PEEL EN MAAS HILHORSf „valium" Vrije verkoop schouwburgvoorstellingen van start Zwemclub Spio weer aktief Leershow bij Thomassen STOMERIJ Unieke geurenwedstrijd Fietstocht voor goede doel Toren beklimming modern schilderwerk Welke hypotheek past U het beste ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS 81 STRAATFESTIVAL DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1988 Nr. 36 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Op zaterdag 10 en zondag 11 september wordt in het winkelhart van Venray het jaarlijkse Straatfesti val gehouden, een gezellige mixture van amusement en braderie. AUe winkels zijn beide dagen geopend en in de door orkesten bevolkte straten en op de pleinen presenteren zich plaatselijke winkeliers en standwer kers van elders in een sfeervolle ambiance. Het straatfestival duurt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 18.00 uur en speelt zich af op de Grote Markt, Hensenius- plein, Schoolstraat, Grotestraat, Marktstraat en in winkelcentrum De Bleek. Nagenoeg het hele Venrayse win kelcircuit doet beide dagen dus mee aan ditevenement. Modeshows, demonstraties, standwerkers en ter rassen zorgen er voor dat iedere bezoeker aan zijn of haar trekken komt. Rondtrekkende orkesten doen de rest. De winkeliersvereniging heeft bovendien gezorgd voor een groot aantal attracties voor klein en groot. Er komt een poppentheater, het onmisbare luchtspringkussen is aan wezig en de kleintjes kunnen een ritje maken op de rug van een pony of zich bij de schminkbühne tot clown laten omtoveren. Nog meer dieren zijn te zien en aan te raken in de kinderboerderij. Zwieren en zwaaien is mogelijk in de zeehonden-draai molen of de kindervliegtuigmolen. De eerste ervaringen in het verkeer kan de jeugd opdoen in de electeisch aangedreven mini-autoscooters. Voor de liefhebbers van sterke staaltjes van menselijk kunnen staat een optreden van een ware duizend- poot geprogrammeerd: fakir, boeien- koning en slangenbezweerder in een persoon. Een man die zich pas in z'n sas voelt wanneer hij op glasscherven danst of eens lekker kan uitrusten op een spijkerbed. Deze allround-artiest zal zowel zaterdag als zondag op een van de Venrayse pleinen diverse voorstellingen verzorgen. Op de aanstaande braderie zal zwemclub Spio uit Venray weer in aktie komen. Ditmaal zullen leden van deze vereniging welke ong. 1000 leden telt, het van de televisie bekende „spiraal" spel bemannen. Hendricx-schoenen stelt zowel de apparatuur als de prijzen ter beschikking zodat elke ontvangen gulden de kas van deze vereniging zal vullen. Want om een club van duizend personen draaiende te houden, is veel nodig. Ongeveer 250 leden beoefenen de zwemsport in competitieverband, terwijl 750 personen rekreatief zwemmen. Als vrijetijds-beoefening is deze gezonde sport bijzonder in trek en wel bij alle leeftijds-groepen, van kleuter tot bejaarde. Er zijn dan ook groepen van kleuters en bejaarden, die in groepsverband lichamelijke fitness combineren met gezelligheid. Het wedstrijdelement is terug te vinden in drie categorieën; n.l. waterpolo, kunstzwemmen en wed strijd (snelheid) zwemmen. Getraind wordt er praktisch dagelijks en vaak onder leiding van een proffessional trainer. Een reis naar Amerika in de maand juli van 23 leden mag dan ook als „geslaagd" genoemd worden getuige een beker, (bijna) zo groot als het vrijheidsbeeld van New York. Ook kampioenswedstrijden op re gionaal niveau worden met succes bezocht. Deze grote zwemvereniging drijft eigenlijk op de enthousiaste en belangeloze inzet van veel vrijwilli gers, die het mogelijk maken om zoveel zwemliefhebbers het hoofd boven water te laten houden. Maar ook zonder financiële middelen is het ondoenlijk een club van dergelijke afmetingen te runnen. Ook op dit punt is Spio zeer aktief. Zo zullen er op de aanstaande braderie weer enkele leden in Spio tenue aan het werk zijn om de kas van hun club wat proberen aan te vullen. In de Grotestraat voor Hendricx- schoenen staat het „spiraal-spel" waar iedereen zijn concentratiever mogen kan testen. Voor 1 gulden kunt u proberen om tot het einde van