ARK i Commissaris G.H. De Bruijn neemt afscheid van de Venrayse politie Uitlening Bibliotheek Venray binnenkort geautomatiseerd Voorfinanciering restauratie Grote Kerk WAO VAN SOEST ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS na c PEEL EN MAAS Donderdag 9 juni - Pagina 7 Met ingang van 1 juli a.s. wordt aan de heer G.H. de Bruijn, commissaris van politie, wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd functioneel leeftijdsontslag verleend. Bij gelegen heid van dit afscheid zal hem een receptie worden aangeboden in de burgerzaal van het raadhuis. Deze receptie, die een informeel karakter zal dragen, wordt gehouden op donderdag 23 juni a.s. van 16.00 tot 18.00 uur. De scheidende politiefunctionaris begon in 1956 zijn loopbaan als adjunct-inspecteur bij de Rotterdamse politie. Na aan de Politieacademie zijn opleiding te hebben gevolgd, leerde hij het politievak in al zijn facetten van niemand minder dan hoofdcommissaris Jan Blauw, die onlangs met pensioen is gegaan. Hetgeen hij van deze politie-autoriteit heeft geleerd, is de heer de Bruijn in zijn latere politieleven ooic in Venray goed van pas gekomen. TERUGBLIK Nadat hij de rang van inspecteur 3e klasse had behaald, werd de heer de Bruijn benoemd tot korpschef van de gemeentepolitie in Oldenzaal. On danks het feit, dat hij daar met een verouderd korps moest werken gezien hun leeftijd hadden enkele brigadiers zijn vader kunnen zijn denkt hij nog graag terug aan zijn Oldenzaalse periode, die hij in 1969 afsloot. In dat jaar wachtte hem een nieuwe uitdaging, toen hij benoemd werd tot chef van het Venrayse politiekorps. Venray had juist 25.000 inwoners bereikt en kon daarom overstappen van rijks- naar gemeentepolitie. Hij begon met de overname van tien man rijkspolitie, met aan het hoofd adjudant Tijmensen, die later tot inspecteur van politie zou worden bevorderd en momenteel nog van een welverdiend pensioen geniet. De opbouw van het korps van gemeentepolitie begon met het aan werven van personeel elders uit het land, maar dat gaf al gauw huisvestigingsproblemen bij de ge huwden. Met behulp van de toenmalige wethouder Grad Schols werd ook dit probleem uit de wereld geholpen. HUISVESTIGINGSPROBLEMEN Maar ook het jonge korps kreeg weldra met huisvestigingsmoeilijk- heden te kampen. Er moest worden gewerkt met toegevoegd personeel van de rijkspolitie, geleend meubilair, verbindingsmiddelen en wagenpark, lij het gestalte krijgen van het korps, kwamen er huisvestigingsproblemen in het gebouw aan de Wilhelmina- straat. Toen bij het bestaande buro er twee woonhuizen bijkwamen, kon één kamer voor de recherchedienst worden vrijgemaakt en kreeg men de beschikking over een theorielokaal. De korpschef kreeg onderdak in 'n bij het bureau geplaatste barak. In 1975 kon het pand Grotestraat 1 naast het oude raadhuis worden betrokken. Later verhuisde de korps chef naar de houten directiekeet aan de Julianasingel, dat door de toenmalige voorlichtingsambtenaar van de gemeente was verlaten in verband met het ingebruiknemen van het klooster Jerusalem als gemeente huis. Ook het pand "Vercauteren" in de Grotestraat werd dependance van het politiebureau. Het was in die dagen, dat er een "Zwartboek" verscheen over de slechte toestand van de huisvesting van de Venrayse gemeentepolitie. Zowel door oud-burgemeester drs. F. Schols als door burgemeester mr. H. Defesche werd in Den Haag aan de bel getrokken. Toch duurde het nog jaren voordat eindelijk met de bouw van een nieuw politiebureau aan de Leunseweg kon wordern begonnen. Aanvankelijk was de nieuwbouw bestemd voor 75 man, welk aantal door bezuinigingen tot 70 man werd teruggebracht. En nog steeds zit de gemeente Venray met financiële problemen als gevolg van de bouw, omdat de centrale overheid eerder gedane