TIEN JAAR GELEDEN Kursussen voor algemene recreatiesport- leid(st)ers Venrayse zwemvierdaagse start op 22 augustus ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS GLA^B^PAR^rtES HINDERWET EssSr PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli - Pagina 7 Vaak lijken natuur- en milieube schermers enkel oog te hebben voor alles wat er mis gaat in het milieu. Zij praten over de stervende natuur en verdwijnende landschappen. Toch zijn er in de loop der jaren ook positieve veranderingen geweest. Over die veranderingen gaat dit artikel. In het algemeen is er nog geen reden voor optimisme. Tropische regen wouden worden in razendsnel tempo gekapt, onze eigen bossen sterven door 'zure regen', oceanen raken vervuild, er vallen gaten in de ozonlaag, diersoorten sterven uit en de naweeën van kernrampen zoals Tsjernobyl, zullen we tot in lengte van jaren moeten voelen. Toch is de natuur geen verloren zaak. Er zijn successen behaald, zowel door de natuurbescherming als door de natuur zelf. Als de milieukwaliteit verbetert en de natuur tijd en ruimte krijgt zich te herstellen blijkt dit herstelvermogen heel groot te zijn. Spoordijken Het herstel van schrale vegetaties, plantengemeenschappen op voedsel- arme gronden langs tal van wegen en waterlopen, is een bekend voorbeeld. De laatste jaren is op advies van ecologen aanmerkelijk zorgvuldiger omgesprongen met de maaimachine en de gifspuit. Het resultaat is zichtbaar: wegbermen, spoordijken en waterkanten bloeien als nooit tevoren. Ook in de dierenwereld komen dergelijke staaltjes van opmerkelijk herstel voor. Zo hebben kikkers, de grote stern en de havik weer veel terrein herwonnen na eerst door gif schandalen te zijn gedecimeerd. Overigens is niet elk herstel positief te waarderen. Zo neemt de zwarte specht in onze bossen snel in aantal toe. Dat lijkt heel gunstig, maar de toename is toe te schrijven aan de zure regen. In de verzwakte bossen heersen enorme insectenplagen. Dat betekent dat er meer dan voldoende voedsel is voor de zwarte specht. Maar het herstel is tijdelijk. Zodra de bossen definitief dood zijn is er geen voedsel meer voor de zwarte specht en zal hij opnieuw verdwijnen. Zilverreiger Bijzonder interessant, en positief, zijn de gevallen waarbij nieuwe gebieden aan ons natuurareaal kun nen worden toegevoegd. Zoals bij voorbeeld de Oostvaardersplassen in Flevoland. Daar is een natuurgebied met internationale betekenis ontstaan, vooral bekend om zijn gevarieërde moerasvogelbevolking. Lepelaars, De zomermaanden zijn veelal voor alle kranten "slappe" tijden. Na de dikwijls drukke maanden van sport en verenigingsleven, wordt alles op een klein pitje gezet en denkt men meer aan vakantie dan aan vergaderen en wedstrijden-organiseren. Peel en Maas heeft er al jaren lang in deze tijd een gewoonte van gemaakt, eens terug te zien op wat er tien jaar geleden tijdens die zomer maanden zoal in Venray gebeurde. Ook nu gaan we die traditie voortzetten en beginnen met de maand juni 1978. VERKIEZINGEN Op woensdag 1 juni 1978 hadden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. Voor Venray leverde dat een verrassend resultaat op. De P.v.d.A. -tot dan een eenmansfractie- kwam met 3 raadsleden uit de bus, door een winst van maar liefst 1000 stemmen. Daarmee deed Henk Willems zijn intrede in de raad. De Venrayse gemeenteraad kende toen nog de fracties "Samenwerking" en "Kerkdorpen", resp. onder aanvoering van Grad Schols en Johan Loonen. Maar ook bestond toen nog de fractie "Beterams" waarin Sjraar Beterams alleen vertegenwoordigd was. De lijst van de PPR met Harrie van der Locht als aanvoerder, kreeg te weinig stemmen en verdween van het Venrayse