de spiraal te komen zonder dat u kontakt maakt. De tijd die u nodig heeft wordt nauwkeurig opgenomen en genoteerd. De snelsten belanden in de finale op zondagmiddag om 16.00 uur. Winnaars worden voor het in bedwang houden van hun zenuwen beloond met kadobonnen van 100, 75 en 25 gulden, ter beschikking gesteld door Hendricx-schoenen. Bovendien ontvangt elke deelnemer een wit voetje. Hou het hoofd a.s. zaterdag en zondag boven water. Wie zei dat alle leren bankstellen op elkaar lijken en wie zei dat alle leer hetzelfde is????? Onder dit motto presenteert Thomassen Interieurverzorging te Venray thans een show van leren meubelen van de exclusieve fabrikant Jori. Als dealer van Jori, welk absoluut the leader in leather is, heeft Thomassen thans alle modellen van dit huis in zijn showroom. Bankstellen en fauteuil, ja zelfs salontafels gemaakt van deze super kwaliteit leer. Doch niet alleen modellen, ook grote huiden in de meest vreemde kleuren en diktes voor dit aparte leer, dat voorzien is van een eigen Jori-label, kunt u op deze leer show bewonderen. Bewonderen inderdaad, want het leer dat Jori verwerkt is dermate apart dat men het gerust superieur mag noemen. Het lijkt ons best interessant om deze show te bezoeken zodat u werkelijk kunt zien dat niet alle leer ook echt meubel leer is. a.s. Zondag tijdens het straatfesti val is Thomassen ook geopend. \Veltumse Kleffen 58a - Tel, 84257/ Poststraat 6 - Tel 82025 venray Parfumerie-Schoonheidssalon Trudi Bongarts aan het Schoutenstraatje in Venray heeft een zeer bijzondere geuren-actie opgezet, waaraan een unieke prijs verbonden is. Men kan namelijk een flacon Eau de Cologne Imperiale winnen. De Eau de Cologne werd in 1890 in opdracht van de Franse Keizer Napoleon voor keizerin Eugenie ontwikkeld. De te winnen flacon heeft een waarde van maar liefst 575 gulden en wordt voorzien van de in goud geschilderde initialen van de winnares. De bijtjes, het symbool van het Franse keizerrijk zijn eveneens in goud. Om deze schitterende prijs te winnen is een goede neus van groot belang. Deelnemers krijgen namelijk drie strookjes voorgelegd die met parfum besprenkeld zijn, afkomstig uit het exclusieve assortiment van Trudi Bongarts. De strookjes zijn voorzien van de naam van het parfum en de deelneemsters krijgen de gelegenheid de geuren intensief in zich op te nemen. Vervolgens gebeurt hetzelfde nog maals, nu echter met blanco strook jes. Het is de bedoeling dat de deelneemsters de geuren kunnen, benoemen, dus weten welk parfum bij welk strookje hoort. Kunnen ze de drie strookjes juist benoemen gaan ze door naar de finale en wordt de naam van de betreffende deelneemster genoteerd. Zij krijgen dan een uitnodiging voor de tweede ronde. De deelneemster met de beste neus wint de flacon Eau de Cologne Imperiale en indien twee of meerdere dames de geuren feilloos kunnen benoemen dan beslist het lot, maar dan stelt Trudi Bongarts prijzen ter beschikking die ook beslist de moeite waard zijn. Voor de overige finalist en, want er is slechts een flacon Eau de Cologne Imperiale. Men kan zaterdag en zondag 10 en II september a.s. terecht in de stand om mee te dingen naar de prijs. De winnares wordt in het Schoutenstraatje bekend gemaakt. A.s. zondag 11 september organi seert de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers Ysselsteyn, Merselo, Veulen, Vredepeel, Heide weer een fietstocht. Deze fietstocht heeft een lengte van ongeveer 30 km en voert U langs enkele van de mooiste plekjes van Noord-Limburg. De tocht is bedoeld om recreatief te fietsen en daarmede een bijdrage te leveren aan een goed doe. De opbrengst van deze fietstocht komt dit jaar ten goede aan de Stichting Maria Auxiliatrix Run. Deze stichting organiseert een Motor-Run, een toertocht waarbij zij spancombinaties gebruikt worden voor het vervoer van gehandicapten. Dit betreft kinderen en jongeren van de stichting Maria Auxiliatrix te Venlo, de Vijferhofschool te Venlo voor geestelijk gehandikapte en minder valide kinderen, en de schouting Hertog Reinoud Venlo voor geestelijk en lichamelijk gehan dicapte jongeren. Men kan al vanaf 11.00 uur op maar liefst vier plaatsen inschrijven: Ysselsteyn Herberg de Peel Veulen 4 6 markt Merselo Michels Molen Heide Stomerij Piet Rutten De inschrijving sluit om 13.