FNV C.D.J.A. -1 H.V. MANUAL op ibei e :erk jin ïde" :el Fietscrossclub Venray MIDGETGOLF „BUITENLUST" HENGELSPORT T.W.C. Oostrum I Limburgse kampioenschappen Landelijke ruiters te Well RED STARS Atletiek vereniging Venray-Regio Schuttersgilde A.F.V. VENRAY Fotowedstrijd Vocaal ensemble Arabesque E.H.B.O.-VERENIGING VENRAY Ongelukken gebeuren dagelijks overal onverwacht. ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS 4 E 1' agina PEEL EN MAAS Donderdag 1 september - Pagfna 11 Uitslagen Jongens asp.A.- Breeton Sp. 15-9 Jongens asp. B.-Eksplosion 1 9-6 Jongens asp. A- Eksplosion 1 5-5 J. asp. B. Holbox SWl-Manual 11-17 Dames jun. A -Blerick 3-30 j. asp. A. Breeton SP.-Manual 9-9 Heren sen. Breeton Sp. - Manual 5-22 Op zaterdag 3 sept, niet op het handbalveld, maar op het atletiekveld is het Toernooi Recreanten in Venray van 16.00 tot 20.00 uur. Dames recreanten zoeken nog enkele leden die graag handballen, wie heeft er zin. Tel. info. 04786-405. Zaterdag Jongens asp. A.-Blerick 1 14.00 Meisjes asp. B. -Blerick 1 14.45 J. asp. B. Eksplosion 1-Manuall2.-13 Zondag J. asp. A. Rapiditas 2- Manual V. 14.30- 16.00 Jongens asp. B-Holbox Sw. 1 13.00 Dames jun. A. B.Heidia C-Manual V. 13.00- 14.00 Heren jun. B. Popeye 1-Manual V. 13.25 - 14.30 Heren sen. -Hercules 14.00 r de >eel Zondag 28 aug. was de eerste afd. wedstrijd in Volkel. Hier mogen de jongens en meisjes van afd. zuid komen crossen. Afd. zuid bestaat uit Limburg, Brabant en Zeeland. Van onze club waren we met 17 leden. Uitslagen: Powder Puffs: 1. Caroline de Bruijn, 3. Mirella v. Melis, 3. Hanneke v.d. Bungelaar, 3. Monique Hofmans, 1. Sabine Schoenmakers, 6 Mandie v.d. Bungelaar. Cruisers: 6. Herm Hofmans, 2 Peter Stiphout. Junioren: 6. Sebastiaan Bosma, 2. Steven v. Kempen, 1. Peter Stiphout. Experts: 1. Mark de Bruijn, 7 Frank v. Melis, 2. Patrick Claessens, 10. Rick v. Melis, 3. Freddie de Vries, 3. Peter Heesmans. Het afgelopen weekend, werd in hoofdzaak gebruikt voor een extra training, met het oog op de komende onderlinge- en bondswedstrijden. Allereerst is er dan a.s. donderdag avond de eerste wedstrijd om de „prestatieplak" in het naseizoen. Om half zeven beginnen we hiermee, met aansluitend de algemene jaarvergade ring die gepland is om kwart over acht in cafe zaal van Dijk te Oostrum. Komende zaterdag speelt ons eerste team alweer de eerste Bondscompe- titie wedstrijd tegen Eindhoven 1De aanvang is om vier uur en we verwachten naast de div. aanmoedi gingen, zonder meer de drie winst punten. Ook komende zondag zal er nog een laatste training zijn, voordat de Bondscompetitie voor een ieder van start gaat. HSV DE ROERDOMP Op de zaterdag j.l. gehouden koppelwedstrijd van Afferden be haalden B. v.d. Berken-J. Weys prijs. De eerste wedstrijd van de tweekamp Oostrum-Venray werd bij de k.h. gewonnen door G. Smits en 2e L. van Grootel. Bij de l.h. werd A. v. Mill eerste en J. Weys 2e. Zaterdag a.s. koppel van Horst. Tevens wordt zaterdag het N.K.Ind. gehouden. Het bestuur wenst de deelnemers uit de regio veel succes. Zondag 2e wedstrijd Venray- Oostrum. Bijeenkomen om 7.00 uur aan de Cremersweert. Opgeven tot donderdagavond bij H. v.d.Heuvel 86569. Voor uw benodigde vergun ning kunt u terecht bij H. v.d.Heu vel, Langeweg 38 Venray en v. Grootei's Hengelsport Stationsweg. 