Praat met de Rabobank voordat u een hypotheek afsluit Rabobank Q Jumping Venray belooft weer een groot succes te worden. rente vanaf 5,45% Venrayse kunstenaars exposeren PEEL EN MAAS Riolering in Ysseisteyn Nicaragua comité Venray adopteert project De Venrayse pleinen in; PEEL EN MAAS Donderdag 16 juni - Pagina 5 op een geldprijs en twee unieke kunstwerken. In samenspraak met het bestuur van "Jumping Venray" heeft de Venrayse juwelier A. Verlinden het initiatief genomen om aan de kunstenares Liesbeth Peters-Rutten uit Leunen de opdracht te geven tot het vervaardigen van een keramisch beeld. Daarnaast heeft de goudsmid Toos Verlinden-Tindemans, geïnspi reerd door de sculpture van Liesbeth Peters, een prachtige gouden draag- speld vervaardigd, welke door de juwelier beschikbaar wordt gesteld voor de winnaar van "Jumping Venray 1988". De heer Verlinden, die de bedoeling heeft ook in de komende jaren "Jumping Venray" met het beschik baarstellen van dergelijke prijzen te sponseren zegt hierover:De winnaar of winnares heeft nu niet alleen iets om neer te zetten, maar bovendien een voorwerp, dat hij of zij dagelijks kan dragen. "RUITER-PAARD" De kunstenares Liesbeth Peters- Rutten heeft haar sculpture geïnspi reerd op het thema ruiter en paard. Het is gevormd van terra-bakkende grove chamotte-klei en afgewerkt in deels rue en deels geglazuurde vlakken in een Egyotisch-blauwe kleur. Het is een ruimtelijk platiek, opgebouwd vanuit een driehoekige basisvorm. Lijnen en vlakken vullen elkaar rondom an en de ruwe en gladde delen wisselen elkaar af in strakke en vrije vormgeving, daarbij appellerend aan het gevoel van een ruiter te paard: enerzijds de strakke controle en beheersing, anderzijds het gevoel van vrijheid en kracht in deze. GOUDEN DRAAGSPELD Meester goudsmid Toos Verlinden- Tindemans heeft het door haar vervaardige gouden draagsieraad af geleid van het kunstvoorwerp van Liesbeth Peters-Rutten en daarbij geprobeerd de strakheid van de sculpture in de draagspeld terug te brengen. Geen gemakkelijke opgave voor haar, omdat de keramische kunste nares door haar materiaalgebruik aan vele regels is gebonden, die voor een goudsmid niet gelden. Het resultaat is een op de sculpture geïnspireerde afbeelding van een bijzonder fraai paardehoofd. Het sieraad bestaat uit een hoogglans gepolijst gouden paardehoofd, waar van de manen een gesatineerde afwerking hebben gekregen. HET ALCOHOLGEBRUIK IN LIMBURG IS HOGER DAN HET LANDELIJK GEMIDDELDE. DE JOVD VRAAG OM UW AANDACHT (zie bericht elders in dit blad) Op zaterdag 18 juni en op zondag 19 en 26 juni a.s. exposeren twee Venrayse kunstenaars in Galerij "De Riet" in Panningen. Openingstijden van 14.00 tot 17.00 uur. Joop Wismans, die onlangs nog een succesvolle expositie in Venray beleefde, zal er exposeren met ruimtelijke objecten, gemengde tech nieken en olieverf op papier. Peter van Rijswijck exposeert voor het eerst in Limburg met conté schilderingen in gemengde techniek en met keramiek. Na de opleiding keramische vormgeving aan de Stadsacademie in Maastricht, werkt hij sinds enkele jaren in z'n Venrayse atelier. Hij houdt zich bezig met tekenen, schilderen, pottenbakken (unica) en keramische sculpturen. VAK O ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Een oppervlakige bezoeker van Vak O op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen zal wellicht zonder meer voorbijlopen aan een keurig onder houden graf met verse geraniums en een zwart-marmeren gedenksteen met drie ramen. De bovenste naam Severina C.M.Coolen zegt nl. zo'n oppervlakkige voorbijganger weinig. Maar de tweede naam, Anna M.P.Rous, roept bij een oudere Venrayer direct herinneringen op aan juftrouw Rous van de le klas van de vroegere jongensschool aan de Schoolstraat. En ongetwijfeld denkt men dan ook onwillekeuiig