KERKDIENSTEN Oude foto PEEL EN MAAS Begrafenisonderneming SJENG GOUMANS Eenmansstrijd om de neushoorn te redden modern schilderwerk PEEL EN MAAS Donderdag 28 juli - Pagina 12 GROTE KERK Deken C.J.R. Buschman, Eind- straat 6, tel. 81275. Kapl. H. de Wit O.F..M., Grote Markt 10, tel. 82385, b.g.g. 85855. Zaterdag: H. Petrus Chrysologus. 9.00 Lsm. ouders Arts-Cornelissen en ieu Jenniskens. 19.00 Zondagsdienst. Jo Jeucken-Huijs (S), Huub van Berkel (coll), Harry van de Ven (buren), Chris Verbakei (coll), Alle- gonda Voermans-Franssen (coll). Zondag: Achttiende zondag door het jaar. 8.00 Lsm. voor de parochie. 9.30 Hgm. Josephina Heggen-Bag- gen, José Kremer-Vullings, Regien Dekkers, Guus Huijsmans (kerk bestuur). 11.00 Ned. Hgm. Wim Kaptein, An Steerneman-van de Munckhof (coll), Maria Wijnhoven- van Opbergen (coll), Jozef Hermans en Maria Carolina Dinghs, Huberdina Janssen-Swaghoven, Frans van de Heuvel, Joost Buyssen. Maandag: H. Alfonsus. 9.00 Lsm. oude stichtingen. Dinsdag: H. Eusebius. 9.00 Lsm. Hendrikus Ebberink. 19.00 Lsm. ouders van Osch-Hebben. Woensdag: 9.00 Lsm. Anny van Stiphout-Keyzers. Donderdag: H. Johannes Maria Vianney, Pastoor van Arts. 9.00 Lsm. tot bijzondere intentie. 19.00 Lsm. overl. ouders Jans Beken-van Kessel, zoon Arnold en kleindochter Jacque line. Vrijdag: H. Oswald, Eerste vrijdag van de maand. 9.00 Lsm. tot intentie van het H. Hart van Jezus. 14.00 PI.H.Mis uit dankbaarheid b.g.v. 40 jarig huwelijkjub. van het echtp. C. Rongen-Franssen, ZwarteJdef 2.15.00 PI. H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. 40 jarig huwelijksjub. van het echtp. J. Derckx-Jacobs, Buitenweg 6. Zaterdag: Gedaanteverandering van de Heer. 9.00 Lsm. ouders Arts-Cornelissen, Jenniskens-Jans- sen, Jan Jenniskens en zoon Willie. 19.00 Zondagsdienst. Wim van den Munckhof en overl. fam., overl. ouders van Bracht-Cremers, Riek Beelen-Beerkens, Tiena Loers, ouders van Dijck-Cox en overl. fam., Hubertus van de Putten en overl. ouders, Jacobus van Diessen, Jan Lamers en overl. fam., Chris Verbakei (coll). Lectoren Zaterdag: 19.00 L. Truyen. Zondag: 11.00C. Hendriks. PAROCHIE ST.SERVATIUS Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorganger: J. Kroff. Lectrice: Zr. Jacintha. Misdienaars: Cindy Haneveld en Bas Dirkx. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorganger: J. Korff. Lectrice:Zr. Hélène. Maandag, woensdag en vrijdag: Geen viering. Dinsdag en donderdag: 18.30 Liturgieviering. Voorgangerz. J. Korff. PATERSKERK Zondag: H.Missen: 9.00, 10.15 Hoogmis gezongen door Cresendo, 11.45, 18.00 Avondmis. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan het H.Hart van Jezus. 19.00 Avondmis om de zegen van God te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: H. Mis van 8 uur vervalt. 17.00 Gelegenheid om te biechten, 18.30 Avondmis. Mededeling Vanaf maandag 1 augustus tot zaterdag 13 augustus is Pastoor Barnhoorn afwezig. Misintenties Zaterdag: 18.30 Jrg. Jeu Janssen, overl. ouders Dupont-Gooren, Piet Smits (col), Jan van Dijck (col). Zondag: 9.00 Voor de parochie. 