't ALVERTJE OOSTRUM De uitslag van de 2e wedstrijd van het Herfstkoningsvissen van de korte hengels is: 1. A. Gooren, 2. Sj. Theeuwen, 3. Th. Hendriks, 4. H. Theeuwen, 5. H. v. Valkengoed. Zaterdag 3 sept, is de derde wedstrijd. De bijeenkomst is om 7.00 uur bij het kruis aan de Maas in Geysteren. De uitslag van de wedstrijd Oostrum-Venray is: 1. A. v. Mill, 2. P. Kunen, 3. J. de Weys, 4. H. Hendriks, 5. R. Wijnhoven. Zondag 4 sept, is de wedstrijd Venray-Oostrum, bijeenkomst is om 7.00 uur bij de Dikke Boom in Maashees. Zaterdag is er een koppelwedstrijd in Horst, voor deze wedstrijd opgeven bij Huub Hendriks 82994 tot a.s. donderdagavond 20.00 uur. A.s. zaterdag is ook het Ned. Kampioen schap Individueel in het Lateraalka- naal te Hom. Van 't Alvertje zal Gerrit Robben daaraan deelnemen. Wij wensen hem veel succes. De Herfstvissers die nog geen vergunning hebben kunnen deze alsnog verkrij gen vij de secretaris Hay Lenssen, Allegrostraat 7 te Venray, tel. 87606. V Afgelopen weekeind reden de amateurs de omloop van het maasdal; In de eerste etappe eindigde Thijs van Asten als 14e, in de einduitslag werd hij 21e. Michel Willemsen eindigde in de 2e etappe als 3e; in het algemeen klassement werd hij 25e, en in het jongerenklassement 4e. Maurice Engbertsen eindigde in de 2e etappe als 21e; in het algemeen klassement eindigde hij als 28e, en in het jongerenklassement als 6e. De overige categoriën reden zaterdag in Baarlo en zondag in Reuver. Tom van Asten werd resp. 8e en 5e bij de adspiranten-B. Komende zondag rijden de wed strijdrenners in Deurne de club kampioenschappen De trimmers van groep 1 en 2 helpen met de triathlon. Belangrijk :woensdag 7 september baantoernooi Baarlo, aanvang 18.45 Op het Evenemententerrein ,,t Knikkerven" aan de Wezerweg te Well worden op zondag 4 september a.s. de Gewestelijke Kampioenschap pen voor landelijke ruiters gehouden. Het is voor het eerst, dat aan de kampioenschappen alle klassen kun nen deelnemen zowel in de dressuur als bij het springen. Voor wat de afdelingsdressuur be treft in de Klasse Zwaar is de kampi oen van het vorig jaar „Rijdt met Be leid" uit Meerlo weer de favoriet. In de klasse Midden is maar een deelnemer en in de klasse Licht zijn dat er tien. Daar is favoriet het achttal „Ons Genot" uit Leunen. De wedstrijden beginnen 's morgens om 10.00 uur zowel de afdelingsdres suur, de individuele dressuur als het springen. Om 13.30 uur is het Overrijden achttallen klasse Zwaar en om 14.00 uur zijn de Tuigpaarden Open Klasse aan de beurt. Circa 550 ruiters uit heel de provin cie Limburg zullen aan deze kampi oenschappen deelnemen en het gebeu ren zal duizenden bezoekers trekken. Vriendschappelijke wedstrijden De vakantie zit er weer op. Het batje is uit de kast gehaald, de trainingen zijn weer begonnen. En er zal hard getraind moeten worden, want over twee weken begint reeds de competitie. Om optimaal voorbereid aan de start te verschijnen worden enkele vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. A.s zaterdag spelen enkele teams een wedstrijd tegen A:T.C. Nijmegen. Het zijn heren 1 en 