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 4,- per persoon, voor kinderen tot 12 jaar half geld. De startplaats is tevens de finish- plaats. Tijdens de tocht moet een aantal letters genoteerd worden. Deze letters vormen samen een woord. Bovendien moet op vier plaatsen een stempel gevraagd worden. De vol ledig ingevulde en afgestempelde kaarten worden bij de finish ingenomen. Onder deze kaarten worden drie prijzen verloot, te weten: le prijs 125,-, 2e prijs 75,- en 3e prijs 50,- De trekking is vrijdag avond 16 september in zaal Roelanzia in Ysselsteyn om 20.00 uur. Voor een drankje onderweg wordt gezorgd. Wie vroeg start heeft nog ruim de tijd voor een bezoek aan braderie, antiekmarkt, kermis, etc.... De vorige week heeft U in Peel en Maas al kunnen lezen, dat a.s. zaterdag en zondag de toren van de St. Petrus Bandenkerk weer open zal staan voor het publiek. Evenals de Grote Kerk en de schatkamer. Voor de laatste keer dit jaar, zal men tot aan de galmgaten (c.a. 40 meter) kunnen klimmen om Venray eens van de andere kant te bekijken. Deze en voorgaande torenbeklim mingen werden steeds door het VVV i.s.m. het kerkbestuur georganiseerd. Tijdens de openstelling zijn er gidsen aanwezig, die U het een en ander kunnen vertellen over de huidige toren en zijn voorganger, die in oktober 1944 door de Duitsers werd vernield. Zoals we vorige week reeds meldden wordt dit een speciale openstelling, met op de torenkamer de resultaten van alle deelnemers die foto's hebben ingezonden, t.g.v. de fotowedstrijd die op koninginnedag 30 april j.l. door de VVV werd georganiseerd. Vanaf de galmgaten zullen zater dagmiddag de jeugdharmonie van Euterpe en zondagmiddag leerlingen Traditiegetrouw worden vanaf de braderiedagen (10 en 11 september) kaarten verkocht voor het gehele seizoen in losse verkoop. Zonder zich aan een abonnement te binden, kan men dan voor elke willekeurige voorstelling uit het seizoensprogram ma waarvoor nög plaatsen beschik baar zijn, kaarten kopen. Als men naar de nieuwe grootse show van Andre van Duin wil, dan kan men daarvoor NU dus lang van tevoren kaarten kopen. Het voordeel is, dat men ruim tevoren kan plannen en da men rekening kan houden met andere bezigheden. Overigens is de Andre van Duin show een dure voorstelling. Het is de kostbaarste produktie die ooit in Venray op het toneel kwam. Voor deze produktie zijn 5 vrachtwagens van 18 meter nodig, om de decors te vervoeren. Deze show die overal stampvolle zalen trekt komt twee dagen in Venray. Als het uitverkocht is, komen er geen extra voorstellingen omdat dit voor de schouwburg niet op te brengen is, Twee voorstellingen was het minimum maar tevens het maximum. Op amusementsgebied is er veel keuze. We denken aan de operette Gasparone door de Hoofdstadope rette. Zoals steeds een riante uitvoering met veel bekend muziek. Wien bleibt Wien is een avond met operettemuziek op de man gebracht zoals dat begin deze eeuw gebruike lijk was namelijk met een Stehgeiger. Op muzikaalgebied is er ruime keuze. Me and my Girl is een vrolijke produktie met als hit de Lambeth Walk. Deze voorstelling is overigens nagenoeg volgeboekt. Ook voor Jeans en Upside Down is de belangstelling groot. De eerste is een hippe aangelegenheid met bekende rock-muziek. De tweede is een musical met topsterren zoals Robert Paul en Karin Bloemen. Natuurlijk niet te vergeten is het kerst wintercircus op eerste kerstdag. Afgelopen jaren steeds twee volle zalen. Lachten kan men om Twee op de wipmet Pleuni Touw en Hugo Metsers, Een fijn span met Joop Doderer en om Een hoofdstuk apart met Piet Bambergen. Dolle pret valt te beleven bij de Henny Huisman theatershow waar iedereen aan mee kan doen. Benny Neyman is uiteraard voor de muziekliefhebber een must. In het cabaretgenre vallen op Herman Finkers Paul van Vliet, Youp van 't Hek Jules Deelder, Tineke Schouten, Paul de Leeuw e.a. al deze voorstellingen lopen hard, dus een snelle