10.15 Overl. ouders Wismans-Savel- koul, fam. Jansen-van Daal. 11.45 Ben Coolen, Bertus van de Berk en overl. fam., Theodora Raemakers- Pouwels. 18.00 overl. ouders Akker mans-Timmermans. Maandag: 8.00 Tot zekere intentie (M.). 19.00 Overl. fam. Philipsen. Dinsdag: 8.00T.e.v. St. Anthonius. 19.00 Michel en Karei Derickx en overl. fam., Drika Volleberg-Gerrats. Woensdag: 8.00 Voor bijzondere intenties. 19.00 Har Pouwels. Donderdag: 8.00 Overl. echtp. Heggen-Baggen. 19.00 Giel Troifon- taine en zoon René. Vrijdag: 8.00 Fam. Verhoeven. 19.00 Gezinsmis, overl. fam. Sangers, Jean v.d. Munckhof en fam. (st). Zaterdag: Geen H. Mis om 8..00 Zondag: 10.15 Martin Leenders. 11.45 Leo Pouwels. PAROCHIE BRUKSKE Biechtgelegenheid: iedere zaterdag van 18.00- 18.45 uur. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Zondag: 18e Zondag door het jaar. 10.00 Gez. H. Mis voor de zielerust van Maria Kroon-Beeren. De kinder crèche wordt verzorgd door Margo Franssen. Maandag: 19.00 H. Mis voor een ernstig zieke. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor een ernstig zieke. Woensdag: 18.35 Rozenkrans, 19.00 H.Mis voor de evangelisatie. Donderdag: H. Pastoor van Ars. 8.30 H. Mis om heilige priesters. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, 18.35 Kruisweg, 19.00 H. Mis tot eerherstel aan het Goddelijk Hart van Jezus. uw weekblad ESTÉE LAUDER HA AR VERZORGING More Shine More Shine is 'n kristalblauwe, vet vrije conditioner. Het sluit na het wassen de haarschacht, het reflecteert licht, waardoor het haar een mooie glans krijgt; het haalt de kleur op van geverfd en geblondeerd haar; het helpt nat haar ontwarren; het maakt het haar makkelijk handelbaar; het geeft het haar een zijde-achtige glans zonder het slap te maken; het helpt tegen afbreken van nat haar, door toevoeging van het verzorgende ingrediënt panthothenate. Het is geschikt voor vrouwen en mannen die van glanzend haar houden, maar liever geen conditioners gebruiken, omdat deze het haar slap maken. Men gebruikt het door het na het haarwassen in het haar te masseren. Tijdens het inmasseren wordt het produkt dikker en vormt een schuim. 1 Minuur in laten trekken en goed uitspoelen. De More Shine is ideaal in combinatie met: Single Application Natural Sham poo, de zachte shampoo voor alle haar typen. Natural Hair Spray. Een ideale haarlak met een bescherming tegen schadelijk ultraviolette stralen. PARFUMERIE BYOUX Passage 12 Venray SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Teleloon 04780-83877 VREDESKERK Zaterdag: 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 18e zondag door het jaar. Voor Gertruida Pelzer-Verpoort (coll), oma Voorstad (coll), Maria de Jong (coll), Toon van Dijck en overl. fam. van Dijck-Driessen, Anna Custers-v.d. Munckhof (coll), overl. fam. Albers-Huybers. Zondag: 18e Zondag door het jaar. 8.30 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. 10.00 Hoogmis, Nederlands. Voor Maria Cuppen-Pingen, Anna Custers-v.d. Munckhof (v.w. de gebedsgroep). 11.30 Voor de Christenen die vervolging lijden. Maandag: Gedachtenis van de H. Alfonsus, bisschop en kerkleraar. 8.00 Tot bijzondere intentie. 