2, dames 2, jongens 1 en meisjes 2. Vertrek 10.00 uur vanaf het t.t. centrum. Horster kampioenschappen Hij komt er weer aan. Het enige echte Horster toernooi. Iedereen kan [en moet] zich inschrijven. Het toernooi vindt plaats op 15 [senioren] en 16 [junioren] oktober. Inschrijving geschiedt d.m.v. het inleveren van de bekende enveloppe. Rommelmarkt Heeft U nog spullen voor de rommelmarkt? Ja, natuurlijk. Belt U dan Peter Boumans (89134) of Toon Achten (89367): TEST UW CONDITIE!!! De Atletiekvereniging Venray - Regio start op donderdag 1 sept, met tweemaandelijkse testlopen op de atletiekbaan. Iedereen kan deelnemen aan deze 3.000 en 5.000 meter lange testlopen. Het volledige programma is als volgt: 19.00 uur loop over 3.000 m. 19.30 loop over 5.000 m. Aanmelden voor deze lopen kan geschieden in het clubgebouw tot een half uur voor de aanvang van de betreffende loop en de deelname is gratis. De volgende testloop zal zijn donderdag 3 nov. a.s. Kom in beweging. SCHUTTERIJ 't ZANDAKKER GILDE ST. JAN VENRAY Op zondag 21 aug. heeft de schutterij deelgenomen aan het 3e bondsfeest van de Bond Juliana, welke gehouden werd te Helden. De resultaten waren als volgt: A. 15 p., B. 18 p. C. 17 p., Dl 18 p., D2 13 p., D3 15 p. Het B-6-tal behaalde een 3e plaats en Dl een 8e plaats. Sappeurs le prijs, Keizerpaar le prijs, Defile le prijs, Vaandeldraager le prijs, 2e plaats voor de Ereprijs. Thuylshof wordt bedankt voor de mooie bloemen. Afgelopen zaterdag 27 aug. hebben 8 leden deelgenomen aan het Bondskampioenschap van de Bond Juliana te Beringe. P. Lenssen behaalde een 2e prijs in de D. Klasse. Zaterdag 3 sept. zal er weer hard gewerkt worden aan de bouw van ons clubgebouw. Zondag 4 sept. wordt het club kampioenschap gehouden van de Schutterij 't Zandakker, nadere gegevens volgen deze week nog. SCHUTTERSGILDE ST.ANNA Zondag 28 aug. j.l. hebben we onderling de Peelhaas Trofee ver schoten. Winnaar werd P. v.d. Broek, met 23 p. Daarna werd er nog een extra ronde verschoten. 1. P. v.d. Broek, 22 p., 2. P. Willems 20 p., 3. J. Willems 17 p., 4. H. Willems 16 p., 5. L. Pullens 15 p. Zondag 11 sept. a.s. wedstrijd met het gilde van Geysteren aanvang 14.00 uur. Zondag 18 sept. a.s. wedstrijd in Heyen aanvang 14.00 Heel diverse foto's waren er op de Eigen Werk avond van 25 aug. j.l. te zien: van beton-skeletbouw tot bloemen, van een half afgebroken stukje Venray tot vervreemde beelden van kinderen en vakantieopnamen tot schijnbaar zwevende schedels in een mysterieuze omgeving. Ook werden de eerste foto's ingebracht voor Expositief-88, welke van 1 t/m 16 oktober in de schouwburg gehouden wordt. Op 8 september a.s. staan op de eerste plaats een 30-tal foto's op het programma. Deze zijn meegebracht uit Arles (Fr.) door een van de leden. Een goede gelegenheid om eens een indruk te krijgen van hoe amateurs in andere landen met de fotografie bezig zijn. Verder kan eigen werk gepre senteerd worden al dan niet in samenhang met de komende ten toonstelling. Geïnteresseerden zijn op 8 sept. a.s. om 20.00 uur aan het Kennedyplein 1 van harte welkom. Bij gelegenheid van de door de Amateur Fotografen Vereniging Ven ray georganiseerde expositie „exposi- tief-'88" is er