hoog landschappe lijke waarde. VANDALEN AAN HET WERK De eigenaar van een personenauto kwam tot de ontdekking dat vandalen twee banden van zijn auto met een scherp voorwerp hadden lek gestoken Schadepost 400,- De auto stond voor zijn woning aan de Boterbloem. SNELHEIDSCONTROLES Dinsdagmorgen hield de politie weer snelheidscontroles op de Hor- sterweg, in de kom van Castenray. 11 Bestuurders kregen proces verbaal. Op de Ysselsteynseweg in de kom van Ysselsteyn gingen 3 bestuurders op de bon. Op de Heidseweg, in de kom van Heide, hielden alle bestuurders zich tijdens de controle aan de voorge schreven snelheid. AUTO'S TEGEN BOOM - Maandagmiddag moest een 31- jarige autobestuurster uit Wester beek op de Overloonseweg, te hoogte van de Spurkt plotseling remmen omdat de voor haar rijdende auto's ook afremden. Mogelijk door het natte wegdek geraakt haar auto in een slip en botste tegen een rechts van de weg staande boom. De bestuurster werd licht gewond, evenals een bij haar in de auto zittendé dochter en een dochtertje dat in een babyzitje zat. Nadat het drietal in het ziekenhuis was behandeld, konden ze naar huis worden overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. - In de nacht van maandag op dinsdag kwam bij de politie een melding binnen dat nabij de kerk in Oirlo een auto tegen een boom was gebotst. Toen de politie arriveerde was daar geen auto te vinden. Later bleek dat een kennis het wrak van de auto met een tractor had weggesleept. De bestuurder kon eerst later worden achterhaald. Die bleek geen noemens waardige verwondingen te hebben opgelopen. De oorzaak van het ongeval is niet helemaal duidelijk. INBRAKEN IN AUTO'S De golf van inbraken in geparkeerd staande personenauto's gaat blijk baar onverminderd voort. Ook nu werden weer enkele aangiften gedaan. In enkele gevallen werd de dader in zijn werk gestoord, door toevallige passanten. Die hebben mogelijk ook iets gezien, en dat kan belangrijk zijn voor de recherche Die getuigen worden daarom dringend verzocht contact op te nemen met de politie. Voor de autobezitters is het immers van het grootste belang dat het de politie gelukt de dader of daders aan te houden. - In een aan de Looierijweg te Oostrum geparkeerde auto was getracht in te breken. Dat is niet gelukt, maar wel zit de eigenaar met een behoorlijke schade want de portiersloten waren beschadigd. Ook zijn de wieldoppen ontvreemd. - Een aan de Veltumse Kleffen geparkeerde auto was opengebroken. Uit de auto wordt echter niets van waarde vermist. - Ook was poging tot inbraak ondernomen bij een aan de School straat geparkeerde Mercedes. Hier was op ruwe wijze het slot uit het portier gehaald. Die inbraak moet tussen 12.00 en 14.00 uur op vrijdagmiddag hebben plaats gehad. - De eigenaar van een aan de Isabellahof geparkeerde personen auto kwam tot de ontdekking dat niet alleen zijn auto was opengebroken maar ook dat het contactslot was vernield. - Een op de parkeerplaats bij de Gouden Leeuw staande personenauto werd beschadigd aangetroffen. Het portierraam was vernield. De Burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad van Venray in zijn vergadering van 30 augustus 1988 in voorbereiding heeft verklaard: 1. het bestemmingsplan Rijksweg A73 Noord, ten behoeve van de aanleg van de Rijksweg A73 voor het gedeelte van die weg tussen de grens met de gemeente Vierlingsbeek en de kruising met de Maasheseweg, 2. een partiële herziening van het bestemmingsplan „Buitengebied" voor een terrein gelegen aan de Spurkt te Venray, deel uitmakende van het perceel sectie U, no. 107, ten behoeve van de voorgenomen vesti ging van een boomkwekerij. Deze voorbereidingsbesluiten treden in werking met ingang van 9 sept. 1988 en liggen vanaf die datum voor een ieder ter inzage in het raadhuis, afd. ruimtelijke ordening, kamer 201, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. De Burgemeester voornoemd, Burgemeester en Wethouders van Venray maken bekend, dat zij voornemens zijn medewerking te verlenen aan het verzoek van de Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling „Overloon-Merselo" tot het verlenen van een aanlegver- gunning ten behoeve van het opplanten (bebossen) van kavelnum mer 52929 ged., gelegen aan de Boterpot te Merselo. De stukken liggen met ingang van heden gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage in het raadhuis, afd. ruimtelijke ordening, kamer 201, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Was de berichtgeving van de Britse BBC-radio, in de donkere jaren 40-45, de laatste strohalm voor onderdrukt Nederland, in het jaar 