van den Munckhof TIEN JAAR GELEDEN BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL GROTESTRAAT 68 - 5801 BH VENRAY - TELEFOON 04780-82727 PEEL EN MAAS Donderdag 28 juli - Pagina 10 Boeken, Perb°<* Bij het napluizen van Peel en Maas anno 1978 kregen we ook een bloemlezing onder de ogen, wat toen 10 jaar geleden gebeurd was - nu dus 20 jaar geleden. We vonden daarin genoeg interessante gebeurtenissen vermeld, die we onze lezers niet willen onthouden. Daarom even terug naar de zomermaanden van 1968. Burgemeester Custers werd be noemd tot burgemeester van Roer mond. Zeven en een half jaar was hij in Venray werkzaam, en Peel en Maas besteedde een hele pagina aan wat er in zijn regeringsperiode allemaal was gebeurd. Venray telde in juli 1968 201 werkloze mannen. In augustus kwa men daar 74 schoolverlaters bij. Samen dus 275 werklozen. (In 1978 waren dat er 536 en nu in 1988 1215). Dhr. Ad Hoogeveen werd be noemd tot directuer van het nieuwe bejaardencentrum „Het Schutters veld". De Mammoetwet werd van kracht en bracht een hele omwenteling in het schoolwezen. Mulo werd Mavo, MMS verdween, HBS werd Havo enz enz. maar iedereen moest beginnen met de brugklas en kon naar gelang zijn capaciteit hoger op. De Levensschool verhuisde van de barak aan de Kruisstraat naar het nieuwe gebouw aan de Bèvrijding- weg. Het St. Vincentiushuis aan de Heuvelstraat werd in gebruik ge nomen. Na de Venrayse Kermis werd begonnen met de bouw van het pand Bartels, op de hoek van het Henseniusplein- Grotestraat. In de Vredepeel had men vergunning gekregen tot het afschie ten van 6 reebokken en 6 reegeiten. Wie ziet er heden ten dage nog 12 stuks van deze edele dieren? In het pas van de grond-komende plan Veltum gingen 10 voetballers van SVV hun eigen woning bouwen. Door die zelfbouw en de rijkssubsidie kwamen de bouwkosten amper aan 20.000. Waarbij de gemeente nog voor 90 garant bleef. In de Grotestraat werd in het pand van Meijel (nu optiek Hermans) een Expressobar geopend. Een lang leven was deze zaak niet beschoren. Jac. Siebers werd landskampioen bij de handboogschutters en zorgde zodoende op zijn manier voor een stukje Venray-promotion. In camping Vlakwater rekende men op minstens 20.000 overnacht ingen in dit seizoen. Mogen we stellen dat dat ook 20.000 potentiële kopers bij de Venrayse middenstand waren? Maar ja, de camping moest zo nodig verdwijnen... Men was in die zomermaanden van 1968 ook volop bezig met de aanleg van de nieuwe provinciale weg Veriray-Venlo en de doortrekking van de Deurneseweg- naar Oostrum- Wanssum. In het Veulen werd een inwoner priester gewijd en twee broers subdiaken. Heel Veulen was op de been toen Mgr. Beel deze wijdingen verrichtte. Aannemingsbedrijf Verhoeven kwam met de voor die tijd exclusieve plannen op tafel voor de bouw van semi-bungalows in het Groene Hart, Dennenoord en Mastbos. Maar ook Neduco zat niet stil en bood de gemeente aan de bouw van 144 wooneenheden in drie blokken van 48 stuks. Thans algemeen bekend als de flats aan de Veltumse Kleffen. Ook in Den Haag wist men waar Venray lag, want de Koningin bracht een bezoek aan de schouwburg, terwijl Staatsecretaris Kruisinga het in 1965 gebouwde zwembad officieel kwam openen. Hij was hierbij vergezeld door de Commissaris van de Koningin in onze provincie, dhr. van Rooy. Bij de bouw van het ziekenhuis werd de hoogste etage bereikt en ging de vlag in de top. Nu, 10 jaar later, (1978) is men daar al weer aan uitbreiding toe. En last but not least: de zilveren gulden werd vervangen door de nikkelen gulden. 1978 Na dit geschiedenislesje uit 1968 terug naar 1978, toen de Zelfstandige Ondernemers naar een oplossing zochten voor het Venrayse parkeer probleem. Speciaal aan de zuidzijde van het centrum was aan parkeer ruimte een chronisch gebrek. De redactie stelde, dat - gezien de landelijke percentages - de Venrayers samen ongeveer 8.700 auto's bezitten. Bij een jaarlijkse groei met 2,73 °7o zouden er ook jaarlijks 15 parkeer plaatsen bij moeten komen... De minister van economische zaken stelde 5 miljoen gulden beschikbaar voor de doortrekking van de Oostsingel met de Noordsingel. Daarmee financiërde het Rijk 95 °7o van de totale kosten. Er bleef nog ongeveer 700.000 door de gemeente zelf te financiëren. Broeder Cortooms van het Psychiatrisch Centrum St. Servatius, was 25 jaar broeder. Hij vierde dat o.m. met een receptie in „Den Kerkdijk". Aan de Langstraat opende de nieuwe disco-bar Le Coq z'n deuren - voorlopig alleen aan de Langstraat, want een ingang achter de Gouden Leeuw zou er voorlopig wel niet in zitten. In Oostrum nam Joos Truyen de slagerij over van de familie Lemmens- Stevens en in Oirlo opende dames kapsalon Oeldere - Marleen van Gestel - een nieuwe zaak. In