een fotowedstrijd uitgeschreven voor niet-fotoclub- leden. Er zijn 3 prijzen te winnen: ƒ100,-, ƒ75,-en ƒ50,-. De foto's mogen zowel in zw/w als in kleur zijn, opgeplakt of niet-opge- plakt en moeten een minimum formaat van 13 bij 18 cm hebben. Het onderwerp is vrij. De gewonnen foto's worden geëx poseerd in de schouwburg van 1 t/m 16 oktober a.s. De bekendmaking van de uitslag en de prijsuitreiking vinden op zater dagmiddag 1 oktober om 14.00 urn- plaats In de foyer van schouwburg De Beejekurf" in Venray. Deelnemende foto's moeten op 29 sept.binnen zijn. Inleveradres: Dhr. M. Gommans, Stationsweg 101, 5803 AA Venray. Wat doet de FNV voor mensen met een uitkering? Als je zo links en rechts om je heen hoort, zeggen ze, dat hier niets voor gedaan wordt. Dat is onzin. De FNV besteedt veel tijd en geld hieraan. Mensen met een uitkering behoren tot de zwaksten in de samenleving, voor hen komt de FNV op. De FNV besteedt bovendien speciale aandacht aan bepaalde groepen die door hun eigen problematiek een heel aparte positie innemen, vrouwen, jongeren, buitenlandse werknemers/sters en ouderen. Ook vraagstukken die te maken hebben met geloof en levensbeschouwing krijgen bij de FNV speciale aandacht. Binnen de FNV bestaan speciale afd. die zich bezighouden met bepaalde groepen. Elke afdeling verzamelt specifieke informatie en verstrekt die aan wie daar interesse in heeft. Elk secretariaat/afdeling geeft een nieuwsbrief uit, maar stelt ook folders en brochures samen. Andere aktiviteiten zijn het organiseren van o.a. themadagen, cursussen enz enz. Er zijn de volgende secretariaten/ afdelingen: FNV Vroi ven - FNV Werknemers/sters belan^n en et nische minderheden - Ft 'V uitke ringsgerechtigden - FNV levensbe schouwing en vakbeweging - FNV hoger personeel (CMHP). Wilt u meer weten, bel of schrijf naar het hoofdkantoor van de FNV, Postbus 8456, 1005 AL Amsterdam. Tel. 020-5110777. U kunt ook contact opnemen met het Info team. Info team Elke donderdag vanaf 19.00 uur heeft het Info team spreekuur in wijkcentrum „De Kiosk" in 't Brukske. Het Info team is er voor alle FNV leden en hun huisgenoten die geen lid van de FNV kunnen zijn. In principe kunt u met al uw zaken cq vragen bij ons terecht. Of dat nu voor het aanvragen voor een betalingsregeling, of het telefoonnummer/adres van de een of andere instantie is, of wat dan ook. Wij helpen u om uw probleem mee op te lossen. Het is wel belangrijk dat u alle ter zake doende stukken meebrengt. Dit verduidelijkt al veel en bevordert de be- en afhandeling van uw geval. Een advies, wacht niet te lang. Vooral bij het instellen van beroep is snelheid geboden, de termijn waar binnen bezwaar moet worden inge steld is kort. Ons spreekuur is een atspraakspreekuur, maar vrije inloop is ook mogelijk. Men moet er dan wel rekening mee houden, dat vastgestel de afspraken voor gaan. Voor dringende zaken kunt u tussen 18.00-19.00 uur bellen op maan-, dins-, woens- en vrijdag 04780-87312 of 87933 of 89043. De coördinator is J. Versteegen. Voedingsbond Betreft de jongerendag van de Voedingsbond FNV. Op zaterdag 10 sept. houdt de Voedingsbond FNV een dag speciaal voor jongeren. Het gaat die dag o.a. over de noodzaak van