GEMEENTEBEGROTING 1989 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Openingstijden zwembad Hinderwet Inschrijving Carnavalstent Afsluiting parkeerterrein ten zuiden van gemeentehuis BEKENDMAKING BEKENDMAKING PEEL EN MAAS Donderdag 8 september - Pagina 1{ p RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 5800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestèmmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. Vrij zwemmen Vroege zwemmers: Ma: 08.00-08.30 Di: 07.00-08.30 Wo: 08.00-10.00 Do: 07.00-08.30 Vr: 08.00-09.00 Za: 08.30-10.00 Jeugd: Ma: 18.30-19.45 Di: 18.30-19.45 Wo: 14.00-17.00 Do: 18.30-19.45 Vr: 18.30-19.45 Za: 14.00-16.00 V.a. 16 jaar: Ma: 21.00-22.00 Di: 21.00-22.00 Dames: Di: 20.00-21.00 Wo: 10.00-12.00 65 Di: 15.30-16.30 Wijzigingen voorbehouden. Kennisgeving bekendmaking ontwerp-beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend dat zij van plan zijn om op de aanvraag van C. Classens, Jaegerhofweg 6 te Veulen voor een hinderwetvergunning voor het oprichten en in werking heb ben van een nerstenfokkerij, gelegen aan de Jaégerhofweg 6 te Veulen, ne gatief te beschikken. De ontwerp-beschikking en bijbe horende stukken kunnen op het raad huis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur worden ingezien tot 23 september 1988. Tot deze datum kunnen de stukken ook worden ingezien op elke donder dag van 16.30 tot 19.30 uur na telefo nische afspraak. Tot bovengenoemde datum kunnen gemotiveerde bezwaren schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray. Daarbij kan worden verzocht de persoonlijke gege vens van degene die bezwaar maakt niet bekend te maken. De aanvrager en degenen die be zwaar hebben gemaakt naar aanlei ding van de aanvraag en degenen die aan kunnen tonen dat zij niet (tijdig) in staat zijn geweest dit te doen, kun nen bezwaar maken tegen de ontwerp beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester Drs. A.W.M. de Bever, secretaris Deze week aandacht voor de gemeentebegroting 1989 en dan speciaal voor de algemene financiële situatie van de gemeente en de invoering van de rioolrechten. Volgende week op deze pagina aandacht voor het komplete takenpakket van de gemeente. Deze week heeft het gemeentebestuur de begroting voor het volgend jaar gepre senteerd. In die begroting staat nauwkeurig aangegeven waaraan de gemeente in 1989 geld wil uitgeven en waar dat geld vandaan moet komen. Het gaat daarbij om bedragen die zo groot zijn dat ze vaak de verbeelding teboven gaan. De ge meente denkt immers in het komende jaar bijna 87 miljoen gulden uit te gaan ge ven. Tegenover iedere gulden die uitgegeven wordt, moet natuurlijk ook een gul den aan inkomsten staan. Juist dat laatste is een moeilijke zaak, want het meeste geld dat de gemeente binnenkrijgt is afkomstig van het Rijk en het is datzelfde Rijk dat al jaren op een rij forst bezuinigt. Ook in 1989 krijgt de gemeente Ven ray weer heel wat landelijke bezuinigingen te verwerken. RIOOLRECHTEN Op de gemeenten is een flink deel van de rijksbezuinigingen afgewenteld. Venray krijgt steeds minder geld van „Den Haag". Toch stijgen de kosten voor het onderhoud van allerlei voorzieningen, zodat het gat tussen inkomsten en uitgaven steeds groter wordt. Het antwoord daarop van het gemeentebestuur is in de afgelopen jaren duidelijk geworden: bezuini gingen. Alleen wanneer dat niet genoeg ruimte biedt, ziet het gemeentebestuur zich genoodzaakt de belastingen te verhogen. Dat laatste wil het gemeentebestuur zoveel mogelijk voorkomen, omdat de bevolking ook al via de landelijke regelingen inlevert. De gemeente Venray wordt daarnaast echter nog met een en ander financieel probleem geconfronteerd: het grondbedrijf. Dat is de administratie