de raadszaal van het gemeente huis Meerlo-Wanssum presenteerde de 75 jarige Theo van de Voort zijn derde boekwerkje, „Van de wieg tot het graf". Eerder verschenen van zijn hand een dialect woordenboekje en „Grootmoeders in woord, beeld en muziek". Op 92 jarige leeftijd overleed Reinier Dupont. Als vroegere kaste lein (tegenover huize Servatius) en aardappelgroothandelaar, was hij voor velen een bekende persoonlijk heid. Lambert en Trudy Seuren sloten definitief hun dames- en herenkap salon aan de Grote Markt. Daarmee kwam aan een 62-jarige kapperstra ditie voorgoed een einde. In Restaurant Vlakwater werd middels de VZO, een vergadering gehouden waarin burgemeester en wethouders en de Rijksconsulent dhr. Mol, uitvoerige informatie gaven over de ontwikkelingen en stand van zaken rond de Roze Vlek. De heren automobilisten werden opgeroepen hun auto weer beschik baar te stellen voor de jaarlijkse traditionele bejaardenrit. De belang stelling voor zo'n dagje-uit door de bejaarden stijgt elke keer weer. Het 50-jarig raadslid W. Claes- sens (nu wethouder) raakte levens gevaarlijk gewond bij een auto ongeval op de hoek Kempweg-West- singel. Zonder te stoppen reed Claessens de Westsingel op, waarop dat moment een vrachtwagen pas seerde. De auto werd in de flank gegrepen en belandde total-loss aan de andere kant van de weg. Gedetineerden van de Straf inrichting Evertoord hadden speeltoe stellen gemaakt voor wijk Zuid en zouden vervolgens de vernielde speeltoestellen nabij Restaurant Vlak water gaan vervangen. De gemeenteraad werd gecon fronteerd met een pré-advies voor het beschikbaarstellen van een krediet van ruim 1,3 miljoen voor de verbouwing en inrichting van de voormalige kapel van het klooster Jerusalem tot raadszaal c.a. En ook een krediet van 265.000 voor de inrichting van de noodbestuurspost. Rector Cox van Heide vierde zijn 40 - jarige priesterfeest. Het echtpaar Hendriks-Corten- bach aan de Langeweg vierde hun gouden bruiloftsfeest. Nu (1988) tien jaar later, kunnen ze in familiekring hun diamantenfeest gaan vieren. De Kaasbaas vestigde een filiaal aan de Jan Hensenstraat, in het pand waarin voorheen Foto Dom Melskens gevestigd was. Dhr. Jacobs aan de Koepas kreeg vergunning om een bivakkeergelegen- heid te gaan exploiteren. Er zouden ten hoogste 23 gasten mogen worden toegelaten, alleen jongens of alleen meisjes. De voorspellingen van het K.N.- M.I.in de Bilt: hier en daar een bui, klopten tijdens de Venrayse kermis dagen precies. De buien vielen inderdaad hier. Op de Overloonseweg gingen uit twee weilanden maar liefst 110 koeien aan de wandel. Met vereende krachten van eigenaren, buren en politie konden de dieren weer achter een afrastering gedreven worden. De weilanden waren door baldadige jeugd open gezet. Aangekondigd werd, dat half september weer winkelcentrumfeesten gehouden zouden worden. Ditmaal weer met het attractieve paalzitten. Twee jaar geleden had de Venrayer Ronny Filon deze wedstrijd gewonnen door het 121 uur en 10 min. op zo'n paal vol te houden. Dr. J. W. van Rens uit Oirschot werd benoemd tot medisch directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis, als opvolger van Dr. Sj. de Jong. De Venrayse ruiter Huub Janssen vertrok met zijn paard Kimbel naar Amerika, om in Lexington deel te nemen aan de wereldkampioen schappen military. Ruim een jaar lang was de AMRO-bank tijdelijk gehuisvest in hotel Almonda aan de Julianasingel. Aan dat „behelpen" is nu een einde gekomen. Een nieuw bankgebouw werd officieel geopend. Aangekondigd werd, dat in september de Venrayse Ziekenomroep van start zou gaan. In enkele pagina-grote afle veringen besteedde Peel en Maas uitvoerig aandacht aan het feit dat het Psychiatrisch Centrum St. Anna zeventig jaar in Venray was gevestigd. Gedupteerde Staten hebben goed gevonden, dat aan de Henri Dunant- straat een onderkomen zal gebouwd worden voor de Venrayse scoutings- groepen. In zijn laatste vergadering in de oude samenstelling) gaf de raad groen licht voor de bouw van een Zuid-Molukse gemeenschapshuis in de Houten Hoek. De eerste Zuid- ♦Molukkers waren op dat moment al 26 jaar in Venray woonachtig. In bovenbedoelde vergadering werd afscheid genomen van de raadsleden M. van der Sterren, L. A. Bol, H. van Valkengoed, H. van der Locht en van mevr. Janssen-van Daal. Mevr. Janssen-van Daal is slechts één dag raadslid geweest. Als opvolger van het overleden raadslid K. Achten. En tenslotte werd dhr. Jacob de Bruijn even gehuldigd, omdat hij al 30 jaar raadslid in de gemeente Venray was. Ook in de nieuwe raad, die in september zou aantreden, was J. de Bruijn weer present, om zonder veel poeha aan zijn 31ste zittingsjaar te beginnen.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 10