fatsoenlijke jeugdlonen, uitke ring, studiefinanciering. Voorzitter Greetje Lubbi van de Voedingsbond FNV wil met minister Jan de Koning in de slag. De minister is uitgenodigd en hij schrijft dat hij discussie belangrijk vindt. Maar, hij weet niet of dat hij zal komen. Tweede kamerlid Frans Moor komt wel, en iemand van de CDA-fractie. Op die dag zullen ook aanwezig zijn Bennie Jolink van de groep Normaal, Erik Messie van Toontje Lager, beiden zingen elk 'n lied wat ze speciaal voor de Voedingsbond FNV geschreven hebben. Muziek en discussie van 13.00 tot 17.00 uur. De groep Joylon sluit de bijeenkomst af. Jij komt toch ook naar Utrecht op 10 sept. Vervoer is geen probleem. Opgave hiervoor kan bij de Voed ingsbond FNV in Eindhoven, tel. 040-527545. Ook jongeren van andere bonden zijn welkom. Jongeren die geen lid zijn mogen ook mee in het kader van kennismaking met de bond. Opgave kan tot 7 sept. in Eindhoven. WERKGROEP VROUW, GELOOF EN LEVEN Als opening van het jaarprogram - ma, dat geheel in het teken staat van: vrouwenstrijd en condlair proces, organiseert de werkgroep zes thema-ochtenden/avonden verspreid over de hele provincie. Deze themadagen gaan over Schepping - Uittocht - Verbond. Schepping als opdracht voor de mens en de konfrontatie met wat we er tot nu toe van gemaakt hebben. Verbond omdat je zo'n proces niet vrijblijvend kunt aangaan. Je staat er midden in en hebt elkaar nodig. Uittocht staat voor een deel in het kader van de vrouwenstrijd. De ochtenden duren van 9.30 - 12.30 uur. Ontvangst vanaf 9 uur. De avonden duren van 9.30 - 22.15 uur. Ontvangst vanaf 19.00 uur. De kosten bedragen 6,00 incl. koffie. Opgeven schriftelijk: Heinsbergerweg 12, 6045 CH Roermond tel. inl. 04780-83445. Venray: donderdagavond 15 sept. in de Wieënhof, Leunseweg 20a. Venlo: maandagmorgen 19 sept. in den Dörpel, Gulikkerweg 200. In aansluiting op de themadagen volgt een kursus waarin de begrippen uitgediept worden. U kunt hier ook apart aan deelnemen. Maandagavond repetitie van 20.00 tot 22.00 uur. Afmelden bij André, tel. 88131. In de stad en op drukke wegen hoor je maar al te vaak ineens het waarschuwende signaal van de ambulance, die op weg is naar een ongeval, of met een gewond slacht - offer daarvan naar het ziekenhuis rijdt. Is het dan niet voldoende om een ambulance te bellen, die er meestal binnen enkele minuten wel is? Met andere woorden: Heeft E.H.B.O. nog wel zin? E.H.B.O. heeft wel degelijk zin. Een ambulance rukt alleen uit, als liggend vervoer naar een ziekenhuis nodig is. Zolang een slachtoffer zelf kan lopen, of met een gewonde, eigen auto vervoerd kan worden, blijft de ambulance weg. Dat is ook wel begrijpelijk, want economisch is het anders niet meer te doen. Er zijn toch al vele gevallen, waar in de ambulance vergeefs uitrijdt, omdat men het zekere voor het onzekere neemt, omdat de alrmering hopeloos slecht is geweest, zodat men niet wist, wat er nu precies aan de hand was. Een E.H.B.O.