van alle grondaan- en verkopen en het bouwrijpmaken van landbouwgrond tot grond voor woningbouw en industrie. Door het teruglopen van de verwachte belangstelling voor bouw grond heeft de gemeente een grotere voorraad aan grond dan het kan verkopen. Dat brengt rentelasten met zich mee en die zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de gemeente de broekriem nog strakker moet aan halen. Zo strak zelfs dat de gemeenteraad onlangs besloot dat er niet aan te ontkomen viel om in Venray de rioolrechten in te gaan voeren. DOORGEEFXUIK De gemeente geeft in 1989 dus een slordige 87 miljoen gulden uit. Een fors bedrag voor één enkel jaar. Het ligt voor de hand om te denken dat er op zo'n bedrag altijd wel ergens bezuinigd kan worden. Toch valt dat in de praktijk heel erg tegen. Het gemeentebestuur kan al dat geld namelijk niet helemaal naar eigen inzichten besteden. Heel veel uitgaven gebeuren zonder dat de gemeente daar echt een wezenlijke invloed op heeft. Een praktijkvoorbeeld daarvan is het onderwijs. Voor een groot gedeelte is de gemeente daarbij slechts een doorgeefluik van geld dat van het Ministerie van Onderwijs komt en bestemd is voor de Venrayse scholen. Eenzelfde situatie bestaat ook bij de bouw en het onderhoud van woningwetwoningen. Daar sluist de gemeente het geld van het Rijk door naar de woningbouwvereniging. Ook de sociale uitkeringen komen grotendeels uit de kas van de regering, maar hier betaalt de gemeente wel een gedeelte zelf. Laten we al deze vastgelegde uitgaven buiten beschouwing, dan blijft er een slordige 30 miljoen over waarbij de gemeente wel zelf kan bepalen aan wie ze ten goede komen. Met andere woorden: één op de drie guldens. Dat wil nog niet zeggen dat de gemeente dan echt de vrije hand heeft, want het merendeel van de uitgaven komt voort uit afspraken waaraan niet of nauwelijks te tornen valt. WELZIJN Even een praktijkvoorbeeld hoe bezuinigingen vanuit Den Haag doorwerken in de Venrayse situatie. Alle ministeries hebben de taak gekregen te bezuinigen - dus ook het Ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Minister Brink man moet het met ingang van volgend jaar met 150 miljoen gulden minder doen. Daarnaast wil het kabinet het aantal regelingen met de gemeenten omlaag hebben, waardoor besloten werd deze beide voornemens tot één plan te smeden. De uitkomst daarvan - zo blijkt nu - is wel dat de gemeente Venray 122.000 gulden minder inkomsten krijgt. Het college van B en W heeft die 122.000 gulden niet terug willen verdienen met bezuinigingen binnen het terrein van welzijn, maar heeft ervoor gekozen om dat geld binnen de gehele gemeentebegroting te zoeken; er hoeft dus geen balletles minder om te worden gegeven. Maar toch zal het geld ergens vandaan moeten komen. BELASTINGEN Verreweg de grootste inkomstenpot is de uitkering uit het gemeentefonds met andere woorden: het geld dat Venray van het Rijk krijgt. Maar de gemeente heeft ook zelf inkomsten, zoals de onroerend-goed belasting. Hoeveel onroerend-goedbelasting een gemeente mag heffen is vastgelegd in een aantal minder eenvoudige rege lingen. Het komt erop neer dat de gemeente Venray nu bijna zoveel van deze belasting heft als wettelijk is toegestaan. Maar om de begroting sluitend te kunnen krijgen ontkomt het gemeentebestuur niet aan een kleine verhoging van deze belasting: de tarieven gaan voor 1989 met 1% omhoog. Hetzelfde gebeurt met de hondenbelasting, de toeristenbelas ting en de tarieven voor de sportaccomodaties. Ook die dus in '89 een procent hoger dan nu. Door deze verhoging zo beperkt te houden weet Venray zich te handhaven in de rij van gemeenten die beduidend gaderingen. Maar bij de besprekingen rond de financieële problemen van het