toezeggingen niet heeft ge honoreerd. TE WEINIG AANDACHT Volgens korpschef de Bruijn wordt door de centrale overheid te weinig aandacht besteed aan de problemen rond het functioneren van de politie. Voor de Venrayse politie is het een nooit aflatende zorg dag en nacht klaar te staan voor de Venrayse burgers. Volgens de scheidende functionaris is het gekkenwerk, dat hulpverleners alleen te bereiken zijn tijdens de kantooruren. Volgens de heer de Bruijn zal de politie meer naar de burgers toe moeten. Het traditionele politiewerk moet naar de wijkteams toe omdat deze beter kunnen werken en beter op de hoogte zijn van de problemen in de wijk. Om wijkgericht te kunnen werken moet er wel mankracht zijn en omdat Venray verdeeld is in 6 wijken of districten, betekent dat, er 36 man nodig zijn om wijkgericht te kunnen werken. Toch heeft men met veel passen en meten een 24 uurs service aan de burgers kunnen geven. De waarde van een dergelijk systeem heeft zijn vruchten afgeworpen en zelfs de Venlose politie heeft het Venrayse systeem overgenomen. Volgens de heer de Bruijn zullen de burgers en de politiek zich met de politieproblematiek moeten bezig houden omdat alle bezuinigingen het politiewerk wel eens aanmerkelijk kunnen verslechterenHij vindt het belangrijk, dat ondanks alle bezui nigingen Venray als de nood aan de man komt binnen 20 minuten 23 man klaar kan laten staan om bijstand te verlenen. Bovendien vindt hij het verheugend, dat de Venrayse politie ook over de grenzen van de gemeente weet op te treden als dit nodig is, zoals onlangs nog bij verkeersongevallen. Ondanks vele moeilijkheden, heeft commissaris de Bruijn toch met plezier in Venray gewerkt gedurende bijna negentien jaar. Minder leuk vindt hij het afscheid te moeten nemen terwijl zijn opvolger nog niet is benoemd. In de "wandelgangen" wordt gefluisterd, dat zijn opvolger de 34 jarige hoofdinspecteur Den Teuling uit Landgraaf zal worden. Voorheen was hij inspecteur in Venlo, waar men hem met pijn in het hart liet vertrekken. NIET VERVELEN De scheidende korpschef is er bepaald niet bang voor, dat hij zich in zijn komende vrije tijd zal vervelen. Daarvoor heeft hij te veel liefheb berijen. Het zweefvliegen staat bij hem hoog genoteerd evenals het zeilen op de Maas. Koken is zijn hobby, waarbij zijn voorkeur uitgaait naar culinaire vondsten. En als er dan nog tijd overblijft studeert hij filosofie, speelt hij piano of luistert hij naar muziek. Daarbij is hij dan nog actief in de Venrayse Rotaryclub. Maandag j.l. heeft de heer G. de Bruijn al een voorproefje van zijn naderend afscheid gekregen, toen hij voor het laatst de stafvergadering van de Venrayse politie voorzat. En zijn commentaar was: "Ja, het doet je toch wel wat, om afscheid te moeten nemen en in de toekomst van een afstand het Venrayse politiegebeuren te volgen Het zal de lezer intussen niet onbekend zijn, dat de restauratie van de Grote Kerk duurder is uitgevallen dan aanvankelijk gepland was. Dacht men eerst met 700.000,- rond te kunnen komen toen de steigers er eenmaal stonden en men de zaak eens beter kon bekijken, bleek dat er nog wel 70.000,- bij zouden moeten komen. Het voegwerk moest veel beter worden, maar vooral de zandstenen kopstukken op de beren bleken dermate geleden te hebben ook van de zure regen dat dit de begroting grondig in de war schopte. In afwachting van de Rijkssubsidie die het kerkbestuur voor deze renovatie krijgt, heeft de gemeente destijds een renteloos voorschot gegeven van 270.000,- Nu de restauratiekosten 10% hoger zijn geworden verwacht men van de gemeente ook die 10% voorgefinan- cieerd te krijgen dus 27.000,- extra. De commissier voor cultuur c.a., waar dat voorstel ter tafel kwam, had er geen problemen mee en stelde die 27.000,- alsnog als renteloos voor schot