aan de namen van de ondei w:J^eressen Nabben en van Rijswijck en de onderwijzers Jan van Heyster, mees ter Dinjes en meester Hegger, om nog maar een paar namen van die jongensschool aan de vergetelheid te onderdrukken. Helemaal duidelijk wordt het dan bij het lezen van de laatste naam op de grafsteen: Lambert J. van Haren, de stichter van Garage van Haren b.v. LAMBERT J.VAN HAREN (7 JULI 1884-9 APRIL 1966) op 20 juni 1917 kwam de in Overasselt (bij Nijmegen) geboren Lambertus van Haren naar Venray, waar hij net op de grens met Overloon; samen met een Venrayer Try nes - waarschijnlijk een zoon van de bekende Henri Trynes, die met Josephina Esser was getrouwd - de Venraysche Stoom Steenfabriek had. Rond dat jaar stichtte hij in Boxmeer, in compagnonschap met v.d.Homburg, een Fordgarage, waar voor hij het dealerschap heeft gekregen. In 1928 begon de heer Lambert van Haren aan de Grote Markt de firma L.J.vanHaren, naast hotel "De Zwaan". Het bedrijf werd geleid samen met Thei en Toon Cremers. Hij was gehuwd met Servina C.M. Coolen 7 april 1885 - 17 april 1932). Uit dit huwelijk werd - deze week precies 70 jaar geleden Louise van Haren geboren (thans wonende in Neer). Mevr. van Haren-Coolen leed aan een ongeneeselijke ziekte en haar dochter heeft haar eigenlijk alleen als een ziekemoeder gekend. Op 4 oktober 1932 hertrouwde Lambert J.van Haren in Maasbree met Anna Maria Paulina Rous, die op 22 juni 1896 in Maastricht was geboren als dochter van Joseph Frederik Hubert Rous en Antoinette Maria Hubertina Kreykamp. "Juf frouw Rous" was ongeveer 14 jaar onderwijzeres van de jongensschool aan de Schoolstraat en ongetwijfeld zullen veel ouderen nog herinneringen aan deze sympathieke onderwijzeres hebben. Na zijn huwelijk met "juffrouw Rous" stapte de heer L. van Haren uit de zaak in Boxmeer om zich verder in te zetten voor de steenfabriek en het Venrayse Automo bielbedrijf. Tijdens de slag om Overloon in oktober 1944 ging de Stoomsteen- fabriek verloren en ook het bedrijf aan de Grote Markt werd door oorlogshandelingen zwaar bescha digd. Ongeveer gelijktijdig met de her bouw van het pand in 1950, werd het pand Fonck - thans de Bata - aangekocht voor showroom en inmiddels legde men zich ook toe op de verkoop en reparatie van brom fietsen die juist in zwang kwamen. In 1959 deed de grondlegger zijn inmiddels goed florend bedrijf over aan zijn zoons Joos, Koos en Bert, die 5 jaar later een nieuwe garage stichtten aan de Maasheseweg, thans de Raadhuisstraat. Uit een advertentie in de Peel en Maas uit 1928 blijkt, dat "de firma L.J. van Haren Co. official Forddealers, de eer heeft het geachte publiek van Venray en omstreken te berichten, dat op zaterdag 25 augustus 1928 de nieuwe garage met showroom en werkplaats aan de Markt officieel zullen worden geopend". Dat zou dus betekenen, dat Garage van Haren b.v. dit jaar tóe is aan haar 60-jarig bestaan, en dat 7 jaar geleden ten onrechte het familiebedrijf, met Bert van Haren als directeur, het gouden bestaansfeest vierde. Bij van Haren ging men er evenwel van uit, dat 1931 officieel de stichtingsdatum is omdat het oudste Forddealerscontract uit 1931 dateert. Wat men in 1981 heeft gevierd was dus het 50-jarig Forddealersschap terwijl 1988 dan het jaar moet zijn van 50 jaar garage van Haren in Venray. En dat wordt dan ook ontdekt, na een wandeling langs de graven van Vak O... Tijdens de Prodima heeft de werkgroep Mondiale Vorming Divi- nolandia en de Stichting Venray-Divi- nolandia d.m.v. een stand, de aandacht gevestig op het 3e wereld project, waarvoor de gemeente Venray geld beschikbaar heeft gesteld. Als trekpleisters van de stand fungeerde een pot zuivere koffiebonen waarvan het aantal bonen geraden moest worden. Er waren bezoekers bij, die met een duimstok een ernstige poging deden de inhoud