Donatus waakt in Veulen tegen donder en bliksem HINDERWET Bouwvergunning verleend BEKENDMAKING ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS ina 4 p£EL EN MAAS Donderdag 28 juli - Pagina 5 Zondag 7 augustus a.s. na de Hoogmis van 10.00 uur [in de Rectoraatskerk te Veulen] gezamenlij ke wandeling naar bet Donatus-kapel- letje aan de Veulenseweg, dat plechtig her-ingezegend zal worden door Rector Hoogers. Vlak langs de Veulenseweg in Veulen staat het kapelletje dat is toegewijd aan de H. Donatus, patroon tegen donder en bliksem. De Veulense stichter van dit landelijk monumentje heeft het nageslacht niet in het ongewisse willen laten over zijn naam en het bouwjaar. Het kapelletje draagt namelijk de inscriptie G. v. R. 1900. Het is dus 88 jaar geleden dat G. v. R. oftewel Gerardus van Rens, nabij de ouderlijke woning dit kapelletje liet bouwen. Gerardus van Rens woonde daar met z'n twee broers Jacobus en Wilhelmus. Hij was ongetrouwd en wordt de stichter genoemd van de kleine schaapskompaneej, die eind vorige eeuw in het Venrayse floreerde. Gerardus, zo wil de overlevering, was als de dood zo bang voor onweer, donder en bliksem. Dat moet dan ook de reden geweest zijn, dat hij middels dit kapelletje de bescherming van de H. Donatus probeerde te verwerven. Als vertegenwoordiger van de kleine schaapskompaneej kwam Gerardus van Rens veel in het buitenland. Het moet op een van deze reizen gebeurd zijn, dat in zijn onmiddelijke nabijheid een boom door een bolbliksem werd getroffen.Hetbeeldje Jeapel/ï>?"atus' dat nog steeds in het kapciiw-J® staat, zou hij na dit voorval meegebracht hebben vanuit Duitsland. Het kapelletje ziet er van binnen verzorgd uit. Achter een glasraam en een smeedijzeren deurtje met kaar senstandaard, staat het beeldje van Donatus in de kapelnis - geflankeerd door enkele kunstbloemen. Twee bliksemschichten in zijn hand, beves tigen zijn patronage tegen het hemelse Zó schreven wij enkele jaren geleden in Peel en Maas, toen wij de geschiedenis van de Venrayse kruisen en kapelletjes wekenlang in ons blad publiceerden. Vrijwel ongeschonden kwam het kapelletje van Donatus uit de oorlog, ondanks het feit, dat de Engelsen bij de bevrijding de Veulenseweg in hun bezit kregen, terwijl op de parallel gelegen Lorbaan de Duitsers het heft nog in handen hadden. Over en weer is er veel geschoten, maar het kapelletje werd niet geraakt. Wel waren er later, toen men terugkeerde uit de evacuatie, enkele leien van het dak en sijpelde het regenwater de kapel binnen. Maar dat heeft men destijds grondig laten herstellen. Dat het gipsen beeldje van Donatus er nu al 88 jaar staat, bewijst feitelijk, dat er daar van vernielingen of baldadigheid nooit sprake is geweest. Dit in tegenstelling tot vele andere kapelletjes.... De ruilverkaveling vond het ge bouwtje overigens een sta-in-de-weg. Veel te dicht langs de weg gebouwd. Toen de bermsloten verbreed moesten worden, bleek dat nog eens duidelijk. Maar men heeft de zaak tot aller tevredenheid opgelost, door schuin langs het kapelletje een duiker te plaatsen. Een bepaalde religieuze funktie heeft het kapelletje nooit verworven in Veulen, of het moest zijn als het jaarlijkse verzamelpunt van de eerste communiekantjes met de fanfare. Maar dat is niet vanwege het kapelletje, maar omdat er aan de andere kant van de weg genoeg plaats is, om de stoet op te stellen. Ja, en dan weet men zich nog te herinneren, dat er ooit eens in een lange droge zomer, de bewoners van Veulen zijn komen bidden om regen. Een