-er weet wanneer ambulancevervoer nodig is. Daarom alleen al is het nuttig iets van E.H.B.O. te weten. Maar zelfs als die ambulance heel hard nodig is, zelfs als die al gewaarschuwd is, zelfs al komt die ambulance ook binnen enkele min - De Europa-look Veel verenigingen zetten tijdens de zomerpauze hun activiteiten op een laag pitje. Wij daarentegen zijn gewoon door gegaan en het resultaat daarvan is een spetterend jaarpro gramma dat vrijdag 19 aug. j.l. in de vorm van een verfrissende bosloop van start is gegaan. Op stapel staan verder een bezoek aan de 2e kamer, een landbouwavond met o.a. Jan Loonen (Campina) en Pierre van Horen (LLTB), een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, een avond over defensie met o.a. Ton Frinking (CDA-defen- siespecialist), een politieke jongeren avond samen met de JOVD en de RSP en een bezoek aan de basis Volkel. Maar ook deze maand zijn wij nog actief. We zullen aanwezig zijn op de braderie op 10 en 11 sept. in Venray en a.s. weekend gaan we weer op bezoek bij de Junge Union Marl (het Duitse CDJA) waar we vorig jaar een vriendschapsverband mee zijn aan gegaan. Inmiddels hebben we ook contact gelegd met onze zusterorga nisaties in België, nl. met de Christelijke Volkspartij-jongeren uit Herentals. Samen met hen en met de Oostenrijkse OFP-jongeren uit We nen, waarmee de JU-Marl contacten onderhoudt, vindt a.s. weekend een „Europa-festival" plaats in Marl. Op het programma staan o.a. een gezamenlijk bezoek aan een bier brouwerij, een kennismakingsmiddag waarbij elke vereniging zichzelf en zijn stad voorstelt, een discussie met de CDU-kandidaat voor de Europese verkiezingen uit die Regio en natuurlijk een groot feest. Volgend jaar staat dit festival in Venray gepland en gasten zijn dan o.a. staatsecr. v.d. Linden en de E.P.-leden Cornelissen, Penders en Oomen. Dat belooft dus wat te worden. Al met al een veelzijdig en bruisend jaarprogramma waarbij ook jij doorgaans van harte welkom bent om te bekijken wie wij nu eigenlijk zijn en wat we allemaal doen. Je kunt altijd cöntact opnemen door te bellen met 85408 (Anton) of 81484 (Jan). uten, dan nog verloopt er tussen het moment van het ongeval en het tijdstip, waarop die ambulance aankomt op de plaats van het ongeval, enige tijd, kostbare tijd, waarin van alles kan gebeuren. Een slachtoffer kan bewusteloos raken, kan dreigen te stikken, zijn ademhaling kan verslechteren of zelfs helemaal stoppen. Dan is er levens - gevaar, dan is er onmiddellijk hulp nodig. Er kunnen bloedingen zijn, zo hevig, dat er onmiddellijk levensge - vaar is. Dan is levensreddende hulp, dan is er een E.H.B.O.-er nodig. Dan kan men niet wachten tot de ambulance een keer komt, dan moet er direkt geholpen worden. Dan is die E.H.B.O.-er onmisbaar. Dan is E.H.B.O. levensreddend! Daarnaast zijn er heel veel ongevallen, waarbij wel gewonden zijn gevallen, maar waar het helemaal niet nodig is dat de ambulance uitrukt, waarbij men echter ook niet weet, wat er nu eigenlijk aan de hand is. Er is soms zo op het eerste gezicht iets heel ergs, maar het kan nog best meevallen. Dan kan het gebeuren dat men in paniek raakt, naar de buren rent om hulp, het slachtoffer in een auto zet en in een levensgevaarlijke rit naar het ziekenhuis vliegt. Dan blijkt vaak dat al die rimram niet nodig was, dat men, als men er ook maar iets van af had geweten, zelf had kunnen helpen. Kijk, ook in die gevallen is een E.H.B.O.-er onmisbaar. Als die E.H.B.O.