te berekenen en dan nog duizenden bezijden het werkelijke aantal uitkwamen. Kwam de een op 150 bonen, een ander vulder 60.002 bonen in. Het werkelijke aantal bedroeg 3.977. Het waren dhr. en mevr. W.Koenen uit de 'dionisius- straat in oirlo, die er slechts 4 bonen vanaf waren. Zij raadden 3.981 bonen en kwamen derhalve in aanmerking voor de uitgeloofde prijs: een fraai keramiek beeldje, speciaal voor de actie Divinolandia door de Venrayse kunstenaar Piet Hermans vervaar digd. De prijs werd dinsdagavond uitge reikt door de voorzitter van de werkgroep, Dhr. Schtltte en het bestuurslid mevr. Martinet Roling.Bij deze gelegenheid werd het dubbele doel van het project nog even uit de doeken gedaan: werken aan de bewustwording van de Venrayse bevolking, wat betreft ontwikkelings samenwerking en de 3e wereldproble matiek en het ondersteunen van een concreet project in een je wereldland, in dit geval het Braziliaanse Divino landia. Met professionele ondersteuning van een medewerker van het Regionaal Educatief Centrum en de IKVOS (Interkerkelijk vormingswerk ontwikkelingssamenwerking worden momenteel diverse acties opgezet door de bewustwording in de gemeente Venray gestalte te geven. Hiertoe wordt gedacht aan het inrichten van acupunctuur, boeken en ander didak- tisch materiaal en daarnaast een auto. Het Nicaragua comitee Venray heeft besloten, in overleg met de landelijke medische werkgroep van het Nicaragua comitee, om dit project (financieel) te adopteren. Door een aantal activiteiten van het NKV en door donaties is het NKV nu al in staat om het eerste geld te overhandigen aan de gezondheidsbri gade in Naragote. Als eerste activiteit zal in juli van dit jaar aan hun een financiële gist worden gegeven van $1.200, voor het opzetten en uitwerken van 2 'workshops', waarin nieuwe brigadisten de eerste begin selen van de acupunctuur worden bijgebracht. Daarna zal in overleg met het centrum worden bekeken waarop dit moment de hoogste prioriteiten liggen. Het NKV beschikt naast het bedrag dat het in juli zal schenken, nog over een financieel fonds, waaruil dan de andere materialen bekostigd kunne worden. Het geld zal in juli door 2 leden van het NKV -die dan toch op reis zijn door Nicaragua- persoonlijk overhandigd woren aan Dr. Velez Valencia. Zij zullen daar ter plaatse dia's en foto's maken, waarna bij terugkomst in Venray hier een avond over belegd zal worden. In het najaar start het NKV dan weer met een aantal activiteiten om enerzijds geld en materialen voor dit centrum in te zamelen, anderzijds om de Venrayse bevolking nader te infor meren en voor te lichten omtrent de situatie in het Derde Wereld land Nicaragua. Voor meer informatie over het NKV; Gratenstraat 12, 5801 RX VENRAY tel. 04780 - 89237. Giro: 10 64715 (giften welkom!) uw weekblad Binnen afzienbare tijd mag men in de Buntweg te Ysseisteyn de aanleg van een overstortriolering verwach ten. Ook al heeft de commissie voor openbare werken daar niet voltallig gunstig over geadviseerd. In eerste instantie voelde de heer Broeksteeg (CDA) er weinig voor. Hij had de indruk, dat, nu Geurts van Kessel daar een manege aan het bouwen is, opeens haast gemaakt wordt met de riolering. Wat hem betrof mocht men de aanleg van dit riool rustig uitstellen, ook al vanwege de tekorten op de financiën van het Ysselsteynse bestemmingsplan. De heer Jansen (PVDA) dacht daar heel anders over. De uitvoering van dat riool is noodzakelijk vanwege de wateroverlast welke mén daar regel matig heeft. Wethouder Claessens kon dat bevestigen. En wat die tekorten op het bestemmingsplan betreft, die zijn juist ontstaan door de noodzaak van deze rioleringaanleg. De tekorten worden dus niet groter dan ze al zijn. De heer Broeksteeg was echter niet te overtuigen. Hij en zijn fraktie- genoten behouden zich het