19.00 Voor de zieken van de parochie. Dinsdag: Gedachtenis van de H. Eusebius, bisschop. 8.00 Tot bij zondere intentie. 19.00 Voor de overl. gelovigen. Woensdag: 8.00 Voor de verkon diging van het evangelie onder de volken, voor Martinus Pontman en Gijbertus van Blokland. 19.00 Tot bijzondere intentie (P), uit dankbaar heid (H). Donderdag: Gedachtenis van de H. Johannes Maria Vianney, Pastoor van Ars. 8.00 Voor priesterroepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 H. Uur. Uitstelling van het Allerheiligste. Misintentie: Tot bij zondere intentie (N). Jrd. voor Dora Coenen. Vrijdag: Gedachtenis van de kerkwijding van de Basiliek van Maria de Meerdere. Ie Vrijdag van de maand. 8.00 Als eerhersel aan het Goddelijke Hart. 19.00 Voor overl. ouders Thielen-Hendriks, kinderen, schoondochter en kleindochter, voor Herman van Ass, uit dankbaarheid (P), Grad Linders (coll), jrgt. voor Wim Vermeulen. Zaterdag: Feest van de gedaante verandering van de Heer. 8.00 Ter ere van het Onbevlekte Hart van Maria. Misdienaars en acolieten Zaterdag:.. 19.00 Hein Hermans. Zondag: 8.30 Henk v.d. Oever. 10.00 John Dommeck, Robert Ver- steegen en Jos Verstegen. 11.30 José Cornego. Maandag/dinsdag: 19.00 Ivo Nies- sen. Woensdag/donderdag: 19.00 Paul Claassen. Vrijdag: 19.00 Paul Rutten. Zaterdag: 19.00 Paul Rutten. PAROCHIE OOSTRUM Zaterdag: 19.00 Gertrudid en Wilhelmus Janssen, kinderen en kleinkinderen. Overl. ouders Hoex- van Soest en Nelly. Jac Gooren. Zondag: 8.30 Overl. ouders Muij- sers-Derks. 10.00 Jaardienst Wiel v.d. Pas. Overl. fam. Schraven-Joosten. Overl. ouders Loonèn-van Rens en Deken Loonen. (Gem. koor). Maandag: 9.00 Tot zekere intentie. Dinsdag: 9.00 Pierre Poels. Woensdag: 9.00 Pierre Vande- venne. Donderdag: 9.00 Voor de overl. van hen die offerden met Allerzielen. Vrijdag: 9.00 Jan Bernaerts. 14.00 Uit dankbaarheid bij 25-jarig huwe lijk Verhagen-van de Bosch (Gem. Koor). Zaterdag: 19.00 Uit dankbaarheid bij een 12'/2-jarig huwelijk, overl. ouders Janssen-Peeters. Overl. ouders van Soest-van Vechel. Misdienaars Zaterdag: 19.00 Rob Kessels en Emiel Truijen. Zondag: 8.30 Joop Bovendeerdt, Ludo van Mill. 10.00 Mirjam Janssen, Sandra van Limbeek, Pascalle v. Reenen en Helga Thielen. PAROCHIE OIRLO Zaterdag: 19.00 H. Mis opge luisterd door fam. Hoefnagels. Piet Mariens. Jan Bomm. Zondag: 11.00 Hoogmis, st. Mgr. Jan van Susante, Henricus Heidens en Anna Bosch, Theodorus Claessens, Wilhelmina Theuws en zoon teng, Antoon Arts en Gertruda Poels. Woensdag: 9.00 H. Mis Maria Heidens-Snellen en overl. ouders Heidens-Snellen. Vrijdag: Eerste vrijdag der maand, toegewijd aan de verering van het H. Hart van Jesus. 9.00 H. Mis ter ere van het H. Hart en voor priester roepingen, Carolien Philipsen. Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Dameskoor), Wiel Baltissen, overl. fam. (G). Misdienaars Zaterdag: R. Nabben, R. de Lauw, E. Noyen, G. Willemsen. Zondag: R. Zanders, P. Colbers. PAROCHIE LEUNEN Zaterdag: 19.00 Lsm. v. Gerard Jenniskens )-Vissers) en overl. fam. en Frank Vogelsangs. Maandd. v. Harry Cornelissen en Mathijs Geurts, echtg. en overl. kinderen. Zondag: 9.30 Hgm. v. Marie Keijsers-Hendrix. 