politieke front. Dat deden ook de lijsten van Karei Achten uit In september 1919 kregen de arbeiders - tegenwoordig is dit woord vervangen door werknemers - in de persoon van Harrie Odenhoven, bestuurslid van het RK Werklieden verbond, voor het eerst een eigen afgevaardigde in de gemeenteraad. Toen eenmaal het eerste schaap over de dam was, volgden er bij latere verkiezingen meer. In 1923 werd Antoon Millen als vertegenwoordiger van de arbeiders gekozgn en vier jaar later volgden Hub van Boven, Martin Arts en A. Verstralen. Andere arbeidersafgevaardigden waren Piet van Bergen, Piet Haanen, W. Selders, om maar een paar voor-oorlogse raadsleden uit de arbeidsstand te noemen. Na de oorlog zijn zelfs 4 arbeiders-raadsleden wethouder ge- aalscholvers, kiekendieven en zeld zame reigerachtigen hebben er een geschikt broed- en fourageergebied gevonden. Zelfs voor ons land als broedvogel lang verloren gewaande vogelsoorten, als de grote en de kleine zilverreiger zijn neergestreken in dit prachtige gebied dat bestaat uit een afwisseling van moerasbos, rietvelden en open water. Het meest intrigerende daarbij is dat vergelijkbare gebieden in Nederland eenvoudig zijn aan te leggen. De natuur doet de rest. Planmatig Het succes van de natuur kan aanmerkelijk worden vergroot als de 'natuurontwikkeling' planmatig wordt aangepakt. Dijkverzwaringen, oeverbeheer, landbouw en - landin richting kunnen vaak met geringe aanpassingen veel milieuvriendelijker worden uitgevoerd. Afwateringssloten bijvoorbeeld kun je uitvoeren met een kleine moeraszone erlangs, weidevo gels kunnen bij het maaien meer worden ontzien en bestaande beplant ingen kunnen vaak gemakkelijk bespaard blijven. In Limburg, Over ijssel en Noord-Drenthe worden, met steun van de overheid, planmatig amfibiepoelen hersteld en nieuwe Oirlo, van Leo Neyenhuis (PSP) en van J.Wolf (GAB). Zelfs John Marks met D'66 kwam er niet meer aan te pas. Dhr. Woltjer, die namens de P.v.d.A. ook in de Provinciale Staten was gekozen, deed aldra afstand van zijn in Venray verworven raadszetel. Hij werd opgevolgd door mevr. Karla Klerk-Jans. Die was toen meteen de derde vrouw in het Venrayse gemeentebestuur; naast mevr. Rutten en mevr. Poels. Opmerkelijk was dat eenderde deel van de Venrayse stemgerechtigden niet de moeite genomen had om te komen stemmen. Gebrek aan ge meentelijke belangstelling? SLOOPAUTO'S Dat de gemeentelijke zorgen over de illegale opslag van sloopauto's in de Endepoel niet van vandaag of gisteren zijn, bewijst een groot artikel in onze krant. Tien jaar geleden al, kreeg slopersbedrijf Robben de aanzegging met zijn handeltje op te hoepelen, ingevolge een provinciale verordening. Robben vroeg echter bij de provincie uitstel en toen dat niet gegeven werd,, ging hij in beroep bij de Kroon. Zeer tot ongenoegen van het weest, n.l. Wim Peters, Harrie Odenhoven, Hub van Boven en Grad Schols. In de latere jaren was het onderscheid minder zichtbaar, toen de „arbeiderslijst" opging in de lijst Samenwerking Venray (niet te ver warren met de tegenwoordige lijst „Samenwerking Venray" waarvan dhr. Toon den Brok nu fractievoor zitter is. Deze politieke groepering heette aanvankelijk „Opbouw '70".). De namen van Wim Peters, H. v. Boven, Harrie Odenhoven, J.A.C. de Bruijn, Ponjee en Schols blijven evenwel nog steeds herinneren aan de werknemersvertegenwoordiging in de latere gemeenteraden van Venray. De tegenwoordige gemeenteraad bestaat uit 23 raadsleden, die vrijwel allen wel ergens op een loonlijst voorkomen, dus werknemer zijn... aangelegd. Een opmerkelijke toename van kikkers, padden en salamanders is steeds het gevolg. Toekomst Voor een aantal gebieden heeft Nederland zelfs