recht voor er in de komende raadsvergadering nader op terug te komen. Zoals intussen wel bekend zal zijn: wordt op zaterdag 2 en zondag 3 juli g.s. voor de tweede maal het concours hippique "Jumping Venray" op de Grote Markt gehouden.Evenals vorig jaar zal in het hartje van Venray tegen het decor van het oude raadhuis en de Grote Kerk met een mengsel van 500m'zand en leem een springpiste worden aangelegd, waarin 'n vijftigtal Landelijke Ruiters met bekende namen zal strijden op De Grote Prijs van Venray. Het is de organisatoren intussen wel gebleken, dat de eerste editie van "Jumping Venray" in ruiterkringen goed is aangeslagen. Vorig jaar al was iedere deelnemer vol lof over de goede organisaties en het gezellige rand- gebeuren in het z.g. strodorp. De aanmelding voor het juli-ge- beuren was zo groot, dat zelfs besloten moest worden in verband met de tijdplanning en het prijzenschema een 20-tal (overigens te laat aange melde) combinaties niet voor deel name in aanmerking te laten komen. Dit mede met het oog op een goede organisatie. RANDGEBEUREN Hoewel wij uiteraard nog uitvoerig zullen terugkomen op dit unieke paardengebeuren in het hartje van Venray, kan nu al worden vermeld, dat het concours hippique dit jaar van een uitgebreid randgebeuren zal worden voorzien. Zo krijgt men op zaterdag niet alleen een half uur durend optreden van niemand minder dan Albert West, maar bovendien een demonstratie van het hogeschoolrijden door mevr. Germaine Kools-Mullens. Ook op zondagmiddag zal zij een herhaling van deze demonstratie geven terwijl mevr. Renée Mullens haar show "Groot en Klein" met paard en pony ten beste zal geven. Door de manege Seurenheide wordt getoond hoeveel plezier gehandi capten aan de paardesport kunnen beleven. Verder vermeldt het programma een modeshow van ruiterkleding, het raden van het gewicht van een Belgisch trekpaard, gratis ponyrijden voor de jeugd en een demonstratie wedstrijd met pony-achttallen. Rond om het parcours is bovendien weer een« Info-centrum in het nieuwe onderkomen van het R.E.C. aan de Oostsingel (vroegere MAVO), het opstellen van lesbrieven voor (lagere) scholen, het geven van cursussen en het verspreiden van Info-bladen. In de werkgroep Mondiale Vorming werken de in Venray voor de 3e wereld werkende instellingen nauw samen. Op de foto de prijswinnaars, die van mevr. Roling het beeldje krijgen. De kunstenaar heeft hierin willen uitdrukken, datgene, die het project Divinolandia steunt, kan zeggen: Ik sta voor het project. Het in verschillende kleisoorten en baktech- nieken uitgevoerde unieke beeldje is bij de Stichting Venray-Divinolandia verkrijgbaar voor f 65,--. Overigens is de Prodima voor de bewustwordings actie bijzonder succesvol geweest en niet in de laatste plaats in financieel opzicht. Het Nicaragua comitee uit Venray heeft een gezondheidsproject geadop teerd in Nicaragua. Het gaat hierbij om een Mexicaanse gezondheids-bri gade, die al enkele jaren in Nicaragua meewerkt aan de opzet van een goed gezondheidssysteem Deze internationale brigade werkt in het plaatsje Nagarote in het project „Proyecto de informacion de briga- distas en salud integral", onder leiding van de Mexicaanse arts Dr. Jean Manuel Velze Valencia. Naga rote, een uitgestrekt dorp, ligt tussen Managua en Leon op ongeveer 45 km van de hoofdstad. Het gezondheids centrum waarin deze brigade werkt heeft de zorg over zo'n 23.500 mensen, waarvan er zo'n 5.000 in de buitengebieden wonen. Het verste buitengebied ligt 20 km buiten Nagarote. Het gezondheidscentrum, wat zeer klein van opzet is, bevat o.a. een eenvoudig lab., een behandelkamer, een afd. moeder en kind, een bevallingskamer, 2 kamers voor consulten en een administratieruimte. Zoals alle gezondheidscentra in Nicaragua kampt ook dit centrum met een tekort aan