11.00 Lsm. v. martin Jenniskens. Maandd. v. Hendrika Arts. Maandag: H. Alfonsus Maria de Liguori, bisschop en kerkleraar. 19.00 Lsm. v. Maria Loonen-Scheffers. Tot bijzondere intentie (T). Gest. jrd. v. Chris Gooren en echtg. Dinsdag: Geen H. Mis. Woensdag: Geen H. Mis. Donderdag: Geen H. Mis. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. Geen zieken communie aan huis. 19.00 Lsm. t.e.v. H. Hart (vw offerblok). Gest. Jrd. v. Wilhelmina en jan v.d. Berg en overl. ouders. Zaterdag: 19.00 Lsm. v. Mathijs Litjens en echtg., Henricus Leijssen, Hendrikus Bomm, echtg., zoon Grad en Johanna Beclet, Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels. Noordsingel 24, Venray Dag en nacht bereikbaar Telefoon 04780-88889 Acolieten Zaterdag: 19.00 Rob Thijssen en Mare Theunissen. Zondag: Hgm. 9.30 Geert Thijssen, Mark en Johan Hermans. 11.00 Twan Willems en Fred Litjens. Misdienaars Maandag en vrijdag Paul de Klein en Dermis Gommans. Zaterdag 19.00 Mevr. Weijs. Zondag 11.00 H. Bovée. PAROCHIE VEULEN Zaterdag: 19.00 Hgm. zal. Jan v.d. Aker en Gieter-Meyel. Zondag: 9.45 Hgm zal. H.Reintjes en A. Lemmen. 11.15 Hgm. zal. J. Ewals en echtg. Maandag: 8.00 Zal. J. Willems. Dinsdag: 8.00 Lsm. zal. T. Aarts-Hagen. Woensdag: 8.00 Lsm. zal. A. Hendrix. Donderdag: 8.00 Lsm. zal. M. Weys. Vrijdag: Eerste vrijdag in de maand. Toegewijd aan H.Hart. 8.00 H. Mis ter ere van H.Hart van Jezus. Zaterdag: Priesterszaterdag 8.00 Lsm. t.b.i. 19.00 Hgm. zal. H. Kusters, fam. Pater, T. Jacobs en echtg., P. v. Meyel, M. Weys. V.w. vrienden en vriendinnen. Acolieten Voor 31 juli Nijssen, v. Soest, Spreeuwenberg. Misdienaars Haeens. R. Hendrix. RECTORAAT HEIDE Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Wim Swinkels. Zondag: 10.00 Joh. en Hendr. van Kempen en Ger van Kempen, en Friessen. Acolieten, Richard Janssen en Michel van Kempen. Misdienaars van de week Roel en Ronnie. Maandag: Gedachtenis van de H. Alfonsus Bisschop en Kerkleraar. 8.00 uur H. Mis. Dinsdag: 8.00 H. Mis uit Dank baarheid. Woensdag: 8.00 H. Mis Donderdag: Gedachtenis van de H. Johannes Maria. Vianneg, H. Pastoor van de Ars, Priester. 8.00 H. Mis. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, 8.45 H. Mis voor Helm Claes en overl. fam. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor de overl. ouders Achten-Cox en tevens voor Lambertus Pouwels en Anna Derks. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag: 19.00 Overl. ouders Arts-Gielen en zonen, G. v.d. Weijst, Mndd. F. Keijsers (gelezen dienst). Zondag: Achttiende zondag door het jaar. 9.30 (Ned. Hoogmis) Jrd. Hannes van Well en echtg. 11.15 Fr. Werneke (jrgt), Welzijn van onze parochie. Maandag: 19.00 Sj. v. Vegchel (ouderenver.), overl. ouders Vollen- berg-Aerts en Theo. Woensdag: 19.00 M. van Dijk, Jacq. Bos-Janssen, J. Arts-Heidens. Vrijdag: 19.00 Overl. fam. Maes- sen-Swinkels, T. Janssen, Bijz. intentie. Vanwege de Eerste vrijdag van de maand, vanaf 09.30 Ziekencom- Misdienaars Zaterdag: 19.00 N. Jaspers en Marj. Potten. Zondag: 9.30 Rob en Thijs Berkers. 