een internationale verantwoordelijkheid. Het gaat om unieke gebieden die in de omringende landen hun weerga niet kennen: de Waddenzee, Noordzee, Zeeuwse Del ta, IJsselmeer, het rivierengebied, laaglandbeken, duinstrook en de laatste stukjes hoogveen. Zij bieden voedsel en rust aan vele soorten trekvogels. Natuurherstel- en ontwik keling zou zich allereerst op deze gebieden moeten richten. De natuur zelf zal dan zeker niet de enige zijn die daar profijt van trekt; ook de recreant, de waterbeheerder en de boer zijn gebaat bij een natuur met een toekomst. TAS UIT AUTO Uit een niet afgesloten personen auto, geparkeerd staande in de Beukenlaan, was een tas ontvreemd. Wat precies in die tas aanwezig was, kon ons niet worden medegedeeld. Venrayse gemeentebestuur besloot men in Maastricht "hangende het beroep bij de Kroon, niet tot ontruiming te zullen overgaan". Omdat een beroep bij de Kroon gemakkelijk een twee jaar durende procedure kon worden, schreef de gemeente een gepeperde brief naar het provinciaal bestuur om dat standpunt te herzien en alsnog maatregelen tegen Robben te treffen. Wat daar van terecht gekomen is, heeft de tijd intussen wel geleerd. DORPSSCHOOL Opnieuw had de Oirlose dorpsge meenschap zich in juni 1978 uitge sproken voor het behoud van de oude dorpsschool. Dat gebouw zou moeten worden omgebouwd tot gemeen schapshuis. De dorpsraad kreeg de opdracht daarover met het gemeente bestuur te gaan praten. Maar kennelijk was men toch niet zo zeker van enig goed resultaat, want zo lezen we in Peel en Maas: Indien deze plannen niet verwezenlijkt kunnen worden en de school aan slopers ten prooi valt, moet op dat terrein maar een dorpsplein gerealiseerd worden... De school is weg, er is geen echt In verband met een technisch mankement is het buitenbad voorlopig gesloten. Het binnenbad is tijdens de vakantieperiode wel geopend. Ook kan van de ligweide buiten gebruik gemaakt worden. VERWACHT WORDT DAT BEGIN VOLGENDE WEEK HET ONDIEPE BAD EN EIND VOLGENDE WEEK HET DIEPE BAD WEER GEBRUIKT KAN WORDEN TACTISCH OPTREDEN POLITIE VOORKWAM ERGER Het was aan het tactisch optreden van de politie te danken dat het kermisrumoer in Ysselsteyn, zater dagavond niet escaleerde. De politie was met voldoende mankracht opval lend aanwezig en een vechtpartij kon daardoor in de kiem worden gesmoord. Het waren inwoners van Horst, die zich provocerend ten opzichte van de Ysselsteyners gedroegen. Een van hen kreeg proces verbaal omdat de politie bij controle in zijn auto een dolkmes aantrof, dat werd in beslag genomen. VERNIELING BUSHALTE Een ruit van een bushalte aan de Stationsweg, ter hoogte van Servatius, werd door vandalen vernield. dorpsplein gekomen, maar wel een uiterst functioneel gemeenschapshuis. KABELTELEVISIE Door de gemeenteraad werd 25.000,-- beschikbaar gesteld om een onderzoek te kunnen financiëren naar de haalbaarheid van kabeltelevisie in Venray, Oostrum en Leunen. De heren Koonings (PvdA) en Den Brok (SV) waren tegen een dergelijk onderzoek door een adviesbureau, wat men niet onpartijdig kon noemen. Liever zagen ze een ambtenaar aangesteld, die deze zaak zou gaan onderzoeken, maar dat zou volgens wethouder Grad Schols nog veel duurder zijn. VUILSTORTPLAATS De vuilstortplaats op het Venrays Broek was nog steeds een heet hangijzer. De zieke koeien van boer van Dijck hadden juist weer de regionale pers gehaald en in de gemeenteraad werd er weer druk over gediscusieërd. Wethouder Johan Loonen kreeg duchtig de mantel geveegd, omdat hij via een eenvoudige pijpleiding het percolatiewater van de vuilnisbelt op het oppervlaktewater In oktober 1988 starten in Limburg weer cursussen voor Recreatiesport- leid(st)ers. Deze