ter beschikking. Alleen de heer P. v.d. Boogaart, kon zich daarmee om persoonlijke redenen niet vergni gen. Hij vond het te simpel, dat een begroting met 10% wordt overschreden en men dan zonder meer tot subsidieering over gaat. Had men die meerkosten niet vooraf kunnen vaststellen? AUTO-MOBIEL-VENRAY PAUL BURGMANSTRAAT 1 VENRAY TEL. W78081CG2 Vanaf maandagmiddag 13 juni zal de bibliotheek Venray gaan werken met een geautomatiseerd uitleen systeem. Het kaartensysteem was sterk verouderd en dringend aan modernisering toe. Ondanks de overstelpende drukte van de laatste maanden kan nu toch de uitlening en de inname van boeken volledig geautomatiseerd plaatsvinden. Het bestuur van de blibliotheek verwacht dat door de tijdwinst, die door de automatisering geboekt gaat worden, de kwaliteit van de service naar de leden en de bezoekers zal vergroten. De volgende stap in het automati seringsproces is de invoer van alle boektitels en de omschrijvingen. Iedereen kan dan via het beeldscherm de nodige informatie inwinnen over het boek of het onderwerp, dat hij zoekt. Dit werk is zeer tijdrovend en vereist minimaal nog een heel jaar werk van een fulltime-kracht. In een snel tempo wordt er nu doorgewerkt. De permanente rol van de bibliotheek in de informatiever zorging en de maatschappelijke en vooral technologische ontwikkelingen, vereisen een noodzakelijke ver nieuwing. Het bestuur en de directie hebben zich tot doel gesteld, dat de bibliotheek van Venray zou kunnen uitgroeien, van een uitleencentrum tot een vraagbaak voor de burger. Of zoals bij de opening van de nieuwe bibliotheek in januari de voorzitter benadrukte: "Straks moet het motto voor iedereen een vanzelfsprekende zaak zijn: Je wil wat wetendus ga je naar de bibliotheek". Enorme stijging aantal leden In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal leden met 25% toege nomen. Eind vorig jaar waren 6172 jongeren en volwassenen lid van de bibliotheek. Nu 3 maanden later is dat aantal gestegen tot 7780. "Wij zijn ontzettend blij met deze ontwikkeling en het is voor ons een stimulans om op deze weg voort te gaan" zegt de voorzitter M. Kuijpers. "Ook het aantal bezoekers is fors toegenomen. Door die overstelpende drukte was het voor de medewerksters ondanks alle inzet van tijd en middelen niet mogelijk een aantal noodzakelijke werkzaamheden uit te voeren, zoals de invoer van nieuwe boeken of de reparatie van boeken enz Vrijwilligers Geleidelijk aan komen er enkele uren per week voor de medewerksters beschikbaar om deze zeer dringende werkzaamheden uit te voeren. Mo menteel werken er 13 medewerksters, waarvan 4 fulltime en 9 parttime. Een uitbreiding van het aantal personeels leden is onmogelijk in deze tijd van bezuinigingen. "Maar wanneer de ongeveer 100 nieuwe boeken per week niet kunnen worden ingevoerd, is dat catastrophaal en die achterstand moet nu zo snel mogelijk worden wegge werkt" vinden alle medewerksters. Ook de veel gelezen boeken, die gerepareerd moeten worden, moeten weer snel terug in de rekken. Daarom werd een maand geleden een oproep om vrijwilligers geplaats in dit blad. Maar liefst 39 vrijwilligers reageerden en waren bereid om zonder enige 'vergoeding minimaal twee dagdelen per week in de bibliotheek te komen werken. "Hieruit blijkt wel dat de bibliotheek goed staat aangeschreven bij het Venrayse publiek" meent de secretaris van het bestuur, de heer Wetzels. Na een selectieprocedure werden 6 vrijwilligers aangesteld, die momenteel in een prettige samenwerking met de medewerksters en enthousiast aan de slag zijn gegaan. De organisatie en de begeleiding van de vrijwilligers staan niet toe dat er meer mensen, die spontaan hulp hadden aangeboden, konden worden benoemd. "Dat is bijzonder jammer" vindt voorzitter Kuijpers", maar het is