-er alleen die paniekerige toestand had kunnen voorkomen, dan was zijn nut al duidelijk bewezen geweest. Binnenkort start er weer een nieuwe cursus E.H.B.O. U kunt zich daarvoor opgeven door middel van het schrijven van een briefje naar E.H.B.O.-vereniging Venray, postbus 298, 5800 AG te Venray, met vermelding van uw naam, adres, geboortedatum en eventueel tele - foonnummer. De kosten voor deze cursus bedragen ƒ135,00 all-in. OPVALLEND RIJGEDRAG Opvallend rijgedrag van een Ven- rayse autobestuurder was voor de politie aanleiding hem aan te houden. De bestuurder, een 22 jarige, kreeg een rijverbod opgelegd wegens alco holgebruik. SPEURTOCHT NAAR DAS SUCCES Rond het middernachtelijk uur, van woensdag op donderdag, kreeg de politie een melding binnen dat op de Energieweg een gewonde das zou liggen. De politiemannen konden ondanks een intensieve zoekactie het gewonde dier niet vinden. Wel ontdekten zij een bloedspoor, maar dan verdween in een maisveld. Omdat onze politie een gewond dier, en zeker niet 'n beschermde das aan zijn lot wilde overlaten, werd het Dassenopvangcentrum in Nijmegen van een en ander in kennis gesteld. Met assistentie van John Arts uit Oirlo, die een voor opsporing van gwonde dieren afgrichte hond heeft, 'n labrador, werd het spoor weer opgenomen en het gelukte de hond, al vrij kort nadat hij was ingezet, de gewonde das in een maisveld te vinden. Het gewonde dier is door de dierenarts en leden van het Dassen- opvangcentrum meegenomen naar Nijmegen, waar getracht zal worden hem weer zo ver op te knappen, dat hij in zijn oorspronkelijke omgeving van de dassen burcht kan worden teruggezet. VAK O Op Vak O van de Algemene Begraafplaats Bosschuizen zijn het niet altijd de namen op de grafstenen, die herinneringen oproepen, aan hen die er begraven liggen. Het kan zelfs etn jaartal zijn, waarover men daar kan staan mijmeren.... De geboortejaren van de meesten liggen vóór 1900. Bij de eeuwwisseling telde Venray 6.243 inwoners. Venray was toen een uitgestrekte Peelgemeente, zonder gas, zonder elektriciteit. Een boeren - dorp, waar alleen de wegen naar Horst, Maashees en Wanssum ver - hard waren. Voor de rest moest men het doen met zeer slechte zandwegen. Een dokter of een dierenarts moest zich bedienen van een rijtuig met paard of een fiets om op afgelegen boerderijen hulp te verlenen. SA Een van hen was de dierenarts, dr. H.J.H. Sala.' Herman Jan Hendrik Sala [16 januari 1876 - 17 augustus 1960] Afkomstig uit het Westbrabantse Fijnaart, behaalde in 1899 de toen 23 jarige Herman Sala aan de Universi - teit in Utrecht zijn doktersbul, waarna hij zich direct als Rijks vee - arts in Venray vestigde. In 1902 verloofde hij zich met Maria Jose'phina Bernardina Sophia van Aerssen, die op 10 mei 1896 in Bergen (L) werd geboren. Wanneer alles goed was gegaan zou zijn in Roermond zijn geboren, waar haar ouders woonden. Haar moeder was op familiebezoek in Bergen. Toen de kleine haar komst aankondigde, kon moeder van Aerssen vanwege het hoge Maaswater niet terug naar Roermond. De geboorteplaats werd dus officieel Bergen L. Na zijn huwelijk vestigde dokter Sala zich in het pand naast de Credietbank aan de Patersstraat. Als vee-arts