11.15 R. Jenniskens en Marl. Potten. Maandag en Woensdag: A. Philip sen enB. Vergeldt. Vrijdag: 19.00 E. Jenniskens en P. v.d. Munckhof. Spreuk van de week Wie graag lacht, zal ook graag vergeven. (K. Peltzer). Doopschema Op de zondagen 7 en 21 augustus kan het H. ^Doopsel worden toege diend, maak tijdig een afspraak. PAROCHIE MERSELO Zaterdag: H. Petrus Chrysologus. 19.00 Antoon Egelmeers. Zondag: 18e week door het jaar. 10.00 Hannes Arts. v.w. buurt. 11.30 overl. fam Tijssen-Tijssen. Maandag: H. Alfonsus Maria de Liguori. 8.30 Onbevlekt Hart van Maria en voor Theodorus van Dijck vn Henricus v.d. Hoogenhof. Dinsdag: H. Eusebius van Vercelli. 8.30 Harrie Arts. Woensdag: 19.00 Antoon Poels en Hannes Arts v.w. kaarters na de H. Mis uitstelling tot 8 uur. Donderdag: H. Johannes Maaria Vianney, pastoor van Ars. 8.30 fam. de Rijck-v. Rijswijck. Vrijdag: Kerkwij ding van de Basiïeken van Maria, eerste Vrijdag. 8.30 Ter ere van Hart en voor Petrus A.l.v. Cuijck. Zaterdag: Gedaanteverandering van de Heer. 19.00 Jgt. Martinus Janssen en Maria Michels en ook voor Ron Poels. Misdienaars Zondag 10.00 en Zaterdagavond Joy Arts en Wilma v. Osch. Zondag 11.30 Martijn Rieter en Teun Franssen. Collectanten Zaterdagavond j. v. Hoof. Zondag 10.00 Teng Arts en 11.30 Teng Emonts. Kerk poetsen 4 aug. Mevr. Poels-Noyen, Kleindorp 24. Mevr. v. Dijck, Steeg 9. RECTORAAT SMAKT Zaterdag. 14.00 PI. H. Mis t.g.l.v. 25 jarig Huwelijksfeest van Joh. Jeuken en Stien Martens. 19.00 Avondmis voor vader en moeder van Herpen-Eibers, fam. v. Duuren, Gerardus en Sraar Kersten, ouders en fam. en Corry Peters. Zondag. 8.30 H. Mis te Holthees voor Thij Zegers en fam. Zegers, Cornelis van Loon uit dankbaarheid env.b.i. 10.00 Hoogmis voor Arnoldus Reijn- ders, Ria v.d. Oord-Bergen, fam. Elzen-Rovers. Woensdag 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef uit dankbaarheid en t.z.i. Vrijdag 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Maria en uit dankbaarheid. PROTESTANTSE KERKGEMEENSCHAP Op zondag 31 juli zal in het I.M.B.O. Leunseweg 2a te Venray Ds. H.J.C. van Es voorgaan in de dienst. Aanvangtijd is 9.30 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kindernevendienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk te Blitterswijck zal Ds. H.J.C van Es eveneens voorgaan in de dienst. Aanvangtijd is 11.00 uur. Hier is wel kinderopvang maar geen kinder nevendienst. AANNEMERSBEDRIJF M.J. Teunissen bv Het juiste adres voor: - stallenbouw - woningbouw - industriebouw - verbouw - mestopslagsilo's - kunststof en houten kozijnen onder KOMO-garantie. Lovinckplein 5 - Ysselsteyn Tel. 04785-1406/1811 Morgen, vrijdag 29 juli, om 10.00 uur wordt op het gemeentehuis de 31-jarige Kenyaan Michael Werikhe ontvangen. De man, die in zijn eentje sinds 1982 de mensen wil interesseren voor de neushoorn, waarvan er in Afrika ooit eens honderdduizenden waren, maar die inmiddels zijn uitgeroeid tot zo'n 4.000 dieren. In verschillende nationale parken zijn inmiddels vrijplaatsen ingericht, waar de dieren worden beschermd en zich ongestoord kunnen voortplanten. Kenyaan Michael