belangrijker dat dit project slaagt dan dat we straks nog meer in de problemen komen. Toch vindt hij dat het wellicht mogelijk is om over enige tijd tot uitbreiding van het aantal vrijwilligers over te gaan. En vooral mensen, die bereid en in staat zijn om meer dan twee dagdelen te werken, zullen worden uitgenodigd. Wijzigingen na invoering geauto matiseerde uitlening Alle ledenpassen zijn de afgelopen weken voorzien van een barcode, dan wel vervangen door een geheel nieuwe bibliotheekpas. De nieuwe passen zijn onbeperkt geldig en verlies hiervan moet dan ook snel mogelijk worden doorgegeven, zodat misbruik voor komen kan worden. Ook de boeken in de bibliotheek zijn aan de voorkant voorzien van een barcode. Bij uitlening koppelt de computer, door middel van een leespen, de barcodes van de boeken aan de barcode van de lenerspas. Op dat moment staat geregistreerd aan wie welke boeken zijn geleend en op welke datum de uitleentermijn ver loopt. Als geheugensteun kan de klant zelf een datumkaartje meenemen, aangezien er niet meer gestempeld wordt. De klant moet altijd de lenerspas meenemen. Ook bij het inleveren van de boeken kan hierom gevraagd worden. Bij inlevering worden, door middel van een leespen de gegevens van de boeken losgekoppeld van de gegevens van de lenerspas. De klant moet wachten tot al de boeken zijn aangestreept, zodat de bibliotheek medewerkster kan zien of de boeken op tijd ingeleverd, dan wel gereser veerd zijn. Bij te laat inleveren registreert de computer het boetebe drag. Attentie: de boete is veranderd Deze bedraagt 0,70 per week en wordt per dag berekend 0,10 per dag). Automatiseren betekent op den duur ook het einde van de kaartcatalogus. In plaats daarvan kan de klant in de toekomst via beeldscherm (terminal) in de catalogus zoeken. Door middel van eenvoudige instructies op het beelscherm zullen, naar verwachting, zowel jong als oud met de computer leren omgaan. Uiteraard zal het personeel de klant hierbij terzijde staan. Het bibliotheekpersoneel zal mis schien in de beginfase te maken krijgen met enige aanloopproblemen. Zij doet echter haar uiterste best om de overgang zo soepel mogelijk te laten verlopen. In verband met de voorbereidingen van de geautomatisserde uitlening is de bibliotheek gesloten op zaterdag 11 juni en maandagmorgen 13 juni. beëdigd taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 VAK O H Reeds eerder hebben wij ge- P I schreven, dal een wandeling over Vak 0 van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen tot verrassingen kan leiden. Dat ontdekten wij deze dagen weer, toen wij tussen de rijen zerken liepen, op zoek naar graven van bekende Venrayers uit het Venray van vroeger. Onopvallend, min of meer verloren liggend tussen andere graven, ligt daar het graf van burgemeester Oscar van de Loo, die zich tussen 1916 en 1938 krachtig heeft ingezet voor de vooruitgang en uitbreiding van de J gemeente Venray en onder wiens bestuur zeer veel tot stand is gebracht. De graven van de drie burge meesters Esser de voorgangers van burgemeester van de Looen van zijn opvolger Mr. Alphons Hubert Marie Janssen, zijn duidelijk aan wezige monumenten op Vak O, maar het vinden van het graf van burgemeester Oscar van de Loo vereist toch wel enig zoekwerk. OSCAR LOUIS PIERRE VAN DE LOO (21 februari 1885 - 20 februari 1950) Hij werd in Venlo geboren als zoon van Johannes Frederikus Hubertus van de Loo en Theresia Johanna Maria Anna Klep. Nadat hij enige tijd in het bankwezen werkzaam was geweest, werd Oscar van de Loo in 1914 burgemeester van Helden. Bij Koninklijk Besluit van 12 februari 1916, werd hij met ingang van 21 februari 1916 op zijn 31ste verjaardag benoemd tot burge meester van Venray als opvolger van Henri Esser. Hij was ongehuwd en woonde aan de Stationsweg