zag dr. Sala zich genoodzaakt te vechten tegen bijge - loof, halsstarrigheid van de boeren en....de slechte wegen. Zijn praktijk strekte zich uit over Noord Limburg en Oost Brabant. Dat betekende uren lang fietsen over slechte wegen om dan dikwijls te moeten constateren, dat zijn hulp te laat kwam omdat de boeren tot het allerlaatste hadden gewacht, toen eigen kracht of eigen hulpmiddelen niet meer baatten.... Later kreeg dr. Sala een rijtuig en in 1912 schafte hij een stoomfiets aan, die uren in de omtrek vanwege het oneindig kabaal berucht was. Na de stoomfiets reed de dierenarts met een driewielige auto naar zijn patiënten. Een normale koeien-bevalling was er toen nooit bij. Dat wisten de boeren zelf wel te versieren. Trouwens, ze verdienden het ook wel al het niet normaal was. Pas als men met 10/12 flinke kerels de zaak radicaal uit elkaar had getrokken, dan werd de vee-arts erbij gehaald.... Hij had verder te maken met miltvuur-epidemieën, die veroorzaakt werden door het Russich koren, met mond- ?n klauwzeer, abortus bang etc. Dr. Herman Sala heeft enorm veel gedaan op vee-artsenijkundig terrein. Jarenlang was hij lid van het hoofdbestuur van Maatschappij voor Dierengeneeskunde. In Venray heeft hij het nodige gedaan voor een betere hygiëne. Reeds jaren voordat hij het wettelijk was geregeld, kreeg Venray door zijn toedoen een Vleeskeuringsdienst, die tot ver in het land aandacht trok. Men kwam destijds zelfs vanuit Ierland naar Venray om hier de regeling te bestuderen. Jarenlang heeft hij geijverd om te komen tot een Venrays slachthuis. Toen dit door allerlei redenen onmogelijk bleek, zette hij zich in voor het tot stand komen van goede en moderne slachterijen. Maar ook de volksgezondheid lag hem na aan het hart. Hij was oprichter van het Groene Kruis in Venray waarvan hij meer dan dertig jaar een stuwende kracht was. Verder was hij lid van de Gezondheidscom - missie Kring Venray, lid van het Burgerlijk Armbestuur, voorzitter en ere-voorzitter van het Oranjecomité, lid van de Derde Orde van Sint Franciscus en van 1924 tot 1953 president van de Koninklijke Har - monie Euterpe, waarvan hij later ere-president werd. Dan was hij nog lid van de sociëteit De Goudmijn en een consul van de A.N.W.B. Destijds stelde hij mede plannen op om te komen tot een eigen elektriciteitscentrale in Venray, waar bij hij zelfs dacht aan de elektrificatie van de Venrayse paardetram Dr. Herman Sala heeft de nodige jubilea in Venray gevierd. In 1924 (23 juli) was hij 25 jaar Rijksveearts, bij welke gelegenheid het Venrayse Fanfarecorps hem een serenade bracht. Op 23 juli 1949 vierde hij zijn gouden jubileum als vee-arts in Venray. Toen werd hij door dr. Vercauteren bedankt voor het vele, dat onder zijn leiding in Venray tot stand was gekomen. Bij deze gelegenheid werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn zestigjarig ambtsjublileum vierde hij op 25 juli 1959, maar toen had zijn zoon Leopold al een groot gedeelte van zijn praktijk overge - nomen. Op 20 augustus 1960 overleed dr. Herman Sala op 84 jarige leeftijd na ruim een mensenleeftijd in Venray op vele terreinen te hebben gewerkt.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11