1988 fungeert deze Britse radio-zender wederom als middel om mensen de laatste hoop niet te laten varen. De B.B.C. reporter Peter Hunt be zocht Venray om een reportage te ma ken voor het populaire radio-pro gramma „Womans Hour". De indrin gende vraag die door hem werd gesteld was, hoe is het mogelijk dat in Venray de zorg voor Britse Oorlogsweduwen zo hartverwarmend is, in tegenstelling tot de aandacht en zorg in hun eigen land. In het programma komt de woordvoerder van de afdeling Venray van de Bond van Wapenbroeders aan het woord, die uitlegt wat de organisa toren bezielt om de Pelgrimages to Venray te organiseren, om hulpacties te starten zoals de actie Winterjas voor Britse oorlogsweduwen, de actie Adopsie Britse Oma en geld bijeenza melt voor het fonds „Rainbow for British warwidows". Voor dit radio-programma werd ook geinterviewd, Mrs. Iris Strange, de presidente secretary van de vere niging „British Warwidows Associ ates", samen met twee Britse Oorlogs weduwen en het parlementslid Nicho las Winterton, welke laatste zijn par tijgenote Margareth Thatcher tracht te vermurmeren het lot van Britse oor logsweduwen boven de armoedegrens te willen verheffen. WAAROM VENRAY? Het antwoord op het Britse onbe grip, waarom Venray zich zo uitslooft, werd beantwoord d.m.v. een bezoek aan het Britse kerkhof aan de Hoen derstraat. Verder aan Overloon en aan Ysselsteyn. De reporter werd duidelijk gemaakt wat het is om bezet te zijn door een misdadig Nazi-regiem, en wat het is om afhankelijk te zijn van de geallieerde inspanning om bevrij ding te brengen. En de afschuwelijk hoge prijs, die dat heeft gekost, zicht baar door de honderden, zelfs duizen den oorlogsgraven hier in Venray, is nog niet alles. Dat Venray bijna totaal werd ver nield en dat velen alles hadden verlo ren en werden gesteund door o.a. Haarlem, dat spontaan hulp verleende om de verloren huisraad enigszins aan te vullen. Als je vader in de duinen door de Gestapo is vermoord en zijn graf on vindbaar is, wens je mee te werken om de weduwe van Britse bevrijder wel ,dat graf van de geliefde te laten bezoe ken. Als je je moeder en je zuster hebt verloren door het oorlogsgeweld en je vader in het concentratiekamp zag verdwijnen, dan open je de deur om gastvrijheid te verlenen aan hen, die nog steeds lijden onder het verlies, dat noodzakelijk was voor onze vrijheid. WAPENBROEDERS BLIJVEN DOORGAAN Deze publiciteit door de BBC en in de Britse kranten heeft natuurlijk nanciën bijeen te krijgen. Er zullen kaartjes worden verkocht voor de reis Londen-Venray v.v. Voor ƒ40,- kan er een Britse oorlogsweduwe vervoerd worden naar die, magische, onbereik bare bestemmingen waarmee een har- tewens eindelijk in vervulling kan gaan. Voor diegenen die zich dat niet kun nen veroorloven zijn ook kleinere be dragen van harte welkom. Deze kun nen worden gestort op neb bankreke ning 23.18.62.261 t.n.v. H. Meijer inz. Bond van Wapenbroeders afd. Ven ray, Vollenbergstraat 6, 5801 RP Ven ray of op Postgiro 1032741 neb bank Patersstraat 13 Venray t.n.v. Banknr. 23.18.62.261 Bond van Wapenbroe ders afd. Venray. De organisatoren rekenen er op dat Venray zich wederom achter de actie schaart, op dezelfde wijze, die zoveel bewondering heeft gewekt in Groot Brittannië. Op deze wijze wordt de ho ge prijs voor Neerlands vrijheid voor vergetelheid behoed. Voor inlichtingen en hulp als gastge zin kunt U zich wenden tot de Bond van Wapenbroeders afd. Venray, dhr. N. van Hoek, Oranjestraat 19, Ven ray, tel. 83972. tot gevolg dat velen^ de organisatoren benaderen om mee te kunnen met The Pelgrimage tp Venray. Deze week wordt, samen met contaktpersoon me vrouw Iris Strange, de voorlopige lijst samengesteld van de gegadigden voor de reis naar Venray, die plaats vindt op 3 t.m. 8 november a.s. met als tra ditioneel hoogtepunt, zondag 6 no vember, waarop de Herdenkingsbij eenkomst op het Britse Oorlogskerk hof wordt gehouden. De Bond van Wapenbroeders Ven ray vindt het verheugend dat de „vol gende generatie" de vlag over neemt. De spontane aanmelding van Scouting groep de Peelzwervers om wederom als vaste medewerkers aan de Herden kingsbijeenkomst mee te willen doen, is enorm inspirerend. Hun taak zal o.m. zijn op alle 800 Britse graven een bos bloemen te leggen en het aanrijken van de talrijke kransen en bloemstukken die namens besturen en verenigingen zullen worden geplaatst op het Cross of Sacrefise. HULP GEVRAAGD Evenals voorgaande jaren zal hulp worden gevraagd bij sponsors en sym pathisanten, teneinde de benodigde fi-

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5