opleidingen zijn bestemd voor vrijwilligers die graag leiding willen gaan geven aan recreatieve sportbeoefening of dat misschien al jaren doen. In de cursus leer je vlot te organiseren, spelregels van een aantal takken van sport, wat je moet doen om blessures te ZONDER RIJBEWIJS Op het Henseniusplein hield de politie een 19-jarige chauffeur aan, die niet in het bezit was van een rijbewijs. Recentelijk was hij voor datzelfde feit verbaliseerd. Dat kostte hem toen 830,--. Dat belette hem niet om toch maar te blijven rijden. De politie ontdekte tevens, dat de auto niet verzekerd was en niet APK gekeurd. De auto werd in beslag genomen. Van een en ander zal proces verbaal worden opgemaakt. DIEFSTAL SCHRIKAPPARAAT Een aan een weide aan de Servatiusweg geplaatst schrikapparaat is gestolen. Voor de landbouwer een schadepost van 500,--. had laten lozen. Dat percolatiewater werd destijds nog bij tijd en wijle opgepompt en afgevoerd naar de beruchte vloeivelden achter Rank Xerox. De heren Van der Locht (PSP) en Koonings (PvdA) drongen er in de raadsvergadering op aan, dat de gemeente aan de minister zou vragen spoed te zetten achter het onderzoek op de stortplaats en over te willen gaan tot boringen om het grondwater te kunnen onderzoeken. Toen beide heren daarover een motie indienden, kreeg men van de overige raadsleden geen enkele steun... LANDWEERT Het ligt in de bedoeling, zo lezen wij in juni 1978, dat over 10 jaar plan Landweert is volgebouwd: vier fasen van elk ongeveer VA jaar. Nu, tien jaar later, is men pas aan de laatste fase begonnen. De realisering daarvan kan nog best een paar jaar duren. Meer reëel was de instelling van een Werkgroep die een haalbaarheids onderzoek moest gaan doen naar de vestiging van een gezondheidscentrum in Landweert. Wim Peters 13 augustus' 1900 - 14 december 1968] Op Vak O van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen herinnert een eenvoudige, doch fraaie grafsteen aan Wim Peters, wiens naam onverbrekelijk is verbonden aan de RK Werkliedenvereniging van weleer en de K.A.B. (Katholieke Arbeiders Beweging, later Nederlands Katholiek Vakverbond en thans opgegaan in het F.N.V.). Wim Peters werd in 1900 in Wanssum geboren en was gehuwd met (de nu nog in leven zijnde) Maria Theodora Wijnhoven. Als timmer man was hij aangesloten bij de RK Werkliedenvereniging en toen deze K.A.B. werd, werd hij zeer actief in de organisatie van de RK Bouwvakkers. In 1931 vestigde hij zich in Venray, waar hij jarenlang voorzitter was van de afdeling Venray van de Bouwvak arbeidersbond Sint Jozef. Het was geen wonder, dat het landelijk bestuur hem in de na-oorlogse jaren be noemde tot hoofdbestuurder voor het gebied Oost Brabant en Noord-Lim burg. in 1945 werd hij benoemd in de nood-gemeenteraad van Venray en direct tot wethouder gekozen. Deze functie heeft hij slechts twee jaar ver vuld, want het werk was moeilijk voor hem het vakbondswerk te combineren met het wethoudersschap. Als raads lid werd hij opgevolgd door J. de Bruijn en als wethouder werd Harrie Odenhoven in zijn plaats gekozen. voorkomen en vooral: een goed spelleider/ster te worden. Daarnaast wordt aandacht besteed aan spel vormen in de zaal en buiten, gezelschapsspelen, grote organisatie vormen en kampactiviteiten. De cursussen worden, afhankelijk van de aanmeldingen gegeven in een plaats binnen de volgende regio's: - Venray, Venlo; - Weert, Roermond; - Sittard, Heerlen, Maastricht. om aan deze opleiding te kunnen deelnemen dient men minimaal 17 jaar oud te zijn. Wel moet je rekenen op een cursusduur van een half jaar op 1 avond per week. De kosten bedragen 250,-- aan cursusgeld en 35,aan materiaalkosten. De opleiding wordt afgesloten met een examen; geen examen waar je bang voor hoeft te zijn, als je altijd hebt meegedaan. Wel geeft het de kwaliteit aan die je hebt bereikt. Een officieel door het Ministerie van W.V.C. erkend diploma is je beloning. Nadere informatie en opgave kan geschieden bij Sportservice Limburg, (tel 04490-25988) of bij de afdeling Sportzaken en Recreatie van voor noemde Gemeenten. Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend dat door hen op de aanvraag van: - Gebr. Willems, Zandhoek 11 te Oirlo op 29 juni 1988 hinderwetver gunning is verleend onder het stellen van voorwaarden vorr het uitbreiden en wijzigen van een varkensfokkerij, gelegen aan de Zandhoek 11 te Oirlo; - L. van Vegchel, J. van Wytten- horstweg 2 te Vredepeel op 29 juni 1988 hinderwetvergunning is verleend onder het stellen van voorwaarden voor het oprichten en in werking hebben van een autoherstelinrichting gelegen aan de Twistweg. De beschikking en bijbehorende stukken kunnen op het raadshuis, kamer 119, Raadhuisstr. 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur worden ingezien tot 8 aug. 1988. Tot deze datum kan bij de afd. voor de geschillen van bestuur van de Raad van State een beroepschrift (in duplo) worden ingediend door de aanvrager, de betrokken adviseurs, diegene die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend en BRUKSKE Het in juni 1978 al geruime tijd in gebruik zijnde winkelcentrum in Brukske werd door burgemeester Defesche officieel geopend door het loslaten van honderden ballonnen. Hij werd daarbij geassisteerd door "ome Willem" (Edwin Rutten), die meer belangstelling kreeg dan de opening zelf. Rond deze opening waren een weeklang feestelijkheden georganiseerd. In juni van dat jaar kreeg de wijkraad Brukske onderdak in een van de twee „Jarino-lokalen" welke eerst in gebruik waren bij de basisschool De Keg. Het tweede lokaal was bestemd voor jeugdactivi- teiten. In datzelfde Brukske hadden zo'n 135 bewoners een klachtenformulier ingediend betreffende vochtproble- men in hun huizen. Na maanden lange onderzoeken en gesprekken werd besloten de mechanische ventilatie van de woningen te verbeteren, waardoor de klachten zouden worden opgelost. ZWEMBAD In een tussentijds rapport betref fende de behoefte aan uitbreiding van Als districtsbestuurder was Wim Peters één van de grote stimulators van de na-oorlogse bouwvakarbei- derdsbond Sint Jozef. Bii de vele afdelingen in het -Oostbrabantse en Noordlimburgse-land, was hij een graaggeziene gast. In het Venrayse openbare leven vervulde dhr. Peters tal van functies. Behalve dat hij twee jaar wethouder van sociale zaken was, was hij voorzitter van de Woningbouwvere niging „Sint Oda", waarvan de naam intussen is gewijzigd in „Woning bouwvereniging Noord-Limburg". Dhr Grad Schols was toen (en is nu nog) secretaris. Verder was dhr. W. Peters bestuurslid van de R.K.Lagere Tech nische School; lid van het bestuur van de Venlose M.T.S.; van het toen in oprichting zijnde Bejaardencentrum „Het Schuttersveld"; penningmeester vdn het kerkbestuur St.Petrus Banden en bestuurslid van diverse andere instellingen. Ondanks het feit, dat dhr. Peters zeer veel heeft gedaan voor de katholieke arbeiders in het bijzonder en voor sociale, maatschappelijke en kerkelijke instellingen in hei alge meen, heeft hij hiervoor nimmer een koninklijke of kerkelijke onder scheiding ontvangen. Zijn laatste rustplaats op Vak O is voor ons een welkome aanleiding om nog eens te herinneren aan deze harde werker voor de gemeenschap van het Venray van nog niet zo heel lang geleden. Voor de 13e maal zal in Venray de zwemvierdaagse gehouden worden. Zwemvereniging Spio draagt zorg