week lang, elke avond het rozenhoedje, voorgebeden door meester Claessens. En toen de regen kwam, was dat tevens weer het einde van de belangstelling voor dit kapelletje.... Sinds Gerard van Rens, die vrijgezel was, in 1900 de kapel heeft laten bouwen, werd het onderhoud van deze kapel verzorgd door de familie van Meyel - Poels. De kinderen van Meyel, die nog steeds in het geboortehuis van Gerard van Rens wonen, (Gerard van Rens stierf hier in 1922 op 92 jarige leeftijd), hebben deze kapel altijd in ere gehouden en steeds voor goed onderhoud van deze kapel gezorgd. Maar! na achten tachtig jaar de elementen getrotseerd te hebben was ook deze kapel aan groot onderhoud toe. De kinderen van Meyel lieten zich daardoor niet afschrikken en beslo ten dit zelf te klaren. Maar, van het een kwam het ander. Wat begonnen werd als onderhoudsbeurt groeide uit tot algehele restauratie. Zo werd de duiker in de bermsloot, welke tot aan de voorzijde van de kapel lag, met enkele meters verlengd tot voorbij de zijgevel. Hiermee hoopt men de neiging tot scheuren van de muur, ontstaan doordat de bermsloot verbreed werd, gestopt te hebben. Omdat de vloer vernieuwd moest worden, heeft men de gelegenheid aangegrepen, om het daar onder gelegen zwarte zand weg te graven en door gele zand te vervangen tot aan de onderzijde van de fundering. Tevens werd die fundering van een cement- pleister voorzien. Dezelfde procedure heeft men toen ook aan de buitenzijde van de kapel toegepast. Voor de vloer werden de nog bruikbare blauw-grijze plavuizen ge bruikt, aangevuld met rode plavuizen welke men geschonken kreeg van een bevriende familie. De kapel is nu met een bonte vloer uitgerust, zoals men die vroeger aantrof in de meeste boeren-keukens. Het hele voegwerk werd voorzichtig weg gehakt. Om geen stenen te schadigen durfde men niet van machinaal gereedschap gebruik te maken. Het opnieuw uitvoegen heeft men aan een vakman overgelaten. Het dakbeschot werd gedeeltelijk vernieuwd, waar na het door dakdekkersbedrijf Schaeffers met nieuwe leien bekleed werd. Nieuw aan de kapel is, de stoep welke men heeft uitgevoerd in kinderkopjes. Hierin is in reliëf een kruis aangebracht. Nieuw aan de kapel is ook de smeedijzeren versiering op* de voor en achtergevel. Op de voorzijde is nu een schild met bliksemschichten, kenmer kend voor Donatus, aangebracht op de achtergevel staat een ridderkruis. Binnen in de kapel heeft men de versleten en vermolmde knielbank door een nieuw exemplaar vervangen. Het Donatusbeeldje staat weer in zijn nis, maar nu op een eikenhouten verhoging, zodat het beeld beter tot zijn recht komt en de ruime nis beter gevuld lijkt. Tót afsluiting van het geheel heeft men op ruime afstand van de kapel een beukenhaag gepland, welke straks d> j NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY onder redaktie van het bureau voorlichting en inspraak Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 20 juli 1988 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergun ningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de wet AROB daartegen bij het college van burgemeester en wethou ders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indienen en wel binnen dertig dagen na bovengenoemde datum. - het bouwen van een woning aan de Zandbleek 36 te Venray, t.n.v. J. Wester, Boterbloem 22 te venray. - het vernieuwen van een berging aan de St.Jozeflaan 24 te Smakt, t.n.v. B. Bonatns. - het wijzigen van luifels aan de Schoolstraat 22-24 te Venray, t.n.v. Onroerend Goed