beslissing is aan te bevelen. Ook in het culturele genre is er volop keuze, maar vooral valt de kwaliteit op. Opera forum komt met La Boheme een van de meest populaire opera's. Ook hiervoor is de belangstelling' reeds erg groot. Con certen door het LSO en Het bulgaars kamerorkest het ballet Coppelia, het mime festival met Rob van Rijn, Les Funambules, en Theo Joling. Toneel van hoog gehalte Over de grens met Peter Faber. The Mousetrap van van de Muziekschool hun muzikale medewerking verlenen, terwijl in het torenportaal zondagmiddag vanaf 14.00 uur het blokfluitensemble van de orkestvereniging zal musiceren. Ook in de Grote Kerk zullen die twee dagen enkele organisten hun muzikale steentje bijdragen voor het welslagen van deze beide open dagen. Mocht U komend weekend de toren willen beklimmen, vergeet dan zeker niet uw fototoestel of verrekij ker mee te nemen. De openingstijden zijn op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Bijgaande foto, genomen vanaf de trans (onder de spits) en gemaakt door dhr. Henk Henckens uit Overlooq laat ons het Venray van de andere kant zien. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v Plataanstraat 12 Venray Agatha Christie, het bekroonde stuk Separation met Linda van Dijk en Kees Brusse, Victor of de kinderen aan de macht door het vervolg, een nieuw Nederlands-Belgisch gezel schap brengt twee suksesstukken Rouw om Elektra en De Sapeurloot. Floortje Bloem is een stuk van Yvonne Keuls. Uiteraard is er veel meer, we noemen nog het ballet Opeus One, Seagull, Barrelhouse Jazzband, Cir cus squire Jazzband, Deep River Quartet, Fiesta Flamenca, Harry Sacksioni, Purper, de meisjes en Het Kliekske. Er is voor een plaats als Venray weer volop keuze, dus als U zelf of anderen wilt verwennen, dan kunt U vanaf heden kaarten bestellen. Een leuk kado voor een verjaardag of alvast voor Sinterklaas of Kerstmis. Men zal er velen een groot plezier mee doen. Overigens kan men ook altijd een theaterbon kado doen, dan kan degene die de bon krijgt zelf een keuze maken. Veel plezier in de Beejekurf. vrijblijvend informeren wij U over de verschillende mogelijkheden rente 5 - 710 - 15 - 30 jaar vast rentepercentage vanaf 6,9% Makelaarskantoor Patersstraat 17 - Venray, telefoon 04780-85958 VAK O De naam Schaeffers is in Venray heel nauw verbonden met het beroep dakdekker, of liever nog leiendekker, zoals deze vakmensen vroeger ge noemd werden. Toen we dan ook op Vak O van de Algemene Begraaf plaats Boschhuizen het graf vonden van ene Johannes Schaeffers, die in 1861 was geboren en in 1924 was overleden, vermoedden we al dat hier een voorvader begraven ligt van deze bekende Venrayse familie. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Johannes Schaeffers, met zijn broer Kobus, mag men feitelijk als stamvaders beschouwen van de j Venrayse Schaeffersen. Johannes en Kobus waren beiden afkomstig van Broekhuizenvorst. Hun ouders en grootouders woonden I in het Duitse Marienbaum, tussen Kalkar en Xanten. Wanneer hun naam Scheffers er een A bijkreeg en veranderde in Schaeffers, is niet helemaal duidelijk. Feit is, dat broers en zusters en neven en nichten zich zowel van de eén als van de andere 1 Inaam bedienden. vDe twee gebroeders vestigden zich hier als dakdekkers annex bouwvak kers en stichten er hun gezinnen. Hoewel we ons in dit artikel willen beperken tót de nakomelingen van Johannes, willen we toch ook even de familie van Kobus Schaeffers memo reren. Kobus had o.m. twee zoons, t.w. Sjang en Sjef. Ook zij werden dakdekkers, maar Sjang had boven dien een café in de Henseniusstraat, terwijl Sjef tevens pensionhouder werd. Bij gebrek aan nakomelingen die het vak wilden voortzetten heeft deze tak van de Schaeffersen het dakdekkersbedrijf intussen volledig afgestoten. Johannes Schaeffers, geboren te Broekhuizenvorst 10 februari 1861, overleden te Swalmen 29 september 1924, was gehuwd met Willemina Coopmans, geboren te Venray 10 september 1860 en aldaar overleden 27 maart 1939. Uit hun huwelijk werden 8 kinderen geboren; vier zoons en vier dochters. Om ons te beperken tot de zoons: Piet de