materialen, medica menten en goed opgeleid personeel. Dit is een van de redenen waarom Dr. Velez Valencia, die gespecialiseerd is in acupuntuur en bio-energie z.i. nog teveel zelf consulten moet doen en zodoende minder tijd heeft voor het opleiden van gezondheids-brigadisten. Ondanks dit heeft het centum in de korte tijd dat ze werkzaam zijn in dit gebied al zo'n 25 brigadisten opgeleid, die nu zelfstandig acupuntuur kunnen toepassen. Van deze brigadisten wonen er 6 in Nagarote zelf en de overigen wonen verspreid over Nicaragua. Al deze brigadisten zijn geselecteerd op verantwoordlij kheids- gevoel en interesse in de gezondheids zorg, bv. studenten medicijnen en studenten verpleegkunde. Ondertus sen is de acupunctuur een geaccep teerde geneeswijze geworden voor zowel het gezondheidspersoneel alswel de bevolking. Zo ook de methode bio-energie, waarbij vooral goede resultaten worden bereikt bij nerveuze klachten van moeders waarvan de zonen gemobiliseerd zijn. Verder houdt de brigade bijeenkomsten over algemene gezondheidsproblemen (bv. over diaree), waarin ook niet geselecteerde brigadisten participeren. Deze brigadisten kunnen het centrum dan weer ontlasten voor wat betreft de eenvoudige gezondheidszorg, boven dien brengt het de gezondheidszorg wat dichter bij de mensen die achteraf wonen. Om e.e.a. uit te kunnen breiden, met meer Mexicaanse artsen, en om het werk op universitair niveau te brengen, is er dringend behoefte aan (financiële) ondersteuning. Het gehele project is begroot op een 10-jaren plan. Zowel het ministerie van de gezondheidszorg als het Frente Sandinista para la liberacion Nacional (het FSLN) staan geheel achter dit project. Uit de door hen opgestelde begroting (totaal $76.500) blijkt dat er voor een verdere uitwerking van het project in eerste instantie behoefte is aan het opzetten van 'workshops' voor brigadisten, materialen voor Bel vooreen afspraak geld en goede raad van alles te beleven in het strodorp Bestond de Grote Prijs van Venray met z'n eet-en drinktentjes. vorig jaar uit een fraai gestyleerd bronze paard, een geldprijs en een Longines-horloge, beschikbaar ge- GROTE PRIJS VAN VENRAY. steld door juwelier A.Verlinden TWEE UNIEKE KUNSTWERKEN Venray, dit jaar is de keuze gevallen In een van de vorige vergaderingen van de commissie voor openbare werken is ooit eens gevraagd een rapportje samen te stellen over de Venrayse pleinen en openruimte in het centrum. ,,A1 is het maar op 2 velletjes A4" zoals de commissieleden toen zeiden. Vorige week kregen de commissie leden die rapportage thuis. Het was inderdaad niet meer geworden dan 2 velletjes A4; feitelijk nog geen eens 1 Zi velletje... De opsomming van onze pleinen en open ruimten was wel zo summier, en intussen alweer gedeeltelijk achter haald, dat men er feitelijk niets mee kon doen. De commissieleden lieten dat de wethouder dan ook duidelijk merken. Met name het schouwburg plein en het pleintje in de Eindstraat lagen nog bezaaid met vraagtekens. Wat dat laatste pleintje betreft, vermeldde het rapportje dat het de bedoeling is, het na gereedkomen van De Bleek aan te pakken. Maar dat was dan ook weer afhankelijk van de eigendomsverhoudingen. Nu men de Eindstraat gaat renoveren, zou het toch zeker aanbeveling verdienen het pleintje tegelijker tijd onder handen te nemen. Er zou dan ook eens hardop gedacht kunnen worden over een mogelijk daar te formeren toegang tot de Grote Kerk.(Red.). Al met al was het een armtierig rapportje, waar men geen gènoegen mee nam. De wethouder moest zijn huiswerk opnieuw doen. En daar was hij helemaal niet gelukkig mee, want hij kon met geen mogelijkheid vertellen wat de plannen met deze pleinen uiteindelijk zullen zijn. Daarover is in het college nog geen enkel besluit gevallen.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5