Mij. Venrode b.v. - het bouwen van een tuinhuisje aan de Herik 8 te Venray, t.n.v. J. Laurensse. - het bouwen van een berging aan de Kamperfoelie 58 te Venray, t.n.v. C.Joosten. - het bouwen van een hobby-ruimte en het slopen van een tuinhuisje aan de Serenadestraat 46 te venray, t.n.v. G. Janssen. - het uitbreiden van een woning aan de Pottevenweg 7 te Ysselsteyn, t.n.v. Th. Janssen. - het bouwen van een carport en berging aan Witzand 7 te Venray, t.n.v. P. Ariaens. - het bouwen van een honderen aan de Kempweg 101 te Venray, t.n.v. C. van Gaal. - het plaatsen van een houten gebouw aan de St. Catharinastraat 12a te Leunen, t.n.v. Tooiing Teknika b.v. - het bouwen van een berging/hob byruimte aan Veenmos 16 te Ysselsteyn, t.n.v. mevr. H. Lemmen. - het bouwen van een carport aan de Vollenbergstraat 18 te Venray, t.n.v. A. Janssen. - het bouwen van een carport aan als zij aangegroeid is als een groene omlijsting de kapel zal sieren. Al met al is deze algehele restauratie een ware aanwinst voor het dorps gezicht. Dat men dit op waarde weet te schatten en deze geste van de familie van Meyel weet te waarderen, zal de Veulense gemeenschap niet beter kunnen tonen dan door op zondag 7 augustus massaal aanwezig te zijn, als Rector Hoogers deze kapel opnieuw zal inzegenen. Hoewel de restauratie van deze kapel al in de vroege lente voltooid werd, heeft Rector Hoogers gekozen voor deze zondag om dat het dan juist de feestdag van de H. Donatus is. Ter ere van de H. Donatus zal om 10.00 uur de Hoogmis worden opgedragen. (Hiermee komt de H. Mis van 11.15 uur te vervallen). Na deze Hoogmis zal men gezamelijk onder begeleiding van de plaatselijke' muziekkapel naar Donatus' heiligdom trekken. De Herinzegenings-plechtig- heid zal worden omlijst door het Gemengd Kerkelijk zangkoor, ook het Jongerenkoor zal hier deel van uitmaken. Ongetwijfeld zullen de bewoners van de Veulenseweg zich niet onbetuigd laten, en voor deze gebeurtenis de vlag uitsteken. de Vollenbergstraat 16 te Venray, t.n.v. F. Assen. - het bouwen van een kantoorge bouw aan de Hoogakker 11 te Venray, t.n.v. J. Boer, Tuinstraat 20 te Venray. - het bouwen van twee mestvar- kensstallen aan de Veulensewaterweg 7 te Veulen, t.n.v. A. Classens, Veulensewaterweg 23 te Veulen. - het bouwen van een kantoorge bouw aan de Leunseweg 51 te Venray, t.n.v. Stichting Aandelenbeheer Lim burg, Swalmerstraat 50 te Roermond. - het bouwen van 8 premiekoop woningen aan Lelie 20 t/m 26 even en Luzerne 1 t/m 4 te Venray, t.n.v. Bouwbedrijf Raedts en Zn. c.v. - het bouwen van een woning en garage aan de Timmermanssweg 19 te Ysselsteyn, t.n.v. P. Litjens, Yssel- steynseweg 50 te Ysselsteyn. - het bouwen van een composte- rings-annex opslagloods aan de Rouwkuilenweg 29a te Ysselsteyn, t.n.v. W. Willems. - het bouwen van een 2e bedrijfs woning aan de Langstraat 108 te Venray, t.n.v. Th. Strijbosch. De burgemeester van Venray, Mr. H.J.M. Defesche. Op maandag 1 augustus komen de spreekuren van de wethouders Hoppenreijs, Claessens, Willems en Van Oers te vervallen De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het bepaalde in art. 