bij de dames Aerts. Ondanks het feit, dat hij een echte magistraat was hij was waarschijn lijk de laatste burgervader, die het galakostuum van een burgemeester droeg kreeg hij van de Venrayse jeugd de bijnaam "Dubbeltjes zoeker" omdat hij veelal met gebogen hoofd liep Vanaf de eerste dag, dat hij in functie was, zette hij alles op alles om orde te scheppen in de chaos van de gemeente-administratie zonder archief én de gemeentefinanciën. Dag en nacht werkte hij vastberraden door om orde op zaken te stellen in het gemeentehuis aan de Grote Markt, waar hij leiding gaf aan een klein ambtenarenkorps. In de beginjaren was hij weinig geliefd bij zijn gemeentenaren omdat hij nogal humeurig was, als gevolg van een maagkwaal. Ook het doorvoeren van een aantal belasting verhogingen droeg niet bij aan zijn populariteit. Maar door de jaren heen is men milder gaan denken over deze eerlijke strenge, doch zeer rechtvaardige magistraat, die zich volledig gaf en al zijn krachten inzette voor de belangen van zijn gemeente en haar inwoners; met hart en ziel en letterlijk dag en nacht. Een ongekend groot aantal "wapenfeiten" mogen achter de naam van burgemeester van de Loo worden geschreven. Reeds in 1917 kregen de ontginning en de verpachting van de uitgestrekte Peelgronden zijn grote aandacht en na de oprichting van de "Stichting Eigen Boer" kreeg de stichting van Ysselsteyn, in het begin van de twintiger jaren, haar beslag. De bewuste "Vredepeelkwestie" had zijn grote aandacht. Zelfs toen hij in 1922 totaal overwerkt een half jaar met ziekteverlof in Tirol vertoefde, hield deze kwestie hem bezig. Als oud-burgemeester heeft hij in 1949 de oplossing hiervan mogen meemaken. Onder zijn leiding kwam de vlees- en veekeuring tot stand en Venray was hiermee een voorloper in Limburg. Als watergraaf van het Waterschap Noord Limburg werkte hij aan de normalisatie van de beken in Noord Limburg in het belang van een goed functionerd waterschap. Onder zijn bestuur verdween de paardetram, die vanaf 1910 tussen Venray-kom en het NS station Oostrum had gereden, in 1926 uit het straatbeeld om door een autobusdienst te worden vervangen. Venray kreeg elektriciteit, maar de aanleg van waterleiding kon hij vooralsnog niet "door de gemeente raad" krijgen. Woningverbetering stond hoog in zijn vaandel geschreven en het openbaar onderwijs werd omgezet in bijzonder onderwijs. In Leunen, Veulen, Heide en Castenray werden nieuwe scholen gebouwd en het landbouwhuishoudonderwijs werd door hem krachtig gestimuleerd. Tijdens zijn burgemeesterschap werd het veel te kleine gemeentehuis aan de Grote Markt verbouwd. Totdat de financiering daarvoor rond was, werd de verdieping van de jongensschool aan de Schoolstraat verbouwd om nog vijf jaar dienst te doen als gemeentehuis. In 1938 was zijn gezondheids toestand zodanig, dat de dokters hem het verder werken verboden. Maar desondanks bleef hij vanuit zijn ziekenkamer aan de Stationsweg de belangen van zijn gemeente behar tigen. Ook tijdens de oorlogsdagen leefde hij mee met zijn gemeente naren, het ondergronds verzet, het kelderleven, de bombardementen, de doden en de evacuatie. Eén dag voor zijn vijfenzestigste verjaardag overleed hij en op 25 februari 1950 liep heel Venray uit om de oud-burgemeester de laatste eer te bewijzen bij de uitvaartdienst in de Petrus Bandenkerk en bij zijn begrafenis, waarbij niet gesproken werd. Nu, zoveel jaren na zijn dood, is burgemeester van de Loo als het ware, een legendde die blijft voor leven. Maar kan dat ook van "de naar hem genoemde straat worden gezegd? In ieder geval ligt de Burgemeester van de Loostraat er momenteel een zaam en verlaten bij met z'n lege woningen... net zo eenzaam als het graf met zijn naam op Vak O

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7