grondbedrijf liet de meerderheid van de gemeenteraad er geen twijfel over bestaan dat de rioolrechten ingevoerd moeten worden. Die noodzaak heeft niets te maken met het sluitend kunnen krijgen van de gemeentebegroting - daarvoor zijn de rioolrechten niet nodig. Ze zijn wél nodig om de financieële positie van het grondbedrijf - van de gemeente weer gezond te krijgen. De gemeente, denkt er jaarlijks één miljoen gulden extra voor nodig te hebben. Verho ging van de onroerendgoed belasting was daarvoor niet mogelijk omdat de bestaande regelingen dat gewoonweg niet toelaten. De gemeente zal daarom de heffing van rioolrechten in gaan voeren. Om met z'n allen één miljoen gulden op te kunnen brengen, zal per huishouden ongeveer 90 gulden moeten worden betaald. Of dat bedrag hoger of lager wordt en hoe de betalingsregeling precies gaat worden, wordt waarschijnlijk pas in de vergadering van de gemeenteraad van november a.s. besloten. AFVALSTOFFENHEFFING Week-in, week-uit wordt er bij de vele duizenden huishoudens in Ven ray het huisvuil opgehaald. Om de verwerking daarvan te kunnen beta len brengt de gemeente de inwoners een zogeheten afvalstoffenheffing in rekening. De inkomsten daarvan wegen echter nog steeds niet op tegen de hoge kosten. Daarom wil het gemeentebestuur naar de situatie dat dit wel kostendekkend wordt en gaat toet tarief het komend jaar naar 113,40; in 1988 is dat nog 102,60. WENSENLIJST Ieder jaar presenteert het gemeente bestuur bij de begroting de plannen voor het komende jaar: de prioritei tenlijst. Dit is een wensenlijst van het college van Burgemeester en Wet houders die dan ter goedkeuring van minder belasting vragen dan gemiddeld in de provincie Limburg gebeurt. De belastingdruk per in woner is namelijk als volgt: REGIO BELASTINGDRUK PER INWONER Noord-Limburg Midden-Limburg Zuid-Limburg Gemiddelde Venray ƒ166,00 154,00 ƒ181,00 172,00 145,00 Goed nieuws voor fietsers: de gemeente gaat het fietspad langs de Beek weg \>oor een belangrijk deel opknappen. Tussen de Midden-Peelweg en Rozendaal zal het noordelijke fietspad worden verbeterd en geschikt gemaakt voor tweerichtingsverkeer. Hieruit kan de conclusie getrokken worden dat de belastingdruk van Venray in 1988 ruim 12% ligt onder het niveau van Noord-Limburg en ruim 15% onder het gemiddelde-van Limburg. OPNIEUW DE RIOOLRECHTEN Hierboven werd al geschreven over de invoering van de rioolrechten die Venray te wachten staat. Officieël is er nog niet toe besloten; dat gebeurt in een van de eerstvolgende raadsver- Grote Markt opnieuw worden inge richt. Hoe dit plan er precies uit gaat zien is nog onderwerp van een inspraakronde met de belanhebben- den. Een goed bericht voor fietsers: B en W willen een belangrijk deel van het fietspad langs de Beekweg verbeteren. Het gaat om het fietspad dat aan de noordzijde van de Beekweg ligt en wel het gedeelte tussen de Roozendaal en de Midden- Peelweg. Door de verbetering zal het fietspad bruikbaar worden voor tweerichtingsverkeer. Met de verkie zingen zal het voortaan in Venray anders gaan lopen. Het gemeentebe stuur wil stemmachines aanschaffen, die op den duur goedkoper en sneller zijn dan de ouderwetse manier van stemmen. In tegenstelling tot eerdere berichten gaat die modernisering gepaard met de opheffing van de stembureau's in Vredepeel en Smakt. Dit weekend kermis in Oostrum Wel is het zo dat het aantal stembureau's in de kom van Venray teruggaat van 16 naar 10. Andere items op de prioriteitenlijst zijn een nieuw dak voor de basisschool Cininxhof, 2 kleedgebouwen bij de korfbalaccommodatie oostrum, rio lering bij de Noordsinger, microver filming van oude jaargangen van Peel en Maas, nader onderzoek van de bodem op het terrein van Inalfa en een draagbare motorspuit voor de brandweer. Het gemeentebestuur wil in 1989 stemmachines aanschaffen. Het stemmen ge beurt dan niet meer met het bekende rode potlood, maar met een simpele druk op de knop. TOTAALCIJFERS 1989 UITGAVEN IN KOMSTEN 1Algemeen bestuur 9.876.121 1.285.102 2. Openbare orde en veiligheid 5.388.567 4.431.363 3. Verkeer, vervoer en waterstaat 5.398.314 464.287 4. Economische zaken 17.1.105 138.600, 5. Onderwijs 6.722.385 6.144.652 6. Cultuur en recreatie 8.814.360 2.185.152 7. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk 29.097.358 22.741.309 8. Volksgezondheid 3.403.584 14.941.035 9. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 16.559.584 14.941.035 10. Financiën 1.473.608 33.043.037 TOTAAL 86.904.726 85.W4.726 De Grote Markt en de Marktstraat worden komend jaar gereconstrueerd - to taal geraamde kosten bijna 400.000 gulden. Het ontwerp wordt binnenkort voor inspraak aan belanghebbenden voorgelegd. de gemeenteraad wordt voorgelegd. Zoals al aan de hand van de politieke afspraken was te zien had daar dit jaar een hele belangrijke wens op moeten komen staan, namelijk de verbouwing van het zwembad. Toch is dat niet gebeurd, want er ontbreekt dit jaar gewoonweg het geld voor. Een verbouwing van het zwembad om het aan te passen aan de wensen van deze tijd is een kwestie van enkele miljoenen. Toch is de hoop voor het zwembad niet verloren, want de cijfers voor 1990 en verder laten een rooskleuriger beeld zien. Als er geen nieuwe bezuinigingen vanuit Den Haag op Venray afkomen, kan het zwembad er toch komen, maar dan wel later dan gehoopt. Een andere investering die de gemeente wil doen is een opknapbeurt van de Grote Markt en de Marktstraat en de verharding van het parkeerterrein tus sen kerk en gemeentehuis, daarvoor is ruim een half miljoen gereserveerd. Met dat geld kan de Algemeen bestuur o.a. salarissen, kosten raadhuis, representatie, voorlichting, bevolkingszaken, verkiezingen Openbare orde en veiligheid o.a. politie en brandweer Verkeer, vervoer en waterstaat o.a.t onderhoud wegen, waterlossingen en verkeersmaatregelen Economische zaken o.a. gas- en watervoorzieningen, kabel t.v. Onderwijs o.a. kosten van huisvesting, energie, leermiddelen, gymnastiek- en muziek onderwijs, schoolzwemmen, spraakles Cultuur en recreatie o.a. bibliotheek, muziekschool, vrije academie, open school, sport, jeugdwerk, museum, cultureel centrum, openbaar groen, bossen. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk o.a. uitkeringen van de bijstandswet, de eenmalige uitkering, subsidiëring RISC, peuterspeelzalen. Volksgezondheid O.a. basisgezondheidsdienst, vuilophaal, rioleringen Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting o.a. opstellen van bestemmingsplannen, financiering woningwetwoningen, bouw- en woningtoezicht. Financiën o.a. inkomsten van belastingen, bijdragen van het Rijk, rente. Burgemeester en Wethouders van Venray, stellen voor de horeca-ondememers in Venray-kom de inschrijving open voor het exploiteren van een feest-/danstent op het Gouden Leeuw terrein tijdens de carnavalsdagen 1989, te weten zaterdag 4 tot en met dinsdag 7 februarie 1989. Bij de ekploitatie van de tent dient rekening te worden gehouden met het volgende. a. De tent moet voldoen aan de brandveiligheidsvoorschriften. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de commandant brand weer. b. Alle aansluitingen (elektriciteit, water en afvoer) en afzettingen (om nooduitgangen vrij te houden) moeten door en voor rekening van de exploitant worden uitgevoerd. c. De tent moet op aanwijzing zodanig worden gesitueerd, dat de toiletwagen op een controleput van de riolering kan worden aangesloten. Burgemeester en Wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 31 augustus voor de onderstaan- d. De tent mag tijdens de genoemde dagen tot 's nachts 02.00 uur geopend zijn, maar de muziek moet om 01.00 uur worden beëindigd. De inschrijving dient te geschieden in een gesloten envelop met duidelijk het opschrift „carnavalstent". De envelop dient te worden bezorgd op kamer 119 van het gemeentehuis. De inschrijving sluit op vrijdag 23 september 1988 te 12.00 uur. Te laat ingekomen inschrijvingen worden niet in aanmerking genomen. Binnen 14 dagen ontvangen de inschrijvers bericht omtrent de gun ning. Bij gunning dient 25% van de inschrijfsom te worden voldaan, terwijl het restant van de inschrijfsom vóór 1 februari 1989 dient te zijn overgemaakt. Burgemeester en Wethouders, voornoemd. de bouwplannen vergunningen ver leend. Zij, die mensen door de afgifte van één of meer van deze vergunni ngen rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van Burgemeester en Wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. - het bouwen van 37 woningen aan de Kruidenlaan 112 t/m 138 even, Klaproos 2 t/m 28 even, Kamper foelie 2 t/m 18 even, t.n.v. Bouwbureau Brandwijk b.v.; - het uitbreiden van de telefooncen trale en het slopen van bestaande garages aan de Pr. Bernhardstraat, t.n.v. P.T.T. te Den Haag; - het bouwen van een paardestal aan de Deurneseweg, t.n.v. J.G.P.J. Bonants; - het verbouwen van de woning Julianasinger 32, t.n.v. G.W. Gelling; In verband met de activiteiten ten bate van de Grote Kerk of St. Petrus Bandenkerk, die georganiseerd wor den onder de naam "Venroj bloast van d'n Tore", zal bovenvermeld parkeerterrein voor het verkeer worden afgesloten volgens onder staand schema: Dinsdag 13 september 1988 om 18.00 uur de achterste terreinhelft t.b.v. plaatsing feesttent. Woensdag 14 september 1988 om - het plaatsen van een 50 m hoge straalverbindingsmast aan de Pr. Bernhardstraat 4, t.n.v. P.T.T. te Amersfoort; - het bouwen van een tuinberging.aan de Mr. Driessenstraat 9, t.n.v. J.H.M. Muijsers. 18.00 uur het gehele terrein voor opbouw kramen etc. Op vrijdag 16 september a.s. 's morgens wordt de bekende „Jump- ingpoort" door Nelissen (-van Egte- ren) geplaatst en wel aansluitend aan de rand van het trottoir van de Raadhuisstraat. De festiviteiten beginnen op vrijdag 16 september en eindigen op zondag 25 september a.s. Op maandag 26 september 1988 na 18.00 uur is het terrein weer vrij voor parkeren. Het terrein is dus 2 weekeinden en 2 maandagen (markt), niet voor parkeren vrij. De Burgemeester van Venray, maakt bekend dat gedurende drie maanden op het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray ter inzage ligt een verklaring van geen bezwaar van de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie in de provincie Limburg voor het gebruik van methylbromide ten name van: Geurts H, Boddenbroek 9, 5808 AK Oirlo. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat bij Gedeputeerde Staten van Limburg een aanvraag is ingediend door Hengelsportvereniging 't Alver- tje uit Oostrum om vergunning tot het ontgronden van de percelen kadastraal bekend gemeente Venray, sectie S, nis. 57 en 63 (gedeeltelijk), gelegen aan de Wanssumseweg te Oostrum. De aanvraag ligt met ingang van heden gedurende 1 maand voor een ieder ter inzage in het raadhuis, afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Ingevolge het bepaalde in de Verordening op ontgrondingen in Limburg kan een ieder binnen dertig dagen na heden schriftelijk bezwaren indienen tegen het inwilligen van de aanvraag, te richten aan Gedeputeer de Staten van Limburg, maar in te dienen bij de gemeente Venray. Burgemeester en Wethouders voornoemd.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 16