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat metingang-van29juli 1988 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de le herziening van het bestemmingsplan „Burggraaf'; deze herziening heeft betrekking op het mogelijk maken van de bouw van een appartementengebouw op het perceel Raadhuisstraat 18; gedurende boven genoemde termijn heeft een ieder de bevoegdheid tegen het ontwerpplan schriftelijk bezwaren in te dienen bij de gemeenteraad van Venray. De burgemeester voornoemd, Mr. H.J.M. Defesche. KENNISGEVING BEKENDMAKING AANVRAAG Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend dat, bij hen een aanvraag is ingediend voor een hinderwetvergunning van: L. Philipsen, Deumeseweg 116 te Ysselsteyn voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een legkip- penhouderij, gelegen aan de Deume seweg 116 te Ysstelsteyn; H. Bennebroek, Paardekopweg 9 te Deurne voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensmesterij en -fokkerij, gelegen aan de Veulense waterweg (ong) te Veulen. De aanvraag en bijbehorende stukken kunnen op het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstr. 1 te Venray elke werkdag van 09.00 tot 12.00 worden ingezien tot 29 augustus 1988. ZWEMLESSEN Gemeentelijk Combi-zwembad Parkweg 2 5801 PP Venray. Met ingang van 5 september a.s. starten de zwemopleidingen voor het A, B, Basiszwemdiploma, Zwem- vaardigheidsdiploma 1,2 en 3. In schrijvingen dagelijks aan de kassa van het zwembad van 10.00-19.00 uur. Lestijden: Opleiding A-diploma. Maandag en donderdag: 16.00- 16.30; 16.30-17'00; 17.00-17.30; 17.30 -18.00. Dinsdag en vrijdag: 16.30-17.00; 17.00-17.30. Vrijdag: 16.00-16.30. Opleidingen B-diploma Vrijdag: 17.30-18.00. Opleiding Basiszwemdiploma Zaterdag: 11.00-11.30; 11.30-12.00. Opleiding Zwemvaardigheid 1,2,3 Dinsdag 17.30-18.00. Tot deze datum kunnen de stukken ook worden ingezien op elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur na telefonische afspraak. Tot bovengenoemde datum kunnen gemotiveerde bezwaren schrifelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray. Daarbij kan worden verzocht de persoonlijke gegevens van diegene die een bezwaarschrift indient niet bekend te maken. Als daar telefonisch om wordt verzocht (afd. openbare orde, veilig heid en milieuzaken, toestel 247), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum bezwaren ook monde ling worden gemaakt, waarbij over de aanvraag kan worden gesproken met de gemeene, de aanvrager en eventuele overige aanwezigen. Alleen diegene die bezwaar hebben gemaakt naar aanleiding van de aanvraag en diegene, die kunnen aantonen dat zij niet (tijdig) in staat zijn geweest dit te doen, kunnen tijdens de verdere procedure bezwaar maken tegen de ontwerp-beschikking en/of beroep indienen tegen de uiteindelijke beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, Mr. H. Defesche, burgemeester Drs. A. de Bever, secretaris. Gedurende de grote vakantie tot 22 augustus a.s. is het binnen- en buitenbad geopend. Openingstijden: ma. t.m. vr. 10.00-19.00 u. za. en zo. 10.00-18.00 u. VAK O Het is opvallend, dat er zo weinig bekende gemeente-ambtenaren uit het Venray van vroegere jaren, een laatste rustplaats hebben gevonden op Vak O van de Algemene Begraaf plaats Boschhuizen. Wel liggen hier vijf burgemeesters begraven, maar men moet erg goed zoeken om een ambtenaar te vinden, die onder een van hen heeft gewerkt. Een man als b.v. Pieter Vermeltfoort - o.m. bekend van de vermaarde Venrayse Revues - zouden wij graag nog eens in de herinnering willen terugroepen, maar hij ligt begraven op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats. Toen hij hoofd was van de afdeling Bevolkingszaken (waaronder de be graafplaatsen resorteren), werd het kerkhof rond de Grote Kerk overgebracht naar Boschhuizen. Hij was een van de eersten die begraven werd op het nieuwe gedeelte. Ook zouden wij in deze rubriek graag nog enige aandacht