oudste werd ook dakdekker. Hij vestigde zich in de Patersstraat (pand dokter van Thiel) waar zijn vrouw - Nella Derksen - een sigarenmagazijn runde. Ook dakdek ker werd zoon Sjang die bovendien kastelein was in de Schoolstraat en later eigenaar werd van zaal Wilhel- mina. Samen namen ze in de twintiger jaren het bedrijf van hun vader over. De andere zoons van Johannes waren Frans en Theij. Frans werd schilder en vestigde zich in de Patersstraat. Theij was ook dakdek ker maar zocht zijn bestaan elders. Op vrij jeugdige leeftijd is hij in Heerlen overleden. Toen Johannes en Kobus Schaeffers hun zaak aan de weder zijdse kinderen overdroegen, besloot men het bedrijf in tweeën te splitsen en de klanten te verdelen. Zo kregen de zoons van Kobus o.a. huize St. Servatius als klant; de zoons van Johannes huize St. Anna. En zo ging het ook met de andere klanten in Venray en de regio, waar de Schaeffersen kerken, kloosters en gestichten regelmatig onderhielden of van een nieuwe bedekking voorzagen. Of die klanten met de verdeling instemden, vermeldt de geschiedenis niet.... Johannes Schaeffers overleed op 63 jarige leeftijd in Swalmen. Bij werkzaamheden aan de parochiekerk aldaar, viel hij van de toren en was vrijwel op slag dood. v Sjang en Piet die toen al enkele jaren met hun vader in het bedrijf optrokken, hebben kennelijk prima vakwerk geleverd. Niet alleen ver zorgden ze bijna alle grote dakwerken in Venray en in de regio, maar dank zij „recommandatie" vonden ze ook werk in menige andere plaats. Zo hebben ze destijds, toen de mijnen in Zuid-Limburg opbloeiden en er mijnwerkerswoningen moesten komen, nog een dependance gehad in Heerlen. Via de recommandatie van de Zusters van Huize St.Anna kreeg men in 1936 een groot karwei in Noordwijkerhout, waar ook een zustersklooster en psychiatrisch zie kenhuis was. Sindsdien is deze klandizie bestendigd. Als onderaannemers van de klok- kegieters en torenuurwerkfabrikanten in Aarle Rixtel kreeg men het onderhoud te verzorgen van wijzer platen en wijzers van heel veel Nederlandse kerken. Protestantse klanten waren daar niet bij... Via de Paters Fransiscanen kreeg men de kerk en de pastorie van Oudewater tot klant en al gauw ook het fraaie gemeentehuis, dat bekend is van zijn ooievaarsnest. Ook kreeg men wel eens een dak te repareren of te vernieuwen waar bliksemafleiders geplaatst dienden te worden. Daarvoor werd hun zwager Martin Poels ingeschakeld, die des tijds een loodgietersbedrijf had in de GrotestratCt en zich gespecialiseerd had in de bliksembeveiliging. Dat bedrijf is in de dertiger jaren overgeplaatst naar Heerlen, waar meer werk te vinden was dan hier in de vlakke Peel. In Oudewater waren de Venrayse dakdekkers - van Maris, Relouw e.a. - in pension bij de familie Rietveld, waar twee dochters de helpende hand in het huishouden toestaken. Sjang Schaeffers verloor al dra zijn hart aan de knappe Cornelia Rietveld en ging zo dikwijls als maar mogelijk was naar Oudewater - ook al waren daar geen daken te repareren.... Het in pension-gaan tijdens werk zaamheden builen Venray was toen heel gewoon. Ook bij 'werkzaam heden in de regio, nam men dikwijls niet de moeite om 's avonds weer naar huis te gaan - te voet of per fiets. Men bleef gewoon bij de klant slapen, of als men op kerken of torenzolders werkte - sliep men op de kerkzolder. Uiteindelijk trouwde Sjang en Cornelia op 2 september 1925. Het huwelijk was toen al een jaar uitgesteld, omdat vader Johannes Schaeffers dodelijk was verongelukt. Een gepaste rouwtijd - tot zelfs een jaar - was toen heel gebruikelijk. Toen Piet Schaeffers op vrij vroege leeftijd overleed en zijn zoons nog te jong.waren om hem op te volgen, maar er ook geen zin in hadden, nam Sjang Schaeffers het gehele bedrijf over en werd hij enige eigenaar. Uit het gezin van Sjang Schaeffers -Rietveld traden twee zoons in de voetsporen van hun vader: Hubert en Theo. Hubert heeft intussen zijn leihamer al weer in de wilgen gehangen en werd opgevolgd door zijn zoon Frank. Een nieuwe generatie Schaeffers is aangetreden.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11