Werikhe hield altijd al veel van dieren. Hij groeide op in de havenstad Mombasa en zwierf daar vaak langs de stranden en de uitgestrekte mangrovebossen langs de Indische Oceaan. De dieren die hij op zijn zwerftochten vond, vogels, schildpadden, vissen en zelfs slangen, nam hij mee naar huis. Zijn oma, door wie hij werd opgevoed, vond dat niet altijd even leuk, maar verbood het hem niet... Michael wilde zijn liefde voor de natuur met andere delen. Dat lukte op school heel aardig. Als er op de speelplaats van de school bijvoorbeeld een slang werd gevonden, riepen de leeerlingen al gauw niet langer:,,sla hem dood!", maar:,,Ga Michael halen!". Michael herinnert zich nog goed dat zijn medeleerlingen het niet erg vonden dat hij slangen hield in zijn kastje naast zijn bed op de slaapzaal van de kostschool. Tenminste, zolang hij er in de buurt bleef om ontsnapte slangen onmiddellijk te vangen... Na zijn schoolopleiding werkte Michael voor de natuurbeschermings afdeling van de Kenyaanse regering. In de zogenaamde „ivoorkamer" zag hij de gevolgen van het stropen: honderden in beslaggenomen oli fantsslagtanden en neushoorn- hoorns. Droevige resten van prachtige dieren, aan de hebzucht en het bijgeloof van de mens verloren gegaan. Ontmoedigd door het feit dat zijn regering weinig kon beginnen tegen deze slachtingen, besloot Michael tot een eenmansactie. Op een dag in 1982 liep hij de stad Mombasa uit, op weg naar de hoofdstad Nairobi, 500 km verderop. Hij droeg een grote rugzak met kampeerspullen en had als gezelschap twee van zijn slangen! Mensen die hij onderweg tegenkwam informeerde hij over het doel van zijn reis en hij vroeg hen elke kilometer van zijn voettocht te sponsoren. Het geld was bestemd voor de be scherming van het meest bedreigde dier van Oost Afrika: de zwarte neushoorn. Michael's solotocht werd gesteund door een automobielfabriek (Asso ciated Vehicle Assmeblers, zijn werkgever), door de East African Wildlife Society en de Wildlife- Deze week een interieur foto uit 1954 van de smederij van St. Servatius. Het oude smidswerk stond er toen nog in ere. Essentieel daarbij waren: het smidsvuur, hamer en aambeeld. Er was steeds veel werk, vooral voor de boerderij en de buitenploeg. Later, toen de aankoop van gereedschappen goedkoper was dan het zelf in de smederij maken èn de boerderij werd opgeheven, viel er veel smidswerk weg. De smederij ontwik- 1 kelde zich toen meer tot een technische werkplaats. Tot enige jaren na de oorlog had Venray-kom nog vier „ouderwetse" smederijen. Veelal voor het beslaan van paarden, maar ook voor het maken van karwielen en het dikwijls fraaie smeedwerk, als poorten en hekwerk. Deze vier smederijen waren L. Lucassen in de Jan Hensenstraat, H. Lucassen in de Patersstraat, Sjang Zeegers in de Schoolstraat en M. Custers aan de Langstraat. Op de foto, van links naar rechts: Thij Gommans, Karei Truijen en Jan Oudenhoven. jeugdclubs van Kenya. Met het geld dat Michael ophaalde tijdens zijn voettocht werd onderzoek gedaan naar het voortbestaan van de neushoorn. Er werden ook plannen opgesteld om op grote schaal