hebben besteed aan gemeentesecretaris Henk Vorst, die zoveel voor de gemeente Venray heeft betekend en de eerste (en enige) ere-burger van Venray was. Maar ook hij werd begraven op het nieuwe gedeelte van de Algemene Begraafplaats. Totdat wij het graf vonden van dhr. Sjang van den Boom, die vijfenveertig jaar ambtenaar is geweest en daarnaast de Venrayse gemeenschap op velerlei terreinen heeft gediend. Men mag wel zeggen, dat Sjang van den Boom een historische Venrayse figuur is, wiens naam nog steeds door de huidige - overigens nog weinige - oudere ambtenaren met een zekere eerbied wordt uitgesproken. Johannes [Sjang] Hubertus van den Boom 18 juni 1897 - 22 april 1965] Als geboren en getogen Venrayer deed hij op 1 september 1918 zijn intrede op de gemeentesecretarie onder burgemeester Oscar van de Loo. Inclusief de gemeentesecretaris bestond de secretarie toen uit welgeteld 4 ambtenaren. In dat jaar telde de gemeente ongeveer 9.800 inwoners. De afd. openbare werken b.v. telde 1 hoofdopzichter, terwijl ook het kantoor van de ontvanger door slechts 1 man werd bevolkt. Ook kende men toen nog niet de verschillende afdelingen op het gemeentehuis. Die kwamen pas toen dhr. van den Boom benoemd werd tot hoofd van de afdeling Sociale Zaken in 1945. Vóór die tijd had zijn loopbaan reeds een groot aantal „hoogte punten" te zien gegeven, zoals zijn benoeming tot ambtenaar van de burgelijke stand in 1920 en tot loco-secretaris in 1922. In dat jaar werd hij tevens secretaris van het algemeen burgelij k armbestuur, waarvan hij in 1937 penningmeester werd. De namen Alge meen Bur gelijk Armbestuur" en Sint Vincentiusve- reniging" verdienen enige toelichting, omdat deze instellingen - opgeheven toen in het begin van de zestiger jaren de Algemene Bijstandswet van kracht werd - de huidige generatie weinig zeg gen. Met name in de tijd voor en tussen beide wereldoorlogen werd er - ook in Venray - grote armoe geleden. In het kader van de Armenwet van 1912 wer den Burgelijke Armbesturen opge richt, een autonoom lichaam, dat voorzag in het noodzakelijk levenson derhoud van behoeftigen. De leden werden door de gemeenteraad be noemd, omdat de gemeenten belast waren met de uitoefening van de ar menzorg van overheidswege. Daarnaast waren er kerkelijke in-, stellingen, welke in de parochies ,,met de verdeling der liefdegaven en de ver zorging der armen" waren belast. Dat was op de eerste plaats het R.K. Paro chiaal Armbestuur. Ook waren er in Venray de Vincentiusvereniging en de St. Elisabethvereniging. De leden van de Vincentiusvereniging hielpen arme mensen met giften in natura zoals de kens, winterkleding en soms met le vensmiddelen. De dames van de St. Elisabethvereniging - meestal uit de gegoede stand - hielpen arme gezin nen, hoofdzakelijk bij de geboorte van een kind o.m. met ben baby- uitzet. Enkele malen per jaar werd door leden van beide verenigingen bij de uitgang van de kerk gecollecteerd. In de huidige tijd, waarin men zich verzekerd weet van hulp van de wieg tot het graf, kan men zich moeilijk een voorstelling maken van de armoe, die vroeger werd geleden, met name door dez.g.stille armen", die er zich voor schaamden om bij de hulpverlenende instanties aan te kloppen. Evenmin heeft men er in deze tijd weet van, dat - zelfs tot in de na oorlogse jaren - rond etenstijd armen zich bij de kloosters vervoegden om iets eetbaars te bemachtigen. Van dhr. van den Boom kan worden gezegd, dat hij niet bepaald „hokvast" was, hoewel hij er weinig aan kon doen, dat hij