voor de organisatie in samenwerking met het Comité Recreatiesport Ven ray. Van maandag 22 t/m vrijdag 26 augustus kunnen de zwemliefhebbers aan de start verschijnen om in het bezit te komen van een herinnerings medaille in brons, zilver of goud. De vierdaagse wordt 's maandags geopend door de internationaal bekende zwemster Annemarie Ver stappen om 18.00 uur; de andere dagen is de aanvang om 17.00 uur. Als de omstandigheden goed zijn dan wordt er gezwommen in het buitenbad van het gemeentelijk Combibad, waarbij er eventueel uitgeweken kan worden naar het binnenbad. Te zijner tijd zal er nog ruimschoots bekendheid gegeven worden aan dit jaarlijkse zwemfestijn. diegene die aan kunnen tonen niet (tijdig) in staat te zijn geweest dit te doen. De bovengenoemde datum wordt de vergunning van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Het beroepschrift moet worden ingericht aan de Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur. Postbus 20019, 2500 EA 's-Graven- hage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 7 juli 1988 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, Mr. H. Defesche, burgemeester Drs. A. de Bever, secretaris. het overdekte zwemwater in Venray staat te lezen, dat het wajdt afgeraden om een van de buitenbassins te overkappen... Nu tien jaar later heeft de gemeenteraad besloten toch maar het grootste gedeelte van het grote buitenbad te overkappen en te verbinden met het bestaande en te renoveren binnenbad. BIBLIOTHEEK Een werkgroepje werd geformeerd om het nodige voorbereidende werk te gaan verrichten om t.z.t. een nieuwe bibliotheek in de Rose Vlek te kunnen verwezenlijken. HUISVUIL Smakt en de Past.Jacobspeel werden in de wekenlijkse route van de vuilnisophaaldienst opgenomen. Prompt stonden dan die eerste maandagmorgen in Smakt de zakken huisvuil aan de straatkant. Maar wie er kwam; geen vuilnisman. Kennelijk was men vergeten de chauffeur van de vuilniswagen op deze uitbreiding attent te maken... VLOOIEN In "Gemeentepraat" van 16 juni 1978 wordt gewag gemaakt van een vlooienplaag in een aantal Venrayse gezinnen. De oorzaak daarvan zou te vinden zijn in het toegenomen aantal honden en katten... EBBERINK Op woensdag 10 juni 1978 opende Ebberink de deuren van zijn nieuwe winkel. Tot dan was tijdens de bouwperiode de zaak gevestigd in een tegenover gelegen noodwinkel. Als aardige openingsattracties had men een etalage beschikbaar gesteld aan de Geschied- en Oudheidkundige Kring voor het exposeren van schalen en kannetjes welke in de voormalige Burggraaf waren gevonden. WOONWAGENS Ruim 517.000,- stelde de gemeenteraad beschikbaar voor het inrichten van het woonwagenkampje in de Spurkt. De bouw was inmiddels al gegund, maar er waren nog geen financiën voor gereserveerd. Volgens mevr. Rutten-Thielen, wethouder van soc. zaken, zou het een modelkampje worden en niet een van dertien in een dozijn... „KLEINGOED" Het Varkens-Onderzoek-Centrum Nieuw Dalland exporteerde voor het eerst varkens naar Griekenland. 175 Krulstaarten gingen met een DC9 van Martinair naar Athene. Het H.Hartbeeld in het Past. Wijnhovenpark aan de Paterslaan werd enkele meters achteruit geplaatst i.v.m. de voorgenomen reconstructie van de Paterslaan. Aangekondigd werd de reconstruc tie van de Westsingel, o.m. nood zakelijk voor de aansluiting met de Zuidsingel en het plaatsen van verkeerslichten op de Langstraat en de Leunseweg. Bakens, juwelier en horlogerie in de Grotestraat, hield een totale leegver- koop omdat hij zijn zaak defenitief ging sluiten. VAK O Plataanstraat GERARD REIJNDERS ff j schilderwerken b.v. straat 12 Venray Tel. 82635

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7