neushoorns te verplaatsen naar beschermde gebieden. Toch lukte dat i niet voor de volle 100 °7o. Het bijeengebrachte geld was niet voldoende. De op de zwarte markt verkochte hoorns brachten zoveel geld op, dat stropers ondanks alle maatregelen doorgingen met het afslachten van neushoorns. De autoriteiten stonden vrijwel machte loos tegen de goed bewapende stropersbenden. In 1985 maakte Michael opnieuw een voettocht. Nu startte hij in Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Hij trok dwars door Oegande en Kenya naar Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania, en vandaar terug naar Mombasa. Het geld dat hij op die tocht ophaalde, was opnieuw niet genoeg om de stropers definitief een halt toe te roepen en de zwarte neushoorn effectief te beschermen. Daarom is Michael opnieuw op pad. Nu in Europa. Hij loopt door Italië, Zwitserland, Duitsland, Neder land en Engeland, om de zwarte neushoorn te redden. Hij doet dat in het besef, dat alleen een gezamenlijke inspanning, waarbij ook de Europeanen betrokken zijn, de neushoorn kan behoeden voor uit- sterven. Natuurbehoud is immers een zaak voor iedereen, waar ook ter j wereld. Of de zwarte neushoorn j overleeft hangt dus ook af van uw medewerking. Iedereen is natuurlijk bereid zich in J te zetten voor de natuurbescherming. Nu is het zaak de handen ineen te slaan voor de actie „Red de neushoorn". Het kost de mens maar enkele jaren om te verwoesten wat de natuur in 1 miljoenen jaren heeft opgebouwd. Dat geldt voor planten en dieren. Dat geldt met name voor de zwarte neushoorn. Voor dit dier is het bijna te laat. Er is geld, veel geld nodig, voor het inrichten van vrijplaatsen, voor het vervoer van neushoorns naar vielige gebieden, voor een betere uitrusting van parkwachters en anti-stropers- eenheden. Het gaat om geld, maar ook om een mentaliteitsverandering. Als niemand meer hoorns koopt wordt de neushoorn ook niet meer voor zijn hoornsa gedood. Zo simpel is dat. Hoe kunt u de neushoor helpen? Als u, net als Michael Werikhe, het lot van de neushoorn aan het hart gaat, kunt u het volgende doen: Alle giften voor neushoornprojecten zijn i welkom op een speciaal gironummer, 75 van het Wereld Natuur Fonds. Maak een gift over op giro 75, Wereld Natuur Fonds, Zeist. DRANK IN BESTUURDER In de nacht van zondag op maandag omstreeks half drie trof de politie op de Noordsingel een Venrayse autobe stuurder aan, waarbij geconstateerd werd dat hij alcohol had genuttigd. De eerste blaastest was positief, de tweede test negatief. De bestuurder had dus geluk. Hij kon met een rijverbod van 4 uur huiswaarts keren met achter- lating van zijn auto. WIELEN ONTVREEMD De eigenaar van een BMW- personenauto uit Well keek raar op toen hij dinsdagavond bij zijn op de parkeerplaats bij het station in Oostrum staande auto terugkeerde. Alle vier de wielen waren verdewenen. Een schade van hem van 2500,-. Het waren licht-metalen velgen. De brutale diefstal heeft op klaarlichte dag plaatsgevonden tussen 8.15 en 17.30 uur. GERARD REIJNDERS schilderwerken bv Plataanstraat 12 Venray

Peel en Maas | 1988 | | pagina 12