steeds een andere werkplek kreeg toegewezen. Hij begon "Onder de Boog", de vroegere Latijnse school (thans WV-kantoor). In 1925 werd het oude gemeentehuis aan de Grote Markt verbouwd. De ambtenaren verhuisden toen naar de qiuziekzaal in de jongensschool aan de Schoolstraat. Tussen 1939 en 1946 raakte de huisvesting van de ambtenaren weer in moeilijkheden. Na de oorlog werd het jeugdhuis van Merselo een tijdelijk onderkomen, gevolgd door Hotel „De Gouden Leeuw". Na weer enige tijd in het gemeentehuis aan de Grote Markte te hebben gewerkt, kreeg hij een eigen afdeling in het pand Min, nu optiek van Dijck en „Pimpernel", toen daar de afdeling Sociale Zaken werd ondergebracht. Maar even verscheiden als zijn werkplek, waren zijn werkzaam heden. Als gemeente-ambtenaar heeft dhr. van den Boom te maken gehad met de gevolgen van de eerste wereldoorlog, met crisistijden, mobilisatie, bezet ting, verwoesting en wederopbouw, met omschakeling en industralisatie, reorganisatie op het gemeentehuis en met veel nieuwigheden die zich aandienden. Van december 1944 tot augustus 1946 moest hij optreden als gemeente secretaris totdat op 1 augustus Henk Vorst in deze functie werd benoemd. Later heeft hij nog geruime tijd, wegens ziekte van dhr. Vorst de secretarisfunctie waargenomen. In 1958 vierde Sjang van den Boom zijn veertig jarig jubileum als gemeente-ambtenaar. Bij deze gele genheid werd hij onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In juli 1962 bereikte dhr. van den Boom zijn pensioengerechtigde leef tijd. In verband met de reorganisatie van de gemeentelijke diensten ver zocht het gemeentebestuur hem „nog enige maanden aan te blijven". Die „paar maanden" werden echter nog anderhalf jaar. De laatste weken heeft hij zich voornamelijk toegelegd op het inwerken van zijn opvolger, dhr. Jan Coppelmans (die zich op dit moment al weer voorbereidt op het vertrek uit gemeentedienst wegens V.U.T.). Ook buiten het gemeentehuis was dhr. van den Boom bijzonder actief. Altijd heeft hij met groot enthou siasme zich ingezet voor de Venrayse gemeenschap. Vooral in jaren vóór de tweede wereldoorlog11 kon er vrijwel niet gebeuren in Venray zonder zijn medewerking. Hij was het, die in 1925 de Odafeesten introduceerde en ook na de oorlog enkele malen hielp de muziekfeesten in het Odapark te doen slagen. Hij was een van de oprichters en de eerste voorzitter van de afdeling Venray van de ARKA, lid van het Georganiseerd Overleg en van ver schillende commissies van de sociale zorg. Hij was bestuurslid van de Stichting Werkplaats, secretaris van de Koninklijke Harmonie Euterpe", secretaris van de afdeling Venray van de Federatie van muziekgezelschap pen, mede-oprichter van de afd. Venray van de Dierenbescherming, bestuurslid van de Vincentiusvere niging, het armbestuur en diverse charitatieve instellingen; verder be stuurslid van het Oranjecomité, en jarenlang correspondent voor Venray van het Dagblad voor Noord-Limburg. Over dit laatste zei burgemeester Mr. M. Custers bij gelegenheid van het afscheid van dhr. van den Boom: „U heeft een personele unie tussen gemeente en pers tot stand weten te brengen waardoor u veel heeft bijgedragen om Venray regionale publiciteit te bezorgen. De welverdiende levensavond, welke burgemeester Custers dhr. van den Boom bij zijn afscheid toewenste, was helaas niet lang. Op 1 oktober 1963 verliet hij de gemeentedienst en op 22 april 1965 overleed hij in het St. Elizabeth Ziekenhuis te Venray.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5